wAAlwnkse en UnqstRAAtse coupAnt Welvaartswerk Nu ook in Nederland een jongeren vrijwilligerskorps Guerrilla-oorlog op Chinese vasteland Grootse Prof. dr. huldiging van W. Asselbergs (Antoon van Duinkerken) Sterke winstdaling bij Staatsmijnbedrijf op de T.V. Aalmoes Ook wij kregen hulp Paus Joannes „Man van hei jaar" 'n BRIL Brood maandag niet duurder Drs. van der Beugel verlaat K.L.M. Reims-Feijenoord Beatrix toch naar Japan? MAANDAG 7 JANUARI 1963 85e JAARGANG No. 2 De tcho VAn het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Naar het reeds een paar jaar in de Verenigde Staten bestaande voorbeeld, dat op initiatief van president Kennedy tot stand kwam, is mien thans ook in Nederland begonnen met de oprichting van een jongeren vrijwilligerskorps, waarvan de leden daadwerkelijke hulp zullen gaan verlenen aan de bevolking in de zogenaamde ont wikkelingslanden. Het is de bedoeling, dat deze jongeren na een korte maar gedegen opleiding voor een of twee jaar naar het voor hun capaciteiten meest geschikte land worden gezonden. Daar kunnen zij dan de bevolking van een streek bijvoorbeeld wegwijs maken op het gebied van betere landbouwmethoden, irrigatie, aanleg van wegen of dijken of andere noodzakelijke bouwwerken, voor het levensonderhoudnuttig onderwijs geven enz. enz. Maat schappelijk werk dus in de meest ware zin van het woord. Dit mag ongetwijfeld worden aangemerkt als een bijzonder nuttig initia tief, dat gericht is op de toekomst. Op een betere toekomst voor de bevolking van de onderontwik kelde landen, of een betere verhouding, ook tussen die landen en het welvarende westen. Het werk dat zo'n betrekkelijk kleine groep van jongeren kan verrichten, blijft uiteraard nog maar van geringe omvang. Het betekent kleine stipjes op de kilometerslange weg die de ontwikkelende landen nog moeten gaan om althans enigszins te groeien naar een meer gelijkwaardige positie, met de welvaartslanden der wereld, die ook financieel hiertoe het nodige moeten bijdragen. Maatschappelijk werk dus, dat we kunnen zien als een sociale zorg van de beter bedeelde tegenover de arme re medemens. Maar dat is de hulp, die wij de ontwikkelingslanden die nen te bieden toch niet alléén. Wan neer wij die hulp alleen uit sociaal oogpunt bieden, dan komen wij niet zo heel ver. Dan blijft het zeker be perkt tot een meer of minder grote aalmoes, die wij de arme wel willen verstrekken, maar waaraan het gemis ons in ieder geval geen pijn zal doen. Daar zal die veel grotere arme bevol king der wereld dan wel iets, maar niet zo heel veel aan hebben. Het zal (misschien) de honger verdrijven, maar niet de armoede. Het westen heeft echter ook een economisch belang bij een hogere welvaart der zo nog onderontwikkel de volkeren. Wij hebben het nu zover geschopt dat de bewoners van Mid- den-Amerika, Europa en Japan over het algemeen in een zekere mate van welvaart leven. Zij kunnen zich hier door regelmatig iets aanschaffen, waardoor de industrieën kunnen be staan en vrijwel iedereen werk kan vinden. De industrieën breiden zich dus wel in aantal en in grootte uit en de produktie wordt steeds groter. Dat wordt zoveel, dat een verzadigings punt voor de westelijke wereld in het verschiet ligt. Dan zou er een halt komen aan de ontwikkeling van de welvaart in het westen en zelfs spoe dig een achteruitgang. De kansen voor het westen liggen daarom juist ook in het verder tot ontwikkeling brengen van de armere volkeren, op- dat ook die over enige welvaart zul len gaan beschikken en dus in staat zullen zijn om produkten af te ne men. Als men nagaat hoeveel honderden en miljoenen mensen er leven in die onderontwikkelde landen, die zich steeds het allernoodzakelijkste voor behoud van het leven kunnen veroor loven, dan kunnen wij daarin ook nog een onmetelijke markt ontdekken die nog te expoleren