wAAlwiikse en LanqstRAAtse couRAnt Levensschool is voor de algemene- en culturele ontwikkeling van de werkende jongen niet weg te denken NIEUW FILMJOURNAAL Knoeierijen rond schade- uitkeringen na brand leugd\ Luxor SUNNY Musis Sacrum Stakingen in Frankrijk bereiken hoogtepunt Daggroepen zouden het levensschoolwerk ten goede komen Boekenweek zonder schrijvers -puistjes GERO cassettes Dit is Levend Levensschoolwerk Geen vervolgschool SUNNY Culturele vorming Oud-deelnemers Een hele dag PUROL-POEDER STASSAR Waalwijk Nu nog maar eoa scheut of 'n steek. VRIJDAG 22 MAART 1963 85e JAARGANG No. 23 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertentiès: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux; Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" - De wijze vdn werken op de Le vensschool is moeilijk in enkele zinnen uit te leggen. Men moet het ervaren, meemaken. „Volgens-het-boekje" kennen ze daar niet. Op de Levensschool heeft men wel begrepen dat werken vol gens van te voren vastgestelde richtlijnen niet persé wil zeggen dat dan succes verzekerd is. Was dat maar waar! Niet dat de staf van de Levens school nu meent dat haar manier van werken feilloos is. Integendeel! Telkens opnieuw ervaren zij daar, hoe goed de zaken ook van te vo ren zijn overdacht en besproken in de wekelijkse team-bespreking, dat de realisatie toch anders uit pakt, dan zij hadden gedacht. Zo was enkele weken geleden het projekt: „arbeid" aan de orde. Ver schillende facetten die met „ar beid" te maken hebben komen dan in een reeks van lessen gedurende enkele opeenvolgende wekèn, aan bod. Ook het loon in zijn verhou ding tot de arbeid moet dan niet onbesproken blijven. Juist in die dagen schreef de pers kolommen vol over de schrijvers die van de staat een jaargeld wil den. Godfried Bomans sprak er over in een TV-uitzending. Een onderwerp, dacht men op de Levensschool, dat de werkende jeugd, die weinig met boeken te maken heeft, niet zal interesseren. Op de vraag: wie er wel eens 'n boek las, antwoordden de meesten positief. Niet dat ze allemaal lid waren van de Openbare Biblio theek, neen, daar kenden zij het bestaan zelfs niet van. Zij lazen boeken, die een broer of zus bij kennissen leenden, of die moeder cadeau kreeg bij weer een nieuw damesblad. Bij enkele jongens wa ren ze thuis lid van een boeken club of een parochie-bibliotheek. Echt boeken bij de boekhandel ko pen deed niemand. Ja, lezen deden ze graag: cow boy-boeken, Kuifje, en boeken over de oorlog, maar dan lenen of hurën, voor enkele dubbeltjes, niet kopen. Het werd een gesprek over en weer. Iedereen zei er zijn zeg over. Samen stelden zij een plan op hoe het met de schrijvers moest. Hier volgt in het kort hun gesprek. „De bibliotheken doen onrecht aan de schrijvers. Eén boek wordt ge kocht door de bibliotheek en slechts daarvan krijgt de schrijver zijn deel, maar honderden lezen dit boek, maar betalen daarvan niets aan de schrijver. Dat is niet eer lijk. Iedereen die van een film wil genieten moet daarvoor betalen." Schrijvers hebben ook recht op loon naar werken. „Laat ze een examen doen," werd er opgemerkt, „door twee boeken op te sturen aan een jury, die beoordeelt of ze hét vak meester zijn. Zijn ze door dat exa men gekomen, dan krijgen ze een jaar lang een redelijk jaargeld, waar zij behoorlijk van rond kun nen komen. Na een jaar leveren ze opnieuw hun werk in. Is het goed dan krijgen ze weer voor 'n jaar hun centjes, is het echter on der de maat dan worden ze ge schrapt van de schrijvers-lijst, en moeten maar iets anders gaan doen. Als wij het werk verprullen op het bedrijf, nemen ze dat ook niet." Zonder een kant-en-klare oplos sing op te dringen, vonden zijzelf een antwoord door samen te pra ten en te denken. De moraal kon rustig achterwege blijven. De gespreksleider behoefde hun de les niet te lezen. Zijzelf waren al pratende er achter geko men, dat loon en werken iets met elkaar te maken hebben. Als je op bezoek komt op de Le vensschool, kun je het meemaken, dat een kerel van 16, 17 jaar je komt vragen of je trek hebt in een kop thee. Ik geloof niet