I woens WERKSTER TRAS N.V. - Waalwijk a. Typistes b. Jonge krachten c. Jongste bediende BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN DE KLOOF *0 a prijzen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 FEBR 1963 gpa Onteigening Industrieterrein ten westen van de Zomerdijkweg N.V. „Noord-Braband" voor hele dagen Onteigening Industrieterrein Zanddonk een snijder een leerling snijder Troka Suède Kleding Atelier plaksters en afwerksters T.V. Bureau Jan Tuerlings N.V. „Noord-Braband" C-109 GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN ALLEEN GELDIG WOENSDAG 6 FEBR m Zachte donzige laken- flanel. Heerlijk warm bij koude nachten. Pluist beslist niet in de was. Voor 1- en 2-per- soons lakens. 170 cm. breed,p.mtr.2.15 A 75 150 cm. br. p.mtr. I Plastic schoolzakjes, met treksluiting. Royaal formaat met brede bodem. Voor zien van strip en bij passende losse letters, om naam van 1 f\C te vormen W Kniestukjes, om op de knieën van panta lons en maillots te zet ten. Een afdoende be scherming. In grijs, donker bruin, beige, lichtgrijs of A 10 ceder. Per paar I Poly-aethyieen afdek folie. Zeer geschikt voor het afdekken van o.a. broeikassen, vo lières, tuinen enz, 400 cm. br„ per mtr. 1.75 300 cm. breed A 35 per meter I Step-in van tule elastiek, met ingezet achterpandje, waar door een prima pas vorm wordt ge garandeerd Prachtige Zweedse dienbladen, van fraai geperst hout met mooie nerf. In donker teak, 35 x 45 cm. 5.95 In licht berken, 30 x 40 cm. 5 25 Bijzonder leuk porse leinen kinderservies, met een gezellig decor. Bestaande uit grote koffiekan, suikerpot, melkkan en 4 kop en schotels £75 CARNAVALSTOF- FEN. Palazzo-uni, in 12 kleuren,90 cm. A 50 breed, p. mtr. Satijn, in zware kwali teit. Alle carnavalkleu- ren, 140-160cm. ^60 breed, per mtr. 4m 3-delig nest schalen, van onbreekbaar en smaakvrij plastic. Hitte- en zuurbesten- dig. 3 grote, extra diepe maten. In wit, geel of blauw. ^60 Per nest X Kies uit deze twee mo derne en sterke da mespantoffels, 1e klas fabrikaat. In ver schillende leuke kleu ren. Normaal 5.95 en 4.95 Maten 50 36-42 Nu 3 Naadloze 1 draads mousse dameskou sen, bijzonder elegant en warm. ">20 Nu per paar 1.75 per 2 paar 3 Rug- of badborstel, met een handige lange steel. Onmisbaar. APc Nu extra voordelig 3 Prachtige partij jacquard badhanddoe ken, van een bekend.-merkfabri- ^50 kaat. Grote maat, 55 x 110 cm. J3 Jonge tuinbonen, met ham of spek een heerlijke winterkost. 05 Grote pot (excl. statie) Verse theebiskwie, een knappend bros koekje. Per carton van 1£ kg. A 85 (geen statiegeld Boodschaptassen in ruitstof, met trekslui ting,lederen hand-yf2? vatten,flinke maat r f EO GEMEENTE WAALWIJK De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, van 5 februari 1963 tot en met 6 maart 1963 voor een ieder ter inzage ligt een bij raadsbesluit van 31 jan- 1963 voorlopig goedgekeurd plan tot onteigening ten name van de gemeente in het belang van de volks huisvesting van onroerende goederen, gelegen ten westen van de Zomerdijkweg. De onteigening vindt plaats teneinde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan in hoofdzaak, voorzover betreft de aanleg van een industrieterrein ten westen van de Zomerdijkweg. Belanghebbenden kunnen tot en met 20 maart 1963 hun bezwaren schriftelijk bij het gemeentebestuur indienen. Waalwijk, 4 februari 1963. De burgemeester