wAAlwijkse en LanqstRAAtse couratit Gemeente Vlijmen kent schrikbarend aantal woningzoekenden Gemeenteraad Neusden Kanttekeningen Lij de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel Vaststelling gemeente- en bedrijfsbegroting 1963 STASSAR GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Srsuif en wrijf PRISMA- Burgemeester Schweitzer in nieuwjaarsrede Woningbouw vooruitzichten voor 1963 minder gunstig Nieuwjaarsrede Burgemeester GE R TINA en HORLOGES WAALWIJK VRIJDAG 25 JANUARI 1983 85e JAARGANG No. 7 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet De beoordeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Noordelijk Noord-Brabant .in Waalwijk over de gang van zaken in de schoenindustrie in 1962 is, naar het ons lijkt, nog al erg ne gatief uitgevallen. Hierdoor wordt deze industrie, die voor ontelbaren in het district van de Kamer een goede bron van inkomsten betekent in een al te ongunstig daglicht gesteld, hetgeen noch de schoenfabrieken, noch degenen die er hun werk vinden te goede kan komen. Inte gendeel. Het leek ons dan ook wenselijk bij deze jaarrede, die in extenso is opgenomen op onze voorpagina, 'enkele kanttekeningen te maken. OOK OVERUREN EN BUITEN LANDSE WERKKRACHTEN Wanneer achteraf geconstateerd moet worden, dat in het voorjaar, voornamelijk in de maanden april, mei en juni, door 32 bedrijven in het district van de Kamer van Koophan del gebruik gemaakt is van de ver gunning voor arbeidstijdverkorting, dan dient hierbij meteen achter ge steld te worden, dat dit aantal van 32, van de bij het Bedrijfschap van de Schoenindustrie ingeschreven be drijven - in totaal 350 ondernemin gen - nog GEEN 10 uitmaakt. Wanneer over deze 32 bedrijven gesproken wordt, dan dient toch ze ker te worden» vermeld, dat in deze zelfde periode, door een evengróot aantal bedrijven gebruik gemaakt werd van een overwerkvergunning, terwijl in Waalwijk, Kaatsheuvel en Dongen bij verschillende bedrijven arbeidskrachten uit België tewerk gesteld werden. Ook op het terrein van de samen werking zijn in de schoenindustrie in de loop van 1962 de nodige activi teiten ontplooid. In Waalwijk zelf, kwamen al voor 1962, verschillende vormen van samenwerking tot stand, terwijl in 1962 zelf de N.V. Verenig de Schoenfabrieken in Dongen wer den gerealiseerd. Ook mag het over leg dat binnenskamers werd gepleegd niet onvermeld blijven. Hierbij werd niet alleen gesproken over samenwer king op het gebied van gezamenlijke inkoop, gezamenlijk personeelsbeleid, marktonderzoek, maar bereikte men tevens op dit gebied, belangrijke re sultaten, zodat op dit terrein reeds meerdere malen samenwerking kon worden gerealiseerd. VERBETERING VAN KWALITEIT EN AFWERKING Het onderdeel kwaliteit en afwer king kreeg de laatste tijd een ruime aandacht. Het betreft hier niet enige incidentele bedrijven, die hierover hun aandacht hebben laten gaan; de gehele schoenindustrie heeft aan dit onderwerp haar bijzondere aandacht geschonken. Dit is bittere noodzaak geworden door de steeds toenemende concurrentie van importschoenen in alle soorten en prijsklassen. Een grote noodzaak treedt hierbij echter naar voren en wel, dat de schoenindustrie de beschikking krijgt over vakbekwame mensen, over vak lieden die op hun terrein inderdaad iets weten te presteren. Het is daarom ook zo bijzonder triest te moeten constateren, dat het aantal leerlingen aan de L.T.S. zowel te Waalwijk, Drunen, Dongen en Til burg ieder jaar weer opnieuw sterk achteruit loopt. Deze teleurstelling overvalt de schoenindustrie in nog heviger mate, wanneer geconstateerd