dat er ooit iemand op de Levensschool is ge weest, die dit aanbod heeft afge staan. Ikzelf tenminste niet, ook al weet ik nu dat ik thee met een voetbad krijg, en veel te veel sui ker. Toen ik er de eerste keer mijn verwondering over uitsprak, zei de directeur me: „Ja, dit hoort er ook bij, gastvrijheid is een deugd, die niet gepreekt maar gedaan moet worden." Het bestuur van de Katholieke Levensschool voor jongens in Waal wijk heeft de activiteiten, die in het kader van de Levensschool in 't schooljaar 1961-1962 zijn verricht, weer, wat men met een duur woord zou kunnen aanduiden aan de publiciteit vrij gegeven. Het is voor ingewijden in het werk van de Levensschool weer een in teressante publicatie geworden, omdat er duidelijk in tot uiting komt, dat de r.k. Levensschool aan een bestaande behoefte voldoet, omdat in het jaarverslag van de school zwart op wit naar voren wordt ge bracht dat deze instelling voor de werkende jongen niet meer te mis sen is en door hen ook niet meer gemist wil worden. In het voorwoord van de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer J. A. F. de Kort, wordt dit wel heel duidelijk gemaakt, wanneer is ge steld, dat in februari 1958 gestart kon worden met 36 jongens en dat dit aantal in vier jaar tijd is aangegroeid tot ruim 100 jongens Het totaal aantal deelnemers van de Levensschool bedroeg in maart 1962 100, in november van datzelfde jaar 133 en op 1 maart 1963 126. Voordat wij verder gaan met het geven van een overzicht aangaande de activiteiten van deze school, wil len wij eerst een misverstand uit de weg ruimen, dat bij sommige ouders en jongens vast ingewor teld schijnt te zitten. De r.k. Le vensschool is zeker niet een school, die bedoeld is als een soort ver volgschool op de B.L.O. Het in het jaaroverzicht opgenomen staatje betreffende de gevolgde school-op- leiding van de, deelnemers van de Levensschool geeft dit toch wel duidelijk 'aan. Van de 109 deelnemers afkom stig uit 35 verschillende bedrijven, jongens, dat niet voldoende mede werking krijgt om naar de Levens school te gaan, steeds kleiner zal gaan worden. Ook de Levensschool zelf, zo wordt opgemerkt, zal steeds blijven zoeken naar die sfeer, waar in de jongens zich thuis voelen. Verheugend is het te weten, dat een grote schoenfabriek in Waal wijk, waarvan 15 jongens de Le vensschool bezoeken, deze jongens onlangs in de gelegenheid heeft ge steld niet meer een halve dag per week de school te bezoeken, maar een hele dag. Ook de directeur van de Levens school, de heer P. Broek, heeft zich over deze vooruitstrevende maat regel van de directie van dit bedrijf ten zeerste verheugd. In de krin gen van de Levensschool leeft de hoop dat. dit voorbeeld door tal van andere bedrijven zal worden over genomen, zodat alle deelnemers van de Levensschool de kans krij gen deel te nemen aan een meer afgerond geheel van de Levens school. Speciale aandacht wordt op de Levensschool aan die zaken ge schonken; waarover noch op het bedrijf, noch op een LTS wordt ge sproken. De culturele vorming neemt hierbij een grote plaats in. Naast lessen die dit schooljaar be steed werden aan de film en alles wat daarmee samenhangt, werd naar aanleiding van het pottenbak ken, ruime aandacht geschonken aan de versieringskunst. Ook de verschillende actualiteiten die zich in de loop van het jaar voordeden werden aandachtig onder de loupe genomen. De culturele vorming kwam, zowel bij de eerste jaars, als bij de tweede jaars ruim aan bod, ofschoon in het jaarverslag wordt opgemerkt, dat het woeke ren blijft met de tijd, waarna men tot de conclusie moet komen, dat men met tijdgebrek te kampen heeft gehad. Geldt op het terrein van de han denarbeid voor de eerste jaars dat zij gebonden zijn aan verplichte technieken waardoor voor deze jongens de mogelijkheid wordt ge schapen hen met verschillende technieken en materialen kennis te laten maken, de tweede jaars mogen in overlég met hun leraar zelf bepalen wat zij gaan maken. Voor elk werkstuk wordt de kost prijs van het materiaal in reke ning gebracht. Ook bij het hoofd stuk handenarbeid kampt men met