10-jarig bestaan reserve- gemeentepolitie Waalwijk KAATSHEUVEL G DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 JANUARI 1963 6 Afscheid reserve-brigadier H. v. d. Lee Koninklijke onderscheidingen en vele blijken van waardering van gemeentebestuur en gemeente politie Loon op Zand 'n BRIL?? Vierhonderd- vijf-en-twintig duizend Korte berichten Af7/ Land- en tuinbouw se Keu 50; Fotsers 1 48; Fotsers 2 38; Uit kijk 2 28 pt. Vriendenkring. Stand onderlinge competi tie: 1 N Rekkers 29 pt., 2 G Akkermans 27, 3 Th Lambooy 21, 4 A v d Mosselaar 20, 5 jan Kusters 19, 6 W Oerlemans 18, 7 P Verschure 17, 8 F Oerlemans 14, 9 M Verschure 14, 10 A Zijlmans 14, 11 P Buiks 12, 12 P Kanters 12, 13 L v Erp 11, 14 M van Eetten 9 pt. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Op de onbewaakte overweg op de grens van Schoolstraat en Spoorstraat (de verbin dingsweg met 's-Gravenmoer) is zaterdag middag pl.m. half 3 een personenauto door een passerende goederentrein gegrepen. De wagen, bestuurd door de directeur van de Waveem uit Waalwijk de heer A. van Baal, werd vrij ernstig beschadigd, maar kon na enige provisorische voorzieningen ter plaat se toch nog berijdbaar worden gemaakt. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De goe derentrein die hier tweemaal per dag pas seert, gaf zoals gebruikelijk langdurige ge luidsignalen en verminderde snelheid tot ongeveer 10 km per uur. Toen de heer v. Baal op het laatste moment wilde remmen, slipte de wagen. Op feestelijke wijze is j.l. zater dag het 10-jarig bestaan van 't korps reserve - gemeentepolitie Waalwijk herdacht. Daarbij hebben de leden van dit korps mogen ervaren hoezeer hun onbaatzuchtige toewijding en burger zin door onze hoogste Souvereine, door het Gemeentebestuur en door 't korps gemeentepolitie wordt gewaar deerd. De feestdag werd ingezet met een officiële ontvangst van de leden van het korps reserve-gemeentepolitie met hunne dames om half 11 in de raad zaal van het gemeentehuis, waarbij ook het gemeentebestuur, ere-burger F. C. Smolders, korpschef gemeente politie J. H. P. Hoog Antink, een groot deel van het gemeentelijk poli tiekorps en andere genodigden aan wezig waren. Burgemeester Teijssen wees er in zijn huldigingstoespraak op dat een 10-jarig bestaan bij andere vereni gingen of instellingen gewoonlijk niet als iets bijzonders wordt beschouwd, maar dit jubileum kan daarmee niet vergeleken worden, gezien het zeer bijzondere karakter en de doelstelling van het korps. Dit korps bestaat uit mannen die voor het welzijn van de gemeenschap, gedreven door ware burgerzin, geheel belangeloos en met grote toewijding regelmatig hun vrije tijd hebben op geofferd om zich te bekwamen voor hun taak van reserve-gemeentepoli tie. Behalve deze gemeenschapszin moet ook de voortreffelijke teamgeest in dit korps er veel toe hebben bijge dragen dat dit korps in Waalwijk vanaf de oprichting steeds goed heeft gefunctioneerd. In tegenstelling tot vele andere plaatsen, waar deze korp sen, blijkens een rondschrijven van Ged. Staten, dieptepunten gaan ver tonen, heeft Waalwijk steeds over een goed geïnstrueerd en toegewijd korps beschikt. Dit is mede bewerkstelligd door de commandant van dit korps, reserve-brigadier v. d. Lee, die zich gedurende 10 jaar met groot enthou siasme, toewijding en bekwaamheid van zijn taak heeft gekweten. Ook de korpschef van de beroeps- politie, inspecteur Hoog