wAAlwijkse en LAnqstRAAtse courAnt ZEVEN JONGE SCHOENMAKERS ONTVINGEN VAKDIPLOMA ASPRO' Drunense Nieuwjaarswens voor 1963 van Thomasvear en Pieternel „Vakopleiding is hard nodig" „Goed werk gedaan" Resultaten met dagschool beter Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: VRIJDAG 4 JANUARI 1963 85e JAARGANG No. 1 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 op de voet Telegram-adres: „ECHO" gev Die moeilijke pijnlijkeloeten al voor de jongeren, houdt in, meer genoegen van het dansen beleven, maar ook een betere lichaamshou ding. Prof. dr. D. Morton, een specialist bij uitnemendheid maakte meer dan dertig jaar studie over de onderste extremiteiten. Hij ontdekte nl. dat een groot percentage der mensheid een middenvoetsbeentje bezit - het beentje dat naar de grote teen toe gaat - dat te kort is naar verhou ding van het naastliggende beentje. In de meeste gevallen hebben wij hier te doen met een overgeërfde zwakte die soms na twintig tot dertig jaar pas merkbaar gaat worden. Met speciale medewerking van het maandblad „Spreekuur Thuis" (een hoogst interessant gezins-blad onder redaktie van doktoren) en de Jimmy Joy Koerier, kunnen wij de lezers ditmaal een bij zonder interessant artikel aanbieden van de hand van de bekende voetkundige L. J. Verwest. Voor hen, wie het artikel uit zuiver wetenschappelijk oogpunt wellicht geen spectaculair „nieuws" te bieden heeft, zal het toch interessant zijn kennis te nemen van de wijze waarop de materie door artsen op „populaire wijze" uiteen wordt gezet. Nog steeds is er woningnood in Nederland. Men bouwt wel, maar in een te langzaam tempo. In vele ste den en dorpen ziet men funderingen voor huizen aanbrengen. Veel zal van de fundering afhangen of de huizen later mankementen gaan vertonen. Reeds door deze korte inleiding is het begrijpelijk, dat de basis een voor name factor voor een huis is. weglating van de naaldhakschoen. Dit alles kan nog ernstiger worden als de grote teen naar binnen gaat wijken. Door druk van de grote teen kan de tweede teen zelfs onder of boven de grote teen komen te liggen, ook het ontstaan van een hamerteen komt veelvuldig voor. Tekening nr. 4 toont de zg. hallux-valgus, beter be kend als de knok- of knobbelteen. In vergevorderd stadium is dit een ware kwelling voor de bezit(s)ter. Het ge heel kan nog gecompliceerder worden wanneer deze knobbels als „versie ring" nog eelt, eeltpitten, likdoorns of een ontsteking te zien geven. Het dragen van schoenen wordt steeds moeilijker en pijnlijker. De oudere lezers weten nog wel dat vroe ger in het schoeisel gaten werden ge sneden waar heel triomfantelijk de knobbels uitstaken. Tegenwoordig ziet men in de etalages van de schoen winkels speciale hallux-valgus-, knok- of knobbelschoenen of hoe ze nog meer mogen heten. Door middel van elastieken man chetten, knokbeschermers, nachtspal- ken enz. tracht men de patiënt zoveel mogelijk van de pijn af te helpen. Geen van de opgesomde artikelen echter kan deze aandoening genezen, wel ondervindt de patiënt min of meer verlichting. De oorzaken van deze knobbelvor ming die zowel aan één als aan bei de voeten kan voorkomen, kan ver schillend zijn; erfelijkheid, spreid- voeten, spitstoelopend schoeisel, het ontbreken van de tweede teen wer ken het ontstaan van deze voetkwaal in de hand. Helaas is bijna altijd het enig afdoend middel een operatie, doch één lichtpuntje is er nog! Voor al voor de jongere lezers. Elke teener die dit leest kan veel voetlijden bespaard blijven. Wij gun nen ieder graag zijn „twist", zelfs zijn twistschoenen met grammofoon plaat, maar let óók op de toestand van de voeten! Voetgezondheid, voor- Fig. 3. K. Voetstand in een naald hakschoen. Fig. 1 Eeltvorming Ons „menselijk gebouw heeft als fundamenten de voeten en het is zo spijtig te moeten constateren dat deze zelden onberispelijk zijn. Niet genoeg kan gezegd worden, dat indien men zijn voeten in goede staat wenst te houden, men er ook de nodige aan dacht aan moet besteden. In dit artikel wordt een en ander verteld over spreidvoeten en het schoeisel. Onder spreidvoeten wordt een