FILMJOURNAAL Musis Sacrum Luxer DE KLOOF Provinciaal nieuws NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN Niet tevreden? Dan 2 x uw geld terug! DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 6 Biljarten Nieuwkuijk Geertruidenberg FREDDY EN DE MILJONAIR Eenvoudig en nuchter, maar pienter en aantrekkelijk voor rijke, geblaseerde meisjes, zó verschijnt de zanger acteur Freddy Quinn ditmaal in „Freddy en de Miljonnair", die onder regie van Paul May op het zonnige Italiaanse eiland Ischia tot stand kwam. Wanneer Freddy door omstandigheden midden in het „zoe te" leven van een miljonair komt, zijn de verrassende en romantische avonturen niet van de lucht. Wie van Freddy houdt, zal van de ze film bijzonder veel genieten. Vrijdag t.m. zondag. Toegang alle leeftijden. j-uMlWWIMB HET RIJKSTE MEISJE TER WERELD In het duister van de nacht vlucht Lisa Hoffmani een oharmant meisje, uit een Zwitsers pensionaat, met haar geliefde, de calypso-zanger Jacque. Lisa is de dochter van een Braziliaans olie-magnaat en de wereldpers werpt zich op haar vlucht, temeer nog daar het jonge paar in vele grote steden van Europa als artiesten optreedt. Lisa's vader is razend en stelt alles in het werk om een eventueel huwelijk tussen de beide vluchtelingen te voor komen. Het populaire duo Nina en Frede- rik spelen de rollen van Lisa Hoff man en Jacque. Een film van spran kelende vrolijkheid. Zondag 3 uur. Toegang alle leeftijden. VROUWEN IN BOEIEN Evangelina is verloofd geweest met een zekere Alberto Suarez, maar zij behoeft er geen spijt van te heb ben dat zij de verloving heeft verbro ken, daar Alberto handelt in verdo vende middelen. Wanneer Alberto in het nauw komt door zijn handel in narcotica en hij geld nodig heeft om te vluohten, tracht hij chantage op zijn ex-verloofde te plegen. Hierdoor komt zij in grote moeilijkheden. Een vurig pleidooi, even moedig als open hartig. De hoofdrollen worden ge speeld door Sarita Montiel, Mirosla- va en Katy Jurado. Maandag en woensdag om 8 uur. Toegang 18 jaar. BRANDEND ZAND Het verhaal van deze film speelt zich af in het grensgebied van Israël, een betwist gebied. Ondanks vele moeilijkheden en gevaren is deze film geheel ter plaatse opgenomen. Dina is het middelpunt van deze spannen de geschiedenis. Haar ellendige jeugd maakt van haar een vrouw zon der scrupules. Zij wordt begeerd door vele mannen en om haar doel te be reiken, bedient zij zich van hun zwak heden, hun haat, hun lust tot avon tuur en hun liefde. Maar haar liefde behoort slechts aan één man, die ze tot elke prijs wilde redden Door haar schuld werden vier man nen de dood ingejaagd! In de hoofdrollen Dahlila Lawie en Gerth Günther-Hoffman. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 14 jaar. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp i3) „Laat moeder er nu maar bui ten", zei hij nijdig, terwijl hij drif tig omhoog veerde. „En doe me een plezier en laat me alsjeblieft met rust, ik barst nog van hoofdpijn. Ik heb geen behoefte aan bezoek van wie dan ook." Herman Volders stond voor het hoge raam van zijn kamer en keek naar het gewoel bij de havens. Het was het einde van de zoveelste werkdag in de havens een stroom van arbeiders, gekleed in pilo, drinkbusje met lege „stukke- zak" over de schouder; keerde de havens de rug toe en spoedde zich naar huis waar het avondmaal wachtte. Zo juist was Volders opgebeld door zijn vroegere mindere uit de militaire dienst: soldaat De Hoog. Of het gelegen kwam, had hfj voor zichtig en op bescheiden toon ge- BRIGETTE OP MANNENJACHT Brigitte, een leuk meisje van zeer eenvoudige afkomst, wordt verliefd op de foto van George Stahlmann, de directeur van een industrie-con cern. Zij gaat met haar vrienden een weddenschap aan, dat zij deze onbe kende man zal trouwen. Wat er ech ter van haar plannen terecht komt zullen wij U niet vertellen. Maar dat zij deze ernstig opneemt, is iets wat zeker is. In de hoofdrol de nieuwe ontdek king Heidelinde Weisj als het meisje Brigitte, dat zélf de man wil uitzoe ken met wie zij wil trouwen! Maandag en woensdag om 8 uur. Toegang alle leeftijden. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Voorwedstrijden Ere-klasse driebanden In de afgelopen dagen zijn in het club lokaal van de B.V. van den Brandt, geves tigd bij de heer Henny de Ruyter, voorwed strijden gespeeld om plaatsing in de finale wedstrijden voor het kampioenschap van Nederland Ere-klasse driebanden, die te Hilversum zullen worden gespeeld en waar voor Henny de Ruyter, Cees van Ooster hout en Herman Popeyus reeds zijn ge plaatst. In Waalwijk traden voor de voor wedstrijden aan Jan Doggen uit Heerle, M. Brosens uit Breda, G. Louwers uit Tilburg, W. Soeterboek uit Kaatsheuvel en C. Moret uit Eindhoven. Er zijn gedurende de speel dagen fraaie partijen gespeeld, waarbij er verschillende waren met een hoger gem. dan de minimumgrens 0,750, die dit seizoen pas is verhoogd van 0.650 tot 0.750, doch het alg. gem. van alle deelnemers bleef onder deze minimumgrens, zodat het een zware opgave is gebleken om zich in het Walhalla van de driebanders te kunnen handhaven, hetgeen ook wel het geval zal zijn in de tweede groep die in Arnhem elkaar bekam pen, n.l. J. Broekhuizen en H. Stikkelman uit Arnhem, J. Sweering uit Amsterdam, J. v. Essen uit Den Dolder en dr. Kok uit Zeddam. Van deze uitslagen is ons echter nog niets bekend. In ieder geval zijn de wedstrijden te Waalwijk spannend en spor tief verlopen en de vele belangstellenden hebben kunnen genieten van menigmaal hoogstaand spel. De organisatie was bij de BV van den Brandt in uitstekende handen, terwijl het materiaal van de heer Henny de Ruyter niets te wensen overliet. We laten hier de uitslag volgen partij- alg. match car. brt. gem. gem. h.s. pt. 1 J. Doggen 354 501 0.857 0.706 12 10 2 M. Brosens 345 483 0.779 0.714 6 8 3 G. Lowers 340 492 0.983 0.691 8 6 4 W. Soeterboek 324 487 0.759 0.665 5 6 5 C. Moret 279 475 0.702 0.587 5 0 Hoogste serie J. Doggen Heerlen met 12 car., hoogste partij-gem. G. Louwers Til burg met gem. 0.983. DISTRICT WAALWIJK KNBB Finale wedstrijden pers. kampioenschap hoofdklasse libre. Vanaf vrijdag 1 febr. t.m. zondag 3 febr. a.s. zullen in het clublokaal van de BV BSV bij de heer Ad van Cromvoirt, de finale wedstrijden worden gespeeld om het per soonlijk kampioenschap hoofdkl. libre van het district Waalwijk van de KNBB. Het organiseren van deze wedstrijden is door het districtsbestuur opgedragen aan de BV BSV. De deelnemers zijn: R. Maas, P. van Crom voirt en A. v. d. Ven van BSV; C. van der Sanden van OOG en C. Teurlings van N.- Volleerd. De lengte der partijen is 200 car. Het programma is samengesteld als volgt: Vrijdag 1 febr.: 7 uur R Maas - P v Cromvoirt; 8.30 uur A v d Ven - C v d Sanden; 10 u. C Teurlings-R Maas; 11.30 u. P v Cromvoirt - A v d Ven. Zaterdag 2 febr.: 1 uur R Maas - P v Cromvoirt; 2.30 u. C v d Sanden - C Teur lings; 4 uur A v d Ven - R Maas; 5.30 uur vraagd, dat hij de volgende avond naar hem toekwam. „U zei, dat ik U eerst moest bellen, meneer Vol ders." Op listig-psychologische wijze had hij opzettelijk lawaaiig geant woord dat hij kon komen: „Of het goed is, dat je komt? Maar natuurlijk zal ik je met het allergrootste genoegen in m'n weel derige appartementen ontvangen Met een uurtje ben ik waarschijn lijk al klaar met je, zeg je? Nou dat staat nog te bezien. Kom om acht uur en als je 's nachts om 2 uur nóg niet weg bent, schóp ik je er uit. Haha!" En dan, na 't ver heugde bedanken van de ander: So long dus, tot morgenavond 8 uur, de Hoog." Volders schonk zich een borrel in en liet zich in zijn fauteuil zak ken. Soldaat de Hoog zou dus weer eens bij hem op bezoek komen. Hij had de jongen zelf aangeboden, hem te helpen bij een paar moei lijke boekhoudproblemen. Het was vreemd, maar sinds die middag had die hem niet losgelaten. Zag er slecht uit vermagerd en ver moeid, scheen het niet gemakkelijk te hebben. Volders had drommels goed ge merkt, dat de ander hem had wil len ontwijken had de Delftse P v Cromvoirt - C v d Sanden; 7 uur A v d Ven-C Teurlings; 8.30 uur R Maas - C v d Sanden; 10 uur P v Cromvoirt - C Teur lings; 11.30 uur A v d Ven C v d Sanden. Zondag 3 febr.: 2 uur C Teurlings-A v d Ven; 3.30 u. C v d Sanden - P v Crom voirt; 5 uur C Teurlings - R Maas. In verband met de spanning voor de laat ste partij behoudt het distr.