wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Secretaris Vlaar nam afscheid van I FILMJOURNAAL Luxor iusss Sacrum 1962 bar jaar UL.id en handen ruw? IHÜIPUROL Persoonlijke vriendschap Het barre weer Verplichting Houdt Bogaerts voor ogen WEKKERS Stassar Waalwijk Vreugde wordi van verlies" overschaduwd door besef Eminent functionaris Receptie Optica BOGAERTS DOOR PLAGERIJ EEN HARTVERLAMMING VRIJDAG 4 JANUARI 1963 85e JAARGANG No. 1 e tcho van het Zuióen itgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgeric'm 1178 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO' Tijdens een buitengewone Raadsvergadering, maandagmorgen op het gemeentehuis, heeft de heer N. Vlaar, gemeentesecretaris van Waalwijk, met ingang van 1 januari 1963 benoemd tot burgemeester van Dilam, afscheid genomen van het gemeentebestuur van Waalwijk. Hierbij waren het nagenoeg vol tallig «allege van de raad, de hoofden van diensten, de gemeentesecretarissen uit de kring Langstraat, het genieentepersoneel en uiteraard de familie Vlaar bij tegenwoordig. Burgemeester Teijssen begon zijn dank te betuigen voor de voortref felijke wijze waarop de heer Vlaar zijn functie van gemeentesecretaris gedurende ruim 10 jaar met be kwaamheid en op voortreffelijke wijze had vervuld. „De vreugde over het feit van uw eervoile promotie vordt echter over schaduwd door het besef, dat de ge meente Waalwijk 'n eminent func tionaris gaat verliezen.Uw be kwaamheid en deskundigheid heeft het contact met de verschillende be stuurorganen zeer vergemakkelijkt. U heeft zich voor de voile 100% op actieve, bekwame en zorgvolle wij ze aan uw -taak gewijd". De burgemeester Wees op het feit dat de gemeente Waalwijk in die tien jaar dat de heer Vlaar hier als gemeentesecretaris werkzaam was, oen zeer grote bloei en evolutie heeft doorgemaakt, waardoor dhr. Vlaar grote ervaring heeft kunnen opdoen. Door liet feit dat secretaris Vlaar m J^aalwijk velerlei functies in het ?)4uai-scjiappelijk leven ver vulde, diende, 'hjj tevens het alge meen oeiang. iV^n de gemeente. Niet alleen m zak^n die direct de ge meente Waalwijk aangingen, maar ook op vvFsühiiifènd ander terrein toonde de heer tylaar de beschikking te hebben over talent, die een goede gang van >zakenj,ver3.;kerde. Ik ver trouw er da^bm ook op, dat gij de gemeen te.Didam met wijsheid en in zicht zuit besturen". Namen^ b. en w. bood burgemees ter Tertsen een geschenk onder couver,£ a%. -.; Wethouder v. Hees wijk beperkte zich na de- woorden van burgemees ter Teijssen voornamelijk tot een f\> Over héél Europa heeft de barre winter iij de laatste tien dagen aan minstens'Y25 mensen het leven ge kost. Hieronder zijn ook de wegge bruikers''die tijdens de feestdagen bij verkeersongelukken om het le ven zijn gekomen. Het Nieuwjaars- weekeinde alleen al heeft in Ame rika 390 „doden geëist, van wie er 259 het slachtoffer Waren van ver keersongelukken. Op Oudejaarsdag woedde in New York een ijzige storm die af en toe een snelheid bereikte van 150 kilometer. Veerdienst-en en spoorwegen moes ten hun, diensten staken. De verkeerssituaties waren in ons eigen land ontstellend, talrijke wegen mpesten worden afgesloten vanwege ite sneeuw-ophopingen en andere Oorzaken, zodat het ver voer op de wegen vooral in het Noorden vrijwel stilstond. Treinen gingen sfiret vertraging en vele staakten als de bussen de dienst; een trein liep door de sneeuwla- wine van de lijn; kortom het was 1 een ge\,veldige chaos, veroorzaakt door sneeuw, ijs en vorst. In onze omgeving was de toe stand nog niet van de slechtste. Het afgelopen jaar 1962 behoort tot de drie koudste jaren van de laatste 70 jaar; hetwas even koud als de jaren 1940 en 1956. In laatst genoemde twee jaren was voor 'n belangrijk deel de winter oorzaak van de lage gemiddelde tempera tuur, in 1962 daarentegen brachten januari en februari betrekkelijk zacht weer, maar waren het voor jaar en de zomer kouder dan se dert 1945, meer dan een eeuw ge leden dus het