wAAlwi]kse en lanqstRMtse cour apt, Samenwerking van bedrijven noodzaak of mode Nijverheidsonderwijs heeft veel te lijden van grote vraag naar arbeidskrachten in de bedrijven Dupeerde laksheid gezin aanzienlijk? Gemeenteraad Vlijmen 100.000 gulden opgemaakt GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Verloop in de afdeling schoenmaken vrij groot Nederlandse marine piloten vermist op zee Drive-in-bioscoop bij Breda ZONNEBRILLEN Stassar Waalwijk Partiële samenwerking kan versterking van de marktpositie tot gevolg hebben Groter worden door samenwerking Niet hetzelfde Noodzaak Funeste uitwerking Onderzoek wordt ingesteld Polaroid VRIJDAG 22 MAART 1963 85e JAARGANG No. 23 De tcho vAr> het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Dinsdagavond heeft drs. D. Jda Sïlva, van het Raadgevend Bureau Ir. B. W. Berenschot N.V., tijdens de jaarvergadering van de Kaatsheuvel- se schoenfabrikanten een lezing ge houden over de noodzaak van samen werking in de bedrijven. De heer da Silva heeft op 12 februari 1962 voor de Contactgroep voor Handel en In dustrie met veel succes deze zelfde lezing ten gehore gebracht. De heer da Silva begon zijn cause rie, met te stellen, dat nagenoeg na iedere voordracht over een bedrijfs organisatorisch onderwerp in de dis cussie de opmerking naar voren komt dat de wegen, die op dit terrein wor den aangeduid, alleen maar te bewan delen zijn door de grote bedrijven. Hieraan wordt dan meestal de vraag gekoppeld hoe gedacht wordt over de toepassing van bijvoorbeeldver snelde scholing van arbeiders, markt onderzoek, management, develop ment, bazencursussen etc. in het klei ne bedrijf. Drs. da Silva zei vooraf te moeten concluderen, dat grotere bedrijven in derdaad vele voordelen en mogelijk heden hebben, die voor het kleine bedrijf nauwelijks realiseerbaar zijn. Hij stelde dat „groter worden", in derdaad nastrevenswaardig is, het geen volgens de heer da Silva niet al leen kan geschieden door uitgroei van het bedrijf zelf, maar ook door samenwerking van verschillende klei nere bedrijven. Is in het algemeen dit „groter worden" dus al aantrekkelijk, men kan zich bovendien afvragen, of er in de tegenwoordige tijd uit de hui dige maatschappelijke structuur en in de in gang zijnde ontwikkelingen, nog meer argumenten afgeleid kun nen worden die vóór "groter wor den" zouden kunnen pleiten. Als voorbeelden van groeiende sa menwerking „binnen de markt" haal de hij aan, de grote concentraties die plaats vinden op het gebied van de NIEUWE AANWINSTEN VOOR HET NATIONAAL MUSEUM VOOR DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE Dank zij de activiteiten van de directeur van het Schoen museum, gevestigd in de Gro- testraat, beschikt dit museum momenteel weer over enkele prachtige aanwinsten Dat is op de allereerste plaats een kostbaar schilderij van de zeventiende eeuwse schilder Quirijn Brekelenkam, voorstellende een schoenmaker bezig met zijn werk. Het schil derij werd door de heer Hen driks in een etalage van een Amsterdams antiquair ontdekt. Omdat het Schoenmuseum zelf niet over voldoende contanten beschikte, werd het schilderij door het rijk aangekocht, die het graag weer in bruikleen heeft afgestaan aan het Mu seum. Naast dit kostbaar schilderij heeft het schoenmuseum enke le weken geleden van het Kos tuum museum in Den Haag een viertal prachtige kostuums in leen gekregen. De vier kos tuums, die voorlopig een jaar in Waalwijk te bezichtigen zijn, dateren uit de 18e en 19e eeuw. inkoop groei van het grootwinkel bedrijf, inkoopcombinaties van de taillisten, het