wAAlwijkse en UnqstRAAtse courAnt WAALWIJK Sjoukje Dijkstra verovert opnieuw wereidtite! Groslijststemming voor Schoenenomzet In 1962 steeg met 7°/0 Waalwijk krijgt nieuwe gemeentesecretaris E. L. Smits, Arts J STUDENTENKOOR BRACHT „KATANGA-MIS" TEN GEHORE Mr. Hagemans nr. 1 op lijst van aanbeveling Centrum Besoijen Ant. Par. B'wijk Totaal W. de Kort 162 41 44 30 277 F. Gijzeis 1 1 - 2 4 N. v. d. Heuvel 15 - 2 3 20 F. van Thiel 2 2 - 1 5 C. v. Meel 1 1 2 M. v. Heivoort 1 - 2 3 B. van Buel 5 1 - 6 Th. van Eupen 5 1 - - 6 L. de Bekker 1 - - 1 K. van Laak 26 11 8 13 58 A. van Agt 1 - - - 1 H. Kok 3 - 3 57 56 52 386 WAGEN WAS VAN „DE VOSSEN- KOPPEN" MAANDAG 4 MAART 1963 85e JAARGANG No. 18 Fcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" GESLAAGD Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het diploma modinette mej. L. v. d. Heyden. Zij genoot haar opleiding bij mej. M. Dumoulin, alhier. ONJUIST BERICHT Wij lezen in verschillende bla den: TNO decentraliseert Enkele van de in totaal onge veer 25 instituten van de nijver heidsorganisatie van het TNO, die tot dusverre zijn gehuisvest in Rijswijk, Delft, Amsterdam en Waalwijk, zullen wegens ruimtege brek naar het oosten van het land worden overgeplaatst. Onderhandeld wordt met de ge meente Arnhem over een vesti gingsplaats in Schaarsbergen. Uit de beste bron vernemen wij, dat er wel onderhandeld wordt over overplaatsing van enkele TNO-instituten, maar dat er van overplaatsing van het TNO te Waalwijk geen sprake is. Wegens ziekte tot nadere aan- kondiging niet te consulteren J Julianastraat 4 Waalwijk 4 Plaatselijke collegae nemen waar MEDISCHE BEURS VOOR WAALWIJKSE ARTS De 39-jarige Waalwijkse school arts, dokter P. L. M. Kramers, heeft van de raad van Europa, op voorstel van de geneeskundige hoofdinspectie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een medische beurs aangeboden gekregen. In totaal hebben 146 personen een dergelijke beurs ontvangen onder wie tien Ne derlandse artsen. Dokter Kramers zal voor vier we ken naar Noorwegen en Zweden ver trekken, om daar de opbouw van de schoolgeneeskunde te bestuderen. Dokter Kramers maakt deze reis met nog drie andere artsen en een schoolgeneeskundig inspecteur. AMATE LEVERDE VOORDELIG SALDO OP Tijdens de slotvergadering van 't Amate-comité, onder voorzitter schap van de heer N. Vlaar, momen teel burgemeester van Didam, die de vergadering ook nu weer bij woonde, kon melding worden ge maakt van een voordelig saldo van 7.100,00. Dit bedrag zal aan de Verenigde Missionarissen worden overgemaakt. Studenten van het filosoficum van St. Charles uit Esch hebben zondagmorgen onder de hoogmis, die werd opgedragen door pastoor Lam, o.l.v. pater Kooiman de zo genaamde „Katanga-mis" ten ge hore gebracht. Deze mis is gecom poneerd door de onder-minister van onderwijs in Katanga. De zang werd begeleid door een twee tal jungle trommels. Niet alleen de parochianen van St. Antonius maar ook andere pa rochies toonden voor deze mis grote belangstelling. PIET VAN ENGELEN SPRAK VOOR KJMV De heer P. van Engelen, heeft voor de leden van de Katholieke Jonge Middenstands Vereniging 'n inleiding gehouden over de Euro pese samenwerking en de proble men die deze samenwerking met zich brengt. Na afloop van de in leiding ontstond een bijzonder in teressante discussie. STILLE OMGANG AFDELING WAALWIJK VAN 23 OP 24 MAART Onder voorzitterschap van pastoor Lam is zondagmiddag in hotel Moo- nen te Waalwijk de