moet worden dat ook het aantal leer lingen aan de Middelbare Vakschool in Waalwijk nog voor verdere verbe tering vatbaar is. Nog onbegrijpelijker wordt deze situatie, omdat telkens opnieuw aan de werkgevers uitdruk kelijk wordt verzekerd, dat zij aan gediplomeerde L.T.S. jongeren uit stekende werkkrachten krijgen. Niet alleen kunnen deze jongelui, door hun gedegen vakopleiding snel worden ingewerkt voor een voorman functie, maar, en dit is vooral be langrijk, zijn deze jongens, door hun theoretische vorming en algemene ontwikkeling, in staat, om te worden belast met die functies, waarvoor een grote verantwoording wordt ge vraagd. GRONDIGE VAKKENNIS Het zal - lijkt ons - voor ieder een een duidelijke zaak zijn, dat de Langstraatse schoenindustrie 't meest gebaat is met gedegen vakmensen, die hun werk verstaan en die de liefde voor het vak weten op te brengen, maar tevens, dat het voor de werk nemer zélf van het grootste belang is, dat hij kan bogen op een grondige vakkennis. Niet alleen brengt dit voor hem een groter financieel voordeel mee, maar bovendien zal hij door zijn kennis, zijn wetenschap en zijn vak- manswerk, zich voor zijn werkgever een onmisbare kracht in het bedrijf maken. Wanneer iedereen goed doordron gen is van de noodzaak van vakop leidingen en de jongeren, gestimu leerd door hun ouders thuis, die hier een niet onbelangrijke rol in kun nen spelen, de tijd weten op te bren gen, vakcursussen te gaan volgen, dan zal de Nederlandse Schoenindu strie in staat blijken te zijn haar ex port naar de verschillende Europese landen te vergroten, omdat dan het keurprodukt van de Langstraatse schoenindustrie op de buitenlandse markt een onmisbaar produkt zal blij ken te zijn. De zinsnede, zoals die in het jaar verslag van de Kamer van Koophan del staat opgenomen en die bij velen te scherp in de oren heeft' geklonken, - dat de Nederlandse schoenindu strie, wanneer zij niet in staat is haar export te vergroten, het gevaar loopt tot een lokale verzorgingsindu strie te worden teruggedrongen - zal dan 'n holle phrase blijken te zijn. Wij en vooral de jongeren, moeten en kunnen hieraan meewerken, wanner^ wij maar doordrongen zijn van onze plicht, die achteraf een goed betaal de plicht zal blijken te zijn. Uiteinde lijk zijn beide partijen hier uitermate mee gediend. Wij stellen ons voor om in de ko mende aflevering van de rubriek „Op de voet gevolgd" nader en uitgebrei der in te gaan op bovengenoemde L.T.S. opleidingen. De gemeente Groot Vlijmen, met een totaal van 10624 aan inwoners, kent een schrikbarend aantal geregistreerde woningzoekenden. Het aantal is per 1 januari 1962 opgelopen tot maar liefst 401. Zowel het geboorte- als het vestigingsoverschot heeft het afgelopen jaar een re cord-hoogte bereikt, hetgeen ongetwijfeld voor een niet onbelangrijk deel het gevolg is, van een voorspoedige ontwikkeling van de woning bouw in het afgelopen jaar, met name in de premie- en de vrije sec tor. In totaal kwamen in deze gemeente in 1962 156 woningen gereed, waarvan 125 in de vrije sector, 9 in de premiesector en 22 in de wo- ningwetwoningbouw. De vooruitzichten voor het jaar 1963 zijn even wel minder gunstig. Op 1 januari 1963 waren in deze gemeente 80 woningen in aanbouw, waarvan 24 woningwetwoningen, 16 premie woningen en 40 woningen in de vrije sector. Op 1 januari 1962 be droeg het totaal van in aanbouw zijnde woningen 174 en op 1 januari 1961: 101. HALVE EEUW. Wel moet worden vermeld, dat nog goedkeuring is verleend voor de bouw van 29 woningen, die op 1 januari nog niet in aanbouw wa ren. De