Vrijwillig Filiaalbedrijf en de expansie van de warenhuizen. Deze grote inkoopblokken vereisen allereerst grote produktie-partners. Drs. da Silva zei de overtuiging toegedaan te zijn, dat de totstandko ming van de E.E.G. de bedrijven deze noodzakelijke grotere markt biedt, die ijuMMsód. Hierbij mag geconstateerd worden, dat op bijna alle facetten van mana gement bepaalde vormen van samen werking reeds bestaan. Hierbij is geen sprake van volledige fusies - fusie is een geïntregeerde samen werking - maar wel van partiële samenwerking. Deze partiële samenwerking be staat op tal van gebieden. Als voor beelden kunnen worden aangehaald de verkoop, waarbij bedrijven uitslui tend op het gebied van verkoop sa menwerken, bijvoorbeeld door op richting van een gezamenlijke ver koopmaatschappij of exportcombina tie. Op het terrein van de inkoop zou men dus gezamenlijk kunnen gaan inkopen, door het vormen van in koopcombinaties of Vrijwillige Fi liaal Bedrijven. Men kan gezamenlij ke researche gaan bedrijven. Op het gebied van personeels-aangelegenhe- den kan men samen een sociaal werk ster aantrekken of een personeelchef Ook de takken financiering, admi nistratie, stafbezetting en het aan trekken van adviseurs geven moge lijkheden genoeg tot samenwerking. Drs. da Silva benadrukte dat het doel dat wordt nagestreefd altijd be tekent versterking van de marktpo sitie. Uit het bovenstaande kan gecon cludeerd worden, dat samenwerking en fusie, waarover al zoveel gespro ken wordt, geenszins hetzelfde is. Het is helemaal niet noodzakelijk, om tot een volledig geïntregeerde (fusie) te komen. Men kan ook trachten tot een partiële samenwerking te komen op het meest kritieke gebied. Drs. da Silva stelde hierbij, dat een dergelijke partiële samenwerking echter een uit stekend begin kan zijn, waaruit later - en geleidelijk ook op andere ge bieden samen gaat groeien. In onze editie van volgende week vrijdag zullen wij graag nog eens aandacht besteden aan de fusie en de mogelijkheden die zich hierbij voor doen. LIV Een grote vrijheid dient aan de gelovigen te worden gelaten waar het gaat over de verhouding Pastoor - Parochianen, niet omdat de gelovigen deze vrijheid anders toch nemen, maar omdat juist de vrijheid, in verantwoordelijkheid beleefd, de grondslag vormt voor een gezond parochiëel leven. Men mag zelfs zeggen hoe meer hier de vrijheid gerespekteerd wordt, des te meer zullen de ge lovigen de gemeenschap heieven. In een verleden dat nog niet zo heel ver is, kenden wij het on vermurwbaar stellen van een norm die absoluut heette te zijn iedereen moét hier in de kerk komen, iedereen moét hier trouwen, enz. enz. Het verleden heeft deze handelwijze geaccepteerd; zij zou niet meer passen in onze tijd die vraagt om vrijheid, maar tegelijk een groter appèl doet op de persoonlijke verantwoorde lijkheid. Wie iedere vrije beslissing uitsluit, sluit ook verantwoordelijk heid uit. Wie persoonlijk in vrijheid iets heeft geaccepteerd, voelt zich aan zijn eigen eer verplicht dat ook te volbrengen en. wel zo goed mogelijk. Wie echter uitsluitend uit dwang handelt en niet boven die dwang uitgroeit tot een verantwoordelijkheid-in-vrijheid, beleeft zijn opdracht niet bewust-persoonlijk de zin ervan ontgaat hem, en daarom zal ze ook slechts in beperkte mate vruchtbaar kunnen zijn. Evenals echter op alle andere terreinen van het leven, kan ook in het parochiële niet ieder „moeten" uitgesloten worden; maar dan moet het gaan over heel belangrijke dingen en niet op een andere manier bereikt kunnen worden. Maar dan moet ook duidelijk ge maakt