wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Nederlands volk bracht ruim 21 miljoen bijeen voor de actie „OPEN HET DORP19 KSSDampo Het Brabants Orkest naar Waalwijk Marathon-uitzending „doorgelicht" Gewestelijk Kampioen 4e klas tan de bv. K.0.T, Elshout hartelijk gehuldigd met werken van: Haydn, Saint Saëns en Brahms Koningin schilderde naambord van „HET DORP n Geen jonge kinderen Mr. van Thiel, thans kamerpresident Prins Albert en prinses Paola in Nederland Sluiting Macht van het beeld Mies en Luns VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 83e JAARGANG No. 9 OÜC J/imvUAI1U INU. V tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 ^Bureaux^Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Koningin Juliana heeft maandagmiddag bijna een half uur lang staan schilderen aan het aaambord „Het Dorp" in de besneeuw de bossen van de Johannastichting in Arnhem. Zij deed dit aan het slot van haar bezoek aan dit revalidatiecentrumwaar zij door een aantal bestuursleden van de Johannastichting en de stichting „Het Dorp op de hoogte werd gesteld van de plannen die men heeft met de miljoenen, die het Nederlandse volg voor de blijvend invaliden op tafel heeft gelegd. Met grote nauwkeurigheid teken de de vorstin eerst met een krijtje de naam „Het Dorp" op een blauw bord. Vaak beviel haar de indeling niet en zonder zich te storen aan het ge giechel rond haar, hanteerde zij vele malen de ganzeveer om de letters weer weg te vegen. Toen de naam een maal in krijt stond geschreven op een proefbord, werd de definitieve inde-- ling gemaakt en kon het penseel wor den gehanteerd. Het schilderen der letters was toen nog maar een kwestie van minuten. Een klaterend applaus was de beloning voor deze snelle de coratie. Op verzoek van omstanders signeerde de koningin haar creatie met een bescheiden J. onder in de hoek van het bord. Het naambord zal aan de toegangspoort van het dorp worden geplaatst. Tevoren had de vorstin twee grenspalen in de grond laten zakken, waarop de data gebei teld zijn, tussen welke het Nederland se volk de miljoenen voor het dorp heeft geofferd 26 november 28 januari. In de gymnastiekzaal van de Johannastichting bestudeerde zij de maquette van het dorp en keek zij geïnteresseerd naar een fotoreportage van de t.v.-marathon, die op 26 no vember in het RAI-gebouw is gehou den. In het dorp zullen^ naar verwacht wordt, geen jonge kinderen worden opgenomen. Dit deelde de genees heer-directeur van de Johanna-stich- ting, dr. Klapwijk, tijdens het bezoek van H. M. de Koningin mede. Ook leek het dr. Klapwijk verstandig toe, bij het hanteren der toelatingsnormen de bovengrens van de leeftijden niet te hoog te stellen. Daar de bejaarden sector in Nederland ook voor de min- dervalide bejaarden de nodige voor zieningen treft of zal treffen, ziet het dorp in dit opzicht geen directe taak. Wanneer echter op jongere leeftijd in het dorp gevestigden straks tot de be jaarden gerekend moeten worden en zij de wens te kennen geven in het dorpsmilieu te blijven verkeren, zal hun aanwezigheid in het dorp geen onoverkomelijke problemen scheppen. De lichamelijk gehandicapten, zo zei Bij K.B. is mr. F. J. F. van Thiel voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer. Mr. Frans Joseph Frits Marie van Thiel is op 19 december 1906 in Hel mond geboren. Van 1948 - 1952 was mr. van Thiel lid van de Tweede Ka mer en in 1962 werd hij benoemd tot minister van maatschappelijk werk. Na de verkiezingen in '56 werd hij weer lid van de Tweede Kamer. Mr. van Thiel is algemeen voor zitter van de katholieke werkgevers vereniging, voorzitter van de raadge vende interparlementaire Benelux- raad en bekleedde verder tal van an dere functies in het maatschappelijke leven. Geheel onverwacht hebben Prins Albert van België en zijn gemalin Prinses Paola dit weekeinde een be zoek aan ons land gebracht. Zondag maakten zij, in gezel schap van een jong bevriend echtpaar, 'n tocht per arreslee over het IJssel- meer. De avond tevoren hadden zij in Amsterdam enkele nachtclubs be zocht. Ook werd zondag Monniken dam