waaLwij kse en UnqstRAAtse couRAnt Sfeer van BRABANTSE GEZIN is sterk afhankelijk van de omgeving Prinses Beatrix gaat op Drakenstein wonen Feijenoord-Reims op T.V, K.S.K.I. rapport geeft interessante indrukken Industriële groei in het Noorden en Zuiden Ook carnaval voor „Joekels" Ogen vragen brillen van STASSAR Het leger der V.S. in Europa Dagbladpers tegen reclame T.V. Onrust Sn Venezuela Prinses Marijke 16 jaar W Economische functie Uiterlijke en lichamelijke zorg Godsdienst in de gezinnen Imposante buitenlandse deelneming aan de voorjaarsbeurs 1963 MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 85e JAARGANG No. 14 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Ieder gezin heeft een aantal, door normen en doeleinden geleid taken te vervullen, die gestalte geven aan het doel dat men aan het gezin stelt: nl. een duurzaam samenlevingsgemeenschap te zijn tussen man en vrouw en eventuele kinderen. Het is niet dan in algemene termen aan te geven, welke die taken en werkzaamheden dan wel zijn. Natuurlijk moet er in ieder gezin gewerkt worden voor de economische instandhouding van het gezin en zullen er huishoudelijke werkzaamheden moeten wor den verricht. Heeft ook iedereen zijn godsdienstige verplichtingen te vervullen, of heeft men te maken dat het gezin geen „kosthuisgezin" wordt, waar ieder tot op grote hoogte zelf kan uitmaken wat hij te doen of te laten heeft. Aan te geven wat deze opgave concreet aan onderlinge afstemming van doeleinden aan normen, aan werkelijkheid en activiteit inhoudt, is niet mogelijk. Het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut heeft onlangs een rapport vrijgegeven over de Brabantse gezinnen en komt hierbij tot rake conclusies. Zoals wij reeds eerder mochten vermelden, gewaagt het rapport te stellen, dat men niet meer kan spreken van het Brabant se gezin en het Brabantse gezinsleven. Even min kan men melding maken van het ideale Brabantse gezin en het ideale Brabantse ge zinsleven. Tot deze conclusies is -het rapport kunnen komen na een langdurige en intense studie, die gemaakt is in verschillende streken van de provincie. Het is vooral de economische func tie geweest die in de loop van de eeuw aan verandering onderhevig was. De grote familie, die in de pro ductie van consumptiegoederen een van haar bindende taken vond, is verdwenen, terwijl in het meren deel van de gezinnen de economi sche functie gecentreerd is rond de bestedingszijde. In de agrarische ge zinnen van westdorp en oostdorp (een dorp respectievelijk in 't wes ten en oosten van de provincie) vraagt de ver wervingszij de van de economische functie veel tijd en energie van het gezin. Naast lange werkdagen kent men er zwaar werk, dat tezamen met het bedrijf in en rond de woning uitgeoe fend 't gezinsleven sterk beïn vloedt. Alle gezinsleden, of men nu het boerenwerk doet of niet, moeten in de verdeling van hun ambacht, tijd en energie, rekening houden met de eisen die het bedrijf stelt. In oostdorp dringt 't boerenwerk meer en intensiever in het gezins leven binnen dan in westdorp. Alle leden van het gezin werken hier dan ook mee aan het boerenwerk. On danks deze gezamenlijke inspanning is de welvaart er gering en zijn de inkomens er relatief laag. In een groot deel van deze gezinnen wordt dan ook naast het boerenwerk een andere bron van inkomsten gezocht, zoals kapper, kruidenier, etc. In westdorp worden de gezinsleden meer ingeschakeld voor semi agra rische werkzaamheden, maar deze zijn minder in aantal en omvang Aangaande de regionale industri alisatie deelde minister De Pous onlangs in de Eerste Kamer bij het begrotingsdebat mee, dat het aandeel van de drie westelijke pro vincies in de