wAAlwnkse en lAnqstRAAtse couRAnr De stichting van ons koninkrijk (1813) De partijraad der K.V.P. en de a.s. verkiezingen Nederlandse pers verontrust Roofmoord zonder succes iran Mierlo Overste Bastien-Thiry Steeds het nieuwste in 1863 herdacht met één enkele steen! Te laat Spaar uw grijze haar Scheveningen trekt altijd Na 29 maart: Geen hond op straat zonder inentingsbewijs Kerk wordt theater VRIJDAG 15 MAART 1963 85e JAARGANG No. 21 De teho van het Zuióen Uitgever Antoon Tieieri Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Waalwijksche Stoomdrukkerij Opgelicht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Dezer dagen is een nationaal comité geïnstalleerd dat gaat zorgen voor een zinvolle viering van het bevrijdingsjaar 1813. Sinds het jaar 1869 herinnert in Den Haag een monument aan dit historisch feit. We bedoelen het hoge monument op Plein 1813, met de Ne derlandse maagd ,,in top". Aan haar voeten ligt de gebroken slaven keten. Een leeuw symboliseert het zich opnieuw zijn kracht beivuste Nederlandse volk. Aan de voorzijde staat koning Willem I die de eed aflegt op de Grondwet, aan de andere zijde het beroemde revo lutionaire driemanschap Van Hogendorp, Van der Duyn van Maas dam en Van Limburg Stirumdie de handen ineenslaan tot herstel van Oranje. Vrouwenfiguren op het monument ter weerszijden aangebracht sym boliseren godsdienst en geschiedenis. Onder haar, in basreliëfs het vertrek der Fransen, terwijl Nederland zich met Oranje tooit en de aankomst van de Prins der Nederlanden te Scheveningen. Zelfs op dit laatste tafereel kijkt iedereen doodernstig. Vermoedelijk is dit te verklaren door het feit dat de oprichting van dit gedenk teken destijds veel hoofdbrekens heeft gekost. Evenals nu werden er in die dagen commissies gevormd. Men kwam ech ter een beetje te laat met de plannen. De bedoeling was n.l. om een monu ment te onthullen in 1863, dus vijftig jaar na de bevrijding. Maar de samenstelling van de com missies kon niet ieders goedkeuring wegdragen. Prins Frederik, zoon van Willem I, had enkele figuren uit de „Vereni ging van en voor industriëlen" voor het plan weten te interesseren, maar algemeen vond men deze "club" niet representatief. Eenmaal "ja" gezegd, ging men toch door met het plan en zo gebeurde het dat op het tegen woordige Plein 1813 alvast een eer ste steen werd gelegd voor het op te richten monument. Een loden koker, inhoudende een perkament met na men van de gevers, werd tevens inge metseld. Een en ander ging met veel eerbetoon gepaard. Koning Willem III verklaarde bij die gelegenheid „mijn woord kan niet anders zijn, mag niet anders zijn, dan alle toehoorders de plechtige verzeke ring af te leggen dat de dag van he den de dag der liefde en trouw is van het Nederlandse volk bij deze onver getelijke plechtigheid". De vraag was nu wat voor monu ment op die eerste steen zou komen te rusten. Een prijsvraag werd uitge schreven en wat uit de bus kwam was nogal verwarrend. Er waren vele vreemdsoortige ontwerpen bij. In de jury ter beoordeling had o.a. Jozef Israels zitting. Hij sprak van „het zwevende, onbestemde, verwar de en karakterloze" in de ontwerpen. De keuze viel tenslotte op twee ont werpen, nl. dat van Koelman en van Pierre Cuypers. Na veel wikken en wegen werd dat van Koelman geko zen, hetgeen niet wilde zeggen dat het monument er nu vlot kwam. Er volgde nog een pennestrijd; in die dagen ging men elkaar met bro- Op de hoek van de Sint Luciën- steeg en de Nieuwe Zijds Voorburg wal in het hartje van Amsterdam, is een expeditieloper van het Algemeen Handelsblad, de 63-jarige H. de Haan, maandagmorgen door twee mannen