waaiervormig uiteenwijzen der middenvoetsbeenderen verstaan. Het allereerste begin is een verzakking van de dwarsboog van de voet. De botjes zakken iets naar beneden, ge ven wat pijnklachten en er ontstaat eelt onder de voetzool. Als U teke ning nr. 1 bekijkt, dan ziet U de plaatsen waar de eeltvorming begint. Deze toestand kan verergeren en dan treedt de beruchte spreidvoet op; te kening nr. 2 laat U hiervan het voet skelet zien. Spreidvoeten, zien wij vooral bij dames die schoenen met zeer hoge hakken dragen, het gehele lichaams gewicht rust dan als het ware op de voorvoet. Vaak bevinden zich onder de tenen likdoorns en aan de teenran- den eelt. Ter verduidelijking ziet men door tekening 3 de voetstand met In het café-restaurant Het Wapen van Dongen" te Dongen, had de gezamenlijke uitreiking van de nijverheidsdiploma s en vak diploma s plaats aan de leerlingen uit Dongen en Gilze, welke dit jaar geslaagd zijn voor het praktijkexamen van het onder auspi ciën van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie staande leer lingstelsel. Fig. 2. Voetskelet van beginnende spreidvoet. Deze bijeenkomst, die een feeste lijk karakter had, stond onder leiding van de adjunct-directeur van de L. T. S., de heer J. Buis. In zijn openings woord mocht hij welkom heten de ouders der leerlingen; de vertegen woordigers van de bedrijven waar de jongens zijn opgeleid; wethouder J. Verharen; de heer C. Cloïn, voor zitter van de federatie van schoenfa brikanten de directeur van de LTS, de heer A. van Corven; de heer Van Gerven, consulent stichting vakoplei ding bisdom Breda en de heer S. Nuyten, consulent stichting vakop leiding schoenindustrie. Wanneer men de gebeurtenissen in de schoenindustrie volgt wat betreft het onderwijs, dan mogen we tevreden zijn, zei wethouder Verharen. Hij had bewondering en waardering voor de initiatiefnemers, de mannen van het eerste uur, die in 1945 het leerling stelsel in de schoenindustrie hebben aangepakt. Momenteel zijn er 80 bedrijven waarin bijna 500 jonge mensen hun vakbekwaamheid opdoen. Vervolgens zei de heer Verharen dat er nog ver schillende werkgevers zijn die maar amper open oog hebben voor de op leiding van de jongens. Hij deed een beroep op de werkgevers om de jon ge kerels te leiden op de weg naar vakbekwaamheid, als zij de eerste stap hebben gezet op deze moeilijke weg. Hij had respect voor die werk gevers die aan de opleiding van de jongens hun medewerking geven. Tenslote dankte hij allen die heb ben meegewerkt aan de opleiding van de jongens Na een felicitatiewoord tot de ou ders en de jongelui, reikte de heer Verharen de vakdiploma's uit aan de geslaagden W. J. W. M. v. d. Velden (Aero, Dongen), P. A. M. van Engelen, (Bloch en Stibbe, Gilze), J. W. de Bruyn (Bloch en Stibbe Gilze), P. C. J. Kanters (J. A. Ligtenberg, Don gen), H. J. M. Hansen (J. Mannaerts, Tilburg), A. W. M. Mewis (Wolff, Dongen), A. P. L. M. Driessen, (Wolff, Dongen); schoolgetuigschrift J. van Riel (Lourijsen, Dongen). „Uw wens is vervuld", zei de heer Buis tot de geslaagden, en sprak zijn gelukwens uit tot de jongens en de ouders. Het deed hem genoegen dat alle geslaagden een vooropleiding op de dagschool hebben gehad. Hij dank te de bedrijven met het succes. De heer C. Cloïn feliciteerde de jongelui en zei „Ik weet dat je goed werk hebt gedaan en dat is een ge lukwens waard". Spreker onder schreef ook het gezegde van de heer Verharen, dat er nog te weinig schoenfabrikanten zijn, die voldoende inzien om bij jongelui vakbekwaam heid bij te brengen. Het leerlingstelsel heeft een moei lijke weg achter de rug en zo lang zamerhand gaat het gemeengoed wor den. Vroeger heeft er een vooroordeel bestaan, dat leerlingopleiding in de schoenindustrie niet past. Dat is een misvatting. Ik zou een pleidooi willen houden, dat opleiding via leerling stelsel alleen maar nuttig is, zei de heer Cloïn. Men moet niet denken dat met de mechanisatie in de bedrij ven, vakmanschap niet meer behoeft te zijn. Vakopleiding is hard en hard nodig. Het was voor de heer Cloïn een behoefte te zeggen dat we straks geconfronteerd worden