qssar De grote slag is gevallen Optica Bogaerts Reactie op Brussel Baby-Paradijs Kinder-Paradijs Waarschuwing voor het verkeer Episcopaat kan steun van de gelovigen nog niet missen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 2 Industrialisatie vragen brillen van De havenplannen De wegverbindingen speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG De woningbouw De licht- en waterbedrijven Sociale zorg Bejaardentehuizen en ziekenhuis mmmm&Eya rw; Kerkenbouwzondag 3 februari 1963 GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN van O., K. en W. een urgentie-ver klaring is verleend voor de bouw van nog vier belangrijke scholen, nl.: Ie. een nuts'-ulo-school in het uit breidingsplan Waalwijk-Noord; 2e. een r. k. lagere meisjesschool in het uitbreidingsplan Bloemenoord; 3e. een r. k. kleuterschool voor Waalwijk-centrum, en 4e. een openbare lagere school in Waalwijk-Zuid. Voor de eerste drie scholen zijn de bouwplannen geheel gereed en is thans het wachten op de rijksgoed keuring - het verlenen van rijks goedkeuring brengt mee, dat met de bouw kan worden aangevangen - waartoe de volledige bouwplannen aan de Minister van Onderwijs, Kun- stens en Wetenschappen zijn inge zonden. Met voldoening mag worden vast gesteld, dat - in tegenstelling met het overgrote deel van het gebied van Midden-Brabant het industrieel potentieel in onze gemeente in de laatste jaren veelzijdig en veelomvat tend is gegroeid. De snelle uitgifte van beschikbare industrieterreinen is wel het meest sprekende bewijs van deze uitschie tende groei. Deze krachtige industriële ontwik keling heeft meegebracht, dat alle kavels zijn verkocht van het tussen de Elzenweg en de Zanddonkweg gele gen industrieterrein, waar in enkele jaren een groot en groots industrie park is geschapen, dat een voorbeeld van geslaagde industrialisatie maar ook een toonbeeld van goede stede- bouwkundige planning en verzorgde architectuur mag genoemd worden. Een zó voorspoedige groei van het industriëel potentiëel was niet voor zien en er was zeker niet mee gere kend, dat de hierbedoelde industrie terreinen na een tijdsverloop van slechts vier jaren zouden zijn uitge geven. Voortdurend wordt over vestiging van nieuwe industrieën onderhandeld, terwijl geregeld - zoals uit gevraag de inlichtingen omtrent beschikbare industrieterreinen valt af te leiden - vanuit de kring van gegadigden een brede belangstelling voor Waalwijk als centrum van industrie aan de dag wordt gelegd. Gelukkig hebben gedeputeerde sta ten zeer onlangs, nl. bij besluit van 14 november 1962, goedkeuring ver leend aan het door de raad op 30 no vember 1961 genomen besluit tot wij ziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, strekkende tot verbreding van het ten westen van de haven ge projecteerde industrieterrein, dat be trekkelijk smal is, en wel door een aan de andere zijde van de Zomer- dijkweg gelegen gebied bij dit indu strieterrein te voegen. Burgemeester Teijssen moest hier bij opmerken, dat bij de uitgifte van OPTICIEN WAALtfUK industrieterreinen een selectie wordt toegepast aan de hand van de vraag of de te vestigen industrie al dan niet behoefte heeft aan havenverkeer en de hier bedoelde uitbreiding van in dustrieterrein aan de haven zal dan ook uitsluitend benut worden voor de vestiging van vaarwater-behoeven de industrie. Op 27 december 1962 werd door de raad besloten om in ontwerp vast te stellen een plan tot wijziging van 't uitbreidingsplan in hoofdzaak, waar bij de bestemming van industrieter rein wordt gegeven aan een aantal percelen grond met een oppervlakte van in totaal 16 h.a. en gelegen tus sen de geprojecteerde groenstrook langs de toekomstige rijksweg en het juist gereed gekomen sportpark „El zenhoven", welk nieuw industrieter rein zal worden aangeduid