beroofd van een tas met f 37.500. Een van de daders, de 33- jarige kok E. Z. uit Amsterdam, kon worden gegrepen, dank zij de snelle reactie van de Telegraaf employé H. Roos, die de vluchtende overvaller vakkundig tackelde. De tweede dader kon ontkomen. E. Z. is een oude be kende van de politie en staat bekend als een zware jongen. Om half vijf 's middags arresteer den rechercheurs de 43-jarige expe- ditie-kneoht H. v. D. in het gebouw van het Algemeen Handelsblad aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Hij wordt er van verdacht de daders van de roofoverval 's morgens de tip ge geven te hebben, dat twee employé's van het Algemeen Handelsblad op dat tijdstip loongeld ophaalden van de bank. De man ontkent. Vast staat, dat hij betrekkingen onderhoudt met de gearresteerde rover de 33-jarige kok E. Z. chures te lijf waarin godsdienstige en politieke motieven werden aange voerd. Het monument zou 84.000 gulden moeten kosten en ook dit gaf nieuwe problemen. Hoe het zij, ein delijk in 1869 kwam het monument toch gereed en Nicolaas Beets dichtte in Utrecht "Drievoudig snoer niet haast gebroken tendage dat een machtig God het woord der redding had gesproken Erntfeste, deugd van 't onbe vlekt geweten Van dringende eerzucht vrij en slordige eigenbaat." Op 17 november van het jaar 1869 is het monument zoals het daar nu nog staat op het Haagse plein 1813 onthuld. De oude prins Frede rik, die voorzitter was van het feest comité, werd toegezongen "Prins Frederik leev' wiens wenk de zuil onthuld heeft en aan oog vertoond de hemel spaar het grijze haar waar hij zijn jeugd mee kroont Zo had men elkaar na alle gehar rewar en bekogeling met brochures, rondom de Oranjes toch weer ge vonden. Enige jaren geleden zijn de beelden gerestaureerd en schoonge maakt. Nu staat het symbool van de bevrijding nog ongeschonden en fier, wachtend op de huidebetogingen die dit jaar aan zijn voet zullen plaats vinden. In ieder geval zijn wij in on ze tijd niet te laat met de voorberei dingen... Langzaam, heel langzaam komt Scheveningen uit de winterslaap. De zonnige februaridagen brachten al honderden naar de boulevard. Achter de glazen schermen van de terrassen was het al goed toeven en de exploi tanten van strandtenten, winkels e.d. beginnen nu met de voorbereidingen Na 29 maart mag men in ons land nergens met een hond op straat ko men als de houder van de hond niet in het bezit is van een inentingsbe- bewijs, dat tenminste dertig dagen te voren is afgegeven. Voor de provin cies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht geldt als datum van ingang vrijdag a.s. 15 maart. Het lag in de bedoeling op 15 maart deze regeling voor geheel Ne derland van kracht te doen zijn, maar de georganiseerde entcampagne in het kader van de hondsdolheidsbe- bestrijding kon niet vóór 15 februari worden beëindigd, zoals aanvanke lijk was bedoeld. Voor de provincies Groningen, voor het voorjaar- en zomerseizoen. Nu heeft men ondanks de barre koude Scheveningen toch niet hele maal in de steek gelaten, want toen het ijs langs het strand meters hoog lag, zijn er ook honderden gekomen om van het unieke schouwspel te ge nieten. En nu maar hopen dat het een schitterende zomer wordt, want Sche veningen heeft het 't vorig jaar ook niet getroffen. Behalve op badgas ten rekent men hier ook weer op vele buitenlandse congresgangers. Den Haag en Scheveningen zijn door ge schiedkundige oorsprong en ontwik keling van ouds af plaatsen geweest waar regelmatig nationale en inter nationale conferenties werden gehou den. Den Haag natuurlijk nog eerder dan Scheveningen. Was aanvankelijk het grafelijk Hof de voornaamste