toewijzing van het aantal woningwetwoningen voor 1963 be droeg voor deze gemeente 18, in clusief 4 woningen voor vervan ging van krotten. Burgemeester Schweitzer sprak in zijn nieuw jaarsrede, tijdens de raadsvergade ring van dinsdagavond zijn bijzon dere teleurstelling uit over dit aan tal toegewezen woningwetwonin gen. Hij wees in verband hiermee, op het hoge statistische tekort, als- wel het geboorte-overschot en te vens op het bewoonde aantal nood- en krotwoningen per 1 januari '63 in totaal 254, te weten 77 noodwo ningen en 177 krotwoningen. Hij merkte op, dat de gemeente, met de toewijzing van 4 woningen voor vervanging van krotten en noodwoningen, de gemeente reeds een halve eeuw nodig zou hebben om van de krotten af te komen. Ook de berichten over de te zwaar gecontigenteerde ex-vrije sector woningen, zijn weinig op timistisch. Deze sector, die juist in Vlijmen aardig op gang was, is dus danig aan banden gelegd, dat het aantal in aanbouw zijnde wonin gen aanzienlijk beneden het ge middelde van de afgelopen jaren dreigt te komen. Burgemeester Schweitzer was van mening, dat teveel bouwcapa citeit in het land onbenut blijft, omdat het centraal gevoerde be leid te weinig rekening houdt, met gewestelijke- en plaatselijke mo gelijkheden. (Ook in' Vlijmen zit ten momenteel aannemingsbedrij- met geen of te weinig werk). PLANNEN VOOR 1963 Op het gebied van openbare wer ken, werden in 1962 de wegen en de riolering aangelegd in de schil derswijk II van het uitbreidings plan De Vliedberg. Van de zuide lijke verbindingsweg Vliedberg Vlijmen werd het gedeelte vanaf de Vliedberg tot aan de Burge meester v. d. Venstraat aangelegd. Het resterende gedeelte werd aan besteed. Met de uitvoering van de werken in het uitbreidingsplan Haarsteeg werd een aanvang ge maakt. In de Vliedberg werd een begin gemaakt met de zogenaamde aankleding van deze wijk. De voor bereidende werkzaamheden voor een riolering in de Nieuwkuykse- straat zijn zover dat direct na de vorstperiode een begin gemaakt kan worden met de aanleg hiervan. In totaal werden in 1962 160 wo ningen aangesloten op de riolering. Er werden het afgelopen jaar 132 bouwvergunningen afgegeven te gen 130 in 1961. Het onderwijs baart de gemeente nog steeds grote zorgen. Het lo kalen-tekort op de Vliedberg mag ernstig worden genoemd. Per 1 september a.s. zijn daar minimaal 4 lokalen nodig voor lager onder wijs, 2 lokalen voor ulo, 2 lokalen voor kleuterscholen en 2 lokalen voor Protestants-Christelijk onder wijs, die nog beginnen moet. In verband hiermee noemde de bur gemeester het noodzakelijk, dat er ten spoedigste begonnen kan wor den met de daar geplande 12-klas- sige school. In het kerkdorp Vlij men bestaat voorts een dringende behoefte aan een kleuterschool, ter vervanging van de oude. Ook de bouw van een tweede gymnastiek lokaal is zeer dringend nodig. Aangaande de bejaardenzorg kon burgemeester Schweitzer medede len, dat het raadsbesluit, waarbij krediet werd gevoteerd voor de in richting* van een bejaardensociëteit aan de Julianastraat door Gedepu teerde Staten is goedgekeurd. Met de werkzaamheden binnenshuis is reeds een aanvang genomen. Als het weer enigszins meewerkt zal deze sociëteit in maart geopend kunnen worden. Voor een nieuw te bouwen bejaardencentrum, bestaan plannen om te komen tot een mo dern nieuw centrum met een capa citeit van 80 bedden. AGENDA Tijdens de behandeling van de agendapunten kwam uiteraard ook even het slechte weer met al de gevolgen ter sprake. Door de heer Berkelmans was bij de voorzitter van de raad een schrijven inge