waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt KAATSHEUVEL SONGFESTIVAL FILMJOURNAAL 207 samen wenken samen Leven Luxor Rem op 7 prijzen Musis Sacrum Hervormde Gemeente Baardwijk krijgt Jeugdhuis vragen brillen van korting VRIJDAG 24 JANUARI 1964 86e JAARGANG No. 7 vAn het Zuiöer» :-"A Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" "]ong en Blij" uit Tilburg won le pr. Met de grote finale is zondagavond het 3-daagse songfestival in de zaal van de Gildenbond afgesloten. En te oordelen naar de tevreden gezichten van voorzitter C. Grootswagers van het organiserend comité, en pater Sj. v. d. Louw, de grote belanghebbende, is de opzet van dit muzikale evene ment, een flink batig saldo voor de bouw van een kerk en seminarie in zijn missie te Brazilië, voor de volle 100 pet. geslaagd. Immers zowel tij dens de voorselecties van zaterdag middag en -avond en zondagmiddag, maar vooral voor de finale was de be langstelling overweldigend. Reeds uren voordat met dit laatste gestart zou worden, verdrong zich 'n grote massa liefhebbers voor een toegangs kaartje bij de ingang, zodat politie- assistentie gevraagd moest worden om de betrokkenen een beetje in het gareel te houden. Daarnaast zijn er een groot kwantum programmaboek jes, die 'n lot bevatten voor de loterij aan het slot van dit feest, alsmede versnaperingen en loten voor de tij dens iedere selectie en de finale ver lootte twee mud kolen verkocht, waardoor de ontvangsten niet onbe langrijk stegen. De prijzen hiervoor waren immers allemaal gratis be schikbaar gesteld, 'n bewijs dat vrij wel iedereen de organisatie van dit songfestival een goed hart toedroeg. Natuurlijk had het batig saldo nog groter kunnen zijn, want er bleven o.a. nog heel wat programmaboekjes liggen, maar de spontane uitspraak van pater v. d. Louw aan het slot van de finale, dat er op zijn missiepost van de opbrengst hopelijk een Kaats- heuvelse muur gebouwd zou kunnen worden, zegt genoeg. Terecht bracht hij daarvoor op de eerste plaaas dank aan het organiserend comité en in het bijzonder aan voorzitter C. Groot swagers. Deze laatste is echter, zoals i - Bejaardentehuizen te duur. Gisteren werden zeven nieuwe prijsmaatregelen van kracht, die mi nister Andriessen van Economische Zaken dinsdag in de Staatscourant heeft afgekondigd. Een prijsstop voor bejaardenoor den. De prijzen die de bejaardenoor den in rekening brengen, mogen voor taan hoogstens vier percent liggen boven het niveau van 1 oktober vorig jaar. Een margebeschikking voor dekens en een margébeschikking voor hand breigarens. De winstmarges van de handel op deze artikelen mogen voor taan, berekend in geld, hoogstens 5 percent hoger liggen dan op 1 okto ber vorig jaar. Een prijsstop voor rijwielstallingen. Overdekt stallen van fiesten mog hoogstens 17 cent per dag kosten, van bromfietsen hoogstens 28 cent. Weekabonnementen voor fietsen mogen in de meeste gevallen niet meer dan 10 cent en maandabonnementen niet meer dan 25 cent in prijs worden verhoogd. Minister Andriessen is ook opge treden tegen de prijzen van tandtech nische werkstukken en dakpannen en tegen de tarieven voor het onderhoud van kantoormachines. De minister heeft weten te berei ken dat ook in andere sectoren som mige prijzen naar beneden gaan, zon der dat er prijsmaatregelen getroffen hoeven te worden. Zo zullen de Ne derlandse brouwerijen hun jongste bierprijsverhogingen weer voor een deel te niet doen. Zowel flessen als pullen bier worden op de korst moge lijke termijn 1 cent