wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt - De melkvloed overspoelt ons Wetsontwerp verplichte W.A.-verzekering Weinig rooskleurige toekomst voor Europese kolenmijnen Detailhandel wordt bij planning van verkoopcentra te weinig gekend Maakt de E.E.G. kans op betere boter- en kaasprijzen mogelijk Geen woord over de melk Stedeling betaalt De chaos tegemoet DIT JAAR GEEN WINST BIJ N.S. DIRECTEUR ARBEIDS BUREAU AANGEHOUDEN Melkstroom indammen? JAARWEDDEN G.S. VERHOOGD Tweemaal zoveel vliegtuigongelukken in 1962 SENATOREN TEGEN GRATIE OORLOGSMISDADIGERS «wmitBfi waü® i m jut Vogels krijgen het steeds moeilijker VERNIEUWINGEN IN HET LEGER Nieuwjaarsrede voorzitter Kamer van Koophandel in Den Bosch MAANDAG 14 JANUARI 1963 85e JAARGANG No. 4 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Wie van records houdt, die gaat bij de runderen in de stal of wei de. Dit is niet bedoeld als schimpscheut op sportliefhebbers; het is de letterlijke waarheid. Want bij ons voornaamste huisdier bele ven wij elke dag een nieuw record. De oorzaak is, dat het aantal runderen, en dan afgezien van de mestkalveren met name het aan tal melkkoeien, voortdurend stijgt. Iedere dag kan men opnieuw zeggen: „Nog nooit in de geschiedenis van ons vaderland waren, er zoveel runderen als vandaag en nog nooit is er op deze datum van het jaar zoveel melk aangevoerd en geproduceerd." fase en als men dan persé heffin- De voorzitter van het produkt- schap voor zuivel, ir. B. van Dam, wees er in zijn nieuwjaarsrede van 9 januari j.l. natuurlijk óók op. In het kalenderjaar 1962 steeg de hoeveelheid geproduceerde melk tot de recordhoogte van ruim 7,25 miljard kg., dat is meer dan 600 kg. voor iedere Nederlan der, van zuigeling tot grijsaard. Het is een stijging met 5 percent t.o.v. 1961. Aan de fabrieken werd 6,5 miljard kg. aangevoerd; dat is een stijging van 6 percent. De melkveestapel breidde zich uit met 3,5 percent en de produktie per koe verbeterde met bijna één percent. Op zichzelf zou dat alles zeker reden tot verheuging geven. Maar de garantieprijs was 28,10 en de gemiddelde opbrengst van alle melk, dus inclusief zuivelfonds- uitkeringen en bijbetaling van 4.- (alles per 100 kg.) uit het Landbouw-Egalisatiefonds, was slechts 25,85, zodat er heel wat bij moest. Het gegarandeerde kwantum was overigens „slechts" 5,1 miljard kg. Intussen is de ga rantieprijs vervangen door een richtprijs en staat het nog niet vast, wie van de onrendabele overvloed de zwaarste lasten zal krijgen te dragen, de consument of de staat. Zoals wel vanzelf spreekt, blijkt ook de kaasproduktie alle records weer te hebben geslagen, dach de moeilijkheden bij de afzet waren vele. Men maakte 223.000 ton kaas, doch 17.000 ton daarvan kwam te recht bij het V.I.B. (Voedselvoor- zienings- In- en Verkoopbureau) oftewel bij de regering. Het pro- duktschap voor zuivel bezint zich nu op maatregelen om verdere uit breiding van de kaasproduktie te gen te gaan. Merkwaardig genoeg ging het bij de boter beter. Men maakte 101.500 ton (ook weer 5 percent meer dan in 1961), maar op 1 januari 1962 lag er nog 14.000 ton in de koel huizen, zodat er 115.000 ton be schikbaar was. Boven verwacht- ting was, dat men daarvan 97.000 ton heeft weten af te zetten (63.000 ton in het binnenland en 34.000 ton elders). Niettemin zat er in okto ber j.l. nog 31.000 ton in de koel huizen, thans nog 18.000 ton en dat is nog steeds teveel van het goede. De afzet van melkpoeder en ge condenseerde melk herstelde zich, zij het niet in volle omvang. Wat sinds