jaarvergadering gehouden van het genootschap „De Stille Omgang" afdeling Waalwijk en Omstreken. Bij deze afdeling zijn tevens de gemeenten Geertruiden- berg, Dussen, Raamsdonksveer, Raamsdonk, Waspik, Kaatsheuvel, Drunen en Elshout aangesloten. De bedetocht zal in de nacht van zater dag 23 en zondag 24 maart worden gehouden. Alvorens men vanuit Waalwijk naar Amsterdam vertrekt, wordt in de parochiekerk van de H. Antonius Maandagavond 18 maart zal de gemeenteraad van Waalwijk in openbare vergadering bijeen ko men, om over te gaan tot aanstel ling van de nieuwe gemeentesecre taris. Door de benoeming van de heer N. Vlaar tot burgemeester van Didam, was in deze functie een va cature ontstaan. Als eerste op de lijst van aanbe veling komt voor: mr. Franciscus Theodorus Maria Hagemans. Mr. Hagemans werd op 1 februari 1918 in 's-Hertogenbosch geboren, en is sedert geruime tijd werkzaam ais administrateur op de Provinciale Griffie van Noord-Brabant in Den Bosch. De heer Hagemans is in het bezit van de diploma's: einddiploma gym nasium A, diploma Gemeente Ad ministratie, diploma Gemeente Fi nanciën, akte Staatsinrichting M.O. en doctoraal examen Nederlands Recht. Als tweede komt op de lijst voor: Petrus Adrianus v. Leest. De heer v. Leest werd op 23 maart 1921 in Steenbergen geboren. Hij is gem.- secretaris van de gemeente Steen bergen. De heer v. Leest is in het bezit van het diploma H-B.S. B, di ploma Gemeente Administratie en diploma Gemeente Financiën. In totaal hebben 31 sollicitanten zich aangemeld. Zondagmiddag werden bij de groslijststemming als voorbereiding voor de verkiezingen van leden der Tweede Kamer voor de K.V.P. in de vier stembureaus te Waalwijk de volgende stemmen uitgebracht 221 Op de heren P. Bogaers, W. Ass- mann, A. Verdijk, C. v. Beek, F. Reijnders, M. Broos, A. Wagema- kers, P. van Boven, J. Raaymakers, W. van Boxtel, H. v. Kuik, H. van Amersfoort, L. v. Banning, H. Broe ders, J. van Casteren, P. Dobbel steen, P. Hebbing, M. Herbers, G. v. Heusden, H. v. Hout, G. v. d. Kruijs, H. Mayer, H. Mathot, mevr. v. Mier- lo, C. Nooren, W. v. Nuenen, S. Schaafsma, G. Schampers, C. Schoenmakers, mevr. Sutorius en F. Vuister werd geen enkele stem uitge bracht. een Lof gecelebreerd. In Amster dam begint de Langstraatse afdeling 's nachts om één uur aan de Stille Omgang, die zal worden gevolgd door een heilige mis, die orn 2 uur in de kerk van „De Zaaier" aan de Rosengracht zal worden opgedra gen. Kapelaan Stappershoef van de St. Jozefparochie in Kaatsheuvel, ver zorgt onder deze mis de predikatie, 's Morgens om 4 uur wordt, nadat is ontbeten, de reis naar huis aange vangen. Tijdens deze vergadering hield kapelaan Stappershoef een korte toespraak over de algemene intentie van dit jaar: „Dat wij in Christus nederigheid door het concilie mogen groeien naar één Heer, één geloof, één doopsel, één God en Vader van allen". LIEDERTAFEL BRENGT OPERA „MARTHA" Donderdag 4 april zal het ge mengd koor van de liedertafel „Oefening en Vermaak" in de zaal van Musis Sacrum de opera „Mar tha" von Flotow opvoeren. De opera zal in concertvorm ge bracht worden. Nel Dupont ver tolkt de titelrol, terwijl de overige solistenrollen worden gebracht door Jetty de Kort, Rinus Hessel- berth, Johan v. d. Griendt en Lan- gerwerf. GROENE KRUIS-GEBOUW MOET WORDEN VERBOUWD Het bestuur van het Groene Kruis afdeling Waalwijk, zal aan de leden, die woensdagavond 6 maart in alge mene ledenvergadering in de muziek zaal van