wAAlwnkse en lAnqstRAAtse courAnr Modecentrum toonde nieuwe creaties voor het aanstaande voorjoar Zilveren dienstjubileum bij Bloch Stibbe Hollandia Vopo's ontdekken vluchttunnel NIEUW* D Cursus bouwfysica aan Bossche H.T.S. SUNNY ROZIJNENBROOD OPEN- 0F DICHT GEVLOCHTEN SCHOENEN STAAN HOOG GENOTEERD GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR JUWELENDIEFSTAL vragen brillen van je ziet ze weer steeds meer lui Chauffeur rijdt vijf vrouwen aan Provinciaal nieuws Sl'lNNY CO-OP LEKKER AL3T FIJNSTE BANKET! CO-OP MIDDEN-BRABANT volgende resultaat A B A en B maandag 8.4 9.1 8.6 dinsdag 8.9 9.2 9- woensdag 9.8 10.4 9.9 donderdag 15.- 13.9 14.8 vrijdag 24.3 23.4 24.1 zaterdag 33.6 34.- 33.6 100.- 100.- 100.- VRIJDAG 15 MAART 1963 85e JAARGANG No. 21 De tcho vad het Zui6en Uitgever Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 0416Ö - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet leder in tal van variaties en open ny lonweefsels in diverse dessins. Naast de gladde calfs en rundleersoorten in aniline en semi aniline zijn voor spor tief schoeisel ook suèdes en grof ge nerfde leersoorten belangrijke mate rialen. Hier en daar zal ook de raffia schoen uitgevoerd in multi colour best zijn aftrek vinden. De gebruikte materialen bestaan voor 98% uit leer, terwijl het restant van 2 bestaat uit kunststoffen zo als nylon en raffia. Up to date zullen de dames het aanstaande voorjaar en zomer eerst zijn, wanneer zij schoenen dragen waar op zijn minst één gevlochten biesje in voorkomt. Vlechtwerk, open of dicht, staat voor de komende zonnige dagen hoog genoteerd. Ook de open hiel en het min of meer openge werkt voorblad, behoort tot de hoogste mode. Minder in trek schijnt de laag uitgesneden zijlijn bij de dames schoenen te zijn. Reden hiervoor is dat de Nederlandse dames voet zich niet bijzonder zou lenen voor dit soort schoenen. Strik jes, gespen of rosetten, meestal uit hetzelfde materiaal vervaar digd als de schoen zelf, blijven de aangewezen middelen voor de garnering. niet de combinatie van het seizoen is, maar wel, dat het tot een van de mo gelijkheden behoort. Dit is natuur lijk bijzonder afhankelijk van de kle ding die er bij gedragen wordt. Gladde leersoorten worden het meest toegepast evenals gevlochten Een modieus damesschoentje, waar van het voorste gedeelte geheel zijn tekenend voor 't a.s. zomersei zoen. De strik en de gecombineerde kleur bestaat uit vlechtwerk. Voor het voorjaar zijn de leestvor men voor de schoenen met hoge hak toornamelijk nog zeer slank en spits. Voor de middelhoge- en 3A hakken zijn variaties van spits tot de iets bredere vingertopmodellen het meest gewild. De hakken blijven dun voor hoge hakschoenen; voor 3A en lagere hakken is er een tendens naar wat zwaardere hakjes. De hakhoogte voor de wat sportievere schoen varieert van 3V2 tot 4 cm. De 6 cm hak zal in het komende seizoen bijzonder po- Een voorbeeldje van een charmante damesschoen, waarbij het boven vlak wordt gevormd door nylon- weefsel. pulair worden. De 7 tot 7Vè cm hak kan tot de hoogste hak worden gere kend. Hierbij valt dus op te merken, dat de 9 tot &V2 cm hak dit seizoen veel minder opgang zal maken dan in het voorafgaande. Ondanks het feit dat het spitse model hoogste mode zal zijn, moet worden aangetekend dat vooral bij de lagere en platte hakken de ronde leestvorm bijzonder charmant aan doet. Bij de platte molière loopt het voorblad vaak hoog op en is daarbij meestal opengewerkt. Toch voldoet het hoge voorblad (oplopend tegen de wreef), dat heel vaak min