diend betrekking hebbende op het sneeuw- en ijsvrij maken van de trottoirs. Ook de heer Broere bleek hier nog het een en ander over te zeggen te hebben. Hij meende, dat de gemeente zelf erg nalatig was gebleven bij 't ruimen van sneeuw en ijs, wat betreft de wegen en de trottoirs waar geen bebouwing aan ligt. Nog erger vond de heer Broere het feit, dat op verschillende plaat sen in de gemeente de brandputten niet sneeuwvrij waren gehouden. Dit kon, zo meende hij, bij het eventueel uitbreken van brand ca tastrofale gevolgen hebben. De voorzitter wees er de heer Broere op, dat het gemeenteperso- neel belast met deze taak, enorm veel en moeilijk werk hebben ver richt in de afgelopen weken, maar dat door gebrek aan meer perso neel te weinig aan de wegen en trottoirs gedaan kon worden. „Er is door hen dag en nacht gewerkt, zo betoogde de voorzitter, „en ze hebben zelfs meer gedaan dan van hen verwacht mocht worden." Ook de moeilijkheden die dooi de sneeuw en vorst waren gerezen in de onmiddellijke omgeving van de abdij Mariënkroon kwamen nog even ter sprake. Hier hadden de paters zelf de weg, die in eigendom is van het polderbeheer, sneeuw en ijsvrij moeten maken om zo doende de buitenwereld te kunnen bereiken. Ook de voorzitter was van oordeel dat het polderbestuur in dit geval in gebreke was geble ven. De raad hechtte later op de avond nog haar goedkeuring aan een voorstel van B. en W. om grond aan te kopen aan de Wolput in Vlijmen, in eigendom van de pro vincie. Een perceeltje grond ten oosten van de Burg. v. d. Venstraat werd van de lederfabriek Wagen berg-Festen eveneens aangekocht. Goedkeuring hechtte de raad aan de wijziging van de verordening reinigingsrechten, aan de nieuwe verplaatsingsverordening, aan de bezoldigings- en kindertoeslagre geling voor het gemeentepersoneel en aan het aangaan van een kre diet groot 383.000.-. De raad der gemeente Heusden kwam vrijdag 18 januari j.l. in openbare vergade ring bijeen. Na opening door de voorzitter, de E.A. heer A. van Delft, werd door hem de nieuwjaarsrede uitgesproken. De heer van.Herpt sprak namens de raad een dankwoord voor de goede wensen en wenste de voorzitter en zijn echtgenote we derkerig een voorspoedig 1963 toe. Hierna werden de notulen van de vorige vergaderingen (van 21 en 29 nov. 1962) onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken waren o.m. diverse goedkeuringen van Ged. Staten op eerder genomen raadsbesluiten. Van de heer M. J! Buijs was bericht ont vangen dat hij zijn benoeming tot lid van de Gem. Instelling voor Maatschappelijke Zorg aannam; van de heer J. van Bommel XLVI In het parochieleven is van eminent belang de verhouding tussen de pastoor en de parochianen. Hierbij dient allereerst opgemerkt te worden, dat de gelovigen niet vrij gelaten worden in de keuze van hun parochie en dus ook niet in de keuze van hun pastoor. De straat waar zij wonen, be zorgt hun een geestelijke leider. Eveneens is de Pastoor niet vrij in de keuze van de gelovigen voor wie hij wil werken. Hij krijgt door de Bisschop een bepaalde groep aangewezen, wonend op een afgebakend grondgebied, en voor hen moet hij trachten een goede herder te zijn. Voor onze tijd die in aanbidding neerligt voor vrijheid, lijkt deze situatie misschien vreemd. Toch is deze niet zonder zin en betekenis. Want het wezen van het parochieleven is de mogelijkheid schep pen tot ICerk-beleving, d.w.z. het naderbij brengen van Christus zoals Hij in zijn Kerk leeft en de mensen met zijn heil tegemoet wil treden door hen in zich op tenemen in de gestalte van de Kerk. Die Kerk