wAAlwrjkse en LAnqstRAAtse cour Ant Secretaris N. Vlaar officieel tot burgemeester geïnstalleerd Langs het lijntje Psychopatenopstand in Gronings asiel onderdrukt, poging tot brandstichting K.L.M. Wees nog menig jaar een goed burgemeester van DidamVaarwel ,,lk hoop samen met U, te mogen delen in lief en leed..." Rijk verleden Open oog en oor voor moeilijkheden Steun onontbeerlijk Uitgaande pendel Offers ff MAANDAG 7 JANUARI 1963 85e JAARGANG No. 2 e rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" «et was klokslag half drie zaterdagmiddag, toen de buitengewone vergadering, tijdens welke de heer v\\f' yoor kort gemeente-secretaris van de gemeente Waalwijk, officieel tot burgemeester van Didam geïnstalleerd zou worden, een aanvang nam. De zaal was voor deze gelegenheid tot in de uiterste hoeken gevuld met genod igden, waaronder oud-burgemeester van Didam momenteel ere burger van deze plaats —- de heer Verberk, talrijke geestelijken, mr. de Graaf, kabinetchef van de commissaris van de Koningin en diverse buurtburgemeesters. De bevolking van de gemeente Didam kon de plechtigheid op de voet volgen, doordat op het plein voor het raadhuis luidsprekers waren aan gebracht die de gebeurtenis voor iedereen duidelijk weergaven. Na de voorlezing van het benoe mingsbesluit van H.M. de Konin gin, door de secretaris van de ge meente Didam, de heer Koekoek, was het woord aan drs. W. F. J. Boshouwers, waarnemend burge meester gedurende de afgelopen interim-periode, die de heer Vlaar tevens de ambtsketen omhing. Hij noemde de voorlezing van de benoeming van de heer N. Vlaar tot burgemeester van Didam voor niemand een verrassing meer, om dat door middel van de pers in Het gebeurt eigenlijk niet zo dikwijls dat ik naar mijn ,pen grijp, om iets echt van en over mij zelf neer te schrijven op het witte papier. Meestal ont breekt mij de tijd hiervoor, maar soms doen er zich ge beurtenissen voor die ik eigen lijk toch niet onvermeld wil la ten, omdat ze mij ergens wel hebben aangegrepen, maar toch weer niet goed passen om in 't raam van officiële gebeurtenis sen vermeld te worden. U weet dat de heer Vlaar af gelopen zaterdag officieel ge ïnstalleerd is tot burgemeester van Didam. Waarschijnlijk weet U ook, dat naast het col- i lege van B. en W. en naast de hoofden van diensten, ook ver schillende andere ambtenaren naar Didam zijn getrokken om hun secretaris te zien promo veren'tot burgemeester van 'n alleraardigste gemeente met 'n alleraardigste bevolking. Over deze andere ambtena ren" wil ik het even in het kort hebben, want mij persoonlijk is de eer te beurt gevallen, om in gewijd te worden in kringen van ambtenaren, die naar ik oprecht meen, nog altijd hoog staan aangeschreven, wat men van verschillende andere krin gen niet meer kan zeggen. Aan mij was zaterdag het vreugde vol genoegen om mij met een select gezelschap van deze amb tenaren op weg te begeven naar Didam, weliswaar geen stad als Waalwijkmaar toch bekoorlijk en allerschoonst. Na deze reis van het heengaan naar - en het terugkomen van Didam, voel ik mij verschuldigd u even te zeggen hoe aangenaam mij deze gastvrijheid heeft getrof fen. 