w/AAlwijkse en UnqstRAAtse cour Ant Cursus schoenontwerpen biedt zeer reële aspecten voor de toekomst BINNEN- EN BUITENLAND KAATSHEUVEL Ontwikkeling tan dn Nederlandse sciioenmodeleur zal rijke kansen gebeden worden Brief van Paier W. Damen Specialen docenten Soort van opleidingen Provinciaal nieuws Eigen weg Bracht U weer Brandend Maagzuur mee? Gedachten van een bouwpastoor MOEDER VERBRAND MET 10 VAN HAAR KINDEREN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 85e JAARGANG No. 9 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Begin januari startte in het gebouw van de Academie voor Beeldende Kunsten in Tilburg, de voor Europa unieke cursus schoenontwerpen, die voornamelijk tot doel heeft, ontwerpers en modeleurs op te leiden, tot zelfstandige ontwerpers van dames-, heren of kinderschoenen. De lessen 'worden gegeven door specialisten uit de schoenindustrie en enige docenten van de Kunstacademie in Tilburg. Daarnaast worden speciale gastdocenten aangetrokken, De cursus, die gesteld is op 3 jaar, kan gevolgd worden door hen, die werkzaam zijn in de schoenindustrie als modeleur (of kennis van modeleren hebben) en tenminste 18 jaar maar niet ouder dan 30 jaar zijn. Daarnaast staat deze cursus open voor hen die een kunstnijverheids school hebben gevolgd en zich in de richting van schoenontwerper willen bekwamen. Aan deze cursus die donderdag 's avonds van half zeven tot half tien en zaterdag 's morgens van ne gen tot één uur wordt gegeven, nemen een vijftiental cursisten deel. De donderdagavond wordt be steed aan tekenvaardigheid in het algemeen, bijvoorbeeld het bij brengen van het vrije tekenen van de mens, compositieleer, kleuren leer, smaakontwikkeling en de ge schiedenis van de hedendaagse en historische mode. Als docente is o.m. aangetrokken, mevrouw Kou- wenaar uit Amsterdam, die vast aan de Kunstacademie te Tilburg is verbonden. Zij onderwijst, in zijn algemeenheid, voor mensen die in de kunstzinnige vrije sector nog geen opleiding hebben genoten. De technische opleiding van deze cursus vindt 's zaterdags plaats. Dit gedeelte isi n handen van de heer de Greef, modeleur bij de Swift-fabrieken. Hij doceert o.a. het modeleren en het patroon ma ken. Het ontwerpen van schoenen, de vormgeving van de schoen en alles "wat met het maken van mo dieus schoeisel te maken heeft, wordt gebracht door de heer Horn- man uit Waalwijk, werkzaam bij Blok van Heyst, en de heer Berg- (Schoenenmode-atelier) eveneens uit Waalwijk. Zij trachten de cur sisten enige ontwikkeling van een eigen smaak bij te brengen. Voor deze cursus, die dus drie jaar gaat duren, zijn eveneens en kele gastdocenten aangetrokken, die lessen zullen komen geven op het gebied van anatomie, en in het maken van leesten. Een deskundige uit de leestenindustrie zal trachten de cursisten een behoorlijk inzicht te geven, op het terrein van de leesten. Zo zal de cursist worden bijgebracht met welke normen men bij het maken van een leest te maken heeft, om zodoende een be hoorlijk inzicht te geven, waarmee men, bij het ontwerpen van een leest, rekening dient te houden. Verder is een docent in het vrije vormgevend handwerk aangetrok ken, om op deze wijze de ontwik keling tot stand te brengen, nodig om daadwerkelijk met de handen een voorstelling te kunnen maken onverschillig met welk materiaal, al zal het leer wel de hoofdzaak gaan vormen. De cursist zal de ge legenheid worden gegeven zijn eigen smaak te ontwikkelen, in het zelf vormen van leesten en versie ringen, het toepassen van het mo debeeld, door middel van handen arbeid. Aandacht hierbij zal tevens worden geschonken aan de vorm geving van de hak en op welke manier een hak gemaakt wordt of gemaakt kan worden. De cursist krijgt door deze cur sus een dieper inzicht in wat de mogelijkheden zijn op het gebied van schoenontwerpen. Een oplei ding op het gebied van warenken nis, welk materiaal voor de schoen gebruikt kan worden, en op welke manier, zal