Altink werd door spr. geroemd om de wijze waar op deze de reserve-politiemannen had onderricht, gevormd en geleid. Het siert de leden van het reserve korps dat zij 10 jaar lang hun vrij willig aangegane verplichtingen voor de gemeenschap zijn nagekomen. On ze Hoogste Gezagsdraagster heeft Haar grote waardering hiervoor wil len tonen, door aan de 11 leden van het Waalwijkse reserve-korps, die vanaf de oprichting belangeloos hun tijd hieraan gegeven hebben, de vrij- willigersmedaille voor 10 jaren vrij willige verbintenis alsmede een oor konde toe te kennen. De medaille werd hierna door de burgemeester bij elk der jubilarissen op de borst gespeld. Het waren, in alfabetische volgorde C. P. Bee- rens, M. A. Brok, A. van Drongelen, P. E. Klaver, H. v. d. Lee, C. A. v. Mosselveld, A. W. van Ravenstein, A. P. Schalken, G. P. J. Snels, C. C. Span en L. A. de Vaan. Een bijzonder woord van hulde richtte spr. tot de scheidende reserve brigadier v. d. Lee, aan wie, wegens zijn leeftijd, 71 jaar, op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag werd verleend. Als stoffelijk blijk van waardering van het gemeentebestuur voor zijn grote verdiensten werd hem een geschenk onder couvert over handigd. Spr. wenste de leden van het re serve-korps, met hunne dames en 't beroepspolitiekorps 'n prettige feest dag, die hen werd aangeboden als een attentie en een blijk van dank van het gemeentebestuur. Niet alleen voor de mannen, doch ook voor de dames betekende de wekelijkse in structieavond een offer, waarvoor deze feestdag als een compensatie mocht worden beschouwd. Na deze huldigingstoespraak van de burgemeester richtte de korpschef van de Gemeentepolitie, inspecteur Hoog Antink zich met zeer waarde rende woorden tot de leden het het reserve-korps. Hij prees de voortref felijke verstandhouding tussen dit korps en de gemeentepolitie. Hij her innerde aan de gang van zaken in de landen achter 't ijzeren gordijn, waar een minderheid van 10 kans heeft gezien het gezag omver te werpen en de overige 90 van de bevolking tegen haar wil onder de communisti sche dictatuur te brengen, omdat men daar verzuimd had de steun aan het wettig gezag tijdig te organiseren. De politie is berekend op een vor mende taak en moet in moeilijke om standigheden op de reserve-politie kunnen rekenen. In Waalwijk kwam de reserve-politie o.m. in actie bij het bezoek van H. M. de Koningin aan Waalwijk, waarvoor diverse veilig heidsmaatregelen voorgeschreven wa ren voorts bij enkele-wielerwedstrij den en bij de landing van een heli copter. Spr. had bijzonder veel lof voor de scheidende commandant de heer v. d. Lee, die hij niet gaame zag heengaan. De samenwerking met hem was steeds bijzonder prettig. Namens de leden van de reserve- politie bood spr. aan de heer v. d. Lee een waardevol souvenir aan, n.l. een gouden armband-horloge, terwijl hij mevrouw v. d. Lee bloemen of- 1 freerde. j Als oudste lid van het korps ge meentepolitie sprak adjudant Hel- lings woorden van dank voor de pret tige samenwerking en bood namens de gemeentepolitie aan de heer v. d. Lee een kist sigaren en mevrouw v. d. Lee een doos bonbons aan. Nadat aan de aanwezigen verser- singen waren aangeboden, sprak de scheidende reserve-brigadier v. d. Lee een hartelijk dankwoord voor de hem gebrachte hulde en besloot zijn dank woord met een driefwerf hoera op H. M. de Koningin en burgemeester Teijssen, waarmee alle