wAAlwijkse en langste AAtse coueant Opleiding van leerkrachten komt steeds meer in de belangstelling BINNEN- EN BUITENLAND 141 gemeentewoningen zullen worden verbeterd Gemeenteraad Waalvirk Raad voteerde krediet van f 38.000.- Engeland en de E.E.G. VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 83e JAARGANG Na 9 Uitgever Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" niet alleen lerarenopleiding maar ook voor functie in bedrijfsleven Een onderwijs-instelling, die tot op heden aan de aandacht van de pers ontsnapt is en dientengevolge nog niet in de publiciteit is ge weest, is de R.K. Avondopleiding van het Nederlands Genoot schap tot Opleiding van Leerkrachten voor het Nijverheidsonder wijs te Tilburg. Toch verdient zij die aandacht ten volle, omdat, hoewel deze school gevestigd is te Tilburgt zij haar leerlingen betrekt uit ge heel Midden- en West-Brabant en dus voor deze gehele streek van belang is. Zo wordt deze school bezocht door 94 leerlingen uit Tilburg, 64 uit Breda en verder leerlingen uit Alphen en Riel, Ammerzoden, Beers, Bergen op Zoom, Berkel-Enschot, Boxtel, Dongen, Drunen, Dussen, Driel, Etten-Leur, Geertruidenberg, Geldermalsen, Gilze-Rijen, Goirle, 's-Gravenmoer, Haar en, 's-Her- togenbosch, Hilvar'enbeek, Loon op Zand, Made en Drimmelen, Moergestel, Nieuw-Ginnekent Oosterhout, Oisterwijk, Oss, Ou denbosch, Prinsenbeek, Raamsdonk, Roosendaal, Rucphen, Rijs- bergen, Sprang-Capelle, Terheijden, Teteringen, LJdenhout, Vlij- Vught, Waalwijk, Waspik, Zevenbergen en Zundert. standig en volledig door het Rijk ge subsidieerd. Als directeur werd toen benoemd Ir. A. W. v. IJsseldijk, die tevens adjunct-directeur is van de H.T.S. te Tilburg. Met ingang van 1 augustus werd deze opgevolgd door de heer B. Th. Hooghuis, tevens le raar aan de Paulus H.B.S. ment Het Nederlands Genootschap tot Opleiding van Leerkrachten voor het Nijverheidsonderwijs werd opgericht op 1 februari 1951 en de statuten goedgekeurd bij K.B. nr. 23 dd. 1 ok tober 1952, laatstelijk gewijzigd bij K.B. nr. 43 dd. 7 maart 1962. Het stelt zich tot doel, zoals de naam reeds aangeeft het opleiden van le raren voor het nijverheidsonderwijs aan jongens, dus voor L.T.S. en U.T.S. Prof. Ir. H. E. Jaeger te Delft is voorzitter van het dagelijks bestuur, Dr. J. R. v. Blom te Rot terdam is secretaris en de Heer Joh. Eering te Amsterdam is penning meester. In het bestuur heeft o.a. ook zitting de Tilburgse Wethouder de heer J. W. M. v .d. Akker. Het Genootschap bezit momenteel scholen te Amsterdam, Deventer, Eindhoven, Enschede, Goes, 's-Gra- venhage, Groningen, Leeuwarden, Den Helder, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Wageningen, Heerlen en Tilburg. In september 1959 startte de Til burgse opleiding, aanvankelijk als dépendance van de Eindhovense school, welke school momenteel nog ver over de 1000 leerlingen bevat, hoewel in deze drie jaren de Til burgse opleiding reeds tot over de 300 leerlingen is uitgegroeid. Reeds in het daarop volgend jaar, dus in 1960, werd de Tilburgse school zelf- Opdrachten voor Verolme Heusden Verolme's werf in Heusden heeft van de combinatie van rederijen en scheepswerven Euroshipbuilding in Groningen de opdracht ontvangen voor de bouw van 6 casco's voor trawlerst die een lengte krijgen van 38.10 meter, een breedte van 7.20 meter en een hoogte van 4 meter. Deze vissersschepen zullen worden uitgerust met een Deutzmotor van 900 pk. Van de koninklijke marine had de werf al een order voor de bouw van drie landingsboten van po lyester en glasvezel naar een ontwerp van de rijkswerf in Den Helder. De landingsboten (afmetingen: lengte 14 m, breedte 3,50 m) heeft de marine besteld ter vervanging van oud ma teriaal van het amfibieoefenkamp in Texel. De vaartuigen-zullen worden voortbewogen door een Schottel-pro- peller, die wordt aangedreven door een dieselmotor van 200 