wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Radicaal verbouwd en gemoderniseerd postkantoor van Waalwijk Waalwijk - toekomstig filmcentrum Welvaart bij boeren- en tuindersstand t door consorvatieve gang van zaken ver achter Jaarprogramma Kunstkring grondig gewijzigd Meer activiteit van de leden is noodzakelijk wordt maandag a.s. voor het publiek opengesteld Meer service en vlottere afwikkeling door toepassing van de nieuwste vindingen Kosten van verbouwing en inrichting ruim 500.000 gulden Drs. J. J. Schouten tijdens feestvergadering N.C.B. MEER BEGRIP ONGERIJMDE KRITIEK RUILVERKAVELING Wederom bezoek van filmgroothefd tijdens de Waalwijkse Carnaval H VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 w 86e JAARGANG No. 16 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Tel. 04167-2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Het zal nog wel een maand of langer duren eer het gehele plan is uitgevoerd maar de verbouwing en de inrichting zijn thans zover ge vorderd dat het publiek vanaf a.s. maandag reeds kan profiteren van de vele verbeteringen die met deze omvangrijke uitbreiding tot stand zijn gebracht. Niets in dit fraaie moderne interieur zal de bezoekers nog herinneren aan het oude postkantoor, dat reeds jarenlang veel te klein en te ondoelmatig gehuisvest was. De verbouwing en mo dernisering zijn werkelijk radicaal en zullen de snelle expansie van onze gemeente en de daarmee gepaard gaande groei van de bedrij vigheid bij de PTT voor een reeks van jaren gemakkelijk kunnen op vangen. Het in 1907 in gebruik genomen PTT-kantoor Waalwijk, dat nadien meermalen werd verbouwd en uitgebreid. Woensdagmorgen werd de pers in de gelegenheid gesteld een en ander in ogenschouw te nemen, waarbij de directeur van het dis trict 's-Bosch, de heer Arts, de di recteur van het PTT-kantoor Waalwijk, de heer J. C. de Bont en het hoofd van het districtsbureau van de Rijksgebouwendienst, de heer A. T. Buurma vele interes sante bijzonderheden wisten te ver tellen. GESCHIEDENIS In 1847 kreeg Waalwijk zijn eer ste „postkantoor", zijnde een ka mertje in de woning van „direc teur" Wilhelm. Waar deze woning stond is niet bekend. Na 1850 nam door de nieuwe Postwet de bedrij vigheid bij dit postkantoor zodanig toe, dat een groter deel van de wo ning in gebruik moest worden ge nomen. In 1870 werd van de ge meente het pand gehuurd dat de Markt aan de zuidzijde afsloot en waarin thans de zaak in herencon- fectie van de fa. Cunen gevestigd is. In 1903 werden 2 woningen aangekocht aan de Grotestraat ter plaatse waar thans het Postkantoor staat. Beide woningen werden ge sloopt om plaats te maken voor 'n nieuw postkantoor dat op 18 maart 1907 werd geopend. Dit is, wat het front-aanzicht betreft, hetzelfde kantoor dat thans zijn zoveelste verbouwing en uitbreiding onder gaat. Interessant is het wel te horen dat de bouw van dit postkantoor met directeurswoning in 1907 ge schiedde door de laagste inschrij ver, aannemer v. d. Meer uit Ze venbergen voor de som van 33.305.-, terwijl de verbouwing en inrichting van thans ruim een half miljoen gulden gaan kosten Met de toename der werkzaam heden ging vanzelfsprekend een uitbreiding van het personeel ge paard. Toen de huidige directeur, de heer de Bont, hier zijn intrede als zodanig deed was het aantal bestellers reeds tot 14 uitgebreid, die 11 „lopen" (bestelwij ken) te verzorgen hadden. Thans zijn er 23 bestellers voor 16 lopen. Het administratief personeel kon, ondanks de sterke toename der werkzaamheden op ongeveer het zelfde aantal (13) gehandhaafd blijven door rationeler werkmetho den. De geldelijke omzet, alleen voor Waalwijk, bedraagt momenteel 2 miljoen gulden per maand, de ze gelverkoop gemiddeld 30.000.