aanwezigen spontaan instemden. Na een rikconcours en een goed verzorgd diner in hotel Verwiel, wa ren de politie-reservisten 's avonds bijeen voor een gezellige avond, die o.m. werd verzorgd door het Kaats heuvels Revue Orkest. TRIO REMIE OP DE PLAAT De plaat, die van het trio Remie, Jos, Jan en Bert, op 28 november is opgenomen bij de Phonogram in Hilversum is in de handel ver krijgbaar. Het Remie-trio zingt aan de ene zijde „Einmal im Hafen café" terwijl op de andere zijde „Die roten Segel im Hafen von Na- poli" staat opgenomen. Het trio werd naar aanleiding van de Bra bantse kampioenschappen, vorig jaar in Eindhoven gehouden, door Phonogram uitgenodigd naar Hil versum te komen voor een opname op de plaat. K.A.B.-ONTSPANNINGS- AVONDEN Telkens voor goed bezette zalen gaf René Freijters' Variété uit Til burg vrijdag en zondag in de Gil denbond uitstekend geslaagde ont spanningsavonden voor de leden van de K.A.B. Tonny Leerink toonde zich een vlot conferencier, die met een ge zellig praatje, afgewisseld door een opgewekt liedje, het gewenste con tact met de aanwezigen wist te ver krijgen en de andere medewerken den inleidde. Hiervan bewees het accordeon-duo Les Deux Jeateux z'n vaardigheid op hun instrumenten, waren de Tobo's, twee jongens met een gitaar, met hun eigentijdse lied jes al spoedig meer speciaal de fa vorieten van het jongere gedeelte van het publiek en bracht Martin Tonelly vooral als humoristisch ma nipulator de lachspieren in bewe ging. Tonny van Eyck tenslotte sloot zich' als begeleider uitstekend bij dit gezelschap aan. NIEUWS VOLKSUNIVERSITEIT Het waren merendeels studeren den van 't betrekkelijk gering aan tal aanwezigen, die vrijdagavond in de Levensschool getuige waren van de voordracht, welke dr. J. Starink uit Tilburg voor de Volksuniversi teit gaf over moderne poëzie. De overgrote meerderheid van de ge bruikelijke kern, misschien minder vertrouwd of in het geheel niet be kend met poëzie, had hiervoor daar om blijkbaar geen interesse. Maar dan is het ook feitelijk jammer dat zij deze voordracht gemist hebben, want juist de wijze waarop dr. Sta rink het betreffende onderwerp lan ceerde, leende zich zo uitstekend om enig inzicht te krijgen in het wezen van de dichkunst, waaromtrent in het algemeen totaal verkeerde op vattingen bestaan. Een gedicht dat zo verstaanbaar is, is feitelijk geen poëzie. Een gedicht kan niet alleen JUBILARESSE BIJ AVEHA Mej. J. de Geuzer alhier, filiaal houdster van het Aveha-levensmid- delenbedrijf te Kaatsheuvel, her dacht vandaag haar 12-jarig dienstjubileum bij genoemde onder neming. Op het hoofdkantoor te Waalwijk werd de jubilaresse op hartelijke wijze door de directie gehuldigd, waarbij haar als stoffelijk blijk van waardering een geschenk onder couvert werd aangeboden. INDIË-OUDSTRIJDERS Zaterdagavond vond de jaarlijkse feeste lijke bijeenkomst plaats in, de zaal van dhr. W. Vermeulen. Op deze bijeenkomst waren ook de dames van de leden aanwezig. Er werd aangezeten aan een prima koffietafel, die bijzonder goed in de smaak viel. Op de ze bijeenkomst werden drie nieuwe leden aangenomen en wel uit Nieuw-Guinea gere patrieerde militairen. Bovengenoemde vereniging mag op een zeer gezellige feestavond terugzien. VISCLUB DE VROLIJKE VISSERS In café J. Hendriks had zaterdag de jaar lijkse statiedag plaats van de Vrolijke Vis sers. Om 4 uur verenigden zich alle leden in het clublokaal. Om half 8 voegden zich de dames bij het gezelschap, waarna werd aangezeten aan een welvoorziene koffie tafel. Hierna werd de avond doorgebracht in gezellig samenzijn. DR. L. KORTENHORST OVERLEDEN Passend bij Uw uiterlijk Voor een prijs die U ligt Met 'n vérgaande „Service". VAN MAARENS Brillenzaken N.V. Den Bosch, Vughterstraat 25 Tilburg, Markt 32 Breda, Nwe Ginnekenstr. 