wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couradt NIET BLIND WEDDEN NIEUW Gemeenteraad Waalwijk Raad voteerde ruim een miljoen voor maken industrieterrein „Zanddonk" bouwrijp Kroetsjef op het oorlogspad op het fusiepaard SUNNY Onderwijs kreeg ruime aandacht Franse politie onthult komplot tegen premier Ogen vragen brillen van STASSAR Studenten slaags in Leuven Versnelde mechanisatie Ook nadelen Grote leiders nodig INDUSTRIE ONDERWIJS VERBOUWING TOT CAFETARIA MAANDAG 4 MAART 1963 85e JAARGANG No. 18 tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukken! Antoon Tieien Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.35 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Nederland bevindt zich in de ban van de fusie-koorts. Niet alleen de beurs in Amsterdam ondervindt daarvan de invloed, maar ook op lager niveau is men overal aan het passen en meten om zich te wapenen tegen de steeds intensiever wordende concurrentiestrijd. De eenmanszaak komt hierdoor steeds meer in 't gedrang en wij herhalen dat het economisch klimaat in Nederland langzamerhand zo wordt dat de bestaanskans van elk midden- en kleinbedrijf wordt bedreigd. Het wordt de hoogste tijd dat er van overheidswege maatregelen ivorden genomen om te vemijden dat er een sociaal-economische structuur ontstaat waarbij een gehele tussenmoot van bedrijven verdwijnt, die het overstapje vormt van de werknemersafdeling naar het stadium van onafhankelijk bezitter van wapitaalgoederen. Wat beoogt en bereikt men nu met deze fusies? Grotere kapitaalkracht maakt een onderneming veel meer weerbaar en daarmee is aan de con tinuïteit een ruggesteun geboden. Een bedrijf met een hechter financiëel fundament opereert veel soepeler op de kapitaalmarkt. Wordt de omvang groot genoeg, dan kan men als n.v. beursnotering vragen en voortaan dus zelf een beroep doen op de kapitaal markt. Uiteraard krijgt een financiëel sterke eenheid ook gemakkelijker middellang krediet aan een bank of een geldlening van een institutionele belegger. Het is bekend dat deze financie ringswateren thans druk bevaren wor den en wij vinden hier een zeer be langrijke oorzaak van de samenwer- kingsdrang. Onmiddellijk daarna komt de besparing in afzetkanalen wanneer de bedrijven dezelfde pro- dukten maken. Er zijn minder mensen nodig om dezelfde markt te bewer ken. Waar vroeger twee vertegen woordigers al of niet met vestiging hun activiteit ontplooiden, kan men nu met één volstaan, terwijl de con currentie verdwijnt. I 'T -r-; «*11 '"^«IWUPil Het gezamenlijk ontwikkelen van nieuwe produkten, waar soms enor me researchkosten mee gemoeid zijn, doet in de horizontale sector vele handen ineenslaan maar ook op het terrein, waar men een leverancier of klant nodig heeft, dus in de opeen volgende geledingen van de bedrijfs kolom, zijn door samengaan opmer kelijke successen te boeken. Bij gro tere bedrijven is eerder mechanisatie mogelijk, niet alleen in de produktie- afdelingen maar ook in de admini stratie, waardoor de personeelskosten worden gedrukt. Veel ondernemers wensen te pa- rallelliseren om steviger in de markt te staan. Het maken van een of en kele produkten leidt tot kwetsbaar heid van een onderneming zodra er een tegenval komt in de afzet van dat enkele produkt. Veel artikelen worden in bepaalde seizoenen gekocht, zodat men de rest van het jaar of met de produktie- capaciteit of met het verkoopappa raat in een te grote jas dreigt te ge raken. Men zoekt dus compensatie in de aanmaak van goederen met een tegengesteld seizoen. De gehele on derneming kan in een andere opgaan, maar men kan ook volstaan met aan delenruil om de financiële resultaten gelijkmatig te doen verlopen. De fusiedrang wordt gestimuleerd door de ontwikkeling in de winkelbe