met de naam „Zanddonk". „De zéér spoedige totstandkoming van dit industrie-terrein „Zanddonk" is dringend geboden", aldus de bur gemeester, „omdat de voortgang van de industrievestiging, bij gebrek aan bouwrijp terrein, anders zou kunnen stagneren. Met de voorbereiding van de verwerving der nodige gronden is inmiddels aangevangen, terwijl in een der eerstvolgende vergaderingen een voorstel inzake 't bouwrijpmaken zal worden gedaan." Verondersteld moet worden, dat 't industrieterrein „Zanddonk" slechts voor enige jaren in de behoefte aan industrieterrein zal voorzien. Binnen kamers vindt dan ook al beraad plaats over de noodzakelijke bestem ming van nog meer andere terreinen in de gemeente tot industrieterrein. „Mijn beschouwingen over de stand van de uitbreidingsplannen en over de voortschrijdende industriali satie", aldus burgemeester Teijssen, „zouden zeker in belangrijke mate onvolledig zijn, indien in verband daarmede geen aandacht zou worden besteed aan de havenplannen, die een centraal punt in de uitbreidingsplan nen vormen en het voornaamste uit gangspunt voor verdere industriali satie zijn." In het uitbreidingsplan in hoofd zaak is de aan de Bergse Maas ont worpen buitenhaven geaccentueerd van dusdanige allure en draagwijdte, dat, bij verwezenlijking daarvan, de ontwikkeling van de gemeente in alle sectoren stééds méér gedreven zal sluit van 18 januari 1963, nr. 25, de ze zeer begeerde concessie aan de gemeente Waalwijk is verleend. Dit betekent, dat thans de volledi ge havenwerken in uitvoering kunnen komen", aldus burgemeester Teijssen. Met trots mag gezegd worden, dat de gemeente Waalwijk weldra een ha ven in aanleg zal hebben, welke in omvang en capaciteit alle in Noord- Brabant aanwezige havens zal over treffen. Wordt de gemeente Waalwijk naar de kant van het grote vaarwater door de totstandkoming van de nieuwe ha ven op een wel exclusieve wijze open gelegd, - de openlegging door mid del van nieuwe weg-verbinden is wel iswaar geheel geprojecteerd, doch is in de uitvoering nog beperkt tot de nieuwe provinciale weg 's-Hertogen- bosch - Waalwijk - Geertruidenberg, terwijl ten aanzien van zelfs ook maar een begin van uitvoering van de nieu we rijksweg Tilburg - Waalwijk - Go- rinchem nog niets bekend is. Van de zijde van gedeputeerde sta- Heuvelstraat 85, Telef. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 worden door een grote, en op dit ogenblik nog niet te schatten, dyna mische kracht. Toen de havenplannen door de raad definitief waren aanvaard en be slist was, dat de plannen in phasen zouden worden uitgevoerd, werd - nadat de raad de nodige uitvoerings besluiten had genomen en gedepu teerde staten daaraan goedkeuring hadden verleend - aangevangen met de uitvoering van het eerste gedeelte van phase I, omvattende de verbre ding van het zuidelijk gedeelte van de haven tot 40 meter, de aanleg van de nieuwe zwaaikom en de aanleg van industrieterreinen aan de oostzijde van de haven. Deze werken kwamen in 1960 gereed. Op 23 november 1959 werden door de raad de uitgewerkte plannen voor phase II aanvaard, omvattende het maken van de sluis met brug over het water, de aanleg - zo nodig - van een syphon met afsluitingen, het gra ven van de voorhaven om een ver binding tot stand te brengen van de sluis met de Bergse Maas en het ge reed maken van de binnenhaven van af de nieuwe zwaaikom tot aan de sluis. Tevens werd door de raad het totaal benodigde krediet ad 4.495 duizend gulden voor de uitvoering van deze tweede phase beschikbaar gesteld. Dit krediet verkreeg tot een bedrag van f 2.480.000, - reeds de goedkeuring van gedeputeerde staten bij besluit van 27 april 1960. Vervolgens werd op 4 november 1960 door de raad besloten om on derhands aan te besteden het bouwen in gewapend beton van