oorzaak der bijeen komsten, met het groeien der natio nale eenheid en internationale afhan kelijkheid is daar geleidelijk de cen trale functie van Den Haag in het nationaal bestel voor in de plaats ge komen. Door de werkzaamheid der lands- overheid ontstonden de wijdvertakte activiteiten der talloze grote admini stratiekantoren van handel en indu strie die in Den Haag zijn gevestigd. Als volgende groepsfactor noemen we dan het zeer grote aantal secreta riaten van nationale verenigingen en genootschappen op maatschappelijk en politiek terrein. De aanwezigheid der regering leidde voorts tot vesti ging van allerlei semi-overheidsin- stellingen, de ambassades van vreem de mogendheden enz. De laatste jaren heeft men hier sterk geijverd voor een groot con gresgebouw, juist omdat het congres wezen zo groeiende is. Dan zal de be kende Dierentuin „uitgespeeld" zijn. Thans gaat dit oude centrum voor vergaderingen en feesten schuil ach ter de nieuwbouw van het provincie huis, een monumentaal bouwwerk van ruim tachtig meter lengte en vierendertig meter hoogte. De actie welke gevoerd is om de Dierentuin te behouden, is op niets uitgelopen. Het comité is gelikwideerd en dit oude gebouwencomplex in de tuin achter het nieuwe provinciehuis is tot ver dwijnen gedoemd. Op cultureel gebied is er op het ogenblik in Den Haag sprake van een interessant experiment dat uniek is voor ons land. Men wil de voorma lige Willemskerk bij Plein 1813 om bouwen tot theater. En die kerk heeft al een wonderlijke geschiedenis ach ter de rug. We herinneren slechts aan het feit dat deze kerk oorspronkelijk een manége was van koning Willem II, een gebouw in neo-gotische stijl. Het was later Willem III die de ma nége aan de Hervormde gemeente schonk. Deze verbouwde haar tot kerk. De ontvolking in de binnenstad leidde er toe dat 'enige jaren geleden besloten werd de kerk te sluiten. Een stichting, schouwburg „Willemskerk" werd in het leven geroepen en thans nemen de plannen vaste vorm aan. Het ministerie van o. k. en w. heeft aan de rijkscommissie van ad vies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen doen weten dat het de verwezenlijking van het plan Schouwburg Willemskerk van groot belang acht „zowel vanwege het grote gebrek aan schouwburgruimte in Den Haag als ook vanwege de zeer inte ressante opzet waaraan wordt ge dacht." Er wordt nationale belangstelling Kleren maken de man Mannen kopen bij -K COSTUUMS -K COLBERTS PANTALONS -K REGENJASSEN -K OVERHEMDEN enz. EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALY/UK Grete.traat 192 Tel. 2507 getoond voor de verbouw van de Wil lemskerk. Deze zal immers afwijken van de conventionele opzet van schouwburgen hier te lande. Zaal en toneel worden als één architectoni sche ruimte gedacht, niet alleen op tisch maar ook feitelijk, waar door het publiek meer direct bij het toneel- gebeuren kan worden betrokken. Het auditorium zal half cirkelvormig zijn, dus niet helemaal „thèatre en rond" maar amfiteatersgewijze, waardoor het speelvlak aan drie zijden door sterk oplopende toeschouwers-plaat sen wordt omringd. De traditionele „toneellijst" komt te vervallen met dien verstand dat de architectuur het speelvlak door een willekeurige on derverdeling kan inrichten en trans formeren op een dusdanige wijze dat elke toneelvorm, van Griekse trage die tot modern kan worden gespeeld. Aldus zal de Willemskerkschouw burg een unicum zijn in Nederlad. Den Haag zal er tal van nationale en internationale evenementen mee aan trekken, waarvoor thans geen of slechts weinig of ongunstig geacco- modeerde mogelijkheden bestaan. De Tweede-Kamerfractie van de