pk. Ofschoon de werf in Heusden gro te zeeschepen blijft bouwen - men heeft o.a. inmiddels de kiel gelegd voor een koelschip van 10.000 ton voor rekening van de South African Marine Corporation, dat tot de groot ste koelschepen ter wereld gaat be horen en een belangrijk deel der Z. Afrikaanse zuidvruchtenexport gaat verzorgen - zal men zich in verband met het nog bestaande bruggenpro- bleem ook toeleggen op de bouw van kleinere schepen. Zo heeft de werf opdracht ontvangen voor de bouw van negen grote elevatorbakken van 1500 ton draagvermogen, 2 voor- en achterschepen, een baggerzuiger en nog vier elevatorbakken. Als bescheiden dépendance van Eindhoven begonnen in enkele loka len van de H.T.S. aan de Vincentiue- straat, groeide de opleiding snel uit en bevolkte aan het eind van het cur susjaar 1961/1962 ook enkele loka len in de R.K. Lagere Textieldag- school, de Hogere Textielschool, de Openbare Lagere School en de ba rakken van de H.T.S. Een van de eerste zorgen van de Commissie van Toezicht en de nieuwe directeur was het aantrekken van ge schikte schoolruimte. In iedere stad waar namelijk een school van het Genootschap geves tigd is, worden de belangen van de school behartigd door een Commis sie van Toezicht. Deze bestaat in Til burg uit de Heren Wethouders t.w. J. W. M. v. d. Akker als voorzitter en P. van Zon als vertegenwoordiger van de Gemeente; verder de heer J. Sellmeijer, dir. H.T.S., secretaris en Frater M. Ambrosi als vertegenwoor diger van het onderwijs en de heren Ir. H. Meijer, Directeur N.V. Volt en Ir. Th. v. d. Bolt als vertegen woordiger van het bedrijfsleven. Dank zij de medewerking van de Rector van de R.K. Leergangen, Dr. N. van Can en de Directeur van de Academie voor Beeldende en Bou wende Kunsten Drs. L. v. d. Ham, werd schoolruimte verkregen in de gebouwen van deze Instituten aan de Bosscheweg. Iedere maandag, dins- dijag en vrijdag ontvangen de leerlin gen daar hun theoretische lessen van 18.20-21.55 uur. Daarnaast waren nog ruimten no dig, waar de toekomstige leraren hun praktische opleiding zouden kunnen ontvangen. Hiertoe stelden de beide directeuren van de L.T.S.'n, de heren v. d. Ven en v. Montfort, alsmede de directeur van de U.T.S.de heer Wil brink, bereidwillig de deuren van hun scholen open. Tenslotte moest de opleiding nog de beschikking hebben over een goed geoutilleerd natuurkunde-prakticum voor de opleiding van de toekomstige leraren Wis- en Natuurkunde (akte N I). Dank zij de medewerking van de Directeur van de Paulus H.B.S. Drs. J. Klinkhamer, kan de school gebruik maken van het uitstekend en modern ingericht prakticum van deze school. Duur van de opleiding De hele opleiding duurt zes jaar. De eerste twee jaar vormen de z.g. basisopleiding. Óm tot deze basisop leiding te worden toegelaten moet men in het bezit zijn van een Bewijs van voldoende Algemene Ontwikke ling N.O., afgegeven door het Ned. Genootschap. Hiervoor heeft het Ge nootschap verschillende cursussen in het leven geroepen (Opleiding Be wijs Algemene Ontwikkeling, of kort weg O.B.A.O.), die meestal gevolgd worden na het behalen van een ge tuigschrift L.T.S. In West- en Mid den-Brabant zijn deze cursussen ge vestigd in bijna iedere plaats waar een L.T.S. is. Ook worden tot de basisopleiding toegelaten bezitters van een U.L.O.- diploma met wiskunde, drie jaar H. B. S., gymnasium, handelsdagschool U.T.S., de onderwijzersakten en een bewijs, dat met goed gevolg een scha kelklas van een H.T.S. is gevolgd, alsmede de bezitters van enkele nau tische diploma's. Een U.T.S.