Sunil bleekt voor u Sunil blauwt voor u ...èn Sunil is nylon-actief BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN DE KLOOF m SUNIL, NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL Aanstaande moeder U kunt helpen 5 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 FEBR. 1963 Toch was hieraan dringend behoefte, zowel op de Vliedberg als in andere delen" der gemeente. De voorzitter beantwoordde achter eenvolgens de verschillende sprekers. Aan de opsomming van de heer v. d. Meerendonk van de posten die voor grotere werken waren uitgetrok ken, voegde hij nog toe de post van f 10.000,- voor voorbereidings- kosten Cultureel Centrum en de be langrijke investeringen voor verbete ringen aan het zwembad. Spr. wees er de heer Kroon op dat omtrent de plaats van de Christelijke school nog geen definitieve beslissing was genomen, in afwachting van de herziening van het uitbreidingspjlan Vliedberg. Mogelijk is reeds volgen de week hieromtrent meer bekend. Ten aanzien van de opmerkingen van de heer Broeren betreffende de Heistraat en de Past. v. Akenstraat, zei de voorzitter dat met de verbete ring van eerstgenoemde straat thans spoedig kan worden begonnen, maar dat de doortrekking van de Past. v. Akenstraat nog wacht op overeen stemming met de heer v. Helvoirt, eigenaar van een strook grond, waar mee men nog niet tot een accoord is kunnen komen. Betreffende de vermakelijkheids belasting voor de bioscoop merkte de voorzitter op dat deze in Vlijmen reeds zeer laag is en dat tal van films als culturele films worden aan gemerkt en daardoor buiten dé be lasting vallen. De exploitant verkeert hier dus, ten opzichte van andere plaatsen, in een bijzonder gunstige positie en als de zaal ook voor an dere gelegenheden beschikbaar werd gesteld, zou de exploitatie nog eco nomischer zijn. Een prijskaart voor gemeentegron den achtte spr. thans van weinig nut, nu de gemeente nog slechts een arm zalig stukje beschikbaar heeft. Wan neer nieuwe terreinen worden aange kocht en beëxploiteerd, worden zal dit nader worden bekeken. Optie's worden door B. en W. niet verleend. Hoogstens kan een perceel vrijblijvend enige tijd door hen wor- den vastgehouden. Culturele belangen. Subsidie Carnaval. De heren Kroon en Leermakers pleitten voor een subsidie aan het nieuwe comité voor Culturele Belan gen Vliedberg. De voorzitter betoogde dat B. en W. dergelijke initiatieven graag wil den steunen. Het vorige comité, dat een subsidie van f 3000, kreeg toegewezen, heeft deze niet opgeno men omdat'het niet meer bestaat. B. en W. willen eerst wat activi teiten van het nieuwe comité zien en zullen dan een gemeente-subsidie in gunstige overweging nemen. De heer v. d. Meerendonk brak 'n lans voor meer subsidie aan de Car navalsvereniging. Deze vereniging mag als een modelvereniging in de Langstraat worden beschouwd. Zij ontvangt van de gemeente slechts f 50.- voor het kindercarnaval, f 25. - voor een prijs in de optocht en f 100. - voor dit jaar voor het bejaarden-carnaval. Den Bosch geeft alleen voor de optocht al f 7500. subsidie. De voorzitter zei dat B. en W. van mening waren dat de Carnavalsver eniging verschillende bronnen van in komsten had, o.a. van de kasteleins en de brouwerijen. In bijzondere ge vallen, zoals vorig jaar bij het 100- jarig bestaan en dit jaar bij de opzet van een feest voor bejaarden, geeft de gemeente extra subsidie. Zij von den geen aanleiding nog verder te gaan. De heer v. d. Meerendonk be pleitte tevens een subsidie-verhoging van f 100. - voor de Heemkundige Kring. Hij noemde haar orgaan „Met Ganse Trouw", een der best verzorg de bladen op dit gebied, maar daar werd f 800. - per jaar op toege legd. De uitgave was alleen mogelijk geweest, dank zij het feit dat de Pa ters