totale industriële werkgelegenheid terug liep van 44,2% tot ruim 40%. Maar het Zui den en vooral het Noorden gaven een duidelijke groei te zien. Rela tief gezien was het groeipersentage van het Noorden zelfs het sterkste van geheel het land. Vooral de drie laatste jaren lie ten een spectaculaire ontwikkeling in de probleemgebieden zien. De feitelijke toeneming van de indu striële personeelssterkte in Gro ningen, Friesland, Drente en Over- ijsel bedroeg afgerond 17.700 tegen over 15.500 in het westen. In alle probleemgebieden tezamen bedroeg de groei 29.000 bezette arbeids plaatsen. Ook de gunstige invloed van de industrialisatie op de expul- siecijfers uit de Noordelijke pro vincies achtte de bewindsman „on miskenbaar". In de vertrek-over- schotten is er een duidelijke ken tering waar te nemen. Het regio naal industrialisatiebeleid wil de regering dan op lange termijn voortzetten De Bredase carnavalsvereniging „De Joekels" heeft uit lotsverbon denheid met onze 4-voetige vrien den en collega's" telegrafisch op de minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen,' een beroep gedaan het aanlijngebod voor honden voor de duur van het carnaval op te heffen, „zodat ze ook wat Brabantse leut kunnen heb ben". dan in oostdorp. Hier wordt het be drijf voornamelijk gevoerd door de vader en enkele oudere zoons. Ook de mechanisatie is hier verder door gevoerd. Voor de niet agrarische gezinnen werd een onderzoek verricht in oud- stad, nieuwstad en ouddorp (resp. een oude stadswijk in een stad in het oosten van de provincie; een sa menleving die zich kenmerkt door een bizonder snelle ontwikkeling en een oud geïndustrialiseerd dorp in het oosten van de provincie). Zowel in nieuwstad als in oud- stad wordt de werkgelegenheid voor een niet onbelangrijk deel bepaald door enkele grootbedrijven. De ar beidssfeer en de arbeidsomstandig heden van de grootbedrijven in oud- stad werden in het algemeen gun stiger gewaardeerd. Van het groot bedrijf in nieuwstad werd het te gendeel gezegd. In westdorp met zijn agrarische grootbedrijven met „vreemd perso neel" is de taak van de huisvrouw ongetwijfeld uitgebreider dan in de burgergezinnen, maar blijft in een groot aantal gevallen achter bij die van de eerste categorie. De belas ting van de boerenvrouw in beide dorpen is, vooral in de periode dat de dochters nog jong zijn, bijzonder fcwaar. De overtuiging dat de huis vrouw en eventueel de dochters en niet de man of de zoon een taak heeft in de vervulling van de huis houdelijke plichten, geldt hier nog sterk. De huisvrouwen in oudstad en nieuwstad meer dan in ouddorp, waar een aantal huisvrouwen huis arbeid verricht hebben als do mein de huishoudelijke functie. Zij wordt hierbij in hoofdzaak gesteund door de oudere dochters, hoewel ook de jonge kinderen zowel jongens als meisjes in niet weinig ge vallen in het lichtere huishoudelijk werk deelnemen. Daartegenover staat dat een aantal oudere kinde ren zich aan het huishoudelijk werk onttrekt, soms met de goedkeuring van de ouders, soms met een licht verwijlt. Bij de huisvrouwen, die niet alle tijd en energie nodig hebben voor strikt huishoudelijke arbeid, zijn er die met de tijd en energie - die overblijft geen raad weten, maar ook die zich verheugd tonen over deze situatie, omdat «ij zich meer kunnen richten op andere activitei ten. SOCIALE UITKERINGEN VERHOOGD Met ingang van 1 januari 1963 zijn de maxima van de uitke ringen ingevolge sociale voorzie ningen voor de werkloze werkne mers en de zelfstandigenregeling en de uitkeringsnormen van de voorziening voor blinden verhoogd. Voor kostwinners van groep a van de sociale voorziening bedraagt ze 1.30 gulden per dag; van groep b van