geval was geweest. Ook oktober was iets warmer dan normaal, de overige negen maan den waren alle te koud. December, was ditmaal de koudste, augustus de warmste maand van het jaar. Aldus het KNMI in De Bilt. Hoe 1963 zal worden, moeten we maar afwachten. Maar hoopgevend is het begin niet persoonlijk woord, waarbij hij zijn dank en waardering uitsprak voor de persoonlijke vriendschap, die het college van b. en w. van de gemeen tesecretaris heeft mogen genieten. Als oudste van de raad voerde de heer Kemperman het woord, waar bij hij dank bracht voor de steun en medewerking die de raad steeds van de gemeentesecretaris mocht genieten. Namens de raad bood de heer Kemperman zijn gelukwensen aan, terwijl hij deze vergezeld liet gaan van een prachtige kandelaar. De heer Teijssen, referendaris van de gemeente, belichtte de vele goe de eigenschappen van de heer Vlaar. „Wij mochten steeds een beroep doen op uw kennis en ervaring. Wij zien U dan ook niet graag vertrek ken, maar wij gunnen U de promo tie van harte". Namens de secretarie bood hij de heer Vlaar de eerste van een stel Delftse potten aan. Hij besloot met te zeggen: „Secretaris, hartelijk dank, burgemeester het ga u zeer voorspoedig". „Doordat ik als secretaris van de gemeente zo dicht bij het be stuur stond en aan dat bestuur, als eerste adviseur van de bestuursor ganen, deel mocht nemen, ben ik 't ambt van burgemeester gaan zien als een van de mooiste en schoonste functies in den lande, met een veel kleurig beeld van werkzaamheden voor stad en gemeenschap. Dit veel zijdig beeld van werkzaamheden en de taak voor een gemeente en de gemeenschap, heeft mij altijd bij zonder geïnteresseerd en geboeid en door mijn aandeel in dit werkpa troon voor een gemeente als Waal wijk, groeit men als vanzelf naar een dergelijke functie toe", aldus gemeentesecretaris Vlaar, die met 'deze „verklaring" antwoord wilde geven op de vraag waarom hij, on danks het feit dat hij het in Waal wijk best naar de zin had, gesollici teerd heeft naar het ambt van bur gemeester. De heer Vlaar noemde het feit, dat de gemeenteraad van Waalwijk in 1952 hem met algemene stemmen tot gemeentesecretaris be noemde, een verplichting om zich voor 100% en meer aan taak en werk te wijden. Hij zei, dat dit hem nooit zwaar was gevallen, omdat zo wel de raad als het college van b. en w. steeds gegrepen waren door een grote liefde voor stad en be volking, om door middel van een slagvaardig en daadkrachtig bestuur meer geluk te brengen aan de ge meente. Secretaris Vlaar betoogde, dat de ideale verstandhouding tussen het college van b. en w. en de leden van de raad er toe leidde, dat er ook persoonlijke bindingen tussen de leden van de raad en de personen aan de andere kant van de tafel ontstonden. „Wanneer ik aan mijn geest al de grote werken, welke hier in die 10 jaar tot stand zijn gekomen en ge realiseerd, voorbij laat gaan, dan kan ik alleen maar uitermate dank baar zijn voor het feit, dat ik daar aan op de mij toegewezen plaats heb mogen werken". Secretaris Vlaar memoreerde de vaststelling van de vele uitbrei dingsplannen die elkaar in een snel tempo opvolgden met een stede- bouwkundige allure, die men - naar hij zei - nergens aantreft. De bouw van talloze woningwetwoningen, in gevolge de woningwet, de premie regeling en niet te vergeten die in de vrije sector. Hij wees hierbij tevens op de ves tiging van de vele industrieën, de uitbreiding en de nieuwbouw van de reeds van ouds bekende traditio nele schoen- en lederindustrie, als de vestiging van nieuwe bedrijven. De sanering van het stadscentrum van de gemeente en de maatregelen ter versterking van 't karakter der gemeente als streekcentrum, de tot standkoming van werken op 't ter rein van de actieve en passieve re creatie en vooral niet te vergeten de voorzieningen en plannen ter ver betering van de infra-structuur, w.o. de havenplannen en de ontsluiting van de gemeente door de aanleg van goede verkeerswegen. „Van dit boeiende patroon