wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couraiu In het kader van de streek-planolngie zal ontwikkeling van iedere gemeente in groter verband moeten worden gezien Urgentieverklaring werd verleend voor de bouw van 4 belangrijke scholen 1962 Geen ongunstig jaar voor Waalwijk - 1963 biedt nieuwe perspectieven Nieuw uitbreidingsplan voor Waalwijk 3750 woningen Burgomoester Teijssen Sn Nieuwjaarsrede Onze kroonprinses 25 jaar Stree les amen werking Gemeentelijke planologie Nuts' Ulo school in Waalwijk Noord R.K. Lagere Meisjesschool in Bloemenoord R.K Kleuterschool in Waalwijk Centrum Openbare Lagere school in Waalwijk Zuid 'n BRIL?? VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 85e JAARGANG No. 9 ■K De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" sen in Burgemeester Teijssen heeft tijdens de raadsvergadering van donderdag 31 januari een terugblik gegeven op het voorbije jaar en tevens gepoogd een toekomstblik te werpen op de ko mende maanden van dit jaar. De toon van zijn nieuwjaarsrede was zonder meer optimistisch gestemd. Burgemeester Teijssen noemde het zeer moeilijk, zo niet ondoenlijk om de welvaart in de gemeente exact vast te stellen en in cijfers te vatten. Hij meende welt dat uit enige erva ringsfeiten indrukken konden wor den afgeleid. „Een eerste indicatie is", zo zei hij, „dan gelegen in het belasting plichtig inkomen per gezinshoofd." Volgens de laatste beschikbare gege vens reikt dit inkomen in de gemeen te Waalwijk betekenend uit boven 't landelijk gemiddelde. Een verdere aanduiding vormt de aanwezige werkgelegenheid en daar van mag gezegd worden, dat zij in zodanige mate voorhanden is, dat de gehele beroepsbevolking werkzaam is en dat de vraag naar arbeidskrach ten het aanbod overtreft. Wat betreft de financiële resul taten meende burgemeester Teijssen te mogen vaststellen, dat over het al gemeen, als gevolg van de verscherp te concurrentie-positie en de strijd om de markten, de financiële uitkomsten beneden die van 1961 liggen. Hij knoopte hier echter meteen aan vast, dat deze fluctuatie in een periode van ongekende hoogconjunctuur enerzijds een natuurlijk element is en anderzijds slechts een relatief econo misch element vormt. Burgemeester Teijssen was van oordeel, dat, wan neer de welvaart in het land en in de gemeente op het niveau van 1962 zou zijn gestabiliseerd en de groei van het economische leven zich op deze basis onverzwakt zou kunnen voortzetten, een veelbelovend per spectief zou worden geboden. Ook de streeksamenwerking kreeg in zijn nieuwjaarsrede de nodige aan dacht. „Het streekverband heeft in be- stuursopzicht nog nauwelijks erken ning en zeker nog geen formule-ge stalte gekregen", zo meende burge meester Teijssen. In de vergadering van 20 juli heeft de raad besloten aan deze streeksa menwerking deel te nemen. Het streekgebied van midden Bra bant omvat - globaal gezien - de tussen de Belgische grens en de Berg- sche Maas gelegen gemeenten, met als dominanten de gemeenten Tilburg en Waalwijk, die straks de kern zul len zijn van de te vormen stadsgewes ten Tilburg - Waalwijk. De spreiding van de bevolking is tot heden grotendeels bepaald door de mate waarin de industriële werk gelegenheid in de verschillende ge meenten tot ontwikkeling kwam. Er bestaat dan ook een onderlinge af hankelijkheid tussen werken en wo nen en bij een planning ten aanzien van het gebruik van deze ruimte, zal dan ook hiermee rekening moeten worden gehouden. „De werkgebieden, de woongebie den en de recreatiegebieden in de streek, vragen ieder voor zich, een eigen planologische waardering", al dus burgemeester Teijssen. „Voor de woongebieden is het van belang dat de historisch gegroeide centra als zwaartepunten behouden blijven, ter wijl deze