goedkoper. Tenslotte kan op korte termijn een ■verlaging van bepaalde prijzen in de apotheek worden verwacht, aldus het ministerie van Economische Zaken. Volgens de woordvoerder van dit de partement leggen de apothekers op élk recept sinds kort een kwartje, j Na overleg met het ministerie is de Kon. Ned. Maatschappij ter be- vordëring van de Farmacie nu bereid dit kwartje te laten vallen. hij ons toevertrouwde, nog niet aan het einde van zijn latijn. Het is na melijk de bedoeling dat het comité een permanent karakter krijgt om nog meer evenementen op touw te gaan zetten, allemaal voor het bovenom schreven doel. We zijn benieuwd. In zijn dankwoord betrok pater v. d. Louw verder de geestelijke en we reldlijke overheid, de missie-procu- tator E. P. Smits, die volijverig aan het werk tijdens 't songfestival deel nam, de meisjes die zich voor de bliksem-actie beschikbaar hadden ge steld, K. Wartenberg voor zijn decor, hospes Koning van de Gildenbond, bestuur K.A.B., schenkers van de prijzen, mej. Sj. v. d. Velden voor de administratie, de jury, de deelnemers met conferencier Hermans en vooral degenen die geheel belangeloos naar Kaatsheuvel gekomen waren om aan dit songfestijn mee te werken. Onder die medewerkenden waren zaterdag o.a. de Landsburger Tiroler Kapel uit Ravenstein, die met haar optreden een uitbundige stemming in de zaal teweeg bracht, welke haar hoogtepunt bereikte toen het gezelschap aan het slot een polonaise door zaal en café maakte. Verder waren zondagmiddag de Mamelly's, een groep jeugdige Tilburgers, present, die de aanwezi gen van uitstekende acrobatiek lieten genieten, en tenslotte was er 's avonds dan de Zangeres Zonder Naam, vol doende bekend van grammofoon, ra dio en T.V. Conferencier Hermans uit Tilburg heeft tijdens de selecties het grootste deel van de niet minder dan 60 deel nemers bij het publiek geïntrodu ceerd. Dat hierbij meer woorden ge bruikt werden als strikt noodzakelijk is, zullen we maar toeschrijven aan 't soort evenement waarom het hier ging, want dit schijnt er nu eenmaal bij te horen. Bepaald jammer is het echter zoals we al meer hebben meegemaakt, dat deze functionaris er ondanks herhaalde pogingen maar nauwelijks in wist te slagen, het in meerderheid jeugdige publiek, tot stilte te manen. Een songfestival is toch altijd nog een muziekwedstrijd, waarbij op de eerste plaats geen ru moer hoort. Andere onvolkomenhe den zijn o.a. 't tijdens 't optreden van een deelnemer in en uit de zaal lopen van publiek en het toelaten van pu bliek op deze momenten enz. Een ver gelijking van een songfestival met b.v. een muziekconcours is dan ook ten enen male onmogelijk en 'n ver loop zoals bij dit laatste zal ook wel 'n vrome wens blijven. Conform de opzet waren 18 deelne mers uit de voorselecties gekozen voor de finale. De uitverkorenen van OPTICIËN - WAALWUK verschil tijdens de eindstrijd daar door des te sterker naar voren, want ook hierin konden die gelukkigen, zo als uit de eindrangschikking blijkt, hun uitverkiezing niet rechtvaardi gen. Van de overige finalisten liep de kwaliteit, 'n paar uitzonderingen daargelaten, niet zover uiteen. Een grote uitzondering vormde echter toch wel het ensemble "Jong en Blij" uit Tilburg. Deze in Tiroler costuums uitgedoste groep kinderen onder lei ding van mevr. Smulders vormde een klasse apart. Zowel vocaal, als in strumentaal en ook qua discipline le verden zij een uitzonderlijke presta tie, zodat het de jury, bestaande uit frater Angelico uit Loonopzand, en de heren B. Mols