wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Waalwijk raakt stilaan in de ban van dwaasheden en zotternijen Burgemeester nam afscheid Mr. R. van der Heijden van gemeentepersoneel Keelpijn ASPRO Prins Jan d"n Irste zal de Waalwijkse jeugd voorgaan in plezier en lol. jPlogi.am.nia kindetcatnaoab 1^6? neem Duits-Nederlands verdrag Jachtgeweer als geschenk Vasten-actie Interland Nederland - België VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 -»® muBuniu laoo 85e JAARGANG No. 15 De Lcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 CVWVWVM^WWVWVWWWVWVWVWWVWVNWVWVWW e.r bijna. Het is nog even een kwestie van volhouden, ons zelf bedwingen, om dan tenslotte uit te barsten in een chaos van dwaasheden, zotternijen en meer van dergelijk spul. Wie het zotst doet, doet uiteindelijk nog niet zot genoeg, en wie van zich zelf stilaan begint te denken, dat hij de grootste dwaas der dwazen is moet toch maar in zijn achterhoofd houden dat hij nog lang niet dwaas genoeg is. Anders komen we niet waar we zijn moeten, name lijk in een dwaas dat wil zeggen voor drie dagen dwaas en dol schoenlapperslaand. Zal het er dit jaar dan eindelijk van gaan komen? Zo hebben wij ons afgevraagd. Zal Waalwijk nu eens echt losbranden in carnavals- zwier en -zwaai? Is het waar dat wij 's nachts geluiden mochten ver nemen uit stal of schuur, die erop kunnen duiden dat er getimmerd wordt en ditmaal niet langs de weg maar aan grootse „carnavals optochtwagens"? Wanneer de voor tekenen niet bedriegen, komt er dit jaar toch wel iets uit de bus. Vooral voor de jeugd is moeite noch tijd gespaard om tot een ge zellige carnavalsviering te komen. zal de prins vanuit zijn paleis in de onmiddellijke omgeving van het plein gelegen zich in een gouden koets, omgeven door zijn raad van elluf, zich bij zijn onder danen voegen, met wie hij overi gens op voet van gelijkheid zal om gaan. Een rondtocht door de naaste omgeving zal besloten worden met Prins Jan d'n Irste uit het schoen lapperslaand heeft zijn intrede ge maakt binnen de muren van deze schoenmakersstad en zondag zal hij zijn onderdanen toespreken in een taal die niemand vreemd in de oren zal klinken. Immers Jan d'n Irste, is zoals ons al heel duidelijk is gebleken, vlot van de tongriem gesneden en zo zal het hem niet moeilijk vallen om deze voor de Waalwijkse jeugd unieke carna valsmiddag, tot een onvergetelijke te maken. Prins Jan d'n Irste is zich tevens van zijn waardigheid bewust en heeft zich naast een in alle opzich ten passend pak, een „raad van elluf" aangepast die hem zal moe ten bijstaan in het verkopen van kolder en grappige ernst. Wij hebben mogen ervaren dat deze prins uit het edele en schone schoenlapperslaand berekend is op zijn taak, dat hij er slag van heeft het glas en de fles te heffen, om zodoende de vreugd tot op onge kende hoogte te doen oplaaien. Wie, zo durven wij ons afvragen, zal er dan nog de euvele moed be zitten om hem, Jan d'n Irste, in de steek te laten? Zal er iemand on der onze jeugd zijn, die niet geeft om hem het hof te maken, die de gein zal willen missen van dit sa menzijn? Het is er dit jaar van ge komen. De prins der prinsen in het rijk van de jeugd heeft van zich laten spreken. Laten zij die oren hebben om te horen naar hem horen deze zondagmiddag. Prins Jan d'n Irste, nauwelijks een week geleden met grote meer derheid van stemmen gekozen door zijn aanhang, heeft Elbersiaans bloed in zijn aderen. Hij is niet vreemd in de Waalwijkse contreien, weet waar hij de appelen en peren vandaan moet halen zonder centen te laten zien en heeft bovendien een afkeer van al wat niet voor en door de jeugd ik. Een schonere ti tel als hij zich nu heeft aangeme ten hadden wij ons niet voor kun nen stellen: „Prins Jan d'n Irste". Regerend vorst voor enkele uren over het edele en voorname schoen lapperslaand, beschermheer van partijen en bonden die verenigd blijven door dwaasheid en kolder, voorstander van de op leer lopende gemeenschap, prins van de tot car naval vieren losgeslagen jeugd en direct hoofd van de hem bijstaan de raad van elluf enz. enz. Zondag 20 februari zal hij zich aan den volke vertonen, met al zijn pracht en praal. In zijn glorie van onvolmaakte wijsheid, omge ven door zijn dignitarissen, Geze ten in een alleen voor hem waardige gouden koets zal hij door de Waalwijkse straten trekken ver gezeld en begeleid, niet alleen door zijn onderdanen, maar door tal van met waardigheid beklede personen, die zich zullen uiten door middel van hoempa muziek en vrolijk ge schetter. Ongekend zal de vreugde zijn bij allen die hem willen vergezellen tijdens zijn tocht door de straten. Die hem de eer willen bewijzen, die een prins van het elfde uur toe komt. Ongekend ook zal zijn be loning zijn voor hen, die Prins Jan d'n Irste willen bijstaan in deze uren van grenzeloos vermaak. Rijkelijk zal hij zijn met zijn ga ven, gul met zijn woorden, vrolijk met zijn lachen en roemvol met zijn titel, zodoende hen behagend die zich willen scharen onder zijn scepter van leut en vermaak. Vanuit oost, west, noord en zuid zal de jeugd van het schoenlappers laand zondag optrekken naar het centrale punt begeleid door mu ziek, geflankeerd door eventuele wagens met carnavaleske voorstel lingen. Op het „Place de la paix" een nog niet nader te omschrijven plechtigheid, die op het Raadhuis plein zal plaats vinden, en die te vens een van de voor Waalwijk nog ongekende hoogtepunten in de jeugd-carnavalsviering zal beteke nen. Daarna zal de prins van zijn gulheid en goede inslag laten spre ken, wanneer hij een gedeelte van de jeugd vergezelt, naar zijn voor deze middag hoofdresiden tie „De Gecroonde Leersse" om hen daar te laten genieten van mu ziek en vrolijkheid, terwijl het an dere gedeelte zich gaat vermaken in het Luxor Theater of in zaal Thalia. Prins Jan d'n Irste heeft het als zijn grote wens laten doorscheme ren, dat de voltallige jeugd van Waalwijk bij zijn intocht aanwe zig zal zijn om zodoende mee te genieten van dit speciaal voor de jeugd opgezette feest. Een feest kan en zal het worden dank zij het onvermoeibaar werken van tallo zen achter de schermen, voor wie niets teveel of te zwaar was. Na afloop zullen wij wis en waarachtig kunnen verzuchten: „Het is schoon gewiest 1.15 uur Vertrek van de groepen en deelnemers uit BAARD WIJK vanaf het plein voor het Gemeenschapshuis. Voorafgegaan door de K.A.J.-drumband, zal de stoet naar het Vredesplein trekken, via PutstraatVictoriestr. 1.15 uur Vertrek van groepen en deelnemers uit de SINT AN- TONIUSPAROCHIE vanaf café de Lindeboom. Voorafgegaan door harmonie Sint Crispijn, trekt deze stoet via Sint Antoniusstraat, Parellelweg 'en Wilhelmi- nastraat naar het Vredesplein. 1.15 uur Vertrek van deelnemers en groepen uit BESOIJEN vanaf de flats aan het Hertog Janpark. Voorafgegaan door de jeugddrumband „Ons Genoegen" trekt deze groep via de burg. Moonenlaan, Mr. van Coothstraat, Julianastraat, Stationsstraat, Bernhardstraat naar het Vredesplein. 1.30 uur Opstelling van deelnemers en groepen uit het CEN TRUM in de WILHELMINASTRAAT voor de meis jesschool. (Alle deelnemers dienen precies de aanwijzigingen op te volgen van het comité dat kenbaar is aan een rode roset). 2.00 uur precies VERTREK VAN JEUGD-CARNAVALS-OPTOCHT met medewerking van de jeugddrumband „Ons Genoe gen, K.A.J.