wAAlwf]kse en UnqstRAAtse coiiRAnt zijn - na 50 jaar - niet meer uit Waatwijkse samenleving weg te denken Voorjaars mantels Scholten-Suisse comb. Rapport over het regionaal industrialisatiebeleid FILMJOURNAAL Éi Masis Sscram Luxor Stassar - Waalwijk Zeventig diefstallen opgelost JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Parijse Haarmode Voorjaar'63 Groot weldoener Schoolstrijd Gero Zilduro Uitgroei ^aaaaaaaaaaaaaaa^aaaaaaaaaaaaaa^aa^^v^^^^w^^m GROTE SORTERING Puistjes verdrogen door Purol-poeder Ligne „Opéra" C. van der Wiei VRIJDAG 15 MAART 1963 85e JAARGANG No. 21 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis De broeders van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen zijn nu, na vijftig jaar niet meer uit de Waalwijkse samenleving weg te denken. Deze conclusie mag getrokken worden nu Waalwijk dit jaar nog, het feit gaat herdenken, dat op 28 augustus 1913 dit jaar dus vijftig jaar geleden een viertal broeders vanuit Maastricht naar Waalwijk kwamen om zich daar voor goed te gaan vestigen. Niemand van hen zal toen met de gedachte gespeeld hebben dat binnen vijftig jaar 223 broeders voor langere of kortere tijd in Waalwijk werkzaam zouden zijn, onder wie niet minder dan 11 oversten. Nog minder zal bij hen de gedachten zijn opgekomen, dat na vijftig jaar daor de broeders vijf scholen voor gewoon lager onderwijs en een ULO-school zouden worden bediend met een totaal van 1247 leerlingen onder 22 broeders en 18 leken-onderwijzers. Op 28 augustus arriveerden broe der Eustatius, overste, broeder Le- ander, broeder Agnellus, kok, en broeder Accasius, hoofd van de school in gezelschap van de Alge meen Overste, monseigneur Die pen, bisschoppelijk inspecteur en jhr. mr. Zinnicq Bergman, school opziener, in Waalwijk, om hier het onder-vijs te gaan brengen aan de nieuwe St. Petrusschool. De naam St. Petrusschool werd ontleend aan de grote weldoener van de broeders in Waalwijk, de heer P. H. C. Wijten, die uit eigen middelen de grond voor de school en het huis met de tuin aan de broeders schonk. Naast deze ruime gift betaalde de heer Wijten het schoolameublement, terwijl een grote hoeveelheid platen, nodig voor het onderwijs op zijn kosten konden worden aangeschaft. Ook voor het klooster, de kapel en het onderhoud van de broeders zelf liet de heer Wijten zich van zijn beste zijde kennen. Maar ook talrijke andere inwoners van Waalwijk brachten giften, om op deze wijze de eerste stappen van de broeders hier in Waalwijk te verlichten. Bijna zeven jaar lang heeft de heer Wijten kunnen zien hoe de broeders steeds vaster grond onder de voeten kregen, hoe zij ingebur gerd raakten. Op 12 februari 1920 kwam deze grote weldoener te overlijden. In de kronieken van het kloos ter in Waalwijk kan men nog het volgende lezen: „De heer Wijten moet beschouwd worden als de grootste weldoener der broeders Hij was altijd bereid te helpen. De Waalwijkse communiteit zal haar edele weldoener nimmer vergeten." Het is pastoor Brands geweest die in 1913 de noodzaak in zag dat Waalwijk een r.k. school voor jon gens kreeg. Ofschoon Waalwijk in die tijd kon bogen op een uitste kende school, werd de strijd om het onderwijs, die naar pacificatie leidde, en het besef dat principieel onderwijs van een steeds grotere noodzakelijkheid werd, de eerste stoot die ging leiden tot een eigen katholieke jongensschool. Wie be ter kon pastoor Brands hiervoor vragen dan de broeders uit Maas tricht, die hij als kapelaan in Veg- hel al had leren kennen en waar deren. Nu pastoor in Waalwijk zijnde, ondernam hij de eerste stap pen bij de Algemeen Overste in Maastricht, broeder Bertholdus. Vooral van katholieke zijde be stond er grote belangstelling, toen op 28 aug. 1913 op de dag van aan komst van öe broeders in Waal wijk, de plechtige inzegening van de school plaats vond. Naast mgr. AVANTI FESTI ROMANTI Niet minder dan zeventig inbraken heeft de Rotterdamse politie in één week tijd kunnen oplossen en daar mee heeft zij een einde gemaakt aan een geweldige inbrekersactiviteit, die de laatste maanden de wijken Hille- gersberg en Blijdorp teisterde. De be woners van deze wijken waren per circulaire reeds gewaarschuwd en er was hun gevraagd bij ook maar het geringste onraad groot alarm te ma ken. Vorige week gingen twee broers achter slot; zij bekenden aarzelend veertig