KVP zal er in de komende parlemen taire periode - met wie zij dan ook samenwerkt - naar streven, dat het beleid van het kabinet-De Quay krachtig wordt voortgezet. Dit heeft de voorzitter van deze fractie, dr. W. L. P. M. de Kort, verklaard op de partijraadsvergade ring van de KVP die in Utrecht werd gehouden. „Wij aanvaarden de erfe nis van dit kabinet, dat uitmuntte door zijn typisch sociaal karakter", aldus Dr. de Kort. Over de samenwerking „met wie dan ook" na de a.s. verkiezingen liet Dr. De Kort zich niet uit. Wèl herinnerde hij eraan, dat het in 1959 wegvallen uit de regering van de P.v.d.A. in 1959 „niet door onze fractie was veroorzaakt". Dat Neder land zonder socialisten niet bestuur baar zou zijn - „stelling van Vor- rink. Donker en Burger" - is niet bewaarheid, aldus verder de heer De Kort. Hij meende dat het beleid van het Kabinet-De Quay, „ook voor de gro te meerderheid van het Nederlandse volk grote voldoening" gaf. De be wering der socialistische oppositie, dat het Kabinet „onbekwaam en dub belzinnig opereert" noemde de frac tieleider een woordenspel, waarte genover de feiten z.i. duidelijk zijn. Sprekende over de Kabinetsformatie- 1959 stelde dr de Kort, dat er toen tussen zijn partij en de P.v.d.A. ver schil van opvatting bestond over aard en omvang der overheidstaak, tegen stellingen over Nieuw-Guinea en de loonpolitiek. De VVD wilde zich niet binden aan de algemene kinderbijslag en de Mammoetwet. „Ik spreek de hoop uit - en die hoop lijkt mij voorlopig niet ijdel - dat de formateur van 1963 ruimer mogelijkheden, en dus minder toege spitste tegenstellingen, zal ontmoeten en dat hij die ruimer mogelijkheden ook zal weten te gebruiken", aldus Dr. de Kort en uit deze woorden blijkt wel dat hij 'n hernieuwd samen gaan met de P.v.d.A. niet bij voor baat afwijst, zeker niet nu Nieuw- Guinea en de loonpolitiek geen obsta kels meer vormen. Intussen had de KVP-fractievoor- zitter ook wel kritiek op het Kabinet- De Quay. Zo op 't woningbouwbe leid dat te weinig woningwëtwonin- gen zou hebben opgeleverd. Onwil bij minister van Aartsen wilde dr. de Kort niet veronderstellen, wèl onvol doende sociaal-economische uitrus ting van zijn ministerie. Inzake „het Friesland, Drente, Overijssel, Gel derland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg geldt dus bovenvermelde ontheffing tot 29 maart. Overste Bastien-Thiry, die 4 maart ter dood was veroordeeld, is maan dag tegen het aanbreken van de dag in het fort van Ivry gefusilleerd. De Gaulle heeft het gratieverzoek voor de leider van de op hem gepleegde aanslag bij Petit-CIamart afgewezen. Hij heeft wel gratie verleend aan de beide andere ter dood veroordeelden, luitenant Bougrenet de la Tocnaye en Prévost. Deze overste heeft moeten boeten voor 't feit dat hij gestreden heeft om Bidault aan de macht te brengen, die nu kans krijgt om in Beieren een rustig leventje te gaan leiden. Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten is veront rust door en verontwaardigd over de toepassing van artikel vier van het te- levisiebesluit - „de uitzendingen mogen niets bevatten, dat gevaar kan opleveren voor de veiligheid van de Staat, de openbare orde of de goede zeden" - op een situatie waarvoor deze bepaling kennelijk niet is ge schreven. Het spreekt de verwachting uit, dat de gevaarlijke ingreep ten aanzien van de KRO nooit als prece dent zal worden beschouwd. Dit zegt het federatiebestuur in 'n telegram aan de minister-president naar aanleiding van het dreigement van de regering tegen de KRO, als die het interview van de BBC met Bi dault zou uitzenden. Het bestuur acht dit dreigement een inbreuk op