DE KLOOF Stassar - Waalwijk 14 Verse haantjes „FAZANT" DE idKit im auMHRRnM mmi GROTE BELANGSTELLING VOOR KINDERCARNAVAL 1963 YAN HET ZUIDEN Vlijmen Sprang-Capelle Raamsdonk VRIJDAG 1 1963 Neusden Pluimvee 14 Laatste berichten het najaar een vergadering te beleg gen onder schooltijd, als hiervoor de inspectie toestemming wil verlenen. In verband met de ingebruikneming van de nieuwe Don Bosco-school voor b.l.o. zou deze vergadering in het te ken staan van het buitengewoon lager onderwijs. De leden zouden dan te vens een bezoek kunnen brengen aan de nieuwe school. GESLAAGD In Utrecht is de heer Ton Ver- vloet, alhier, geslaagd voor het diploma meester-kapper. GEZONDHEIDSTOESTAND DEKEN v. d. HURK Naar wij vernemen is er weer een verbetering in getreden in de gezondheidstoestand van deken v. d. Hurk. Ondanks dat zal het nog wel enige weken duren voordat hij weer uit het St. Nicolaasziekenhuis wordt ontslagen. De Memisa-collecte in deze pa rochie bracht het bedrag van 1050 gulden op. steeds voorradig. POELIERSBEDRIJF Thorbeckelaan 35 - tel. 2869 Waalwijk BURGERLIJKE STAND Geboorten: Maria H dv S M Beersma-Steck- lum; Jan P H zv J Verduijn- Ba tist; Anna A dv J W Verlaan- van Gogh; Wouter J L zv J C Nieuwen- huizen-Thomas; Laurentius M A zv M J Brok-van Boxtel. Overlijden: Willem Timmermans, 88 j. echtg. M M P De Naeyer; Adrianus W van Woensel, 72 j.; Elisabeth W van der Schans, 61 j. te Sprang- Capelle; Helena M J Dekkers, 67 j. weduwe H A Schalken; Jacob van Ark, 71 j. echtg. F H van Dissel dorp; Theodorus A van Mier, 80 j. weduwnaar J C van Heesbeen te Loon op Zand; Maria A van Hooft 79 j. weduwe G van Ooijerf. Huwelijks-aangiften: L J van der Burgt, 40 j. te Zeeland en W H de Valk, 28 j. te Waalwijk. Huwelijken: A Dingemans, 28 j. te Loon op Zand en H M Inpermann, 23 j. te Waalwijk; A E de Rooij, 32 j. te Sprang-Capelle en J A Ophorst, 29 j. te Waalwijk; J A J Goedhart, 28 j. te Loon op Zand en M I M de Leeuw, 24 j. te Waalwijk; M M van Daelen, 24 j. en G J T van Dijk, 25 j. beiden te Waalwijk. Ingekomen: E Pattipeilohy en gezin van Vught; M Klerx van Utrecht; E H Molen schot van Loon op Zand; H L Duits van Gorinchem; A M L J Stalpers van Amsterdam; G F A M van Beek en echtg. van Tilburg; J de Kramer en echtg. van Rotterdam; F M Kwinten van Eindhoven; H W J van Giersbergen van Dongen; G Timmermans van Wijk en Aal burg; H M Nelissen van Deurne; T C M de Wit van Loon op Zand. Vertrokken: H L Klems en gezin naar Budel; J C van den Meijdenberg en gezin naar Brussel; H Merken en gezin naar Amerika; H M Inpermann naar Loon op Zand. WENKEN VOOR DE BEGINNEN DE AQUARIUM-LIEFHEBBER Wanneer u begint een aquarium te houden vraag u dan af, waar- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 16 Maar dan nam hij gelijk weer de verlegenheid waar bij de ander hij was blijkbaar geschrokken van zijn eigen vrijmoedigheid. Karei de Hoog was opgestaan, met het kennelijk voornemen te verdwij nen - dat Volders om thee belde, leek hem daartoe het sein. „Wou je al weg gaan?" vroeg Vol ders. „Heb je ineens zo'n haast?" „Nee eh", zei Karei kleurend, „dat niet. „Nou, ga dan zitten en drink een kop thee, ik bestelde niet voor mij alleen.,, Het meisje kwam binnen en plaatste een blad met een theepot en twee kopjes op tafel; ook een schaal met biskwies. Dat ging alles akelig vormelijk. Maar nadat het meisje de deur weer achter zich had gesloten veranderde het toneel als bij toverslag. Opeens stond Vol ders voor zijn gast, die hem ont hutst aanstaarde. „Hoor eens, de