aangedaan. Des avonds werd in Rotterdam gedineerd. dr. Klapwijk voorts, dienen bij bin nenkomst in het dorp het optium be reikt te hebben van hun mogelijkhe den. Veelal zal een korter of langdu riger verblijf in een revalidatie-cen- trum aan het gaan wonen in het dorp vooraf moeten gaan. Wanneer de blijvend invalide meer tot de catego rie der ohronische zieken gerekend dient te worden en als zodanig een 24-uurs verpleging behoeft, lijkt vol gens hem tijdelijke of blijvende opna me in een verpleeginrichting te ver- Hezen boven huisvesting in het dorp. Waar het dorp, aldus dr. Klapwijk, een door allen beleefde gemeenschap wil zijn, kunnen lichamelijk gehandi capten, die tevens ernstig geestelijk gestoord zijn, niet voor huisvesting in aanmerking komen. De voorzitter van de stichting „Het Dorp", prof. ir. L. H. de Langen, zei vervuld te zijn met grote dankbaar heid, zowel tegenover initiatiefne mers, organisatoren en autoriteiten, als tegenover de gevers. Het Neder landse volg, zo zei hij, heeft dit ge daan in grote bewogen eendracht. Tegenover de koningin legde prof. de Langen tenslotte namens het gehele bestuur plechtig de belofte af, dat men met de inzet van alle beschikba re krachten zich zal wijden aan de opbouw en de groei van het dorp. F 21.192.000 is er precies in acht weken bijeengebracht door het Ne derlandse volk voor de actie „Open het Dorp"waar straks blijvend inva liden onderdak zullen vinden. Twaalf miljoen gulden werd bij eengebracht tijdens de onvergetelijke radio- en televisie-marathon van de AVRO, waarin Mies Bouman de har ten van het Nederlandse volk deed opengaan. Maandagavond werd in het Am sterdamse Concertgebouw weer door Mies Bouwman de einduitslag be kend gemaakt, na een stijlvolle slui ting van deze actie van de AVRO, waarin nog even de sfeer van maan dag 26 november naar voren werd gebracht. Met deze sluiting is een eind ge komen aan de taak van de AVRO, die zij op zich had genomen om deze ac tie voor het dorp van blijvende inva liden te steunen. Het concertgebouw-orkest onder leidihg van Bernard Haitink verhoog de de sfeer van deze slotavond op uit stekende wijze. Dr. Klapwijk noemde enkele be dragen die door verschillende grote instanties, zoals banken, bijeen wer den gebraoht. De spaarbanken ver grootten het bedrag met 150 duizend gulden, de verkoop van grondcertifi- caten bracht 400 duizend gulden bij een. Sleuteltjes werden verkocht tot een bedrag van 530 duizend gulden en de Lions-actie maakte een bedrag van 510 duizend gulden. Tot een waarde van 2 miljoen 40 duizend gulden is er bijeengebracht aan goederen die U'i"" ri*i'>'rrrl*w*iyvwrrrYVV»V^i"»¥MV> Mies Bouwman nummer één Aan de Universiteit van Amster dam wordt op het ogenblik een uit gebreid sociaal wetenschappelijk on derzoek verricht over de marathon uitzending voor radio en televisie, die op 26 en 27 november j.l. werd gege ven t.b.v. de actie „Open het Dorp". Het onderzoek staat onder leiding van prof. dr. H. C. J. Duijker en drs. M. J. Brouwer. Enkele voorlopige uitkomsten kun nen reeds gemeld worden; zo b.v. dat Mies Bouwman gedurende de mara thon in totaal ruim 9 uur op 't beeld scherm te zien is geweest. Met honderd mensen, die verspreid over heel Nederland, zijn „diepte-in terviews" gehouden over de mara thon-uitzending en wat daarmee ver band houdt. Deze gesprekken beves tigen het vermoeden, dat de documen taires aan het begin van de uitzen ding bijzonder veel indruk hebben ge- straks bij de bouw van het dorp ge bruikt kunnen worden. Voorts is in het leven geroepen de stichting vrienden van het dorp, die op al 12,5 duizend leden telt. Een reis van 25 dagen werd bijeen geschreven in een opstelwedstrijd door Marianne Boissevain uit Naar- den en Arthus van Schaik uit Ber gen N.H., die gedurende 25 dagen op kosten van de Knickerbocker in Amerika zullen vertoeven. Een fikse boekenbon kreeg Yme van der Poel, haar opstel was buitengewoon goed, maar zij bleek niet aan de leeftijdseis te voldoen. De voorzitter van de Knickerbocker de heer Firestone, die thuis bij zijn televisietoestel naar de uitzending