-bestuur het recht om eventueel de laatste partijen te verzetten. Na afloop zal de kampioen door het distr.- bestuur worden gehuldigd. Persoonlijk kampioenschap bandstoten kl. B. Vanaf heden staat de inschrijving open voor het. persoonlijk kampioenschap kl. B van het district Waalwijk JNBB (gem. van 0 - 1.75). Voor hen die nog nooit aan band stoten hebben meegedaan en nu mee willen doen, geldt het gemiddelde wat zij met libre spelen, hetgeen beneden de 3 moet zijn. Het inschrijfgeld bedraagt f 1, hetgeen bij de inschrijving aan de wedstrijdleider moet worden voldaan. De inschrijving sluit op 8 febr. e.k. De finalewedstrijden voor deze klasse zijn door het distr. bestuur toegewe zen aan de B.V. KOT uit Elshout. INZAMELING KLEREN In een gehouden bespreking van het be stuur van het Wit-Gele Kruis alhier is een comité opgericht dat actie zal gaan voeren om vanwege de winter de mensen te helpen met kleren, dekens enz. Het comité dat nauw contact zal hebben met de wijkver pleegsters, zal ook graag giften, als geld, kolen enz. in dank aannemen. Voor gif ten kan men zich bij de wijkverpleegsters vervoegen. KINDERCARNAVAL VLIEDBERG Het comité Kindercarnaval 1963, dat op initiatief van de Vliedbergers dit jaar voor 't eerst tot stand is gekomen, zit niet stil en is volop bezig dit festijn voor de jeugd ge stalte te geven. Vast staat reeds dat er een optocht zal worden gehouden voor alle kin deren. Er zal door de jeugd een eigen prins met gevolg worden gekozen. Verder staan er verschillende attracties op 't programma. GEZINSBIJDRAGE KERK Deze week werden in onze parochie op drie verschillende plaatsen een bespreking gehouden over de gezinsbijdragen. Ook al is in het afgelopen jaar de bijdrage goed ge weest, aldus de pastoor op deze vergade ringen, het nieuwe jaar vraagt weer nieuwe zorg. Er zullen er zijn die voor zwaardere lasten zijn gekomen en dus het bedrag van vorig jaar niet kunnen handhaven. Er zul len er echter ook zijn, die nog niet mee deden of niet meer, of die er beter voor zijn komen te staan en dus meer kunnen doen. Daarom hoopt men dat iedereen zon der uitzondering, naar vermogen zal mee doen tot heil van parochie, Bisdom en We reldkerk. GEMEENTERAAD Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg op vrijdag 1 fe bruari 1963, des avonds half acht, in het Wit-Gele Kruis-gebouw. Te behandelen zaken 1. Ingekomen. 2. Aanbieding van de gemeentebegro ting met de daarbij behorende bedrijfs-be- grotingen voor de dienst 1963. 3. Voorstel principiële bereidverklaring tot medewerking aan de Stichting ter be vordering van het R.K. kleuter- en lager- onderwijs tot stichting van een 6-klassige R.K. gemengde school voor gewoon lager onderwijs. 4. Voorstel tot principiële bereidverkla ring tot medewerking aan de aanschaffing vün meubilair t.b.v. de Stichting Hervorm de Kleuterschool. PROVINCIALE STATEN Bij de behandeling der begroting voor de provincie Noordbrabant heb ben verschillende leden, meer dan ge woonlijk, 't woord gevoerd. Op de eerste plaats was daar de voorzitter der K.V.P.