een tekort aan tijd, zodat er geen ruimte meer overblijft, om er de culturele vorming in te betrekken. Opgemerkt wordt, dat het we kenlang bezig zijn met een be paald werkstuk de technische en/of ethische afwerking van het werk stuk niet bevordert. Meer uren, zo wordt geconcludeerd (hele dag- groep) zal dit euvel aanmerkelijk verminderen. Om het animo bij de sport te vergroten en te stimuleren heeft de leiding van de Levensschool 'n sportdiploma ingesteld dat bij het beëindigen van de school wordt uitgereikt, mits de deelnemer aan bepaalde eisen heeft voldaan. Hoe de Levensschool de jongens zelf bevalt is met een voorbeeld duidelijk te maken. Iedere maand wordt er een avond vrijgemaakt voor een bijeenkomst van oud deelnemers van de Levensschool. Deze avonden worden gemiddeld door een 25-tal oud-deelnemers be zocht, ondanks het feit dat zij bij wijze van contributie 0.75 moeten betalen en ondanks het feit, dat er verschillende jongens bij zijn die van buiten Waalwijk moeten ko men. Voor deze avonden wordt steeds weer opnieuw een degelijk maar aantrekkelijk programma in elkaar gezet. De grote opkomst van de oud-deel nemers getuigt van een zekere groei en een ontwikkeling naar de volwassenheid van de jongens. De Levensschool is 'n school waar: jongens zichzelf mogen zijn jongens zeeroversbaarden worden aangeplakt, als ze naar een karnavalsbal moeten jongens de weg naar het arbeidsbureau wordt ge wezen, als zij van werk gever willen veranderen; jongens mogen „worden"; jongens in de pauze pro beren de aalmoezenier bij het tafeltennissen zo de gelijk mogelijk te ver slaan jongens niet alleen thuis horen, maar zich ook thuis voelen jongens op hun falie krij gen als zij er een bende van maken, of de boel vernielen jongens volwassenen .ont moeten' die het ook niet altijd weten. MEISJES DIE ZICH VERKOPEN Ellen, de grote ster, is niet jong genoeg meer om de rol van een 20- jarige te spelen, al beweegt zij hemel en aarde om niet ter zijde geschoven te worden. Is Helga Werbach haar opvolgster? Zij heeft al een paar rol letjes gespeeld, maar zij is nog te onbekend en te schuchter. Er moet wat publiciteit aan haar gegeven wor den, en daarvoor is de heer Klamm de aangewezen man. Maar als Helga op een avond te veel drinkt en een aanrijding veroorzaakt is het uit met haar publiciteit. Nu vormen de proef- opnamen voor 2 andere meisjes de grote kans. Lili, blond en welge vormd, heeft alle kans van slagen, Renata, de andere is echter geheel haar tegendeel. Doch het lot wil dat zij de hoofdrol krijgt. Willi haar vriend is bang dat hij haar door haar filmcarrière zal verliezen. Maar El len, de lieveling van het publiek, ziet het einde van haar carrière naderen. Op een soirée waar de pers en de film ook uitgenodigd zijn, doet zij een vertwijfelde poging om met een extatische danssolo te laten zien dat zij nog niet passée is. Een dans die tot schrik van de omstanders eindigt in een zenuwcrisis. Dan ziet Renata wat de werkelijkheid is en ze is vast besloten dit spel niet mee te spelen. Zij wil zichzelf blijven en een goed actrice worden. Een uitzonderlijke film, die laat zien hoe men filmster wordt, door talent, sex of publiciteit. In de hoofdrollen Eva Kerbler, Renate Berg, e.v.a. Vrijdag t.m. maandag. Toegang 18 jaar. DE ROVERS VAN DE SIERRAS In 1849, toen Californië over stroomd werd loor hebzuchtige goud zoekers, was de burgemeester van het plaatsje San Andreas, een van de eersten, die op onscrupuleuze wijze zijn rijkdommen vermeerderde, ten koste van anderen. Zijn mannen dre ven zelfs door moord hun zin door. Zij dwingen een goudzoeker, een stuk te tekenen, waardoor een stuk land waar 'n hoofdader van een goudmijn doorheen zou lopen aan deze man komt. Daarna maken zij deze man volgden er 20 gedeeltelijk lager onderwijs, 30 volledig lager onder wijs, 22 deelnemers volgden voor kortere of langere tijd de LTS, 23 doorliepen de LTS in zijn geheel, 6 volgden gedeeltelijk ULO-onder- wijs, terwijl 2 deelnemers de ULO volledig volgden. Tot slot heeft een deelnemer gedeeltelijk een middel bare schoolopleiding genoten en een deelnemer