worden, waarom het zó moet, opdat het „moeten wordt omgebogen tot een verantwoordelijkheid-in-vrijheid. P. STEVENS Bouwpastoor St. Thomasparochie, "Oude Gracht" Amatastraat 2, Eindhoven Giro 110.33.79 dan tevens aanleiding kan en moet geven tot de specialisatie, die men in Amerikaanse bedrijven reeds decen nia kent. Hierbij doet zich de noodzaak voor tot uitgebreidere mechanisatie en au tomatisering, die enerzijds grote in vesteringen vraagt en anderzijds een grote machinebezetting. Drs. da Silva bracht naar voren, dat men steeds te maken heeft met een spel van krachten en tegenkrach ten. Als er bepaalde grote produktie- blokken zijn gevormd, dwingt dit de andere bedrijven, zich te bezinnen op hun concurrentiepositie ten opzichte van deze grote eenheden. Men kan hier dus niet spreken van een mode- trent, maar wel van noodzaak. Hij meende dat er krachtige argu menten zijn, die pleiten voor de noodzaak tot "groter worden", waar bij men, wanneer men de groei van het bedrijf-zelf buiten beschouwing laat, men dus moet gaan spreken over samenwerking. Het aantal leerlingen dat per 31 december 1962 de Nijverheids school voor Waalwijk en omstreken bezocht bedroeg 954. Hier van waren er 602 op de dagschool, 85 volgden de part time-cur sus aan de dagschool; op de avondschool telde men 226 leer lingen en op de O.B*A.O.-cursus 41 leerlingen. Ondanks dit groot aantal eind 1962, heeft men in dit jaar toch een verlies moeten boeken van 30 leerlingen. Het aantal leerlingen per 1 ja nuari 1962 bedroeg 984. De teruggang is hoofdzakelijk te wij ten aan de verminderde belangstelling voor het volgen van de partime-cursus schoenmaken. wordt door overwerk, het werken op "karwei". De cursussen gezel tim meren, schilderen en de vakbekwaam heid schilderen konden niet doorgaan wegens gebrek aan belangstelling. In het eerste kwartaal van 1962 waren 168 leerlingen ingeschreven in het leerlingenstelsel, in het vierde kwartaal waren er 169 leerlingen in geschreven. Zij maken 76 uit van het totale aantal avondschoolleerlin gen. De aanmelding voor de A.B.O.A.- cursus wordt goed genoemd. Bij de aanvang moesten zelfs leerlingen worden afgewezen bij gebrek aan plaats. Merkwaardigerwijs is hier het aantal absenten zeer gering te noe men. Het aantal leerlingen per 1 ja nuari 1962 bedroeg 39 leerlingen, terwijl per 31 december dit aantal was gestegen tot 41; 24 hiervan maakten deel uit van het eerste jaar en 17 van het tweede jaar. Verschillende leerlingen, zo wordt opgemerkt, slaagden voor het Bewijs Algemene Ontwikkeling, wat door het Nederlands Genootschap tot Op leiding van Leerkrachten bij het N.O. wordt uitgereikt. Twee piloten van squadron-2 van de Marine Luchtvaart Dienst wor den vermist sinds maandagavond 9 uur, toen hun S 2 f-1 onderzee- bootbestrij dingsvliegtuig neerstort te in de Middellandse Zee. Het zijn de 21-jarige luitenant ter zee vlie ger C. K. Staverman uit Leidschen- dam en de 24-jarige sergeant vlie ger R. Speld uit Maarssen. Beiden zijn ongehuwd. Hun toestel nam deel aan oefe ningen van smaldeel 1. Twee an dere inzittenden, de navigator lui tenant te zee 2e klasse A. de Bloois en de sergeant-vliegtuigtelegrafist K. Soute, konden zich met een dinghy in veiligheid brengen. Zij zijn opgepikt door de onderzeeboot jager „Amsterdam". Sergeant Soute liep brandwonden op, de andere geredde is ongedeerd. Opsporings acties worden uitgevoerd door de schepen van het smaldeel en door vliegtuigen van de Nederlandsé marine en de Engelse luchtmacht vanaf Gibraltar. Ondanks het grote aantal aanmel dingen vertoonde het aantal