wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Damesschoenfabrieken kenden in 1962 enige moeilijke maanden Tekort aan arbeidskrachten grootste probleem bij de meeste overige industrieën Overdenken waard I Noodzakelijke aanpassing van het Noord-Brabantse wegennet blijft steeds meer en meer achter Rijk ziet schijnbaar het belang hiervan voor deze streek niet in. JAARVERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL Ook de lederindustrie over het algemeen lagere bedrijfsresultaten 'to BRIL?? Stijgende impart Lagere bedrijfs resultaten in lederindustrie Herstel Rationalisatie blijft een eis van de eerste orde -wMMrwwnrfc'imiTTirv^irrT'iv VRIJDAG 25 JANUARI 1963 85e JAARGANG No. 7 De tcho VAn het Zui6en Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Enkele moeilijke maanden vooror vele damesschoenenfabriekenwaardoor inkrimping van de produk- tie; arbeidstijd-verkorting, voornamelijk in de maand mei; een geringe daling van de lederprijzen, veroorzaakt door het teruglopen van de huidenprijzen en een voortdurende stijging van de invoer en een teruggang van de uitvoer, dat zijn de voornaamste facetten van de schoenindustrie in 1962. De beoordeling van de gang van zaken in de schoenindustrie in 1962 lopen meer uiteen dan in de voorafgaande jaren. Kwalificaties als moeilijk", „zeer matig" en kwakkeljaarkomen voor, naast mededelingen over normale en ook gunstige bedrijfsuitkomsten. Aangenomen mag worden dat sommige fabrieken het gehele jaar door goed van orders waren voorzien, maar dat vele andere be drijven, vooral de damesschoenenfabrieken, enige moeilijke maan den mebbén gehad en gedwongen waren tot inkrimping van de produktie over te gaan. De moeilijkste maanden waren, april, mei en juni. Door het slechte weer in deze periode kwam de verkoop moeilijker en later op gang, terwijl nabestellingen veelal achter bleven bij andere jaren. Hierdoor bleef veel productie-capaciteit onbenut, en dit oefende een ongunstige invloed uit op de finan ciële resultaten. In mindere mate bepaalden de weersomstandig heden de najaarsverkopen. De eerste orders waren niet groter dan voorheen, maar de nabestellingen overtroffen die veelal van voor gaande jaren. In de prijzen van de grondstoffen kwamen geen grote fluctuaties voor, wel daalden door de teruglopende huidenprijzen, de prijzen van het leer. Door de sterke binding van de schoendetailhandel aan prijsklassen, bleven de verkoopprijzen star. Deze vrijwel niet te verbeteren verkoop prijzen enerzijds en de stijging van de kosten anderzijds deden de winst marges tot een bedenkelijk peil dalen. Passend bij Uw uiterlijk Voor een prijs die U ligt Met 'n vérgaande „Service". VAN MAARENS Brillenzaken N.V. Den Bosch, Vughterstraat 25 Tilburg, Markt 32 Breda, Nwe Ginnekenstr. 23 Uw bril meestal in 1 uur klaar Om te voorkomen, dat een verdere inkrimping van de winstmarges, met de daaruit voortspruitende moeilijk heden ten aanzien van de kapitaals vorming, plaats vindt, is produktie- verhoging een noodzakelijke voor waarde. In de eerste tien maanden van '62 steeg de totale waarde van de invoer van schoeisel van f 42.672.000,— in deze periode in'61, tot f 52.264.000 dus meer dan 22 De waarde van de invoer van he renschoenen steeg in dezelfde perio de met circa 40 die van de dames schoenen met ongeveer 18 De waarde van de uitvoer liep te rug van in totaal f 40.059.000,- in de eerste tien maanden van 1961 tot f 37.426.000,- in de overeenkom stige periode van 1962. Een stijging dus van ruim 6 Voor de heren en damesschoenen bedroeg deze te ruggang respectievelijk 16 en 12,5 De heer Timmermans, zei in zijn jaarrede van de Kamer van Koop handel en Fabrieken van mening te zijn, dat wanneer de Nederlandse schoenindustrie er niet in