Dongen en J. v. d. Heuvel Tilburg helemaal geen hoofd brekens heeft gekost deze uitvoering als de beste van het gehele songfes tival aan te wijzen. "Jong en Blij" werd dus de grote winnaar van dit songfestival, en onder daverende bij val van het geestdriftige publiek, dat zich met deze aanwijzing volledig kon verenigen, werd de eerste prijs, een imponerende beker, door de groep in ontvangst genomen en in triomf naar Tilburg vervoerd. Gezien het overladen programma was het begrijpelijk dat men het mid dernachtelijk uur reeds dicht was ge naderd voordat men gereed was met de prijsuitreiking, verloting, toegiftje van Jong en Blij en dankwoord. De einduitslag was Solisten 1 Helena Broeks Waal wijk 155,5 pt.; 2 Leo Lillemen Til burg 143,5 pt.; 3 Marianna Willem- se Etten 141,5 pt., 4 B. van Bilsen Dongen 141 pt.; 5 Jo Manders Dru- nen 140,5 pt.; 6 Anja Ligtvoet Made 139 pt.; De Conbrio's Dongen 134 p. Duo's en trio's 1 The Black Boys Dongen 146,5 pt.; 2 v. d. Laak-Wil- lemse Moergestel 145 pt.; 3 The Out laws Rijen 133,5 pt.; 4 De Marivo's Tilburg 131 pt.; 5 The Albertino's Waalwijk 119 pt. Ensembles 1 Jong en Blij Til burg 162,5 pt.; 2 The Black Stran- Zaterdag 25 januari zal burge meester J. L. P. M. Teijssen de of ficiële opening verrichten van het jeugdhuis van de Nederlands Her vormde Gemeente Baardwijk, dat vooral door het toedoen van ds. J. van 't Kruis tot stand is gekomen. Ofschoon het hier geen nieuw ge bouw betreft, is de verbouwing van de voormalige pastorie van de Ned. Herv. Kerk, gelegen aan de Loeff- straat al een grote vooruitgang in huisvestingsnood van de Hervorm de jeugd in Baardwijk. Tot nu toe moest men zich behelpen met de consistoriekamer die de afmetingen 3 bij 4' meter heeft. Vooral 't ruim tegebrek was een grote handicap bij tal van activiteiten, die hierdoor geen doorgang konden vinden. Zo zal ö.m. geprobeerd worden, om de dameskring, die tengevolge van gebrek aan huivesting moest wor den opgeheven, opnieuw op te richten. De jeugd in de gemeente van Ds. van 't Kruis is ingedeeld in ver schillende leeftijdsgroepen, waar van de eerste groep, die bestaat uit jongens en meisjes van 4-13 jaar, in. aanmerking komt voor de zon dagsschool, waarbij momenteel 55 kinderen zijn aangesloten. In de leeftijd van 13 tot en met 15 jaar heeft Ds. van 't Kruis 2 groepen Van ongeveer 18 jongens en meisjes geformeerd, die hij, aangepast aan hun leeftijd, „training" in het bij bels denken wil geven. Bij deze groep stuit men nog op een grote moeilijkheid, namelijk het tekort aan leiders en leidsters, die de proe pen, zoals het in de bedoeling ligt wekelijks bekwame leiding kunnen geven. De jongelui van 16 tot en met 18 jaar acht dominee van 't Kruis een zeer belangrijke groep, maar hij kon nog geen bepaald programma voor deze groep bekend maken. De groep jongens en meisjes van 19 t/m 21 jaar zullen worden opgevan gen in de Jonge Lidmatenkring, die iedere 14 dagen een bijeenkomst organiseert, waarbij de program ma's sterk uiteen lopen. In de vorm van actuele en kerkelijke problemen heeft men voor de 14 jongelui die in deze groep zijn on dergebracht een gespreksstof ge vormd. Voor alle groepen, behoudens de eerste, zoekt men kontacten met het Christelijk Jongerenverbond, om voor de jeugd originele pro gramma's samen te Stellen. Hei nieuwe jeugdgebouw, dat onder be heer staat van de heer J. van Nieuwenhuizen, heeft nog geen naam. Het gebouw bestaat uit een grote zaal, voor o.a. de gemeente bijeenkomsten, een kleine verga derzaal, een keuken, toiletten en een ruime entreehal, die ook als bijeenkomstzaal kan functioneren. Behalve voor de jeugd, heeft do minee van 't Kruis het jeugdge bouw ook bedoeld voor diegenen, die op passende wijze hiervan ge bruik willen maken. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk gers Dongen 141 pt.; 3 fam. v. d. Besselaar Tilburg 137,5 pt.; 4 The Singing Nightingales Drunen 134,5 pt.; 5 De Edwino's Tilburg 127,5 pt.; 6 Kaatsheuvels Jeugdkoor 126 pt. DE VOGELS De laatste thiller van Alfred Hitchcock is vrijdag t/m zondag te zien voor personen van tenminste 18 jaar. Iedereen heeft natuurlijk al van deze film gehoord, maar toch willen wij U graag een en an der over de film vertellen. Het verhaal van de film begint wanneer twee jonge mensen, Mitch Brenner en Melanie Daniels elkaar ontmoeten in een winkel. Zij gaan uit elkaar, doch later ontmoeten zij elkaar weer in 't huis van Mitch's moeder aan een baai. De vogels die er leven worden plotseling erg agressief en zij vallen mensen aan. Een boer uit de omgeving moet het leven laten in de strijd tegen de bloeddorstige meeuwen en kraaien en dat maakt Mitch woedend te genover dieren. Het is alsof zij dit merken, want gezamenlijk keren zij zich tegen Mitch en de zijnen. Het huis moet gebarricadeerd wor den en zelfs nog dan zien de vogels kans door het" dak binnen te drin gen. Op het laatste nippertje kun nen de bewoners in een auto vluch ten. In de hoofdrol Rod Taylor, met naast hem Tippy Hedren. MISDAAD UIT ZELFVERDEDIGING Tim Mallory is een jonge kerel, die zijn geluk zoekt in het spel. Hij heeft zojuist een tegenstander „uit gekleed" en deze man is een van de meest gevreesde revolvervech ters van het Westen. De volgende dag ondervindt Tim dit aan de lij ve, wanneer hij door de man, die de bijnaam Shotgun draagt wordt uitgedaagt. Tim weet het duel in zijn voordeel te beslissen en met het beroemde geweer van de ban diet, gaat hij op pad. Het geweer zal hem echter nog veel narigheid bezorgen. Reeds in 't eerste plaats je wordt hij herkend aan zijn nieu we geweer en de naam Shotgun, doet het hele dorp sidderen. Hij krijgt van de burgemeester tegen een hoge beloning opdracht om de mannen die op een goudmijn zitten daarvan te verdrijven of er tenminste yvoor te zorgen, dat de burgemeester de mijn in handen krijgt. Tim doorziet het schurkach tige plan en besluit de Warrens, zo als de gouddelvers heten te helpen. Zelfs wanneer het er op lijkt dat Tim en de zijnen het gaan verlie zen als de burgemeester de mijn al in handen heeft, komt er toch nog een plotselinge omekeer in het ver haal, waardoor Tim toch nog als winnaar uit de strijd naar voren treedt. In de hoofdrol Skip Homeier. Zondag 3 uur. Toegang 14 jaar. de eerste selectie op zaterdag 11 jan. noemden we reeds eerder. De anderen waren: Jong en Blij met 166 pt., v. d. Laak-Willemse 138 pt., Marianna Willemse 138,5 pt., The Marivo's 128 pt., De Conbrio's 135 pt., Jo Manders 137,5 pt., The Singing Nightingales 131 pt., B. van Bilsen 133,5 pt., The Outlaws 129 pt. en The Rocking Strangers 144 pt. Het was wel erg sneu en teleurstel lend voor sommige deelnemers aan de selecties op zaterdag en zondag j.L, die meer punten behaalden dan enkele gelukkigen uit de eerste selec tie, dat zij desondanks niet de finale bereikten. Organisatorisch was dit echter vrijwel onmogelijk te voorko men. Overigens kwam het kwaliteits- Naar aanleiding van 't 10- jarig bestaan van het reva- lidatie-buro Waalwijk en 't tot standkomen van de ge meentelijke sociale