-drumband en Harmonie St. Crispijn. Route: Wilhelminastraat, Grotestraat, Mr. van Coothstraat, Julianastraat, Stationsstraat, Raadhuisplein. Op het Raadhuisplein wordt de optocht na een „zekere plechtigheid" ontbonden. BELANGRIJK VOOR DE DEELNEMERS Bij de opstelling in de verschillende wijken, ontvangen alle deelne mende kinderengratis een toegangsbewijs voor een filmvoorstelling met tractatie, hetzij in de Luxorbioscoop, hetzij in Thalia om 3 en 4 uur. Op de toegangsbewijzen staat duidelijk plaats en tijd aangegeven. Let hier goed op. Voor de filmvoorstelling van drie uur trekken de kinderen, direct na het ontbinden van de optocht naar de zalen. De kinderen voor het Luxor Theater worden voorafgegaan door de jeugddrumband, de kinderen voor Thalia door de K.A.J .-drumband. Voor de overige deelnemers is er in de Gecroonde Leersse tot kwart voor vier een KINDERBAL. Om kwart voor vier trekken de kinderen wederom met begeleiding van de drumbands vanuit de Gecroonde Leersse naar de beide zalen, waarna voor de kinderen uit de filmvoorstelling van drie uur in de Gecroonde Leersse het KINDERBAL wordt voortgezet. 5 uur SLUITING van het Kinder-Carnaval door de jeugd-prins Carnaval PRINS JAN D'N IRSTE. Een meerderheid van de Tweede Kamer verlangde dinsdag, dat de re gering de officiële bekrachtiging (ra tificatie) van het Nederlands-Duitse verdrag zal uitstellen tot duidelijk is of Duitsland nog de betrouwbare partner is, die het leek te zijn toen 3 jaar geleden het verdrag werd ont worpen. Het verdrag, waardoor bijna 7000 hectare Duitse grond en 8000 Duit sers aan West-Duitsland worden te ruggegeven, kon bij de Kamer niet 't minste enthousiasme wekken. De dik ke 250 miljoen gulden, die Duitsland bereid is aan Nederland te betalen (waarvan 112 miljoen voor de nazi slachtoffers), werden door de een als „verbazend krenterig", door de ander als „een fooi" bestempeld. Want de schade, die Duitsland in Nederland heeft aangericht is ongeveer honderd maal zo groot. In een aparte bijeenkomst heeft burgemeester Mr. R. J. Th. van der Heijden maandagavond in het restaurant van De Efteling in verband met zijn a.s. pensionnering op een bijzonder prettige wijze afscheid genomen van de circa 120 personeelsleden van secretarie, openbare werken, gemeentebedrijven en openbare scholen. Tijdens zijn welkomstwoord wees de burgemeester er op, dat hij steeds getroffen was door de saamhorigheid en goede verstandhou ding onder het personeel, en het meeleven van de collega's wanneer een hunner de dienst met pensioen ging verlaten of jubileerde. Wijzend op zijn a.s. pensionne ring merkte hij op, dat het nimmer prettig is weg te moeten gaan wanneer men zich nog voldoende fit voelt. Ondanks zijn 33-jarige burgemeestersloopbaan had ook hij nog gaarne wat gebleven, maar van de andere kant besefte hij vol komen, dat een jongere opvolger ongetwijfeld meer werkkracht zou kunnen ontwikkelen en daardoor meer voor de gemeenschap zou kunnen doen. Dit aparte afscheid had hij persé zo gewild, omdat het ambtenarenkorps, dat zo belang rijk is bij de voorbereiding en uit voering van besluiten, hem steeds het naaste is geweest. Mr. van der Heijden drukte zijn te vredenheid uit over wat het korps in zijn geheel had gedaan. Er was met inzicht en verstand gewerkt en hij zou steeds met dankbaarheid terugdenken aan alles wat door deze mensen in het belang van de gemeente was gedaan. Hij dankte daarvoor allen en om de smart van het afscheid wat te verzachten bood hij een Brabantse koffietafel en een gezellige avond aan. VAN MENS TOT MENS Namens de aanwezigen dankte de gemeentesecretaris, de heer M. van Nieuwstadt, de burgemeester eerst voor de vriendelijke uitnodi ging en de wijze waarop deze hun gastheer wilde zijn, terwijl hij als bewijs van respect mevr. van der Heijden als gastvrouwe bloemen aanbood. „Wij zouden Nnamelijk", aldus de heer van Nieuwstadt, „graag