slaagt de export te vergroten, het gevaar bestaat, dat deze bedrijfstak wordt terug gedrukt tot een lokale verzor gingsindustrie. Bij de voortgaande economische integratie in de E.E.G. zal dit leiden tot een genadeloze concurrentiestrijd, juist nu samengaan zozeer geboden is. Tot op heden was de invoer van Frans schoeisel nog niet van beteke nis, terwijl de Duitse invoer nog wei nig spectaculair was. De vraag bij de Italiaanse invoer kan rijzen, of deze import niet meer een modeverschijn sel is, dan van structurele aard. Anders ligt het met de invoer van uit België. De toename van de waar de van deze invoer van demes- en herenschoenen bedroeg van 1961 op 1962 (gedurende de eerste tien maan den) respectievelijk bijna 22 en 60% Steeds meer buitenlandse fabrie ken vestigen een verkooporganisatie in Nederland, terwijl een aantal be langrijke Nederlandse schoenfabrie ken er reeds toe is overgegaan, om produkten van buitenlandse fabrie ken hier te distribueren. Wanneer ook Duitsland en Fran krijk op grotere schaal op de Neder landse markt komen, zal de Neder landse schoenindustrie in grote moei lijkheden raken, tenzij men er in slaagt de exportmogelijkheden volle dig te benutten. Hiertoe zal samenwerking, tenmin ste op het gebied van de export, ge paard gaande met verbetering van kwaliteit 'en afwerking, noodzakelijk zijn. Verwacht wordt dat in 1963 een voortgaande sanering in de Neder landse Schoenindustrie te zien zal zijnwaarbij voor goed geleide bedrij ven toch behoorlijke kansen en re delijke bedrijfsresultaten mogelijk kunnen zijn. In de lederindustrie zijn de be drijfsresultaten over het algemeen in 1962 lager uitgevallen dan in 1961. Als oorzaak hiervan wordt aangege ven de daling van de omzetten en de stijging van de kosten. De omzetda ling vindt zijn oorzaak door de hier en daar voorkomende vrij onregel matige afzet aan de schoenfabrieken, terwijl deze afzet zich ook op een lager niveau bewoog dgn in De kostenstijgingen kwamen voor namelijk voor bij de looistoffen, ter wijl tevens de personeelskasten om hoog gingen. De prijzen van inlandse en over zeese huiden daalden vrij aanzienlijk. Aan het einde van 1962 waren deze prijzen 20 tot 30 lager dan in het begin van het jaar. De lederprijzen volgden door de sterke concurrentie deze daling vrij snel. Opmerkelijk wordt de sterk toegenomen mogelijk heid tot mechanisatie genoemd, die buitengewoon hoge eisen stelt aan de investeringen. Ondanks de gedaalde prijzen heb ben de zoollederfabrieken moeilijk heden met de afzet van hun produk ten gehad. Verwacht wordt dat de produktie in 1962 met ongeveer 10% is teruggelopen. De export van zooi- leder kan moeilijk op gang gehouden worden. Wel moet worden opge merkt dat de laatste maanden de be langstelling van het buitenland iets meer begon te stijgen. Ook werd in het afgelopen jaar weer veel meer gebruik gemaakt van surrogaten vooral bij de damesschoe nen. Verschillende zoollederfabrie ken schakelden" over naar overleder en technisch leder. De toekomst - vooral voor plantaardig gelooid zooi leder - is dan ook allerminst roos kleurig. Ook de overlederfabrieken hebben vooral in het begin van het jaar een stillere tijd gekend dan in vooraf gaande jaren. In de loop van het jaar is evenwel een herstel ingetreden. De vraag vooral naar kalfs- en fantasie- ledersoorten in aniline finish en naar lakleder nam niet onbelangrijk toe. De algemene situatie geeft de meeste overlederproducenten geen aanleiding tot grotere bezorgdheid voor de toekomst van hun produkten. De wijziging van het systeem tot teruggaaf van de omzetbelasting en de revaluatie hebben de sterk terug lopende export van drijfriemenleder sterk verminderd. In de sector technisch leder is dit minder sterk voelbaar