't Heeft mijn stoutste ver wachtingen waarachtig over troffen, zodat de stille schroom die mij in den beginne behepte al spoedig was overwonnen en ik mij vrijelijk tussen hen kon begeven, zodat het „promove ren" van onze gemeente-secre taris tot burgemeester van Di dam niet alleen voor hem, zijn familie en de aanwezige ambte naren een groot feest werd, maar ook voor mij. Dat ik zo af en toe mijn bescherming moest laten gelden over „de school artsen dienst" of zo nu en dan een lepel soep moest afstaan of een schep allerheerlijkste boon tjes aan de „bevolking"deed mij geen leed meer. Ik heb er veel voor terug gekregen, zoals ijs en kroepoek en het gastvrij onthaal in een Fiat 600. Wat wilt U nog meer op zo'n dag? Ik en met mij velen zien uit naar een volgende promoveren de secretaris Wat f7? ruime mate aandacht aan deze be noeming was besteed. Hij betoogde tevens, dat de reacties van de be wolking van Didam spontaan wa ren geweest. De heer Boshouwers wees de aanwezigen op de belang rijke staat van dienst van de heer Vlaar, waarvan men in Didam met waardering had kennis genomen. „Ofschoon dit ambt fundamenteel verschilt met het ambt dat u in Waalwijk bekleedde, geeft uw staat van dienst alle waarborgen. Het geeft tevens de zekerheid dat u hier goed zult voldoen." De heer Boshouwers ging uitvoe rig in op het rijke verleden van de gemeente Didam, waarvan de prachtige Lieve Vrouwe kerk, de schutterijen en de markenboeken, de oudste van Nederland, hande lend over de bestuursvormen, waardevolle overblijfselen zijn. Maar naast het verleden heeft Di dam ook nog een bruisend jong le ven en heeft de gemeente zelf, na de tweede oorlog een grondige ver andering ondergaan. „Ondanks de voortvarendheid," zo betoogde de heer Boshouwers, „vragen nog tal rijke problemen om een oplossing." In verband hiermee, noemde hij 't probleem van de volkshuisvesting, het probleem van de grondverwer ving voor woningbouw en indus trie, de aansluiting van secundaire en tertiaire wegen op de hoofdwe gen. Voor de bevolking, zei de heer Boshouwers, zijn broodnodig voor zieningen nodig op het gebied van sportterreinen, voorzieningen aan het bestaande zwembad, terwijl de culturele problemen eveneens om een dringende oplossing vragen. Daarnaast noemde hij het probleem van nieuw aan te leggen riolerin gen, de sanering van de dorpskern, die vroeg of laat nodig zal blijken te zijn. „Ook de scholenbouw vraagt nog om tal van voorzienin gen, terwijl de bejaarden, die 10 procent van de bevolking uitma ken, om een aangepaste huisvesting verlegen zitten. Noodzakelijk is ook, dat er aandacht wordt be steed aan de op gang komende ruil verkaveling, terwijl het probleem van de landbouw dringend verle gen zit om een kundige oplossing." De heer Boshouwers wees er bur gemeester Vlaar op, dat hij zich bij zijn taak geschraagd zou mogen weten, door de gemeenteraad en de beide wethouders (wegens ziekte kon geen der wethouders aanwe zig zijn). „Zij treden u met ver trouwen tegemoet." Ook de heer Giessen, nestor van de gemeenteraad van Didam, sprak het volste vertrouwen in burge meester Vlaar uit. „Uw taak is hier niet licht", aldus de nestor, „want Didam heeft grote verwach tingen van u en bovendien zijn er legio problemen die om een spoe dige oplossing vragen. Gelet echter op datgene wat wij omtrent uw persoon en uw werk in Waalwijk hebben vernomen, hebben wij het volste vertrouwen, dat u een waar dig opvolger van uw eminente voorganger zult zijn." „Ik hoop in de ontmoeting van mens tot mens, te mogen delen in lief en leed van de bevolking. Ik zal open oog en oor hebben voor de moeilijkheden van de bevolking en waar mogelijk, zal ik trachten aan de oplossing daarvan mijn me dewerking te verlenen. In vele ge vallen zullen mijn krachten en vermogens te kort schieten, maar dan kunt u ervan overtuigd zijn, dat mijn belangstelling en medele ven oprecht gemeend zal zijn", al dus burgemeester Vlaar in zijn rede tot de aanwezigen. De heer Vlaar zei het als een van zijn voor naamste