van Onzenoort de drukkosten van het blad belangrijk reduceerden. Ook Drunen en Heusden subsidiëden de Heemkundige Kring. Heusden heeft de subsidie zelfs van f 150 tot f 250 verhoogd. Ook aan de gemeen te Waalwijk is subsidie gevraagd nu deze plaats in de kring is opgenomen. De voorzitter achtte de kring en het blad van groot belang. Mogelijk zullen B. en W. bij begrotingswijzi ging nog een aanvullende subsidie voorstellen. Mevrouw Martens zou gaarne zien dat de ponnyclub van Haarsteeg ge subsidieerd werd en dat de Landelijke rijvereniging aldaar een hogere subsi die dan f 25. - kreeg. De voorzitter adviseerde beide verenigingen een desbetreffende aan vraag in te dienen. B. en W. zouden deze ongetwijfeld in gunstige over weging nemen. De heren van Son en Willigers zouden gaarne zien dat aan de lees bibliotheek in Nieuwkuijk ook f 75 meer subsidie werd verleend, nu ook de bibliotheek in Vlijmen f 75 meer krijgt vanwege de oprichting van een jeugdbibliotheek. De bibliotheek in Nieuwkuijk heeft n.l. eveneens ruim 50 jeugdige lezers. De voorzitter achtte een leesbiblio theek van groot cultureel belang voor een gemeente. Het gemeentebestuur zal nader de situatie beoordelen en de bibliotheken kunnen op haar financiële medewer king rekenen. Ten aanzien van de recreatie-wen sen voor de jeugd, door mevr. Mar tens geuit, deelde de voorzitter mede, dat op de Vliedberg en ook elders, verschillende speeltuinen voor de jeugd ontworpen zijn. De uitvoering stuit echter op verschillende techni sche bezwaren. Op korte termijn zul len thans een paar ontwerpen gereali seerd worden. Met algemene stemmen wordt hier na de gemeentebegroting 1963 vast gesteld. Ook de Bedrijfsbegrotingen en de begrotingen voor Maatschappelijke Zorg voor 1963 werden goedge keurd. De gemeenterekening 1960 werd eveneens vastgesteld, nadat de voor zitter op enkele bemerkingen van de heer v. d. Meerendonk een nadere toelichting had gegeven, Het voorstel tot verhoging van het tarief vermakelijkheidsbelasting t.a.v. dansavonden werd goedgekeurd. In plaats van f 3.50 per 10 m2 dans vloer, met een minimum van f 12.50, wordt nu f 7.50 per 10 m2, met een minimum van f 15, - geheven. Aan mej. M. A. Dingemans werd een perceel bouwterrein ten zuiden van de Deken van Baarstraat verkocht en aan de heer N. A. de Bont te Oss werd recht van opstal gedurende 2 jaar verleend op een complex bouw percelen aan de noord- en oostzijde van de Emmalaan op de Vliedberg. Deze percelen waren aanvankelijk verkocht aan J. M. v. d. Heijden te Rosmalen en zijn nadien door N. A. de Bont overgenomen. De totaal-prijs bedraagt f 113575. - Over dit be- Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam. Sunil wast stralend wit. T^CEen speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van 3 nylon e.d. tegen. Grondaankoop. Als nagekomen agendapunt was er een voorstel van B. en W. tot aan koop van 2 percelen aan de westzijde van de Burg. v. d. Venstraat, van de Instelling v. Maatschappelijke Zorg, ten behoeve van de realisering van het uitbreidingsplan. Vanwege de relatie van deze Instelling met htet Gemeen tebestuur bedraagt de koopprijs slechts f 1. - per m2. Met Chr. de Laat is overeengeko men dat hem een vergoeding van f 400.