voornoemd, J. L. P. M. Teijssen. Maatschappij van Verzekering op het Leven, WAALWIJK vraagt: Sollicitaties zenden aan Chef Personeel, Postbus 10, Waalwijk, of persoonlijk melden op het kantoor, Grotestraat 341 te Waalwijk. GEMEENTE WAALWIJK De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend,, dat ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, van 5 februari 1963 tot en met 6 maart 1963 voor een ieder ter irizage ligt een bij raadsbesluit van 31 jan. 1963 voorlopig goedgekeurd plan tot onteigening ten name van de gemeente in het belang van de volks huisvesting van onroerende goederen, gelegen ten oosten van de Sprangseweg. De onteigening vindt plaats teneinde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan in hoofdzaak, voorzover betreft de aanleg van het industrieterrein „Zanddonk". Belanghebbendèn kunnen tot en met 20 maart 1963 hun bezwaren schriftelijk bij het gemeentebestuur in dienen. Waalwijk, 4 februari 1963. De Burgemeester voornoemd, J. L. P. M. Teijssen. TE KOOP heeft nog plaats voor Aanmelden dagelijks (ook 's avonds) aan ons kan toor, le Zeine 94, Waalwijk - Tel. 3091. vraagt Zeer goede sociale voorzieningen o.a. hoog loon en gratis werkkledingverschaffing. Aanmelding aan de fabriek Elzenweg 17, Waalwijk, tel. 2494. prachtig beeld 43 cm. z.g.a.n. 250. Tel. 070 - 725793 Voor advertenties en abon nementen blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdenstr. 8, tel. 2002 Kaatsheuvel Ook voor alle andere bladen woren advertenties tegen de geldende tarieven opgeno men. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonné's aan ons bureau Dr. v. Beurdenstraat 8 Maatschappij van Verzekering op het Leven, WAALWIJK vraagt voor administratief werk of archief Verlangd wordt voor a. bij voorkeur ULO of gelijkwaardige opleiding. Enige jaren kantoorervaring strekt tot aanbeveling. Geboden wordt gunstig salaris, prettige werkkring, ruime vakantie regeling. Sollicitaties te zenden aan Chef Personeel, Postbus 10, Waalwijk. 109 copyright Nou, jullie begrijpen dat het een feest was in het dorp, toen de grote nieuwe fabriekscomplexen van de firma HOLSJAK werden geopend. De burgemeester met zijn ambts keten om knipte het lint door, dat over de toegangsweg tot de nieuwe fabrieken was gespannen. Juichen de schoolkinderen zwaaiden met vlaggetjes en de hoempaharmonie van 't dorp luisterde de feestvreug de op met daverende marsmuziek. Smidje Verholen en Sjaakie Yzer- meier keken vol vreugde naar al dat gedoe. Ze zagen er piekfijn uit. Ze hadden 'n mooie streepjesbroek aan en Sjaakie had voor deze gele genheid zelfs zijn baard laten bij knippen en afstand gedaan van zijn oude, vertrouwde petje. De burge meester! sprak ook nog enkele woorden van dank voor alles wat de heren Verholen en Yzermeier voor de bloei en het welzijn van het dorp hadden gedaan. Daarna gaf de smid het teken dat het of ficiële gedeelte van de feestelijk heden voorbij was en dat de pret kon beginnen. En toen begon de pret, hoor! Want er was kermis ook in het dorp. Oliebollententen stonden er, draaimolens, zweefmo lens en circustenten en midden op het grote dorpsplein stond een heuse autoscooter. Iedereen heeft natuurlijk wel eens zo'n tent ge zien, waarin electriche autotjes rond rijden. En weet je wat het leuke was? Sjaakie Yzermeier, die met geen stok achter het stuur van een echte auto was te krijgen was niet weg te slaan uit die auto tjes. „Nou