tevens in de ruimtelijke ont wikkeling de nodige uitwaartse mo gelijkheden moeten krijgen, terwijl daarnaast de opkomst geactiveerd dient te worden van doelmatig gese lecteerde gemeenten, die daartoe een redelijk economisch-, sociale- en cul tureel verzorgingsniveau zullen moe ten krijgen." „Voor de recreatiegebieden geldt", zo zei hij, „dat nog veel te bescher men, te verzorgen en te ordenen valt, en dat grote spoed geboden is, om de toenemende bedreiging en occupatie voor doeleinden, die het karakter van de gebieden als zodanig in feite ver loren doen gaan, met rechtsmiddelen te voorkomen". Sinds september 1962 wordt deze streek-planologie voorbereid door de - in voor werkgroepen ingedeelde - gezamenlijke burgemeesters van de gemeenten die tot het streekgebied van midden Brabant behoren Het streven is er op gericht, om eind dit jaar, met de voorbereiding zover ge vorderd te zijn, dat dan het ontwerp aan de raden van de verschillende ge meenten ter discussie voorgelegd kan worden. Burgemeester Teijssen wees er in deze nog op, dat het zaak is bij deze streekplanologie, de ontwikkeling van iedere gemeente voortdurend in gro ter verband te zien. Ook toen burgemeester Teijssen kwam te spreken over de gemeente lijke planologie van Waalwijk, bena drukte hij nogmaals, dat deze niet meer uitsluitend kan worden bepaald door factoren van zuiver gemeente lijke aard. „Ten aanzien van de ge meentelijke planologie, mag en moet als praemisse worden gesteld, dat, hoezeer onze tijd ook behoefte heeft aan durf en brede blik bij het ruim telijk beleid, de praktijk toch niet is en wordt gediend door gemeentelijke uitbreidingsplannen, die, hetzij op zichzelf genomen, hetzij als gezamen lijke conceptie, uitgaan of ver uit gaan, boven hetgeen zelfs bij de meest voorspoedige gang van zaken in een te overziene periode kan wor den verwacht", aldus de burgemees ter. Al mag het er soms op lijken dat de uitbreidingsplannen van de ge meente Waalwijk, gerekend naar de oppervlakte grond, te ver reiken, toch leert de ervaring en valt uit een op gestelde prognose te concluderen, dat deze plannen met het oog op de uit groei van de gemeente, niet beperkter van opzet mogen zijn. In de periode 1945 - 1962 zijn in totaal 2204 woningen gebouwd, ter wijl uitgaande van een verwacht in woneraantal van de gemeente van 25.000 op 1 januari 1972, in de pe riode 1962 - 1972 nog 32.000 wo ningen zijn te bouwen, waarbij dan nog helemaal geen rekening is gehou den met de afbraak voor sanering etc. Komende tot een bespreking van de gemeentelijke uitbreidingsplannen, merkte burgemeester Teijssen op, dat het van eminent belang is, vooraf te constateren, dat de totaliteit aan uit breidingsplannen geenszins in staat stelt om de geprognotiseerde wonin gen tot stand te brengen. Het schijnt mij toe, dat de prog nose van een inwoneraantal van de gemeente van 25.000 op 1 januari 1972reeds meerdere jaren voor '72 onjuist zal blijken te zijn, omdat dan het aantal van 72.000 al bereikt zal a zijn. In de loop van dit jaar, zal de ge meenteraad een geheel nieuw uitbrei dingsplan in hoofdzaak worden aan geboden, waarin ruimte zal zijn voor 3.750 woningen. Van de gedurende de laatste jaren vastgestelde en goedgekeurde uitbrei dingsplannen in onderdelen, zijn de plannen Besoijen, Besoijen West, Waalwijk Noord, Baardwijk, St. An- toniusparochie en Bloemenoord ge heel of gedeeltelijk voltooid. Momenteel is actueel aan de orde het uitbreidingsplan Laageinde I en Laageinde II, waarover de raad spoe dig voorstellen zullen bereiken. Het ligt in de bedoeling om dit jaar met de bebouwing hier aan te vangen. Van uitzonderlijke betekenis is te vens het uitbreidingsplan „Bungalow en villapark Meerdijk". Burgemees ter Teijssen zei tot zijn bijzondere vreugde