een schut sluis,, alsmede het uitvoeren van de daarbij behorende werken, welk raadsbesluit op 16 november 1960 door gedeputeerde staten werd goed gekeurd. Daarna verleende de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de ingevolge artikel 17 der Wederop- bouwwet benodigde rijksgoedkeu ring voor de uitvoering van dit om vangrijke kapitaalswerk. Het wachten was toen nog op het Koninklijk besluit, waarbij ingevolge de wet van 1904, houdende bepalin gen omtrent het ondernemen van droogmakerijen en indijkingen, con cessie zou worden verleend voor het watervrij maken van een zeer kleine en voor de uitvoering van de plannen benodigde oppervlakte grond, gele gen in het boezemgebied. Deze procedure heeft een uiterst trage procedure beleefd met een vol komen remmende werking, want het was en is onmogelijk om met de wer ken aan te vangen zolang de conces sie niet is verkregen. Herhaaldelijk en met kracht van argumenten is van de zijde van het gemeentebestuur gepoogd om de spoedige verkrijging van de ontbre kende concessie te forceren, omdat het mogelijk was om dan aanstonds met de voorgenomen grote werken aan te vangen. „U zult begrijpen dat ik U wel met zéér grote vreugde mededeel - een vreugde, die alle voldoening over be reikte en nog te bereiken resultaten overstemt - dat bij Koninklijk be ten zijn de laatste tijd ingrijpende maatregelen getroffen om de tot standkoming van de nieuwe provin ciale weg méér tempo te geven zéér in 't bijzonder blijkt het effect daar van in de kapitale werken, welke thans in uitvoering zijn voor de bouw van het weggedeelte met kunstwerken van Waalwijk naar Waspik. Met betrekking tot de aanleg van de geprojecteerde rijksweg Tilburg - Waalwijk - Gorinchem, die in het rijkswegennet zelfs een internationale functie te vervullen krijgt en Waal wijk dus in het grote wegennet zal in schakelen, zijn en worden zonder op houden op verschillende niveaus acti viteiten ontwikkeld om deze aanleg te doen aanvangen. Een nieuwjaarsrede, ongeacht in welk jaar uitgesproken, zou bepaald een hoofdstuk missen, indien daarin niet gesproken werd over de woning bouw, die moet worden aangemerkt als één der belangrijkste ontwikke lingsfactoren van de gemeente. Burgemeester Teijssen gaf geen cijfers omtrent woningzoekenden, omdat daarmee nooit een volledig beeld wordt gegeven van de feitelijke situatie, alleen, omdat er zéér uiteen lopende oorzaken zijn, waardoor een groot aantal personen woningzoeken de is. Daarom volstond hij met vast te stellen, dat de actuele woningnood, voortspruitende uit gemis aan een woning, nog zéér groot is. De basis-overeenkomst inzake de continubouw Brabant II verschafte de gemeente in 1962 ook weer 100 woningwet-woningen. Dit was het laatste jaar van de werking van deze overeenkomst, die de gemeente - zoals bekend - in 5 jaren tijds in totaal 500 woningwet-woningen op leverde. Thans is de gemeente weer in de nog wat onwennige omstandigheid komen te verkeren, dat per jaar niet meer een vast contingent aan woning wetwoningen wordt ontvangen, maar een per jaar wisselend en aan be paalde factoren ontleend contingent. Zo is voor 1963 aan de gemeente Waalwijk een contingent van 40 wo ningwetwoningen toegewezen. De licht- en waterbedrijven verkre gen in 1962 een grote vermeerdering van aansluitingen, terwijl een beteke nende uitbreiding van de netten tot stand kwam. Op dit ogenblik zijn ruim 5.200 panden aangesloten op de netten van gas, elektriciteit en water; dit bete kent een verdubbeling van het aantal van 10 jaren geleden. Onderstaand volgen enkele gege vens met betroekking tot de in 1962 uitgeoefende gemeentelijke sociale zorg Uitkeringen ingevolge diverse rijks regelingen in 1962 t Sociale voorziening, aantal uitke- standigen, aantal gevallen 8. Gemeentelijk sociale