drijven waar men een steeds breder assortiment zoekt in grotere winkel eenheden. Het ligt dus voor de hand dat de leveranciers nu met drie of vijf offertes kunnen komen in de zaak waar voorheen slechts voor een enkel artikel afzet kon worden ge vonden. Mondt dit betoog uit op een fusie loflied zonder meer? Er zijn stellig tegenwerkende krachten en nadelen. Maatschappelijk gezien betekent een fusie van kolossen bijvoorbeeld dat de concurrentie en bepaalde artikelen vermindert ten koste van de kwaliteit of de prijs. Een ander maatschappelijk nadeel ligt in de devaluatie van de verant woordelijkheid en de persoonlijkheid van velen, die in een klein bedrijf iets betekenen of dat althans menen, ter wijl zij - opgegaan in een grotere eenheid - zich nummer zoveel voe len, waarmee hun arbeidsvreugde tot op het laagste pitje wordt terugge draaid. Het voordeel van de grotere sociale zekerheid weegt daar maar zelden tegen op. Organisatorisch dreigt in grotere bedrijven de verambtelijking de plaats in te nemen van het initiatief en de efficiëncy. Deels is dit een kwestie van organisatie, maar de wet van Parkinson vindt in grote bedrijven nochtans een vruchtbaarder voedings bodem dan in kleinere. Bedrijfseco nomisch passen grotere bedrijven zich moeilijker aan bij een teruggang dan de kleinere. Een grote organisatie is minder flexibel dan een kleinere. Niet iedereendie beperkte ver antwoordelijkheid kan dragen, is in staat beslissingen te nemen van grote draagwijdte. Dit veroorzaakt een hou se in manager-ziekte terwijl er slechts enkelen beschikbaar zijn om werke lijk beslissingen van formaat te ne men. Meer dan eens ontbreken deze figuren geheel. In de eindproduktie voldoen dik wijls de artikelen niet aan de wensen van consumenten omdat de normali satie te ver doorgevoerd wordt. Inves teringsbeslissingen kunnen worden genomen op grond van vergaande marktonderzoekingen. Wordt daar 'n fout gemaakt, dan zijn de verliezen ook een veelvoud van die in een klein bedrijf. Bovendien wordt het be lang van grote ondernemingen voor de lagere en hogere overheid zo zwaartillend, dat men moeilijk objec tief kan blijven bij het nemen van be slissingen. Zo zou eerst de lagere en in later stadium de hogere overheid steeds meer gedwongen worden een beperk te groep ondernemers naar de ogen te zien terwille van het behoud van de werkgelegenheid voor velen. Het marktbeeld in een land verschuift daarmee steeds meer in de richting van het monopolie. De vrije concur rentie is een begrip uit het nirwana van het economisch denken. In een zeer dynamische wereld zal de aanpassing van grote en kleine be drijven tenslotte vergelijkbaar zijn met de wendbaarheid van schepen, waar bij de zeekastelen log en traag rea geren, terwijl de notedopjes kwiek de koers wijzigen. Die koerswijziging zou in de toe komst wel eens zeer dikwijls onder werp van een direktievergadering kunnen worden. Laten wij dus niet steeds blind wedden op het fusie- paard. van Voor het algeheel bouwrij.p maken van het nieuwe industrieterrein „Zanddonk"heeft de gemeenteraad v. Waalwijk donderdagavond een krediet beschikbaar gesteld van 1.018.000,00. Het nieuwe industrieterrein is gelegen tussen de geprojecteerde groenstrook langs de toekomstige Rijksweg en het sportpark „Elzenhoven" Het omvat ruim 20 ha grond 'en zal moeten dienen om voor de industrie mogelijkheden te creëren tot verdere uitbreiding. Het in dustrieterrein gelegen langs de Elzenwegbleek zozeer in trek bij verschillende industrieën, dat dit industrieterrein binnen een tijd van vier jaar geheel in gebruik werd genomen. Om stagnatie in de vooruitgang van industrievestiging te voorkomen, was er van de zijde van het college van B. en W. op gewezen, dat een spoedige uitvoering van deze wijziging