Hoog", zei hij om u dat wilt; stel het even zuiver. Is het antwoord: „omdat ik zoveel van dieren houd, dat ik ze dage lijks wil meemaken en omdat ik mezelf geestelijk wil verrijken, door hun gedragingen waar te ne men" of begrippen van ongeveer gelijke strekking, dan is uw uit gangspunt de liefhebber waardig. Het is niet juist als uitgangspunt te kiezen, dat een goed aquarium zo mooi staat, dat het een levend schilderij is of dat u wat te doen wilt hebben. Is het dit, dan wordt uw bak hoogstwaarschijnlijk geen sieraad. Als u het juiste uitgangs punt kiest, komen de andere din gen u vanzelf toevallen. Het be hoort allemaal een dankbaar aan vaarde bijzaak te zijn. Hoofdzaak is het dier en wat dat dier nodig heeft. Weest u ervan bewust, wat u als goed aquarium-natuurlief- op u neemt. Het dier dat u uw eigendom zult noemen heeft er recht op dat u het zo goed moge lijk alles geeft wat het nodig heeft om goed en harmonisch te leven. Pas als aan die voorwaarde is vol daan, zal u alles, wat het dier u te bieden heeft, in zeer grote mate geschonken worden. Is de hier ge schetste liefhebbersmentaliteit ook de uwe, ga dan gerust uw gang en houdt u aan de wenken welke nog zullen volgen, uw loon zal groot ZILVEREN JUBILARIS BIJ SCHOENFABRIEK J. VERMEER De heer J. v. d. Hoven is donder dagmorgen op het privé-kantoor van schoenfabriek J. Vermeer in de Baardwijksestraat gefêteerd vanwege zijn 25-jarig dienstjubileum bij de firma. Namens de directie kreeg de heer v. d. Hoven, die als modeleur werkzaam is5 een cadeau onder cou vert aangeboden. Later op de dag ont ving de jubilaris van het personeel een vulpen. JUBILEUM TIMTUR Zaterdag 2 februari wordt bij de Timtur-fabrieken Waalwijk het 40- jarig jubileum gevierd van de heer E. Hoevenaars. Na de huldiging, die om half elf plaats vindt, wordt er om één uur een receptie gehouden, eveneens in de Timtur-cantine aan de mr. van Coothstraat. VIERDE TOCHT W.S.V. „HERTOG JAN" Zaterdag 9 en zondag 10 februari organiseert de Waalwijkse Wandel sportvereniging „Hertog Jan" haar vierde wandeltocht in de winterserie. Als startbureau fungeert weer „De Gecroonde Leersse" in de Grotestr., waar zaterdag 9 februari om 2 uur en zondag 10 febr. om 1 uur wordt gestart. Men kan zich voor deze 20 km lange wandeltocht voor f 0.50 tijdens de wandeldagen laten inschrij ven aan het startbureau, dat een uur voor de start geopend is en zaterdag om 7 en zondag om 6 uur weer sluit. De volgende tocht vindt plaats op 9 en 10 maart. Er schijnt een grote belangstelling te bestaan voor de Kindercarnaval 1963. Daarom heeft het comité, dat zich met de behartiging van dit festijn bezig houdt, tijdens de gehouden ver gadering besloten, verschillende adressen open te stellen, waar indi~ viduelen en groepen zich kunnen op geven. Voor deelname aan de kinder carnaval 1963 hebben zich reeds op gegeven K.A.J. drumband; Jeugd drumband „Ons Genoegen"; Waal wijkse zwem- en reddingsbrigade; Manege „Vlaend'ren Hof"; Motor- „die onmetelijke afstand tussen ons beiden gaat me stierlijk vervelen. Ik vind dat we elkaar voortaan maar moeten tutoyeren". En dan, opeens,; doorzag Karei de Hoog de zuiverheid in het ka rakter van zijn voormalige superi eur. Zó kende hij de luit toch al vanaf de militaire dienst? Opdrin gende tranen belette hem in gelijke geest te antwoorden. Ontroerd zei roerd zei hij: hij: „Heer graag, meneer Vo.eh. Herman." Ze lachten beiden. Ze hadden het daarbij willen la ten nu niets meer te zeggen, om de situatie geen sentimenteel tintje te