inbraken. Diepen, inspecteur van het bijzon der onderwijs, woonden de burge meester van Waalwijk, Th. L. de Surmont de Bas Smeele, de burge meester van Baardwijk, J. A. J. van Heijst, het schoolbestuur en de schoolopziener mr. G. van Zinnicq Bergman de inzegening bij. Die zelfde dag ook betrokken de broeders hun woning aan de Gro testraat. Het waren een tweetal huizen, die voor klooster voorlopig goed dienst konden doen. Een ge bouwtje achter de woning werd in gericht als kapel. Op 1 september 1913 kon de school haar deuren voor de 82 leer lingen, verdeeld over twee klassen wijd open zetten. De school groeide gestaag en niet alleen uit Waalwijk en Baardwijk kwamen de jongens onderricht volgen, maar ook uit Drunen Op 1 januari 1917 was men toe aan de splitsing van de school in een afdeling A en een afdeling B. tezamen met 276 leerlingen. Op 18 februari 1918 vond de aan besteding plaats van het tweede gedeelte van de school. Ofschoon de twee huizen waarin de broeders in het begin onderdak hadden ge vonden aan alle redelijke eisen vol deden, moest men toch gaan uit zien naar de mogelijkheid om tot een nieuw klooster te komen. Nadat op 10 april 1920 de eerste plannen voor een nieuw te bouwen klooster gereed waren, kon op 12 juli 1924 het nieuwe klooster, dat onder leiding stond van broeder Edgard, worden ingezegend. 'f nieuws te, 't eersl bij GROTESTRAAT 176 - WAALWIJK Bij het centrum voor Staatkundige Vorming is gereed gekomen een rap port betreffende het regionaal indu strialisatiebeleid. Het is opgesteld door een commissie waarin o.m. zit ting hadden P. Coppens en Prof. Dr. J. Godefroy te Tilburg. De commissie heeft haar beschou wingen over vier hoofdstukken ver deeld I Industrialisatie en werkge legenheid; II Onderscheidene taak stellingen van het industrialisatiebe leid; III Economische en maatschap pelijke aspecten van het industriali satiebeleid; IV Het te voeren beleid, a. Het algemeen beleid; b. Het bij zondere beleid. De commissie is tot de volgende conclusies gekomen Ter voorziening in de werkgelegen heid van onze bevolking en ter berei king van een optimale ontwikkeling van het economisch leven is een alge meen industrialisatiebeleid noodzake lijk. Dit beleid zal gevoerd moeten wor den op grond van economisohe prin cipes en zich derhalve dienen te rich ten op die streken des lands waar de omstandigheden voor het op gang brengen van een in een later stadium zichzelf versterkende industrialise ring gegeven zijn. De overheid zal de voorwaarden moeten scheppen voor een krachtige expansie van het bedrijfsleven door de aanleg van een net van hoofdver keersverbindingen, dat de voornaam ste centra in het land onderling ver bindt en aansluiting geeft op de hoofdverkeersverbindingen in onze nabuurlanden. De keuze van de vestigingsplaats dient aan de ondernemer te worden overgelaten, derhalve is in het kader van het algemene beleid directe sub sidiëring niet wenselijk. Begeleidende maatregelen De industriële ontwikkeling in streken en centra vraagt om begelei dende maatregelen van overheidswe ge, met name op het gebied van de woningvoorziening Op verdergaande begeleidende maatregelen in het maatschappelijke en culturele vlak nodig of wenselijk zijn, zal van geval tot geval moeten worden bezien. Hierbij valt met name te denken aan streken, welke een zeer snelle industriële ontwikkeling door maken. Als aanvulling op het algemeen 28 augustus 1938. Op die dag kon worden teruggezien op wat er in 25 jaar van hard werken was be reikt. Tijdens de receptie, die op deze zilveren jubileumdag werd gehouden kwamen talrijke sprekers aan de beurt om hun waardering uit te spreken voor het vele werk dat door de broeders was verzet. Naast woorden van huldiging, wa ren ook de talrijke geschenken, blijken van welgemeende dank. De tweede wereldoorlog beperk te zoals dat overal in Nederland gebeurde, de werkzaamheden van de broeders in ernstige mate. Aan uitbreiding kon nagenoeg niet ge dacht worden. Eerst in 1949 vond toen de inzegening van de St. Aloy- siusschool in de St. Antoniusparo- chie plaats. Nog geen twee jaar na dien werd de St. Michaël ULO aanbesteed en op 18 november 1951 kon tot de inzegening van de school worden overgegaan. Ook in Be- soijen vonden de broeders werk terrein, toen op 1 mei 1953 de St. Jozefschool kon worden overgeno men. Op 18 december 1957 kwam de nieuwe