met de Euro- markt. Dan zullen vele schoenen wor den geïmporteerd en dan zullen wij alles in het werk moeten stellen om de concurrentie uit het buitenland het hoofd te kunnen bieden. „Ik ben daarvoor niet zo bang", zei spreker, „als wij onze tijd maar verstaan". Wij kunnen net zo goed schoenen ma ken als de Duitsers, Engelsen en Fransen. Onze fabrieken zijn net zo modern als in de grote landen, maar aan de betere afwerking, door de schoen mooier en aantrekkelijker te maken, daar gaat de schoenindustrie wel iets mank. Daar is geestelijke in spanning voor nodig. Met iets meer liefde voor het vak kunnen wij onze plaats in de EEG behouden en dan zullen wij onze export kunnen op bouwen. De heer Cloïn gaf de wer kers in de bedrijven nog een bood schap mee, en zei dat de schoenin dustrie zit te wachten op goede lei dinggevende functionarissen. „Ik heb wel 'n beetje 'n „gratio pro domo" ge houden", zei de heer Cloïn, „maar dat mag, omdat de schoenindustrie in het algemeen er groot belang bij heeft". De heer Nuyten legde in de felici tatiewoord de nadruk op het diploma B, het dagschoolgetuigschrift. Hij zei dat de resultaten van de jongens die de dagschool gevolgd hebben, beter zijn. Niet alleen in cijfers op de pun- tenlijst, maar de resultaten als per soon. Als aankomend vakman valt er nog heel wat te leren, zei spreker. Vooral in de toekomst wordt er van een vak- man veel verwacht. Wij moeten onze schoen nog mooier gaan maken. De kwaliteit en 't uiterlijk van de schoen vormen is het visitekaartje als steun voor de verkoop. Tot de geslaagden gaf hij de raad, om van de gelegen heden om verder te studeren gebruik te maken. Dit jaar is voor het eerst gestart een driejarige cursus ontwer pen, die op hoog niveau staat en die de cursist opleid tot volledig ontwer pen. Tenslotte dankte hij de bedrij ven met het succes en ook de chefs, waaraan de jongens hun opleiding te danken hebben. De heer Van Gerven dankte de di rectie van de bedrijven die de jon gens tot dit einddoel hebben weten te brengen. Tot de ouders richtte hij een dankwoord en zei dat hun zoons zon der hun steun niet tot dit resultaat Griep zouden zijn gekomen. De stichting VAS dankte hij voor de prettige wijze van samenwerking. Tot slot van deze feestelijke bijeen komst dankte de heer Buis de spre kers en ook de leraren van de avond school en dagschool. Fig. 4. Hallux-valgus of knok- of knobbelteen. Welke hulp kunnen wij toepassen 1 voor patiënten met een te kort mid denvoetsbeentje van de grote teen? Het contact met het eerste botje met de grond is zo goed als nihil, door daar iets onder aan te brengen draagt het echter eveneens mee. Het is het zelfde als een stoel met vier poten, waarvan er een tekort is; schuiven wij daar een stukje karton onder dan draagt hij mee. Bij een voet doen wij dat niet met karton, maar met een in legzool. Zelf maken van deze steun zool is uitgesloten, daar dit alleen mo gelijk is na deskundig onderzoek met behulp van Röntgenfoto's. De grootte en dikte der ondersteuning worden door dat beeld bepaald. (Dit artikel kon tot stand komen in samenwerking met Schuwer Schoenfabrieken N.V.) Thom. (alleen op het toneel) Het spijt me mensen, 'k hield Pieternel niet tegen Ze moest zich hier zo nodig in de politiek bewegen Ze doet steeds jonger, ik sta hier ailleen. Schrijft ingezonden stukken, zegt op alles: „Neen". Vooral de ouden moeten het bij haar bezuren Ze plakt en kalkt in nachtelijke uren. Ik vraag het U in ernst, hoe moet dat nou? Piet. (komt achter uit de zaal met een verkiezingsbord). Stemt allemaal op mij, kiest een jonge vrouw. Thom. Maar Pieternel, wat haal je nu toch aan. Je laat me hier gewoon te schande staan. Een vrouw hoort thuis bij man, bij kinderen en pannen, De politiek..., die is alleen voor mannen. Piet. Ik snap niet Thomasvaer waar jij je mee bemoeit, De mannen hebben in de wereld al genoeg verknoeit. Thom. Maar daarom hoef je in pamfletten niet te kleineren Wat ouderen in de raad hier dagelijks presteren. Piet. Dat heb ik niet geweten, Thom, De propaganda ging helaas buiten mij om. Thom. Maar over propaganda gesproken, beste