het Willem van Oranje college bijeenkomen, de dringende noodzaak van de verbouwing van het Groene Kruis gebouw voorleggen. Verwacht wordt dat men, middels besprekingen, tot een niet al te kost bare oplossing zal weten te komen. Als middel om de verbouwing te fi nancieren, ziet het bestuur het slui ten van een geldlening, die straks uiteraard weer zal moeten worden af gelost en waarover rente betaald zal moeten worden. Op de agenda komt onder meer voor een voorstel tot verhoging van de contributie. Volgens het laatste jaarboekje 1962 van de Prov. Noord- Brabantse Vereniging ,,Het Groene Kruis" wordt door de leden van de afdeling Waalwijk, tezamen met nog drie andere afdelingen, het laagste bedrag aan contributie betaald. In de andere 27 afdelingen, zo wordt op gemerkt, is de contributie belangrijk hoger. Voor de bestuursverkiezing hebben zich herkiesbaar gesteld mevr. Schou ten en de heren J. Bonis en P. C. Treffers. Tijdens deze vergadering, die om 8 uur begint, zullen tevens een drietal kleurenfilms worden vertoond. JAARVERGADERING „ST. WILLIBRORDUS" Donderdag 7 maart houdt de Ne derlandse Katholieke Bond v. Werk nemers (sters in Industriële bedrijven ,,St. Willibrordus" in café de Linde boom zijn jaarvergadering. Naast de bestuursverkiezing, waar bij de heren Verhelst en van Dalen aftredend zijn en zich weer herkies baar stellen, zullen tevens de jubila rissen worden gehuldigd. De vergadering zal worden bijge woond door de heer de Groodt, bondsvoorzitter, die deze gelegen heid zal benutten nader met de afde ling kennis te maken. RKC JEUGDTOTO Deze week had de jeugdtoto t.b.v. het jeugdwerk van RKC weer een mooie inzet. Inzet toto d.d. 2-3-1963 416,50. Dit bedrag is precies geraden door F. v. Munster, Baardwijksestraat 58 te Waalwijk. Hij wint daarmee de eerste prijs zijnde 62,47. 416,49 werd geraden door W. Pul lens, Burg. van Heystlaan 22 te Waalwijk. Hij wint de tweede prijs zijnde 41,65. 416,40 werd geraden door L. J. Gouda, Pres. Steynstraat 21, Waal wijk. Hij verdiende daarmee de 3e prijs zijnde 20,83. Wij hopen ook tijdens de nog 4 komende toto-weken op uw aller medewerking te mogen rekenen. Jeugdcommissie RKC ONTSPANNINGSAVOND DE JONGE RKC-ER Op woensdag 6 maart a.s. organi seert de jeugdcommissie van de Waalwijks voetbalver. R.K.C. een grote ontspanningsavond in de Ge croonde Leersse, die om half 8 pre cies aanvangt. Op deze avond zijn ook de ouders van de junioren en pupillen van RKC van harte welkom, alsmede de seniorenleden. Voor allen geldt echter het vertoon van het bewijs van lidmaatschap. Aan 't programma van deze avond werken meehet zangtrio De Riantas, de accordeonist M. van Heumen en het all round cabaretduo Hermans-Janssen uit Hoge Mierde. Al deze medewerkers staan er borg voor een avond te verzorgen die klinkt als een klok. Bovendien heeft de jeugd-commis- sie voor de jeugdleden nog een ver rassing in petto. Wat die verrassing is? Om dat te weten zal men woens dag 6 maart om half 8 in de Ge croonde Leersse present moeten zijn. In ieder geval belooft de avond van 6 maart a.s. een avond te worden, waaraan allen nog lang met plezier zullen terugdenken. NA VAL OVERLEDEN In het St. Elizabeth-ziekenhuis in Tilburg is zondag overleden de 42-jarige M. uit de Smeelelaan. De heer M, die gehuwd was en va der van drie kinderen, kwam za terdag 23 februari, zo ongelukkig van de trap te vallen, dat hij aan de gevolgen daarvan in het zieken huis te Tilburg is overleden. Woensdagmorgen