- wordt betaald. Nieuw bouwterrein voor fa. v. Ruremonde Tenslotte kwam nog een voorstel ter tafel om aan de fa. v. Ruremonde terrein te verkopen voor een te bou wen nieuwe maalderij en veevoeder fabriek met een nabij gelegen woon huis. De nieuwe fabriek zal gebouwd worden nabij de nieuwe Langstraat- weg, ten zuiden van de vroegere fa briek die door brand verwoest werd. De woning komt aan de Burg. v. d. Venstraat. Voor het fabrieksterrein geldt een prijs van f 5.87 per m2, voor het woningbouwterrein wordt f 8.50 per m2 berekend. De gemeente is in onderhandeling over de aankoop van het terrein waar voorheen de fabriek van de fa. v. Ru remonde stond. Daar zal een nieuwe rooilijn worden vastgesteld, om de situatie bij dit kruispunt Burg. v. d. Venstraat-Wolput overzichtelijker te maken. drag of over het nog niet betaalde gedeelte hiervan moet genoemde de Bont aan de gemeente 5 rente per jaar vergoeden. Hij heeft dus 2 jaar de tijd hierop woningen te bouwen en deze aan derden te verkopen. Voor de gemeente is het van belang dat de verleende bouwvergunningen niet verlopen. De raad besloot vervolgens om aan een viertal bewoners van woningwet woningen, met wie overeenstemming over de prijs was bereikt, deze wo ningen in eigendom over te dragen Provinciaal nieuws U hebt waarschijnlijk wel eens ge hoord dat een belangrijk geneesmid del alleen maar gemaakt kan worden met Uw hulp. U bent de enige die kunt helpen, U en niemand anders. Sinds vele jaren produceert de N.V. Organon te Oss een geneesmid del uit de urine van aanstaande moe ders. Deze urine bevat namelijk tot Snerpende pijnen voor en na door opstijgend zuurbrand? Rennies blussen het vuur onmiddellijk. Ze herstellen prompt het verstoorde even wicht in de maag en maken zo het over tollig zuur onschadelijk. Op 't moment dat U Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies - een ple- zierige remedie; smakelijk en... onopvallend. en met de vierde maand van de zwan gerschap een stof, die de énige grondstof vormt voor een hormoon preparaat, dat op ruime schaal wordt toegepast bij de behandeling van stoornissen in de ontwikkeling en af wijkingen in de functie van bepaalde organen, zoals het opheffen van een bestaande onvruchtbaarheid. Is het geen imponerende gedachte, dat uit Uw urine een preparaat kan worden bereid, dat in staat is te bevorderen, dat andere vrouwen mèt U het geluk van het moederschap gaan delen? Vrouwen, die U wellicht nu benij den, omdat zij kinderloos door het leven moeten gaan. Nu U dit weet zijn wij ervan over tuigd, dat U niet zult aarzelen Uw medewerking te verlenen aan deze actie. Het kost U weinig moeite. De door U verzamelde urine wordt dagelijks bij U aan huis afgehaald door een ophaaldienst, die beschikt over heel gewone auto s zonder enig opschrift Het spreekt vanzelf, dat Uw even tuele aanmelding behandeld wordt met de grootst mogelijke discretie. U behoeft er dus weinig voor te doen, maar ook Uw geringe inspan ning wordt op redelijke wijze be loond. Voor wat, hoort nu eenmaal wat. De actie heeft tot nu toe hier ter plaatse een verheugend goed resul taat opgeleverd. Wij hopen van gan ser harte dat dit zo zal blpven. De toenemende behoefte aan dit geneesmiddel in medische kringen dwingt ons steeds sterker aan te drin gen op Uw medewerking. Bij voorbaat heel hartelijk dank, vooral namens de patiënten, die in de toekomst van Uw bereidwilligheid zullen profiteren. U kunt zich aanmelden bij Mej. J. M. Wilmont, Stationsstraat 112, Waalwijk. f' 112. „Dus je wilt niet even mee binnen komen?" vroeg smidje Verholen. Niks hoor, mt geen stok krijg je me binnen!" antwoordde de duivel. „Haal jij je misselijke tovertrucjes met stoelen en brandblussers maar met anderen uit. Hahaha! Smidje Verholen haalde zijn schouders op en zei* „Nou goed, wacht dan maar buiten. "Maar eh, wat ik zeggen wou. Ais je dan niet binnen wilt wachten, maak je dan tenminste een beetje nuttig onderwijl dat ik me kleed voor de tocht." „Wat moet ik dan doen?" vroeg de duivel wantrouwend. „Och, niks bijzon ders," zei smidje Verholen slim. „Zie je daar die perenboom? Doe me een plezier en pluk er wat pe ren uit. Het zijn heerlijke, sappige peren en ze zullen ons goed sma ken op onze warme, verre reis." Dat is goed. Dat wil ik wel doen, zei de duivel. „Ik