geweest. Voor sommige artikelen bleek het zelfs mogelijk de produktie te vergroten. Door de werktijdverkorting en de verhoging van het kostenpeil is in het algemeen de rentabiliteit van de be drijven in deze laatste sectoren ach teruit gegaan. De grondstoffenvoor- ziening leverde geen moeilijkheden op, terwijl het personeelsprobleem gedurende het laatste kwartaal 1962 zijn scherpe kanten verloor. De gang van zaken in de lederwa- renindustrie was over het algemeen zeer goed. Vrijwel alle bedrijven wa ren in 1962 goed van orders voor zien. Alleen het tekort aan geschikte arbeidskrachten leverde nog moeilijk heden op. Bij de afzet van werkhandschoenen werd veel concurrentie ondervonden doordat plastic motorhandschoenen uit Japan steeds meer op de markt komen. De verkoop van dames nap- pa-kleding komt langzaam maar ze ker op gang. In de verkoop van andere lederen kleding, kwam na een aarzeling in de eerste maanden van 1962 een ople ving, die uitgroeide tot een krachtig herstel. In zijn Nieuwjaarsrede, heeft de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Noordelijk Noord-Brabant gewezen op de mo gelijkheid om te komen tot een nood zakelijke vergroting van de concur rentiekracht. Zeer terecht werd hierbij gewezen op de mogelijkheid van samenwer king, omdat men dan beter in staat is, om een grotere rationalisatie in het produktie- en verkoopapparaat door te voeren. Bovendien zal men door gemeenschappelijke research be ter in staat zijn een hogere kwaliteit van het produkt te ontwikkelenter wijl men tevens door een gezamenlij ke capaciteit een grotere omzet kan halen. Het doorslaggevend voordeel hiervan is, dat de lagere kostprijs en daaruit voortvloeiend, een lagere ver koopprijs, tot de mogelijkheden gaat behoren. Met de simpele constatering, dat een intensievere samenwerking nood zakelijk is, is men er echter nog niet. Bij een nadere beschouwing van het vraagstuk van de samenwerking tus sen de bedrijven, blijkt gauw, dat dit een zeer complexe aangelegenheid is. Men komt al vrij spoedig tot de con clusie, dat er een grote verscheiden heid van oorzaken kan bestaan, om tot samenwerking te komen. Nog minder eenvoudig wordt het, wan neer men de verschillende vormen waarin samenwerking kan voorko men, gaat beschouwen. Blijft de zelf standigheid van de samengaande be drijven geheel of in grote mate be houden, of gaat deze zelfstandigheid geheel of voor een groot deel verlo ren? Zo kan men samenwerken onder een informeel gentlemen's agreement, maar kan men ook kartels vormen, belangengemeenschappen sluiten, syndicaten, consortia en coöperatieve verenigingen oprichten. Men kan in koopcombinaties vormen tot aanslui ting bij vrijwillige filiaalbedrijven overgaan, of fuseren. Talrijke moge lijkheden in deze richting blijven mo gelijk. Welke vorm uiteindelijk ge kozen moet worden, hangt vaak van tal van factoren af. Met teleurstelling heeft men er in Noord-Brabant kennis van ge nomen, dat het op de rijksbegroting 1963 voor de aanleg en ver betering van verkeersverbindingen in deze provincie uitgetrokken bedrag WEDEROM lager is, dan in het voorafgaande jaar. Zelfs in die mate, dat de toch zo noodzakelijke aanpassing van het wegennet aan het steeds toenemende verkeer, meer en meer achterblijft"aldus de heer Timmermans, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant, in zijn Nieuwjaarsrede dinsdag 22 januari. Vooral de weg Tilburg - Waalwijk - Gorinchem, die op het rijkswegenplan reeds enige jaren voor komt, en de weg door de Langstraat, al jaren achtereen het zorgenkind van de Kamer en de drie bruggen over de Bergse Maas - voor de nieuwe Noord- Zuid-doorkruisingen (Breda - Keizersveer - Gorinchem, Tilburg - Waalwijk - Gorinchem en s-Hertogenbosch - Heusden - Sleeu- wijk) zijn voor het bedrijfsleven in deze streek van eminent be lang. Ofschoon de weg Tilburg - Waal wijk - Gorinchem, reeds jaren op het rijkswegenplan voorkomt, geeft de begroting 1963 ook voor dit jaar geen ruimte voor werkzaamheden aan de ze weg. Enig voorbereidend werk is en wordt nog gedaan, maar verder zijn geen vorderingen gemaakt en het ziet er naar uit, dat bij de huidige gang van zaken voorlopig geen zicht bare resultaten te verwachten zijn. De weg door de Langstraat vor dert tergend langzaam. De meest op timistische verwachting is, dat deze weg in 1965 geheel gereed zal zijn. De heer Timmermans evenwel is van mening, dat dit niet meer haalbaar is, en dat het zeker 1968 zal worden, voordat, deze voor de Langstraat zo belangrijke weg, voor het verkeer za! kunnen worden opengesteld. „Het komt mij voor, aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel, „dat de Provinciale Waterstaat, bij de on derhandelingen met de eigenaren en de gebruikers van de voor de aanleg van deze weg noodzakelijke gronden, een te stroeve houding aanneemt, waardoor de onderhandelingen me nigmaal te moeilijk verlopen of stran den". De beoogde voordelen zijn ■slechts een fractie van het totale kos- tencijfer, maar veel groter is de ver liespost, doordat de werkzaamheden belangrijk worden vertraagd. Alleen dan, wanneer drie nieuwe bruggen over de Bergse Maas ge legd worden, zullen de wegen Breda - Keizersveer - Gorinchem, Tilburg - Waalwijk - Gorinchem en 's-Herto- gsnbosch - Heusden - Sleeuwijk, ten volle tot hun recht komen. ■Bij de bouw van deze bruggen, die blijvend zijn voor de toekomst, maar tevens grote bedragen zullen vorde ren, zou het buitengewoon te betreu ren zijn, wanneer men geen rekening zou houden met de belangen van het bedrijfsleven in deze streek. De hoogte van de bruggen zal zodanig moeten zijn, dat de doorvaart, ook voor grotere schepen, mogelijk wordt. Het was de mening van de heer Tim mermans dat tijdig overleg met de betrokkenen plaats dient te hebben. Naast de voordelen die een samen gaan biedt, ontstaan er ontegenzegge lijk veel nadelen. Tegenover de voordelen van kostenvermindering, regeling van een gezonde concurren tie en ordening van produktie staan de gevaren van uitbuiting van macht posities, kunstmatige produktiebe- perking om hogere prijzen te maken en vooral bij fusies, onvoldoende be hartiging van de belangen van aan deelhouders en krediteuren. Door overspannen en verkeerde verwachtingen van het ontsloten af zetgebied en door het streven naar massa produktie - o.a. óm sterk te staan in de concurrentie - is het ge vaar niet bepaald uitgesloten, dat met de concurrentie een dusdanige expansieve investerings - activiteit wordt ondernomen, dat een overca paciteit in een bepaald gebied ont staat. Bij bestudering van plannen tot samenwerking, dient rrien met het een en ander toch wel terdege rekening te houden. Op 1 januari 1962 stonden in het Handelsregister der Kamer in geschreven 4761 werkelijk bestaande zaken, met inbegrip van fi lialen. Per 31 december 1962 stonden ingeschreven 4824 ondernemin gen. De toename van het aantal ingeschreven bedrijven bedroeg dus 63. In 1962 werden 214 nieuwe vestigingen geregistreerd, terwijl voorts 6 filialen van elders gevestigde ondernemingen wer den ingeschreven i.v.m. afsplitsing en vestiging van elders naar een gemeente in het district van de Kamer. Van 1,84 ingeschreven ondernemingen werd in 1962 de handelsnaam en of de rechtsvorm gewijzigd. Door opheffing (192) en overplaatsing naar districten van andere Kamers (5) verdwenen in totaal 197 ondernemingen uit het Han delsregister van de Waalwijkse Kamer. rederijen een grote terughoudendheid bij het plaatsen van opdrachten. Gro tere