deze uitermate interes sante cursus completeren. Bij het samenstellen van deze cursus is tevens gedacht aan excursies naar verschillende industrieën die met de schoenfabricage te maken heb ben. Gezegd mag worden, dat, wan neer deze cursus met succes wordt doorlopen, de cursist in staat moet zijn, geheel zelfstandig een ge- eigende modieuze collectie op te zetten, zowel op het gebied van de dames- en heren-, als op het gebied van de kinderschoen. De cursist dient zo opgeleid te worden, dat hij deze collectie zo kan opbouwen, dat deze voldoet aan het interna tionaal modebeeld van deze tijd terwijl hij tegelijkertijd de deskun digheid zal gaan bezitten, om dat gene te laten uitvoeren wat hij zich zelf als gesteld type voor ogen houdt. Het is niet helemaal waar dat Nederland op het gebied van ont werpen en modeleren zover achter ligt bij de E.E.G.-landen, ofschoon toegegeven moet worden 'dat som mige bedrijven in andere Europese landen (Italië, Frankrijk) verder waren in het realiseren van mo dieus schoeisel dan Nederland, om dat het niveau van de modeleur in de Nederlandse schoenindustrie niet aangepast was aan het niveau van Italië of Frankrijk. "Vooral hierdoor heeft men in Nederland begrepen, dat dit niveau opgevoerd diende te worden. Van daar dat men deze voor Europa absoluut unieke cursus heeft opge zet. Wel bestaat in Italië een soort CO-OP MIDDEN-BRABANT Er vond een bijeenkomst plaats van alle bestuursleden en leden van de raden van commissarissen van de ver- bruiks-coöperaties in Midden-Bra bant, die per 1 januari j.l. fisieerden, in aanwezigheid tevens van alle per soneelsleden van hoog tot laag. De bijeenkomst stond onder leiding van dhr. J. C. van Valen Tilburg, voorzitter van het jonge ,,Co-öp Midden-Brabant". Dank en hulde werd gebracht aan allen die er op hun eigen wijze aan hebben mede gewerkt het coöperatieve denken in onze streek ingang te doen vinden èn aan die gedachte gestalte hebben ge geven. Speciaal werden acht heren en vier dames naar voren geroepen, om met een stoffelijk blijk van waarde ring - aangepast aan de persoon - de dank onderstreept te zien, hetzij omdat zij, als oud-voorzitters, niet voorkomen in het nieuwe bestuur of de nieuwe raad van commissarissen, hetzij omdat zij noch daar deel van uitmaken, noch van de ledenraad. Tot verrassing van de aanwezigen kwam een afgevaardigde (dhr. Atte- ma) van Co-öp Nederland" naar de bijeenkomst, om zes personen, die, gelet op hun staat van dienst, binnen de coöperatieve beweging, daarvoor in aanmerking kwamen, de „gouden Co-öp-speld" op te spelden. Het waren de heren: J. Beerens oud-voorzitter Kaatsheuvel, H. v. d. Meijdenberg idem Moergestel, L. van Lier idem Udenhout, F. v. d. Brink idem Tilburg, H. Smitss oud-secr. taris Moergestel en A. v. d. Besse- laar Udenhout, die allen, vergroeid met hun eigen plaatselijke coöpera tie, van 37 tot 24 jaar, daar hun bes te krachten aan gaven, er desondanks aan hebben medegerwerkt deze te li quideren en hun eigen persoonlijke ambitie offerden aan een groter ide aal de totstandkoming van een gro ter en krachtiger lichaam, om de ge meenschap en speciaal de consumen ten te dienen. Dit geheel bracht de bijeenkomst in feestelijke stemming. Het personeel kon twee belangrijke zaken worden medegedeeld le. De ondernemingsraad, waar van de vorming verplicht is ingevol ge de Wet op de Ondernemingen met 25 werknemers, zal in Co-öp Mid den-Brabant, wier werknemersaan tal bereids het 5-voudige daarvan overschreden heeft, worden gevormd, eind februari is hij wellicht een feit. 2ë. De nieuwe pensioenregeling wordt door het bestuur zo snel mo gelijk ter hand genomen; het zal zich daarbij conformeren aan de regeling, zoals de Ned. Ver. van Coöperatieve Werkgevers als norm heeft vastge- sijteld en wel ingaande 1 jan. 1963. Na afloop der huldiging - het officiële afscheid - en het aanho ren der mededelingen, kon het per soneel van het gehele gebied elkander leren