deze regeling 6.05 gulden per week en van groep II van de zelf standigenregeling 95 ct. per dag. De verhoging voor blinde kostwin ners beloopt 2.20 gulden per week. De maxima van de uitkeringen in de vijfde gemeenteklasse zijn opgetrokken tot die van de vierde. De verhoging van het algemene loonpeil en de hogere premies voor AOW. Het rapport heeft tevens uitge breid aandacht besteed aan de plaats van het religieuze in de ver schillende gezinnen. De overgrote meerderheid heeft de godsdienst als iets vanzelfsprekends aanvaard, hoe zeer ook de opvattingen over het uiterlijke godsdienstige gedrag uit eenlopen. In oostdorp hebben een aantal traditionele normen nog weinig van hun zin verloren. Hetzelfde kan ge zegd worden van oudstad en het stedebouwkundig oude gedeelte van ouddorp. ofschoon hier al een ten dens waarneembaar is tot 'n nieuw evenwicht. Het sterkst is dit in nieuwstad, dat het sterkst in bewe ging is. Onzekerheid en spaningen treden in oudstad bovendien minder op door de verindividualisering, de geringere betekenis van wijk en buurt als integratie- en beïnvloe dingskader, die eigen is aan een groostad. Over het algemeen gesteld kan gezegd worden dat er voor de gees telijkheid met de bevolking nog heel wat te doen valt. Dit geldt in de eer ste plaats voor initiatieven, door de geestelijkheid op cultisch en litur gisch gebied ondernomen. In oud stad klaagt men allerwege zo stelt het rapport over het gebrek aan initiatieven. In nieuwstad bleek men veel waardering te hebben voor liturgische vernieuwingen en initiatieven, zoals het gebruik van de volkstaal, de samenzang, de ge- dialogeerde mis. Ten aanzien van de leiding wordt in het rapport nog het navolgende opgemerkt. In een fase van aantas ting van traditionele normen, zal de mate van ontvankelijkheid van de bevolking voor „aangepaste" richt lijnen van gedrag in de verschillen de samenlevingen, voor de sociale- en leeftijdsgroepen sterk variëren. Vooral vele ouderen en autochtonen zijn huiverig voor een richtlijn die in hun ogen een te sterke breuk be tekent met het verleden. Jongeren en autochtonen vooral uit de hogere sociale lagen, zien deze richtlijnen vaak niet als een inbreuk op 't ver leden en accepteren ze dientenge volge gemakkelijker. De eerstgenoemde groep verwacht ook vaak van zijn geestelijke lei ders dat zij met alle klem blijven hameren op de traditionele normen en weinig overlaten aan de persoon lijke keuze van de gelovigen. Dat in een dynamische samenleving de fac toren hoge eisen stellen aan het lei derschap, is wel duidelijk. „SMOG" EISTE 340 DODEN De „smog" (mist), die begin december van het vorig jaar Lon den heeftgeteisterd, heeft in vier dagen 3, 4, 5, en 6 december •340 slachtoffers geëist, zo meldt de gemeentelijke gezondheidsdienst van de stad. H.K.H. prinses Beatrix is voor nemens binnenkort haar intrek te nemen in het schilderachtige kas teeltje „Drakenstein" in de ge meente Baarn, dat zij in 1959 van jhr. F. L. Bosch van Drakenstein heeft gekocht. De drie jaar geleden begonnen verbouwing van het achthoekige kasteeltje is nu in grote trekken voltooid. Men verwacht dat de prinses enige tijd na haar terug keer uit Lech in Oostenrijk de re sultaten van de ingrijpende res tauratiewerkzaamheden zover ge vorderd vindt, dat ze haar intrek Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdagavond mee gedeeld, dat van de 40.000 man Amerikaanse troepen, die in 1961 tijdens de crisis om Berlijn naar Europa waren gezonden, er 15.000 geruisloos zijn teruggetrokken. Er zijn echter geen plannen de overi gen naar de V.S. terug te brengen. In deze verklaring, die werd uit gegeven na berichten als zouden alle 40.000 manschappen worden