wAAlwrjkse en lAnqstRAAtse courapt Bisschoppen over de nood in de wereld „Decentralisatie is hoegenaamd niet van de grond gekomen" NIEUW Uitvoering rijw plan Midden-Brabant aanbesteed SUNNY JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Zuinigheid is 'n deugd, ook in het bedrijf Snuif en wrijf ROZIJNENBROOD VOORZICHTIGE FIETSER Grenswijziging Oosterhout—Made Strenge winter heelt Nederlandse economie grote schade toegebracht GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Mexicaanse presi dent brengt bezoek aan Nederland Communisten schoten twee zendelingen neer Stramheid en Pijnen vallen van U al met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. Burgemeester Teijssen in de Eerste Kamer: CO-OP LEKKER ALST FIJNSTE BANKET! VRIJDAG 8 MAART 1963 85e JAARGANG No. 19 Oe tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Ter aanbeveling van de derde vas tenactie heeft het Nederlands episco paat een korte brief aan de gelovigen gericht. De tekst luidt als volgt In enkele jaren heeft de grote vas tenactie in veler harten ingang ge vonden. U weet, dat het onze bedoe ling was de gelovigen de hand te reiken bij hun streven naar een per soonlijk beleven van de veertigdagen tijd als een tijd van bijzondere inkeer en onthechting ter voorbereiding op het jaarfeest van onze verlossing. De hand die wij reikten was een open hand, een vragende hand, een hand vol grote noden van de Kerk en de mensheid. Onthechting en offervaar digheid gaan voor ons, christenen, samen. Daarom meenden wij juist in de vastentijd uw offerzin concreet te mogen richten op de noden die ons bereikten. U hebt daartoe in de vorige jaren uw vastenoffer gebracht met groeiende offervaardigheid. Dank er voor, ook namens de velen tot in ver re streken van de wereld, wier nood gij aldus hebt helpen verlichten. Hoe dikwijls hebben de bisschoppen uit de noodgebieden van de Kerk ons dit gedurende de afgelopen maanden in Rome met de grootste dankbaarheid verzekerd. Met haast beschamende dankbaar- heidwant wat hebben wij het mate rieel toch ontzaglijk goed, vergeleken bij de mateloze moeilijkheden van zo vele anderen. Wij dachten dat wij het reeds wisten, maar juist in de per soonlijke ontmoeting met de bisschop pen uit de beproefde diocesen heeft ons dit telkens dieper dan ooit aan gegrepen. Wij hadden eigenlijk nog zo weinig weet van hun diepste no den. Beminde gelovigen, dit laat ons niet met rust. Om Christus' wil, wij moeten hier blijven doen wat wij kunnen. Betekent vasten „tot het uiterste gaan", dan ligt dat uiterste in twee richtingen. De uiterste zelfverlooche ning en onthechting èn de uiterste nood van de medemens. Moge Christus' liefde ons daartoe dringen! Als wij het concilie weer gaan voortzetten, mogen wij onze broeders, die weer met een hart vol nieuwe zorgen mèt ons in Rome terugkeren, niet teleurstellen. Zij zijn, weest daarvan overtuigd, reeds met het minste tevreden. Maar weest er ook van overtuigd, dat wij pas tevreden mogen zijn als wij hun het meeste hebben gegeven. In deze concilie-tijd van vernieu wing is de vernieuwing van de liefde de hoogste norm van werkelijk wel slagen. Het gebeurt niet vaak, dat iemand die onder invloed van sterke drank verkeert zo ver standig is zijn voertuig bij de politie te deponeren en per taxi naar huis te gaan. Dit gebeur de dit weekeinde in Nijmegen en de politie heeft de man bij na met gejuich ontvangen. De wachtcommandant van de Nijmeegse politie toonde zich in ieder geval verrast en heugd, toen in de nacht van za terdag op zondag een 21-jari- ge jongeman in het holst van de nacht kwam vertellen, dat hij een feestelijke avond achter de rug had en zichzelf een ge vaar achtte, voor de enkele automobilist die op dat uur nog in de stad rond reed. Hij zou het waarderen als de politie zijn fiets in beheer wilde ne men en een taxi voor hem zou bellen. De jongeman werd als een eregast met alle egards om ringd. De vreugde bekoelde pas, toen de taxichauffeur zich meldde om mee te delen dat de voorzichtige fietser slechts een paar honderd meter van het politiebureau woonde DF BETERE VIRGINIA De president van de Verenigde Staten van Mexico, Lopez Mateos, heeft de wens te kennen gegeven een bezoek te willen brengen aan Neder land. Inmiddels hebben Koningin Ju liana 'en prins Bernhard de president een uitnodiging gestuurd om van 3 tot 5 april samen