23 Uw bril meestal in 1 uur klaar door analyseren worden verstaan, het zal ook psychisch moeten wor den bekeken en begrepen. Ongetwijfeld zal de belangstelling dinsdag 15 januari heel wat groter zijn. En dat niet alleen omdat de naam van Siebe van der Zee vol doende bekend in de oren klinkt, maar bovendien omdat deze met dia's en geluidsfilm de deelnemers aan de Volksuniversiteit een kijkje zal gunnen achter de schermen van de televisie, waardoor een interes sante en licht verteerbare avond ge waarborgd is. K.A.B.-ers roepen U op Wij hebben vandaag en morgen elkaar nodig STEEDS MEER VERENIGING VAN GEMEENTEPERSONEEL Het personeel ter secretarie dezer gemeente heeft zich uitgesproken voor deelname aan een personeels vereniging van ambtenaren ter se cretarie. Bij velen onder hen bestond de wens om meer onderling contact met elkaar te hebben en dit niet uitsluitend beperkt te laten blijven tot de kantooruren. De onderlinge verstandhouding en het wederzijds begrip zal hierdoor ongetwijfeld ver beterd worden, hetgeen ook een der doelstellingen van de vereniging is. Zij tracht dit te bereiken door het organiseren van excursies in ge meenschappelijk verband, van con tact- en culturele bijeenkomsten, 't aanbieden van geschenken en at tenties aan de leden en het organi seren van sportevenementen. De vereniging treedt in geen geval op ter behartiging van de materiële be langen van de leden. ENTING VAN HONDEN EN KATTEN Het is gebleken dat nog niet alle houders van honden en katten in deze gemeente gevolg hebben ge geven aan het verzoek om de hun toegezonden kaart te retourneren, nadat daarop is ingevuld het aantal te enten en reeds geënte honden en katten, ouder dan drie maanden. Slechts met volledige medewerking van iedereen kan deze entingscam pagne, welke van zo eminent belang is voor de volksgezondheid, slagen. Bovendien zal men zich veel last besparen, want op grond van de hondsdolheidbeschikking II en III zal het binnen afzienbare tijd ver boden zijn een hond buitenshuis Zelfs in de tuin te laten lopen, tenzij door 'n geldig Rijksinentings- bewijs met de daarbij behorende penning kan worden aangetoond, dat het dier ten minste 30 dagen te voren tegen hondsdolheid is inge ënt. Tot 18 januari a.s. is er nog ge legenheid de betreffende kaart te retourneren. Mocht deze zoek zijn geraakt, dan kan men ter secretarie, afd. Algemene Zaken, een ander exemplaar bekomen. Op 76-jarige leeftijd is zondag avond, omstreeks zes uur, in het Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag overleden dr. L. Kortenhorst, vooraanstaand katholiek politicus, meer dan 37 jaar lid van de Kamer en bijna 15 jaar voorzitter hiervan. In december reeds had dr. Kor tenhorst zijn werkzaamheden moe ten staken, om weer enkele zui verende bloedtransfusies te onder gaan, die hem er bij een vorige ge legenheid bovenop hielpen, maar nu evenwel niet meer baatten. Dr. Kortenhorst zou na de Twee de Kamer-verkiezing in mei niet meer zijn teruggekeerd. Het was 'evenwel een algemeen bekend feit dat hij graag deze