wAalwrjkse en LAnqstRAAtse coimnt VLIJMEN BINNEN- EN BUlTENLANE Vliegtuig vermist Voor 30.000 gestolen Processie in Veghel was niet geoorloofd Spijtoptanten nu bijna afgewerkt Minister Klompé naar de West Diefstal uit K.L.M.- vliegtuig Mammoetwet aangenomen Nederlandse vrijwil ligers naar ont wikkelingslanden Nieuwe toto-zondag Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 83a JAARGANG No. 13 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 vau het Zuióen Bureaux. Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Schoenen voor Uw voeten Wij prijzen ons gelukkig dank zij de medewerking van „De Jim my Joy"-koerier (Schuwer N.V.) over de publikatie-rechten van en kele artikelen te kunnen beschik ken, die oorspronkelijk geschreven werden voor 't interessante maand blad „Spreekuur thuis", een blad onder redaktie van dokters dat wordt uitgegeven in samenwerking met de Kon. Ned. Mij tot bevorde ring der geneeskunst. Gaat u wel eens met uw kinde ren naar zee? Nauwelijks zijn ze aan het strand of ze doen hun kou sen en schoenen uit en hollen en springen door het zand. Uitdoen is eigenlijk het goede woord niet; zij rukken hun kousen en schoenen van hun voeten, smijten ze ergens neer en rennen weg naar het wa ter. Niets is heerlijker dan pootje baden, kuilen graven of op het strand spelen. Alles op blote voe ten in het water of op het zand, het voelt zo lekker aan. En bij het naar huis gaan worden de kousen en schoenen pas weer aangetrokken als het duin is opgeklommen en het voetpad is bereikt. Anders ko men de schoenen vol met zand en bovendien gaat het lopen met schoenen door het rulle zand heel wat moeilijker dan zonder. Op een natuurlijke bodem zoals zand of gras mogen de kinderen gerust op blote voeten lopen, op een harde vloer of straat liever niet. Omdat het in ons klimaat nodig is dat iedereen zijn voeten be schermt, zijn wij het ons niet zo bewust, maar 't dragen van schoe nen is een noodzakelijk kwaad. Het is eigenlijk even onnatuurlijk als het dragen van een bril of een kunstgebit. Het is soms ook even lastig en dat is voor iedereen die goed oplet dagelijks te zien. Denkt u maar eens aan de klein tjes die het nog moeten leren om met schoenen te lopen. Zij doen dat onder protest en wanneer zij het toch moeten, wurmen zij net zo lang tot zij hun schoenen weer uit hebben. Tot wanhoop van hun moeder weten zij dit soms hard nekkig lang vol te houden. Het is duidelijk dat de schoenen hen hin deren en dat zij liever op hun blote voeten blijven lopen. onder tafel, lekker uit maakwijzen en leestvormen. Tal van uiteenlopende materialen wor den tegenwoordig bij de schoenfa- bricage gebruikt. Men kan ook schoenen in de meest uiteenlopen de prijsklassen en kwaliteit vin den. En de mode die steeds veran dert, heeft een grote invloed op de wisselingen in model, snit en kleur. Van de persoon zelf zijn de ar- beids- en .levensgewoonten weer van belang voor de voet- en schoenverhouding. Ook 't lichaams gewicht, lengte, leeftijd en gezond heidstoestand. Iedereen heeft bo vendien voor een bepaald schoen model of kleur een voorkeur, nog afgezien van het bedrag dat hij wenst te besteden. U ziet het, het is niet zo eenvou dig om hier een goede raad te ge ven. In het algemeen komt het er op neer dat u het toch zelf moet uitzoeken. Maar doe dat met ver stand. Als u bijv. een wandelschoen nodig hebt, moet u er zich van overtuigen dat u een schoen koopt waar u ook echt op wandelen kunt. Iedereen moet voor zichzelf een keuze maken. Het is daarvoor niet nodig dat men al de hierboven ge noemde punten tot in bijzonderhe den kent, maar het is wel nuttig om er althans iets van te weten. Men kan er zijn voordeel mee doen als men een paar schoenen moet kopen. Maar nogmaals: Koop uw schoenen met verstand! Als u een paar goede schoenen voor wat moeilijke voeten wilt hebben, moet u bijv. niet op zaterdagmiddag de eerste de beste winkel in lopen en beslist die schoenen willen heb ben die u zojuist in de etalage zag staan. 