werkvoorzie ningsregeling voor handarbeiders buiten-object, geplaatst 7 personen, werkzaam op 31 december 1962 6 personen. Oorlogsslachtoffers, 8 gevallen. Gerepatrieerden, 16 gevallen. Krankzinnigenzorg, aantal ver pleegden 36. Gemeentelijke sociale werkplaats, aantal geplaatsten in 1962: 65 per sonen; werkzaam op 31 december 1962 49 personen. De nieuwbouw werkplaats zal in de loop van 1963 gereed komen. Debielen en imbecielen. Uit diverse besprekingen is gebleken, dat er be hoefte is om op de nieuwe werk plaats debielen en imbecielen te plaat sen. Men hoopt dit in 1963 te reali seren. Gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg, in doorlopende uit kering 80 personen. Incidentele hulpverlening met los se giften heeft plaats gevonden in 45 gevallen. Aan 65 personen werd eens of meerdere malen kledingvergoeding toegekend. Ten behoeve van 22 gezinnen wer den de kosten van hulp in de huis houding voor rekening van de instel ling genomen. Aan 180 personen of gezinnen werd brandstoffenvergoeding ver strekt. Voor 40 ouden van dagen werden de kosten van verzorging in een be jaardentehuis voldaan. Ten behoeve van 16 kinderen en 4 maatschappelijk ongeschikten werden de kosten van verzorging in een in richting betaald. In het geheel van middelen ter be vordering van het sociaal en medisch welzijn der ingezetenen in de ruim ste zin vormen in de huidige tijd zie kenhuis en bejaardentehuis indrin gende compenenten. Het stemt tot voldoening, dat het fraaie protestants-christelijke be jaardentehuis zéér spoedig volledig in gebruik zal zijn en plaats zal bie den aan een aantal bewoners, die er een volledige en prettige verzorging in een nieuwe omgeving met uitste kend leefklimaat zullen ervaren. De plannen voor de bouw van een r. k. bejaardenhuis zijn tot in details gereed. Het wachten is nog op de rijksgoedkeuring om met de bouw te kunnen aanvangen. Er bestaat goede hoop, dat in de loop van dit jaar het uitgebreide gebouwen-complex zal kunnen gaan verrijzen. Het verzorgingsniveau van stad en streek wordt ongetwijfeld in zéér be langrijke mate versterkt door de tot standkoming van een ruim en modern nieuw r. k. streek-ziekenhuis. De Mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft rijksgoedkeuring voor een deel van de bouw verleend, terwijl daarna in etappes rijksgoed keuring voor andere delen zal vol gen. In de eerste helft van dit jaar zal reeds met de bouw van de grote ver pleegstersflat worden aangevangen. Met de bouw van dit nieuwe zie kenhuis, is een investering van nogal een aantal miljoenen gemoeid. Maandag is de grote slag voor Engeland, voor Europa en geheel de wereld gevallen. Door de straffe en starre houding van de vertegen woordigers van de Gaulle, die nog geen compromis-voorstel nadien aanvaardden, is Engeland, dat van zijn kant al vele concessies had ge daan, uitgesloten van de E.E.G., hoewel de vijf andere partners alles hebben gedaan om dit te verhin deren. De Engelse vertegenwoordiger Heath zei sarcastisch: de Gaulle heeft gewonnen, hij heeft Engeland gedwarsboomd om politieke rede nen en dat is gebeurd door de wet van één man. Hij achtte zich ge lukkig dat de vijf andere partners zo krachtig voor Engeland hadden gestreden. Maar Europa berust niet in de Franse dictatuur. „Frankrijks Euro- markt-partners blijven", zo zei mi nister Luns, „de komende twee weken in nauw diplomatiek con tact, om met Engeland te onderzoe ken, wat zij verder samen zullen doen in het economische en poli tieke vlak." Ik heb mijn Engelse vrienden auf Wiedersehen gewenst", zei Duits- lands vice-kanselier Erhard. En zijn collega van buitenlandse zaken Gerhard Schroder ging verder: „Engeland wil nog steeds lid wor den van de Euromarkt. Het zal dat ook." Minister Luns beloofde met diepe ernst: „Nederland zal alles doen om toetreding tot de Euro- markt te bevorderen van Groot- Brittanië en de andere landen van Europa." Maar zo is het niet alleen in Ne derland, ook buiten de E.E.G.