waaLwij kse en UnqstRMtse couraiu Zanzibar STRAKS EEN AFRIKAANS CUBA Nationale werktuigendagen te Liempde op 13 en 14 mei 1964 KffiDampo lekker en gezond Optica Bogaerts Gemeenteraad Loon op Zand Vrijdag 24 januari a.s. Postbode Naar de dictatuur Benelux-expeditie aan de Zuidpool Echtpaar omgekomen Castro in de kou Hoofdverdachte gepakt in West-Berlijn Nederlander in Oost-Berlijn gesnapt Weg 's-Hertogen- bosch - Nijmegen Uitgeputte schatkist Meeste CAO's zijn volgens akkoord MEMÏSA Indonesiërs bezetten Britse bedrijven Luitenant verdacht van hulpverlening aan smokkelaars Bevriezing van prijs dekens en breigarens Kerkenbouwzondag VKIJIlAïi Zi JANUARI 1964 86e JAARGANG No. 7 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Met 350.000 inwoners op twee kleine eilandjes aan de Afrikaanse oost kust is het sinds een maand onafhankelijke Zanzibar een zo nietig staatje, dat het moeilijk wereldschokkend genoemd kan worden als daar een sultan wordt weggejaagd en een republiek wordt uitgeroe pen. Niet dat dit gebeurde is interessant, maar hoe het gebeurde: de gelijk voorbereid, doelbewust en zeer efficiënt. Dat is men hier niet gewend van de politieke partijen die tot dusver meer ervaren zijn in het schoppen van rellen, zoals bij de verkiezingen van 1961 toen 68 mensen de dood vonden. Daarom denkt men bij deze opstand haast automatisch aan een man die niet ter plaatse was: sjeik Abdoel Rach- man Mohammed Baboe. Deze vroegere postbode in de Londense wijk Ealing, met neger en Arabisch bloed in de aderen, is een bekwaam man zoals bleek uit de manier waarop hij de meerder heidspartij bij de afhankelijkheid, ed Z.N.P., Zanzibarse Nationalistische Partij, een organisatorische rugge- graat gaf. Hij heeft nu van zijn communistische sympathieën nooit 'n geheim gemaakt. Hij leunt daar bij nogal tegen Peking aan tegen woordig, maar heeft lang ervoor gezorgd dat jongelui uit Zanzibar in Moskou konden studeren. Nu be kleedt hij een voorname post in de regering en menigeen vraagt zich met enige zorg af of hij van Zanzi bar niet een soort Afrikaans Cuba kan maken. Op het vaste land van Afrika is de partijvorming waarvan de communisten het doorgaans moe ten hebben gewoonlijk mislukt door de hang om de stamverwant schap in tact te houden, maar op het wat meer ontwikkelde Zanzibar ligt dat voor hen gunstiger. Baboe verliet de Z.N.P. met grote ruzie en stichtte de Umma-partij, de volkspartij, die net vorige week door een verbod werd getroffen. Dat de Umma ging samenwerken met de oppositionele Afro-Shirazi- partij was logisch, want die heeft nogal een paar grieven: ze behaal de 54 procent der stemmen, maar .slechts dertien van de 31 parle mentszetels. Zo bleef de voorname lijk Arabische ZNP aan de macht. Alleen, zodat zich de tegenstelling tussen de negers en de Arabieren met wie de sultan vereenzelvigd werd kon toespitsen. Sultan Seij- id Jamspid ben Abdoellah heeft door een stel bluders o.m. zijn heil zoeken bij Egypte daar nog extra toe bijgedragen. Die tegenstelling tussen negers en Arabieren kan nog tot onaange- 4 name rassenmoeilijkheden aanlei ding geven, al tempert de moham medaanse religie dergelijke tegen stellingen wel. Maar parallel met de rassen loopt ook een economische scheiding van Arabische onderne mers en exploitanten van specerij- plantages en de negers die de wer kende massa uitmaken. Althans op Zanzibar. Op het tweede eiland. Pemba, zijn onder de kleine man vrij wat Arabieren. De Umma-par tij min of meer uit zijn principe, de Afro-Shirazi's omdat het voor hun