valt, maar dat kan pas als wij ze eerst zelf hebben ge holpen om de noodzakelijke voor waarden daartoe te scheppen. Wan neer Amerika ons na de laatste oor log niet zo terzijde had gestaan met zijn (Marshall)hulp, dan hadden wij in Europa ook nog niet het welvaarts peil van nu bereikt. Van die welvaart plukt ook Amerika de vruchten, zoals het heel goed begrepen heeft. Een zelfde soort inzicht dienen wij te hebben ten opzichte van de nog on derontwikkelde landen. Ons geld en vooral ook onze ken nis hebben zij nodig om tot enige welvaart te kunnen komen, waarvan wij evenzeer de vruchten zullen pluk ken. Dat is geen vuige maar wijze be rekening, die de gehele aarde ten goe de kan komen. De wereldhandel zal er nog door kunnen verdubbelen. En hoe welvarender de mens is, hoe meer hij ook geneigd is de vrede te bewa ren, opdat de welvaart niet teloor gaat. Ook uit dien hoofde bekeken is hulp van de ontwikkelde landen een positief punt, ook en juist voor de welvarenden dezer wereld. (Nadruk verboden >WE| Paus Joannes XXIII is door het Amerikaanse weekblad „Time" als „Man van het Jaar" uitgeroepen voor 1962. Sinds 1927 kiest de re dactie van dit blad hiervoor „een man of vrouw, die het nieuws van het jaar heeft beheerst en die een onuitwisbaar stempel ten goede óf ten kwade heeft gedrukt op de geschiedenis." De lezers van het blad geven elk jaar ook hun voorkeur te ken nen. Voor 1962 kwamen op deze lijst de namen voor van Oe Thant, Kennedy, mevrouw Roosevelt, Ja mes Meredith, Castro en Stevenson. Ook de Paus werd oor een groot aantal lezers voorgedragen. Zijn portret prijkt op het omslag van „Time" van deze week. Telegram-adres: „ECHO" PASSEND BIJ UW UITERLIJK! VOOR 'n PRIJS DIE U'LIGT II MET 'n VERGAANDE SERVICE VAN MAAREN'S brillenzaken n.v DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 Nwe Ginnekenstr. 23 UW BRIL MEESTAL IN 1 UUR KLAAR!. De broodprijsverhoging van van daag (maandag) gaat NIET door. Begin december was in het overleg tussen 't ministerie van Economi sche Zaken en de Bakkerijstichting afgesproken, dat de broodprijs 7 januari met een cent omhoog zou gaan als de bloemprijzen zouden stijgen. De bloemprijs is echter ge daald: met ruim 2 gulden per 100 kilo. Dat is ruimschoots voldoende om de stijging van de broodprijs met 1 cent overbodig te maken. Daar kunnen zij de bevolking wegwijs maken op het gebied van dijkaanleg en irri gatie een inzicht geven in betere landbouwmethoden of wegenaanleg De nationalistische Chinezen heben bekend gemaakt dat zij een guerrilla-oorlog voeren tegen de communistische Chinezen in het zuidoosteii van communistisch Chi na. Het officiële nationalistische persbureau CNA meldde, dat vol gens regeringsbronnen de commu nisten in de afgelopen drie maan den 172 nationalistische geheime agenten op het vasteland hebben gedood. De 172 man maakten slechts een onderdeel uit van de grote groep specialisten in guerril- Duizenden hebben in de schouwburg te Nijmegen prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) de echte Brabantse Neder lander, ter gelegenheid van diens 60e verjaardag gefeliciteerd. Als cadeau werd hem en zijn echtgenote een reis naar Frankrijk en Italië aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich vele bur gerlijke en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders uit Nederland en België. In alle toespraken kwam de hoogachting naar voren, die prof. Asselbergs in Nederland en Vlaanderen geniet als dichter, essayist, spreker 'en hoogleraar en wegens zijn bijdragen tot ver ruiming en verrijking van het culturele leven in Nederland en België. Het jongerenvrijwilligerskorps kan zijn bijdrage leveren aan het onderwijs van velen, ongeacht hun huidskleur. Het ontslag van drs. E. H. van der Beugel als president-directeur van de K.L.M. is donderdag tijdens de langste en