werk plaats, de volgende gedach ten. In meer zuidelijke plaatsen van Europa, in Rome en nog meer zuidelijk, kun je bede lende gehandicapten aan treffen. In de métro van Pa rijs zitten ze op de grond hun omgekeerde hoed naast zich. Het stoot je. Het is so ciaal onverdraagzaam. On ze tijd eist validiteit, geen in-validiteit. Er moet worden gewerkt, geproduceerd. Alleen hij die werkt, staat in aanzien. In voorbije tijden werd iemand gewaardeerd, alleen al om 't feit dat hij bij ,,'t voornaam" behoorde. Hij behoefde desnoods niets te presteren. Tegenwoordig vragen wij: wat doe jij? Gevraagd mensen die voor honderd procent rendabel" zijn. Van de arbeid moeten we 't hebben! De werkman heeft 't dan ook voor 't zeg gen. - Mogen wij nu stellen hij alleen leeft zinvol en heeft reden van bestaan, die werkt? Mogen we zeggen dat iemand die niet kan wer ken, niet zinvol leeft, om- gende willen antwoorden dat hij niet bijdraagt in 't arbeidsproces? - Ik zou daarop 't vol gende willen antwoorden niet ernstig genoeg genomen worden. Het is heel erg dat we aan de aardse dingen, zoals werk, aardse werkelijkhe den, liefde enz. nog maar half geloven. Het intens- godsdienstig karakter ervan zien we nog maar nauwe lijks. Integendeel, men vindt 't vreemd en niet passend, als genoemde zaken op de preekstoel worden behan deld. Als of 't vaak niet zó is, dat 't rechtstreeks den ken aan God ons juist van Hem vervreemd. (Simone Weil). Waarom is werken zo belangrijk. Ieder van ons kan dat ondervinden. Alle techniek T.V., medische vooruitgang, vervoersmoge lijkheden, hei is alles de vrucht van hand en geest., het zijn evenzovele vruchten van onze arbeid. De arbeid maakt communicatie-moge lijkheden. En communicatie betekent altijd vooruitgang (afgesloten zijn, isolatie, is de dood in de pot!) Je zoudt kunnen zeggen: even noodzakelijk als het stramien is voor 't borduren, even noodzakelijk is 't werk voor de vooruitgang, voor de vermenselijking, voor de eenwording, enz. De arbeid is dan ook wel genoemd het lichaam van de commu nicatie (kwant). - Blijft de vraag als dat allemaal zo is, leeft dan iemand die niet - wat wij zp noemen - voor 100 kan werken, leeft zo iemand dan zinvol? Veronderstel 'ns dat het antwoord NEEN was, dan zou ook 't Volgende waar zijn. Dan zou 't in 't leven al leen maar aankomen op prestatie. Dan zou 'n werk nemer vervangbaar zijn zo als elke verouderde machi ne. De mens zou 'n num mer zijn. ALS de mens niet meer zou zijn dan arbeid, dan was je niet meer dan 'n schakel in de ketting en kon je elk willekeurig moment vervangen worden. Ons antwoord is dan ook ik ben meer dan arbeid al len, ik wil menselijk behan deld worden. Ik wens niet 't slachtoffer te zijn van ra tionaliteit, van enkel bere kening. ik wens niet mee te doen aan decultus van al leen maar prestatie". Je zegtik wil als mens behandeld worden. Alles in je protesteertje bent n.l. mens. - Maar toch blijft in on ze zakelijke tijd de heime lijke vraag wat presteert dan de gehandicapte? Even 'n ander voorbeeld. Neem de huisvrouw. Haar arbeid bestaat hierin dat zij alles ter beschikking stelt wat de leden van 't gezin no dig hebbeneen welver zorgde en propere behui zing, kleding, voedsel, enz. Zij arbeidt, ook al „helpt 't er niet aan." Morgen moet er u/éér worden geboend, en de boterhammen zijn niet aan te slepen bij opgroeien de jongeluide honger keert na elke maaltijd terug, 't huis wordt opnieuw stof fig; de baby bevuilt z'n luiers opnieuw. Hier krijgt - dacht ik - het leven z'n