wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant «Rex» bracht hulde aan zilveren en koperen jubilarissen FILMJOURNAAL i Samenwerking en solidariteit noodzakelijk Asiel voor Venezo- ZIEKTE VAN PAUS IS ONGENEESLIJK WEKKERS Stassar Waalwijk GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Ongeluk kwam niet alleen laanse rebellen Russen verlaten Cuba Musis Sacrum Luxor MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 85e JAARGANG No. 14 OJC Jiiiinurtnu mu. i» De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Alle medewerkers en werksters van de „Rex"-sehoenfabrieken in Drunen, waren vorige week in café-restaurant van de gez. Elshout aanwezig om tijdens de jaarlijkse feestavond, hulde te brengen aan drie zilveren en 10 koperen jubilarissen, die ter gelegenheid van dit feit, hetzij een zilveren, hetzij een koperen „Rex"-insigne van de di recteur van het bedrijf, de heer M. A. Elshout kregen overhandigd. „Een jubileum vieren, is meestal een pretige aangelegenheid" zo be toogde de heer Elshout, zich rich tend tot de 3 zilveren jubilarissen t.w. mevr. Tielemans-Hamers en de heren Fr van Venrooij en T. van Lochten, „vooral wanneer er een periode wordt afgesloten, die ge kenmerkt is door 'n ontwikkeling zoals die zich de laatste 25 jaar heeft voorgedaan" De drie jubila rissen hebben alle drie vanaf de beginperiode meegewerkt aan de opbouw van 't bedrijf, „terwijl," zo betoogde de directeur, „nimmer 'n vergeefs beroep op hen werd ge daan." Hij bracht hen dank voor 't feit, dat zij steeds op de bres heb ben willen staan, wanneer er spe ciaal aangepakt moest worden en voor hun bereidzaamheid om wel ke werkzaamheden dan ook te ver richten,wanneer het zowel de pro ductiviteit als kwaliteit betrof. De heer Elshout stelde de drie ju bilarissen ten voorbeeld aan allen die in de "Rex" bedrijven werk zaam zijn. Als blijvend aandenken bood hij de zilveren jubilarissen het gouden "Rex"-insigne en een armband horloge aan. Alvorens de heer Elshout overging tot huldiging van de 10 jubilarissen, benadrukte hij in het kort de be langrijkheid van de op het bedrijf aanwezige spaarregeling, waarvan hij zei de indruk te hebben, dat de ze vooral bij de jeugdige medewer kers, te weinig animo heeft gevon den. De heer Elshout onderstreepte het nut van deze spaarregeling, en hoopte dat spoedig ook de jongeren 't nut hiervan zouden in zien. Momenteel neemt 60% van de,,Rex"-medewerkers aan deze re geling deel. 20% hiervan zijn jeug digen, terwijl 11 personen reeds toe zijn aan het maximale te sparen be drag. Ondanks het feit, dat er steeds nog een groot verloop is in de industri ële bedrijven en juist daardoor vele werknemers nog maar moeilijk aan hun 12% jarig jubileum toekomen, kon de heer van Elshout de dames mevr. v. d. Wiel van Drunen, mej. Th. van Veldhoven en de heren A. Snoeren, Th. Leytens, H. Kieviets J. Beerens en C. v. Nistelrooij, de loftrompet toezwaaien. Hij zei dat de steun die de directie van deze jubilarissen in de loop van de afgelopen 12% jaar had onder vonden, niet met enkele woorden was aan te geven, vooral om het feit, dat deze groep van tien en kele personen telde, die hun eigen stempel op het bedrijf hadden ge drukt, omdat zij omreden van hun werkzaamheden veel naar buiten optraden, wat voor hen persoonlijk een grotere verantwoordelijkheid op de schouders had gelegd. De heer Elshout maakte een uitzon dering door de naam te noemen „Wij hebben pas dezer dagen uit Rome vernomen dat men mag zeggen dat de paus toch wel ongeneeslijk ziek is", deelde de bisschop van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, dinsdag middag mee op de middagbijeen komst van de Boerinnenbond en de