zitting zou heb ben meegemaakt. Hij begon zijn loopbaan als al gemeen secretaris van de R.K. Werkgeversvereniging waarin hij werd opgevolgd door dr. mr. B. v. Spaendonck. Wijnen is via een barrage met Scholten Europees kampioen ge worden te Huelva (Spanje). Scholte werd tweede; dus wel een Nederlandse aangelegenheid. Peter Post boekte iii Antwerpen als stayer achter grote motoren 'n schitterende overwinning. PRESIDENT VAN TOGO VERMOORD President Sylvanus Olympio (60) van de kleine Afrikaanse staat To go, is zondagmorgen vroeg voor 't hek van de Amerikaanse ambassa de in de hoofdstad Lome vermoord door opstandige militairen. De op standelingen hebben de macht in handen en hebben een tijdelijke regering gevormd. De meeste mi nisters zijn gearresteerd en gein- terneerd. Als leider van de opstan dige militairen werd genoemd, de voormalige majoor Dodze. Politieke gevangenen zijn vrijgelaten en het bewind zou worden overgenomen door Nicolas Grunitsky en Antoine Meatsji, een voormalige minister van landbouw die in ballingschap in het naburige Ghana leefde. De gewezen premier Nicolas Grunits ky, eveneens een banneling en zwager van de vermoorde presi dent, heeft zich bereid verklaard een nieuwe regering te vormen. RENAULT BOEKTE RECORD IN 1962. De R.N.U.R. fabriceerde in 1962 in totaal 566.000 automobielen - waarvan 500.000 personenwagens en 66.000 bedrijfswagens - en nam 37 va n de Franse productie voor haar rekening. Met dit fabricagecij- fer, dat ten opzichte van 1961 met 44 steeg, vestigde de Régie een record onder de Franse automobiel constructeurs. Momenteel komen er dagelijks 3000 wagens van de band. 260.000 automobielen werden geëxporteerd dit aantal is gelijk aan de totaalpro ductie van de Renault-fabrieken in 1956 en betekent een stijging van 16,1 ten opzichte van 1961. Nog steeds exporteert de Régie 50 van de Franse uitvoer van au tomobielen voor haar rekening 117.500 voertuigen gingen naar landen van de Euromarkt, een stij ging van 50 ten opzichte van '61. Naar Duitsland gingen 47.000 wa- eens, 77,1 meer dan in 1961 naar de Benelux 42.000, 42,7 meer; naar Italië 26.700, 26,4 meer; naar de U.S. 31.000, 7,7 meer en naar Spanje 21.500, een stijging van 14,4%. Van de twee miljoen automobielen, die gedurende de afgelopen vijf jaar door alle Franse automobielconstruc teurs samen werden uitgevoerd, wer den er 1.123.000 door de Régie ge leverd. Het aantal afleveringen van Re nault landbouwtractoren bedroeg voor 1962 16.000 stuks, waarvan er 3000 buiten Frankrijk werden verkocht. Deze onderafdeling van Renault produceerde ongeveer !4 deel van de Franse tractoren. WENKEN VOOR HET GEBRUIK VAN GASGEISERS In verband met recente ongelukken door het verkeerd gebruik van gas- geisers geeft de vereniging van gas bedrijven de volgende wenken 1Sluit de gastoevoer van geiser af, wanneer u deze niet gebruikt. 2. Wilt u de geiser gaan gebrui ken, open dan de warmwaterkraan (rode knop). 3. Alleen als er water uit de uit loop van de geiser stroomt en nadat de warmwaterkraan, daarna weer is gesloten en de gastoevoer geopend, mag de waakvlam worden aangesto ken en kan de geiser worden ge bruikt. 