0 wurmen ie hun schoenen uit Al trachten zij het meestal beter te verbergen, ook de volwassenen tonen ons de hinder die zij van hun schoenen ondervinden. Vele da mes trekken onder tafel of in het donker van de bioscoop hun schoe nen uit om hun voeten wat rust te geven. En als u 's avonds laat nog ergens onverwachts op bezoek komt, bestaat er een grote kans dat de huisvrouw u op pantoffels open doet, de lastige schoenen heeft zij al uitgetrokken. Bij de oorzaken van voetklach ten komen natuurlijk ook de schoenen ter sprake. Zeer terecht, want de schoenen worden altijd als eerste oorzaak genoemd. Er wordt zelfs beweerd dat bijna alle voetklachten door het schoeisel worden veroorzaakt. Alle mensen die last van vermoeide of pijnlijke voeten hebben en aan het einde van de dag hun schoenen met een zucht van verlichting uittrekken, zullen dit onmiddellijk beamen. Als wij ernaar vragen blijkt dat deze mensen vaak vele paren schoenen in de kast hebben staan. Volgens hen deugt er echter geen een van en zij geven ons daarbij de volgende uitleg: „Kijk, deze schoenen zijn me te krap en knel len aan de tenen en die schoenen zijn aan de achterkant veel te stug waardoor mijn hiel pijn gaat doen. En dat is nu al het zoveelste paar dat niet lekker zit, want die vo rige waren ook niet goed, die druk ten te veel op mijn wreef. Bij dat paar krijg ik na een paar uur steeds kramp in mijn kuit. Die deugen dus ook niet en dat waren nog wel schoenen die mij speciaal waren aanbevolen omdat zij een ideale pasvorm zouden hebben." Deze mensen hebben al van alles geprobeerd. Zij willen graag van hun klachten af en komen dan met de soms bijzonder lastige vraag: „Wat voor schoenen moet ik nu eigenlijk dragen om geen last meer van mijn voeten te heb ben?" Zij leggen de nadruk op het woordje ik. Niet alleen omdat zij het zijn die de pijn en de vermoeid heid voelen maar ook omdat zij hebben bemerkt dat wat anderen kunnen dragen voor hun eigen voeten ongeschikt is. Zij denken nu dat zij een uitzondering vormen en voelen zich achteruit gesteld. Wanneer zij zien hoe andere men sen schijnbaar zonder last op mo dieuze schoenen lopen die zij on mogelijk (meer) zouden kunnen dragen en die juist zo begeerlijk zijn, dan gaan zij daaronder gebukt. De vraag naar schoeisel waarmee zij zonder pijn kunnen lopen wordt soms zo dringend dat zij zich tot allerlei mensen om raad wenden. Bij wie moeten zij voor zo-iets zijn? Het is gebleken dat deze mensen zich tot al diegenen wenden die iets met voeten en schoenen heb ben -te maken en van wie zij aan nemen dat zij er ook iets van we ten. Zij vragen niet alleen hun huisarts of specialist om raad maar .-eveneens hun schoenmaker of hun schoenwinkelier. Zij vragen het aan een voetverzorger of aan een verpleegster die zij toevallig ken nen. Misschien ook wel aan andere mensen in wie zij vertrouwen heb ben en van wie zij een verantwoord advies verwachten. Hoogstwaarschijnlijk krijgen de vragenstellers van alle mensen die zij om raad vragen een verschil lend antwoord en dat brengt hen nog meer in de war. Wanneer bij voorbeeld een gezette heer bij het staan over pijn in de voeten klaagt zal zijn dokter hem een vermage- ringsdieet voorschrijven en hem te vens aanraden wat meer lichaams beweging te nemen. Zijn schoen winkelier zal hem een paar flinke schoenen met een stevig geleng aanbevelen en zijn voetverzorger zal hem zeggen dat hij een paar steunzolen nodig heeft. Hij zal niet weten wat hij moet doen en mis schien wel denken dat ze een loop je met hem namen. En toch kreeg