aanhang niet ongunstig is, konden wel eens tot een radicale nationa- lisatiepolitiek overgaan, die de Arabische bevolking die vrijwel uitsluitend erdoor getroffen wordt - zal voelen als een soort vervolging onderwille van hun ras door de ne gers. Zo ontstaat een situatie die er voor geschapen lijkt om een dicta toriaal bewind te baren, dat dan haast onvermijdelijk een eommu- De Belgisch-Nederlandse Zuid poolexpeditie is in het weekende aan boord van het Deense vaartuig Magga Dan in de Leopold III baai aan de Zuidpool aangekomen. Dit bericht is maandag in Brussel ont vangen. Het schip heeft een week gedaan over de laatste 220 km. door de ijs- zone. Het lossen van het materieel zal ongeveer twee weken in beslag nemen. De expeditie zal beginnen met het instellen van 'n onderzoek naar de Koning Boudewijn-basis, die werd gebruikt door vorige Bel gische Zuidpool-expedities, maar die de laatste jaren verlaten is ge weest. Het bejaarde echtpaar De Co- ninck te Koewacht in Zeeuws- Vlaanderen is door kolendampver giftiging om het leven gekomen. De ontzielde lichamen werden zondag avond laat gevonden door buren, die een onderzoek insteldn nadat ze de hele dag niemand hadden ge zien en dat 's-avonds laat het licht nog brandde. nistische stempel zal dragen. Dat is daarom bedenkelijker omdat het eiland strategisch zo uitermate gun stig ligt voor de Afrikaanse kust: juist daarom de reden waarom het zo lang een Britse kolonie was. Niemand weet wat Castro precies in Moskou komt uitvoeren, vrij on verwachts. Maar het ligt voor de hand dat hij met Croesjtsjow zeker een paar woorden zal hebben ge wisseld over de verhouding Peking. Cuba heeft zich angstvallig op de vlakte gehouden tot dusver en on dermeer de lof van Mao geoogst voor zijn weigering bijvoorbeeld de kernstopovereenkomst te tekenen. Maar ongetwijfeld zal behalve de ideologische strijd met Peking door Castro ook een economische zaak aan de orde worden gesteld. Hij zit danig in de nesten: zijn landbouwprogramma is mislukt door slechte organisatie, gebrek aan machines die door het Sowj et-blok niet snel genoeg kon leveren nu door Amerikaanse boycot ook geen reserve-onderdelen uit de V.S. kon den komen, maar vooral door een orkaan. Waar moet hij het geld van daan halen om zijn bestellingen in Spanje en in Engeland, o.m. vier- Moord in Nijmegen De van moord verdachte 19-jarige Nijmegenaar Hans van O. is na een intensieve speurtocht van acht da gen in West-Berlijn aangehouden. Vermoedelijk heeft hij getracht naar Oost-Duitsland uit te wijken. De Nijmeegse politie werd maan dagavond via de Interpol-centrales in Wiesbaden en Den Haag van de arrestatie van Van O. op de hoogte gebracht. Via diplomatieke weg zal om zijn uitlevering worden ver zocht. De 19-jarige Hans van O. wordt ervan verdacht samen met de 25- jarige Nijmegense bouwvakarbei-, der A. W. in de nacht van 10 op 11 januari de 68-jarige mejuffrouw Toos Hendriks in Nijmegen te heb ben vermoord. W. was vorige week donderdag met Nijmeegse recher cheurs vrijwillig meegekomen uit Duitsland, waar hij werkte. Op het Nijmeegse hoofdbureau van politie werd hij in arrest gesteld, nadat hij bekende medeplichtig te zijn ge weest aan de moord op mejuffrouw Hendriks. Bij wegsmokkelen van meisje In een gevangenis ergens in Oost-Duitsland zit sinds zaterdag opgesloten de 23-jarige timmerman J. F. G. Spoolder van de Langestr. 