wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt ZENUWEN-ECONOMIE Waardevast pensioen voor de ambtenaren samen wenken samen leven van Mier!a EEN KLASSE APART Ondanks winter, inflatiespook en E.E.G. toch vooruitgang Pessimisme weggevaagd Angst en hoop Ex-premier Bidaulf veer Engelse televisie Dreigend gambiet 3 Bommenwerpers in botsing Zes jaar voor Sisoeloe nieuwe modellen nieuwe kleuren VRIJDAG 8 MAART 1963 85e JAARGANG No. 19 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Sloomd ru k kern Antoon Tieien Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Niet alleen door de langdurige strenge vorst zijn de economische verwachtingen voor dit jaar in 't algemeen niet gunstig. Een ze kere mate van pessimisme legt haar stempel op de beslissingen van de ondernemers. Dit pessimisme is in de eerste plaats afkom stig van de wetenschapsmensen, die al eerder een pas op de plaats profeteerden. Zij ontleenden deze gedachte allereerst aan de af nemende investeringsactiviteit. Men meende voorts dat de inflatie over haar hoogtepunt heen was. Niemand minder dan de direk- teur van de wereldbank stond op dit standpunt. r In Nederland slaagde de regering erin de prijzen in de hand te houden. Achteraf bleek een beperkte stijging toch niet te voor komen. Stellig is de koersval op de beurs van New-York het vo rig jaar ook van invloed geweest op de beleidsbeslissingen van velen. Tegen deze achtergrond gezien viel het verbruik van de consumenten reusachtig mee. Met name waren ook het gehand haafde uitvoerpeil en de minimale werkloosheid aan het eind van het jaar meevallers. Onmiskenbaar waren daarentegen de geringe activiteit in de vrachtvaart, de teruglopende orders in de scheeps bouw en de optredende overproduktie in enkele sectoren, zoals de textiel, tekenen uit een andere wereld. Nu, enkele maanden in 1963, blijkt er weliswaar nog geen sprake te zijn van een hernieuwde hausse, maar ziet het algemeen beeld er veel opgewek ter uit dan verwacht. In de V.S. is de president vast van zins een belasting verlaging van het congres af te dwin gen. Enkele investeringsindustrieën in de nieuwe wereld zagen hun or ders stijgen. Het beurspubliek rea geerde door vast op een opleving vooruit te lopen met een forse koers stijging. Men speculeerde als het wa re de geest van pessimisme weg en de opgewektheid woei zelfs naar Eu ropa over, al reageerde men hier met veel grotere reserve. In financiële kringen hoort men wel het geluid dat de economie zich in een niemandsland bevindt. De Am sterdamse beurs is een getrouwe af spiegeling van deze gedachte. Koers stijgingen, die in de meerderheid zijn, worden afgewisseld door plotselinge dalingen. Het zicht op de eerste paar jaar is ons ontnomen door een aantal onvoorziene factoren. Koning winter heeft een deel van het economisch leven bezet. In som mige bedrijfstakken bracht hij stag natie en schaarste. In andere hoeken veroorzaakte hij een opleving, zoals bij de kolenproducenten, de leveran ciers van olie, de conservenindustrie en soms bij de textielafzet, die ech ter in een andere hoek weer klappen kreeg. Speculaties en geruchten stu wen de activiteit en kooplust op. Dwars door die strenge winter heen, die in meer dan één werelddeel voelbaar is, kwam de verwarring rond de E.E.G. De starheid van De Gaulle was goed nieuws voor de industrie- en, die van Engeland zware concur rentie verwachten, zoals de textielin dustrie en de papierfabrieken. De handels- en vervoersbedrijven nemen een afwachtende houding aan. Al naar gelang men belangen overzee of op het continent heeft is men vol NIEUWE CANADESE