van het uitbreidingsplan in hoofd zaken zeer dringend gewenst was. Tegen het vastgestelde plan tot herziening van dit uitbreidingsplan, waren een tweetal bezwaar schriften binnen gekomen, waarop de raad afwijzend beschikte. Voor de aanleg van een hoofdriool in de Reigerbosweg en de vervanging van het secundaire riool in de Eerste Zeine West, - gelegen tussen de Reigerbosweg en het punt van aan sluiting naar het hoofdriool van de ELF AFRIKAANSE STUDENTEN BLIJVEN IN NEDERLAND Mr Cals „Eén lijn met anderen' Van de twintig Afrikaanse stu denten, die uit het communistische Bulgarije naar Nederland zijn geko men, omdat zij in Bulgarije van ras sendiscriminatie last kregen, zullen er waarschijnlijk elf in Nederland mogen studeren. De negen anderen zullen doorreizen naar Engeland en Duitsland, omdat zij geen diploma's hebben, die studie aan Nederlandse instellingen mogelijk en nuttig ma ken. Dit deelde minister Cals (onder wijs) in de Tweede Kamer mede, in antwoord op vragen van de socialist Tans. Geen verhoging van aantal inspecties Kroetsjef heeft op een verkiezings- eenkomst in Moskou verklaard, dat men „onmogelijk" van de Sowjet- Unie kan verwachten, dat zij haar aanbod voor twee a drie inspecties per jaar, gedaan bij de onderhande lingen over het stopzetten van de kernproevenzal verhogen. Mocht er een invasie plaatsvinden van Cuba, de Chinese volksrepubliek, de Koreaanse volksrepubliek of de Duitse democratische republiek, dan zou de Sowjet-Unie deze landen te hulp snellen en de aanvallers een ver pletterende slag teruggeven, zei hij en hij noemde de politiek van vreed zame coëxistentie „op het ogenblik de enig redelijke". Kroetsjef beschuldigde het Westen van het traineren der ontwapenings besprekingen en voorts beloofde hij, dat in Europa, ,,ja in de hele wereld geen rust zal heersen voordat er een vredesverdrag voor Duitsland is gete kend". Kroetsjef herinnerde ook aan het algemene verdrag tussen Neder land en West-Duitsland, waarbij Ne derland eerder verkregen Duits ge bied aan de bondrepubliek terug zal geven. „Maakt u zich geen illusies, mijne heren imperialisten. Gelooft niet, dat deze transactie tussen Nederland en West-Duitsland za 1 kunnen dienen als presedent voor de socialistische landen. Er bestaan twee Duitse staten in Europa, ook al willen de Duitse revanchisten niet aan het denkbeeld wennen. Aan de situatie in Europa zal men niets kunnen veranderen", Idus Kroetsjef. Overigens deelde de regerings- en partijleider mee, dat de Russische in dustriële produktie thans 63 procent van die van de V.S. bedraagt, en nog steeds groeit. Hij kondigde aan, dat de Russen over enkele jaren niet slechts één zon dags pak, maar ieder minstens drie kostuums zal bezitten. Hij merkte op, dat zijn toehoorders, evenals hij zelf, hun beste pak aan hadden. Het scheen hem toe, dat de kostuums be ter waren dan enkele jaren geleden. Overigens moest men het goed ge kleed zijn niet beschouwen als de be langrijkste zaak in het leven. Vijf bendeleden gearresteerd Een komplot tegen de Franse pre mier, Georges Pompidou, en de mi nister van binnenlandse zaken, Roger Frey, is verijdeld. De nationale vei ligheidsdienst heeft de arrestatie be kend gemaakt van vijf OAS-ers die het op het leven van deze leden van de Franse regering voorzien hadden. De bende stond onder leiding van Gilles Buscia en zijn broer Georges, die in nauw contact moeten hebben gestaan met ex-kapitein Sergent. een der OAS-kopstukken die al enkele jaren door de Franse politie gezocht wordt. Sergent is de man die Argoud zou zijn opgevolgd na diens ontvoe ring uit Duitsland. Mr. van Coothstraat - voteerde de raad een bedrag van ruim f 153.000. In dit bedrag zijn tevens in begrepen, de kosten die gemaakt zullen moeten worden