waarschijnlijk meestbe- wogen vergadering van de raad van commissarissen aanvaard. De raad zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstel len per 31 maart het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen. Drs. van der Beugel is op medisch advies direct op verlof gegaan voor een rustkuur, zo werd na afloop van de marathonzitting van de raad donderdagavond officieel medegedeeld. Meegedeeld werd nog, dat de heer van der Beugel geen plannen heeft om in de politiek terug te keren. Hij weet nog niet welke func tie hij na 31 maart zou kunnen aanvaarden. Prof. dr. A. Meeuwisse, hoogleraar aan de kath. universiteit, schreef het feit dat de Brabantse Nijmege- naar prof. Asselbergs steeds meer erin slaagde over de grenzen van religieuze en levenbeschouwelijke aard de harten van zovelen te binden o.a. toe aan de opvatting van de ju bilerende hoogleraar, dat de kerk nooit anders kan worden gezien dan als een universeel richtpunt tot God en de schepping. De aartsbisschop van Utrecht, kar dinaal Alfrink, ging nader op de plaats van de leek in de Katholieke kerk in, een onderwerp waarover prof. Asselbergs vaak en met vrij moedigheid geschreven en gesproken heeft. De kardinaal betoogde dat de leek in de kerk niet mag worden ver oordeeld tot onmondigheid en stil zwijgen, al kan men het de hiërarchie niet kwalijk nemen, dat zij zichzelf niet overbodig acht. „Prof. Assel bergs heeft door zijn werk belangrijk bijgedragen aan een wederzijds waar deren en verstaan", aldus kardinaal Alfrink. De Belgische ambassadeur in Ne derland, baron F. X. van der Straten- Waillet, eerde de jarige vooral als een groot vriend van België. Namens de minister van O., K. en W. sprak de staatssecretaris van onderwijs, prof. dr. H. H. Janssen. Hij wees op beider liefde voor de klassieken. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx wees erop, hoe prof. Asselbergs een treffend symbool van Nijmegen is gaan vor men. Jan Engelman droeg een spe ciaal gedicht aan de jarige op. Gabriel Smit droeg drie gedichten voor, voor deze gelegenheid geschre ven door Anthony Donker, Michel van der Plas en Pierre Kemp. Ook de leden van het studenten- gilde „Achter het Vereken", hadden een lofzang op prof. Asselbergs sa mengesteld. Prof. dr. L. J. Rogier, eveneens van de kath. universiteit, eerde prof. Asselbergs als een groot literator. Willem Brandt, die mede namens dr. V. van Vriesland voor de inter nationale Penclub en het Nederlands Pencentrum sprak, prees prof. As selbergs geestelijke waakzaamheid en strijdvaardigheid. Prof. dr. G. Stuiveling, voorzitter van de vereniging van letterkundigen, loofde o.m. de grote wijsheid en hu maniteit, waarmee de jarige eraan meehelpt de financiële nood onder de letterkundigen te lenigen. De grootste verrassing van deze middag voor de jubilaris was wel licht, dat een vroegere droom van hem werkelijkheid werd. Anton van Duin kerken heeft eens geschreven over 't schouwtoneel van de wereld, gepro jecteerd tegen de achtergrond van 'n zogenaamd wereldorgel. Dit schouw toneel kon, dank zij de financiële steun van de kath. universiteit en het Prins Bernhardfonds woensdagmid dag werkelijkheid worden. Albert van Dalsum was de door Van Duinker ken beschreven explicateur bij het schouwtoneel, dat werd verzorgd door leden van het Scapino-ballet en door studenten. De nieuwe president-directeur van de staatsmijnen, drs. A. C. J. Rottier, heeft op het bijna 40.000 man tellende personeel van dit bedrijf een beroep gedaan in het nieuwe jaar nog meer plichtsge trouwheid te tonen in het dagelijkse werk, zijn persoonlijke capa citeiten nog vollediger in te zetten en negatieve kritiek te ver mijden. Drs. Rottier sprak ernstige woorden n.a.v. een sterke winstdaling bij het staatsmijnbedrijf, die veroorzaakt is door een moeilijke situatie bij de vaste brandstoffen