te ruggetrokken, wordt ondermeer ge zegd: „Het wordt niet verwacht, dat andere dan ondergeschikte troepenveranderingen zullen plaats hebben" De 15.000, die werden terugge trokkende helft sinds de afge lopen zomer waren troepen, be last met de logistieke verbindings werkzaamheden waarvoor zij niet langer nodig waren. Er zijn geen gevechtseenheden teruggetrokken en wij hebben geen plannen om ze terug te sturen, aldus de verklaring verder. De 40.000 man, die in het najaar van 1961 naar Europa werden ge zonden, waren merendeels verbin dingstroepen die nodig waren voor aanvulling van verschillende ach terhoede-eenheden. NEDERLANDER ALS SPION VOOR OOST-DUITSLAND De Westberlijnse justitie bereidt een spionage-proces voor tegen Cornelis van Beek, een masseur uit Amsterdam, die zijn bedrijf uit oefende in de rijkshoofdstad. Van Beek heeft zich vrijwillig bij de Westberlijnse politie gemeld. Hij zit sinds acht dagen in voorarrest in het Berlijnse district Moabit. De 42-jarige masseur heeft be kend, dat hij voor de Sovjet-Duitse veiligheidsdienst gegevens heeft verzameld over de activiteiten van buitenlanders in vrij Berlijn. Van Beek zou aan de opdrachtgevers in Oost-Berlijn acht rapporten heb ben afgeleverd tegen een prijs van 20 mark per stuk. neemt in haar eerste' eigen woning. Deze werkzaamheden, uitgevoerd onder leiding van hoofdarchitect] D. Verheus van monumentenzorg, hadden tot doel het uit 1640 date rende „Drakenstein" zijn 17e- eeuwse renaissance-stijl terug te geven, die het statige huis verlo ren had bij een wat al te rigou reuze verbouwing in de 18e-eeuw. Een zegsman van de rijksvoor lichtingsdienst heeft desgevraagd bevestigd, dat „Drakenstein" geen weekendverblijf voor de prinses wordt, maar een permanente resi dentie. Het is een statige en repre- sentateve woning, die uitstekend gelegenheid biedt voor het op klei ne schaal ontvangen van gasten. Voor het geven van grotere ont vangsten is het kasteeltje, dat acht kamers telt, uiteraard niet ge schikt, doch daarvoor zijn elders genoeg representatieve gebouwen, zoals bijv. Huis ten Bosch in Den Haag, beschikbaar. Het 17e-eeuwse bouwwerk, waar van het afgeknotte schuine dak nu met donkere pannen is bedekt, wordt omgeven door ongeveer 20 hektare grond, die eveneens door de prinses zijn aangekocht. Het zijn uitgestrekte gazons, fraaie bloemperken en bossen. Een sta tige oprijlaan leidt naar het kas teeltje, dat geheel omgeven wordt door een slotgracht. DR. DECKERS Mr. dr. L. N. Deckers, oud mi nister van defensie en landbouw heeft donderdag zijn 80ste verjaar dag gevierd, onder belangstelling van o.a. president De Quay, minis ter Marijnen, prof. Romme e.v.a. Zoals men weet was dr. Decker indertijd afgevaardigde in de Twee de Kamer van het district Waal wijk. Naast de grote Amerikaanse manifestatie op de Voorjaarsbeurs, waarbij dertig firma's zullen expo seren in de Bernhardhal, zullen dertig andere landen acte de pre sence geven. Het merendeel van deze landenpaviljoens is onderge bracht in de Merwedehal op het Croeselaanterrein behalve de lan- denstand van Noorwegen, die ge zien het scheepsbouwkarakter is geplaatst in de Marijkehal. Van deze dertien zal de stand van Finland de grootste zijn. Finland neemt voor het eerst deel aan een Utrechtse Jaarbeurs met 'n serie producten van elf firma's. Zo zal men er naast voorlichting om trent handel en toerisme o.m. aan treffen: speelgoed, een modelkeu ken, gouden en zilveren sieraden, huishoudelijk giaswerk en zeer mo dern sierglas, vloer kleedjes en ta pijten, presenteer- en dienbladen, verlichtingsarmaturen, katoenen stukgoederen, kunstnij verheidsar tikelen en emailwaren en hout als verwerkingsmateriaal. Hongarije ,komt zoals gebruikelijk, weer met een groot assortiment zo als: kampeer artikelen, fotopapier en films, kunstleder, schrijfwaren en kantoorbehoeften, poeder voor bakeliet, argongas, banden, slangen voor diepboorapparatuur, drijfrie men,insecticiden, beenderlijm, col- lodiumkatoen, telecommunicatie en fijntechnische uitrustingen, wij nen, paprika, bijenhoning, specia liteiten op het gebied van zoetwa ren, porselein, speelgoed, tapijten, houten huishoudelijke artikelen, bontwerk, electrische huishoudelij ke apparaten, koelvitrines en en kele halffabrikaten. Zweden komt naast een informa tiekantoor, met vitrines waarin de volgende producten zullen zijn uit gestald, o.m. brandslangklemmen, Zweeds bier, kogelgewrichten, dienbladen, gebruiksglas, een aan- rechtcombinatie, intercomtelefoon, blikopeners, fotocamera's, borstel werk, plastic speelgoed en huishou delijke artikelen, bandrecorders, transistorradio's en gereedschap pen. TSJECHOLOWAKIJE biedt in zijn landenpaviljoen o.m. textiel- en le derwaren, glaswerk, bijouteriën van glas en metaal, landbouwpro ducten, glazen knopen imitatie stenen, kerstartikelen, levensmid delen, houten voorwerpen, papier, speelgoed, sportartikelen, kantoor- Invoering van de reclame-tele visie in Nederland betekent een ernstige structurele bedreiging voor de economische betekenis van de pers. Dit wordt gezegd in een artikel van het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dag bladpers" (NDP), dat aan de leden van de Tweede Kamer is gezonden. Nu de schriftelijke voorbereiding van de regeringsnota over de re clame-televisie achter de rug is, staat de openbare behandeling van dit belangrijke stuk in het parle ment voor de deur. De wedstrijd FeijenoordReims komt toch op de televisie. Dit werd door de NTS bevestigd. Deze tweede ontmoeting tussen de beide voetbalkampioenen in het Feijenoord-stadion te Rotterdam op 13 maart as. zal rechtstreeks worden uitgezonden. De uitzending begint om 20.15 uur en duurt tot 22.00 uur. Het commentaar zal worden gesproken door Leo Pagano. Voor de radio zal de reportage worden verzorgd door ir. A. van Emmenes en Bob Spaak. Negen Venezolanen, die 'n koop vaarder hebben gekaapt, hebben aangeboden het schip terug te ge ven in ruil voor de vrijlating van een aantal politieke gevangenen. Het gekaapte schip, de „Anzoate- gui" (5112 ton), is voor het laatst gezien in de Caribische Zee, hal verwege Venezuela en Porto Rico. Marnieschepen van Venezuela en van de Verenigde Staten treffen voorbereidingen om de koopvaar der op te vangen. De bemanning van de „Anzoa- tegui" bestaat uit 35 koppen. Kapi tein Oscar Pereira heeft van de kapers gelegenheid gekregen over zijn radio mee te delen, dat al zijn mannen gezond en wel zijn en dat het kapen een daad is geweest van leden van het Venezolaanse Natio nale Bevrijdingsfront. Negen leden van deze organisatie hebben de overval uitgevoerd onder leiding van de tweede stuurman van de „Anzoategui", Wismar Medina. In de hoofdstad van Venezuela, Caracas, is een bom ontploft in 'n depot. In een ander deel van de stad omsingelden politietroepen 'n schuilplaats van terroristen, die twee politiemannen vasthielden als gijzelaars. Andere terroristen wier pen drie brandbommen in de stu dio's van Radio Continente. Een autobus en een ander depot wer den in brand gestoken. Deze vlaag van onrust viel samen met de vier de verjaardag van het regime Be tancourt. behoeften, galanterieën, kunstbloe men, kleermakers- en schoenma kersbenodigdheden en werktuig machines. OOSTENRIJK legt in de Merwede hal de nadruk op handelsinforma tie en toerisme, maar toont nog 'n aantal produkten, w.o. bijoute rieën, keramiek, sier kaarsen, tex