zat te kijken, kwam per soonlijk naar het Concertgebouw om Yme alsnog een reis van 25 dagen naar Amerika aan te bieden. Met een krachtig gezongen Wil helmus kwam het onvermijdelijke slot van de actie, die, aldus dr. A. Klapwijk, „behalve de mooie tijd voor het dorp vooral zo goed is ge weest, omdat alle Nederlanders één waren en dat gebeurt niet elke dag." lUawwM maakt, en dat vooral de gebrekkige kinderen waarmee men werd gecon fronteerd. Tevens blijkt dat die men sen die zelf geen televisie hebben, veelal bij andere gezinnen hebben meegekeken in plaats van te luisteren naar de eigen radio. Telefonische interviews laten zien hoe het publiek vooraf vaak enigs zins gereserveerd stond tegenover de uitzending en de actie, terwijl er na derhand doorgaans een veel meer en thousiaste reactie werd gegeven. Ongeveer 2/3 van het publiek had wel in de RAI aanwezig willen zijn. Op de vraag, welke Nederlander men (afgezien van de leden van het ko ninklijk huis) het meest bewondert antwoordde ongeveer 20 procent „Mies Bouwman", waarna op de 2e plaats minister Luns volgt met 8 pet. In bijna 9 van de 10 gezinnen heeft men op enigerlei wijze een bijdrage aan de actie gegeven. Aan hen die gaven werden door het publiek vooral de volgende motieven toegeschreven: 1. Omdat ze zelf gezonde kinderen hebben en daarvoor dankbaar zijn; 2. Omdat ze vonden dat er iets gedaan moest worden voor die mensen 3. om dat ze waren getroffen door het ra dio- en televisieprogramma over ge brekkige kinderen. Naar aanleiding van het behaalde persoonlijk kampioenschap 4e klasse van het gewest Brabant-Zeeland, waarvan de wedstrijden te Tilburg zijn gespeeld, heeft het bestuur van het district Waalwijk van de KNBB, onder welk district de BV KOT ressorteert, de kampioen, de heer A. Kolmans, donderdagavond in zijn eigen clublokaal te Els- hout hartelijk gehuldigd. Bij deze huldiging waren zo goed als alle le den van KOT aanwezig, waarvan verschillenden met hun dames. Nadat de voorzitter van de BV KOT, de heer A. van Son, allen, speciaal het districtsbestuur had verwelkomd, gaf hij het woord aan de districtsvoorzitter, de heer Tom Burmanje, die op de eerste plaats de kampioen feliciteerde met het behaalde succes. Uit de resultaten van alle deelnemers aan dit kam pioenschap blijkt, aldus de heer Burmanje dat de capaciteiten van deze deelnemers niet zo heel ver uit elkaar liepen, met als gevolg dat de wedstrijden zeer zeker heel zwaar zijn geweest. Behalve het spel op zich, spelen ook andere fac toren -een rol, n.l. wedstrijdmenta liteit van de deelnemers en zeker niet in het minst de factor geluk. Zonder deze beide factoren is een kampioenschap nu eenmaal niet denkbaar. U hebt in deze kampi oenswedstrijden getoond de goede wedstrijdmentaliteit te bezitten en daar ook Vrouwe Fortuna u dit maal niet in de steek heeft gelaten, werd u kampioen 4e klasse van het gewest Brabant-Zeeland, waarmede ik u namens het districtsbestuur van Waalwijk van harte feliciteer. U hebt thans weer ene stap hoger gezet op de ladder, die naar het landskampioenschap voert. Deze wedstrijden zullen ongetwijfeld nog zwaarder zijn, dan die voor het gewestelijk kampioenschap, daar de acht beste spelers in deze klasse uit het gehele land, hier te genover elkaar zullen komen te staan. Het districtsbestuur wenst u echter ook in deze wedstrijden het meest denkbare succes en rekent er op dat u de eer van uw vereni ging en die van het district Waal wijk zult hooghouden, waaraan het bestuur echter geen ogenblik twij felt. Hierna bood de voorzitter, na mens het districtsbestuur, de kam pioen een fijn kistje sigaren aan, als een kleine persoonlijke belo ning voor de prachtige prestatie van de heer Kolmans. Ook betrok de voorzitter de BV KOT in de hulde. We zijn er van overtuigd, aldus de heer Burmanje dat be stuur en leden van uw vereniging al die dagen met de heer Kolmans hebben meegeleefd, hem hebben vergezeld en gesteund tijdens deze zware wedstrijden. Dit zal onge twijfeld voor hem een stimulans zijn geweest, om alles te geven. Dat deze vriendschap en steun is