taken te beschouwen de woningnood te helpen bestrijden, er op wijzend, dat woningnood zo vaak het gevolg kan zijn van so ciale, en morele nood. Hij noemde het aantal woningwetwoningen dat kan worden gebouwd al te be perkt. Hij zei het als een belang rijke taak van het gemeentebe stuur te beschouwen, om de bouw in de particuliere sector, zowel de bouw van premiewoningen, als de bouw in de vrije sector met kracht te bevorderen en te activeren Daarnaast wees hij op de taak van het gemeentebestuur, om zich in tensief bezig te houden met de krotopruiming en de verbetering van onduldbare woningtoestanden. Een andere primaire zorg van 't gemeentebestuur is, zoals hij zei, het uitbreiden van reeds bestaande of het scheppen van nieuwe be staansmogelijkheden voor de be volking. In het bijzonder wees hij hierbij op het typisch agrarische inslag van de gemeente Didam, die juist daardoor met betrekking tot het bieden van andere werkgele genheid bijzondere problemen kent. „Het feit, dat in het agra risch bedrijf in de laatste jaren een proces van snelle en ingrijpende veranderingen plaats heeft, als gevolg van de verbeterde werk methoden en een doelmatiger ge bruik van de gronden en de omstandigheid, dat de beroepskeu ze van de agrarische jeugd bij voorkeur is uitgegaan naar andere bedrijfstakken of beroepen, heb ben er toe geleid, dat nog slechts 22 procent van de beroepsbevol king van Didam werkzaam is in de agrarische sector." Ondanks dat geringe percentage vond burge meester Vlaar het bijzonder be langrijk, aan de verhoging van het levensniveau van dit deel van de bevolking de grootste aandacht te schenken. „De produktieom- standigheden, in het bijzonder de kuituur-technische- en waterstaat- He en de rijkspolitie, die" ter deze tijd onvermijdelijk, dat ook intergemeentelijke belangen in 't oog moeten worden gehouden. Be duchtheid bij de gemeentebesturen voor aantasting van hun autonome bevoegdheden is er de oorzaak van dat er van samenwerking van de gemeente, behorende tot een be paalde streek nog niet veel is te recht gekomen. Nadrukkelijk wees burgemeester Vlaar er op, dat de ontwikkeling van een bepaalde streek er steeds meer toe leidt om aard en functie van de eigen ge meente binnen die streek te be palen en een beleid te voeren, dat tevens op het streekbelang is ge richt. Zich richtend tot de leden van de raad benadrukte de heer Vlaar, dat in deze tijd van tempo-ver- snelling en schaalvergroting, de gemeente zich voor nieuwe taken ziet geplaatst, die, zoals hij zei, „van mij en van u grote krachts inspanningen zullen vragen", die, naar hij dacht, alleen opgebracht kunnen worden, wanneer eensge zindheid en liefde voor de gemeen te en haar inwoners de daden en het handelen bepalen. Tot slot richtte hij nog 'n kort woord tot alle ambtenaren van de gemeente. Hij benadrukte, dat hij bij het in de toekomst te voeren beleid de hulp en de steun van nie mand van het gemeentepersoneel zou kunnen missen. Hij vroeg hen een nauwgezette plichtsbetrachting en ambitie voor het werk op te brengen. Hij sprak tevens de hoop uit, dat er in de toekomst 'n goede samenwerking bewerkstelligd zou kunnen worden tussen hemzelf als hoofd van de plaatselijke poli- Minister Korthals (Verkeer en Wa terstaat) heeft vrijdag in de minister raad een uiteenzetting gegeven over de jongste ontwikkelingen bij de K. L. M. Hij baseerde zich daarbij op een verslag van zijn secretaris-gene raal mr Gieben, die als regeringsge delegeerde zitting heeft in de raad va commissarissen van de KLM. Het kabinet heeft de KLM-crisis uitvoe rig besproken, waarbij