jaren niet meer voorkwam is nu een feit: het V.I.B. heeft geen mager poeder meer in voorraad. De teruggang in het verbruik van drinkmelk kwam schijnbaar tot stilstand. De gestegen omzet van koffiemelk herleidende tot ge standaardiseerde melk komen wij op een verbruik van 186 kg. per hoofd per jaar, wat ook in 1961 be reikt werd. Laat ons hopen, dat dit getal niet verder daalt. Te betreuren, doch wel te begrij pen, was dat ir. Van Dam geen woord wijdde aan de betreurens waardige stand van zaken t.o.v. de kwaliteitsregeling van de aan fa brieken aangevoerde melk. Doch dit is een grote chaos en een vraag stuk op zichzelf. Zal de E.E.G. betere boter- en kaasprijzen mogelijk maken? Zal zij de afzet verruimen? Ir. Van Dam was op dit punt zeer pessimis tisch. Stellig zal 1963 ons de invoe ring van het E.E.G.-zuivelbeleid brengen, maar voorlopig is daar weinig voordeel van te verwach ten. Wij dachten een markt van 170 miljoen mensen te winnen, maar dat pakt anders uit. Italië hindert de boterinvoer, West- Duitsland hindert de invoer van poeder d.m.v. een heffingsstelsel, Frankrijk treuzel lang met de op heffing van de kaasinvoercontin genten en België verhoogt zelfs de invoerheffing op kaas. Omdat wij driekwart van onze produktie moe ten afzetten in de E.E.G., is dat verre van aangenaam. Ir. Van Dam stelde, dat in het Verdrag van Rome en de Resolutie van Stresa de bescherming van 't inkomen van de boer (in dit geval dus van de veehouder) het uit gangspunt was voor de bepaling van het landbouwbeleid. Wij leven nu in de overgangs gen wil toepassen, dan dienen die gebaseerd te zijn op het prijspeil van de grondstoffen, dus veevoe ders, kunstmest enz. alsmede op de pachtprijzen enz. Want dan is een eerlijke concurrentie mogelijk, d.w.z. dat hij het meeste verdient, die het goedkoopst produceert. Wat ziet men thans echter? Men baseert de heffingen op de prijzen van de eindprodukten, een systeem dat eindeloos geharrewar oplevert, omdat die prijs (zie ons eigen sys teem) nauwelijks objectief vast te stellen is. De bedoeling is echter zeer duidelijk: men wil niet alleen de veehouder in het invoerende land, doch ook de agrarische han del en de industrie aldaar bescher men. Zij krijgen dan immers tijd om zich aan te passen aan indus trie. Aldus nivelleert men echter het concurrentievermogen van de uitvoerende lidstaten. Dat dit abso luut niet in het belang is van de consument, ziet men nog te weinig in. Ronduit gezegd: men laat de ste deling betalen voor de verouderde en ondoelmatige produktiemetho- den in de landbouw in zulke im porterende landen. Dat daarente gen niet meer protesten opklinken, juist van de zijde der consumenten, komt doordat men dit spel niet doorziet. Op dit punt gekomen zijnde, kunnen wij echter terugke ren naar eigen land. Ook daar is nog wel wat te doen. De voorzitter van het produkt- schap voor zuivel ziet de toekomst met grote zorg tegemoet. Ook in 1963 zal de melkproduktie vermoe delijk weer aanzienlijk stijgen, men schat van 3 percent. Daarvan komt één percent voor rekening van de verbeterde produktie per koe en twee percent voor rekening van het grotere aantal koeien. Dan zal er zo'n 200 miljoen kg. melk meer voortgebracht worden, een plas waaraan niemand behoefte heeft. Nu moet men goed bedenken, dat de invoerende EEG-landen (Duits land en Italië dus) doch Frankrijk evenzeer, alles op alles zetten om óók tot een „doelmatige produktie en verwerking van melk" te ko men. Dat betekent, dat men daar de produktie zeer drastisch zal zoe- De Nederlandse Spoorwegen