bekroond met het behaalde kam pioenschap, is voor het districtsbe stuur verheugend en strekt uw ver eniging tot eer. Tracht vooral de vriendschap en de saamhorigheid in uw vereniging te behouden en zo nodig te verstevigen, dan zullen én voor uw vereniging én voor uw leden individueel ook in de toe komst nog meerdere successen zijn weggelegd, hetgeen ik, aldus de heer Burmanje, van harte hoop. De voorzitter van KOT dankte hierna op de eerste plaats het dis trictsbestuur voor hun komst naar Elshout en de voorzitter van het district voor zijn vriendelijke en waarderende woorden tot de kam pioen en de vereniging KOT ge richt en die, daarvan is de heer van Son tenvolle overtuigd, uit het hart zijn gegrepen. Wat nu deze bijeenkomst betreft, deze is speci aal bedoeld om de kampioen A. Kolmans te huldigen. Na de spon tane huldiging door het districts bestuur, wil ook de vereniging KOT zeker niet achterblijven om de heer Kolmans hartelijk te feli citeren, met het behaalde gewes telijk kampioenschap. Evenals de districtsvoorzitter hoopt de heer v. Son, dat de heer Kolmans met suc ces aan de landskampioenschap pen zal deelnemen. Wij van onze kant, zullen u daarbij zoveel mo gelijk helpen en steunen, want uw succes, aldus de voorzitter van KOT is ook het onze. Als stoffelijk bewijs van sympathie bood hij na mens de vereniging KOT 'n prach- tig biljartvest aan. Ook de dames van de leden wilden niet achter blijven en boden naast hartelijke gelukwensen de kampioen een ro kertje aan. De heer Kolmans dankte op de eerste plaats het districtsbestuur voor hun komst en speciaal de voorzitter, de heer Burmanje, voor zijn waarderende woorden tot hem gericht, alsmede voor het kistje si garen. Ook de vereniging KOT, zijn eigen vereniging, dankt hij voor de spontane huldiging en voor het prachtige biljartvest, dat hem is geschonken, alsmede voor de hartelijke woorden van de voor zitter, de heer van Son. Ik geef u allen de verzekering, aldus de heer Kolmans, dat ik alles zal doen om tijdens de landskampioenschappen de eer van KOT en van het dis trict Waalwijk hoog te houden. Ook de dames der leden dankte hij voor de vriendelijke geste. Hierna bleef men nog geruime tijd gezel lig bijeen. Het Brabants Orkest onder directie van Hein Jordans, komt donderdag 7 februari naar Waalwijk, om in Musis Sacrum voor de Waalwijkse bevol king een muziekavond bij uitstek te verzorgen. Op het programma staan de Symfonie no. 96 in D. gr. t. „The Miracle" van Joseph Haydn. Het eerste concert in D kl. t. opus 33 voor cello en orkest van Camille Saint Saëns en de weede Symfonie in D gr. t. opus 73 van Johannes Brahms. Als solist treedt deze avond op Jean Louis Hardy (cello). JE AN-LOUIS HARDY werd op 1 juli 1933 te Parijs geboren en studeerde aan het Parijse Conser vatorium cello bij André Lévy en Maurice Marechal. Hij behaalde de eerste prijs voor cello aan het Con servatorium in 1953 en verwierf ver der de volgende prijzen en onder scheidingen eerste prijs München in 1955 eerste Grand Prix de Musique de Chambre du Conservatoire de Paris in 1956 eervolle vermelding internationaal concours Pablo Casals in 1957, ere diploma Concours International Ge- nève in 1959. Tot. nu toe was hij werkzaam als solo-cellist van het Kamerorkest Paul Kuentz. Hij trad met meerdere or kesten als solist op o.a. regelmatig voor de Franse radio. Sinds 1 september 1961 is hij solo-cellist bij Het Brabants Orkest, met welk orkest hij reeds vele malen solistisch is opgetreden. Voorts geeft hij recitals voor de Nederlandse radio. Joseph Haydn werd op 31 maart 1732 in het dorpje Rohrau geboren. In dit provincie-stadje leefde de oude Haydn als wagenmaker, terwijl ook zijn vrouw iemand met weinig ontwikkeling ivas. Joseph was op een na de oudste uit een gezin van vijftien kinderen. In zijn jongensjaren legde de jonge Haydn, die beschikte over een kristalhelder sopraan stemmetje, een ongewone muzikaliteit aan de dag. Hoewel de moeder Joseph liever gees telijk:e had zien worden, kregen de vader en zoon toch hun zin en ging Haydn voor muzikant leren bij een neef van