volgde een niet na der omschreven cursus. Het restant van vier wordt ingenomen door deelnemers die buitengewoon lager onderwijs hebben genoten. Voor wie de Levensschool dan wel bedoeld is kan kort en kern achtig worden omschreven: voor iedere werkende jongen. In de loop van het schooljaar 1961-1962 zijn in totaal 14 jongens vroegtijdig van school gegaan. De reden hiervoor was dat voor 3 jon gens de toestemming van hun werkgever werd; ingetrokken om nog naar de Levensschool te gaan, 6 jongens veranderden van werk gever en gingen buiten Waalwijk werken, voor 2 jongens ging de animo om nog naar de Levens school te gaan verloren, doordat zij in de loop van het schooljaar vaak niet van hun werkgever mochten komen. Tot slot konden 3 jongens, ondanks de goed medewerking en de stimulering van het bedrijf, niet voldoende belangstelling opbren gen om de Levensschool te blijven bezoeken. Naar aanleiding van het boven staande wordt in het jaaroverzicht van de Levensschool gesteld, dat, nu de werkgevers de verantwoor delijkheid voor hun jeugdig per soneel van jaar tot jaar meer en meer" gaan inzien, ook het aantal Maandagmorgen omstreeks tien uur heeft de rijksrecherche het 44- jarige communistische le Kamerlid H: 't. H., CPN-raadslid en oud-wet houder van Finsterwolde, gearres teerd, terwijl hij benzine stond te tanken bij een pompstation op de Beertsterweg te WinschotenDe CPN-wethouder werd naar het po litiebureau in Winschoten gebracht waar hij voorlopig wérd opgesloten. Ook deze arrestatie houdt verband met een zaak van valsheid in ge schrifte, die de rijksrecherche thans in het „rode" Finsterwolde in Groningen in onderzoek heeft. Wanneer minister-president prof. dr. J. E. de Quay vrijdagavond 29 maart in de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw de 28ste Nederlandse boekenweek zal openen, zal hij daarmee tegelijk de eerste Europese boekenweek inlui den. Dank zij een initiatief van de „Commissie voor de Collectieve Propaganda voor het Nederlandse boek" (JNB) hebben de plannen om tot een internationale samen werking te komen op het gebied van de boekenpropaganda een eer ste zichtbaar resultaat opgeleverd. Een Europese boekenweek dus, van 30 maart tot 7 april onder het motto „Europa en het boek". Voor de Rijkscommissaris zijn maandag de vier communistische kopstukken geleid, die in het week- ende te Finsterwolde werden aan gehouden. Dit zijn de 51-jarige fractieleider H. S. in de raad van Finsterwolde, de 43-jarige com mies ter secretarie S. K. ,de 47-ja- rigewerkleider van de GSW-arbei- ders in Finsterwolde S. F. en de 57- jarige CPN-raadslid A.B. De officier van justitie in Gro ningen, mr. J. Muntendam, zei maandag alleen te kunnen bevesti gen, dat de vier arrestaties waren gedaan op beschuldiging van vals heid in geschrifte. Hij sprak van een „commuun conflict", waarover in het huidige stadium van het on derzoek nog geen nadere gegevens kunnen worden verstrekt. De stakende Franse mijnwerkers beginnen hun geduld te verliezen. De besprekingen die hun vakbonds bestuurders in Parijs hebben gehad met de directie van het mijnwezen zijn weer zonder resultaat geble ven. Aangezien men er veel van verwacht had is de teleurstelling groot. De financiële positie van de sta kers wordt er niet beter op. De collecten van de laatste week heb ben in totaal 4 miljoen frank opge bracht, doch dat is amper voldoen- doodgewoon af. Zij doden om deze reden ook de vrouw en de broer van Jan Morrelt, die zweert zich op de daders te wreken. Hij voegt zich bij een groep mannen, die allen door Ainsworth benadeeld zijn en die allen met wraakgevoelens rondlopen. Zij ontvoeren de dochter van Ains worth en ook een zending goud die aan hem toebehoort. Hij ontmoet bij deze overval een van de moordenaars van zijn vrouw en hij dwingt deze de namen te noemen van de andere moordenaars. Hij verneemt dan dat Ainsworth de hoofddader is. Bij een tweede overval van een postkoets met goud kan Jan nog net ontsnap pen. Maar Ainsworth zit nu zonder geld en hij leent dit nu. Hierbij komt de sherrif te weten waar Jan en de zijnen zich schuil houden en zij