zal in de An- toniuskerk de uitvaartdienst plaats vinden. In ons verslag betreffende de kindercarnavalviering van zondag 24 februari, hadden wij vermeld dat de wagen „Verleden, heden en toekomst" aan de Tackswippers toebehoorde. Dit is echter, naar wij later vernarpen niet juist, de wagen komt toe aan de carnavals vereniging „De Vossenkoppen". De carnavalsfeer had ons waar schijnlijk zo beneveld, dat de gave des onderscheids niet meer voor honderd procent aanwezig was. P.V. DE VRIENSCHAP besloot het seizoen met een feest avond en de huldiging van de kampioen. In haar clublokaal Romantica, bij de heer A. van Hilst aan de Olympia- weg te Waalwijk, hield de postdui venvereniging De Vriendschap, vrij dagavond j.l. een feestavond tot be sluit van het seizoen. Als eerste punt stond op de agenda de huldiging van de kampioenen van het afgelopen sei zoen, n.l. no. 1 de heer J. v. d. Meij- denberg, 2 de heer A. van Hilst en 3 de heer J. v. d. Pas. Zij werden door de voorzitter hartelijk gefelici teerd met het behaalde succes, doch tevens op het hart gedrukt ,dat hun deze zomer een zware strijd wacht, om hun kampioenschap te prolonge ren. Na het officieel gedeelte was 't woord aan het trio Gebr. v. d. Vel den en mevr. Bakker, die voor het amusante gedeelte van deze feest avond verantwoordelijk waren, ter wijl de familie van Hilst er op de hun bekende manier voor zorgde, dat het de gasten aan niets ontbrak. Al met al werd het een buitengewoon ge slaagde feestavond, te meer omdat er onder de eigen leden van de Vriend schap zich ware artiesten bevonden, waarvan een der oudste leden ieders bewondering afdwong door met een mooie stem het lied „Aan de voet van de Westertoren" te vertolken. De Vriendschap kan op een zeer geslaagd seizoen terugzien, waarbij ook de liefdadigheid niet werd ver geten; er kon n.l. een aardig bedrag voor de actie „Open het Dorp" wor den overgemaakt. AUTO GESLIPT Vanwege de gladheid is zaterdag in de Grotestraat een auto geslipt met als gevolg dat hij eerst twee gevels en een boom ramde, om vervolgens tegen een andere boom tot stilstand te komen. De bestuur der van de wagen werd licht ge wond, de auto liep zware schade op. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: militaire baret, klein hondje, klein poesje, boek met stalen van manu- Van 22 tot en met 24 april 1963 wordt te Utrecht, Nederland, de 6de Internationale Schoenenbeurs Ne derland gehouden. Een 150 firma's zullen hier hun nieuwste collecties tonen op een totale oppervlakte van 4200 m2. De beurs heeft plaats in de Julianahal op het terrein Croese- laan. Het schoenenverbruik in Neder land gaat nog steeds in stijgende lijn, niet alleen als gevolg van de toename van de bevolking, doch ook doordat per hoofd van de bevolking meer paren schoenen worden aan geschaft. Sinds 1953 is het verbruik in Ne derland per hoofd per jaar gestegen van 1,29 tot 1,85 paar voor lederen schoenen en van 1,95 tot 2,90 paar voor alle soorten schoeisel tezamen; dus ook pantoffels, sportschoeisel e.d. Het feit dat de mensen steeds minder gaan lopen en dus minder schoenen verslijten, wordt ruim schoots gecompenseerd door de sti mulans die de mode op het schoe nenverbruik uitoefent. Dit vindt ook zijn weerslag in een totale verandering van het begrip kwaliteit op het gebied van schoe nen. Vroeger werd kwaliteit gelijk ge steld met duurzaamheid. Nu ligt het accent voor een deel op de pasvorm en voor een ander deel op het ui terlijk en