leerlin gen aan de dagschool slechts een ge ringe vooruitgang. Bedroeg het aan tal cursisten per 1 januari 1962 594, per 31 december wat dit aantal met slechts 8 gestegen tot 602. De oor zaak hiervan moet vooral gezocht worden in het feit dat veel leerlingen de school voor het beëindigen van de cursus verlieten. Verschillende cur sisten schijnen wanneer zij eenmaal leerplichtvrij zijn, niet meer de moed te kunnen opbrengen de eenmaal aan gevangen cursus af te maken. De ver schillende acties die door het be drijfsleven werden en nog worden gevoerd om de personeelssterkte in eigen bedrijf op te voeren, hebben zeker op een bepaald aantal leerlin gen een funeste uitwerking ten gevol ge gehad. Dit voortijdig verlaten van de cursus heeft men het sterkst kun nen waarnemen in de afdeling schoenmaken. Ook het algemene eerste leerjaar heeft hiervan veel nadeel ondervon den. Veel jongens hebben na het eer ste algemene jaar aan hun leerplicht voldaan en worden tijdens de vakan tie aangetrokken door het loon, wat zij tijdens het werken bij een of an dere werkgever verdienen. De pro paganda die links en rechts gevoerd wordt, completeert de zaak en doet de betreffende jongen besluiten zijn cursus af te breken. Aan het einde van het schooljaar kon aan de dagschool aan 137 leer lingen het diploma worden uitgereikt. Het part time onderwijs aan de dagschool werd op 1 januari 1962 gevolgd door 124 leerlingenOp 31 december van hetzelfde jaar was het aantal cursisten gedaald tot 85, waar van 53 schoenmakers-leerlingen en 32 metaalbewerkers. Bij de schoenmakers ontvingen dit jaar voor dit part time onderwijs in totaal 22 leerlingen het diploma,' in de metaalsector 8 leerlingen. Het aantal bezoekers van de avondschool was iets minder dan het vorig jaar. Het bedroeg op 1 januari 1962 227 en op 31 december van dat jaar 223. Vooral, omdat een groot aantal leerlingen van buitenaf moest komen (159), is dit bezoek niet onbevredi gend te noemen. Ook hier moet men constateren dat het bezoek aan de avondlessen in de afdeling schoen maken sterk vermindert. Volgens het jaaroverzicht zou dit voornamelijk veroorzaakt worden door het ontbre ken van praktijklessen en tevens doordat verschillende leerlingen apar te cursussen volgen in machinaal schoenmaken aan andere inrichtin gen. De V.E.V.-opleiding geniet een goede belangstelling, ook al heeft men hier nag al eens te kampen met absentisme, dat vooral veroorzaakt De 41-jarige Haarlemse koopman A. van D. heeft aan de recherche te Haarlem bekend, dat hij zich aan een groot aantal oplichtingen, tot een totaal-bedrag van ruim een ton heeft schuldig gemaakt. Een groot deel van het geld zou hij hebben verdobbeld aan de speelbank in Knokke en in Amsterdamse cafés. Nadat de koopman zich begin maart bij de Amsterdamse politie had gemeld, werd het onderzoek overgedragen aan de recherche in Haarlem. De vroegere Cinerama-directeur Herman Ilmer uit Rotterdam is van plan aan de nieuwe rijksweg Breda-Utrecht een drive-in-bios coop te laten bouwen. Als projec- tiewand wil hij de blinde wand van een op pilaren geprojecteerde ho tel gebruiken. Dit hotel krijgt 36 luxueus ingerichte kamers en een restaurant. Het ontwerp is van de Bredase architect ir. Margry. De stichtingskosten worden ge raamd op ruim 9 miljoen gulden. Ter afdoening van 21 agendapunten had de raad van Vlijmen ruim drie uren nodig om zich hierdoor te werken. Omtrent punten, die schijnbaar niet zo be langrijk bleken, ontspan zich een hele discussie. Bij de vaststelling van dè notulen van de vorige vergadering maakten de le den