93 te Delden. De heer Spoolder is volgens de persdienst van het mini sterie van Buitenlandse Zaken za terdagavond in Oost-Berlijn bij de grenspost Charlie aangehouden, om dat hij bij de controle van zijn au to een meisje was ontdekt, dat in Oost-Berlijn woont. Het is kenne lijk de bedoeling van de heer Spool der geweest dit meisje naar 't vrije westen te smokkelen. Ook het mei sje is in arrest gesteld. De gezamenlijke Kamers van Koophandel van Nijmegen en Den Bosch hebben in een adres aan de minister van Verkeer en Water staat verzocht, aan de noodzakelij ke voorzieningen voor de wegver binding 's-Hertogenbosch-N ij megen prioriteit te verlenen. De Kamers achten uitstel van deze voorzie ningen niet mogelijk zonder het internationale, nationale en gewes telijke verkeer, alsmede de econo mische ontwikkeling van belangrij ke Brabantse en Gelderse gebieden, in ernstig gevaar te brengen. honderd voor het openbaar vervoer hoog nodige autobussen? Als de Amerikaanse geheime dienst C.I.A. goed ingelicht is (en menigeen betwijfelt dat in dit ge val) dan zit Moskou zelf met een haast uitgeputte schatkist. De C.I.A. becijferde dat de goudvoorraad van de Sowjet-Unie nog kleiner was dan die van Engeland en dat terwijl juist enorme investeringen op het programma staan, waarvoor hele fabrieken in het buitenland moe ten worden gekocht. Volgens het rapport zou Chroesjtsow zeer in het nauw komen als hij in het Westen geen geld krijgt; juist om die lenin gen niet in gevaar te brengen zou hij zich zo rustig houden. De ver denking bestaat dat het rapport voornamelijk is gepubliceerd om Amerikaanse bondgenoten te waar schuwen voor een al te gul verle nen van kredieten. Maar Castro's bezoek kan mis schien het bewijs leveren. In het verleden heeft Chroesjtsjow Cas tro's volgzaamheid tot op zeker hoogte kunnen kopen. Castro heeft geld nodig, hard nodig. Kan Mos kou niet betalen omdat de graan- aankopen het grootste deel van de goudvoorraad al hebben verzwol gen, dan zal hij ongetwijfeld drei gen bij Mao aan te kloppen. Chroesjtsjow zal er zijn laatste roe bel voor over hebben om dat te voorkomen. Zodat de belangstellen de toeschouwer uit de resultaten van Castro's bezoek een aardig beeld kan krijgen van hoe de U.S. S.R. er economisch nu eigenlijk voor staat. Het merendeel van de loonvoor- stellen, die ter goedkeuring worden voorgelegd, is in overeenstemming te achten met het stichtingsakkoord, aldus heeft het bestuur van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond op zijn vergadering van 9 jan uari vastgesteld. Zo blijkt uit een mededeling in het orgaan van het CSWV De Onderneming. Niet in tegenspraak hoeft hier mee te staan, dat NVV-voorzitter drs D. Roemers zich zaterdagmid dag ten overstaan van zijn kader enigermate bezorgd toonde, niet al leen over de prijs-, maar ook over de loonontwikkeling. Hij had daar bij immers met name de loonont wikkeling van de laatste weken op het oog. Hij benadrukte de gevaar lijke kanten van een te forse ont wikkeling van de lonen voor onze economie. Die brengt gevaren met zich mee voor de betalingsbalans met na verloop van tijd de kans op wellicht een nieuwe bestedingsbe perking en de mogelijkheid van nieuwe werkloosheid. De heer Roe mers vond het niet leuk dit waar schuwend woord te moeten laten horen, omdat hij wist, dat de men sen de hogere lonen goed konden gebruiken. Maar ik zou in mijn plicht te kort schieten, als ik een gevaar zie en er niet over praat, zo meende hij. De collecte die zondag in heel het land gehouden is voor de Me dische Missie Actie, zal naar ver wacht wordt meer dan een miljoen gulden opbrengen voor de medische hulpverlening in de missie. De ad ministratrice