de afwerking van de schoen. Het schoenenverbruik is elastisch, in die zin, dat met het stijgen van de welvaart ook het schoenenver bruik stijgt en tot dusverre zelfs sterker stijgt dan het totale gezins- verbruik. Naast bevolkingstoene ming en welvaartsontwikkeling speelt ook de prijsfactor een rol. Het feit dat de schoenenprijzen vrij constant zijn gebleven en de prijsontwikkeling voor schoenen dus is achtergebleven bij de prijsstijging die men voor het totaal gezinsbud get kan constateren, oefent een gun stige invloed uit op het schoeisel- verbruik. Het prijsindexcijfer voor schoeisel bedraagt momenteel op basis 1953 100, 105, terwijl het prijsindex cijfer voor de kosten van levens onderhoud op dezelfde basis is ge stegen tot 128. OMZETTEN De verkopen in de schoenwinkels bedroegen in 1962 in paren uitge drukt 5% meer, en in geld uitge drukt 7% meer dan in het vooraf gaande jaar. Dat de geldomzetten sterker zijn gestegen dan de paren-omzetten, be hoeft niet te betekenen dat de schoenen duurder zijn geworden; 't betekent in dit geval dat relatief meer hoogwaardige schoenen zijn verkocht. De ontwikkeling van de Euro- markt leidt er toe, dat het aanbod van schoeisel op de Nederlandse markt steeds meer wordt uitgebreid met buitenlands schoeisel en dat daarvoor vanzelfsprekend het aan deel van de Nederlandse industrie in de voorziening van de binnen landse markt welk aandeel vroe ger dicht bij 100% lag terugloopt. IMPORT EXPORT Het tempo waarmee de import stijgt, vertoont echter de laatste tijd een afnemende tendens. Het ligt ook in de lijn der verwachtingen dat in de verhouding binnenlands/buiten lands schoeisel op onze markt op de duur een zekere stabilisatie zal in treden, waarbij de Nederlandse in dustrie wegens de natuurlijke voor sprong die zij in verschillende op zichten op de buitenlandse concur rentie heeft, het leeuwendeel van de binnenlandse voorziening zal blijven verzorgen. De export van de Nederlandse schoenindustrie ontwikkelt zich niet in de mate als nodig zou zijn om de groeiende import te compenseren. Hierbij spelen verschillende fac toren een rol, o.a. de omstandigheid dat het voor de industrie van een klein land moeilijker is uitgestrekte buitenlandse markten te bewerken, dan het voor de industrie van een groot land is om een kleine markt erbij te nemen. Niettemin slaat de Nederlandse in dustrie met een export aan lederen schoenen, die 15% van de nationale productie bedraagt, nog steeds geen slecht figuur tegenover de grote en kleine broeders van West-Europa. Volgens onlangs door de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling gepubliceerde ge gevens, stond de Nederl. Schoenin dustrie onder de 16 landen, waar over de publicatie gegevens bevatte, op de derde plaats, wat betreft de geëxporteerde paren in verhouding tot de productie. De Nederlandse schoenindustrie wordt hierin nl. overtroffen door Italië en België; landen als Enge land, Duitsland en Frankrijk met 'n sterk ontwikkelde schoenindustrie, blijven daarbij aanzienlijk achter. Dit neemt niet weg dat de bevorde ring van de export, een van de iheest brandende problemen is voor de Nederlandse schoenindustrie. SAMENBUNDELING Dat veel ondernemers in deze in dustrie zich niet alleen hiervan be wust zijn, doch zich ook hebben ge realiseerd dat voor de middelgrote en kleine bedrijven veelal samen bundeling van krachten een eerste vereiste is om de export tot ont wikkeling te kunnen brengen, blijkt enerzijds uit