of meer is opengewerkt of gepliceerd, beter bij het model met een hoge hak, omdat het dan aan de schoen een veel mooiere lijn geeft. Maar omdat niet iedereen hoge hakken draagt of kan dragen, zijn ook bij schoenen, voorzien van een lage hak, de voorbladen vaak hoog opgetrokken. In de snitten voeren de pumps in vele variaties de boventoon. Zij zijn zoals boven al werd opgemerkt vaak vrij hoog tegen de voet, hebben open gewerkte zijkanten of perforaties. Naast het vlechtwerk komt ook het gebruik van nylon weefsel voor. Vooral de voorbladen kunnen nog al eens bestaan uit nylon weefsel, dat het grote voordeel heeft, met water en zeep afgewassen te kunnen wor den. Naast het min of meer klassieke slangenleer zullen er voor de dames met een iets ruimere beurs ook schoe nen te krijgen zijn waarvan het leer afkomstig is van de Chinese slang, zowel in het blauw als in het rood. De bijpassende tas, waarop uiteraard het patroon beter tot uitdrukking komt dan op het bovenblad, comple teert de zaak dan in ruime mate. Wit, rood, blauw en cognac, zijn de belangrijkste voorjaarskleuren. Omdat deze kleuren indertijd als Euro-modekleuren zijn gekozen, zul len die kleuren in geheel Europa een grote rol gaan spelen evenals zwarte lak. Hierbij zal het rood beslist een zekere plaats gaan innemen, of schoon niet de grootste. Verwacht wordt dat de vraag naar wit, gebro ken wit en blauw steeds groter zal gaan worden. Ook combinaties ko men in ruime getalen voor. Vooral de zwart-wit combinaties zullen het in de komende maanden best gaan doen, terwijl van de combinatie rood met blauw gesteld kan worden, dat het Maandag 11 maart j.l., was het 25 jaar geleden dat de heer C. M. van Corstanje te Waalwijk in dienst trad bij de firma Bloch en Stibbe te Waalwijk, waar hij momenteel in de onderwerkafdeling als hak kenschuurder werkzaam is. Met zijn echtgenote en kinderen werd de jubilaris in de voormiddag op het privékantoor ontvangen, waar ook naast de directie, de on- OPTICIEN - WAALWIJK Vooral opengewerkte schoenen zullen dit seizoen, naast schoeisel met veel of minder vlechtwerk, sterk opgang maken. dernemingsraad aanwezig was, be nevens de staf van de N.V. De eerste spreker was de presi dent-directeur, de heer D. Stibbe, die de jubilaris schetste als een plichtsgetrouw en toegewijd mede werker, als een uitstekend vakman, die zijn taak op nauwgezette wijze vervult en een voorbeeld is voor zijn mede-arbeiders. Ais -blijk van grote waardering bood de presi dent-directeur namens de directie een geschenk onder couvert aan, alsmede de zilveren Hollandia- penning met oorkonde en het Ge tuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Mevr. van Corstanje werd eveneens in de hulde betrokken. De politie in Oost-Berlijn heeft een tunnel ontdekt die werd gebruikt om naar het Westduitse stadsdeel te vluchten. De onderaardse gang, die vijftig meter lang was, liep van het Oostberlijnse gebied naar een voor stad in de Franse sector. Zondag hebben zeven vrouwen, drie mannen en drie kinderen van de tunnel ge bruik gemaakt om naar het Westen te ontkomen. Na de ontdekking van de vlucht tunnel heeft de O.