-fractie in de Staten, burgemeester Teijssen van Waalwijk, die er op wees, dat er zo weinig medewerking van 't rijk is om de kansen die er zijn tot werkelijk heid te brengen, speciaal over de aan leg van een zeehaven en industrie areaal in West-Brabant, maar dat al les wacht op een verdrag met België over de Schelde Rijnverbinding. Maar niet alleen dit, maar de spoor verbindingen, de waterwegen en 't verkeer langs de weg worden onvol doende gerealiseerd voor een voor uitstrevende provincie als Brabant; 't gaat alleszins te traag en te lang zaam. De heer Willems (P.v.d.A.) en Goode, vielen spreker bij, terwijl ook de vraag werd gesteld of reke ning was gehouden met de belangen van Verolme's scheepswerf te Heus- den. De heer Slot (A.R.J pleitte voor de weg Gorinchem - Giessen, terwijl Ir. Goode lof had voor de huidige aanpak van de Langstraatweg. Dr. A. Brouwers (K.V.P.) vroeg de aandacht voor 't probleemgebied Midden-Brabant, dat de laatste ja ren is achtergebleven, al zijn er ar- bijeidsplaatsen bijgekomen, maar met de E.E.G. zullen er zeker moeten af vloeien. Er moeten ook hier betere weg- en wijaterverbindingen komen, meer ves tigingen en meer woningen, goedko pe bouwgronden enz. Ook extra-woningtoewijzing zou nodig zijn, want gebleken is, dat waar veel gebouwd wordt ook een vesti- gings-overschot is. L t sunil^H blauwt ènSUNIL is nylon-actief Daardoor is Sunil bij uitstek geschikt voor de grote witte was èn tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. SUNIL WAST STRALEND WIT. Neem zelfde proef. Vergelijk Sunil met welk ander was middel ook. Mocht u niet tevreden zijn over Sunil, schrijf dan waarom en stuur uw aangebroken pak aan Lever's Zeep-Maatschappij n.v.,Postbus695,Rotterdam. U krijgt dan tweemaal het aankoopbedrag van het pak per postwissel overgemaakt. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. SUNIL Poort onder door willen schieten. Een moment had hij gedacht te doen, alsof hij hem niet zag, maar dat vond hij te laf. Hij ging recht op hem af en begroette hem joviaal „Nee maar, de Hoog, hoe gaat het met jou? We hebben elkaar in een eeuwigheid niet gezien." Karei de Hoog, kleurend, had zijn hoed ge licht en de handdruk beantwoord met de vormelijke woorden: „Dag, meneer Volders." Dat had hij een dwaze vertoning gevonden, maar in feite was de verhouding van superieur inferieur uit het leger nog altijd gehandhaafd gebleven. Volders had zijn voormalige min dere kort en scherp opgenomen met zijn staalgrijze ogen. „Te hard gewerkt, hé?" had Volders opge merkt. Ik weet het, overdag hard werken en dan tot in de nacht stu deren valt niet mee. Je moet het wat kalmer aan doen, kerel, anders ga je er onderdoor." „Doe me het plezier, de Hoog en kom me nog eens opzoeken. Maar dan niet zomaar even, we moeten samen eens een flinke boom opzet ten." 't Blijde gezicht van de Hoog had hem goed gedaan. „Maar bel me tevoren op, want ik ben gere geld druk bezet." Uit het veld geslagen door de spontane hartelijkheid van meneer Volders had Karei de Hoog gretig gezegd: „Graag meneer Volders." Nu, twee weken daarna, was hij op gebeld door de Hoog hij was weer aan de studie begonnen, maar zat met een paar moeilijke vraag stukken mischien dat meneer Volders hem daarbij kon helpen? Volders goot de inhoud van het glas in zijn keel en trommelde ner veus op het tafelblad. Vreemde situatie eigenlijk hij, voorma lig officier van het Nederlandse le ger en die wildvreemde soldaat, die hij de laatste maand van de mo bilisatie had leren kennen. Wat be zielde hem eigenlijk, dat hij zich nog steeds met die jongen uit de arbeidersklasse bemoeide? Hij had zich er gemakelij k af kunnen ma ken en toch kon hij deze jongen, die hij in de mobilisatie op zo vreemde had leren kennen niet aan zijn lot over te laten. Hij zou hem nu ook graag weer helpen. Met zijn gaven van goede leraar had Volders de volgende avond Karei de Hoog in enkele uren de problemen voor deze weten duide lijk te maken. Hij is niet onintel ligent, had hij gedacht, maar de jongen heeft het zo moeilijk door dat hij geen goede ondergrond heeft. Lachend had hij hem gezegd, dat het bij boekhouden er maar op aankwam te weten, of een post links bij debet dan wel rechts bij credit moest worden geboekt. Gedecideerd had hij de boeken dichtgeslagen en gezegd „Ik zou wel eens willen weten, waarvoor je eigenlijk angst hebt. Je hebt nog tien maanden voor je exa men, doe het wat kalmer aan. Ik zal je elke week een privéles geven, vooral in handelsrecht, de bottle neck in je kennis, en dan zie ik niet in, dat je niet