4. Voor het aftappen gedurende de nachturen volge men de instructies welke bij de geiser zijn verstrekt. KEUKENBOTER VOOR F 0.75 PER PAKJE Als minister Marijnen het goed vindt zal begin maart worden begon nen met de verkoop van keukenboter, koelhuisboter, die, naar de bedoeling is, bij afgifte door het VIB f 2.440 per kilo zal kosten, zodat de winkel prijs omstreeks de 75 cent per pakje zal kunnen komen. Het bestuur van het produktschap heeft hiertoe beslo ten. ELF DODEN BIJ VLIEGRAMP IN FRANKRIJK Een vliegtuig van de Franse lucht macht met 11 inzittenden is vrijdag in de Pyreneeën, nabij de Frans- Spaanse grens, neergestort en in brand gevlogen. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was een Constella tion van de Franse luchtmachtbasis bij het vliegveld Francazal nabij Toulouse (Zuidwest-Frankrijk). Het toestel vloog tussen 11.30 en 12.00 uur nabij Perillos, ongeveer 14 kilometer ten noorden van Perpig- nan, tegen een berg op. Nadat het was neergestort, vloog het vliegtuig in brand en was het, volgens oog getuigen „letterlijk ontploft". Toen het donker werd had men vijf doden geborgen. De reddingsploegen von den het vliegtuig op een hoogte van 700 meter in de bergen aan de Frans-Spaanse grens. De lijken worden overgebracht naar een kleine kapel te Perillos, een nabijgelegen dorp. DE LANGSTRAATWEG De laatste jaren is er wel geen voorlopig verslag van de afdelingen van de Provinciale Staten van Noordbrabant verschenen, of er wordt aandacht besteed aan de nieuwe Langstraatweg. „Hoewel ge voelig voor de bijzondere moeilijk heden die de aanleg van de Lang straatweg bepaalden, in het bijzon der t.a.v. de grondverwerving, wordt er op aangedrongen - nu deze moei lijkheden voor een zeer belangrijk deel tot het verleden behoren - dat een hoge prioriteit aan de aanleg van deze weg wordt gegeven en het tempo van aanleg wordt verhoogd", aldus het verslag. Er wordt ook ge wezen op de bezwaren die in Raamsdonk met betrekking tot de nieuwe Langstraatweg zijn aange voerd, met name t.a.v. de overgang over deze weg bij Raamsdonk-dorp in de omgeving van de Ned. Herv. kerk. „Is het mogelijk deze over gang gelijkvloers aan te leggen en wel zo dat voorkomen wordt dat de Ned. Herv. kerk van het dorp wordt afgesloten en niet dan langs 'n grote omweg kan worden bereikt", zo vraagt het verslag, dat ook veel aandacht vindt van andere mensen in de provincie. BRAND BIJ PHILIPS Kort voor middernacht is zater dagavond de kantine van de Phi- lips-fabriek te Roermond volledig door brand verwoest. De brandweer van Roermond en de bedrijfsbrand weer van Philips hebben direct met groot materiaal het vuur aangepakt. De fabriek liep geen schade op. ZIEKENHUIS VERHOOGT VERPLEEGPRIJS FORS Als minister De Pous (Economi sche Zaken) er mee accoord gaat, worden de verpleegtarieven in zie kenhuizen, sanatoria, revalidatie centra en psychiatrische inrichtin gen met terugwerkende kracht tot 1 januari ongeveer als volgt ver hoogd; 2 gulden per dag in de derde klas; 3 gulden per dag in de tweede klas; 6 gulden per dag in de eerste klas. Een en ander komt neer op een prijsverhoging van 10 percent, zo heeft de stichting het Nederlands Ziekenhuiswezen desgevraagd mee gedeeld. De forse prijsverhoging is volgens de Stichting nodig gewor den na de salarisverhoging die het verplegend personeel per 1 januari van dit jaar heeft gekregen. De sa- larisyerbetering is vrijwel dezelfde als die van het overheidspersoneel. Volgens het ministerie van Socia le Zaken, zal de verhoging van de verpleegtarieven der ziekenhuizen •voor de verplicht verzekerden geen premieverhoging meebrengen, ten minste dit jaar niet. Bij de vaststel ling van de premie voor 1963 is na melijk al rekening gehouden met de stijging van de verpleegkosten. VIER JONGELUI DOOR RIOOL NAAR W.