Piet Die Elshoutsen hebben het ook zo kwaad nog niet. Wat had je van die Mart van Jos van Peerkes stunt gedacht, Daarmee sleepten ze hun derde zetel in de wacht. Piet. Tot groot vermaak van Mart van Drunen, want die had De zetels al verdeeld, toen alles nog te tellen zat. Thom. Louis van Drunen kwam als grote overwinnaar uit de strijd. De oudjes doen het toch nog best, zo onder ons gezeid. Maar alle gekheid op een stokje, Piet Zo piepjong ben jij nou toch ook weer niet. Piet. Wat geeft het, als je maar goed JA kan knikken, Als raadslid moet je toch een massa slikken, Want als de M.C.C.D. een plan heeft uitgedacht, Wordt er geen oppositie van de Raad verwacht. Thom. Wat ben je toch weer hatelijk, Pieternel, Die MCCD waakt immer over 't wel en wee van 't Culturele leven, en wil naar betere vrije-tijdsbe- steding streven. Piet. Dat hebben ze een jaar of vier geleden ook gewild Maar dat was aan de Drunenaren tijd verspild. Thom. Toch moet men, om nu eindelijk eens tot iets te komen, niet langer over oude koek en tegenstelling bomen. Een open oog voor anderen, die wat goeds presteren. Zo kunnen wij in alles van elkan der leren. Want waar verdeeldheid heerst, daar kan men niets bereiken. Piet. Dan had je met koninginnedag eens in Waalwijk moeten kijken. Daar hadden ze met vijf oranje- comité's Toch maar een armetierig koninginnefeest, Een Taptoe uit Kaatsheuvel en een film voor de jeugd. Thom. Dan Was er hier in Drunen toch meeroranjevreugd. Voor ieder was er hier die dag iets te beleven, En weinigen zijn daarbij in huis gebleven. Aubade en balonnen, een optocht, spel en sport, Een Taptoe, vendelen en een gran dioos vuurwerk aan het slot. Piet. En dan het wagenspel, zou jij dat niet meer weten? Dat was uniek, om nooit meer te vergeten. Een feest, dat ons nog hechter aan 't oranjehuis doet smeden. Thom. Wat hebben we met z'n allen die dag een kou geleden. Piet. 't Was met het weer zo raar als met de klokketoren, Diet liet met Carnaval nog kerstliedjes horen. Thom. Het Carnaval kwam hier steeds meer in trek. Piet. Ach, iedereen doet wel eens graag wat gek. Je moet er dan tenslotte weer een jaar op teren. Thom. Van de optocht konden ze in Den Bosch ook nog wat leren. Zelfs Soekarno met zijn gevolg was hier present. Piet. Wat lijkt die Thee de Munnig op die vent. thom. Ze zeggen, en het is ook maar te hopen, Dat er in het nieuwe jaar meer groepen groep gaan lopen. Piet. En krijgen we geen subsidie, dan doen we het wel zelf, Met zo'n Prins en zo'n Raad van Elf. Thom. Ons Burger, da's 'n mooie, daar kun. je wat van leren, Die wou er in z'n eentje Vlijmen annexeren, 'k Moet zeggen hij had het heus zo slecht nog niet bekeken, Had Drunen al met Randstad- Holland vergeleken. Piet. Met veel voortvarendheid bestuurde hij ook Vlijmen en wist in ene klap de brokken goed te lijmen. Thom. Nu hebben ze in Vlijmen weer een echte burgervader, Maar van het plan „Groot Drunen" hoort u beslist nog nader. Piet. Parkeerproblemen zoals in heel grote steden, die worden drastisch en afdoend bestreden. Thom. Rij dan maar door de Bernhard- straat een keer, Daar zie je van louter verkeers borden de straat niet meer. Piet. De Torenstr. is nu zo goed als klaar, 't Lijkt verdorie wel een Boulevard. Thom. Dat wordt de toegangsweg tot het plan-Zuid. Want B. en W. die kijken vooruit. Daar komen 1200 huizen, winkels, kerk, inclusief. In heel dat plan daar staat nog maar één huis. Piet. Dat mag dat ene huis wel goed waarderen. Thom. Dat ze daardoor nou juist een weg moesten projecteren. Piet. Al duurde de aanleg van de Torenstraat wat lang, toch werkte Vissers in 't gemeen telijk belang. In een excursie met de Raad en ambtenaren, Kan men vaak moeilijk te ont warren puzzels goed verklaren. Thom. AI waren 't geen problemen over wegenbouw van nu, dan toch zeker over de Vreemde namen van 't menue. Piet. De veegauto die een jaar geleden werd besteld, Werd eindelijk hier in bedrijf gesteld Mart van Wezel is gemotoriseerd En elk stofje wordt op straat geweerd Thom. Hij veegt van 's morgens vroeg

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5