ook suggesties over de benoeming van een nieuwe president-directeur aan de orde kwa men. Op dat punt heeft de regering als vertegenwoordigster van de belang rijkste aandeelhouder (de staat) de voornaamste stem. Er werden ver- schoillende namen geopperd als mo gelijke kandidaten. Overwogen is een zeer ervaren veteraan met groot ge zag en overwicht te vragen enige tijd als „interim-president" te fungeren, om daarna plaats te maken voor een jongere „carrière-president". Voor lopig is de heer Den Hollander (70) de veteraan^ die de leiding in handen heeft. Spoedig zullen van KLM-zijde na dere mededelingen worden gedaan (aanvankelijk was wat dit betreft aan de volgende week gedacht) over de nieuwe samenstelling van de direc te der KLM. De algemene verwach ting is, dat nog enkele andere KLM- directeuren het voorbeeld van drs. v. d. Beugel zullen volgen en eveneens ontslag zullen vragen. In dit verband worden de hamen genoemd van de heren Slotemaker, de eerste onder handelaar der KLM, mr. van der Wiel, de top-jurist van onze nationa le luchtvaartmaatschappij en van der Kloot, de commerciële man en vlie gende handelsreiziger der KLM. De verdere inkrimping van de di rectie zal, naar men in KLM-kringen zelf aanneeft, gevolgd worden door het ontslag va neen aantal andere ho ge KLM-functionarissen, hoofden van afdelingen e.d. Over een massaal ontslag onder het lagere personeel is nog niets bekend. Aangenomen kan echter worden, dat het KLM-personeel op den duur over de gehele linie zal worden ingekrom pen. De ontwikkelingen van de laat ste dagen duiden er immers op, dat de KLM - onder drang van de raad von commissarissen - zal degrade ren van de derde luchtvaartmaat- maatschappij ter wereld tot een klei nere - hopelijk meer rendabele - Europese luchtvaartonderneming. kundige toestand laten veel te wensen over." rHTV* De heer Vlaar zei tevens toe, het in voorbereiding zijnde ruil verkavelingsplan zoveel mogelijk te steunen en te activeren. Hij zei in dit plan een belangrijke streek - verbetering te zien, waarvan de gevolgen voor de gehele bevolking van Didam van de grootste bete kenis konden zijn. In het industriële beeld van Di dam vormen de meer dan 1000 uit gaande pendelaars typische cijfers, die erop wijzen, dat de vestiging van arbeidsintensieve industrieën moeten worden bevorderd en aan gemoedigd. Ook burgemeester Vlaar meende, dat de gemeente 'n eigen taak heeft, speciaal voor wat betreft de feitelijke aantrekking van nieuwe industrieën. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat reële mogelijkheden hiertoe zouden be staan. Hij sprak de hoop uit met de reeds in Didam gevestigde in dustrieën goede contacten te krij gen en te onderhouden. „Waar mo gelijk kunnen zij op mijn steun en medewerking rekenen." Als bijzondere maatregelen ter verbetering van het woon- en leef klimaat van de gemeente haalde de heer Vlaar naar voren, de te treffen maatregelen ter verbetering van de infra-structuur, een doel matige en verantwoorde planning op het gebied van de stedebouw, een aan de omstandigheden aange past subsidiebeleid, het treffen van voorzieningen met betrekking tot de actieve en passieve recreatie en verbetering van het onderwijs, of het scheppen van nieuwe onder wijsmogelijkheden. Hij betoogde, dat het tevens was gebleken dat het verkrijgen van goede aanslui tingswegen op de zogenaamde Twenteroute voor de gemeente Di dam een levenskwestie is. Hij zei gaarne toe, zijn uiterste krachten in te spannen voor het verkrijgen van goede aan- en afvoerwegen. plaatse is gestationeerd. Hij gaf te vens de kerkelijke overheid de ze kerheid dat ook hij een bloeiend godsdienstig leven een zegen acht te voor de gemeenschap. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat met eerbiediging van wederzijdse ver antwoordelijkheden en rechten sa menwerking niet alleen mogelijk, maar tevens nodig is. „Vertrouwen en medewerking, steun en hulp zijn mij reeds veel vuldig toegezegd. Het is daarom met grote vreugde dat ik mijn werkzaamheden hier aanvang. Met mijn gezin hoop ik hier vele en ge lukkige jaren te mogen beleven. In het asiel voor psychopaten te Groningen, gevestigd in de voor malige strafgevangenis aan de He- reweg, is zondagavond een opstand uitgebroken. De oproerlingen stichtten 'n brand, waarvan de vlammen spoedig naar buiten sloegen. Brandweer, rijks- en gemeentepolitie en marechaus see rukten uit. De brand was spoe dig geblust. Na enige uren was het oproer bedwongen en tegen mid dernacht waren de psychopaten weer in hun cellen. De geneesheer-directeur ver klaarde vannacht, dat in de loop van de avond een komplot was ontdekt, dateen poging tot ont vluchting voorbereidde. Toen het de deelnemers aan deze samen zwering duidelijk werd, dat hun plannen bekend geworden waren, luchtten zij hun woede in spontane relletjes. De leden van het kom plot, een handvol, kregen toen aan hang en het groepje roerigen groeiden uit tot een twintigtal. Niet alle mannen, die naar hun cellen onderweg waren, namen aan de opstand deel; dan zou het aan tal oproerigen zeker eens zo groot zijn geweest. Volgens dokter Belkum kwamen zijn patiënten toen hij hun afde ling was binnengegaan, met twee klachten: dat ze zolang uit de maatschappij gehouden worden en dat de toestand van hun verblij ven beneden peil is. (De voorma lige strafgevangenis is tachtig jaar oud; een gedeelte van de gebou wen is verbouwd, de relletjes von den plaats in het niet-gemoderni- seerde gedeelte). Volgens de geneesheer-directeur is er niet gevochten en vielen er geen gewonden. Wapens zijn er niet gebruikt. De actie schijnt be doeld geweest te zijn, de aandacht van de buitenwereld te vestigen op de toestand waaronder de be woners van het asiel moeten leven. „Wees nog menig jaar - ik ben daar van overtuigd - een goed burgemeester van Didam. Vaarwel". Het klonk als een welge meende wens, maar tevens als een definitieve afscheidsgroet uit de mond van burgemeester Teijssen, die als hoofd van de gemeen te Waalwijk, tezamen met de drie wethouders, de hoofden van Diensten en verscheidene andere ambtenaren, de heer Vlaar naar zijn gemeente hadden begeleid. Het klonk zo bemoedigend, maar tevens was duidelijk het gevoel van een niet gering verlies aan wezig. Het feit dat de nieuwe finan ciële verhoudingswet 1960 nage noeg geen mogelijkheid meer biedt om langs de weg van subjectieve uitkeringen het langs objectieve weg vastgestelde bedrag aan uit keringen verhoogd te krijgen, is er het gevolg van dat de in de toekomst te treffen voorzieningen geheel uit eigen middelen moeten worden gedekt. De heer Vlaar was er dan ook van overtuigd, dat dit in de toekomst van de bewoners van Didam de nodige offers zou vragen. Hij zei hierbij voor ogen te moeten houden, dat kosten voor de baat uitgaan. De vaststelling van de gemeen telijke régeling op het gebied van ruimtelijke ordening en bij de in voering van het gemeentelijk in dustrialisatiebeleid, maakt het in Burgemeester Teijssen liet dat trou wens nog eens duidelijk naar voren komen toen hij tot de nieuwe burge meester het woord voerde. „Wij verzekeren U dat wij u zeer node zien vertrekken. Toch hebben wij U de eervolle promotie