ken ik wel sture zonder ongelukke te krijge," zei hij. Hij botste overal tegen op en had pret voor tien. Het geweldige feest werd 's avonds besloten met een groot vuurwerk. Het knetterde, knalde en flitste van heb-ik-jou-daar en de dorpelingen hadden nog nooit zoiets moois gezien. Verholen en Sjaakie stonden natuurlijk ook te kijken en ons smidje zei: „En nu gaan wij er een paar daagjes tussen uit, Sjaakie!" FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 17 Lachend hoorde hij de veront schuldiging van Karei aan om diens vermetelheid: „Ik lijk wel een be roepsdrinker,, maar ze is heerlijk." Volders schonk meteen zijn glas weer vol. Komaan, verdrijf je boze geesten door deze nectar voor één glas wijken ze niet." Op het voorbeeld van Volders smeet Karei de inhoud voor de tweede maal door z'n keel. „Zo", sprak Volders opgewekt, „deze ontspanning van je driftspie ren is absoluut nodig om verder te kunnen praten. Denk nu niet, dat wat je me daar allemaal ver telde me niet interesseert, integen- deel."Hij trok zijn stoel naar voren en keek Karei recht in de ogen. „Nu verwacht je natuurlijk, dat ik je helpen zal." En, toen hij be merkte dat de ander dit veront waardigd wilde tegenspreken: „Nee nee, laat me uitspreken, je ver wachting zou heel normaal zijn. Iets kan ik voor je doen en dat is helpen bij je studie en voor de restHij maakte een leeg ge baar. „Weet je", ging hij verder, „ons noodlot is, dat we ons verle den niet kunnen uitwissen. Ik zelf heb nooit armoe gekend, enkel maar voorspoeden mijn jeugd erf ook daarna, maar ik heb nooit een gevoel van dankbaarheid gekend om mijn ouders en ik ben ook nooit trots op mijn vader geweest. Opnieuw schonk hij de glazen vol en zette de ledige fles in een hoek van de kamer. „Ik heb," vervolgde hij, ;,mijn ouders, als enig kind eenvoudig "gevolg van hun volkomen mislukte liefde na hun scheiding, tijdens mijn jeugd, enkel maar afzonderlijk meegemaakt. Maar altijd liefdeloos. Zoiets is, geloof me, een merk dat feller en pijnlijker brandt in een kinderziel dan het merk van een armoejeugd mét liefde. Ook heeft de dood van mijn ouders mij niet geschokt, zoals de dood van jouw vader jou dat deed. Jij met je armoejeugd, was in wezen geluk kiger dan ik met de mijne, waar elke liefde hopeloos zoek was." Enfin, om terug te komen op het onderwerp waarover het eigenlijk gaatbepaal je nu in de komende jaren uitsluitend tot je vakstudie en bemoei je met niets anders. Ik beloof je,dat ik je met alles zal helpen. Later, als je klaar bent met studeren en een beter betaalde betrekking hebt,kun je pas denken aan andere dingen: een toneelstuk, een concert, het lezen van goede boeken, alles wat de mens geluk kig kan maken. „Ook met de liefde moet je je nog niet inlaten, dat doe ik ook nog niet." Het was middernacht toen Volders zijn gast uit liet. Toen hij daarna alleen, in zijn kamer was, liet hij zich in een diepe stoel vallen. Hij streek met een vermoeid gebaar over zijn voorhoofd, waarachter de voor hem verbijsterende mede delingen van Karei de Hoog na- woelden. Merkwaardig eigenlijk, dacht hij, welk een verborgen idea lisme schuilde bij die jongen. Een idealisme, kansloos met zijn half slachtigheid van intellectuele aan leg en geestelijk onvermogen. Want al die levenswaarden, zonder welke de intellectule mens niet kan leven kennis van muziek, kunst, literatuur voor hém, zoon van gegoede