kennen, terwijl evenzo de ken nismaking met nieuwe bestuurders, commissarissen en ledenraadsleden plaats vond. spoedcursus, maar deze „leeft" meer in naam als daad. Afwachten is of men het ko mend jaar weer met nieuwe „eer ste jaars" begint. Waarschijnlijk is dit nog niet, allereerst, omdat men dit jaar wat laat in het trimester begonnen is en vervolgens, omdat men eerst een betere indruk wil krijgen over het cursusjaar, dat zo juist van start is gegaan. De mo gelijkheid bestaat, dat men dus eerst een jaar wil wachten voor dat men met nieuwe cursisten aan vangt. Een belangrijke factor is, dat al deze vijftien cursisten werkzaam zijn in de schoenindustrie, zodat zij midden in de „ontwerp-proble- men" zitten. Door discussies en be sprekingen, die worden gehouden, is deze cursus alleen al bijzonder interessant te maken, wanneer al thans, deze discussie in alle eerlijk heid en openhartigheid wordt ge voerd. De indruk die men van deze cursus heeft gekregen is, dat kan nu reeds gezegd worden, zeer posi tief. In de schoenindustrie heeft men dan ook hoge verwachtingen van de resultaten die met deze mensen behaald zullen kunnen worden. Het feit, dat deze cursis ten met stof worden geconfron teerd, waar ze door middel van hun beroep, dagelijks mee te ma ken hebben, doet niets af aan de waarde van de cursus, omdat tij dens de lesuren men geconfron teerd kan worden met geheel an dere zienswijzen, en andere manie ren van oplossen van bepaalde pro blemen, zodat de cursist zich zal gaan bezig houden met de beste manier van ontwerpen, de meest efficiënte manier van verwerken van bepaald materiaal of het aan brengen van bepaalde versierselen op de schoen. Zij zullen zodoende ruimschoots in cle gelegenheid worden gesteld om te proeven van de verschillende mogelijkheden; het zal dan aan henzelf liggen, of en hoe zij op een eigen te bepalen weg verder zullen gaan. - ifi'nru'*iVi,i - - - - CENTRALE HENGSTENKEURING IN ZEELAND EN NRD-BRABANT De Centrale premiekeuringen in de provincies Zeeland en Noord- Brabant worden resp. gehouden op woensdag 6 februari te Goes en op donderdag 7 februari te 's-Herto- genbosch. Tijdens deze dagen zullen alle Zeeuwse en Brabantse goedgekeur de stamboekhengsten, zich voor jury en publiek presenteren in de keuringsringen en de strijd om de hoogste primeringen belooft wel 'n zeer spannende te worden. Daarom is een bezoek aan deze keuringen zeker waard. De hoogst geklasseerden zullen deelnemen aan de strijd om het Zeeuwse en Brabantse kampioenschap. NIEUWE MARS-FABRIEK BIJ BRAND VERWOEST Een laaiende vuurzee heeft dins dagavond en -nacht de Mars Cho coladefabriek N.V. te Veghel, een grote nieuwe fabriek die bijna in bedrijf was, volledig verwoest. Omstreeks half tien brak de brand uit, die zo snel om zich heen greep dat er geen redden meer aan was. Mars Chocoladefabriek N.V. is 'n dochteronderneming van Mars Ltd. in Slough, Engeland en behoort tot de Amerikaanse Food Manufactu- rse Cy. Vorig jaar op 25 juni ging de eerste paal in Veghel de grond in. De bouw heeft ongeveer 2 mil joen gulden gekost en zou weldra worden geopend. Het grootste ge deelte van de fabrieksinstallatie, die op ruim 8 miljoen gulden ge schat moet worden, was al in de fabriek aanwezig. Ook een nevel spuit van de brandweer ging ver loren. ZIEKENFONDSEN BREIDEN VERSTREKKINGEN AAN VERZEKERDEN UIT De ziekenfondsraad deelt mede dat op zijn voorstel de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een uitbreiding heeft gegeven van de verstrekkingen voor verplicht verzekerden van de algemene zie kenfondsen, welke verstrekkingen ook gelden voor de bejaardenver zekering. Met ingang Van 1 februari 1963 krijgen de verzekerden van 16 jaar en ouder onder bepaalde voor waarden recht op een bijdrage in de kosten van een hoortoestel. De vergoeding bedraagt 75 procent van de aanschaffingsprijs, doch ten hoogste f 150.-. Studerende en in valide verzekerden tot 27 jaar krij gen echter recht op een maximum vergoeding van f 250.