de vrij heid van voorlichting en meent, dat de norm van artikel vier van het TV- besluit - de veiligheid van de Staat en de openbare orde - in dit geval op een ongeoorloofde manier is ge hanteerd. Volgens het federatiebe stuur kan er geen verband gelegd worden tussen de veiligheid van de Staat en de openbare orde aan de ene kant en aan de andere kant het verto nen van het interview, dat in Enge land een parlementair debat en ove rige openbare discussies heeft uitge lokt. Onderdrukking van de uitzen ding van deze documentaire gegevens verdraagt zich volgens het telegram niet met de vrijheid van voorlichting, vastgelegd in de Europese conventie van de reohten van de mens. nog steeds voortdurend woningnood drama" zag hij ons gehele volk schul dig. Men moet zoeken naar grotere middelen o.a. door stimulering van 't particulier initiatief in al zijn vormen, mits met inachtneming van het be hoeftepatroon. Betreffende Frank rijk en de EEG waarschuwde hij te gen „dolle dingen", een obstructie te gen Frankrijk, waardoor De Gaulle's positie maar zou worden verstevigd. De voorzitter van de KVP, mr P. J. M. Aalberse, noemde de woning nood in zijn openingsrede een ramp. Hij betwijfelde overigens dat het stil leggen van andere bouwwerken een bijdrage zou vormen voor de vergro ting van de capaciteit van de wo ningbouw, en hij wees er daarbij op, dat men zich dient te realiseren, dat thans ten behoeve van de woning bouw reeds zo sterk wordt afge remd, dat b.v. de goedkeuringen voor fabrieksgebouwen e.d. een wachtlijst hebben van twee a drie jaar. De gevolgen hiervan doen zich reeds gevoelen, aldus de KVP-voor- zitter. Ondernemingen, die zich in ons land willen vestigen, worden af geschrikt en gaan naar andere landen in Europa. In ons land liggen volgens hem voor miljoenen aan machines op geslagen, die al waren besteld en die niet gebruikt kunnen worden omdat een nieuwe vestiging of uitbreiding van een bedrijf niet tot stand is ge komen. waiufvói Naar zijn oordeel is een oplossing, die uitsluitend wordt gezocht in de richting van de woningwet-woningen eveneens te simplistisch'. Of de totale bouwcapaciteit in ons land volledig wordt benut, was naar de mening van mr. Aalberse zo zeker nog niet. Statistische gegevens, zo zei hij, geven zeker in dit geval niet altijd het juiste beeld. Vele gemeenten zouden met de aan wezige bouwcapaciteit aanzienlijk meer woningen kunnen bouwen, maar worden daarin belemmerd door het met cijfers en procenten uitgedokter de schema. Mr. Aalberse vroeg zich dan ook af, of niet te gecentraliseerd wordt gewerkt en of wel voldoende armslag wordt gegeven. Mr. Aalberse sprak tenslotte de wens uit, dat het drama van de wo ningnood bij de verkiezingscampagne door geen enkele partij zal worden gebruikt als een object van overbie- den. De heer Andriessen uitte ernstig kritiek op het kabinet terzake van de woningbouw en Mr. Blaisse waar schuwde tegen een houding tegenover Frankrijk, dat niet strookt met onze belangen en die van Europa. GROTE UITKERINGEN BRANDSCHADE In januari van dit jaar hebben de gezamenlijke schadeverzekerings maatschappijen in Nederland onge veer f 30 min. betaald wegens brandschade. Dit is 6 a 7 maal zo hoog al in januari 1962. De grote brand bij C. en A. in Amsterdam is niet in dit bedrag begrepen. Deze brand was in februari. De schade verzekeringsmaatschappijen (exclu sief transportverzekering) in Neder land ontvangen rond f 150 min. pre mie per jaar. Grote objecten worden dikwijls over de gehele wereld verze kerd. Dit is o.m. het geval met de brand- en bedrijfschade van C. en A.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1