- per maand. Het aantal postbushou ders beloopt in Waalwijk thans 91. De nieuwe inrichting telt 132 boxen en heeft nog belangrijke uitbrei- dingsmogelij kheid. DE „POSTARIA" VOOR VELEN EEN UITKOMST Wat een cafétaria is weten we allemaal, maar van een postaria zullen nog maar weinigen ooit ge hoord hebben. Maar iedereen kan ?/an maandag af gaan zien wat hier mee bedoeld wordt en profiteren van de belangrijke service die hier in aan het publiek gegeven wordt. Wanneer men door de nieuwe in gang aan de linker- dus de west zijde van de voorgevel het postkan toor binnen gaat komt men, alvo rens via een draaideur naar de grote lokettenhal te gaan, in een kleine hal. Deze hal, die dag en nacht, ook 's zondags geopend is, wordt de postaria genoemd. Post bushouders kunnen hier altijd te recht om hun box te lichten. Voorts zijn hier de postzegelautomaten op gehangen, die tot nu toe aan de voorgevel hingen, wat bij mistig en regenachtig weer veel narigheid gaf. Verder bevindt zich in deze postaria een eenvoudige schrijftafel alsmede een telefooncel die even eens doorlopend voor het publiek is opengesteld. NIEUWSTE TECHNISCHE VINDINGEN Vanuit de hierboven beschreven postaria komt men via een glazen draaideur in de zeer ruime en mo dern ingerichte lokettenhal. Bij de inrichting van de loketten zijn de nieuwste technische snufjes toege past die door het speciale bureau voor de bestudering van de werk methoden bij de PTT zijn uitge werkt. De bedienende ambtenaar behoeft niet meer de gehele dag achter zijn loket te staan, maar kan voortaan het publiek bedienen gezeten aan zijn bureau waarvan de indeling zo handig en doelmatig is dat een snellere bediening be vorderd wordt. Ook de uitbreiding van het aantal loketten zal er toe meewerken dat het wachten voor het publiek aanmerkelijk kan wor- den bekort. In de lokettenhal bevinden zich verder diverse zitplaatsen, schrijf tafels, telefooncellen en publicatie borden, kortom de gehele inrich ting is uiterst comfortabel en smaakvol. De lokettenhal is aan twee zijden door een glazen loket- tenwand van de administratie ruimte gescheiden. Ook deze ad ministratieruimte is uiterst mo dern en efficiënt ingericht en zal een vlotte verwerking van de steeds groter wordende toevloed van poststukken ten zeerste bevor deren. Brandvrije kluizen en sta len kasten voor opberging van gelden, zegels en waardevolle stuk ken geven de grootst mogelijke be veiliging tegen brand en diefstal. Boven de lokettenhal en admi nistratieruimte bevinden zich, be halve de woning van de directeur, de ruimte voor opberging van ma teriaal en archief, alsmede de per- soneels-cantine. Aansluitend aan de hierboven beschreven gereed gekomen loka liteiten die voor publiek en per soneel reeds een belangrijke verbe tering van accomodatie betekenen, wachten nog enkele andere be langrijke afdelingen op afwerking nl. de ruimten voor expeditie en bestelling. Deze worden in een ge heel nieuw gebouwd gedeelte on dergebracht met los- en laad ruimte en perrons voor de PTT- auto's. In de bestellers-afdeling komen vele sorteerkasten met de nieuwste en doelmatigste indeling en verrijdbare kasten voor pakket en briefpost. Ook hier is bij de ge hele inrichting de uiterste effi ciency betracht. Ondergronds zijn de ruime kel ders waar de stookinstallatie is on dergebracht en die tevens als sthuilkelders zijn bedoeld. De gehele verbouwing werd uit gevoerd door het aannemersbedrijf P. G. Nijssen N.V. te Rosmalen. De aanneemsom bedraagt 359.000.-, terwijl de installatiekosten circa 150.000.