-. Dit laatste bedrag is gelijk aan de maximum vergoeding voor een hoortoestel ten behoeve van verzekerden be neden de leeftijd van 16 jaar, die dit recht reeds hebben van januari 1955 af. Voorts is het recht op een onderzoek in een audiologisch cen trum, dat reeds sinds 1 oktober '61 bestond voor verzekerden tot 16 jaar, nu ook toegekend aan verze kerden van 16 jaar en ouder, die door een keel-, neus- en oorarts naar een audiologisch centrum zijn verwezen. Tenslotte is onder de te verstrek ken kunst- en hulpmiddelen opge nomen een apparatuur, die voor bepaalde hartpatiënten van groot belang is. Dit is de zgn. pacemaker of hartprikkelaar die gevoed wordt door batterijen en die zorgt voor het ritmisch toedienen van prik kels, die de hartslag regelen. Deze apparatuur, waarvan de kosten enige honderden guldens bedragen, zal volledig voor rekening van de verplichte verzekering worden ver strekt. Op Uw werk, op een avondje uit eten, op vakantie of op zo-maar een dagje uit? Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. MIDDENSTANDSCENTRUM OP VOORJAARSBEURS IN HET TEKEN VAN RECLAME=WINST Onder de titel „Reclame Winst" zullen de instellingen en organisa ties, die reeds enkele jaren op de Voorjaarsbeurs te Utrecht 'n „Mid denstandscentrum" verzorgen, dit keer een inzending brengen, die geheel zal zijn gericht op de be grippen „reclame en middenstand". In een stand die 260 m2 beslaat en die is ondergebracht op de parterre van de Vredenburggebouwen, zal op zeer illustratieve wijze de onder nemer uit het midden- en kleinbe drijf wegwijs worden gemaakt op het terrein van de reclame, een XL VII De plaats waar hij woont, lijft een ongelovige automatisch in bij een bepaalde parochie en stelt hem onder de leiding van een voor die parochie aangewezen pastoor. En deze is door de zending, die zijn benoeming tot pastoor aldaar insluit, automatisch zijn herder. De verhouding van pastoor tot parochianen zou men kunnen noemen een rechtsverhouding: de pastoor heeft rechten ten aan zien van zijn parochianen, hij heeft het recht voor hen de H. Eucharistie te vieren en de Sacramenten toe te dienen: het doop sel, het huwelijk, het sacrament der zieken, alsook het recht hun een christelijke begrafenis te geven. Nog verder gaande, zou men kunnen zeggen: ten aanzien van zijn parochianen heeft hij ook rechten in stoffelijk opzicht, het recht n.l. om geldelijke bijdragen te vragen voor het onderhoud van de kerk en het levensonder houd van de geestelijkheid. Juister en ook sympathieker is het de verhouding pastoor-paro chianen te beschouwen vanuit de taak die hij tegenover hen heeft, vanuit zijn herderlijke taak: hij is hun herder; en een goede her der let niet op wat zijn rechten zijn, maar op wat hij voor de zijnen kan zijn en doen. Deze weet het als zijn taak om hen in hun leven vol vreugde, maar ook vol verdriet, leiding te geven in hun van-God-zijn. Dit doet hij door de Eucharistieviering der andere Sacramenten allereerst, maar verder door zijn steun en hulp in alle situaties van het leven. Hij zal in praktijk trachten te brengen de woorden van Christus: „Ik ben de goede herder. Ik ken de mijnen en de mijnen kennen mij, zoals de Vader mij kent en ik de Vader ken. Ik geef mijn leven voor de schapen". (Joh. 10, 14, 15). „Ik ben gekomen, opdat zij leven zouden bezit ten, en wel in overvloed". (Joh. 10, 10). Zo staat dan een pastoor tegenover zijn parochianen niet als iemand die ten aanzien van hen rechten heeft en het nakomen daarvan opeist, maar als iemand die een herderlijke taak voor hen te vervullen heeft en zijn leven en zijn werkkracht in dienst stelt van die taak. P. STEVENS Bouwpastoor St. Thomasparochie „Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 terrein dat voor velen nog in het duister ligt. In de stand zullen voorbeelden van geslaagde recla me-campagnes worden getoond aan de hand van facsimile, foto's, teksten e.d. die duidelijk