hij van iedereen het juiste ant woord! En een ernstig gemeend antwoord bovendien. Hoe komt het nu dat hij toch niet tevreden is? De mensen aan wie hij zijn vraag stelde zijn stuk voor stuk expert op hun eigen gebied. Zij gaven hem waardevolle raad maar zij beantwoordden zijn vraag vanuit hun eigen gezichtpunt. De antwoorden liepen daardoor te ver uiteen. De schoenen kunnen de voeten ongunstig beïnvloeden, maar het omgekeerde is ook waar. Deze ver houdingen tussen voet en schoe nen zijn erg ingewikkeld. En daar kunnen soms zovele en uiteenlo pende dingen een rol bij spelen dat vrijwel niemand in staat is om dit alles in zijn geheel te overzien. Laat staan dit alles in een afdoend antwoord weer te geven. Nemen wij nu als voorbeeld alleen maar eens de voeten, de schoenen en de persoon die de schoenen moet dra gen. De voeten zijn op een zeer inge wikkelde wijze samengesteld uit beenderen, gewrichten, banden, spieren, pezen, bloedvaten, zenu wen, vetweefsel en huid. De manier waarop dit alles leeft en beweegt is nog veel ingewikkelder. Boven dien zijn alle voeten dan nog ver schillend van vorm. Er bestaat dan ook een vormtypen-indeling die voor de juiste schoenkeuze van be lang zijn. Evenals de veranderingen of zelfs misvormingen die tijdens het leven in de voeten zijn opge treden. In schoenen bestaat een enorme variatie. Er zijn verschillende De vorig jaar juni in Veghel ge houden sacramentsprocessie was niet geoorloofd. De justitie heeft wel een onderzoek, maar geen ver volging ingesteld, omdat de betrok ken geestelijkheid de toezegging heeft gedaan dat de processie in Veghel niet meer zal worden ge houden. Ministe Beerman (Justitie) ant woordde dit op schriftelijke vragen van het staatkundig gereformeerde Tweede Kamer-lid, de heer Van Dis. Hij meende drie processies te hebben gevonden die „in strijd met de wet" waren gehouden. Het ging om de sacramentspro cessies van 21 juni vorig jaar in Uden en Veghel en de plechtige omgang in juli vorig jaar in Den Bosch. Minister Beerman zei dat de processie in Uden al in 1848 gebruikelijk was en dus niet in strijd is met de wettelijke bepalin gen. (Processies die voor een be paald tijdstip in Nederland traditie waren mogen nog worden gehou den). Wat de plechtige omgang in Den Bosch betreft: volgens de mi nister moet men deze niet beschou wen als een openbare godsdienst oefening, maar als een allegorische en historische optocht, zij het met een religieuze inslag. De minister achtte strengere maatregelen van toezicht onnodig. Verwacht kan worden dat nog in de zittingsperiode van het huidige kabinet het probleem van de spijt optanten praktisch afgewerkt zal zijn. Het laat zich aanzien dat in april van dit jaar alle aanhangige verzoeken zullen zijn afgedaan. Dit heeft de minister van Justitie de Eerste Kamer meegedeeld in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag over de begroting 1963 van het departement van jus titie. In 1961 en in 1962 bedroeg het aantal „direct" verleende toestem mingen 1085 (3473 personen) en het aantal „direct" aangeduide af wijzingen 121 (263 personen) Een Amerikaans straalvliegtuig van de „Northwest Airlines", is dinsdag vermist met 39 passagiers aan boord en een bemanning van 7. Het toestel was onderweg van Mi ami naar Chicago. De kustwacht zette een opsporingsactie in tussen Miami en Lakeland in Florida, toen Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" het radiocontact met het toestel werd onderbroken. Dit gebeurde zeven minuten nadat het was op gestegen van Miami. Het vliegtuig had op dat moment zijn normale vlieghoogte nog niet bereikt. Er waren geen tekenen die op moei lijkheden wezen. Lakeland was het volgende punt waarmee per radio contact moest worden gemaakt. Daar heeft men geen seinen opge