van werkzaamheden, dat ook mijn taak bepaalde, doe ik met pijn in mijn hart afstand, vooral omdat ik mij in mijn werk gesteund wist door 't vertrouwen van de raad en een goed begrip bij het college van b. en w. Graag wil ik hier in het open baar verklaren dat er tussen u, voorzitter en mij nimmer iets heeft ontbroken. Er is nimmer een wanklank gehoord, integendeel, ons werken kenmerkte zich door een hartelijke vriendschap en een groot respect voor uw kunnen. U van uw kant hebt altijd blijk gegeven be grip te hebben voor mijn positie en taak. Beter en mooier heb ik het mij niet kunnen wensen". Tot slot bracht secretaris Vlaar dank aan de raad, aan het college van b. en w. voor 't vertrouwen en de vriendschap, hij betrok hierbij tevens zijn naaste medewerkers, daarbij tevens speciale dank bren gend aan alle hoofden van diensten. Namens de hoofden van diensten voerde dokter Bos, het oudst aan wezige hoofd van dienst, het woord. „Wij zien u niet graag uit ons korps heengaan. Op het ambtelijk vlak waart gij als het ware de schakel tussen de hoofden van diensten en het college van b. en w. en de be sprekingen die wij op ambtelijk ni veau met u mochten hebben. Deze verhoudingen waren steeds van de meest aangename aard". Secretaris Vlaar mocht van de hoofden van diensten reeds enige F.B.I. IN ACTIE OP CAPE CANAVERAL Deze film speelt zich af in 1960 in de Verenigde Staten, en geeft een beeld van de onverbiddelijke stadvastigheid waarmee de FBI op treedt indien de nationale veilig heid wordt bedreigd. De hoofdrollen in deze actievolle film worden vertolkt door Jack Kelly, Ray Danton en Vaugh Tay lor. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 14 jaar. HET EINDE DER DESPERADO'S Deze film geeft een beeld van de hevige botsing tussen de sterkste gangsterbende in het Wilde Wes ten en een kleine groep vastbera- Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen De heer Smolders, oud-wethouder van Waalwijk en ereburger van on ze stad, roemde de secretaris als 'n bekwaam, volijverig, hulpvaardig en vriendelijk persoon. De heer Smol ders memoreerde hoe hij tien jaar geleden aan de aanstelling van de uren na het bekend worden van zijn benoeming, een fijn lederen diplo- matentas ontvangen. Na de heer Bos voerde de heer v. Nieuwstadt, namens de gemeente secretarissen uit de Langstraat het woord. Hij uitte zijn grote waarde ring voor de functie van de heer Vlaar als secretaris van Waalwijk en als secretaris in het algemeen. „U hebt uw taak op de enig juiste heer Vlaar als gemeentesecretaris manier opgevat. U waart niet alleen van Waalwijk heeft mogen meewer ken. Hij meende nu, na tien jaar, te mogen zeggen dat de gemeente Waalwijk geen spijt van deze aan stelling behoefde te hebben. MR. KORTENHORST ZIEKENHUIS IN Mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, is ter ob servatie in een ziekenhuis opge nomen. Zijn toestand is niet ern stig. Zoals bekend is mr. Korten horst sedert 18 december ziek. voorzitter van de secretariskring van de Langstraat, maar tevens de ziel van de kring.' De heer v. Nieuw stadt, zelf gemeentesecretaris van de gemeente Loon op Zand, bracht dank namens de gemeentesecretaris sen van de Langstraat voor de gast vrijheid. Na afloop van het officiële ge deelte, vond in de trouwzaal nog een druk bezochte receptie plaats, die door talrijke geestelijken, depu taties van verenigingen en andere belangstellenden druk werd be zocht. den sheriffs. Cassidy is leider van de bandieten, voor de grootste overval ooit in 't westen gepleegd. Hiertoe omsingelen hij en zijn mannen het stadje Abilene volle dig. We zullen echter weer zien, dat het goede het kwade overwint, en de gangsters het onderspit moe ten delven. De hoofdrollen worden gespeeld door George Montgomery, Neville Brand en Karin Booth. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. EEN MEISJE WERD AANGERAND „Een meisje werd aangerand" is een verhaal, van soldaten van het Amerikaanse bezettingsleger in Europa, die er van beschuldigd worden, een jong Duits meisje te hebben aangerand en daarvoor te recht staan voor een Amerikaanse krijgsraad te velde. De hoogste straf, die tegen hen geëist kan wor den, is de doodstraf. De hoofdrollen in deze film wor den gespeeld door Kirk Douglas, Christine Kaufmann en Robert Blake. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. GUERILLA IN DE JUNGLE Sabotage en spionage in Hawaii, even voor de Japanse overval op Pearl Harbour in 1941, vormen het opwindende thema van de film „Jungle Heat", in ons land uitge bracht onder de titel „Guerilla in de jungle". Lex Barker en Mari Blanchard spelen de hoofdrollen in deze actievolle, avontuurlijke film. Zondag 3 uur. Toegang 14 jaar. HAVENPIRATEN Het lijkt inderdaad een vuurvast plan, dat de misdadiger Jordan ge concipieerd heeft en waarvan hij zelfs een 16 mm. filmpje heeft la ten maken om iemand over te ha len yoor financiering. De bedoe ling is het langs de douane bren gen van een pakje verdovende middelen van niet minder dan 2 miljoen dollar. Jordan wordt ge speeld door John Russell. June Blair is de schone roodharige, die weigert met het plan door te gaan. Maandag en woensdag, 8 uur. Toegang 18 jaar. De 59-jarige veehandelaar Jac. van Loenen is op Oudejaarsavond op tragisché wijze om het leven gekomen. In de nabijheid van zijn boerderij in het Betuwse plaatsje Neerijnen, staat een café. Hierin bevonden zich een paar jongens uit het naburige dorp Est. Tegen half zeven vertrokken deze en maak ten het Van Loenen lastig door zich bij de heining en de woning hinderlijk te gedragen. Van Loe nen zat binnen in de kamer en wond zich erg op. Toen het hem te erg werd rende hij met een stok naar buiten; de twee gingen op de vlucht. Van L. zette de achtervol ging in. Hij werd even later dood in de sneeuw gevonden. De politie heeft de 22-jarige van M. en de 23- jarige van R. uit Est gearresteerd. Het lijk is voor gerechtelijk onder zoek in beslag genomen en naar 't ziekenhuis te Tiel vervoerd. Ver moedelijk is de man door opwin ding aan een hartverlamming over leden. Nederlandse plannen voor 1963 Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat zal voor 1963 acht miljoen gulden meer besteden dan in 1962 voor het verbeteren en het onderhouden van wegen. Minister Korthals zal in dit verband speciaal aandacht schenken aan zeer gevaarlijke kruispunten of wegsituaties die snel verbeterd dienen te wor den. Bij het ontwerpen van autosnelwegen zal in de toekomst rekening worden gehouden met de aan leg van picknickplaatsen bij landelijke mooie plekjes. De wegenontwerpers zullen ruimte gaan reser veren voor pleisterplaatsen en motels. Begin 1963 zal een ontwerp algemene maatregel van bestuur over de verkeersregels en verkeerstekens ons verkeersreglement meer „Europees" maken. Dit houdt he laas in dat we er op sommige punten ook op achteruit gaan. Voorts deelde de minister mede, dat hij invoering van automatische treinbeheersing zeer gewenst acht. In de toekomst zullen per jaar min stens 45 onbewaakte overwegen per jaar worden voorzien van auto matische knipperlichtinstallaties, terwijl 50 overwegen per jaar zul len worden beveiligd met afsluit bomen. In totaal zijn er nog 400 onbeveiligde overwegen over een verhard wegdek in ons land. De N.S. hebben een aanvraag inge diend voor de aanleg van enkele nieuwe spoorlijnen. Minister Korthals staat niet af wijzend tegenover het nieuwe plan voor het Eemshavenproject voor schepen van 40.000 ton. Het inge diende plan lijkt hem technisch uitvoerbaar. Het ligt in de bedoe ling om een doorgaande noord- zuid-verbinding over snelwegen tot stand te brengen tussen Am sterdam en Dordrecht. Dit waren belangrijke punten uit de memorie van antwoord van de minister aan de Tweede Kamer. „HAWK" VOOR DE LUCHTMACHT Het ziet er naar uit, dat onze luchtmacht in 1963 de beschikking krijgt over de eerste Hawk-raket- ten, een door vijf Europese landen inclusief Nederland in pro- duktie genomen geleid