betekenis, niet van de ar beid, hier maakt 't leven de arbeid zinvol. Het is ook geen „sloven" van zo'n huismoeder; het is 'n in- typisch MESELIJKE vorm van arbeid. Waarom? Zij geeft niet alleen haar krach ten (prestaties), neen zij ZET ZICHZELF HELE MAAL IN". Zelfs de zieke huismoeder is nog de spil van elk thuis. Wat is dus onze conclu- sie? Iemand „werkt" niet in de mate dat hij „presteert", maar in de mate dat hij lief heeft. Liefhebben, dat is pas werken. Werken doen we om uitein delijk alles tot eenheid te brengen. En dan bedoel ik geen eenheid waardoor 't onmogelijk wordt dat het westen tegen 't oosten gaat vechten. Onder werken versta ik dan 't onvoorstelbare proces van de humanisering, van de vermenselijking van de mens in de grote toekomst. Aan deze grote toekomst wordt 't best gewerkt door stille krachten. Het is 'n beetje onnozel dat onze (inderdaad onmisba re!) arbeids-analysten me nen de arbeidsprestatie te kunnen controleren. Hun in strumenten zijn evenwel te grof Hun berekeningen móéten falen! Maar inderdaad, onze ar beid is nog steeds niet ge kerstend! De wereld gaat echter alleen maar vooruit in de kracht van waaruit ie ontstaan is uit de kracht van de liefde. Maar deze krachten kun nen evengoed door een ge handicapte worden ingezet! Evenwel om praktisch te zijn niet 't hoofd van de beste werkgever voor de ge handicapten, maar de soci aal bewogen econoom. Bij 'n maximum aan productiviteit mag de mens niet te kort ko men. En wat voor de minder validen geldt, geldt voor ons allen. M. JANSSEN, Bedrijfsaalmoezenier. Mark 8tel. 3716. MUITERIJ OP DE BOUNTY In december van het jaar 1787 vaart de driemaster Bounty de ha ven van Portsmouth uit met be stemming het Zuidzee-eiland Ta hiti, om daar een order uit te voe ren. De kapitein van het schip is Wil liam Bligh, 'n zeer bekwaam, maar ook meedogenloos man. Hij wordt bijgestaan door de eerste luitenant aan boord, Fletcher Christian, die al spoedig met Blight in conflict komt, om diens niets ontziende manier van optreden. Na een gevaarlijke reis in enkele zware stormen, bereikt het schip Tahiti waar de mannen een onbe zorgd leventje van 5 maanden te gemoet gaan, omdat de opdracht die zij moeten uitvoeren, niet kan wor den uitgevoerd in verband met het jaargetijde. De inboorlingen van Tahiti zijn zeer gastvrij en wanneer de 5 maanden om zijn en het schip volgeladen met jonge bomen, ver trekt valt het de bemanning zwaar afscheid van Tahiti te moeten ne men. De bomen vragen veel water en al spoedig komt er gebrek aan water, en het duurt niet lang of de eerste slachtoffers vallen. De mannen op het schip worden onge durig en alles duidt erop, dat de toestand onhoudbaar wordt. Het komt zo ver dat er muiterij onder de bemanning los breekt. De mui ters keren terug naar Tahiti onder leiding van Christian en vestigen zich op een onbekend en onbe woond eiland, waar zij samen met de Bounty de dood tegemoet gaan. tegemoet gaan. Vrijdag t/m dinsdag om 8 uur, zondag om 4.30 uur. Toegang 14 jaar. VALSE MUNTERS-. In Montgeron, even ten Zuiden van Parijs, is een valsemunter gearres teerd, die voor naar schatting drie miljoen aan voortreffelijk nagemaak te bankbiljetten van honderd frank in omloop heeft gebracht. Het is de ar chitect ir Bojarski. Het aantrekken van „colporteurs" is hem noodlottig geworden. Had hij de zaken wat min der groots aangepakt, dan had hij vermoedelijk tot in lengte van dagen van zijn eigen teelt-bil jetten kunnen leven.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5