Boerinnenjeugdbond N.C.B., die ge zamenlijk hun jaarvergaderingen hielden in het Casino te Den Bosch. Mgr. Bekkers hoopte dat de H. Va der lang genoeg zou mogen leven om het tweede Vaticaans Concilie tot aan het einde toe te leiden, zoals hij het tot nu toe heeft gedaan. „Mag ik u allen vragen", sprak hij in de dood stille, met ruim duizend aanwezigen gevulde schouwburgzaal, „voor hem te bidden; wilt u er een gebedsinten tie van maken?" van de heer van Nistelrooij, die door ziekte niet aanwezig kon zijn omdat hij in het bedrijf een taak vervult die niet nader te omschrij ven is. De heer v. Nistelrooij is als buiten landse correspondent calculator aangesteld, maar in de loop van de ze 12% jaar heeft hij zich zo in het bedrijf ingewerkt, dat er geen on derdeel van -het bedrijf bestaat waarmee hij niet op de hoogte is. Daarnaast heeft ook de Drunense gemeenschap al herhaalde malen een beroep op de heer van Nistel rooij gedaan en nooit tevergeefs. Zo vervult hij een taak bij de cul- turele kring, verricht hij secreta riaatswerk voor de schoenfabrikan ten etc. Tot slot overhandigde de heer Elshout aan de koperen jubilarissen het zilveren "Rex"-insigne. De heer Snoeren sprak namens de jubilarissen een kort dankwoord waarin hij de oprechte dank be tuigde van alle jubilarissen voor de ontvangen onderscheidingen. Hij zei dat de jubilarissen er zich van bewust waren, dat deze uit reiking niet te beschouwen is als een formaliteit. De heer Snoeren sprak tevens een dankwoord uit voor het feit, dat de directie deze mijlpaal voor de jubilarissen open lijk had willen waarderen. Hij zei dat dit een aansporing betekende om ook in de toekomst de beste krachten te blijven geven. De heer Snoeren richtte ook het woord tot Junghans Mauthe Kienzle zoals hij het noemde, de aanwezige bedrijfsfamilie. Hij benadrukte dat de Nederlandse schoenindustrie zich in een steeds sterker worden de stroom bevindt naar de econo mische eenwording. Om niet onder te gaan in deze stroom, zo meende de heer Snoeren, is het zaak dat de Nederlandse industrie, produk- ten levert, die qua kwaliteit en prijs voor de Europese bevolking interessant zijn. „Alleen als wij 'n goed produkt leveren, van deug delijk materiaal en uitstekend af gewerkt, en dat alles tegen een aantrekkelijke prijs zal de Euro- markt interesse voor ons hebben." Hij onderstreepte het belang van samenwerking en solidariteit in 't bedrijf. Hij zei dat slechts door sa menwerking en solidariteit, door de wil en het voortdurend streven van de individuele werker om er iets goeds van te maken de ideale geest ontstaat. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat het gehele personeel hieraan mee zou willen doen, temeer nog omdat de onderneming een stuk van ieder zijn leven is. „Het komt er thans meer dan ooit op aan, dat ieder zich inspant, zijn werkzaamheden in het pro- duktieproces zo goed mogelijk ver richt", aldus de heer J. Snoeren. Na dit min of meer officiële ge deelte van deze avond, bleef het personeel en directie nog verschil lende uurtjes samen, om menig glaasje te heffen. A^A^AAAAAAA^AA^A^AAAAA Dat een ongeluk eigenlijk nooit alleen komt, blijkt uit het verhaal van een brand, die zeer onschuldig begon en makkelijk geblust had kunnen wor den, maar die ondanks dat, toch door noodlottige samenloop van allerlei omstandigheden, een schoenfabriek in de stad Saefsjoe in de Zweedse provincie Smaland in de as legde. Behalve dat een der brandspuiten urenlang weigerde water te geven, kreeg een der brandweerlieden een beroerte, tegelijkertijd werd een ander door een autowiel dat van een der brandweerwagens rolde aan zijn en kel gekneusd en struikelde een vrouw over een uitgerolde brandslang