kapel en de verbouwing van het klooster gereed en kon tot de inzegening worden overgegaan. Naast de aanbesteding van de uitbreiding van de r.k. ULO-school kon de inzegening van de Pastoor Kuijpersschool in de Antoniuspa- rochie nog plaats vinden. Nu na vijftig jaar, zijn de broe ders een niet meer weg te denken groep uit onze samenleving. Het zou ondoenlijk zijn, te memoreren wat door hen, naast het onderwijs, nog is gedaan aan sociaal werk en aan de verdere opvoeding der Waal wijkse jeugd. Maar wanneer alleen maar datgene onder de loupe wordt genomen, wat door de broeders in de afgelopen vijftig jaar is tot stand gebracht op het gebied van onderwijs, dan geeft dit aanleiding genoeg om in augustus tot een grootse huldiging te komen. Voor de jongens van de Petrus- scholen zal deze dag beslist niet ongemerkt voorbijgaan, zo heeft da overste van het klooster, broe der Liberius, ons verzekerd. De viering voor de jongens zal iets vroeger in het jaar vallen. Wat er voor hen te wachten staat blijft voorlopig nog een geheim. CATERINA EN DE 7 DWAZEN In deze nieuwe sprankelende kleu renfilm, die U in feeststemming brengt, speelt Caterina Valente de rol van dr. Rossi, een specialist in het aanbrengen van centrale verwarmin gen. Zij weet het weglopende perso neel van Hotel Alpenblick, te rem placeren met een zevental dwaze cir cusartiesten. Dit leidt tot een reeks bijzonder amusante intermezzo's, vooral als men bedenkt dat de regis seur Kurt Hoffmann de „maitre d'hotel" is, die ons een waar menu van vrolijke situaties en briljante mu zieknummers weet te serveren. De romantische noot ontbreekt natuur lijk ook niet, ook al weet de canail- leuze Miss Del Mar op unfaire wijze de charmante directeur in te palmen. Maar dat alles weer goed komt weten wij al bij voorbaat, vooral in zulke muzikale comedies. Ja, Alpenblick lijkt U ook wel ietsDe prijzen van het hotel zijn heel redelijk, want zij beleid is er behoefte aan een bijzon der ontwikkelingsbeleid in die stre ken, waar zich een belangrijk tekort aan werkgelegenheid blijft voordoen, ten gevolge waarvan de leefbaarheid van de streek in gevaar dreigt te ko men. Het bijzondere beleid dienst een ge coördineerd beleid te zijn gericht op de verheffing van de streek in haar totaliteit. Dit vraagt om een integrale aanpak. Van het bijzonder beleid kan het industrialisatiebeleid een onderdeel zijn. Andere facetten van dit beleid zijn agrarische reconstructies en schaalvergroting van het platteland en het tot ontwikkeling brengen van een recreatieve functie in die streken, welke daartoe geschikt zijn. Het bijzondere beleid vraagt, naast de maatregelen ter verbetering van de infrastructuur enz. welke ook voor deze gebieden een belangrijke stimu lans voor de economisch, maatschap pelijk en cultureel, dat verder gaat dan hetgeen elders in het land ter be geleiding van de economische ont wikkeling dient te geschieden. In het kader van het bijzondere industrialisatiebeleid verdient aanwij zing van een beperkt aantal kernen, welke een verheffend effect op de gehele streek kunnen uitoefenen, aanbeveling. De rijksoverheid dient de maatre gelen ter bevordering van de indu strialisatie in nauw overleg met de besturen der lagere publiekrechtelijke lichamen vast te stellen en uit te voe ren. Ten aanzien van de begeleidende maatregelen in het maatschappelijke en culturele vlak zouden de concreti sering en uitvoering in belangrijke mate zijn te delegeren aan de provin ciale besturen. Huidzufverheld Huidgeiondhei ZIJ WISTEN TE ONTKOMEN Een jonge Oostduitse communisti sche partij-functionaris, Claus Bade, komt met een groep agitatoren naar een Oostduits dorp om de nog vrije boeren over te halen tot de land- bouw-coöperatie. Terwijl hij met zijn toespraak bezig is, vlucht Güden, een van de boeren. Nu krijgt Bade de schuld van de vlucht. Doch deze meent dat hij zich altijd als een voor beeldig lid van de partij heeft gedra gen. Hij gaat zich daarom bij hogere instanties beklagen. Daar men zijn persoonsbewijs heeft afgenomen moet hij de reis clandestien maken. Hij wordt gesnapt, maar weet op 't laat ste moment te ontsnappen. Boer Güden heeft inmiddels de autobaan naar West-Berlijn bereikt. Hij haalt een Zwitserse journaliste over om hem het laatste eind mee te laten rijden. Zij worden echter aan gehouden en zij vluchten het bos in. Op een eenzame plek aan de oever van de Havel ontmoeten zij Claus Bade. Na een vechtpartij worden zij (Advertentie) AVW/AA/VVWAAWAVAA liggen op het niveau van een bios- koopkaartje, en de enige bagage die U hebt mee te nemen, is de bereid heid U een kleine 2 uur kostelijk te amuseren. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang alle leeftijden. CURUCU VAN DE AMAZONE. Rock Dean, directeur van een aan tal plantages in de Amazonestreek, bemerkt dat hij vele van zijn arbeiders verliest, omdat zij bang gemaakt wor den door een legendarisch monster. Hij gaat nu de jungle in om de ach tergrond van de legende op te sporen. Hij reist samen met een vrouwelijke dokter en de beste gids die er in de streek te vinden is. Onderweg komen zij een ziek opperhoofd van de india nen tegen die door de dokter, An drea, door een spoedoperatie gered kan worden. Zijn trekken weer verder en als zij op een avond de tenten op slaan, wordt Andrea door het mon ster ontvoerd.. Dean weet haar te be vrijden en het monster te ontmas keren, en dan blijkt dat het monster niemand anders is dan de gids. Hij weet te vluchten, en Rock en Andrea worden door andere leden van de stam van de gids gevangen genomen. Het opperhoofd dat door Andrea is genezen is haar daar erg dankbaar voor en valt de stam van de gids aan en doodt deze. In de hoofdrollen John Bromfield, Beverly Garland en Tom Payne. Zondagmiddag 3 uur, voor 14-ja- rigen en ouder. Het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise heeft op 4 maart j.l. in het Opéra gebouw te Parijs de nieu we haarmode gelanceerd, genaamd „Opéra". Deze lijn is niet stijf of klassiek, doch geboren in het hart van Parijs, is deze haarlijn luchtig en vrolijk en geschikt voor.de juiste omlijsting van het gezicht, de coif fure is in drie diverse lagen opge bouwd, aflopend van de kruin naar het gezicht. Deze zeer vrouwelijke coiffure is door goed borstelen ge makkelijk te onderhouden, geen tegenkammen meer en toch zeer houdbaar. De juiste coupe is het be langrijkste en indien noodzakelijk 'n zachte z.g. Permanent „Soutien". De haarkleuren zijn warm en leven dig. Alleen de le- f den van het Syndicat zijn herken baar aan dit embleem; zij zijn de enige die de tech nische de monstraties in Parijs hebben bij gewoond. Ten gerieve van de lezeressen doen wij U hieronder het adres toekomen van het lid van het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise et Coif fure Création in uw woonplaats Sahn etissé Haute Coiffure Francais® et Coiffure Création pour 1963 Grotestraat 174 WAALWIJK ^A6A6AAAAAA6AAAAAAA^AA/ verrast door een Vopo. Bade werpt zich op de man, en zo zien de ande ren kans om te ontsnappen. Deze film werd bekroond met 2 grote „BUNDES FILMPREISE". In de hoofdrollen Christian Doer- mer, Susanne Korda en N. Sokat- soheff. Maandag en woensdag 8 uur. Toegang alle leeftijden. IVANHOE De dappere Engelse koning Ri chard Leeuwenhart wordt op het kas teel van de Oostenrijkse koning Leo pold gevangen gehouden. Leopold eist van de broer van Koning Ri chard een losprijs, maar deze broer, Prins Jan, weigert deze losprijs, om dat hij zich van de troon meester wil maken. Nu gaat de trouwe volgeling van Koning Richard, Ivanhoe, Eu ropa rondtrekken om zijn Koning te vinden. Eindelijk vindt hij hem in Oostenrijk. Hij besluit naar huis te rug te gaan om daar de losprijs bij elkaar te brengen, die vereist wordt. Thuis maakt hij zich alleen bekend aan de nar Wamba en Rawena, zijn geliefde. Samen met Wamba verlaat hij het huis en verhindert dat de Joodse geldschieter Isaac beroofd wordt. Isaac is hem hiervoor zeer dankbaar en Ivanhoe verzoekt hem 't geld voor de losprijs bijeen te bren gen. In een tournooi wordt Ivanhoe ernstig gewond, maar de dochter van Isaac verzorgt zijn wonden. Nu geeft Prins Jan het bevel om Ivanhoe en Rebecca. Isaacs dochter, gevangen te nemen. Rebecca en de gehele familie van Ivanhoe worden gevangen ge nomen, maar zelf weet hij te ontko men. Hij geeft zich over voor de vrijheid van de anderen. Een van de volgelingen van Prins Jan vlucht eohter met Rebecca naar diens slot, waar zij als een toverheks op de brandstapel wordt gezet. Ivanhoe ijlt naar Prins Jan's slot om voor Re becca te vechten. Wint Ivanhoe, dan zal Rebecca vrij worden gelaten, ver liest hij dan zal ze levend worden ver-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5