met zijn echtgenote een staatsbezoek aan Nederland te komen brengen. Het presidentiële echtpaar zal bovendien vergezeld worden van hun enige dochter Eva, een goede vriendin van prinses Irene. De minister van binnenlandse za ken, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingedienddat voorziet in een grenswijziging tussen de ge meenten Oosterhout en Made en Drimmelen. Die grenswijziging zal - zo blijkt uit het ontwerp - zo zijn, dat bij de gemeente Made en Drim melen een deel van het grondgebied van de gemeente Oosterhout wordt gevoegd. Uit de bij het wetsontwerp beho rende memorie van toelichting blijkt, dat de grenswijziging voornamelijk tot doel heeft het dorp Made gele genheid tot uitbreiding te geven. Het gebied dat van de gemeente Ooster hout naar de gemeente Made en Drimmelen zal overgaan, beslaat 198 ha. Het wordt bewoond door onge veer 1050 personen. De toekenning van subsidies zowel door het Rijk als de provincie Noord- Brabant hebben het bestuur van de Intergemeentelijke Rijwielpadenplan Organisatie Brabants Centrum moge lijk gemaakt thans binnen afzienbare, tijd een aanvang te maken met de uitvoering van de eerste fase van het rijwielpadenplan voor Midden-Bra bant. Deze eerste fase zal ongeveer 17 km rijwielpad van 1,50 meter breed omvatten. Deze rijwielpaden zullen worden aangelegd door de Drunense Duinen, langs de Oude Bossche Baan onder de gemeente Helvoirt en langs de IJzeren Man te Yught, door de Campinase Heide en van Es- beek door het landgoed De Utrecht naar Westelbeers. De aanleg van deze paden is ook mogelijk geworden dank zij de mede werking van de Vereniging tot be houd van natuurmonumenten en de Directie van het landgoed de Utrecht en waardoor het mogelijk is gewor den rijwielpaden aan te leggen door een natuurschoon rijk gebied. Tijdens een dezer dagen gehouden bestuursvergadering werden de voor de aanleg benodigde kredieten gevo teerd, terwijl vrijdagmorgen te Hil- varenbeek ten overstaan van de voor zitter van de organisatie, de burge meester van Hilvarenbeek, de heer J. Meuwese, de openbare aanbeste ding plaats vond. Om 10 uur vond de aanbesteding plaats van de paden Drunense Duinen, Oude Bossche Baan, IJzeren Man en Campinase Heide ter lengte van 10,6 km. Hier voor werd door 14 gegadigden inge schreven voor twee verhardingspro- cede's t.w. schrale beton en grind- zand asfalt. De uitslag van deze aanbesteding luidde Voor de ogen van hun vrouwen en kinderen zijn in Zuid-Vietnam een Philippijnse en een Amerikaanse zen deling door een communistisch vuur peloton neergeschoten. De twee zen delingen waren met hun jeep ten noorden van Saigon in een hinder laag gelokt. Twee zonen van de Philippijnse zendeling werden gewond. Na deze laffe overval mochten de vrouwen en hun kinderen naar Saigon terugke- Fa. v. Strien Udenhout f 203.00 en f 199.670; Schapers Raamsdon f 239.000 en f 205.000; Alg. Bouw onderneming Ir. v. Engelen Nijmegen f 210.000 en f 192.000; N.V. Vis sers Drunen f 224.300 en f 199.700; Van Drunen 's-Bosch f 213.000 en f 185.000; Fa. Heijmans Rosmalen f 215.700 en f 188.000; Aann. Be drijf Tilburg te Tilburg f 208.800 en f 205.800; P. van Oort Raams- donkf 217.000 en f 201.000; N.V. v. d. Elshout en de Bont Waalwijk f 228.000 en f 203.500; C. M. de Veer Helmond f 208.000 en f 218.000; N.B.M. Zaandam, Vught f 221.000 en f 197.700; P. C. Za- nen Heemstede f 246.000 en f 206.000; N.V. van Lee Veghel f 237.000 en f 213.000 en N.V. Oosthoek Uden f 223.000 en f 198.600. Om 11 uur vond de aanbesteding plaats van het pad van Esbeek naar Westelbeers door De Utrecht. Ook hier werd ingeschreven voor beide constructies. De uitslag van deze aanbesteding luidde Aann. Bedrijf Tilburg te Tilburg f 142.000 en f 125.000; Fa. Heijmans Rosmalen f 125.300 en f 120.8800 P. v. Za- nen Heemstede f 146.700 en f 137.700; N.B.M. Zaandam Vught f 136.600 en f 130.600; N.V. v. d. Elshout en De Bont Waalwijk f 135.500 en f 127.500; P. v. Oort. Raamsdonk f 131.000 en f 126.000; Aann. Bedrijf Ir. van Engelen te Nij megen f 135.000 en f 141.400; N.V. Oosthoek Uden f 132.700 en f 122.700; Schapers en De Bont Eindhoven f 143.000 en f 134.000; N.V. Smallegange Aerdenhout f 125.800 en f 111.800; N.V. van Lee Veghel f 132.000 en f 140.000. De gunning vond in afwachting van de goedkeuring van het Rijk nog niet plaats. Niettemin zal thans op korte