voor aanleg en bestrating van de Reigerbosweg. Het bestaande hoofdriool in de Zanddonkweg heeft geen directe ver binding met het hoofdrioleringsstel sel, zodat de lozing moet geschieden via omwegen. Mede ten behoeve van het nieuwe geprojecteerde industrie terrein „Zanddonk" zal deze directe verbinding, tot stand moeten worden gebracht door de aan te leggen Rei gerbosweg en het genoemde deel van de Eerste Zeine, van een hoofdriole ring te voorzien. Aan de heer P. J. Klerkx werd, ten behoeve van een belangrijke uitbrei ding van zijn reeds in aanbouw zijnde meubelfabriek, ten zuiden van de El zenweg, een industrieterrein van 6830 m2 verkocht. Het terrein is ge legen op de hoek van de Zanddonk weg en de Reigerbosweg. Ruime aandacht werd besteed aan het onderwijs in Waalwijk. Van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs was bij het college van B. en W. een verzoek binnengekomen om over te gaan tot opheffing van deze commissie, omdat deze, zoals in een schrijven van de secretaris naar voren werd gebracht, totaal geen in vloed meer heeft op het plaatselijk schooltoezicht. De heer Dercksen, van de Prot. Chr. groepering, zei geen bezwaar te hebben tegen het voorstel, maar wel tegen de gang van zaken. Hij zei er zich enigszins over te verbazen, dat dit voorstel werd gedaan op grond van een antwoord van de commissie, terwijl de commissie zélf niet over dit besluit heeft vergaderd en zelfs niets van het schrijven afweet. De heer Dercksen betoogde dat het schrijven dan ook niet afkomstig was van de commissie, maar van de voorzitter en secretaris. De heer van Seters (werknemers) betreurde het dat door de opheffing van deze commissie nu iedere band tussen ouders en leerkrachten verlo ren ging. Hij achtte het noodzakelijk, dat deze band bleef bestaan en pleit te dan ook voor de totstandkoming van zogenaamde oudercommissies. Voorzitter Teijssen meende, dat 't in het leven roepen van oudercommis sies een zaak is die het schoolbe stuur aangaat en niet het college van B. en W. De heer van Eijl (K.U.) in formeerde, of er reeds een reactie was vernomen van de commissie schooltoezicht Middelbaar Onderwijs. De voorzitter deelde mee, dat de raad binnen afzienbare tijd van de zijde van B. en W. over deze commissie nader zou vernemen. Het bestuur van de St. Aloysius- school had zich tot de raad gewend medewerking te willen verlenen voor de aankoop van nieuwe overgordijnen en een nieuwe aardrijkskunde-metho- de. De inspecteur van het Lager On derwijs toonde geen bezwaar te heb ben tegen de voorgenomen aanschaf fing van nieuwe overgordijnen, maar hij kon geen goedkeurend advies ver schaffen voor de nieuwe aardrijks- kunde-methode, zodat de raad wel medewerking verleende voor de aan schaf van nieuwe overgordijnen, maar deze medewerking weigerde voor de aankoop van een nieuwe aardrijks- kunde-methode. Eveneens voor de aankoop van nieuwe overgordijnen werd voor de St. Michaël ULO een krediet van f 1.267,65 beschikbaar gesteld. Een bedrag van f 2.006,87 werd toegekend aan het bestuur van dezelfde ULO voor de aankoop van nieuwe leerboeken, en een bedrag van f2.015,- voor de aankoop van 31 eenpersoons leerlingensets. Het bestuur van de St. Theresia- school verzocht een krediet te willen verstrekken voor de aankoop van een boenmachine en van een legkast voor een totaal bedrag van f 587,50. Geen der raadsleden toonde hiertegen enig bezwaar. Een krediet van f 4.355, - werd beschikbaar gesteld voor de aankoop van meubilair en buitenmateriaal voor de Chr. Kleuterschool aan het Hol lands Steegje. Voor de uitbreiding van de gymnastiekzaal kreeg de St. Clemensschool een bedrag f 1.960,- toegewezen. Tenslotte hechtte de raad haar goedkeuring aan het voorstel van B. en W. een aanvullend krediet van f 