heb ben in 1962 voor het eerst geen winst gemaakt, het verlies wordt thans geraamd op 25 a 30 miljoen gulden. In een nieuwjaarsrede, die hijzelf overwegend optimistisch noemde, verklaarde de president directeur van de spoorwegen ,ir. J. Lohmann, dat hij dit verlies wel ziet als een grote en in zekere zin bittere tegenslag, maar niet als 'n symptoom van zwakte. Men moet volgens hem door de „geldsluier" heenkijken om het bedrijf te zien zoals het werkelijk is en de basis vormt voor een onverminderd winstvermogen. Tir"S(| De politie te Valkenswaard heeft de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau aldaar, de 45-jarige heer J. G., aangehouden op ver denking een bedrag van ruim 50.000 gulden te hebben verduisterd ten nadele van verschillende maat schappelijke instellingen. De arrestatie geschiedde na een controle door het centraal bureau voor verificatie en financiële ad viezen van de vereniging van Ne derlandse gemeenten. De directeur zal voorgeleid worden aan de of ficier van justitie te Den Bosch mr. J. Dony. De heer G. is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij bekleedt diverse maatschappelijke functies, zoals voorzitter van de bouwvereniging e„Woningbelang", voorzitter van 't Wit-Gele Kruis en secretaris penningmeester van het Kerkbe stuur van de St. Anthoniusparo- chie. Het is nog niet bekend, waar het verduisterde geld is gebleven. De directeur stond in Valkens- waard bekend als een „heer", doch hij leefde niet op grote voet. ken te verhogen Er is nu al 'n Europees melkoverschotvraagstuk; de achtergebleven gebieden buiten beschouwing latende kan men zelfs spreken van een wereldprobleem. Aldus rennen de EEG-landen, ver blind door eigen belang, de volle dige zuivelchaos tegemoet. Nog enkele jaren kan men het spelletje voortzetten van de hoge prijzen binnen de eigen grenzen en de uitvoer-tegen-afbraakprijzen van het overschot, maar weldra zal men zelfs dat overschot niet meer kwijt kunnen. Wij zien dus, dat de overgangsfase van de EEG ook wel bizarre economische dwaasheden te zien geeft. Niettemin weet ieder best, wat er moet geschieden. De dwaze melkstroom moet ingedamd wor den. Miljoenen twijfelachtige stuk ken weiland zouden als bouwland rendabeler zijn dan thans, als men maar de geëigende maatregelen nam. De Groninger bouwboeren moeten vruchtwisseling toepassen om de graanteelt in stand te kun nen houden. Peulvruchten, vlas en koolzaad zouden prima passen, doch ze zijn niet rendabel. Dus gaat men kunstweiden aanleggen en melkvee houden. En de melk stroom zwelt aan. De gemengde be drijven leggen bijna alles in gras, omdat de melk een vaste prijs op brengt. Het gevolg is hetzelfde. Zo is er nog veel meer. De hoofdoorzaak van al deze misstanden is, dat wij er niet in slagen binnen E.E.G.-verband al onze agrarische produkten tegelijk aan passende regelingen te onder - De jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten zijn met te rugwerkende kracht tot 1 juli 1962 met vierduizend gulden verhoogd, aldus blijkt uit een in het Staats blad gepubliceerd besluit. De leden van G.S. van Noord- en Zuid-Holland ontvangen op grond van de nieuwe regeling 22.000 gul den en die van de overige provin cies 20.000 gulden. Volgens het blad „Flight Inter national", dat in Londen is ver schenen, zijn vorig jaar bij vlieg tuigongelukken over de gehele we reld 1.454 personen omgekomen. In 1961 waren dit er 1.258. Voor de eerste maal is het aantal doden per honderd miljoen passa giersmijlen minder dan een. De verhoudingscijfers zijn 0.96 tegen 