van de staatsmijnen. De bedrijfsresultaten zijn in 1962 sterker gedaald dan de directie had verwacht, namelijk met bijna 75 pro cent en in 1963 dreigen zij nog ver der te dalen. De oorzaak hiervan is een daling van de kolenproductie in het afge lopen jaar met 10 procent van ruim 7.7 miljoen ton tot ongeveer 7 mil joen ton. Deze daling is zich in de loop van 1962 steeds duidelijker gaan afteke nen en zij heeft in de sector van de vaste brandstoffen tot aanzienlijke verliezen geleid. Dit is ook geschied in de cokesfabrieken, waar onvol doende eigen kolen beschikbaar kwa men om op volle capaciteit te kunnen werken en dure kolen van derden moesten worden bijgekocht, hetgeen met hogere kosten gepaard ging. De daling van de kolenproduktie, die zo'n grote invloed op de bedrijfs resultaten heeft gehad, werd veroor zaakt door drie factoren. Er is een tekort aan arbeiders aan het kolen- front, het gemiddelde effect van de vier mijnbedrijven was ondanks ver dere rationalisatie-maatregelen iets lager dan in 1961 en het verzuim is bijzonder hoog geweest. la-oorlogsvoering, die van Formosa uit infiltreerden op het vasteland. Onder leiding van deze deskundi gen zijn anti-communistische Chi nezen op het vasteland verenigd in groepen, die nu gewikkeld zijn in guerrillastrijd in de provincie Kwantoeng, waar in juli vorig jaar anti-communistische opstanden uit braken. Deze guerrilla-eenheden hebben enkel bases gevesigd in Zuid-China en onderhouden van daaruit con tact met de militaire autoriteiten op Formosa. Om veiligheidsrede nen werd in Taipei het aantal ge heime agenten niet bekend ge maakt. Om de 172 geheime agenten uit _te schakelen brachten de commu nisten 100.000 man troepen in het veld, waarvan zij ongeveer 700 man verloren. Op 2 november werd 'n groep van ongeveer 20 guerrilla strijders bij een landing in de pro vincie Kwantoeng in .zware gevech ten gewikkeld met meer dan 4000 man communistische troepen. Ge durende de strijd die meer dan 17 dagen duurde zouden 160 commu nistische soldaten zijn gesneuveld. In augustus en september heb ben nationalistische sabotage-groe- pen communistische installaties langs de kust opgeblazen om ver volgens het binnenland in te trek ken en daar meer slagen toe te brengen aan de communistische defensie. Zij vernielden onder meer een goudmijn, een stuk van de spoorweg tussen Kanton en Kow- loen, een scheepswerf en een brug. De wedstrijd om de Europa-be ker, Stade de ReimsFeijenoord, die woensdag 6 februari in 't Pare des Princes in Parijs wordt ge speeld, zal hoogstwaarschijnlijk in haar geheel door de televisie wor den uitgezonden. Wanneer het overleg tussen de voetbalbonden van Nederland, België en Frank rijk en de televisie-organisaties succes zal hebben en daar ziet het naar uit dan zal de wedstrijd door een t.v.-ploeg van de Franse RTF worden opgenomen en door de NTS in de huiskamers worden gebracht. Hoewel hierover niets officieel kon worden medegedeeld, ver wacht men, dat prinses Beatrix in het komende voorjaar alsnog een zesdaags bezoek aan Japan zal brengen. Zoals bekend, moest de prinses dit onderdeel van haar we reldreis in december laten vallen in verband met het overlijden van koningin Wilhelmina. Tijdens een oponthoud van en kele uren in Tokio, op de terug weg van Hongkong naar Nederland bracht prinses Beatrix op 30 no vember een kort bezoek aan de Japanse keizerlijke familie. Zij zou bij die gelegenheid hebben beloofd haar bezoek aan Japan alsnog te brengen. Van 6 tot 21 december had de prinses ook een strikt particulier bezoek aan de Verenigde Staten en Canada zullen brengen, met inbe grip van een driedaags verblijf op Hawaii. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat ook dit privé- bezoek aan Amerika nu waarschijn lijk zal doorgaan.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5