zou slagen. En als je dan bent geslaagd, ga je meteen door met Engelse handelscorrespondtentie en die zal ik je leren. Kerel, smijt die angst van je toch eens overboord. En nu stoppen we met al die geleerd heid." Met het vooruitzioht van de ko mende vacanties, begon hij daar maar over. Wat de Hoog van plan was - zelf was hij voornemens naar de Ri- vièra te gaan, zei hij nonchalant. Vorig jaar was hij naar Parijs ge weest, hij hield van de Ville Lumière en was eigenlijk verliefd op „douce France". Hij maakte een smakkend geluid: „Ah, Paris, quelle ville..." Dat was toch heel iets anders dan Rotterdam. „Ja, zo eens in het jaar moet je er eens helemaal tussen uit, alle beslommeringen van je afgooien. Daar heeft een mens recht op, niet waar??" Abrupt brak Volders zijn geest driftig betoog over de komende va kantiegenoegens in het buitenland af en staarde naar de gelaatstrekken van zijn bezoeker. „O, ja," klonk het antwoord, „ik geloof ook wel dat het geweldig is naar Parijs of de Rivièra te gaan. Al leen jammer dat ik er geen geld voor heb. Ik zal maar in Rotterdam blij ven en mijn vakantie gebruiken om te blokken." De bitterheid in deze woorden trof hem onaangenaam. Waarom keek de Hoog nu zo stuurs voor zich uit en waarom die opeengeklemde lippen en die grimmige blik? Zó had ie ook ge keken toen hij hem op straat ontmoet te en hem wilde ontlopen. Wat was dat opeens - afgunst? Maar dat was toch te gek! Waarom zou... Doch dan flitste het door zijn brein, dat de beginnende kantoorbediende met zijn snertsalaris wel andere zorgen had dan aan een vakantiereis te denken. Een moment dacht hij nijdig; „Wat is dat eigenlijk voor een idiote come- die - hij heeft toch zeker niets met mijn privé leven te maken?" Treite rend zoemden evenwel zijn eigen woorden van daarnet nog na in zijn oren: daar heeft een mens recht op, nietwaar??" Recht... maar had die ander dan ook geen recht om met vakantie te gaan? (wordt vervolgd) 108 En zo zien we hoe dit kleine dorp met zijn ene polietieagent en zijn rammelende autobus naar de stad tot een nieuw leven werd ge wekt door het steeds groeiende be drijf van smid je Verholen en Sjaa- kie Yzermeier. Er kwamen honder den nieuwe mensen te wonen allemaal stoere werkers in de HOL- SJAK-f abrieken, en omdat die mensen allemaal moesten eten en drinken, deden de winkeliers goe de zaken. Waar zaken worden ge daan, wordt geld verdiend, en waar geld wordt verdiend, heerst welvaart. (Laat dit dus de jeugdige lezers dus een les zijn: welvaart kan alleen daar heersen, waar hard wordt gewerkt) Het was dan ook werkelijk een leuk gezicht in dat eerst zo stille dorp. Wagens met bouwmaterialen voor de nieu we fabrieken rolden af en aan, ter wijl een stroom van vrachtwagens uit de fabriek rolden klaar om overal de werkende mens te dienen. Werd dit alles nu niet te veel voor die ene agent P. Poppesnor? Niks hoor! Poppesnor had er een collega uit de stad bijgekregen, die erg be dreven was in het bedienen van een stopbord. En terwijl deze jon geman zich ijverig bezig hield met het regelen van het verkeer over het marktplein, stond P. Poppesnor hier tevreden naar te kijken. Doch ook even buiten het dorp was het werk in volle gang. Grote heima chines sloegen palen in de grond, beton molens ratelden, tientallen metselaars, steigerbouwers en tim merlieden waren hard aan het werk en daar groeide de grote, niewe gebouwen van 't HOLSJAK- bedrijf. Het oude fabriekje, waar in de smid en Sjaakie waren be gonnen, stond er klein en armzalig naast. Smidje en zijn vriend Sjakie stonden zielsgelukkig naar 't werk te kijken en Sjaakie zei tot een forse man, die een leren jas droeg: „Zeg opzichter, hoelang denken jullie nog over deze gebouwe te bouwe De opzichter spuwde eens op de grond, bestudeerde zijn blauwdruk en zei: „Een jaartje nog, denk ik." Opzichters met le ren jasen kunnen dat natuurlijk goed bekijken en ja hoor, precies na een jaar was het werk gereed.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 8