geven dat paste niet onder mannen. Maar zwijgen zou nog dwazer zijn en Volders had zich voorgenomen, deze avond volledig uit te praten met Karei hij meende iets goed te moeten maken. Het werd weliswaar geen gezellig gesprek, maar wel was het vruchtbaar, zowel voor de intellec tueel als voor de arbeiderszoon. Het gesprek van die avond legde een innige band tussen twee man nen van zo ongelijke afkomst een vriendenband. Tot dusver had Volders zich enigszins een denkbeeld gevormd van het wezen van de ander, maar nog nooit nog had die zich volledig tegen hem uitgesproken. Met losse vragen en loze opmerkingen spoor- club „D.V.B."; Korps Vrijwillige brandweer en Jeugd van W.S.C., ter wijl de carnavalsvereniging de „Tackswippers" en de „Vossenkop- pen" nader zullen bekijken hoe en wat te doen om deze kindercarnaval optocht luister bij te zetten. Op vier punten in Waalwijk zal de stoet op carnavals-zondag worden ge formeerd, waarna men vandaar uit- naar het hoofdverzamelpunt, het Vre- desplein, zal optrekken. De Sint Antoniusparochie heeft als verzamelpunt café de Lindeboom, Baardwijk Het Gemeenschapshuis, Besoijen Hertog Janpark en Cen trum de Petrusscholen. Uit ieder van deze vier wijken zul len drie jongens worden uitgekozen, waarvan één zal worden uitverkoren tot jeugd-prins carnaval 1963, de overigen vormen de raad van elf. Iedereen die deel wil nemen aan de jeugdcarnaval 1963 wordt aange raden zich bij onderstaande adressen te melden, zodat de organisatoren te vens een overzicht kunnen kriieen van de grootte der deelname. Men kan zich opgeven bij de heren v. d. Berg, Grotestr. 365; Th. Burmanje, van Voorststr. 8; Chr. v. Hilst, Putstraat 36; IJpelaar, Bur gemeester v. d. Klokkenlaan 9; J. Vermeulen, Crispijnstr. 54; M. van Engelen, le Zeine 114; A. Steenber gen, Antoniusstraat 95; v. Vugt, Pa ter v. d. Elzenstr. 19 en tevens op het secretariaat van de kindercarnaval Poolsestr. 24, tel. 2953. Tot penningmeester werd tijdens de vergadering benoemd Th. Burman je, v. Voorststr. 8. Tijdens deze vergadering werd te vens de hoop uitgesproken, dat ook de beide harmonieën spontaan hun medewerking aan dit kinderfeest zullen geven. Giften kunnen worden gestort op gironummer 1069687 t.n.v. de Waal- INSTRUCTIE-AVOND Vanavond (donderdag) om 7.30 uur, houdt het interparochieel jeugdcomité van Vlijmen een handenarbeid instructieavond voor alle leidsters en leiders van jeugdverenigingen in Vlijmen. De heer M. v. d. Heuvel uit Den Haag zal in de „Vijfhoeven" linosnij- den en schabloneren demonstreren. Ieder een boven de 18 jaar is vanavond welkpm. INTRODUCTIE-BAL De overigens nog niet officieel bestaan de Jongeren-sociëteit houdt zaterdagavond in hotel Prinsen in Vlijmen een introductie bal voor de leden. Alle jongeren, die tijdens de twee jongeren-weken in november een enquêteformulier hebben ingevuld, hebben hiertoe een uitnodiging ontvangen. Het jazzorkest Cees Sleegers uit Crom- voirt verzorgt de muziek. DUBBELE MOORD 27 FEBRUARI VOOR HET HOF Woensdag 27 februari, zal het Gerechts hof in Den Bosch, de in september 1961 door M. v. d. Schans gepleegde dubbele moord op de gebroeders v. Zeist in Sprang opnieuw in behandeling nemen.Vorig jaar werd deze zaak gesloten daar de dader een psychiatrisch onderzoek moest ondergaan bij professor Kloek in Utrecht. De zitting, ge durende welke de gehele zaak opnieuw zal worden behandeld, begint om tien uur. i vr. SS - HEMS! .Li. H79E1 GESLAAGD BARAKCONCOURS Het barakconcours dat door het aktie- comité jeugdwerk van de