waar bij zij haar arm brak. Dat de brandkraan weigerde kwam doordat iemand met een auto er te gen aan was gereden, hetgeen de zaak ontzet had. De brandmeester die in de sneeuw naar een ander putje groef, kwam tot de ontdekking, dat het aandui dingsbordje „brandkraan" op de ver keerde plaats was aangebracht. Toen tenslotte de eerste weigerach tige kraan toegaf, kon men deze niet meer dicht krijgen, terwijl de brand al lang was uitgewoed. De hele nacht door en ook nog de volgende ochtend bleef het water rijkelijk, maar volko men nutteloos doorstromen, zodat het reservoir van de watertoren leeg be gon te raken en een groot gedeelte van de stad zonder water kwam te zitten. Tot slot van dit spel van abuizen, kreeg de brandweer-commandant slaande ruzie, met degene die hij voor het wangedrag van de eigenwijze brandkraan verantwoordelijk hield. Het gevolg was dat de brandmees ter met een kaakfractuur in het zie kenhuis moest worden opgenomen. De schoenfabrikant die al de ellende urenlang had staan aanschouwen bleef bij een smeulende en stinkende puinhoop achter Dinsdag is definitief duidelijk ge worden dat de kapers van het Vene zolaanse vrachtschip Anzoatequi aan hun achtervolgers zijn ontsnapt. De twee torpedobootjagers van de Vene zolaanse marine, die op bevel van de regering in Caracas drie dagen lang hebben geprobeerd het schip in te ha len, konden niet beletten dat de rebel len met het gekaapte schip de Brazi liaanse wateren binnenvoeren. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken maakte dinsdagavond bekend, dat de Anzoatequi op ander halve mijl afstand van de Braziliaan se kust voor anker is gegaan. Zondagavond reeds had het schip een positie in de nabijheid van een Braziliaans eilandje ingenomen. UPI berichtte, dat de rebellen weer het anker hebben gelicht en opstomen naar Belem of Recife om zich aan de Braziliaanse autoriteiten over te ge ven. In Rio de Janeiro is uit bevoegde bron vernomen, dat de Brazilliaanse marine zich gereed maakt om het ka perschip naar een Braziliaanse haven te brengen. President Goulart heeft de federale autoriteiten opdracht ge geven, wat het lot van de kapers be treft, geval voor geval afzonderlijk in overweging te nemen. Het internatio nale recht zal worden toegepast. De 37 extremisten, die zich aan boord van de vrachtboot bevinden, hebben reeds via de radio om politiek asiel verzocht. Een woordvoerder van de Brazili aanse ambassade in Washington deel de mee dat zijn regering dezelfde houding zal aannemen als na de buit- making van het Portugese passagiers schip Santa Maria in 1961. Het schip zal door de Braziliaanse marine wor den onderschept en aan zijn rechtma tige eigenaars worden teruggegeven. Wat de mensen aan boord betreft: degenen die in Brazilië willen blijven zullen asiel krijgen, maar zij die er de voorkeur aan geven naar Venezuela terug te keren, zullen vrij zijn dit te doen. Russische troepen die nog op Cuba zijn, zullen in de komende drie weken van Cuba worden teruggetrokken. Dit heeft de Sovjet-Unie officieel mee gedeeld aan de Amerikaanse rege ring. Volgens Amerikaanse schat ting zijn er nog 17000 Russen op Het parochieleven benaderden we vanuit de herderlijke taak die de pastoor heeft ten aanzien van zijn parochianen. Toch spreken wij van „pastoorsrechten", rechten die hem als hoofd der parochie door het kerkelijk recht zijn toegekend. De pastoor heeft rechten ten aanzien van het doen, het trouwen, de bediening, de begrafenis en nog vele andere belangrijke gebeurte nissen in het leven van een christen. De aohtergrond van deze rech ten ligt in de historie; ze was van pastorele aard om de zielzorg veilig te stellen en in goede handen te