AMBAS SADEUR VINDT NEDERLAND COMMERCIEEL BUITENGE WOON INTERESSANT De nieuwe Canadese ambassadeur in ons land, de heer Frederick Bull, heeft verklaard, dat Nederland uit commercieel oogpunt een buitenge woon interessant land is. Hij zag mo gelijkheden tot vergroting van de handel tussen beide landen. De heer Buil, laatstelijk ambassa deur in Japan, is 34 jaar in de Ca nadese buitenlandse dienst en daarbij waren aan het werk op zijn diploma tieke posten dikwijls handelsactivi teiten verbonden. Ook is hij direc teur van de afdeling uitvoer van het ministerie van Handel geweest. Het is voor hem zijn eerste post op het vasteland van Europa. Zaterdag komt zijn echtgenote naar Nederland. Van de vier kinderen van het echtpaar Buil wonen drie zelfstandig. Hun jongste dochter, die nu nog in japan is, komt in juli naar Nederland. De heer Bull, die zich vol lof over Ne derland uitliet, zei dat Nederland de enige post is, waarnaar hij ooit spe ciaal heeft gevraagd. angst of hoop. Merkwaardig is dat handel en industrie over de misluk king van Brussel niet zo ach en wee riepen als de politici. In de derde plaats roert de infla tie-draak weer zijn staart. Uitlatin gen van de minister van economische zaken, de seizoenprijsstijgingen, de verwachtingen in het Centraal Eco nomisch Plan, de aanstaande prijs verhoging bij de Nederlandse spoor wegen, de actie van de bakkers voor vrije broodprijzen, zijn alle factoren die de koopmotor voedsel bezorgen. Is dit een tijdelijk verschijnsel of zal dit uiteindelijk de beheerste loon vorming beïnvloeden? Gelukkig zal het loonaccoord in de metaalsector matigend werken. In de sector van de onroerende Kansen om de Gaulle's regiem om ver te werpen aanzienlijk. Ex premier Bidault, in het verle den tweemaal premier van Frankrijk en negen maal minister van Buiten landse Zaken, heeft in een televisie interview voor de Engelse B.B.C. verklaard, dat de mogelijkheden om het regiem van president de Gaulle omver te werpen vrij aanzienlijk zijn. Hij wees de beschuldigingen van de Franse regeringen, als zouden de bomaanslagen het werk zijn van de O.A.S. als leugenachtig van de hand. Hij beschreef de berichten als zou de verzetsraad de Franse president ter dood hebben veroordeeld als leu genachtig. Het sensationele interview, dat minder dan drie maanden geleden er gens in Londen werd gefilmd, werd via het Eurovisie net door talrijke continentale televisie-stations over genomen. De Franse staatsomroep wees het voorstel verontwaardigd van de hand. In ingewijde kringen wordt er op gewezen, dat deze televisie-uitzen ding er wel eens toe zou kunnen lei den dat de betrekkingen tussen En geland en Frankrijk nog zullen ver slechteren. Het interview werd maandag avond uitgezonden in het actualitei ten-programma van de B.B.C. De vragensteller, distancieerde zich ach teraf als commentator van Bidaults ideeën en uitlatingen. Hij beschreef de voortvluchtige Fransman als „een eenzame oude man". Met verrassen de stelligheid verwierp hij de moge lijkheid dat Bidaults organisatie een einde zou kunnen maken aan het re giem van van generaal de Gaulle. „De leider van de Nationale ver zetsraad maakt alleen een kans, wan neer een van de aanslagen op de ge neraal lukt" zo meende de commenta tor, daar de overtuiging aan vastkno pend, dat het land dan zeker in een algehele chaos gestort zou worden. «wfupr: up?! j '<Tit Het gevaar dat deze uitzending inhoudt, voor de Frans - Engelse be trekkingen, komt vooral uit een mis vatting van president de Gaulle. Blijkens recente uitlatingen, meent hij, dat de Britse regering, politieke