1.12 in 1961. Wel waren er twee maal zoveel vliegtuigongelukken, namelijk 56 tegen 31 in het jaar daarvoor, maar van de 1.454 doden 1.218 passagiers en 236 beman ningsleden kwamen „slechts" 780 mensen om bij geregelde lijnvluch- ten. Dit waren er in 1961 814. „Er is een alarmerende stijging waar te nemen in het aantal vlieg ongelukken op wilde vluchten", zo schrijft het blad. Er zijn geen ex acte cijfers beschikbaar, maar men meent dat deze vluchten slechts 10 procent van het gehele wereld- luchtvervoer uitmaken, waarbij 't aantal ongelukken 36 procent be draagt. Een groot aantal Eerste Kamerle den dringt er bij de minister van Justitie op aan een gratieverlening aan de vier nog in een Nederlandse gevangenis verblijvende oorlogsmis dadigers niet te bevorderen. In het voorlopig verslag op de be groting van Justitie herhalen de Se natoren hun reeds eerder ingenomen standpunt dat een verdere gratiever lening door een op jaren stellen van het viertal van de doodstraf reeds gegratieerde oorlogsmisdadigers waardoor in vrijheidstelling mogelijk zou worden - zou indruisen tegen de rechtsovertuiging van alle kringen van de Nederlandse bevolking. In dit verband wijzen zij voorts nog op de strafvervolgingen, die in Duitsland thans ook worden ingesteld tegen oorlogsmisdadigers die aan de Jo denvervolgingen hebben medege werkt. werpen. Zoals vanzelf spreekt zal een zekere mate van autarkie ge wenst zijn om de landbouwers een bestaan te waarborgen. Maar wij zijn het nog niet eens over de mate van deze autarkie en over de we gen die wij daartoe zullen bewan delen. Zo kiest men tijdelijke op lossingen voor allerlei produkten en er ontstaan bizarre wanverhou dingen, die weldra miljarden gaan kosten. Het mag dan waar zijn, dat men binnen de E.E.G. niet plotseling de eigen landbouw aan de volle concurrentie der andere landen kan blootstellen, men zal toch moeten inzien, dat het uitscha kelen van deze concurrentie bij zonder ongezond is en tot wanver houdingen aanleiding geeft. Conclusie: onze veehouderij staat voor een paar moeilijke jaren en de sombere visie van de voorzitter van het produktschap was waar schijnlijk zeer gerechtvaardigd. De troost, dat moeilijke omstandighe den het vernuft scherpen en de ef ficiency bevorderen, is voor onze veehouders een bijzonder schrale. Publiek moet meer voedsel verschaffen De vorst weet nog steeds van geen wijken. Dat betekent onder meer, dat de vogels het steeds moeilijker krij gen. Vooral op de grote rivieren ko men nu enorme hongerige vogelscha- ren voor. Op een verkenningsvlucht, die twee vogeldeskundigen, de bio loog A. A. Blok en de secretaris van de Nederlandse vereniging tot be scherming van vogels, de heer IC. Zweeres, donderdag voor het comité wintervoeding vogels, met een Cess na van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie hebben gemaakt, zijn tienduizenden duikeenden en waterhoentjes aangetroffen op de grote rivieren in de buurt van de Be tuwe, met name op de Waal tussen Nijmegen en Tiel. In de buurt van Druten werden voorts honderden kuifeenden en meerkoeten ontdekt. Vooral ook in de Biesbos is de nood der vele vogels groot. De snelle groei van de economie der gemeenschap (4,6 procent van het nationale produkt per jaar) zal bijna een verdubbeling van de totale energiebehoefte tussen 1960 en 1975 tot gevolg hebben en wel van 460 miljoen ton steenkoolequivalent tot bijna 850 miljoen ton. In 1970 zullen de kolen nauwelijks meer dan een derde van de behoefte dekken. Zelfs bij behoud van het huidige produktiepeil zal het