- bedragen. Voor het publiek, maar vooral voor het PTT-personeel dat zich in de noodbehuizing reeds 1% jaar erg heeft moeten behelpen, bete kent de openstelling van de lo kettenhal en administratieruimte 'n grote stap vooruit en wanneer straks ook de bestellers over de volledige accomodatie van hun nieuwe afdelingen kunnen beschik ken zal Waalwijk een postkantoor rijk zijn dat de primeur heeft van dj verse efficiency-verbeteringen en geheel is berekend op de sterke groei dezer gemeente, zowel wat handel en industrie als bevolking betreft. ,,De welvaart bij de boerenen tuindersstand, blijft door een con servatieve gang van zaken ver achter bij de industriële factor". Dit heeft drs. J. J. Schouten, adjunct-secretaris van de N.C.B., ver klaard, tijdens de feestvergadering, die woensdagmorgen, ter gele genheid van het 60-jarig bestaansfeest van de N.C.B. afdeling Waalwijkin het Gemeenschapshuis in Baardwijk is gehouden. Drs. Schouten betoogde, dat de boeren en tuinders hechter zullen moeten gaan samenwerken. Hij wees in verband hiermee op de grootscheepse samenwerkingsactiviteiten, die zich in de particuliere sector voordoen. De heer Schouten waarschuwde voor een achter uitgang van de prijsvorming van producten, die zal voortvloeien uit een achterwege blijven van een hechte samenwerking. Drs. Schouten hield zijn betoog, bedoeld als inleiding op de film „Door eendracht sterk", die werd vertoond voor de mannelijke leden van de Boerenbond en de R.K.J.B. Het hoofdbestuur hoopt namelijk door het vertonen van deze film bij de boeren en tuinders wat meer be grip op te wekken voor de verschil lende Coöperatievormen. Als kenmerkend voorbeeld wat door samenwerking bereikt kan wor den, schetste drs. Schouten het nut en doel van de C.H.V. in Veghel, waar per jaar 430.000 ton mengvoe ders gereed worden gemaakt, daar mee de eerste plaats innemend onder de mengvoederfabrieken niet alleen in Nederland, maar ook in de Euro pese Gemeenschap. Ondanks dat, kan de C.H.V. niet aan de vraag voldoen. Hetzelfde doet zich voor bij de Veecentrale in Box tel, waar men, met een dagproductie van 1000 varkens per dag, uren en mensen tekort komt. Als derde voor beeld schetste hij het belang van de Coöperatieve pluimvee slachterij in Boxmeer, waar bij gebrek aan perso neel p. week slechts 35.000 st. pluim vee geslacht kunnen worden, inpl. van 50.000 stuks. „Dit alles toont toch wel erg duidelijk aan, dat het ons niet te doen is om nog meer reclame te maken, omdat we de vraag niet meer kunnen bijhouden. De bedoeling is wel dat iedere boer zonder uitzonde ring met ons mee doet, om zo te ge nieten van de voordelen, die de NCB te bieden heeft." Sprekend over de standsorganisa ties zei drs. Schouten, dat van deze zijde alles op alles gezet is, om ver andering te brengen in het landbouw beleid van de regering. „Dat wij toch vaak teleurgesteld werden en niet kre gen wat we wilden, is niet altijd de schuld van de overheid geweest". „De boer zelf", zo betoogde hij, „moet trachten te komen tot een zo hoog mogelijk valorisatie". Het streven van de NCB is steeds geweest dit vergroten. De heer Schouten meende, dat de kritiek, die op de N.C.B. werd gegeven, vaak on gerijmd was. Men vergeet al te vaak, zo was hij van oordeel, dat de N.C.B. economische instellingen heeft, die naast en bij de boeren en tuinders staan, om zodoende te trachten tot een zo groot mogelijk economisch voordeel te komen. „De prijsverschil len van f 4. met de particuliere sector zeggen al voldoende", zo meende hij. De heer Schouten ging in op de kritiek die wel eens wordt geleverd als zou de veecentrale niet met de prijzen meegaan. Hij was er van over tuigd, dat de boeren zich maar al te graag iets lieten vertellen door men sen, die deze centrale als een bedrei ging zien voor eigen handel. „Wan neer men de prijzen gaat vergelij ken", zo betoogde hij, „dan