van de Memisa, mej. A. van der Lugt, verwacht op grond van steekproeven dat de opbrengst dit jaar zeker 30 procent hoger zal liggen dan vorig jaar. De vorige jaarcollecte in de barre januari maand van 1963 bracht 8,25 ton op. Voor de onlangs gestarte actie „Dokters uit eigen volk" ten be hoeve van de opleiding van veelbe lovende jongelui uit onderontwik kelde gebieden tot arts heeft de Memisa reeds twee toezeggingen ontvangen. Een maatschappij heeft aangeboden de gehele opleiding van een arts a raison van 35.000 gulden te bekostigen. Een particulier heeft toegezegd, per jaar 5000 gulden te betalen gedurende zeven jaar. Bei de gevers willen onbekend blijven. Dr. C. Jurgens uit Leusden heeft het contract getekend, waarin hij gich verbind voor drie jaar als arts tè werken in het pasgebouwde zie kenhuis van Kilgoris in Kenia, het missiegebied van de bekende mgr. De Reeper, apostolisch prefect van Ngong. De Memisa, die het vergeef se zoeken naar een Nederlandse arts van mgr de Reeper had over genomen, heeft hem direct telegra fisch van het heugelijk nieuws op de hoogte gesteld. De Britse regering heeft ernstig geprotesteerd tegen het bezetten van Britse bedrijven in Indonesië. Maandag hebben de links georiën teerde vakbonden bezit genomen van alle Britse bedrijven of bedrij ven met Brits kapitaal op Java. Na de acties tegen Unilever volgden acties tegen Shell, Pamanoekan en Tjiasemlanden (thee- en rubberon dernemingen bij Soebang in West- Java) en de British American To bacco te Tjirebon, ook West-Java. De linkse vakbond van vliegveld- personeel heeft bovendien een boy cot op alle Britse vliegtuigen afge kondigd. De vakbonden hebben te vens gedreigd ook Amerikaanse be drijven te zullen bezetten als de Verenigde Staten de Zevende Vloot inderdaad naar de Indische Oceaan sturen. Deze acties van de vakbon den werden ondersteund door de monstranten van het linkse Jeugd- front (dat indertijd de brand van de Britse ambassade regisseerde) die protestverklaringen afleverden bij de zwaar bewaakte Britse en Amerikaanse ambassadeurswonin gen. De Koninklijke Marechaussee heeft een uitvoerig onderzoek lopen naar het aandeel dat de 30-jarige luitenant R.J. zeer waarschijnlijk heeft in de botersmokkel-affaire. Deze reserve-officier wordt ervan verdacht traangas- en rookbom men te hebben geleverd aan een smokkelorganisatie, die al geruime tijd in het Westbrabantse grensland opereert. ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK WERKTUIGEN EN MACHINES VOOR GRAAN- EN BIE TENTEELT IN „DE RING". SPECIALE AANDACHT VOOR DE MECHANISATIEMOGELIJKHEDEN BIJ DE VOLLE- GRONDSTEELTEN IN DÉ TUINBOUW. De kans bestaat, dat minister Andriessen (Economische Zaken) dezer dagen een prijsmaatregel af kondigt voor dekens en breiga rens. De bewindsman heeft dit aan industrie en handel dezer dagen in een gesprek op het departement tenminste laten doorschemeren. De prijsmaatregel zou bestaan uit een margebeschikking. Zo'n beschikking houdt in, dat de winstmarges van de handel „bevroren" worden. De minister zou er bezwaar tegen maken, dat de handelsmarges op dekens en breigarens nog steeds berekend worden in percenten. De minister vindt, dat dekens en brei garens daardoor te duur worden. De achtergrond van de ministeriële bedenkingen wordt gevormd door de stijging van de wolprijzen op de wereldmarkt. Op grond daarvan heeft de industrie haar prijzen voor dekens en breigarens verhoogd. Als dat volgens de regels van het prijsbeleid gebeurt, kan de minis ter er niets tegen ondernemen. Minister