-lan den wordt het dictatoriaal optre den van de Gaulle ten scherpste* gelaakt, vooral ook in Amerika, waar men zegt, dat het een zware slag is voor Europa en voor de ge hele wereld, 't Gaat hier niet al leen om economische, maar ook om politieke en militaire belangen. En nu is het afwachten wat er ver der in de Europese wereld gaat ge beuren. Amerikaanse functionarissen noem den het afbreken der onderhandelin gen in Brussel een ernstige slag voor de beweging voor Europese eenheid. Men kan echter niet toelaten dat po gingen om de eenheid van het Wes ten te bevorderen, mislukken. ,,Wij zullen de scherven moeten op rapen en voorwaarts moeten gaan" aldus een dezer functionarissen. De leider van de Westduitse vrije democraten, de liberale partij die deelneemt aan de regering van bonds kanselier Adenauer, noemde de mis lukking in Brussel „een betreurens waardige tegenslag, die niet zonder invloed zal zijn op de gehele Euro pese en Atlantische politiek". Dr. Mende zei zeer teleurgesteld te zijn, in het bijzonder na Adenau ers verklaring voor een Bondsdag commissie, dat de Bondsregering een toetreden van Engeland tot de EEG zou blijven steunen. De liberale leider noemde het on vermijdelijk, dat het nieuwe Frans- Duitse vriendschapsverdrag de weer slag van het gebeurde in Brussel zal hebben. In dit verband noemde hij de datum voor de bekrachtiging van het verdrag door het Westduitse par lement. Hoewel hij zich ingenomen verklaarde met het Frans-Duitse ak koord, mocht dit toch niet „het eind punt van de Europese samenwerking" ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK worden. „Een groot Europa zonder Engeland en de Scandinavische lan den is op de lange duur onmoge lijk", aldus dr. Mende. Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse Sociaal-Democratische (oppositie) Partij, noemde het mis lukken van het overleg in Brussel „een zware slag voor de Europese eenwording en de Atlantische solida- rijiteit." Hij voegde hieraan toe, dat president de Gaulle de verantwoor delijkheid voor de mislukking draagt. Een der plaatsvervangende voor zitters van de Christen-Democrati sche Bondsdagfractie, Kurt Schmu- ecker, was van oordeel, dat de Euro pese politiek ernstig in gevaar is ge komen en dat de gevolgen nog niet te overzien zijn. In regeringskringen te Londen is het bericht over de mislukking met grote teleurstelling, maar zonder veel verrassing ontvangen. Men consta teerde dat de verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken geheel op Frankrijk neerkomt, dat zelfs van het W estduitse bemiddelingsvoorstel niet heeft willen weten. De verklaring van de Franse woordvoerder, dat het overleg slechts verdaagd" is, noemt men in Londen dan ook niet juist. Overigens put men troost uit het feit dat de wijf partners van Frankrijk in de EEG aan de zijde van Enge land hebben gestaan en dat ook de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Ruskgepleit had voor voortzetting van het overleg in Brussel. Tenslotte wijst men in Lon den met klem het voorstel van een associatie van Engeland met de EEG van de hand. De KNAC-wegeninformatiedienst waarschuwt de weggebruikers voor de zeer gevaarlijke situaties welke zich op sommige wegen kunnen voordoen, als gevolg van de sterk schommelende temperaturen. De bijzondere weersomstandigheden veroorzaken op vele plaatsen ga ten in het wegdek, die wel een me ter doorsnede kunnen hebben. Het Nederlands Episcopaat zal vooralsnog met betrekking tot de noodzakelijke kerkenbouw in ons land de steun van de gelovigen niet kunnen missen. Dat was de veel zeggende kern van het betoog, dat dezer dagen tot een groot aantal katholieke hoofdredacteuren werd gericht, door mgr. de Vet, bisschop van Breda, in naam van alle bis schoppen van ons land. In 1962 kwamen 37 kerken klaar en per 1 jan. 1963 waren er nog 67 in aanbouw. De groei van de be volking maakt echter noodzakelijk om in de loop van dit jaar weer op nieuw te trachten 68 kerken aan te besteden. Voor de in 1962 klaar gekomen kerken vraagt dat een kapitaalsinvestering aan totale stichtingskosten van 26.117.057.