hem, die onderwijzer was en die ook de kerkmuziek in de dorp verzorgde. Na twee jaar werd hij als koorknaap van de Dom van Wenen aangenomen. In deze tijd ook compo neerde hij zijn 12-stemmige Salve Regina'. Reeds spoedig maakte Haydn kennis met vrij aanzienlijke personen. In 1759 waren zijn eerste financiële zorgen voorbij Haydn werd kapelmeester bij een grafelijke familie. In 1761 verloor Haydn zijn betrekking, omdat de graaf moest gaan bezuinigen, waar na hij door vorst Paul Anton Esterhazy werd aangenomen als tweede kapel meester aan het hof. Na verloop van jaren werd Haydn een bemiddeld man, zodat hij zich in Wenen kon gaan vestigen. Zodra de toen beroemde Engelse violist Salomon van Haydn's onafhankelijkheid hoordebewerkstel ligde hij, dat Haydn naar Londen vertrok, waar hij zelfs aan het hof werd ontvangen. Tijdens zijn verblijf in Engeland benoemde de Engelse Universiteit van Ox ford hem tot ere-doctor. Op zijn terugreis leerde Haydn in Godesberg Beet hoven kennen, die als leerling bij Haydn les kwam nemen in theorie. Veer tien jaar voor zijn dood ondernam Haydn nog een niet onbelangrijke reis naar Engeland. In 1809 stierf hij in Wenen. De symfonie is door Haydn stoffelijk 'en geestelijk klassiek geworden. Haydn onderscheidt zich van zijn voorgangers door het volksliedachtige ka rakter van vele thema's. Typerend voor Haydn's stijl is o.a. het lichten van enkele noten uit de thema s en de fantastische uitspinning en de verwer king daarvan. Alleen het menuet behield bij Haydn zijn oorspronkelijke naieve staat. De langzame delen van zijn symfonieën hebben een geheel eigen trant. De melodieën, vaak eenvoudig als een volkslied, worden met voor die tijd ongekende vakmanschap behandeld in de variatievorm, wat Beethoven van hem overnam. Van Haydn zijn thans 104 symfonieën bekend. De meeste hiervan zijn geschreven voor de huisconcerten van vorst Esterhazy. Zes concerten wer den besteld door Concerts Spirituals en worden tegenwoordig nog de Parijse concerten genoemd. 12 Symfonieën schreef Mozart voor zijn beide Londense reizen. „The Miracle is er een van. Het werk wordt zo genoemd, omdat tijdens de opvoering van deze symfonie het aanwezige publiek in de zaal naar voren liep om Haydn te huldigen. Toen in de concertzaal een kristallen luchter naar beneden viel, omdat het publiek rond Haydn ge schaard stond, werd niemand gewond. Saint Saëns werd op 9 oktober 1835 geboren. Zijn vader, ambtenaar op een ministerie, stierf toen Camille nog zeer jong was. Hij werd opgevoed door zijn moeder die schilderde en door zijn tante die buitengewoon muzikaal was aangelegd. Elf jaar oud gaf hij reeds een concert in Salle Pleyel. In 1853 werd hij organist van de Saint Merry, vijf jaar daarna van de Made leine. In diezelfde tijd ook trad hij op als concertpianistHoewel Saint Saëns lange tijd overwegend absolute muziek schreef, kwam hij er - onder in vloed van Liszt - toe, een reeks symfonische gedichten te schrijven. Van zijn twee celloconcerten die hij schreef, is het eerste concert in A opus 33 daterend uit 1872 het meest bekend. Johannes Biahms op t mei 1833 in Hamburg geboren als zoon van een contrabassist. Na een moeilijke jeugd gaf Brahms op 15-jarige leeftijd zijn eerste concert, waarop werken van Bach, Beethoven en Marxsen door hem werden gespeeld. Het jaar daarna maakte hij een tournee met de Hongaarse violist Remenyi, van wier Brahms de beroemde muziek van de zigeuners leerde. Brahms heeft geen gemakkelijk leven gehad. Grote vriendschap ontving hij van Schuman. Aan diens vrouw Clare Shu- man dankt Brahms dat hij een onofficiële positie aan het hof te Detmold in het Teutoburgerwou kreeg. In dit idyllische oord, waar hij driejaar lang ongestoord studeerde en schiep, ontwaakte in hem de grote natuurvriend. De tijd na het hof zijn niet zijn gelukkigste jaren geweest, al wist hij met zijn eerste concert met werken van Bach, Schuman en hemzelf volledige successen te behalen. Veel werken zijn van zijn hand verschenenin 1918 stierf hij aan een leverziekte.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 7