uiting willen geven aan onze waardering voor U als burgemeester, niet zo zeer voor uw verdiensten als hoofd van het plaatselijk bestuur in het algemeen, waarop door anderen bij uw officiële afscheid vermoedelijk wel de aandacht zal worden geves tigd, maar meer voor de wijze waarop U ons, het gemeenteperso neel, in de verhouding van mens tot mens bent tegemoetgetreden. Wij zijn U dank verschuldigd voor de manier waarop U ons geduren de bijna 15 jaren hebt geleerd ons werk te doen, onze taak te ver staan. U hebt ons verantwoordelijk heid bijgebracht voor de taak waarvoor wij gesteld werden, on geacht of die functie nu met hoofd commies of met een arbeidsklasse wordt aangeduid. Niet het werk zelf, maar de manier waarop dit werk werd verricht, was voor U van belang. U deed dit nimmer door rechtstreekse inmenging in 't werk van de betrokkene. U erken de steeds de leiding van de chefs en de hoofden van dienst, U schonk deze uw volledige vertrouwen, bleef met alles op de hoogte, zon der dat U overigens klakkeloos aannam wat U werd voorgesteld. Voor gezonde initiatieven vonden wij bij U steeds gehoor. Mede door uw voortvarende en stimulerende leiding, werden gemeentesecretarie en bedrijven inderdaad de appara ten die zij behoren te zijn, de hulp middelen van het gemeentebe stuur bij het bepalen van zijn be leid, bij het voorbereiden van be langrijke beslissingen en bij de uit voering en de handhaving daarvan, alles in het belang van de gemeen te en haar inwoners. U zorgde voor een behoorlijke huisvesting van de gemeentelijke diensten, voor ge meentewerken en gasbedrijf is dit inderdaad verwezenlijkt, voor het gemeentehuis nog slechts op papier in de vorm van een plan. Wij be treuren het intussen dat de verwe zenlijking van dit plan, waarvan U toch de geestelijke vader bent, bui ten uw ambtsperiode zal vallen." „U hebt op onze gemeente uw stempel gedrukt van een 15-jarig bestuur, de gemeente niet alleen een ander aanzien gegeven, doch ook de sfeer van de gemeente ver anderd en verbeterd en daarvoor steeds geijverd. Diezelfde verbete ring van sfeer", zo besloot de ge meentesecretaris, „heeft zich ook voorgedaan bij het gemeenteperso neel. U hebt ons geleid door 'n na oorlogse periode, die in het alge meen voor de ambtenaar niet ge makkelijk was. U stond voor ons op de bres waar dit mogelijk was en U hebt voor onze belangen heel wat bereikt." JACHTGEWEER De waardering voor dit alles, die er overigens altijd geweest was, bracht de heer van Nieuwstadt tot uitdrukking door de scheidende burgemeester, die gaarne de jacht beoefent, namens het personeel 'n nieuw jachtgeweer aan te bieden met de beste wensen voor een lang durig gebruik. Zichtbaar verheugd dankte de burgemeester voor dit kostbare ge schenk, waarnaar zijn hart reeds lang was uitgegaan, en waarvan hij thans veel plezier hoopte te be leven. Na een gezellig borreluurtje no digde de burgemeester de aanwe zigen daarop aan de Brabantse koffietafel, welke alle eer werd aangedaan. Na afloop hiervan was het woord aan het cabaretgezelschap Ton en Joop van Engelen uit Waalwijk, dat de aanwezigen een kostelijk gevarieerd programma voorschotel de. Ondanks de provisorische to- neelaccomodatie bracht het en semble op uitstekende wijze en met veel vaart afwisselend muziek, zang, ernst en humor, terwijl de gebr. van Engelen zich ook nog ont popten als slagvaardige sneldich ters. Terecht oogstten zij een warm applaus voor hun succesvol optre den. Met de hoffelijke opmerking, dat jammer genoeg de opvolger van de burgemeester niet op deze avond aanwezig was om te kunnen ervaren hoe men een goed gast heer moet zijn, dankte de heer Steffen, directeur van het gasbe drijf, de heer en mevr. van der Heydmivoor het gastvrije onthaal. Volgens een overeenkomst die na besprekingen tussen de algerijnse minister Boemendjel en de franse staatssecretaris de Broglie in Parijs werd ondertekend zullen bepaalde categoriën franse dienstplichtigen voortaan 'n gedeelte van hun dienst tijd in Algerië doorbrengen om daar behulpzaam te zijn bij de ontwikke lingsarbeid. Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opbrengst van vijf miljoen? „De vasten-actie is een proeve van beleving, een voorstel voor de prak tijk en op grond van hun herderlijke opdracht zijn het de bisschoppen zelf, die in dit zo belangrijk streven naar een moderne en actuele vormgeving een weloverwogen methode willen bieden. Deze methode is gefundeerd in het offer-karakter van het vasten en in de bij uitstek evangelische over weging, dat elk offer altijd gericht is op God en de evenmens in nood. De nieuwe theologie spreekt zo boeiend over het sociaal aspect van de sacra menten. Even boeiend, en het ligt in dezelfde lijn is het sociaal aspect van het vastenoffer. Hier klopt het hart van de Kerk. Zö bedoelt deze bis schoppelijke Vastenactie eigenlijk een stuk zielzorg te zijn niet alleen maar een collecte, en zelfs niet alleen maar het helpen van mensen in nood". Dit zei kardinaal Alfrink toen hij voor de katholieke pers de derde bis schoppelijke Vastenactie aankondig de, waarmee de bisschoppen aan de gelovigen opnieuw concreet de weg wijzen en mogelijkheden bieden tot de persoonlijke beleving van hun plicht tot vasten en versterving gedurende de tijd van veertig dagen. De in deze periode verzamelde of fergaven zijn ook nu bestemd voor de noodgebieden in de wereldkerk, waar mee de bisschoppen tijdens de voor bereiding voor deze derde Vasten actie meer misschien dan ooit tevoren zijn geconfronteerd, omdat die sa menviel met de eerste zittingsperiode van het Concilie. De proef om het hoofdveld van het Rotterdamse Feijenoord - stadion, waar zondag 3 maart de wedstrijd Nederland - België en ruim een week later de ontmoeting Feijenoord Reims moet worden gespeeld, door middel van hete lucht te ontdooien is voorlopig mislukt. Maandag was men begonnen met hete lucht door de buizen van 't drai nage-systeem onder het veld te bla zen, om za te trachten de hardbevro- ren grasmat, waarop bovendien nog een ijslaag en enkele tientallen centi meters sneeuw liggen, te ontdooien. Dinsdag bleek echter, dat het drai nage-systeem, dat dateert uit 1936, in de loop der jaren enigszins is ver zakt, waardoor de hete lucht uit de buizen kan ontsnappen en zo zijn werkzaamheid verliest. Aan het begin van de buizen heeft de stoom een temperatuur van rond 50 graden door de „lekken" in het drainage-systeem geblazen en zakt deze reeds na 15 meter tot 4Vè graad, hetgeen uiteraard te weinig is om enig resultaat te boeken. Men kan de temperatuur van de hete lucht wel verhogen, maar dan is het gevaar geenszins denkbeeldig, dat de gras mat door een te grote en te plotse linge temperatuurstijging onherstel baar wordt beschadigd. De heren B. van Krimpen, direc teur van het Feijenoord-stadion, H. A. Bremekamp, hoofd van de grond- technische dienst van de KNVB, ir. Joh. Th. Moorman, adviseur van de afdeling sportaccommodaties van de Nederlandse Sportfederatie en K. Olieman van het proefstation tuin bouw onder glas te Naaldwijk, die de leiding hebben bij het experiment, willen de proef nog enige tijd voort zetten. Mocht men geen resultaat boeken, dan zal men trachten het veld op een andere wijze bespeelbaar te maken. Lukt dit evenwel ook niet, dan zal de KNVB in ieder geval niet voor volgende week donderdag een beslissing nemen over het al of niet doorgaan van de wedstrijd Neder land - België.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9