voetbalvereniging Raamsdonk werd georganiseerd, mag een groot succes worden genoemd. Het gehele de hij Karei de Hoog nu aan, eens alles aan hem te vertellen wat hij op zijn hart had. „Praat je eens helemaal uit, Ka- rel. Vertel me wat uit je jeugd en van je thuis." Volders kreeg de indruk, van een biechteling, die nochthans geen schuld had aan zijn „zonden" Zijn aanvankelijke verbazing om wat de arbeiders jongen hem nu allemaal vertelde over diens jeugd zijn ouders, zijn afkomst en opvoe ding, steeg tot onsteltenis. Karei had hem verteld van hun armoe thuis, van de lange werkloosheids perioden van zijn vader, als ten leste de winkeliers niet meer willen „poffen" en ze soms naar bed moes ten zonder te hebben gegeten. Van z'n jeugdangsten_en nachtmerries opUzijrTmatras op de vloer van een donkere zolder, „je zult het niet willen geloven, Volders, maar in mijn koortsdromen, een paar we ken geleden, hadden dezelfde spo ken van die zolder me weer te pak ken, zodat ik lag te gillen van angst." Hij vertelde van het neer slaan van zijn rebelse vader door de lange sabel van een kozakken- huzaar en later van diens dodelijke val in een scheepsruim, daarin ge kwakt door een hijsklauw. „Het was bij de grote bootwer kersstaking in 1903. Wij jongens en kinderen van de stakers, waren elke dag in de buurt van de haven wijkse Stoomdrukkerij, onder vermel ding Kindercarnaval 1963. Zij kun nen tevens worden afgedragen aan 't secretariaat: Poolsestraat 24, Waal wijk. Gero Zilduro AVANTI FESTI ROMANTI J AANRIJDING Dinsdag vond een aanrijding plaats in de Groenstraat, tussen twee perso nenauto's bestuurd door F. J. P. van D. uit Waalwijk en M. T. uit Kaats heuvel V. D. kwam met zijn wagen van uit een inrit de Groenstraat ingere den, waarbij hij in botsing kwam met T. Beide wagens werden zwaar be schadigd. AGENDA MUSIS SACRUM: Vrijdag t.m. zondag: „Freddy en de miljonair" Toegang a.l. Zondag: 3 uur „Het rijkste meisje ter we reld", a.l. maandag en woensdag: 8 uur:,Vrouwen in boeien", 19 jaar. LUXOR: vrijdag t.m. zondag: „Brandend zand", 14 jaar. Maandag t.m. woensdag: „Brigitte op mannenjacht", a. 1. Donderdag 7.30 uur: Raadsvergadering. Nieuwj aarsrede Burgemeester. Zaterdag 10.30 uur: Huldiging E. Hoevenaars. Cantine Timtur. toernooi is dan ook financieel een geslaagd evenement geweest. De dagprijzen op de voorlaatste speeldag werden in de wacht ge sleept door M. van Erp 162 pt., P. de Ruy- ter 154 pt. Het laagste aantal punten zon der poedel werd behaald door N. v. Don- gen met 45 pt. Op de laatste dag gingen de prijzen naar mej. van Oort met 152 pt., mevr. van Leeuwen met 150 en J. Bouwens met 42 pt. Het hoogste aantal punten over het gehele toernooi werd behaald door M. van Strien met 192, gevolgd door P. van der Westen met 152. Het laagste aantal zonder poedel op het gehele toernooi werd bereikt door P. v. d. Westen met 36 pt. AFRIKA-AVOND. De internationale Afrika-avond die in het jeugdhuis in de Korte Broekstraat voor de vierde achtereenvolgende maal werd geor ganiseerd door de K.A.J., de V.K.A.J., de jonge boeren en boerinnen, is wederom goed geslaagd. De avond stond in het teken van de Afrika-alarm-aktie, de wereldwijd en uurloonakties van resp. de boeren- en arbei dersjeugd. De opkomst, vooral van de jon geren, was goed te noemen. Op deze avond werd het woord gevoerd door pater Brou wer, die aan de hand van kleurendia s ver telde over zijn missiearbeid in N.