termijn, mits het weer mee werkt, met de aanleg worden begon nen. In verband met de uitvoering der werkzaamheden werd door het bestuur van de organisatie tijdens de bestuursvergadering nog besloten met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten een rekening courantover eenkomst aan te gaan van f 175.000, onder garantie van de gemeente Hil varenbeek, waartoe tijdens de raads vergadering werd besloten. Het werk zal worden uitgevoerd onder directie van de N.V. Grontmij. De schade die de winter aan de Nederlandse nationale economie heeft toegebracht is momenteel nog niet te kwantificeren. De verwachting wordt uitgesproken, dat de schade Ja, met Kruschen drijft U die ondragelijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aan sporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zou ten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afge voerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Wij lezen in de „Lips-bode" o.m. Doe alsof U thuis bent Zoals U thuis het licht uitdraait in een kamer, waarin U niet meer hoeft te zijn en ook geen waterkraan onno dig laat lopen, zo ook valt in het be drijf met de thuis aangewende zui nigheid veel te besparen. Dit is voor het bedrijf van belang. In de werkuren kunt U soms waar nemen, dat het licht brandt in een ruimte, waar niemand meer aanwe zig is; men vergeet het lamplicht, dat in de vroege ochtend nodig was, la ter op de dag uit te draaien op kan toren, bij zoninval, de ramen wijd worden opengezet, inplaats dat men één of meer radiatoren afsluit; een electromtor nog draait, terwijl de desbetreffende machine niet meer werkt. Wij doen daarom een beroep op Uw opmerkzaamheid om die gevallen te signaleren; uw vrijmoedigheid het nodige te doen om deze verspillingen te beëindigen, dan wel te voorkomen. Lil Of men bij de omschrijving van de herderlijke taak van een Pas toor spreekt van „pastoorsrechten" of „pastoorsplichten", in ieder geval houdt deze taak in dat hij een Vader in Christus moet zijn voor al de zijnen in alles. Om voor hen een goed Vader te kunnen zijn, zal hij aan de zijnen een grote mate van vrijheid moeten laten. Een taak als deze laat zich niet opdringen. Een Pastoor kan noch mag eisen dat iedereen zo maar zijn vaderlijke leiding zal accepteren. Hij moet a.h.w. zijn parochie veroveren in deze zin dat straks elke gelovige als vanzelf in hem zijn herder en priester erkent. Een binding, zo tot stand ge komen, is sterker dan welke juridische binding ook. De gelovigen mogen en zullen zich ook verheugen over deze vrij heid die hun pastoor hun geeft. Een al te juridische opvatting van die vrijheid zou echter funest zijn. Iemand die alleen maar trouw de parochiekerk bezoekt, er niet aan denkt ergens anders te trouwen en zijn kinderen in de parochie laat dopen, is daardoor nog niet per sé een goede parochiaan want dan denkt hij veel te juridisch. Maar iemand die bijzonder goed weet dat hem de vrijheid gelaten moet worden en daar dan ook te pas en te onpas gebruik van maakt, denkt eveneens veel te juridisch. Om de hier vereiste vrijheid op de juiste manier te geven en te nemen, zijn geen juridische omschrijvingen nodig, maar wel een echt menselijke en echt pastorale verhouding. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie „Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 zeer hoog zal oplopen en mogelijk een omvang zal aannemen, die de materiële schade van de overstro mingsramp gaat overtreffen. Met name de achterstand in de bouwnijverheid wordt op een periode van drie en een halve maand geschat. Door de vorst is in deze bedrijfs tak de produktie van twee en een hal ve maand verloren gegaan en daar bij komt het verlies door brand, dat met een bouwcapaciteit van 'n maand overeen zal komen. Men voorziet dan ook dat in de komende periode de moeilijkheden op de bouwmarkt het eerste probleem zullen vormen. In dit verband wordt er op gewezen, dat de voorrang van de woningbouw voor de industriële projecten wel eens blijvende nadelen zou kunnen hebben. De moeilijkheid om vergunning voor industriële bouw te krijgen zou er op de duur wel eens toe kunnen leiden, dat ondernemers voor hun nieuwe projecten zullen moeten gaan uitzien, naar mogelijk heden om over de grens te gaan bou wen. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Wat de conjuncturele situatie be treft, wordt gezegd, dat op het ogen blik zeker niet voor een ernstige re cessie gevreesd hoeft te worden. Nederland heeft door de vormen van samenwerking met de regering, werknemers en werkgevers de moge lijkheid een recessie op te vangen. Wanneer moeilijkheden zouden ko men, zouden deze eerder ontstaan door onze onafhankelijkheid van de ontwikkeling in andere landen, waar mee wij thans verbonden zijn. De Eerste Kamer der Staten Gene raal, heeft dinsdagmiddag onder voorzitterschap van mr. J. A. Jonk man, een begin gemaakt met de be handeling van de wetsontwerpen tot wijziging van het bedrag van de jaar lijkse toelage van de voorzitter van de Eerste Kamer en tot regeling van de vergoeding van kosten, die uit de vervulling van het lidmaatschap van de Eerste Kamer voortvloeien. De Kamer heeft dinsdag tevens een begin gemaakt met de behande ling van de begroting voor 1963 van het departement van Binnenlandse Zaken. Op de sprekerslijst kwam onder meer voor de burgemeester van Waal wijk de heer J. L. P. M. Teijssen, die tegen drie uur het woord kreeg. Hij zei het niet alleen goed te achten het gevoerde beleid te beschouwenmaar tevens een aantal desiderata te stel len voor de opvolger van de minister. De heer Teijssen sprak verder over de territoriale decentralisatie, de wetge ving, en grenswijziging van de ge meenten. SLAGZIN De heer Teijssen was van oordeel dat het decentralisatiebeleid in de af gelopen periode hoegenaamd niet van de grond is gekomen. Hij noemde dit punt van het regeringsbeleid niet meer dan een slagzin. Hij meende dat voor het volgende kabinet de taak zou zijn weggelegd het voorbe reidend werk voort te zetten. De heer Teijssen stelde tevens de vraag, wat de oorzaak is dat het rap port van de interdepartementale werkgroep over de overdracht van de subsidietaken nog steeds niet is gepubliceerd. Hij voegde hier de op merking aan toe dat het rapport be gin januari 1962 al is uitgebracht. Hij benadrukte, dat de K.V.P., on geacht de politieke samenstelling en ongeacht het programma van het nieuwe kabinet, zal blijven aandijrin- gen op decentralisatie. „De hogere overheid heeft eerst dan een taak te vervullen, wanneer de lagere over heid daartoe geen mogelijkheid ziet of daartoe niet bereid is", aldus bur gemeester Teijssen. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. Toxopeus, zei de decentra lisatie van het bestuur hoogst belang rijk te vinden. Hij sprak de hoop uit, dat het volgende kabinet Ook de de centralisatie zou willen bevorderen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat decentralisatie niet alleen in de hand wordt gewerkt wanneer er schaarste is. Sprekende over de burgemeesters benoemingen, ontkende minister Toxopeus, dat hij bij de benoemingen partijdig zou zijn geweest en niet objectief. Hij zei naar beste weten gehandeld te hebben. De minister merkte nog op dat het het beste zou zijn met de burgemeestersbenoemin gen met een schone lei te beginnen. Hij meende dat deze schone lei zou kunnen ontstaan wanneer alle burge meesters op dezelfde dag aftraden of allemaal op dezelfde dag omkwamen. Deze laatste opmerking van de mi nister wekte bij de aanwezigen, onder wie talrijke burgemeesters, enig op zien. Minister Toxopeus voegde hier echter onmiddellijk aan toe, zulks niet te hopen. Tot slot werd de begroting aange nomen met algemene stemmen, onder aantekening dat de heer Haken (C. P. N.) geacht wil worden tegenge stemd te hebben. STRUCTUURWIJZIGING IN KRO-BESTUUR Op een bijeenkomst van het per soneel van de KRO in de studio te Hilversum heeft de voorzitter, mr. H. W. van Doorn bekendgemaakt, dat het bestuur belangrijke beslui ten heeft genomen inzake de top structuur van de KRO. Zo zijn met ingang van deze maand de pro grammaleiders resp. voor de radio en televisie, de heren mr. W. J. Wagenaar en J. Casteleijns, be noemd tot adjuncti-directbur van hun afdelingen. Tevens werd beslo ten tot enige reorganisaties en wij zigingen in de taakverdeling van de KRO-leiding. 1281 WONINGEN IN JANUARI In januari 1963 zijn volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 1281 nieuwe woningen gereedgeko men. In januari 1962 werden 4882 woningen opgeleverd. Van de in januari 1963 voltooide woningen werden er 81 uitgevoerd in sys teembouw. Sedert 1945 zijn nu in totaal I.015.385 woningen gebouwd.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5