Andriessen schijnt er echter bezwaren tegen te hebben, dat de handel op deze duurdere de kens en breigarens dezelfde marges in percenten neemt als vroeger vóór de stijging van de grondstof fen. Als een artikel duurder wordt, betekent een even grote winstmar ge in percenten immers een grotere marge in centen. Voorbeeld: voordat de wolprij zen op Öe wereldmarkt stegen, kest- te een deken bij de fabriek 40 gul den. De marge van de handel be droeg 10 percent. De deken kostte nu in de winkel 44 gulden. Daarna stegen de wolprijzen op de wereld markt. De fabriek verhoogt de prij zen voor haar dekens van 40 tot 50 gulden. De marge van de han del is nog steeds 10 percent. De con sument moet nu voor zijn deken 55 gulden betalen. De marge van de handel blijft in percenten gelijk, maar blijkt in centen te zijn ver hoogd': van 4 gulden tot 5 gulden. Daartegen schijnt minister Andries sen bezwaren te hebben. Ter aankondiging van de aan staande zondag weer te vieren jaar lijkse Kerkenbouwzondag heeft namens de hele Nederlandse episco paatdezer dagen mgr. Van Do- dewaard, bisschop van Haarlem, ten overstaan der Katholieke pers, ra dio en televisie de wat hij noemde daarop geraamde uitgavenpost voor 1964 beloopt globaal veertig mil joen, zijnde de „kale" bouwkosten voor 59 nieuwe kerken in het hele land. Dat is geen eindcijfer. Want de rekening der nog in aanbouw zijnde kerken vertoont het cijfer van ruim 38 miljoen. Telt men voorts de inrichtingskosten van een nieuwe kerk te schatten op rond tachtigduizend gulden elk dan moet het bouwprogramma-1964 worden verhoogd met nog 'n hand vol miljoenen. Een zorgwekkende som. En toch Kerkenbouwzondag „vieren" met de feestelijke klank van dien? Zeer zeker, zeiden reeds eerder de bis schoppen. Want offeren voor het huis van God en zijn bedehuis doet 'n rechtschapen christen met blijd schap. De bisschoppen hopen dan ook, dat de collecte op Kerkenbouw zondagdie vorig jaar ruim een miljoen gulden bedroeg zal weer spiegelen dat 1964 het jaar is van globaal tien percent loonsverhoging. Binnen de Europese Gemeenschap geraakt de boer en tuinder van van daag hoe langer hoe meer overtuigd van het feit, dat een verantwoorde mechanisatie noodzakelijk is om tot een gezonde en krachtige agrarische stand te komen. Daarom dan ook wordt aan dit facet in de zes landen van EEG bijzonder veel aandacht besteed. Ook in Nederland, waar sinds de laatste tien jaar per werkdag ge middeld dertig werknemers, vier meewerkende zoons en 4 bedrijfs- hoofden het landbouwbedrijf ver laten, moeten mechanisatie en een rationele bedrijfsorganisatie er toe bijdragen, dat dit vanouds agrari sche land zijn reputatie als leveran cier van kwaliteitsproducten blijft behouden. Evenals in andere lan den van de Gemeenschap zijn op dit terrein al flinke vorderingen ge maakt. Hiervan kan men zich ook dit jaar van overtuigen tijdens de Nationale Werktuigendagen, die op 13 en 14 mei a.s. voor de zeven tiende maal in successie! op het landgoed „Velder" bij het Noord- Brabants Liempde worden gehou den. Op een terrein van circa 40 Ha. zullen zoals gebruikelijk zowel een tentoonstelling als demonstraties worden georganiseerd, waarbij de land- en tuinbouwwerktuigen, als mede de machines voor deze sector het middelput vormen. Werd vorig jaar in „de ring" ge demonstreerd met machines en werktuigen voor de aardappelteelt alsmede voor gras en hooioogst, dit keer zullen o.m. werktuigen en ma chines voor de graan- en bietenteelt worden voorgereden en kritisch worden besproken door specialisten