controle uitoefent, op radio, televi sie en pers. goederen zien wij een prijsinflatie, die deels verwekt wordt door het goudzoekende Landbank-concern 'en die verder kracht ontleend aan de nu reeds maanden stagnerende bouwac tiviteit. De kans is groot dat hier een terugslag komt. Letten wij in dit verband ook eens op de fusie-activiteit, die overal in het land aan de dag treedt. Is zij een gevolg van het uitzicht op nieuwe produktie- en consumptie-explosies, of komt zij voort uit een nuchter-za- kelijke drang naar meer houvast nu de E.E.G. en de economische aanval van de angelsaksen nieuwe verhou dingen scheppen? In ieder geval zal de E.E.G. zonder Engeland grote produktie-eenheden meer kans geven en met Engeland wordt die kans nog groter. Komt Engeland niet in de Europese club dan zullen de angel saksen meer vestigingen op het con tinent wensen en dan zit Nederland niet in een verkeerde hoek. Staande bij dit economisch sohaak- bord kan men spreken van een drei gend concurrentie-gambiet. De invoer zal volgens het Centraal Economisch Plan met 4 stijgen evenals de eco nomische groei. De algemene pro- duktiviteit zou daar wel eens boven uit kunnen gaan. De consumptie zal in 1963 volgens onze landprofeten in welvaart met 2,5 stijgen. Zit daar niet een dui velse kans in op een gedeeltelijke overproduktie? De direktie van de Amsterdamse Bank schreef over dit gevaar in haar jaarverslag. De gerin ge investeringslust is een ander teken dat in dezelfde richting wijst. Aan het einde van een hausse zit ten ondernemers in een merkwaardi ge gedachtennet verstrikt. Zij willen niet achteruit tippelen alhoewel het klimaat daar rijp voor schijnt. Zij proberen de voortgang der opwaartse beweging te forceren of zij staren angstig naar het naderend spook van economische rust. In die toestand be vindt zich 't Nederlands economisch leven en dat van geheel west-Europa. Wij mogen rustig spreken van een zenuwen-economie. Drie Franse bommenwerpers van het type B 26 zijn boven de Landes bij Bordeaux op 6000 meter hoogte met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Vijf van de tien inzitten den, hebben bij de botsing, die aan slecht zicht te wijten zóu zijn, het le ven verloren. Onder hen bevinden zich de drie piloten, die zo lang mo gelijk op hun post zijn gebleven om zo hun collega's de gelegenheid te geven het toestel te verlaten. INDISCHE COMMUNISTEN KRIJGEN SLEUTELPOSITIES De Indonesische communistische partijleider D. N. Aidit en zijn plaats vervanger Loekman, behoren tot de acht nieuwe leden, die zijn benoemd in de economische commissie van de Indonesische „Raad voor het staats leiderschap". President Soekarno opende zélf de zitting van de raad die volgens som mige kringen de mogelijke toewijzing van sleutelposten in de regering aan communisten zou bespreken. VOOR F 25.000 AAN JUWELEN GESTOLEN. Gouden heren- en dameshorloges en gouden sieraden met een waarde van f 25.000 waren de buit van in brekers, die de juwelierszaak Kooy- man aan de Roelof Hartstraat in Amsterdam binnendrongen. Niemand van de bewoners heeft iets van de nachtelijke kraak bemerkt. Een nieuw pensioenbestel voor het overheidspersoneel, in een wetsvoor stel vervat, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De ambtenaar krijgt volgens dit ontwerp na volledige diensttijd in het algemeen 70 welvaartsvast pen sioen, met daarbij 20 van 't even eens - maar volgens andere regels - welvaartsvaste algemeen pensi oen (AOW). Bedoeld zijn 1. pensioenintegratie en 2. welvaartsvastheid. Ad. 1 De AOW en de AWW (al gemeen ouderdomspensioen en alge meen