wapen te gen laagvliegende aanvallers. Proeven die met dit projectiel werden genomen in de Sahara- woestijn en waarbij NAVO-auto- riteiten aanwezig waren, hebben bewezen, dat doelen die te laag vliegen om met behulp van radar te worden verkend, feilloos door deze Hawk worden onderschept en vernietigd. Waarschijnlijk zal de Koninklijke Luchtmacht over drie operationele groepen Hawk-raketten de beschik king krijgen voor de verdediging van ons luchtruim. Gezien ons kleine grondgebied en de grote snelheid der moderne aanvallende wapens, zullen de Hawks even als de reeds bestaande Nike-raket- groepen die tegen op grote hoog te vliegende vijandelijke doelen gericht zijn in West-Duitsland worden opengesteld. De Hawk-raket is een gezamen lijk produkt van Nederland, Frank rijk, West-Duitsland, Italië en Bel gië. WONINGNOOD DUURT TOT NA 1970 Minister J. van Aartsen gelooft niet, dat de woningnood in 1970 zal zijn opgelost. Bij het debat in de Tweede Kamer over de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, sprak de minister zijn twijfel uit over de cijfers, genoemd in de bouwnota van het Econo- nisch Instituut van de Bouwnijver heid. De bewindsman twijfelde er niet aan of er zal natuurlijk in 1970 een belangrijke vooruitgang zijn, maar hij gelooft niet, dat problemen zo als krotopruiming dan zijn opge lost. en nog minder dat er dan sprake zou zijn van een overcapa citeit in de bouwnijverheid. De minister deelde mede, dat het bouwprogramma van 90.000 wo ningen niet te verwezenlijken is, als er geen arbeidsbesparende met hoden worden gevonden. Mr. van Aartsen voelde weinig voor een suggestie tot uitbreiding van het aantal premiewoningen. „Iets meer dan 70 pet. van de bouw wordt nu gesubsidieerd. In de vrije sector is het aantal aanvragen meer dan verdubbeld en er liggen er nog 58.000 te wachten op rijksgoedkeu- Junghans Mauthe Kienzle ring. Die wordt het eerst gegeven voor „goedkope woningen". De minister onderschreef, dat de woningbouw de hoogste prioriteit verdient, „maar er moet evenwicht worden gevonden met de andere sectoren. De bouw voor handel, in dustrie en verkeer is toch ook wel uitermate belangrijk voor ons na tionale leven", meende hij. Waar het gaat om het aanwen den van arbeidsbesparende metho den kondigde de minster de spoe dige bouw aan van twee fabrieken voor de industriële bouw en wel één in Venray en één in Zaandam. Ter aanmoediging worden toesla gen gegeven voor de systeembouw, waardoor mogelijk 15.000 huizen kunnen worden gebouwd. DE VAKANTIE VAN HET PARLEMENT De Tweede Kamer heeft door 'n vloed van werk moeilijkheden ge kregen met de gebruikelijke va kanties. Na overleg met de fractie voorzitters deelde de voorzitter mede, dat er twee weken kerstre ces afkonden, maar dat het bepaald nog niet zeker was, dat er nog meer vrije tijd zou komen, voor men op 4 april a.s. definitief met verkie zingsreces gaat. Dit zomerreces gaat zo vroeg in, om de kamerle den gelegenheid te geven hun spreekbeurten op de verkiezings bijeenkomsten te houden. Deze wintervakantie heeft ach ter de schermen nogal wat geharre war veroorzaakt. Enkele fracties hebben aangedrongen op een kor te vakantie in verband met de ber gen werk die nog moesten worden verzet. Er liggen nog vier belangrijke begrotingen te wachten, nl. die van buitenlandse zaken, defensie, ver keer en waterstaat en landbouw. Dan zijn er nog andere dringende zaken, zoals de (commerciële) te levisienota, de nota van der Putten, de kwestie Bijlmer, het Nederlands Duits verdrag, de Grondwetswijzi gingen, de belastingvoorstellen, de Algemene Bijstandswet, de Horeca- wet om er maar enkele uit de rijs tebrijberg te noemen. De kamerleden krijgen in elk ge val de kans het nieuwe jaar goed in te zetten en er is genoeg werk aan te pakken. SPROKKELS VAN DE WEEK Onderdirecteur dr. E. van Ko nijnenburg van de KLM heeft dit bedrijf op zeer korte termijn ver laten. Reeds op 1 januari vertrok

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1