-Afrika, in het bijzonder in Algiers. Nadat deze in het eerste gedeelte had gesproken over de leefwijze in het bewuste gebied, schetste hij in het tweede gedeelte een groot aantal wantoestanden op sociaal terrein. De avond werd besloten met een gezel lige quiz en een verloting. JAARVERGADERING R.K.J.B. In café H. Kamp kwamen de leden van de afdeling Raamsdonk van de R.K.J.B. bijeenvoor hun jaarvergadering. In het openingswoord vermeldde de voorzitter dat het ledental van de vereniging, evenals op vele andere plaatsen aan het dalen is. De toekomst zag hij echter nog niet pessimis tisch in. Een verhoging van de contributie heeft het bestuur voorlopig weten te voor komen door enkele acties te gaan voeren die de kas op peil zullen houden. omdat we die huzaren zo mooi von den met hun beremutsen op en hun kleine paarden. Ik zag een troep schreeuwende bootwerkers bij de haven, mijn vader was er ook bij die was heel groot en stak een kop boven de anderen uit. Opeens schreeuwde de officier een bevel aan de huzaren, met getrokken sa bels renden die op de stakers af. Mijn vader was nooit laf hij had lef, zeiden ze in de buurt. Terwijl de andere stakers de smalle Draai- steeg inrenden, bleef vader staan, vlak voor het steigerende paard van een huzaar. Toen greep vader de teugel van het paard. Ik zag hoe de huzaar zijn scherpe sabel op het hoofd van mijn vader liet neerko men. Ik stond er huilend bij en zag hoe het rode bloed uit het hoofd van mijn vader over de keien stroomde. Vader lag languit op straat, ik dacht dat ie dood was, en riep hem, holde naar hem toe en greep hem vast hij zag lijkbleek en gaf geen antwoord. De huzaren reden, de andere sta kers na, een gemoedelijke politie agent trooste me en bracht me naar huis, mijn vader was niet dood zei hij. Later kwam vader ook thuis, zijn hoofd in een bloederig ver band; zijn zwarte ogen keken woest onder het verband uit." Ook vertelde hij van zijn moeders gang naar het kerkbestuur, dat haar had opgeroepen, omdat zij De heer Jac. Schoenmakers werd in het bestuur herkozen. J. van Strien Czn. had zich niet herkiesbaar gesteld als bestuurs lid. Zijn functie zal worden overgenomen door J. Kuysters Hzn. Door de Z.E. rector Janssens werd het woord gevoerd over het onderwerp „Ka tholiek zijn vroeger en nu". Het belang rijkste, aldus spr., blijft de innerlijke en uiterlijke beleving van het geloof. We moe ten de oude tradities niet minachten, maar er iets positiefs tegenover stellen. Voor deze vergadering bestond zeer grote belangstel ling. BRAND Woensdagmorgen is brand uitgebroken in de plasticfabriek van de heer Veldman aan de Hoogstraat. De brandweer wist een uitslaande brand te voorkomen. De totale schade is vrij aanzienlijk. Levertraan, haar waarde voor ons pluimvee. Er werd gewezen op de nuttige werking van de levertraan bij jonge dieren, wegens de geheim zinnige krachtstoifen (vitaminen, die er zich in bevinden). Er zijn ontelbaar veel wetenschappelijke proeven genomen, die alle tot re sultaat gaven, dat levertraan voor de groei van kuikens hoogst bevor- delijk is. De kracht van de directe zonnestralen is algemeen bekend en het bleek dat levertraan zon neschijn kon vervangen, want proefkuikens, binnenshuis gehou den,bleven gezond en vrij van beenzwakte en ontwikkelde zich goed bij extra bijvoeging van le vertraan op hun menu.Een voor naam geleerde noemde dan ook zeer aardig uitgedrukt, levertraan gebottelde zonneschijn. Een vereiste en een groot geluk is het dat de kuikens geboren zijn uit fokdieren,die zowel in haan als hennen volkomen gezond en dus nooit ziek geweest zijn!. Want die ren uit