zullen laten zien, dat kleine ondernemers zich van het instrument reclame kunnen, ja zelfs moeten bedienen voor een betere bedrijfsvoering. Reclame-leer, reclame-techniek, •media-keuze zullen op overzichte lijke wijze naar voren worden ge bracht. BANKLOPER BEROOFD VAN 9000 GULDEN Een 63-jarige bankloper van de Amsterdamse Bank in Utrecht, M. van der H„ is dinsdagmiddag be roofd van 9000 gulden. De man had dit bedrag gehaald bij opslag plaatsen van de Shell en de Caltex aan het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht. Hij vervoerde het geld in een trommel met een zak er om heen onder de snelbinders van zijn fiets. Bij het viaduct, waar rijks weg 12 de Jutfaaserweg kruist, werd van der H. plotseling van zijn fiets getrokken door een man, die de zak onder de snelbinders van daan griste, er het talud mee op- holde en op het viaduct in een ge reedstaande auto sprong. Van de dief ontbreekt elk spoor. Man en 2 kinderen gered In Chandler, in de Canadese pro vincie Quebec, zijn bij een brand in een woonhuis een moeder en 10 van haar 12 kinderen omgekomen. Slechts de vader en de twee ove rige kinderen konden aan de vuur dood ontsnappen. Volgens de politie is de brand ontstaan door een ontploffing in 'n oliehaard. De moeder, die 33 jaar was, was omgekomen toen zij het brandende huis weer was binnen gerend om te trachten haar slapende kinderen te redden. De leeftijden der omge komen kinderen varieerden van 2 tot 13 jaar. Bagamoyo, 8 januari 1963 Beste Medeparochianen, Misschien hebben sommigen van u er zich over verwonderd dat Kerstmis voorbij ging, en Nieuwjaar, zonder dat het onderhand traditionele brief je van mij verscheen, waarin ik u mijn Kerst- en Nieuwjaarswensen doe toekomen. Dit jaar voor het eerst zijn de se minaristen niet hier geweest met Kerstmis, maar zijn op 18 december op vacantie naar huis gegaan. De laatste weken van het schooljaar zijn altijd extra drukke weken, zodat ik geen tijd kon vinden even te schrij ven. En omdat de parochie van Baga moyo maar een 700 paroohianen telt, was het normaal dat de meesten van de paters, die hier zitten vanwege het seminarie, voor de feestdagen naar andere missies gingen, waar één pa ter de zorg heeft over duizend, twee duizend of meer christenen, om daar te helpen in de bijzondere drukte die zulke feestdagen met zich meebren gen. Zo ben ik ook enkele weken weg geweest, en van schrijven kwam weer niets. Nu ben ik echter weer terug in Bagamoyo, en al ben ik te laat voor Kerstwensen, ik wil u toch even laten weten dat ik u niet vergeten ben op die dag, en een van mijn H.H. Mis sen die dag heb ik gewoontegetrouw opgedragen voor uw intenties. We zijn nog in de eerste maand van het nieuwe jaar, en ik kan dus gelukkig nog op tijd mijn beste wen sen uitzeggen voor 1963. Moge Gods zegen dit jaar in rijke overvloed over de parochie als gemeenschap en over ieder van u neerdalen. Daar beloof ik iedere dag voor te bidden. Wat ons klein seminarie betreft mogen we niet klagen. Het aantal studenten is iets teruggelopen - mis schien dat het onafhankelijk worden van Tanganyika vorig jaar en de uit roeping tot republiek dit jaar hier op enige invloed heeft gehad, als amb tenaar heb je een rijker bestaan dan als priester - maar het toch nog steeds bevredigend. De financiële moeilijkheden zijn wel groter geworden, vooral door de steeds stijgende voedselprijzen. Er heerst hongersnood in de meeste stre ken van het land. In het district Ba gamoyo sterven dagelijks mensen van honger, omdat de oogst mislukt is door de overmatige regens van 't be gin van vorig jaar. Daarom wil ik dit briefje beëindi gen met een dringend verzoek ons niet te vergeten in uw gebed. Ge sterkt door Gods bijstand, door uw gebed over ons afgeroepen, zullen we het wel bolwerken. Met vele hartelijke groeten van ons allen hier. p. W. DAMEN C.S.Sp. St. Peter's Seminary, Bagamoyo (Tanganyika).

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 11