vangen. De minister van maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé is za terdag vanaf schiphol naar Surina me vertrokken om er o.m. te spre ken over de landverhuizing van de uit 175 zielen bestaande groep Toe- goenezen (thans tijdelijk in het kamp Pieterberg bij Westerbork in Drente) en in omgekeerde richting de overkomst van Surinamers naar Nederland. Dinsdag 19 februari vertrekt mi nister Klompé naar de Nederlandse Antillen. In de nacht van maandag op dinsdag is te Groningen ingebro ken bij de juwelier F. Hazenkamp. Er is voor meer dan f 30.000 gesto len. Onder meer werden vijf gou den dameshorloges, ongeveer 270 fantasieringen met steen, 20 bril- jantringen met elk een waarde van tussen de 900 en de 4000 gulden en 20 gouden colliers buitgemaakt. Naar eerst thans bekend is ge worden, is zaterdag jl. bij de aan komst van de KLM DC-8 uit Jo hannesburg op Schiphol gebleken, dat uit het vrachtruim een kistje was verdwenen, waarin zich En gels bankpapier bevond ter waarde van ongeveer een mijoen gulden. Vier andere kistjes waren onaan geroerd gebleven. De totale zending bestond uit 5 kistjes, verpakt in twee jute zak ken. De totale waarde aan Engels bankpapier was 4.6 miljoen gulden. De zending was bestemd voor 'n bank in Genève. Een opmerkelijk facet van deze zaak acht men op Schiphol het feit, dat de op de luchthaven gevestig de dienst luchtvaart der rijkspoli tie er tot dinsdagavond dus 3V2 dag na de verdwijning van het geld' nog niets van af wist en er voor het eerst van hoorde van enkele journalisten. Te-difc, i« veel staan en platvoeten Wij worden tegenwoordig steeds meer en beter ingelicht over de samenstelling, bereiding en fabri cage van het voedsel dat wij eten, de kleding die wij dragen en van de vele gebruiksvoorwerpen die ons omringen. Het is ook nuttig dat de consumenten iets weten over de schoenen die hun arme voeten in deze beschaafde wereld moeten dragen Applaus voor minister Cals klonk dinsdag in de Eerste Kamer nog voordat Kamervoorzitter Jonkman officieel de uitslag van de monde linge stemming over de mammoet wet had meegedeeld: al tijdens het aflezen van de namen was duide lijk geworden dat de socialistische senatoren eensgezind voor het veel omvattende ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs stem den. Dit was de hulp die nodig was om de mammoetwet heen te tillen over de laatste mogelijke parle mentaire hindernis. In de Eerste Kamer bleken tenslotte 49 vóór stemmers te zijn en slechts 16 se natoren die de mammoetwet wil den tegenhouden. De liberalen stemden unaniem tegen. De Nederlandse regering heeft 'n principebesluit genomen voor uit zending van voorlopig vijftien jonge vrijwilligers naar de ontwik kelingslanden. Voor de eerste, ex perimentele fase van dit plan is 'n bedrag uitgetrokken van zeven tot acht ton. De bedoeling is, dat Ne derlandse jongeren in de leeftijd van 25 tot ongeveer 30, 32 jaar voor een periode van circa twee jaar met een zekere opofferingsge zindheid zullen gaan werken aan projecten in landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Over de landen noch over de projecten is reeds 'n besluit genomen. Hierover moet nog overleg plaats vinden tussen de regeringen van landen die op de plaatsing van Nederlandse vrij willigers prijs stellen. De vrijwilligers zullen in het al gemeen een universitaire opleiding moeten hebben. De selectie is een moeilijk probleem, zei minister Luns. Wij mogen geen mislukkin gen riskeren. De rij kspsychologische dienst be studeert deze selectieproblemen al enige tijd en in de komende dagen zullen besprekingen worden gehou den met prof. Kelly, hoogleraar in de psychologie in Michigan, die op het ogenblik het hoofd is van de selectie voor 't Amerikaanse Peace Corps. De al bijna twee