Wijkmans en van den Meerendonk aanmerkingen. De eerste op een zin snede, die in de notulen stond en hij zo niet gezegd had en ook niet gezegd kon hebben, de tweede op een weglating van een gezegde. De voorzitter gaf hen in overweging zich in verbinding te stellen met de notulist, omdat alles niet let terlijk opgenomen kan worden. Dan zou men, aldus de voorzitter, het gespro kene op een band op moeten nemen en zo weergeven en dit zou ook niet be vorderlijk zijn voor de goede gang van zaken. Het lid Wijkmans had in de vergadering van de raad van 11 febr. j.l. een vraag ge steld inzake de verkoop van de woningwet woning Voorstraat 5. B. en W. deelden me de, dat de raad in hun nota van 21 dec. '62 terzake volledig geïnformeerd was. Hierte gen protesteerde het lid Wijkmans. Deze in formatie zou van hem gekomen zijn. Hij vond het verschrikkelijk, dat door de laks heid van een instantie aan een oppassend arbeidersgezin ongeveer f 4000 moest wor den onthouden. De bewoner van pand Voor straat 5 had op 9 febr. 1959 een verzoek ingediend om de door hem bewoonde wo ningwetwoning te kopen. Doordat dit ver zoek ruim 2 maanden was blijven liggen, al dus dhr. Wijkmans, kwam inmiddels de stopzetting van de premieregeling. Wanneer dit verzoek tijdig was behandeld, had men van de oude regeling kunnen profiteren. De gemeente is moreel verplicht hem in deze tegemoet te komen. Hij zal de bewoner ad viseren zich alsnog tot het Ministerie te wenden. Door de voorzitter werd betoogd, dat de gemeente hier geen schuld treft. Wanneer een verzoek binnenkomt, dan wordt dit voor advies gezonden naar de dienst gemeentewerken. De ambtenaren daar kunnen ook niet één, twee, drie klaar staan. Er zijn daar meer zaken, die om af handeling vragen. Tenslotte zegde de voor zitter toe, dat hij alsnog een onderzoek zal laten instellen of hier van laksheid sprake is geweest. In een volgende vergadering zal hierop worden teruggekomen. BBA-route door Vliedberg. Op een vraag van het lid Broeren of de voorzitter een onderhoud heeft gehad met de directie van de BBA inzake de loop der bussen, antwoordde de voorzitter, dat dit inderdaad het geval is geweest. De directie van de BBA was er zich van bewust, dat de dienstregeling, vooral 's morgens, niet te best was. Dit vond evenwel zijn oorzaak in het slechte weer en vele kapotte bussen. Toegezegd is toen dat 's zaterdagsmorgens om 8.11 een extra bus zou rijden. Dit ge beurt nu dan ook. Zodra de verbindings weg Vliedberg - St. Catharinastraat gereed is, zal lijn 36 de route volgen: Past. Smol- dersstr. met als stopplaats café „De Vlied berg", verder door de Nassaulaan, St. Ca tharinastraat, Plein, Den Bosch, waardoor dus de Vliedberg in de lijndienst is opge nomen. Vooraleer de raad een crediet van ongev. f 60.000 voteerde voor de verbetering van het zwembad „De Nieuwe Wiel" ontspon zich een discussie tussen de leden mevr. Martens, Dekkers en Pulles en de voorzitter. De voorgestelde verbeteringen behelzen het aanleggen van een nieuwe zonneweide; het aanleggen van een nieuwe toegangsweg met rijwielstalling; het maken van een af zonderlijk kleuterbad in de bestaande zonne weide; het beplanten met groen rond het bad. Tevens zou dan de tariefregeling in dier voege gewijzigd worden, dat dit op zon en feestdagen zal bedragen f 0.40 voor per sonen beneden 16 jaar en f 0.75 voor per sonen van 16 jaar en ouder, terwijl voor een ligstoel f 1 betaald zou moeten worden. Mevr. Martens vond f 1.- wel wat veel en stelde voor hiervoor f 0.75 te vragen. Het

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9