-er met goede wiskun- de-cijfers op zijn diploma mag het in eens in de tweede klas van de basis opleiding proberen. In de basisopleiding krijgen zij les in algebra, planimetrie, goniometrie, stereometrie, natuurkunde, scheikun de, mechanica, sterkteleer, neder- lands, engels en maatschappijleer. Aan het eind van de twee jaren basisopleiding volgt er een schrif telijk en mondeling examen. Dit exa men wordt op school afgelegd, dooh de opgaven voor het schriftelijk zijn uniform over het gehele land en het mondeling wordt afgenomen onder toezicht van Rijksgecommitteerden. Zij, die dit schoolexamen dus met goed gevolg afleggen, ontvangen het bewijs van toelating tot het le leer jaar van de Voortgezette Opleiding (V.O.I.)). Bezitters van een H.T.S.- diploma of van de volledige bevoegd heid van onderwijzer (onderwijzer hoofdakte) mogen ineens tot deze opleiding worden toegelaten even als de bezitters van een einddiploma H.B.S.-B of Gymnasium B. (Wordt vervolgd) NIEUWE LENING VAN STAAT Minister Zijlstra gaat een nieuwe staatslening uitgeven groot 300 mil joen gulden. De lening heeft een looptijd van dertig jaar en draagt een jaarlijkse rente van 414 percent. De koers van inschrijving is 99 percent. Op 19 februari kunnen gegadigden op de nieuwe staatslening inschrijven. De storting op de toegewezen obliga ties moet 7 maart geschieden. WEDUWE VERMOORD De 58-jarige Haagse weduwe A. C. van Capelle-Lugtigheid is donder dagnacht in haar woning aan de Hu- go Verrieststraat vermoord. Een melkslijter en een overbuurvrouw vonden haar donderdagmorgen leven loos in de slaapkamer, die een chao tische indruk maakte. De Haagse politie neemt aan dat de gruwelijke moord is gepleegd door twee of drie inbrekers. Zij leidt dit af uit verkla ringen van buurtbewoners, die woens dagavond laat eerst drie en vervol gens twee jongemannen in de nabij heid van het huis hebben gezien, èn uit het feit, dat een trommel met geld - inhoud f 375 - uit de slaapka mer is verdwenen. Zij had drie ge huwde kinderen en een zoon die in militaire dienst is. JANUARI 1963 7 gr. ONDER 'T GEMIDDELDE Januari 1963 was een bijzonder koude maand. De gemiddelde tempe ratuur was in De Bilt liefst 5,2 gra den onder nul; dat is bijna 7 graden kouder dan normaal. In 1940 was januari nog iets kouder, waardoor de eerste maand van 1963 de op één na koudste van de laatste 125 jaar is geworden. Overdag was de tempera tuur iets lager dan 23 jaar geleden, maar de nachten waren in de regel wat milder. In De Bilt vroor het 30 van de 31 dagen, tegen 15 dagen in normale jaren. Zelfs bleef het 19 da gen onafgebroken vriezen, terwijl dit gemiddeld slechts 5 dagen in januari het geval is. December en januari sa men waren de koudste sedert de barre winter van 1890 '91. De regering en de Tweede Kamer hebben hun woede geuit over de anti- Engelse politiek van generaal de Gaulle, die nu openlijk en zonder dat een voorzittershamer tussenbeide kwam door minister Luns „autori tair" en door anderen „ondemocra tisch" en „een echte dictator" werd genoemd. Minister Luns en de afge vaardigden zochten samen naar mid delen om de woede niet machteloos te laten zijn. De toelating van Spanje - waar op generaal de Gaulle schijnt te mik ken - werd door minister Luns „niet meer actueel" genoemd. Veel Kamerleden deden een beroep op het Duitse parlement om het nieu we Frans - Duitse verdrag te verwer pen. Anderen wilden in de Euro- markt al die beslissingen tegenhou den, die duidelijk ten voordele van Frankrijk strekken. De raadsleden hebben weinig moeite gehad met de 25 punten tel lende agenda, die na de indrukwekkende nieuwjaarsrede van voorzitter Teijssen aan de orde werd gesteld. Alle punten verdwe nen zonder 'enige discussie onder de hamer van de voorzitter. Zoals bekend namen wij de nieuwjaarsrede van burgemeester J. Teijs sen, die door hem werd uitgesproken tijdens de gemeenteraad van deze avond, uitgebreid op in ons blad van vrijdag j.l. Zo werd door de raad vastgesteld de „verordening tot wijziging v. d. Ge meentelijke subsidieregeling"voor het „uitvoerend algemeen plaatselijk maatschappelijk werk" voteerde de raad een krediet van f 2.650; ten be hoeve van de bestrijding van honds dolheid