tiel, kunstnij verheidsartikelen jen glaswaren. LUXEMBURG heeft, zoals de laat ste jaren gebruikelijk, een wijn proefstand ingericht. ITALIË. Van dit land zijn nog geen nadere gegevens ontvangen, maar vermoedelijk komt men met een gemengd programma, deels machi nerieën, deels optische- en huis houdelijke goederen. FRANKRIJK, BRAZILIË, WEST- DUITSLAND, BELGIË en RUS LAND komen elk met een infor matiestand, hetzij afgestemd op handelsinlichtingen, hetzij op toe ristische informaties. Vrijdag 15 maart zal de heer dr. E. Lips, directeur van N.V. Lips, Drunen, 's middags om half drie in de congreszaal Marijkehal een le zing houden over: „Taak en plaats van de ideeënbus in het bedrijf". Onze jongste prinses viert 18 feb. haar 16e verjaardag, 't Klinkt mis schien wat familiair „onze" jongste prinses, maar deze uitdrukking is volkomen ingeburgerd en onder- testreept op plezierige wijze de hechte band tussen volk en vor stenhuis. Dit samenhorigheidsgevoel is niet in het minst te danken aan het wij ze beleid van Koningin en Prins, die zelf zo intens met lief en leed van ons volk meeleven en dit ook aan hun dochters als een grote schat hebben meegegeven. Want ook al blijft er een zekere af stand bestaan waar het sociale posi tie betreft, menselijk gezien, kan men geen sympathieker gedragslijn denken dan juist die van ons ko ningspaar. Dit bleek weer eens heel duidelijk bij een gesprek met de conrectrix van het Baarnse Lyceum die ons naar aanleiding van Marijkes ver jaardag vertelde hoe „gewoon" het er in het leven van onze jongste prinses aan toegaat. „Marijke is de beste leerling van de klas. Dat kunt U gerust vertel len hoor. Niet omdat ze prinses is, want daar doen we niet aan". Dat daar niet aan gedaan wordt, is reeds duidelijk gebleken bij Marij kes oudere zusjes, die in hun schooltijd ook alles normaal hebben meegedaan. Marijke is voor haar klasgenootjes gewoon Marijke zonder verdere plichtplegingen. Uitzondering vormde echter haar opleiding tot ongeveer halverwege 1962. Om haar het studeren met slechtziende ogen wat gemakkelij ker te maken heeft ze tot die tijd privé-les gehad, hoofdzakelijk met gramofoonplaten. Ze zit nu echter in de vierde klas M.M.S. en dit tot grote tevredenheid van haar lera ren. Want niet alleen is ze de beste van de klas in de gewone leervak ken, ze blijkt tevens een kunstzin nige aanleg te bezitten, die ons ko ninklijk huis niet vreemd is. Literatuur, geschiedenis en teken en zijn haar lievelingsvakken. Daarnaast krijgt ze pianoles en heeft ze een tijd lang blokfluit ge speeld in het schoolorkestje van het Baarns Lyceum. Aan sportieve belangstelling ont breekt het haar evenmin, hoewel dat voor Marijke wegens haar hen- dicap moeilijker ligt. Aan de Prins Alexander-stichting in Huis Ter Heide volgt ze lessen in volksdan sen en bewegingsleer, die speciaal zijn afgestemd op kinderen die een minder goed gezichtsvermogen be zitten. En wat zou Marijke beter kunnen beoefenen in deze poolwinter dan onze nationale schaatssport? Op de vijver achter het paleis wordt na schooltijd menig baantje gereden door Marijke en al haar school vriendinnen. Wat Marijke gaat doen als ze klaar is met de M.M.S. „Och, zegt de conrectrix, ze zal waarschijnlijk een of andere speci ale opleiding of cursus gaan volgen, maar welke dat weten we nog niet.' Wat er voor Marijke in het ver schiet ligt, is inderdaad nog moei lijk te zeggen. Vooreerst kabbelt haar leven thuis en op school nog rustig en zorgeloos voort, zoals dat van haar meeste leeftijdsgenootjes. Voor nu en voor de toekomst wen sen we prinses Marijke echter veel geluk en daarnaast succes met haar studie

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1