van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. Wat de tuinbouwsector betreft: tijdens deze Werktuigendag komen de mechanisatiemogelijkheden bij vollegrondsteelten als aardbeien, spruiten, asperges, bonen, prei en diverse koolsoorten in speciale be langstelling van de voorlichting. Omdat in 1963 met de aanleg van een eigen station een bijzonder groot succes werd bereikt immers de bezoekers konden direct bij het expositieterrein uitstappen zal ook nu weer tot de bouw van twee perrons worden overgegaan. Ook zal de toegangsweg, die van af de hoofdweg Den Bosch-Eindho ven naar het landgoed „Velder" loopt, worden verbeterd en ver breed, hetgeen voor velen, die per auto of anderszins komen een be duidende vooruitgang betekent. Tenslotte kan nog worden mee gedeeld dat ook nu weer een plaats je zal worden ingeruimduniek in ons land!voor boeren en tui- ners, die op het gebied van de me chanisatie uitvindingen hebben ge daan om het werk op de bedrijven op een of andere manier te vereen voudigen. Dat deze rubriek bijzon dere waarde heft, blijkt wel uit het feit, dat voor reeds tal van deze in de laatste jaren voor het eerst in Liempde getoonde vindingen 'n pa tent werd verkregen. Vrijdagavond, 24 januari, 's avonds om half acht, zal in de vergadering van het gebouw Openbare Werken de gemeenteraad van Loonop Zand- Kaatsheuvel in openbare vergade ring bijeen komen ter behandeling van onderstaande agenda: 1. Vaststellen van de notulen. 2. Ingekomen stukken: van de mi nister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid. van de heer G. Grootwagers een schrijven waarin deze kennis geeft dat hij om gezondheidsredenen ont slag neemt als lid van de raad der gemeente; van het Centraal Bureau voor Ver ificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Wij stellen U voor bovenbedoel de stukken voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot onderzoek van de geloofsbrieven van de heer N. J. Kerssen, nieuw benoemd lid van de gemeenteraad. 4. Voorstel tot 't doen van grond- transacties. 5. Voorstel tot vaststelling van de verordening als bedoeld in artikel 4, eerste lid, van de Winkelslui tingswet 1951. 6. Voorstel tot het verstrekken van een hypotheek voor het aanko pen van een woonhuis. 7. Voorstel tot het verlengen van 'n rekening-courant-overeenkomst. 8. Voorstel tot onbewoonbaar ver klaring van een woning. 9. Voorstel tot benoeming van Le den van de Instelling voor Maat schappelijke zorg wegens periodieke aftreding. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920. 11. Voorstel tot wijziging van de verplaatsingskostenverordening. 12. Voorstel tot instandhouding van de openbare lagere school aan de Lagezandschel te Kaatsheuvel. 13. Voorstel tot vaststelling van de tweede herziening van het par tiële uitbreidingsplan kom Kaats heuvel. 14. Voorstel tot het afwijzennd be schikken op een bezwaarschrift te gen een opgelegde aanslag in de straat- en rioolbelasting. 15. Voorstel tot vaststelling van wijzigingen van de gemeentebegro ting 1963. 16. Aanbieding van de gemeente begroting 1964 met de daarbij be horende bedrijfsbegroting en het benoemen van een commissie van onderzoek van die begroting. 17. Aanbieding van de gemeente rekening over het dienstjaar 1960 en het benoemen van een commissie van onderzoek van die rekeningen. 18. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met het Al gemeen Pensioenfonds voor het Maatkledingbedrijf te Amsterdam. 19. Voorstel tot het beschikbaar-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1