houd ook wel van peren. Ik zal er een heleboel plukken." De duivel pakte een lad dertje, dat daar stond en liep naar de perenboom. Smidje Verholen liep nu grijnzend van plezier naar huis en ging de keuken binnen. Maar denk nu niet, dat hij zich ging wassen en verkleden! Niks hoor! Hij keek voorzichtig door het raampje en zag hoe de duivel be hoedzaam in zijn perenboom klom. En toen de duivel in de boom zat, zei de smid; „Mooi zo, oude baard aap! Blijf jij nu maar mooi zitten waar je zit!" En amper had de smid deze woorden uit zijn mond, of een geweldig geloei en gekrijs weer- klonk.„Help! Help! Help!! Au! Ooo au Help! Laat me d'r uit!!" werd er geschreeuwd. Hard rende smidje Verholen nu naar de pereboom toe en zei:„Zeg, wat is er aan de hand? Waarom schreeuw je zo? Ik dach, dat je eruit gevallen was en minstens al je smerige ribben had gebroken?" „Was ik er maar uit gevallen!" tierde de duivel. „Ik zit vast! Die smerige takken grij pen me beet! Ik kan niet meer weg! Au!!" „Dat was juist de bedoe ling!" lachte de smid. „Ken je dat leuke rijmpje: Blijf zitten waar je zit en verroer je niet! Ga jij dat maar zingen! Je zingt immers zo goed?" feuilleton van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 20 „Wat zal het zijn?" vroeg Hilda, waarop Floor giechelend riep: „Das DreimadelhausZó was de humor thuis bij Hilda Brand. Karei werd overmeesterd door het vrije geluk van het gezin Brand. Zulk een ge zinssfeer had hij ook nooit gekend. Een feestelijke gelegenheid was ook de voorstelling van Nora aan Herman Volders, met een heil dronk van Volders' prima wijn op de kennismaking. Bij het toosten nam Volder? meteen het besluit, dat ook Nora en hij elkaar tuto yeerde. „Nora, Karei, op een mooie en gelukkige toekomst voor jullie beiden" Met genoegen stelde hij vast, dat Nora volstrekt geen last had van minderwaardigheidsgevoel de kwaal, waaraan Karei leed. Het timbre van Nora's stem, met 'n licht accent van meisjes-uit-een hij vond het allemaal gaaf en zui ver. Haar goede figuur, de over vloedige weelde van haar asblond haar en haar grote, blauwe ogen hadden hem betoverd. Daarom ook kon hij later, alleen met Karei, op recht en spontaan zijn mening zeg gen: Ik heb je aangeraden, je nog niet met de liefde te bemoeien zolang je niet bent afgestudeerd. Je hebt je er niet aan gehouden, maar ik kan begrijpen, dat je op dat meisje verliefd werd. Nora is de vrouw die je nodig hebt. Ik feliciteer je, ke rel." Maar mét de liefde kwamen de problemen voor Karei de Hoog, zoals Volders had voorspeld. Het warén de problemen, die Volders had voorzien. Problemen, die bij gezonde jonge mensen die al ge ruime tijd verloofd zijn, welhaast zich altijd komen melden. Nora dacht aan haar toekomstig leven; ze wilde toch eens gaan trouwen. „In ieder geval moeten we er voor sparen", had ze haar ver loofde gezegd. Zijn antwoord, dat ze toch wist, dat hij eerst klaar moest zijn met zijn studie, bevre digde haar niet. En sparen? Er bleef niet veel van zijn kleine sa laris over Hij moest toch ook zijn moeder onderhouden Maar bij Nora brandde het ver langen om eindelijk eens onder het juk uit te komen van haar pleeg ouders. Het werd steeds moeilijker voor haar; oom had haar al een paar maal onderhouden, dat zij het huis van haar pleegouders leek te ontvluchten. Ook verweet hij haar, dat haar verloofde zijn huis leek te mijden. Hij besefte maar al te goed, dat Nora haar vroegere onderdanigheid die toch altijd twijfelachtig was geweest aan hem, haar pleegva der en voogd, had opgezegd. Ver gramd en vernederd om zijn verlo ren macht en prestige over zijn zelfstandige pleegdochter, die zijn hulp in geen enkel opzicht meer behoefde en hem koppig dorst te weerstaan, wachtte Mulder op de explosie, die eens