regelmatig verschij nende berichten over samenwerking van schoenbedrijven op dit gebied en anderzijds uit de aktiviteiten die in breder verband worden ontwik keld om de mogelijkheden tot op voering van de export te onderzoe ken en wegen te vinden om de kan sen, waar die zich voordoen, te be nutten. facturen, linker damesschoen, sjaal, wieldop VW, step, 1 paar meisjes schoenen. Verloren: motorbril, een paar rolschaatsen, portemonnee met inh., portefeuille, een paar handschoenen, das, een paar kinderhandschoenen. AGENDA Maandag': Musis Sacrum 8 uur: De Overval. Alle leeftijden. Luxor 8 uur; Three Violent People 14 jaar. Dinsdag: Musis Sacrum 8 uur: Kunstkring filmavond - 2 films. 18 jaar. Woensdag: Musis Sacrum 8 uur: De Overval. Alle leeftijden. Luxor 8 uur: Three Violent People 14 jaar. Willem van Oranjecollege: jaar vergadering Groene Kruis. Hotel Ver wiel: jaarvergadering Ned. Rode Kruis. 8 uur: repetitie dameskoor in De Twee Kolommen. Donderdag: Musis Sacrum 8 uur: De Overval Alle leeftijden. zondag: 12 uur: repetitie dames- en heren van „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolommen. Als een stralende bruid in de zonneschijn stond in de vroege uren van zondagavond in de stralenbun dels van de schijnwerpers, midden in de piste van het Olympisch ijs stadion van Cortina d'Ampezzo, Sjoukje Dijkstra, de 21-jarige dok tersdochter uit Amstelveen, die voor de tweede achtereenvolgende maal beslag had gelegd op het we- relkampioenschap kunstrijden da mes. In haar blauwe toilet, opgesmukt met kraalmotieven, nam zij de hul de in ontvangst van het Italiaanse publiek, dat intens met de verrich tingen der 24 kunstrijdsters uit 16 landen had meegeleefd en de jury geen kritiek bespaarde, maar even min naliet enkele malen zijn in stemming rnet de beoordeling te betuigen. Sjoukje beklom voor de zesde maal de hoogste trede van het ere- platform bij een Europees of we reldkampioenschap. En evenals drie weken geleden werd zij geflan keerd door de 19-jarige Oosten rijkse Regine Heitzer en de 18-ja- rige Francaise Nicole Hassler, nu echter in omgekeerde volgorde. Ofschoon ook ditmaal de kuur van Nicole Hassler, nog grootser dan in Boedapest en tien punten hoger beloond door de jury ver boven die van Regine Heitzer werd ge steld het verschil bedroeg 44 punten was haar winst toch on voldoende om ditmaal, zoals bij de Europese kampioenschappen, de Weense studente te kunnen over vleugelen. Haar bij de verplichte figuren opgelopen achterstand van 58,5 punt op Heitzer zou te groot blijken. Met haar flonkerende kuur bena derde Nicole Hassler, het vorig jaar in Praag nog zesde, de wereldkam pioene bij het vrije rijden, met 10 punten Hieruit blijkt reeds tot welk een hoogte de frêle Francaise die als pirouette-koningin naam maakte, maar thans ook in haai sprongen van een grote begaafd heid blijk geeft, is gestegen. Zij is inmiddels „Richmond" ontgroeid en blijvend in de top opgenomen. GROSLIJSTSTEMMING K.V.P. De volgorde van de KVP-kandida- tenlijsten voor de Tweede Kamer verkiezingen blijft ongewijzigd. Dat is het resultaat van de groslijststem ming, die zondag in alle KVP-afde- lingen is gehouden. De grootste strijd werd in het westen gevoerd om de plaatsen van mr J. Mommersteeg, drs. J. Aarden en mr J. Boot. Ook die bracht echter geen wijziging. Mr. Mommersteeg houdt de laatst verkiesbare plaats en drs. J. Aarden die van eerste plaatsvervanger.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5