te kunnen meedelen, dat dit plan door Gedeputeerde Staten ge heel zonder enige restrictie is goed gekeurd. Het door de raad op 28 juni 1962 vastgestelde plan Centrum '5 nog in behandeling bij Gedepu teerde Staten en wacht op goedkeu ring door dit college. Burgemeester Teijssen meende te mogen zeggen, dat ook ten aanzien van dit plan geen sprake kan en mag zijn van over schatting van mogelijkheden. Vandaag, donderdag 31 januari, viert onze kroonprinses, H.K.H. prinses Beatrix, haar 25e verjaardag. Prinses Beatrix neemt bij het Nederlandse volk een bijzondere plaats in. Zij zal het zijn, die straks als oudste doch ter, haar moeder, Koningin Juliana zal opvolgen als koningin. Wij wen sen haar nog vele gelukkige en voorspoedige jaren, ons hierbij aanslui tende bij de wensen van talloze Nederlanders. (foto J. Hamelberg) AlX|^A(V>A)VVVW^ AAA 4*AA*AAA *AAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAAAAAAAAAAi\AAiMNiWWAMAWWA/XW»VWiW>AV>/l^iAAVll>WAAAlV Waalwijk kende in 1962 een in woneraantal-vermeerdering van 467; het blijft hiermee beneden 1961, toen deze vermeerdering 510 bedroeg. Het vestigingsoverschot is nagenoeg ge lijk aan dat van 1961 namelijk 118, in 1961 bedroeg dit 117. Het aantal geboorten liep in verge lijking met 1961 met 44 terug en kwam hierdoor op 462. De stand der bevolking per 1 januari 1962 noteer de 18.662, die per 31 december 1962 19.129. Er werden in de gemeente Waalwijk 462 kinderen geboren, ter wijl 924 personen zich in de gemeen te vestigden; 113 personen kwamen in de loop van het jaar te overlijden, terwijl 806 personen zich elders gin gen vestigen. Verwacht mag worden, dat 't aan tal inwoners in 1963 een sterke stij ging zal ondergaan, zoals dat ook het geval was in 1960, toen het aantal inwoners met 735 vermeerderde. De ze verwachting is gebaseerd op het feit, dat in de loop van dit jaar een omvangrijke woningbouw, die zo wel in de overheids- als particuliere sector is aangevangen, gereed zal ko men voor bewoning. Het Iaat zich aanzien, en burge meester Teijssen noemde dit geen on gefundeerde verwachting, dat het in woner-aantal in 1963 de 20.000 zeer dicht zal benaderen. In 1962 vestig den zich in de gemeente 163 gezinnen en vertrokken er 113. De vestiging van de ingekomen gezinnen vond voor een groot deel plaats in de ge reedgekomen woningen in het plan Bloemenoord en het plan Waalwijk Noord. Binnen de gemeente verhuis den in het afgelopen jaar 270 gezin nen. Een aantal mutaties per jaar bin nen de gemeente van 270 gezinnen op een aantal van ruim 4000 gezin nen is relatief aan de lage kant. Onlangs zijn de gegevens van de 13e algemene volkstelling, gehouden naar de toestand van 31 mei 1960, door het centraal bureau voor de sta tistiek verstrekt. Aan deze gegevens ontleende burgemeester Teijssen de volgende cijfers. Zo was van het op 31 mei 1960 aanwezige aantal inwoners van 17.767 een aantal van 9.699 onge huwd, 7540 gehuwd, 12 gescheiden van tafel en bed, 25 gescheiden van echt en 591 weduwe of weduwnaar. Van 't aantal inwoners van 17.767 heeft een aantal van 10.907 altijd in Waalwijk gewoond en heeft zioh een aantal van niet minder dan 4.719 na 1945 in de gemeente Waalwijk ge vestigd. In het tijdvak van 1 januari 1955 tot en met 31 mei 1960 dus in 4'Vê jaar - vestigden zich in Waalwijk 2.917 personen. De gemeente Waalwijk telde op 31 mei 1960 een aantal van 3690 huis houdens met een echtpaar als basis. Van deze huishoudens waren er 756 van 2 personen, 689 van 3 personen, 719 van 4 personen, 595 van 5 per sonen, 389 van 6 personen, 231 van 7 personen, 152 van 8 personen, 73 van 9 personen en 86 van 10 en meer personen. Van deze huishoudens woonden er eind mei 1960 92 in vanwege de wo ningnood en 78 huishoudens om an dere reden. De in Waalwijk woon achtige beroepsbevolking bedroeg op 31 mei 1960 5.136 mannen en 1.732 vrouwen. Hiervan waren 4.302 man nen en 1.518 vrouwen in loondienst. Sprekende over recreatie-mogelijk heden, kon burgemeester Teijssen meedelen, dat dit jaar 't in aanbouw zijnde restaurant „Lido" gelegen aan de roeivijver, in de onmiddellijke na bijheid van het zwembad, dit jaar ge reed zal komen. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten ook toestem ming verleend aan het door de raad Passend bij Uw uiterlijk Voor een prijs die U ligt Met 'n vérgaande „Service". VAN MAARENS Brillenzaken N.V. Den Bosch, Vughterstraat 25 Tilburg, Markt 32 Breda, Nwe Ginnekenstr. 23 Uw bril meestal in 1 uur klaar op 30 november 1961 genomen be sluit, tot wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak, strekkende tot uitbreiding van het recreatiege bied in oostelijke richting. Het sportpark Olympia kwam in het afgelopen jaar geheel klaar. Ook de laatste terreinen zijn momenteel aangelegd en wachten slechts op be speelbaarheid. Het sportpark Elzen hoven kon voor een deel in gebruik worden genomen Het resterende ge deelte zal ook binnen afzienbare tijd gereed komen, zodat ook de instel lingen voor middelbaar onderwijs in het bezit van sportvelden kunnen ko men. Er is nu nog een krediet be schikbaar voor de aanleg van een speeltuin. Nagegaan wordt hoever de behoefte aan nog meer speeltuinen reikt. In het kader van de vrije tijdsbe steding moet ook gezien worden het voornemen, om in de gemeente een modem en goed geoutilleerd gymnas- tiekgebouw te stichten, dat enerzijds gebruikt zal worden, ten dienste van het gymnastiekonderwijs, voor een complex van scholen, en anderzijds dienstbaar zal kunnen zijn aan het werk van verenigingen op het gebied van gymnastiek, volley, badminton, tafeltennis, krachtsporten enz. De minister van O. K. en W. heeft aan de gemeente een urgentie-verklaring verleend voor de bouw van dit gym nastieklokaal. Zowel naar het uiter lijk als naar de inrichting is het een ontwerp, dat aan veel belangrijke eisen voldoet. Sprekend over het Cultureel Cen trum, kon burgemeester Teijssen stel len, dat momenteel een eerste studie- schets is vastgesteld. Er zullen even wel nog verschillende besprekingen plaats dienen te hebben, alvorens het ontwerp tot een definitief plan is uit gegroeid. Het ligt in de lijn der ver wachtingen, dat het plan in de loop van het jaar aan de raad zal kunnen worden aangeboden. De stand van de financiën der ge meente is na en door de sanering, welke zich in 1959 bij de overgang van de oude naar de nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten heeft voltrokken - derma te gunstig, dat de jaren 1960 en 1961 in de gewone dienst betekenende mid delen zullen overlaten. Burgemeester Teijssen kon meede len, dat de juist gereed gekomen re kening over het dienstjaar 1960 een berekend netto batig slot aangeeft van niet minder dan f 393.087,69. Zodra ook het eindcijfer van de re kening voor het dienstjaar 1961 be kend is, zal een voorstel worden voor gelegd om het bedoelde fonds voor de stichting van een cultureel centrum in het leven te roepen en daarin de eer ste middelen te storten. In het afgelopen jaar waren of kwamen drie belangrijke scholen in aanbouw en wel le. de r. k. school voor buiten gewoon lager onderwijs in het uit breidingsplan Waalwijk-Noord, die dit jaar gereed komt; 2e. de r. k. lagere school in het uitbreidingsplan Baardwijk, die het afgelopen jaar gereed kwam, en 3e. de prot.-christelijke lagere school aan het Oranjeplein in het uit breidingsplan Laageinde, die dit jaar gereed komt. Met betrekking tot de perspectie ven voor verdere scholenbouw kon gezegd worden, dat door de Minister

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 3