familie en lid van de bevoorrechte klasse, zo vanzelf sprekend ze waren alle de ander ontzegd. Nooit had hij mogen drin ken aan de bron der cultuur, hoe wel de dorst hem brandde. Nu besefte hij pas goed, wat de arbeiderszoon scheidde van hem, lid van de bevoorrechte klasse. Begreep nu ook zijn vervloekte onderdanigheid, maar ook zijn haat de haat van zijn klasse povere erfenis van zijn verslagen vader. Altijd weer zag die arme kerel die kloof voor zich, waar hij, vol angst en onzekerheid, geen mo gelijkheid ziende er over te komen, zich gedoemd wist. Zou het moge lijk zijn, dat hij hem kon helpen, die kloof te overbruggen Volders stond op en liep naar het venster. Hij schoof de zware gor dijnen terzijde en keek naar de hemel boven hem en naar de stro mende rivier beneden hem. Ginds, in de verte, bij de Jobshaven, lag een kolossaal graanschip, een Ar gentijn, aan de boeien op stroom gemeerd. Geflankeerd door een viertal drijvende elevatoren, fel beschenen door zoeklichten, waren de monsters onafgebroken bezig het schip leeg te zuigen. Dat ging tegenwoordig grondig en snel waarbij slechts een handvol ar beiders nódig was binnen het etmaal kon de boot weer vertrek ken om nieuwe lading te halen. Gefascineerd keek Volders naar de arbeid temidden van zoeklichten en vlammen. Alsof hij zelf deel had aan de arbeid van die spook achtig beschenen kerels daar in de nacht, voelde Volders zich trots. Trots om de enorme activiteit van zijn stad. „Mijn vader had, wat zijn kamaraden noemde lef," had de Hoog hem verteld. Lef, ja, dat was het wat Rotterdam het stadsbe stuur, de reders en kooplieden en ook toch de arbeiders steeds op nieuw tot grootse daden bracht. Allen die daar werkten, in en rond de machtige havens, leverden zij hun aandeel. Tezamen vormden zij HET HART VAN ROTTERDAM V Nora Waanders was, toen zij twaalf jaar was, vanuit haar mooie dorp in de provincie naar de grote stad Rotterdam weg gevoerd. Tevergeefs had het meisje zich in tomeloos verdriet aan het ontzielde lichaam van haar moeder vast ge klemd. Het was door de gezamelijke ooms en tantes beslist Mulder en diens vrouw, die geen kinderen „tot hun last" hadden,zoals de wetsterm luidt,waren de aangewe zen personen als Nora's voogden op te treden. De overige tantes en ooms, die zelf met voldoende kroost waren gezegend en volstrekt geen behoefte hadden er nog een pleegkind bij te nemen, stemden allen met Mulders beslissing in. Maar de kleine Nora weigerde hardnekkig zich, door welke oom of tante dan ook, uit 't lege ouder lijke huis en dorp te laten weg voeren. Toen ontpopte oom Mulder zich als de diplomaat-psycholoog. „Zeker, kind, je kunt gerust hier in het dorp blijven, maar ja dan moet je ook andere kleren gaan dragen." En toen Nora met haar betraande ogen naar het strenge gelaat van oom Mulder had gekeken en ge vraagd had wat hij bedoelde, had deze het haar duidelijk gemaakt. Omdat haar vader ook niet meer leefde, zou ze naar het weeshuis moeten. Ze wist toch wel, hoe de weesmeisjes er bij liepen Een rood baaien rok, een zwarte jak en een witte muts met bandjes. „Dan mag je nooit meer je mooie jurken dragen en dan moet je in de rij langs de straat lopen." Het schrikwekkende beeld van haar zelf in de rood-zwarte kledij van het weeshuis had Nora, deelmoedig hoofdje m~t de atblóndé krullen doen buigen. - c,:v (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2