een of ander ziekte hersteld, kunnen zeer lichte smetstofdragers zijn,die in hun nakomelingen weer die ziekte-aandoening in versterkte mate doen optreden. Zorgt de fok ker nu voor een onberispelijke op voeding, waarbij voor overvloed van direct zonlicht,voor onbeperkte toetreding van frisse lucht,ook des nachts, en voor overvloed van vers, droog jong groen gewaakt wordt, dan zal een gunstige, normale groei niet achterwege blijven. In bedoelde preadvies werdt ge zegd, dat de krachtstoffen van de levertraan een gunstige werking hebben op de cellen van het darni- slij mvlies, welke gunstige werking ontbreekt, als in de kuikenvoeder- ing deze stoffen afwezig zijn. Voor al zwakke diertjes vallen dan spoe dig ten prooi aan allerlei chronische besmettingsziekten. Talloze proeven toonden aan dat door de levertraan een verhoogde weerstand gevormd werd tegen coccodiose, zodat de conclusie ge trokken kon worden, dat men kui kens zelfs binnenshuis op zand zonder bezwaar kon opfokken mits ze werden bijgevoerd met lever traan. 'Uit het bovenstaande is wel geble ken, dat levertraan een bij uitstek goed hulpmiddel is. In onze tegenwoordige tijd is het echter niet nodig, dat wijzelf ons verdiepen in de bijvoedering van dit product, daar de erkende fa brieken de voeders zó samenstel len, dat deze passen in het kader onketwijfeld de pluimveehouders zéér gebaad. KOUDE EN SNEEUW Zorg goed voor uw dieren enige malen per dag, zuiver drink water in schone drinkbakken; Strooi in het kaf, zaagsel en turf- een verzoek om ondersteuning had gedaan, nu haar man dood was. „Moeder had me meegenomen, waarom ze dat deed wist ik niet, maar ze was waarschijnlijk bang om alleen te gaan. Omdat de geldelijke steun te laag was om het hele gezin in le ven te houden, ging moeder erbij uit-werken. Later toen ik zelf op kantoor werkte en dan een werk vrouw geknield op de vloer zag liggen en een dweil uitwringen, moest ik altijd aan moeder denken. Zij deed ook de was voor een rijke familie,waar mijn zuster Dora in dienst was, ik moest altijd de vuile was halen en schoon terug brengen. 'sMorgens vroeg, vóór ik naar school ging moest ik melk rond brengen bij de mensen en 's avonds met mijn broer, het Rotterdamse blad." Toen Karei was uit verteld viel er een stilte ifi Volders kamer, be nauwend en dreigend. Zó leefden en streden dus óók mensen in de havenstad, dacht Volders. Wat had hij, hij die zich nooit of te nimmer direct had bemoeid met gezinnen van arbeiders in Rotterdam, daar nu wel op te zeggen? Nu zou hij, de democraat dat meende hij toch te zijn? toch uit zijn toren moeten afdalen. Hij streek zich langs 't voorhoofd zich schamend de ander in de ogen te zien, zei hij met bewogen stem: „Neem me niet FEYENOORD—REIMS De voetbalwedstrijd Feyenoord Reims om de Europabeker te Pa rijs op woensdag 6 februari wordt door de televisie uitgezonden om 8.30 Uur. molm wat graan, dan blijven de dieren in beweging; het dak moet goed dicht zijn, op dat geen sneeuw of regenwater kan binnendringen; geen tocht maar wel frisse lucht moet er zijn; veel groen geven, als het mogelijk stallen, mestplank en zitstokken geregeld reinigen; stro of hooi in de legnesten af en toe verversen; de eieren een paar maal per dag uithalen; zieke dieren snel verwijderen. EIERENLEVERANTIE We spreken hier alleen tot de be drijf spluimveehouders, die de eie ren voor consumptie verkopen. Dit gaat hoe langer hoe meer via de veilingen of goed ingerichte mark ten. Doch ook zij, die aan particu lieren levéren, mogen deze wen ken wel ter harte nemen. 