komen moest. En die explosie kwam. Toen hij op een avond het eten stond al op tafel zijn vrouw vroeg waar Nora was, zij deze ontwijkend „Ze komt zo, ze is zich aan het ver kleden." „Aan het kleden?" klonk het luid en driftig. „Ze heeft maar op tijd aan tafel te komen." Het bangelijk pogen van zijn vrouw hem te kalmeren, negerend, stormde hij de trap op naar het kamertje van zijn pleegdochter. Hard bonzend op de kamerdeur bulderde hij haar toe, dat ze on middellijk aan tafel moest komen. Nora opende plotseling de deur en vroeg haar pleegvader woedend, waarom hij haar zo toebrulde. „Waarom schreeuwt U zo, wat wilt U?" „Wat ik wil?" klonk de toornige wedervraag „Ik wil en ik beveel dat je onmiddellijk aan tafel komt, zoals in een christelijk gezin past. Ik wens niet op jou te wachten met het gebed." Nora was door dezelfde blinde woede aangegrepen als haar pleeg vader. Ze stond tegenover hem haar rechter hand was tot een vuist gebald, in de andere had ze haar jurk, die ze verwisseld had voor haar uitgaanskleding. „Ik verbied U, zo tegen me op te treden", zei ze fier. Jij verbiedt? Wat heb jij te ver bieden? Ik, als hoofd van het gezin, heb hier alleen te verbieden. Ik verbied jou, om. Ontsteld brak Mulder zijn zin af en staarde naar zijn opstandige pleegdochter, die, opeens beheerst hoewel trillend over haar gehele lichaam, hem toevoegde: dorp en onsteedse natuurlijkheid, „Spaar uw verdere grote woor den maar, oom. Ik heb, al die jaren, al zo vele preken van U moeten aanhoren nu verdraag ik het niet langer. Ik ben meerderjarig en ga voortaan mijn eigen weg. Ik ga uw huis uit voor goed. Nu direct." Toen Nora, aangekleed, beneden kwam, een koffertje in haar hand, deelde ze haar pleegouders mee, dat ze ging. Lijkbleek, en ontsteld om de uitvoering van Nora's drei gement, stond Mulder op. Met een gevoel van meelij keek Nora naar tante, die snikkend haar gezicht in haar schort verborg. Ze zei met bevende stem: „Dag tante, dag oom, U zult me nog wel eens zien. Wat nog op mijn kamer van mij is, haal ik later wel." Mulder keek, niet bij machte 'n woord uit te brengen, zijn pleeg dochter verbijsterd aan. Hij besefte, dat hij haar voorgoed had verloren. Zwijgend, met gebogen hoofd, stond hij daar, verslagen, de armen slap langs zijn brede lijf. Zonder enige bedenking was Nora opgenomen in het gezin van juffrouw Brand. Bij Karei thuis kon niet twee verloofden onder één dak gaf moeilijkheden. Op Hilda's kamer was tóch een bed vrij doordat Hilda's zuster, Lien, 'n paar jaar geleden was getrouwd. Juffrouw Brand behandelde Nora als een van haar dochters, doch be merkte maar al te goed, dat Nora andere verlangens had. Ze had haar gezegd.dat Nora zolang mocht blij ven als ze zelf wilde. Ze liet haar volkomen vrij. Wilde ze op 'n ka mer bij andere gaan wonen, ze mocht gaan en had ze spijt van ontvluchting bij haar pleegouders, wel, dan ging ze terug. Maar Nora schrok terug voor het leven op een kamer bij vreemden en terug naar haar pleegouders weigerde zij hals starrig. „Waarom gaan jullie eigenlijk niet trouwen opperde Hilda nuchter. .Trouwen herhaalde Nora. ,We hebben nog niets kunnen sparen". „Natuurlijk," viel Floor bij, „net als onze Lien". Hilda en haar moe der knikten instemmend. Hilda vertelde hoe „onze Lien" was gaan trouwen. Lien had, als kwekeling met akte, een salaris, dat de vorm van een ruim zakgeld had. Haar verloofde, onderwijzer, kon van zijn tractement amper een paar nieuwe schoenen kopen. Toch wil den ze trouwen. Ze kochten wat meubelen en het verdere hoogno dige op afbetaling en gingen toen naar het stadhuis gewoon met de tram. Lien bleef er eerst bij wer ken. (wordt vervolgd) TWEED HA1VE PRUS ft s ■v*-: copyright

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2