vindt op de eerste en voornaamste plaats gestalte in en rond de figuur van de Bisschop en vervolgens óók in de pastoor en de parochie. Dit houdt tevens een zekere afbakening in een bepaalde groep gelovigen, wonend op een bepaald grondgebied, brengen tot die Kerk-beleving. Dit geeft ook de garantie dat een of meer priesters geestelijk zorg dragen voor konkreet aangeduide gelovigen of m.a.w. de garantie dat elke gelovige ten allen tijde en waar hij ook woont, verzekerd is van een geestelijke leider. Zo is voor elke gelovige de parochie de eerst-aangewezene om de Kerk-beleving voor hem werkelijkheid te maken. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie „Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 O o was bericht ingekomen dat hij zijn benoe ming tot lid van deze instelling niet aan neemt. In verband met de in de vorige raads vergadering gedane suggestie om de leer lingen van de hoogste klassen van de lagere scholen zwemonderricht te geven in Waal wijk of Den Bosch, was er een schrijven in gekomen van de Inspecteur van het Lager Onderwijs, waarin werd medegedeeld dat hieraan geen gevolg kan worden gegeven, daar het reizen naar deze zwemgelegenhe- den te veel tijd zou vergen, waardoor het lesrooster zou worden ontwricht. Op een schrijven van enkele raadsleden om de gehele raad te verzoeken hun pre sentiegeld van deze vergadering af te staan voor de aktie „Open het dorp", stelde de voorzitter voor dit aan ieder lid van de raad persoonlijk over te laten, vooral ook daar zij misschien al een persoonlijke gift geschonken hebben. Van het raadslid de heer Sluijmers was een schrijven ontvangen, waarin deze o.m. verzocht om diverse verkeerssituaties in de stad te doen verbeteren, door het plaatsen of verplaatsen van diverse verkeersborden. De voorzitter antwoordde hierop dat en kele verkeersborden reeds zijn geplaatst en andere verkeerssituaties met de Groeps commandant der Rijkspolitie alhier bespro ken zullen worden. Verder was er een schrijven van de ge meenteraad van Buurmalsen, met het ver zoek om adhaësie te betuigen aan hun mo tie i.v.m. de verplegingskosten van zwak zinnigen en krankzinnigen, om deze kosten geheel door het Rijk te laten dragen. De raad besloot hieraan zijn adhaësie te betuigen. Van Ged. Staten was een schrijven ont vangen dat aan de gemeente Heusden 20 woningwetwoningen werden toegewezen, waarvan 10 voor krotopruiming. In verband hiermede vroeg de voorzitter aan de raad B. en W. te machtigen, opdracht te geven tot het maken van een bouwplan hiervoor. Op de vraag van de heer de Vroome, aan wie het maken van dit plan zou worden opgedragen, zei de voorzitter dat hierom trent nog geen beslissing genomen was De heer Schippers vroeg of die 10 wo ningwetwoningen ter vervanging van krot ten binnen de vesting gebouwd zouden kun nen worden. De heer Verschuur sprak ook in die geest. De inwoners van Heusden, zei hij, zitten er op te vlassen dat er binnen de wallen nieu we woningen gebouwd zullen worden; spr. wees er echter op dat het hem bekend is dat er ook vanwege het saneringsplan, bin nen de wallen practisch geen woningwet woningen gebouwd kunnen worden. De heer Jonker was de mening toege daan, dat het niet mogelijk zal zijn in 1963, waarvoor toch deze woningtoewijzing is be doeld, binnen de wallen 10 woningwetwo ningen te realiseren. De voorzitter zei deze aangelegenheid met de nodige ernst met de wethouders te zullen bestuderen. ►«'«•«♦♦«♦♦♦♦♦♦O** onderneming, buiten hun schuld, geen ge bruik heeft kunnen maken van het door hen gehuurde perceel. Afgewezen werd het verzoek van het Brabants Conservatorium om een subsidie van f Ó.25 per inwoner en f 600 per leer ling uit deze gemeente welke dit Conserva torium bezocht. De voorzitter lichtte toe, dat reeds een subsidie wordt verleend van f 500 per leerling. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met De heer van Herpt bracht nog eens onder de aandacht, dat in Herpt 19 krotten staan, of wel 20 van het totaal aantal wonin gen in dit kerkdorp. Hieraan zei spreker, dient toch ook wel de nodige aandacht be steed te worden. De voorzitter zei dat deze z.g. krotten eerst door de gemeente aangekocht zouden moeten worden en de aankoop van perce len in Herpt is heel moeilijk. Op een schrijven van „Polaris Scheeps werf Heusden" werd besloten de huur van het gehuurde industrieterrein over de afge lopen periode kwijt te schelden, daar deze Punt 4. Op het verzoek van Ons Mid delbaar Onderwijs in Noord-Brabant, om subsidie ten behoeve van leerlingen uit de ze gemeente die het avondlyceum te Til burg bezoeken, werd besloten een subsidie toe te kennen van f 100 per leerling. Punt 5. Vaststelling verordening op het vellen v. houtopstanden, „Kapverordening". De heer van Herpt zei, dat hij gelegen heid had gehad om de stukken in te komen zien en vroeg derhalve wat deze verorde ning inhield. De voorzitter las deze verordening voor waarna de raad deze kapverordening vast stelde. Punt 6. Wijziging begroting 1962. Deze wijziging was noodzakelijk, zei de voorzit-, ter, aangezien de aankoop van schoolmeu- belen voor de kleuterschool het geraamde bedrag was overschreden. De raad ging met deze wijziging accoord. Punt 7. Vaststelling gemeente- en be- drijfsbegrotingen 1963. De heer De Vroome merkte op dat door hem was gevraagd een opgave te verstrek ken van alle kapitaalswerken welke in 1963 noodzakelijk zouden zijn, met een aandui ding welke kapitaalswerken volgens B. en W. voorrang zouden moeten hebben. Er was, zei spr., wel een lijst van kapitaals werken opgemaakt, doch deze was volgens spr. niet volledig en daar was niet bij ver meld welke volgens B. en W. voorrang be hoeven. De voorzitter zei dat het opgeven van prioriteit voor kapitaalswerken moeilijk gaat, daar de uitvoering hiervan afhankelijk is van diverse factoren, w.o. Rijksgoedkeu ringen, deze kunnen n.l. voor het ene on derdeel vlugger afkomen dan voor het an dere. De heer de Vroome had desondanks toch graag de mening van B. en W. gezien, waaraan naar hun mening voorrang zou moeten worden verleend, opdat de raad dan had kunnen uitmaken of zij het met de zienswijze van B. en W. eens waren. De raad, zei spreker, moet tenslotte uitmaken wat uitgevoerd moet worden, niet B. en W. De heer Jonker merkte op dat telkens maar weer voorstellen worden afgewezen met de opmerking: wij moeten wachten tot de wallen en grachten zijn gerestaureerd; wanneer zal deze restauratie worden gerea liseerd? Vooral het uitzetten van eenden en ganzen in de stadsgracht heeft niets te ma ken met de restauratie van wallen en grach ten; ook het oprichten van een hertenkamp zou totdat deze restauratie eens een feit zou worden nog wel enig nut hebben. De yoorzitter zei, dat men op de stads wallen zomaar geen herten kan plaatsen, daar deze wallen niet in eigendom zijn van de gemeente en dat deze wallen aan diverse pachters zijn verpacht. Verder brengt een hertenkamp nogal wat kosten mee, zei spr., vooral met zo'n winter zou men wel een degelijk ondefkomen moeten hebben. Ook de heer Schipper was van mening dat er voor het houden van eenden van de

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5