16.596 ter beschikking te stellen voor de bouw van de Chr. School aan het Oranjeplein. Voor de verdere realisering van 't cityplan ging de raad over tot aan koop van een viertal woningen in eigendom van J. A. de Kort en A. A. de Kort. Reeds eerder werden de panden 3, 5, 7 en 9, gelegen aan de Mr. van Coothstraat en in eigendom van de imtur N.V., door de gemeente aan gekocht. F 123.914,- werd beschikbaar gesteld voor plantsoenaanleg tussen de Hertog Janstraat en de Kruis straat. In het gebied tussen beide straten zijn in de jaren 1961 - 1962 in het kader van het continubouw- project „Brabant II" 200 woningen gereed gekomen of in aanbouw, ter wijl sedert geruime tijd de R.K. Meis jes U.L.O. „Maria Koningin" in ge bruik is. In aanbouw is verder nog de r.k. B.L.O. school, terwijl tevens bin nen afzienbare tijd in dit deel van de gemeente de Nuts ULO-school zal komen te verrijzen. Bij het voorstel een krediet ter be schikking te stellen voor de verbouw van het in gemeente-eigendom zijnde pand Grotestraat 154 en waarin tot voor kort een kleinhandel in aardap pelen, groenten en fruit was geves tigd en waarin nu een snelbuffet zal worden ondergebracht dat wordt ge ëxploiteerd door de heer J. v. d. Lee, merkte de heer van Seters op, dat de huur, die de heer v. d. Lee zal moe ten betalen, wel eens te hoog zou kunnen zijn. Hij vroeg zich af of de heer v. d. Lee in staat zou zijn deze huur te kunnen blijven betalen. De heer van Seters (werknemers) zei, lie ver gezien te hebben dat de huurder de verbouwingskosten zou betalen, of dat de gemeente het pand had ver- AAW/A\WVVWAV/WVVV> kocht. De voorzitter merkte op, dat het niet mogelijk was de verbou wingskosten door de huurder te laten betalen. Ook het voorstel om het pand te verkopen zei voorzitter Teijs sen weinig aantrekkelijk te vinden. De heer van Eijl vroeg of het niet mogelijk zou zijn een zekere huur- garantie te bewerkstelligen. De voor zitter kon hierop meedelen dat B. en W. voornemens zijn de huurovereen komst aan te gaan voor een minimum tijd van 5 jaar. Tot slot merkte de heer v. Mos- selveldt (werknemers) op, dat hij de vijf jaar clausule voor de betrokken huurder wel wat te zwaar vond. Ook de heer van Seters liet zich in derge lijke zin uit. In antwoord hierop zei de voor zitter dat de termijn van 5 jaar ge bruikelijk was bij de gemeente. Wet houder van Heeswijk deelde mee dat de huurder bijzonder prijs stelde op toewijzing van dit pand en dat hij zich accoord had verklaard met een minimum tijd van vijf jaar, tevens ook om zichzelf veilig te stellen, gezien de grote onkosten die er van de zijde van de huurder gemaakt moeten wor den aan verschillende investeringen. Door de aankoop van 215 warm waterapparaten zal het mogelijk zijn binnenkort met plaatsing van deze geysers in Besoijen Noord en Bloe- menoord te beginnen. Oorlog wegens taalgrens Duizenden Vlaamse en Waalse studenten hebben urenlang een veld slag tegen elkaar geleverd in de stra ten van de Belgische universiteits stad Leuven. De Leuvense politie kon de vechtenden niet uit elkaar houden, zodat in der haast gealarmeerde gen darmerieversterkingen zich ook in de strijd wierpen met knuppels en spuit- wagens. Er vielen tientallen blauwe ogen en bloedneuzen en een Vlaam se studente moest vrij ernstig ge wond in het ziekenhuis worden op genomen. Tijdens de relletjes braken de studenten de straten op en ver nielden een benzinestation. Het was de heftigste botsing sinds jaren tussen de Vlaamse en Waalse studenten van de tweetalige katholie ke universiteit. De studentenoorlog brak uit na een tijd van spanning, die de laatste maanden en vooral weken in Leuven was gegroeid over de split sing van de veertienduizend studen-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1