weduwenpensioen, dat immers voor iedere rechthebbende geldt) zul len volledig worden geïntegreerd (sa mengevoegd) in de ambtelijke pen sioenvoorziening. Dus de AOW die de ambtenaar ontvangt krijgt het stempel van amb telijk pensioen. Bij 40 dienstjaren ontvangt de ambtenaar aan totaal pensioeninkomen 70 pet. van zijn laatste salarispeil plus 20 pet. van de AOW. Tevens is in het nieuwe bestel een verbetering van de pensioenbereke ning opgenomen voor de lager bezol digden; de genoemde 70 pet. gaat tot 77,5 pet. bij f 5000 en tot 75 pet. bij f 7500 activiteitsinkomen. Een en ander brengt mee dat amb tenaren in actieve dienst geen AOW- en AWW-premie meer behoeven te betalen, maar dat uiteraard ook de gedeeltelijke premie-compensatie ver valt. Ad. 2 De welvaartsvastheid van de ambtelijke pensioenen betekent, dat deze de algemene wijzigingen van het salaris van het rijkspersoneel zul len volgen. Men lette wel op het feit, dat niet gesproken wordt van „waar devastheid". Die slaat alleen op de koopkracht van het pensioen. Met „welvaartsvast" wordt mede bedoeld ook algemene wijzigingen in het sa- Walter Sisoeloe, voormalig alge meen secretaris van het in Zuid-Af - rika verboden „Afrikaanse Nationa le Congres" (ANC), is in Johannes burg tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens opruiïng en werk zaamheden ter bevordering van de doeleinden van zijn verboden partij. Sisoeloe is schuldig bevonden aan het aanzetten van niet-blanke arbei ders tot staking en wel op 29, 30 en 31 mei 1961, toen Zuid-Afrika een republiek werd en uit het Britse Ge menebest trad. Hij werd ook schuldig bevonden aan het bevorderen van de doeleinden van het verboden „Afrikaanse Na tionale Congres" in april en mei '61. Deze partij werd in april 1960 ver boden. Voor elk van deze beide feiten werd hij tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. larisniveau die los staan van wijzi gingen in de koopkracht van het geld. Het wetsontwerp bedoelt voorts ook de lopende pensioenen in het systeem van de welvaartsvastheid op te nemen, door die op het peil te brengen van de salarissen per 1 ja nuari 1963. De vóór 1 januari 1957 vastge stelde pensioenbedragen worden ver hoogd met (een toeslag van) onge veer 32 pet., met inachtneming van sindsdien reeds verleende toeslagen. De ambtenaar zal echter voor de welvaartsvastheid van zijn pensioen moeten mee-betalen, n.I. door 1.5 pet. verhoging van het pensioenbijdrage- verhaal. Kleren maken de man Mannen kopen bij -X COSTUUMS -K COLBERTS -X REGENJASSEN EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 Onder deze kop willen wij een aantal artikeltjes gaan schrijven over bedrijfsleven en arbeidsproblemen. Evenwel met dien verstande, dat het altijd over de mens zal gaan de mens in zijn arbeid, de mens op 't bedrijf, de mens zoals hij werkt en opgenomen is in het arbeidsbestel. Bij deze opzet moet de schrijver beginnen met zich te verontschuldi gen. Moest deze serie van artikelen niet eerder door een werknemer wor den geschreven? Hebben wij niet al genoeg geschrijf dat naar de bureau lamp riekt grauw is alle theorie. Het is inderdaad jammer dat niet een werknemer over al deze soort van zaken schrijft. Hij weet ervan. Hij weet n.I. niet alleen met zijn hersenen wat werken betekent, maar hij weet het ook echt met heel zijn lijf, heel zijn wezen. Hij ondervindt het elke dag. Hij staat midden in de arbeid. De moeilijkheid wordt 'enigs zins opgelost door het feit dat de stof voor deze stukjes aangedragen werd door de mensen van het bedrijf. Wat er zoal besproken is bij de sa menkomsten van de groepen op