geven. Vele van deze rechten hebben langzamerhand hun strikte ex- klusiviteit verloren, en ook dit geschiedde weer om de zielzorg te dienen. Want de parochie is wel de Kerk in haar konkrete aktualiteit, maar parochie en Kerk zijn niet identiek. Kerk-beleving is ook zonder of buiten de parochie mogelijk. De parochie schept een konkrete, voor-de-hand-liggende mogelijkheid. Maar het is niet de enige mogelijkheid. Er zijn vele mogelijkheden, die variëren naar tijd en plaats. Als er geen goede verbindingen zijn, is de gelovige feitelijk voor zijn Kerk-beleving aangewezen op de parochiekerk ter plaatse. Maar bij een intensief verkeer ligt dat enigszins anders. Zo hebben in de steden de parochies altijd een minder exclusief karakter gehad, en konden de rechten van de pastoors daar nooit zo stringent geürgeerd worden. Ondanks een sterke binding aan de parochie (dopen, trouwen, begraven), is er door het kerkelijk gezag toch altijd een grote marge van vrijheid gelaten de biecht is altijd vrij geweest, een voorschrift om in eigen parochiekerk de Eucharistie meer te vieren, bestaat al lang niet meer, en de pastoors kunnen zelf, zonder ver lof van hogere instanties, verlof geven de kinderen elders te laten dopen, ergens anders te trouwen en hun uitvaart in een kerk naar eigen keuze te laten verrichten. Om wille van het geestelijk heil der hem toevertrouwde parochia nen moet de pastoor hun vrijheid respekteren en aan zijn rechten een soepele toepassing geven. Om wille ook van zijn herderlijke taak, die vertrouwen vraagt en liefde, en een grote soepelheid in plaats van een streng-juridische gedragslijn. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie „Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 i Cuba: drie gevechtsgroepen (5000 man) en de rest technici en eenheden die de Cubanen moeten vertrouwd maken met de moderne wapens. Vóór 15 maart zal de aangekondigde te rugtocht voltooid zijn. De Russische mededeling die in Washington langs de gewone diplo matieke kanalen ontvangen werd, is in overeenstemming met Kroesjefs boodschap van 20 november, waarin hij Kennedy beloofde, dat de Russi sche troepen te zijner tijd naar huis zouden gaan. Het is niet bekend of alle technici tegelijk met de vijfdui zend man gevechtstroepen wegge haald zulen worden. Zilveren en koperen jubilarissen van „REX". Zittend de drie zilve ren, daarachter de koperen jubilarissen. Derde van rechts (boven) de directeur van de „REX", de heer M. A. Elshout. DRIE DOLLE TANTES Drie hongerige musici, zonder en gagement, besluiten teneinde raad 'n toevlucht te zoeken bij hun oom, die aan de Wörthersee een sportschool heeft. Onnderweg maken te kennis met drie lieve meisjes en al spoedig blijkt dat ze alle zes goed met elkaar kun nen opschieten. Op de sportschool bevalt het de drie musici niet zo best, want oom Herman eist ijzeren disci pline. Intussen hebben de drie meis jes een vacantie-tehuis gevonden eveneens aan de Wörthersee. Omdat de heren de dames persé eens willen opzoeken verkleden zij zich - omdat bezoek van heren aan dit meisjes- vacantie-tehuis verboden is - als drie tantes van de meisjes. Natuurlijk komt alles uit met het gevolg dat de meisjes worden ge straft, terwijl de jongens door oom lief op straat worden gezet. Dit betekent wel het einde van hun eerste avontuur, maar niet het einde van de film. Er valt heel wat te lachen en te genieten met en van de drie dolle tantes. Vrijdag en zaterdag om 8 uur. Toegang alle leeftiiden. BLOEDIGE ZONSONDERGANG Alec Longmire ontmoet in een ver laten streek Bud Pursis, revolver- schutter beroep, die uit de gevange nis ontsnapt is, maar die bijna om komt van dorst. Alec geeft hem te drinken, en de