aandeel van de kolen in het totale energiever bruik in 1975 zijn gedaald tot 27 procent. De invoer, voornamelijk ru we olie, zal een toenemend deel van de behoeften moeten dekken. Op het ogenblik bedraagt die invoer onge veer een derde van het verbruik, in 1970 zal dat meer dan de helft zijn. De problemen van zekerheid en sta biliteit van aanvoer, zowel wat hoe veelheid als prijs betreft, zullen dan ook steeds zwaarder gaan wegen. Het concurrentievermogen van de kolenmijnen in de gemeenschap is reeds sterk verzwakt door de prijzen van de ingevoerde kolen en olie. Maar zelfs bij een zekere verstevi ging van die prijzen zal de concur rentiepositie van de gemeenschaps- mijnen op lange termijn niet verbe teren. Tegenover een eventuele sterke stijging Van het rendement der Euro pese mijiien zou toch ook weer een vrij sterke neiging tot kostenverho ging ontstaan door de verwachte ont wikkeling van de lonen. Hulpverlening aan de kolenmijnen voor handhaving van produktie en afzet op een hoger peil dan wat op grond van zuiver economische ana lyse is vastgesteld, acht het rapport vereist en gerechtvaardigd om veilig heidsredenen, sociale en regionale belangen en wegens de wisselvallig heden van een energiemarkt, die door onzekere politieke factoren wordt be ïnvloed. De militairen van het zestiende pantser-infanterie bataljon Limburg- se jagers zullen begin volgende maand „zandhazen" af zijn. Er breekt voor hen een heel an dere tijd aan. In plaats van het het „kruip door, sluip door"-werk, zul len ze zich gaan bezig houden met te leren werken met het modernste ma teriaal waarover de koninklijke land macht op het ogenblik beschikt de AMX gepantserde personeelsvoer- tuigen. Dat zestiende bataljon - een on derdeel van de eerste divisie is het eerste dat de AMX krijgt. De in voering van dit gemechaniseerde ma teriaal bij onze Nederlandse land macht betekent het einde van een eeuwenoude opvatting. Die namelijk, dat de voornaamste hulpmiddelen waarover de infanterie beschikt, zijn voeten zijn. Militaire deskundigen zijn met het nieuwe materiaal bijzonder in hun schik. Het gebruik van gepantserde personeelsvoertuigen zal in de eerste plaats de infanterie veel meer „stoot kracht" en veel beter dan tot nu toe, beschermen tegen het vuur van echte wapens tegen straling. Op de Staatkundig-Gereformeer den na heeft de Tweede Kamer met grote instemming het wetsont werp van minister Beerman (Jus- tie) begroet, dat nagenoeg alle be zitters van een motorrijtuig, zowel van bromfietsen als landbouwtrac- toren en zware trucks met aan hangwagens verplicht zich tegen wettelijke aansprakelijkheid te verzekeren. In tegenstelling tot de bestaande W.A.-verzekering, die vooral de schuldige van een ongeluk be schermen, heeft deze nationale verplichte W.A.-verzekering op de eerste plaats het belang van de be nadeelde op het oog. Een „gewel dige sprong vooruit" noemde mi nister Beerman het wetsontwerp. Het is overigens 'n uitvloeisel van een uit 1935 daterend Beneluxver- drag. ïn zijn nieuwjaarsrede voor de Kamer van Koophandel van 's-Her- togenbosch en omstreken heeft de voorzitter dr. G. van de Gruyter, uitvoerig aandacht besteed aan de ontwikkelingen die zich momen teel in de detailhandel voordoen. Hij zag bij de nog steeds toenemende welvaart, goede perspectieven voor de detailhandel, mits hijzelf zijn tijd verstaat, zowel t.a.v. het artikelenassortiment als van de ver koopsorganisatie, en mits ook de ©verheid haar taak ten dien aanzien inziet. Dr de Gruyter constateerde in dit verband met enige