blijkt dat de veecentrale nogal eens boven de prijs ligt". Hij onderstreepte nadrukkelijk het belang van de bej-eidheid die er moet zijn om tot samenwerking te komen, zodat boeren 'en tuinders niet in de knel behoeven te raken, wanneer in de particuliere sector sprake is van samenwerking. Hij achtte het noodzakelijk dat de boeren en tuinders tot steeds grotere concentraties kwamen, waaruit talrij ke economische voordelen zouden vloeien. Wij moeten ons produkt bundelen en op centrale punten voor de ver koop aanbieden. Hij zag dit als een van de reden waarom het in de tuin bouw beter floreert, dan in de akker bouw en veehouderij. De tuinders zijn modern en bijgebleven, zo besloot de hr Schouten zijn inleiding op de film. Eerder op de morgen was door de heer J. B. van Arendonk van de Landbouw Voorlichtings Dienst, een enkel woord gesproken over de voor lichting aan de boeren met betrek king tot de ruilverkaveling. De heer van Arendonk noemde de ruilverka veling een zegen voor de boer. Hij zei toe, dat de Voorlichtingsdienst, wanneer ook in de streek in en om Waalwijk de ruilverkaveling zou wor den toegepast, de boer met raad en daad terzijde zou staan. Het zwaarte punt van de voorlichting ligt momen teel in de Oostelijke Langstraat, waar de ruilverkavering in volle gang is en op sommige plaatsen al is voltooid. „Dit is een van de reden, zo zei hij, dat de boeren mij de laatste tijd zo weinig zien in Waalwijk, Baardwijk en Besoijen". De heer van Arendonk zwaaide lof toe, niet alleen aan de oprichters van deze afdeling 60 jaar geleden, maar tevens aan hen die er voor gezorgd en gewaakt hadden, dat de afdeling 60 jaar heeft kunnen stand houden. Hij besloot zijn toespraak met te zeg gen, dat het afnemen van het aantal leden niet hoefde te betekenen een afnemen van de kracht van de afde ling. 's Avonds om half zeven werd de feestviering besloten met een gezellig samenzijn in café van Helvoirt in de Putstraat, waar de algemeen geestelijk adviseur de heer Merkx, de leden van de N.C.B. afdeling Waalwijk van harte feliciteerde met dit diamanten jubileum. Het cabaret van Joop van Engelen zorgde er voor dat deze boe rengezinsdag 'n feestelijk slot kreeg. Het laatste gedeelte van het jaar programma is door verschillende oorzaken grondig gewijzigd, zo deelt de leiding van de Kunstkring in haar programma voor de film avond van dinsdag 5 maart, aan haar leden mee. De oorzaak van deze wijziging is op de eerste plaats de televisie- uitzending van de voetbalwedstrijd FeijenoordReims, waardoor de toneelopvoering van woensdag avond 13 maart is komen te ver vallen. Vervolgens is de lezing van dr. de Booy over de Nederlandse dat de film hierover niet op tijd Himalaya-expeditie uitgesteld, om- gereed kon zijn. Deze zal eerst in oktober aan de leden kunnen wor den vertoond. Het bestuur van de Kunstkring is er evenwel alsnog in geslaagd 'n aantrekkelij k vervangingsprogram ma te brengen. Zo zal dinsdag 5 maart tijdens de filmavond „Taste of honey" worden vertoond, die vooraf zal worden gegaan door „Big city blues". Woensdag 27 maart komt de toneelgroep Studio naar Waalwijk met „Een geboren leugenaar", waarin o.a. meespelen: Henk van Ulsen, Wim v. d. Brink en Nell Koppen. Donderdag 18 april, toneelgroep Ensemble met 't grote succes van dit seizoen „Naar het U lijkt" (As you like it) van Shakespeare. In dit stuk spelen maar liefst 26 acteurs en actrices mee waaronder Sigrid Koetse en Julien Schoenaerts. Naast deze programma-wijziging doet het bestuur van de Kunst kring een dringend beroep op haar leden aan dit laatste gedeelte van het programma de volle medewer king te geven. De belangstelling voor de avonden van de Kunst kring is de laatste keren aanzien lijk beneden de verwachting ge bleven, waaraan de weersomstan digheden zeer zeker een grote schuld hebben. Het vervelende ge volg hiervan is geweest, dat de in komsten veel lager bleven, dan be groot was. Het bestuur is van me ning, dat alleen dan het voortbe staan van de Kunstkring mogelijk is, wanneer voor deze laatste drie avonden de opkomst tot het maxi male kan worden opgevoerd. 