-BERLIJN GEVLUCHT Vier jonge Oostduitsers, 2 jongens en 2 meisjes, zijn er in geslaagd het vrije gedeelte van Berlijn te berei ken. Zij ontsnapten via een riool. De jongens, 22 en 21 jaar oud en de twee 14-jarige meisjes, hadden meer dan een uur nodig om door de obstakels in het riool heen te krui pen, die de communisten er hadden aangebracht om vluchtpogingen te gen te gaan. Toen zij tenslotte vlak bij de Muur aan de oppervlakte kwamen, dachten ze dat hun poging was mis lukt. Door een rioolput in de straat konden ze echter de gebouwen van West-Berlijn zien. Met hun laatste lucifer staken ze een zakdoek in brand en hielden de ze buiten de put om de aandacht te trekken. Nadat passerende West- berlijners de brandweer hadden ge waarschuwd, kon deze de rioolput, die zat vastgevroren, oplichten en de jongelui naar de vrijheid hijsen. PREMIE VRIJWILLIGE ZIEKENFONDSVERZEKERING IN 1963. De premie voor de vrijwillige ver zekering is met ingang van januari 1963 door 61 fondsen verhoogd. De verhogingen variëren van f 0.10 tot f 0.45 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. Bij 37 fondsen is de premie voorlopig niet gewijzigd. Gemiddeld is de premie gestegen van f 2.66 in januari 1962 tot f 2,86 in januari 1963. In januari 1962 variëerde de pre mie van f 2.08 tot f 3.50, in janu ari '63 beweegt zij zich tussen f 2.19 (in de provincie Groningen) en f 3.80 (Apeldoorn en Dordrecht en omge ving). Van de vrijwillig-verzekerden heeft thans 81 aanspraak op de ver strekking van kraamgeld (januari '62 77 en 77 op de verstrekking „verpleging in een verpleeginrich ting" (januari 1962 58 SUIKERBIETEN VERBOUWEN MET MINDER ARBEID. Het afgelopen jaar heeft aange toond, dat het mogelijk is suikerbie ten te verbouwen met minder arbeid Het Sterk toegenomen gebruik van gezeefd en bewerkt suikerbietenzaad is een bewijs, dat onder de huidige omstandigheden dit als één der mo gelijkheden gezien moet worden om de teelt van suikerbieten, als onmis bare hakvrucht in de vruchtwisseling, op een lonend peil te houden. Door nauw overleg tussen de voor lichtingsinstanties en zaadleveran ciers is het mogelijk, dat een zaad type met een gegarandeerd hoog per centage eenkiemige zaden voor de suikerbietenteler beschikbaar is, waardoor het welslagen van zijn ge was reeds in het vroege voorjaar me de verzekerd wordt. Dit bewerkte zaad beantwoord evenwel slechts aan het gestelde doel, indien ook van de zijde van de teler de nodige cultuurmaatregelen geno men worden; deze moet zorgen voor een goed verkruimeld zaaibed met vlakke ligging, een juiste zaaidiepte en een regelmatige afgifte door de zaaimachine, terwijl de onkruidbe zetting zo gering mogelijk moet zijn. Bovendien is de rassenkeuze nog steeds van groot belang, omdat er rassen zijn, welke door hun waarde- bepalende eigenschappen de voor keur verdienen boven andere; rassen, welke nagenoeg geen schieters geven bij vroege uitzaai, een vroege en snelle bladontwikkeling in het voor jaar hebben en voor de gemengde be drijven veel en lang-groenblijvend blad in het najaar leveren, bepalen mede de financiële uitkomst van de teelt. Aan al deze voorwaarden voldoet o.m. het ras Klein Wanzleben Poly- beta, dat in 1962 bijna 40 van het areaal besloeg.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2