wor den overvallen. Jan weet gewond te ontkomen. Nu gaat hij naar Ains worth om zijn schuld te bekennen. Maar dan wil de burgemeester hem doden. Hij weet echter net iets vlug ger te schieten dan Ainsworth en doodt hemzelf. Nu wordt hij gear resteerd en gaat de gevangenis in, maar er wordt amnestie verleend en hij komt weer vrij, waarbij hij zijn geliefde Helena, de dochter van een van zijn medewerkers in zijn armen sluit. Een film, vol pittig gebeuren, actie en tempo, spanning en verras sing. Zondagmiddag om 3 uur voor 14- jarigen en ouder. VERRADER IN OPDRACHT „Verrader in opdracht" mag tot een van de spannendste oorlogsfilms gerekend worden. Hij behandelt de affaire van een van de belangrijkste spionnen voor de geallieerden, de Zweed Erickson. Dat Erickson er toe over gegaan is voor de geallieer den te spionneren, is geen daad ge weest van vaderlandsliefde of ver zet tegen de overweldiging tegen de naties van Europa. Erickson wordt door zijn transac ties met het Nazi Duitsland gedwon- de om iedere staker 20 frank (15 gulden) te geven. De regering, die thans wel weet dat zij niet aan nieuwe loonsverhogingen kan ont komen maar bevreest is voor de ge volgen daarvan, hoopt waarschijn lijk dat de mijnwerkers uit nood gedwongen zullen worden met min der genoegen te nemen dan zij hebben geëist. Dat zou een misre kening kunnen zijn, want onder de stakers begint zich een opgewon den stemming af te tekenen, die een voorbode kan zijn van veel on heil. Stakingskas nagenoeg leeg De mijnwerkersbetooging in ver scheidene mijngebieden geven blijk van die opgewondenheid. In Maar straks weet U zich geen raad van de slopende Rheumatische Pijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dagelijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen Uw voorbeeld volgen. Een heerlijke ervaring, reeds na een betrekkelijk kortstondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naarmate het bloed gezuiverd wordt van de pijnver- wekkende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en gewrichten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloed zuiverende organen. Forbach in Lotharingen is op een meeting verklaard: „Wij zijn vast besloten ons recht af te dwingen. Laat de regering oppassen. Aan de generaal die in Holland rondwan delt zeggen wij: als onze eisen over drie dagen niet ingewilligd zijn zal er niet alleen meer een mijn- werkersstaking zijn, maar een alge mene staking van alle arbeiders in Frankrijk." gen tot spionnage, wil hij zijn naam verwijderd zien van de zwarte lijst van geallieerden. Door toedoen van zijn invloedrijke positie, op het ge bied van olietransacties komt hij re gelmatig in contact met hooggeplaat ste Duitse legerofficieren. Van deze gelegenheid maakt hij gebruik om voor de geallieerden belangrijke ge gevens door te geven. Tijdens zijn spi- onnagepraktijken in Duitsland maakt hij gebruik om voor de geallieerden belangrijke gegevens door te geven. Rond die zelfde tijd maakt hij kennis met 'n agente v. d. geallieerden met wie hij regelmatig in contact komt. In zijn land zelf wordt hij door z'n vrien den en kennissen geweerd, omdat zij in hem een pro Duitser zien. Zijn le ven wordt daardoor niet makkelijker. Wanneer de agente, Marianne Mol- lendorf, gearresteerd wordt voor haar spionnagepraktijken, loopt Erickson zelf groot gevaar gearres teerd te worden. Het kan dan ook niet uitblijven of hij wordt door de Duitsers gevangen genomen. Tijdens zijn gevangenschap moet hij getuige zijn van de fusillade van Marianne. Tegen zijn verwachting in wordt Erickson weer vrij gelaten, maar vrij kort daarna raakt hij opnieuw in han den van de Nazi's, die nu concrete gegevens tegen hem hebben. Wonder boven wonder weet hij te ontvluchten en komt terecht in de rosse buurt van Hamburg, waar hij in verbinding komt met het ondergronds verzet. Via Kopenhagen, waar zijn leven nog even aan een zijden draadje hangt, weet hij naar Zweden te ontkomen. De film die toegankelijk is voor 14-jarigen en ouderen is vrijdag, za terdag, zondag en maandag te zien.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5