het Centrum-bedrijfsapostolaat (Markt 8), wordt hier weergegeven. Bij de groepsbijeenkomsten wordt n.I. vooral het woord gevoerd door de mensen zelf. De levens-echtheid van deze artikeltjes is in zoverre dus wel gewaarborgd. (Hoe moeilijk het voor een geestelijke - vooral in het verleden - ook scheen te zijn om goed te luisteren). Zo mag de verontschuldiging „dat eigenlijk een werknemer moest schrij ven over zulken zaken" weer gedeel telijk worden gezien als een hoofse stijlfiguur. Temeer daar de bedrijf saalmoeze- nier toch ook weer een streepje vóór heeft op de werknemer. Hij kan im mers rustig nadenken over arbeids problemen. Hij kan de dingen plaat sen in de geschiedenis. Hij is wel een buitenstaander, maar door zich te bezinnen op de dingen heeft hij weer een voorsprong. En ook anders zins kan hij beter zijn toegerust om problemen die ergens het levensbe schouwelijke vlak raken, te benade ren. Iemand heeft eens gezegd „als ik dokter was en de mensheid kwam bij mij op consult, dan zou ik voor schrijven een dag rustig op je kamer blijven." In rust ga je de dingen soms zuiverder zien Welke onderwerpen gaan wij hier nu bespreken? Ze worden gesteld door de gespreksgroepen „Wat zou 't mij kunnen schelen als heel het be drijf in de fik vliegt." „Ik werk al leen maar voor de centjes". „Ar beidsvreugde? Theorie, mooie praat." „Op het bedrijf ben je gewoon een nummer, ze kennen je nog niet eens". ,M onteurs-chauffeurs, directeuren voorop, die werken niet. Werken noem ik op dezelfde plaats bij de zelfde machine moeten staan". - „Waar heb je het nou weer over christen zijn in je werk?" - „Voor mij begint het leven weer 's avonds om half zes!" Samen nadenken over deze dingen lijkt ons ontzettend belangrijk. Je zoudt zo kunnen zeggen Wij mo derne mensen lopen hinkend rond. Ons één been, is een technisch, zeer goed ontwikkeld been. Het andere been, dat van onze geestelijke ont wikkeld, is zeer slecht ontwikkeld en houdt geen gelijke tred. Zo hinkelen we rondin een - voor ons nog - niet ontwikkeld ge bied; wel een gebied waar welvaart heerst, (voor velen), maar waar wij ons nog geen plaats kunnen geven. Wij hebben nog niet geleerd, kun je zeggen, dm te gaan met die grote fles van de overvloed. Wij hebben ook nog niet geleerd, wat werken bete kent, eigenlijk is. Hoe moeten wij het aanleggen om hoe langer hoe meer en beter mens te worden. Want daar werken we eigenlijk voor!! Hoe worden wij meer mens, juist dank zij deze vertechni- seerde wereld? Het zijn zeer moeilijke vragen. Maar wij moeten zoeken. Want hoe het ook zit, zeker is dat „alles (niet alleen allen) maar alles zucht als in barensweeën, en uitziet naar verlos sing," (Paulus). Die verlossing - lijkt mij - zal komen. Niet zozeer door gemorali seer, maar eerder door nuchtere, kei harde structuren te bevorderen en te verbeteren. Moed en vertrouwen in een zeer, zeer groots perspectief!! Maar over dit alles in de komen de artikelen. Gaarne besteden we in deze ru briek ook de nodige aandacht aan de jongeren in zoverre die opgenomen worden in het arbeidsbestel. Over hun aanpassings- en inpassingsmoei lijkheden. Over de mogelijkheden en de probleempjes van die jeugd gaan dan t.z.t. de leidster en leider van onze prima geleide vormings-institu ten, jongeren-cursus en levensschool - schrijven. Met deze opzet hopen we dan, wat binnen-kamers op 't centrum-be- drijfsapostolaat wordt besproken en nuttig is voor de hele industriële we reld van Waalwijkover de daken wordt verkondigd. M. JANSSEN, Bedrijfsaalm oe zenier. Markt 8.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1