- (vorig jaar: 26.271.697.-). WAALWIJK TEL. 04160 2519 m PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS ,8 PERSONEN BUSJES Voor de kerken, die nu in aan bouw zijn, moet een bedrag wor den uitgetrokken van 40.880.574.- Voor de in 1963 aan te besteden kerken wordt een bedrag geraamd van 37.790.630.-. Mgr. de Vet liet er bovendien geen misverstand over bestaan, dat deze enorme bedragen voor kerken bouw voorlopig een normaal ver schijnsel zullen blijven. Als de prognose, die in de Bouwnota 1962 van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid juist is en ons land dus in de komende 40 jaar 3 miljoen woningen moet bouwen, blijft bij een voorzichtige bereke ning de bouw van 40 kerken per jaar wel een noodzakelijkheid. De financiële inspanning wordt in de komende jaren zeker aan zienlijk verlicht door de Wet Pre mie Kerkenbouw, waardoor voor kerkgebouwen, die aan bepaalde! eisen voldoen, een subsidie in het vooruitzicht is gesteld van 30 pro cent. Een hulp, die uiteraard dank baar wordt aanvaard, maar die t.a.v. de totale stichtingskosten en de lagere normen van volkshuis vesting in feite slechts een subsi die van 23 tot 24 procent vertegen woordigt. A.s. zondag kan ieder zijn steen tje bijdragen. HEIDEMIJ. BESTAAT 75 JAAR Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn dinsdag te gast geweest op het verjaardagsfeest van de Ne derlandse Heide Maatschappij, de verehiging die er eens op uit was zo veel mogelijk arbeiders „op de schop" aan het ontginningswerk te laten meedoen om ze voor werk loosheid te behoeden, én nu, op 75-jarige leeftijd, tal van impo sante en bijzonder ingewikkelde grondbewerkingsmachines bedenkt en doét bedenken om van de nu schaars geworden menselijke ar beidskrachten er zo veel mogelijk uit te sparen. Bij alle mechanisa tie, verveelvoudiging van taken en uitbreiding van de werkzaamheden over heel de aardbol is de Heide maatschappij een „vereniging ten algemenen nutte gebleven", aan die opzet is op het verjaarsfeest ruim aandacht besteed. Haar werd het predicaat „ko ninklijk" toegekend voor haar grote verdiensten in binnen- en buiten land. Ook wij kennen haar werk in deze streken, door de enorme ruil- verkavelingswerken enz. MR. DR. L. N. DECKERS WORDT 80 JAAR Op 14 februari viert oud-staats raad mr. dr. L. N. Deckers zijn 80e verjaardag. Mr. dr. Deckers werd geboren in Heeze (N.Br.). Na zijn studies in politieke en sociale wetenschappen te Leuven en rechtswetenschappen te Leiden was hij hoofdinspecteur van de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en se cretaris en rechtskundig adviseur van de R.K. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond en lector in de sociale wetgeving en het staatsrecht aan de Handelshogeschool te Tilburg. Hij promoveerde in 1912 te Leu ven op het proefschrift „Le land bouwers van de Noord-Brabantse zandgronden". Bijdrage tot de ken nis der maatschappelijke en eco nomische ontwikkeling van de Ne derlandse Boerenstand in de 19e en 20e eeuw. In 1818 werd hij lid van de Twee de Kamer voor de KVP voor het toenmalige district Den Bosch. Hij was achtereenvolgens minister van Defensie, van Landbouw en Visse rij en daarna tot 1946 weer Kamer lid. Tot 1958 vervulde hij de functie van lid van de Raad van Sate.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 4