maanden tot werkeloosheid gedoemde liefheb bers van de voetbalpool kunnen gerust zijn: volgende week zullen zij het enerverende spel met de enen, tweeën en drietjes weer kun nen spelen. De stichting „De Natio nale Sporttotalisator" heeft name lijk besloten voor zondag 24 febru ari een voetbalpool vast te stellen, die is gebaseerd op de Italiaanse, Spaanse en Portugese competitie. De deelnemers zullen echter met een eerste en een tweede prijs te vreden moeten zijn. De „extra prijs der gelijke spelen" kan name lijk niet worden verspeeld, aange zien het niet mogelijk is dertig wedstrijden voor deze buitengewo ne toto te laten tellen. MAANDVERGADERING DE REISDUIF De Postduivenvereniging De Reisduif hield een maandvergadering in café H. Boom-v. d. Wiel; de opkomst was groot. De voorzit ter opende de vergadering, waarna de no tulen werden gelezen en goedgekeurd. Me dedeling werd gedaan over de aanschaffing van een nieuwe Moederklok. Afgevaardig den werden benoemd voor de BCC-verga- dering in Den Bosch op 18 febr. Er werd besloten dit seizoen weer een zesdaagse te houden, 2 Vitesse vluchten, 2 Midfond- vluchten, 2 jonge duiven, met prachtige pijrijzen; met Pasen een eiervlucht te hou den en ook een kermisvlucht. Ringen werden uitgereikt. Opgave derby- ringen vlucht jonge duiven Noyen voor de BCC en omstreken. Bij de rondvraag voer den enkele sprekers het woord, die bevredi gend werden beantwoord, waarna sluiting met een dankwoord van de voorzitter voor de opkomst. UITVOERING UTILE DULCI. Maandag 11 febr. presenteerde Utile Dulci in de zaal De Witte haar tweede op voering van het spel in drie bedrijven van Wim Bischot: Commissaris Messet. De be langstelling was maandag groter dan zon dag, een bewijs dat het bij het publiek in de smaak viel en dit werd ook duidelijk bp- wezen na afloop van elk bedrijf en aan het einde, met een langdurig applaus. Daar in 't blad van maandag 11 febr. enkele namen werden vergeten of de juiste naam niet werd vermeld, hier dan de juiste namen. Bij de dames viel het spel op van mej. D. v. Bokhoven, die de hoofdrol goed vertolkte, evenals mej. de Vaan, mej. Peij- nenborg; verder de dienstmeisjes, mej. Peij- nenhorg en mej. Kuijpers en mej. van der Heijden, de laatste drie nieuwe krachten die wat beloven voor de toekomst. Bij de heren: de hoofdrol vertolkte Marie Mees ters; W. de Vaan, C. de Vaan, Jo Schoonen, de oude rotten, en de nieuweling voor het eerst op de planken A. Schoonen, die tevens goed spel vertoonde. UITVOERING R.K. TONEELVER. VOLHARDING Zaterdag 16 en zondag 17 febr. presen teert de R.K. Toneelvereniging Volharding haar tweede winter-uitvoering in café H. Boom-v. d. Wiel. Opgevoerd zal worden: „De Man in het Bruin", van Henri v. Hoof, in drie bedrijven. Volharding heeft ditmaal weer de keuze laten vallen op een boeiend stuk, om haar vele donateurs weer iets moois te presenteren. Hierin slaagt Volharding steeds met succes. Laten we hopen dat Vol harding een goede keuze heeft gedaan, om de belangstellenden weer enkele genotvolle uren te bezorgen. Aanvang half acht. Mtatvnl KAB AFD. VLIEDBERG Het bestuur van de KAB afd. Vliedberg organiseerde een bonte avond, om een bij drage te leveren aan de Culturele vorming van de KAB. Hierin zijn zij goed geslaagd, want er was flinke belangstelling en die werden verrast door goede muziek en zang van de solisten; voor attractie werd uit de 19 solisten een le prijswinnaar aangewezen; hiervoor waren 3 kanshebbers voor een her haling n.l. Verreit Haarsteeg; Gez. v. Bla- del Nieuwkuijk en Gez. Kuijs. Winnaar werden gez. van Bladel uit Nieuwkuijk. De gez. Kuijs uit Vlijmen, 10 en 12 jaar, oog sten ook veel bijval. Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen I Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5