-duitse politie haar patrouille-activiteit versterkt. In het gebied van de tunnel zijn drie zoek lichten op West-Berlijn gericht. In de nacht van zaterdag op zondag hebben langs andere vluohtwegen vier Oost duitsers het westelijke stadsdeel kun nen bereiken. De Westberlijnse poli tie heeft niet meegedeeld welke rou te ze hebben gebruikt. Haar werden fraaie anjers aange boden. Namens de „Silverkring" een vereniging van jubilarissen van Hollandia, voerde de heer André Hamers het woord om de jubilaris geluk te wensen met dit jubileum en hem welkom te heten in de „Silverkring". Hierna spelde de heer Hamers de jubilaris de zilve ren speld van „Silverkring" op en offreerde mevr. van Corstanje in uitstekend gekozen woorden fraaie bloemen. Namens de ondernemingsraad fe liciteerde de heer J. Siegenthaler de jubilaris en deed zijn gelukwen sen vergezeld gaan van de aanbie ding van een cadeau onder couvert. Nadat de erewijn was aangebo den sprak de jubilaris als volgt: Hooggeachte directie: „Gaarne zeg ik u dank voor de vriendelijke woorden tot mij ge richt. Ik mag daaruit concluderen dat mijn werk in uw bedrijf wordt gewaardeerd, hetgeen voor mij 'n stimulans is om ook in de toekomst mijn beste krachten te blijven ge ven, waarbij ik hoop, dit nog vele jaren te kunnen en te mogen doen. Verder dank ik u hartelijk voor de waardevolle cadeaus en namens mijn vrouw voor de prachtige bloe men, die zij mocht ontvangen. Ik hoop, dat ik nog vele jaren in uw bedrijf werkzaam zal mogen zijn, waarin ik nu reeds 25 jaar op een prettige wijze heb doorgebracht. Ook het bestuur van „Silverkring" en de ondernemingsraad, dank ik recht hartelijk voor de vriendelijke woorden, de bloemen en de ge schenken. Ik dank u allen zeer." Hierna had in de montagehal, de huldiging plaats van het personeel van de afdeling van de jubilaris, waarbij de heer Schalken zijn ju bilerende collega, naast gelukwen sen een geschenk onder couvert aanbood en de afdelingschef, de heer A. Noyens hem dankte voor de prettige samenwerking. Hierop antwoordde de jubilaris als volgt: Beste collega's: „Ik dank jullie hartelijk voor de gelukwensen en de hulde mij ge bracht, maar meer nog voor de prettige samenwerking. Tevens dank ik jullie voor het geschenk dat ik mocht ontvangen en dat ze ker een goede bestemming zal krij gen. Ik hoop van harte dat de pret tige samenwerking met jullie allen KING'S In de yerhouding Pastoor - Parochianen dient aan deze laatsten een grote vrijheid te worden gelaten. Uit deze vrijheid kan een goede pastorale verhouding groeien, als het een vrijheid is die ook verantwoordelijkheid insluit, Deze is zelfs nog belangrijker dan de vrijheid. Het moet zijn een ver- antwoordelijkheid-in-vrijheid. Allereerst is daar de oprichting van een parochie. Daardoor wil de Bisschop de Kerk dichter brengen bij de mensen die op het om schreven gebied wonen. Vanzelfsprekend is daarbij voor hem het belang der gelovigen doorslaggevend. Al zal soms bij de parochia nen een ander inzicht daaromtrent aanwezig zijn, zij móeten die beslissing van de Bisschop in vrijheid aanvaarden en als wettig en rechtsgeldig erkennen. Daarbij kan het echter niet blijven. Terecht kan de bisschop (en dus ook de pastoor) een beroep doen op de verantwoordelijkheid der Parochianen, om de bedoelingen van die beslissing van de bis schop mee te helpen verwezenlijken. Want wil de parochie als "nabije kerk" fungeren, dan zal zij ook bij de parochianen moeten aanslaan en daar een vruchtbare voedingsbodem moeten vinden. Deze voedingsbodem scheppen kan het antwoord zijn dat de Pa rochianen in vrijheid en verantwoordelijkheid geven op de beslissing van de Bisschop. In dit antwoord ligt dan tevens de gehoorzaamheid opgesloten, geen slaafse gehoorzaamheid echter, maar een gehoorzaamheid in vrijheid en verantwoordelijkheid. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie "Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 nog vele jaren bestendigd zal blij ven en wij tezamen mede zullen mogen werken aan de groei en bloei van Hollandia. Ik heb gezegd." De verdere dag werd dit zilveren jubileum in huiselijke kring voort gezet en mocht de jubilaris nog vele blijken van belangstelling ont vangen. Een Fransman en twee in Zuid- Slavië geboren, maar in Brussel wo nende jongemannen, zijn dinsdag avond rond kwart voor elf, kort na een geslaagde juwelenroof, door de Amsterdamse recherche aangehou den. De uit de etalage van de juwe lierszaak Peymbroeck aan de Leidse- straat, hoek Kerkstraat te Amster dam, geroofde sieraden hadden de mannen nog in het bezit. De waarde van de sieraden bedraagt ongeveer 20.000 gulden. De 34-jarige mevrouw J. G. Buse- man-Rosien uit Nieuw-Weerdinge is in de nacht van maandag op dinsdag in het Emmer ziekenhuis overleden. Zij was maandagavond betrokken bij een verkeersongeval in haar woon plaats. Mevr. Buseman fietste 's avonds laat met twee andere dames naar huis toen een bestelwagen hen aanreed. De beide andere dames moesten even eens met ernstige verwondingen naar 't ziekenhuis worden vervoerd, maar haar toestand is op 't ogenblik rede lijk. De bestelwagenchauffeur, een 25-jarige slager uit Valthermond had 400 meter voordat het ongeval plaats vond twee andere dames op 'n brom fiets aangereden. Zonder zich om de ze slaohtoffers te bekommeren reed hij door. De chauffeur van de auto is gearresteerd en zal zaterdag voor de officier van justitie te Assen wor den voorgeleid. De politie heeft ster ke vermoedens dat drankmisbruik mede van invloed is geweest op de oorzaak van dit ongeval. Aan de H.T.S. in Den Bosch zal met ingang van september een cursus in bouwfysica georganiseerd worden welke toegankelijk is voor hen die het einddiploma H.T.S. be zitten of daarmee gelijk zijn te stel len. De cursus zal in zes lesuren per week de invloeden behandelen die natuurkundige verschijnselen, op het bouwen en het bouwwerk kunnen hebben. Te behandelen onderwerpen zijn onder meer: verlichting, warmte- isolatie, geluidsisolatie en veilig heidsvoorschriften. Op al deze ge bieden zijn en worden tal van we tenschappelijke onderzoekingen verricht, waarvan de resultaten nog te weinig tot de werkers in de praktijk zijn doorgedrongen. Mid dels deze cursus wil men de archi tecten en hun medewerkers van dezeresultaten in kennis stellen. Het zal ook voor hen die reeds in het bedrijfsleven werkzaam zijn, mogelijk zijn deze cursus te vol gen. Men beoogt met deze cursus te bereiken dat woningen en open bare gebouwen goedkoper te bou wen en te exploiteren zullen zijn en meer comfort zullen bieden dan thans het geval is. Deze cursus is de eerste op dit gebied die in Ne derland op het niveau van hoger onderwijs wordt gegeven. Nagegaan werd of de zaterdag, immer bekend als „de koopdag"., sinds de invoering van de vrije zater dag wellicht aan betekenis als „koop dag" had ingeboet. Het onderzoek gaf in procenten van de verkoop het Toonb.w. Zelfb.w. Uit de cijfers blijkt dat de zater dag met ruim 1/3 van de totale week- verkoop veruit de belangrijkste koop dag is gebleven. Er wordt zelfs bedachtzamer ge kocht en er zijn tekenen die er op wijzen dat men het inkopen gaat be schouwen als een soort van vrije tijdsbesteding. Tevens waren er aanwijzingen die duiden op een groeiend onbehagen ten aanzien van de werking der hui dige winkelsluitingswet speciaal bij de groep van werknemende gehuwde vrouwen. Deze aanwijzingen voeren misschien tot een onderzoek op dat gebied.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13