gaarne zien maken." „Het gemeentebestuur van Waal wijk heeft U gaarne vergezeld"zo betoogde burgemeester Teijssen al eerder in zijn woord". Wij willen op die wijze tot uitdrukking brengen, de grote 'en bijzondere waardering voor uw werk in Waalwijk als secretaris en voor uw werk in het maatschappelijk vlak in de Waalwijkse gemeente." Tot slot benadrukte burgemeester Teijssen nog eens, dat de samenwer king in Waalwijk tussen de secretaris en de burgemeester nooit iets te wen sen heeft overgelaten. „Deze samen werking heeft steeds uitgeblonken in een geest van grote vriendschap." Tijdens deze buitengewone verga dering werd tevens het woord ge voerd door oud-burgemeester Ver berk, die de hoop uitsprak dat de heer Vlaar er spoedig in zou slagen het vertrouwen van de raad en van de be volking te winnen. „Didam begint aan een nieuwe pe riode in de geschiedenis en ontwik keling, zo profeteerde de heer Ver berk, - momenteel ere-burger van de gemeente Didam. - „Het heeft in de toekomst weer grote en nieuwe kansen. Uw rede geeft mij de ver wachting, dat gij er in zult slagen dat gene voor Didam te doen, wat er voor gedaan moet worden. Als oud-burgemeester heb ik reeds een beetje van de gemeente afscheid genomen, maar na u gehoord te heb ben, ben ik er van overtuigd, dat de belangen van Didam in goede handen zijn." „Wij burgers van Didam, zijn eer lijke en betrouwbare mensen", zei no taris Kersemakers, die namens de ge hele bevolking het woord voerde. Hij meende dit te mogen beweren op grond van zijn 15-jarige ervaring met de Didamers. „Ik heb alle waarde ring voor de burgers, die U met grote eerlijkheid en alle openheid tegemoet zullen treden" De heer Kersemakers zei tevens, dat de Didammers fijn gevoelig zijn voor rechtvaardigheid. Hij sprak het vertrouwen uit, dat daarmee steeds rekening gehouden zou worden. „Ik ben ervan overtuigd, dat de burgers van Didam U spoedig, zoals ze dat hier noemen, „een fijn burgemeester" zullen noemen." De heer Kersemakers wees er ech ter op, dat burgemeester Vlaar nooit als een echt Didammer aangemerkt zou worden. „Dat wordt men"zoals hij zei, „alleen maar door geboorte. Dat neemt echter niet weg, dat men u graag in de gemeenschap zal op nemen." Hij zei de alleraangenaamste erva ringen met Waalwijkers gehad te hebben. „Niet alleen mijn vrouw, maar ook mijn schoonmoeder zijn echte Waalwijkse „We hebben met grote verwach tingen uitgekeken wie hier burge meester zou worden"zo verklaarde pastoor Backer. Hij zei met belang stelling te hebben gelezen hoezeer de heer Vlaar zich in Waalwijk inspande voor het katholieke werk. Burgemeester de Leeuw van 's-Hee- renberg zei dat de burgemeesters kring uit de omgeving van Didam er prijs op had gesteld de plechtige in vestituur van de heer Vlaar te kun nen meemaken. I -* "i a „Er is een tijd geweest dat wij ons zorg gingen maken om het uitblijven van de benoeming van een nieuwe burgemeester. Misschien is deze late benoeming gebeurd vanwege de be langrijkheid. Dat betekent tevens een compliment voor de gemeente Didam. „U bent in een vriendelijke 'en charmante streek gekomen, met uiter mate vriendelijke mensen. Wij, uw Leimerse collega'sheten U hier van harte welkom. Tot slot voerde dominee Verburg namens het protestantse gedeelte van Didam het woord, waarin hij burge meester Vlaar van harte welkom heet te, daarbij de overtuiging ponerend, dat de heer Vlaar ook voor het pro testante gedeelte van de gemeente - dat slechts 2V2 van de gehele be volking uitmaakt - de nodige aan dacht zou hebben.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1