1. Men neme minstens eenmaal per dag al de eieren uit de nesten in de heel drukke legtijd liefst twee maal per dag. Men krijgt daardoor niet alleen minder stukke eieren, maar ook betere. Wie het slechts eenmaal per etmaal doet, wachte daarmee tot tegen de avond, opdat er geen blijven liggen. 2. Men plaatse de eieren tot de le verdag op een droge, koele plaats, waar enkel frisse lucht is. In een bedorven of kwalijk riekende plaats bederft de smaak spoedig. 3. Maak de lagnesten voortdurend schoon. Haal er dan alle onreine stoffen uit en breng nieuw gehakt stro, fris hooi of machine-schaafsel, dat niet sterk ruikt, aan. Zorgt ook, dat er genoeg nesten zijn, anders zullen ze elders nest gelegenheid zoeken waar men zon der acrobatische toeren niet bij kan komen. Vindt men onverhoopt ergens een verborgen nest met eieren dan ge ve men deze aan de vuilnisman, doch doe ze niet bij de consump tie-eieren. 4. De legnesten niet te klein ma ken, dat geeft ook maar aanleiding tot verloren leggen. De afmetingen zijn ongeveer 30 x 35 cm. en van 20 cm. hoogte. Onderling worden de nesten geheel door wanden ge scheiden. Aan de voorkant een plankje van 5 cm. breedte, om te voorkomen dat de eieren er uit rollen en stuk vallen. Langs de serie legnesten nog een 'oopplank 10 cm. er vandaan. Daar springen de kippen, die willen gaan .leggen, dan eerst op, tippelen er eens over heen en zoeken rustig en bedaard het nest op, waar ze het liefst gaan zitten. Eventueel vuil, dat aan de voeten kan kleven, laat dan nog los. Waar echter goed en genoeg krabmateriaal in het hok ligt (bak sel, turfmolm e.d.) daar worden de benen echter eerst al gezuiverd, want een kip loopt meestal van te voren enigszins onrustig heen en weer. Al mogen de eieren niet af gewassen worden, daarom moeten ze toch zindelijk blijven. Vele con sumenten proeven eerder iets aan een ei, dan velen denken. Aan een ei mag niets mankeren. 5. Als alle kippenhouders mee werken, behoudt het Hollands ei in het buitenland zowel als hier een goede naam. En dat is beslist nodig, daar zonder behoorlijke, ge regelde uitvoer de zaak van de kippenhouder mis loopt. Het is hoogst afkeurenswaardig om het eens zacht uit te drukken de eieren in het najaar, als de prijzen omhoog gaan, expres vast te houden. Op de duur benadeelt men zich zelf en anderen daarmee. Eerlijkheid in de handel is niets meer dan een staaltje van zijn plicht. KIPPENVRIEND kwalijk, Karei, zoiets had ik nooit kunnen vermoeden. Ik heb zelf nooit armoe gekend." Karei de Hoog bewoog zich on rustig op zijn stoel en dacht op zijn beurt: wat heb ik voor stoms uit gehaald. Waarom had hij hem dat allemaal verteld? Toch zeker niet omdat het zo bar interessant was. In zijn verwardheid zette hij voor de tweede maal zijn lege theekopje aan zijn mond zijn tong was als leer. Volders merkte 't en vond tot zijn oplichting een gelegenheid zich uit de moeilijkheden te red den. Hij stond op en ging naar een kast. „Heb je trek in een glas koppige Bourgogne? Hij keek naar het eti ket op de fles. „Mm.negentien dertiendat zal wel gaan. Al eerder Bourgogne gedronken „Nou Bourgognezei Karei met een grijns, „mijn moeder heeft wel eens een fles wijn bij de krui denier gehaald met een verjaar dag, maar dat was beslist geen Bourgogne." Nadat hij de glazen had vol geschonken, hief hij zijn glas en zei: „Ad fundum, Karei. Dat wil zeggen: drinken zonder adem te halen en geen rest in het glas laten." (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 16