5 MAART FILMAVOND Dinsdag 5 maart zal in het kader van de Kunstkring in Musis Sa crum 's avonds om 8 uur een film avond worden gegeven. Vertoond zal worden de film „Taste of Ho ney" van Tony Richardson. Deze film wordt door de kritiek gerang schikt ondef de 10 beste films van 1962. De film heeft als uitgangspunt het toneelstuk van de 19-jarige Shelagh Delanay. In het voorpro gramma wordt de nieuwste-- film van Charles Huguenot van der Linden „Big City Blues" vertoond. De toegang tot deze filmavond is gesteld op 18 jaar. v *i' 'Tii^iYi^jiYrivwMWvvLn m i Een beeld van de drukte tijdens de filmproducer John Mc Namarra. De opgedane ervaringen in de af gelopen jaren zijn blijkbaar zo goed geweest, dat dit jaar weer een van de topproducers uit Hollywood, Mis ter John Mc Namarra zijn oog op Waalwijk heeft laten vallen om de voorraad figuranten aan te vullen. Er worden voor het komende film seizoen weer vele hoofd-dubbel-bij-en W.C .- (is wooden crack - Amerikaan se uitdrukking voor houten poppen, rolspelers gevraagd. Op zondag 17 febr. heeft er reeds een voorauditie plaats gehad om de genen die andere jaren reeds van hun vakmanschap blijk gegeven hebben in de gelegenheid te stellen zich van een rel te verzekeren. Onze verslaggever was zondag j.l. om 11.11 uur ter plaatse en was ge tuige van een merkwaardig schouw spel. Alle gegadigden solliciteerden blijkbaar naar de dubbelrol van de wereldberoemde Hollywoodster C.C. want onze correspondent zag enkele heren rondscharrelen in kleding die karakteristiek is voor deze filmster. De producer werd voor een zeer moeilijke keuze gesteld en heeft ten slotte 11 spelers gecontrakteerd. Wegens de vele gevaarlijke stunts in deze film, heeft hij er zo'n groot aantal aan moeten trekken, dat er steeds plaatsvervangers aanwezig zullen zijn. Daar de tijd van Mister McNamar- va beperkt was, heeft hij bovenge noemde elf geselecteerden de eervol le opdracht gegeven om de rest van auditie van de bekende Amerikaanse Foto J. J. de Bont het benodigd aantal spelers en speel sters uit te zoeken. Hun ervaring op dit gebied achtte hij zo groot, dat hij hen dit toever trouwen kan. Om alle ingezetenen van Waalwijk gelijke kansen te geven, nodigen deze heren dan ook iedereen uit zich a.s. zondagavond in Hotel Verwiel te melden, waar de laatste selectie zal plaats vinden. Daar de verscheidenheid van rollen zeer groot is en om een herhaling van Zondag j.l. te voorkomen, zal ook het origineelste costuum een zeer belangrijke factor bij de uiteindelijke beslissing spelen. Om 11.11 uur zullen de gelukki gen worden bekend gemaakt en offi cieel aan het publiek voorgesteld wor den. Alvorens ze definitief hun con- trakten kunnen ondertekenen zullen ze nog aan de volgende eisen moeten voldoen. 1. goed kunnen puzijnen 2. niet bang zijn van nattigheid 3. voor een avond de tijd kunnen vergeten. Daar hiervoor de meeste carnavalisten aanleg genoeg hebben, zal dit voor niemaud een bezwaar behoeven te zijn Laat alle miskende geniën, schone maagden en volgelingen van Bachus zich massaal aan een deskundige blik onderwerpen, want voor enkelen is een zonnige toekomst weggelegd aan de sterrenhemel van Hollywood. I.v.m. de te verwachten overstelpende belangstelling dient men tijdig aan wezig te zijn.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13