bezorgdheid, dat bij de planning van de ver koopscentra in de nieuwe stadswij ken de detailhandel vrijwel nooit door de gemeentelijke overheid daarin gekend wordt, juist de ver deling en plaats van de winkels t.o.v. het grote publiek zijn van het grootste belang voor het slagen van deze vestigingen. Daarnaast constateerde sprekers tevens, dat de bouw van dergelijke winkelcen tra gewoonlijk door de gemeente in handen wordt gegeven van bouwmaatschappijen, die door hun monopoliepositie de investerings kosten van de winkelstand aan zienlijk verhogen. Dr. de Gruyter zag ook een aanzienlijke wijziging wat de verkoopcentra betreft. Niet de dichtsbijzijnde stad wordt daar voor uitgekozen, maar de stad, waar men het best en het voorde ligst kan kopen, en, naarmate meer mensen over een auto beschikken, ook de steden, die het gemakke lijkst te bereiken zijn, en waar het parkeren de minste problemen op levert. WEGENAANLEG URGENT De voorzitter van de Bossche Ka mer van Koophandel meende, dat in de meeste kringen, zowel van overheid als van de detailhandel 't groeitempo van het autoverkeer en de gevolgen daarvan ernstig wor den onderschat. De technische mo gelijkheden om snel tot aanleg van KONINKLIJKE FAMILIE NAAR OOSTENRIJK De Koninklijke familie, met uit zondering van prinses Marijke, zal van 1 tot en met 16 februari naar de wintersport gaan. Deze vakantie zal worden doorgebracht in het winter sportcentrum Lech in Oostenrijk. Prinses Marijke gaat dan weer naar school. - Z.K.H. prins Bernhard zal eind april naar Mexico vertrekken. Hij zal daar o.a. een voordracht houden in het congres van de Internationale Kamer van Koophandel, dat zoals be kend in mei in Mexico City wordt gehouden. SAMENWERKING PHILIPS EN WERKSPOOR. De Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en N.V. „Werkspoor" te Amsterdam hebben de N.V. „Ci- rex" opgericht, die in Almelo op een terrein van drie en een kwart hec tare in de onmiddellijke nabijheid van een thans voor Philips in aanbouw zijnde machinefabriek een gieterij zal vestigen. In de „Cirex" zullen de wasmodelgieterij van Philips te Eind- nieuwe wegen te komen zijn er, maar het kapitaal ontbreekt. Zou het daarom niet mogelijk zijn, voor de uitvoering van deze urgente werken geldleningen te sluiten, en het jaarlijks voor de wegenaanleg beschikbare bedrag te gebruiken voor betaling van rente en aflos sing van de leningen? zo vroeg dr de Gruyter zich af. Hetzelfde be pleitte hij in groter verband, na melijk t.a.v. de industriële ont wikkeling. Hij betreurde het in hoge mate, dat, terwijl reeds in de afgelopen jaren de aanleg van nieuwe wegen sterk bij de behoefte is achter gebleven, er dit jaar nog minder voor is uit getrokken. Met name in Brabant constateerde spreker dit achterblij ven van de rijkswegen bij de aan passing aan de eisen van de tijd. Sprekend over de algemene eco nomische situatie, acht dr. de Gruy ter voor 1963 een consolidatie van wat werd bereikt een vertraagde groei echter op hoog niveau van bedrijvigheid. hoven en de microgieterij van „Werk spoor" in Amsterdam opgaan, even als de Twentse Ijzergieterij te Borne, een dochteronderneming van Philips. In het te Almelo te vestigen be drijf zullen in eerste instantie 180 personen arbeid vinden; 25 a 30 spe cialisten uit Eindhoven en Amster dam behoren tot de bezetting. Het ongeveer 45 man tellende personeel van de Twentse ijzergieterij gaat in zijn geheel over. De nieuwe gieterij zal een oppervlakte van 6000 vier kante meter beslaan.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 7