twee sluiten een vriendschap. Wanneer zij in een berghut door een bende beroepsmoor denaars worden belegerd, wordt Pur vis dodelijk gewond, maar vóór hij sterft, laat hij Alec beloven dat deze niet langer een leven van geweldda den zal leiden. Alec kan door een lis tig idee van Purvis ontsnappen en hij wordt door Sherrif Murphy, ondanks zijn slechte reputatie als assistent- sherrif aangesteld. In deze functie rolt Alec een gangsterbende op die alle kleine ranchers uit de streek wil verdrijven. Wie spanning en avontuur zoekt, vindt in deze film alles van zijn gading. Een film boordevol actie, kracht en sensatie. In de hoofdrollen Rory Calhoun, Martha Hyer, Dean Jagger e.v.a. Zondagmiddag om 3 uur. Toegang 14 jaar. DE LAATSTE DER VIKINGS Na 10 jaar afwezig te zijn ge weest, keert Harald, zoon van de Vi king-aarvoerder Sigurd, naar huis te rug. Vlak voor de kust van Noorwe gen neemt hij nog een Deens schip, waarop zich Godruno bevindt, afge zant van de koning van Denemarken naar Sveno, koning van Noorwegen. In hun dorp aangekomen blijkt al les te zijn verwoest. De Vikings zijn verdreven en Sigurd is gedood. Het land wordt geregeerd door de tiran Sveno. Nu gaat Harald als de door hem gevangen genomen Godruno naar de koning, maar een jaloerse mede-aanvoerder laat Godruno vrij en nu weet Sveno al vlug dat de ge vreesde Harald zich in zijn kasteel bevindt. Harald weet te ontsnappen en samen met zijn Vikings valt hij het kasteel aan, en heeft de bezetting al spoedig overmeesterd en de laffe ti ran gedood. Nu kan Harald de troon waar hij recht op heeft bestijgen en Prinses Hilda in zijn armen sluiten. Maandag en dinsdag om 8 uur, voor 14-jarigen en ouder. DE RIMBOEVECHTERS VAN BIRMA Generaal Merrill bevindt zich met een groep van 3000 man ver achter de Japanse linies. Zij worden onder vuur genomen, maar weten de vij and onschadelijk te maken en trekken door moerassen verder naar hun doel, een klein dorp, dat 20 mijl verder ligt. Na een zwaar gevecht lukt het hen het dorp te bezetten. Nu komt het bevel om Myitkynia te veroveren, dat 500 mijl verder gelegen is en waar zich een volledige Japanse divi sie bevindt. De groep van 3000 man is door de vele zware gevechten al erg uitgedund en wat er over is, is niet meer bruikbaar voor het gevecht. Ze zwoegen voort door de rimboe en worden totaal uitgeput overvallen door de Japanners. Het gevecht dat nu volgt is onbeschrijfelijk zwaar, maar de vijand wordt teruggedreven. Myitkynia wordt veroverd, maar dan zijn er van de 3000 man nog slechts 100 over. In de hoofdrollen Jeff Chandler, Andrew Duggan, Ty Hardin e.v.a. Toegang 14 jaar. FORT DOBBS Op zekere dag komt Gar Davis het plaatsje Largo binnenrijden, op zoek naar zijn doodsvijand Hansen. Hij treft hem in een kroeg en schiet hem dood. De sherrif zet een achtervol ging in, maar Gar weet te ontkomen door onderweg zijn jas te verwisse len met die van een door de opstan dige Indianen vermoorde veehouder Gray. Gar zet zijn tocht voort zon der paard en bereikt 's avonds de boerderij van Gray en maakt kennis met Mrs. Gray. Hij raadt haar aan zich met haar zoontje in veiligheid te brengen, omdat de indianen op het oorlogspad zijn. Samen met Gar gaan zij naar Fort Dobbs. Na veel avonturen bereiken zij dit Fort, dat echter geheel verlaten is, alle militairen zijn door de india nen vermoord. Met een wagenkara vaan arriveren burgers uit Largo, en in het Fort Wachten zij de aanval van de indianen af. Het verdedigen gaat echter niet, daar er geen gewe ren zijn. Door Gar's hulp komen de ze er echter en de Sherrif Iaat Gar vrijuit gaan. Maandag en dinsdag om 8 uur. Toegang 14 jaar.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5