een krediet van f 4.244. Een bedrag van 1.266,67 gulden werd uitgetrokken ten behoeve van de woningverbetering, waarvoor door 'n drietal personen een verzoek bij de gemeente was ingediend. Krachtens deze premie-regeling, bedraagt de premie voor het treffen van voorzie ningen met betrekking tot de indeling en de accomodatie van de woning 33 V3 van de verbeteringskosten. Geen premie wordt toegekend voor zover deze kosten meer dan f 3.700 of minder dan f 201 bedragen. Een uitzondering geldt, wannéér het pri vaat moet worden vervangen door 'n toilet met waterspoeling. Het maxi mum wordt dan verhoogd tot f 4000. De tussen de gemeente en de Pro vinciale Noordbrabantse Electrici- teits Maatschappij bestaande over eenkomst werd gewijzigd. De raad verleende medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuter onderwijswet, naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de r.k. kleuterschool St. Antonius, voor de aanleg van een zandbak en de bouw van een bergruimte ten behoeve van het buitenmateriaal. Aanvankelijk was met de indie ning van een aanvraag om deze zeer dringende voorzieningen gewacht, maar nu niet is te verwachten dat de bouw van de kleuterschool, - te vens omdat een verzoek om urgentie is afgewezen - op korte termijn zal kunnen worden verwezenlijkt, zijn de ze voorzieningen uiterst urgent ge worden. Vervolgens stelde de raad het be drag vast dat in het jaar 1963 per leerling voor het openbaar gewoon en bijzonder uitgebreid lager onderwijs en voor het buitengewoon lager on derwijs beschikbaar zal worden ge steld. Het bedrag per leerling voor het Openbaar lager onderwijs be draagt voor 1963 f 55; voor de bij zondere scholen voor uitgebreid la ger onderwijs per leerling f 80. Het bedrag dat per leerling beschikbaar wordt gesteld, wanneer de kosten van instandhouding van de gebouwen der bijzondere scholen niet ten laste van het schoolbestuur komen, bedraagt voor het gewoon lager onderwijs f 47.50, voor het uitgebreid lager onderwijs f 67.50. Aan- en verkoop van gronden Grond werd aangekocht van R. van Loon uit Loonopzand, ter uitvoering van 't partieel uitbreidingsplan Bun galow- en Villapark Meerdijk, van M. van Trommelen, Waalwijk, een per ceel van 1.36.40 ha gelegen ten noor den van de Ambrosiusweg; van de Hervormde Stichting voor verzorging van ouden van dagen een perceeltje grond van ongeveer 60 m2, gelegen aan de Mercatorlaan, van Th. M. Brabers uit Loonopzand en de Stich ting Antoniushof een tweetal perce len gelegen ten oosten van de haven, groot resp. 1.07.70 ha. en 1.41.90 ha. Een perceel grond achter het voor malige raadhuis in Besoijen met een totale oppervlakte van 572 m2 werd verkocht aan de heer J. G. A. C. v. d. Hoven, die aan de westzijde van het Hollands Steegje een woning gaat bouwen. Eveneens voor de bouw van een woning werd een perceel grond groot ongeveer 1065 m2, gelegen aan de noordzijde van de Forestierlaan, ver kocht aan mr. A. M. J. van Olden- beek. De raad keurde voorlopig goed een plan tot onteigening van gronden, ge legen ten oosten van de Sprangse- weg, dit in het belang van de volks huisvesting, voor de aanleg van het industrieterrein Zanddonk. Een ge lijksoortig besluit nam de raad voor wat betreft de gronden ten westen van de Zomerdijkweg, en in de uitbrei dingsplannen Laageinde I en Laag einde II. Met de onteigening van bovenge noemde gronden, is de gemeente be gonnen met een nieuw onteigenings- beleid, dat ongeveer hier op neer komt, dat tegelijk met het in proce dure brengen van het uitbreidings plan of zo spoedig mogelijk daarna een aanvang wordt genomen met de onteigeningsprocedure. In het defi nitieve onteigeningsbesluit wordt dan bepaald dat geen dagvaardigingen zullen worden uitgebracht, voordat 't uitbreidingsplan rechtskracht zal heb ben verkregen. Het gevolg van een en ander is een enorme tijdsbespa ring. Een aanvullend krediet van 38.000 gulden werd beschikbaar gesteld voor de verbetering van 141 gemeentewo ningen gelegen aan de Antoniusstr., Tweede Zeine, St. Crispijnstraat, Putstraat, Schotsestraat en aan de Victoriestraat. Voor de aankoop van een zand- strooimachine werd een krediet ge voteerd van f 9.200. De aankoop van een nieuwe sneeuwploeg vroeg 'n krediet van f 3.050. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd een lening aangegaan van f 162.000. Hartpatiënt uit Heesch in Amerika overleden In een hospitaal in Grand Repids in de Amerikaanse staat Michigan is woensdagavond de Nederlander de heer H. Ruijs overleden. De heer Ruijs had een zware hartoperatie on dergaan en zijn toestand was de eer ste dagen zeer goed. Vorige week was in het plaatsje Heesch in Noord-Brabant door de in woners een actie op touw gezet om geld bijeen te krijgen voor de opera tiekosten en voor de reis van 't eoht- paar Ruijs naar Amerika en terug. Zondag was reeds een bedrag van 10.000 gulden bijeen gebracht, mid dels collectes, voorstellingen, lote rijen enz. Er was in totaal 30.000 gulden nodig. In Heesch heerst thans grote ver slagenheid. Nog niet lang geleden had de echtgenote van de heer Ruijs telefonisch verteld, dat de toestand van haar man langzaam vooruit ging. Volgens de artsen was de heer Ruijs nog juist op tijd geopereerd. De actie in Heesch wordt ondanks Overwogen wordt de voormalige Franse koloniën in Afrika op een andere manier te helpen dan door een associatie met de Euromarkt, zoals Frankrijk graag wil. Kamer en regering voelen voor een nauw overleg met Engeland en de Verenigde Staten, want zij vrezen een aantasting van de democratie op het vasteland. het droeve nieuws van het overlijden voortgezet. Het geld blijft immers nodig voor de operatierekening en voor de terugkeer van mevr. Ruijs. Al 18.000 wanbeta lers bij kijkgeld '62 De nieuwste gegevens van de Dienst Luister- en Kijkgelden der P.T.T. ge ven aan, dat er in 1962 rond 18.000 televisiekijkers waren die hun kijk geld niet betaalden. In 1961 waren het er 12.000 en in '57 1500. Het wanbetalen neemt dus sterk toe. Van de 2.5 miljoen ra- diotoestelbezitters zijn geregeld zo ongeveer 20.000 nalatig, dat acht men bij de dienst niet verontrustend. Maar nu van de 1,3 miljoen kijkers vorig jaar al 188.000 verstek liet gaan, dreigt de toestand uit de hand te lopen en moeten nieuwe wettelijke maatregelen de nalatigen tot hun plicht trachten te dwingen. Daarom _is dezer dagen bij de Tweede Kamer een wijziging van de wet op het kijk geld van 1955 ingediend die niet tij dig voldoen van kijkgeld strafbaar wil stellen. Ontslag van rechts vervolging voor man die zijn vrouw wurgde De 63-jarige stratenmaker J. B. uit Badhoevedorp, die in Haarlem te recht heeft gestaan omdat hij op de middag van 6 augustus van het vo rig jaar zijn echtgenote zou hebben gewurgd, is door de rechtbank te Haarlem overeenkomstig de eis ver oordeeld tot ontslag van rechtsëver- volging, plaatsing gedurende 1 jaar in een krankzinnigengesticht en daar na terbeschikkingstelling van de re gering. Volgens de officier van justitie hadden zich in het huwelijk, dat kin derloos was gebleven, vele conflicten voorgedaan. 534 VERDRINKINGSGEVALLEN IN 1962 In het afgelopen jaar zijn 100 per sonen minder door verdrinking om gekomen dan in het voorgaande jaar. In 1962 bedroeg de trieste balans 534 personen (tegen 634 in 1961); 452 mannen (1961 527) en 82 vrouwen (1961 107). Er reden 933 auto's te water ('61: 1009), waarvan 64 onbemand ('61 80). Bij deze ongevallen verdronken 57 personen (1961 61). Het gemiddeld aantal verdronken personen per 100.000 inwoners be draagt voor 1962 4,5 (1961 5,33). Dit relatief lage percentage is te ver klaren door het slechte weer in het afgelopen jaar. De zee vergde toch nog 22 slachtoffers. De tcho vAn het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1