werven, vooral in de zeebouw, gingen zich, meer dan voorheen, toe leggen op kleiner werk in de nieuw bouw en op reparatiewerkzaamheden. Vooral de kleinere werven ondervon den hiervan de weerslag. Minder werk tegen in het algemeen lagere prijzen. Door de stijging in de lonen en andere kosten wordt de concurren- tie-positie van deze kleinere bedrij ven ongunstig beïnvloed. De bouw van stalen motorjachten nam, door de gestegen belangstelling voor recreatie te water, nog steeds In het algemeen was de gang van zaken in de chemische industrie niet onbevredigend. Sedert het begin van het jaar is echter de stijging van de afzet en dus ook van de produktie, merkbaar langzamer geworden. De verkoop van lederdekverven steeg in 1962 opnieuw doordat nieu we afzetgebieden verworven konden worden. De metaalindustrie heeft het afge lopen jaar veel te kampen gehad met een tekort aan arbeidskrachten, voor al het westelijk deel van het district. De pendel naar Rotterdam kon maar gedeeltelijk worden opgevangen door aantrekking van Belgische ar beiders. Ook de Delta-werken hebben nogal wat personeel onttrokken. Ofschoon er sterk gestreefd wordt naar investering in arbeidsbesparende machines en rationalisatie in de pro- duktie-methoden, is in tal van be drijven toch stagnatie ontstaan in de produktie. In het algemeen viel een lichte teruggang in de orderporte feuille waar te nemen. De export kon veelal gehandhaafd blijven. Bij de scheepswerven was de be drijfsbezetting in 1962 in vergelijking met 1961 vrij stabiel. Als gevolg van de slechte vrachtenmarkt toonden de toe. De gang van zaken in de machine fabrieken wordt voor 1962 niet on verdeeld gunstig genoemd. Machines voor de bouwnijverheid werden min der gevraagd. De omzetten van machines in de schoen- en lederwarenindustrie lie pen terug. Ook de liquidatie liet hier en daar nog al eens te wensen over, waardoor betalingen traineerden en belangrijke investeringen achterwege bleven. Voor de apparatenindustrie was 1962 een buitengewoon gunstig jaar. De stijgende lijn zowel wat de pro duktie als de omzet betreft werd doorgezet. De lastenverzwaring door verhoging van lonen, salarissen en sociale lasten kon voor een groot deel worden opgevangen. De personeels voorziening verliep zonder moeilijk heden. In de meubelindustrie constateerde men het afgelopen jaar een vergro ting van de vraag naar het betere meubel. De rationalisatie en mecha nisatie nam in 1962 verder toe. Ook de personeelsbezetting kon in som mige gevallen nog verbeterd worden. Een grote handicap blijft het ont breken van meubelvakonderwijs aan de Nijverheidsschool in Waalwijk. Door het leerlingenstelsel kan dit slechts gedeeltelijk worden ondervan gen. De in het district gevestigde con fectiefabrieken melden over het al gemeen een niet ongunstige gang van zaken. Dit is vooral te danken aan de toepassing van meer rationele ar- beidsmethoden en produktiemiddelen en door de grote vraag. Voor de per soneelsbezetting golden veelal ongun stige omstandigheden. De vakoplei ding blijkt bovendien te weinig aan trekkingskracht te bezitten. Door de gestadige groei van de vraag naar produkten van de groente en fruit-conservenindustrie, waren de bedrijfsresultaten in de levensmidde len industrie in het algemeen bevre digend. De kosten van de bedrijfs voering zijn in 1962 wel meer geste gen. Voor de mengvoederindustrie is 1962 niet in alle opzichten een gun stig jaar geweest. Hoewel de omzet in mengvoeders veelal weer is geste gen, moet ook een grotere stijging van het aan afnemers te verlenen kre diet worden vastgesteld. Dit is een gevolg van de slechte resultaten, wel ke veel boerderijen in het afgelopen jaar hebben behaald.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1