wAAlwijkse en UnqstRAAtse couradt, 100 JAREN RODE KRUIS ZEEUWSE OESTERTEELT IS VERLOREN Gemeenteraad Waalwijk Straatnaamgeving in staatsliedenbuurt stuitte op tal van bezwaren IM Ogen vragen brillen van STASSAR MAANDAG 1 APRIL 1963 85e JAARGANG No.26 Uitgever Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069è87 Dit blad verschijnt 2 x per week Waal wij ksche Stoomdrukker jj Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Slechte zakenman werd wereldberoemd als mensenvriend Dat de Zwitser Henry Dunant de man is geweest, die de stoot gaf tot de oprichting van het Internationale Rode Kruis, weet elk schoolkind. Een merkwaardige omstandigheid is, dat Dunants zakelijke pro blemen hem leidden naar het slagveld van Solferingwaar de ge dachte aan een internationale hulporganisatie bij hem wortel schoot. •I llil alleen een internationale overeen komst de mogelijkheid zou scheppen van een voldoende verzorging van oorlogsslachtoffers. En dat visioen had hem zo te pakken, dat, toen de volhardende man eindelijk bij de kei zer werd toegelaten, hij zijn zaken- problemen vergat en alleen over deze kwestie sprak. Dunant schreef zijn boek "Herinneringen aan Solferino", dat de wereld schokte en inderdaad de stoot gaf tot oprichting van een internationale organisatie. Dat liep niet allemaal van een leien dakje en vele weerstanden moesten ivorden overwonnen. Maar toen Napoleon III opnieuw ten oor log trok (de Frans-Duitse oorlog van 1870), werd de Rode Kruisconventie waaronder de medische helpers be scherming genoten en hulp werd ver leend aan gewonden van alle partijen zonder onderscheid, in praktijk ge bracht Failliet Dunant werd inmiddels op onaan gename wijze herinnerd aan het feit, dat hij zijn zaken had verwaarloosd. Een proces eindigde met zijn failliet verklaring. In Genève, in Zwitser land was zijn naam voortaan gete kend met een zwarte kool. Uiteindelijk belandde hij door de zorg van vrienden in een tehuis voor bejaarden in Heiden-Appenzell en daar sleet hij zijn laatste levensdagen in armoede. Toen, plotseling, werd men er zich van bewust, dat het déze man was geweest, die tot dit prach tige werk de stoot had gegeven, en keerde het getij. De vergeten ge stichtsbewoner werd nu overladen met eerbewijzen. De kroon op zijn werk was, dat hem in 1901 de No belprijs voor de Vrede werd uitge reikt. Langzamerhand veranderde de doelstelling van het Rode Kruis. Het was, ook op het slagveld, nog altijd het symbool van menslievendheid. Maar de medische verzorging van de soldaten werd al meer de zorg van de legerleiding, de hulp van vrijwilligers werd overbodig. Zo werd het Rode Kruis steeds meer een ramporganisa tie, die gereed stond om hulp te bie den bij aardbevingen, overstromingen en andere catastrofale gebeurtenis sen. Als zodanig viert het Rode Kruis dit jaar zijn eeuwfeest in een wereld, waarin het zodanig vaste voet heeft gekregen, dat het daaruit niet meer is weg te denken. tVCpBKii f1 tj -ïl i l*i l-15 ijLttL. I L&L '.Al Wgi i I i -w: UHNRifll De Zeeuwse oesterteelt is verloren. Dit deelden woensdagmiddag de mi nisters Marijnen (Landbouw) en Korthals (Verkeer en Waterstaat) in de Tweede Kamer mee. Alles is be keken. De rapporten der deskundi gen achtten verplaatsing naar de Grevelingen niet mogelijk daar zal geen voldoende goed water zijn na de afsluiting van het Brouwerse Gat. Ook is een nieuwe kweektechniek bestudeerd, maar nog onvoldoende doordacht bevonden. Zo spoedig mo gelijk zullen de kwekers schadever goedingen worden upitgekeerd. Er komt dienaangaande een wets ontwerp; in afwachting daarvan zul len voorschotten worden gegeven. Naar Staatssecretaris Roolvink mee deelde, zal voor de gedupeerde arbei ders aanpassing van de sociale voor zieningen plaats hebben. Er waren moties voor voldoende schadeloos stellingen en voor het niet zonder meer opgeven van de proef in het Veerse Gat. Hospitaalschip "Henry Dunant" met een aantal zieken aan boord, op weg naar ander oorden. Toch zijn er nog kwekers, die de proef elders willen voortzetten. Dunant, een Zwitsers zakenman, heeft de drang tot helpen, voort spruitend uit zijn diepe geloofsover tuiging, reeds jong gevoeld en in da den omgezet. Zowel de beoefening van de barmhartigheid als de studie van de bijbel heeft hij, door het stich ten van verenigingen daartoe, aange moedigd. Maar hij was daarnaast een zakenman met fantasie. Hij zag de grote mogelijkheden in het door Frankrijk bezette Noord-Afrika en stichtte daar een naamloze vennoot schap, met het kapitaal van mensen, die vertrouwen in hem hadden, maar weinig van zijn zakenmanskwalitei ten af wisten. Dunant had voor de exploitatie van zijn maalderijen in Djélima de medewerking van de Franse regering nodig; de ambtelijke molens maalden echter veel en veel langzamer dan de zijne. Impulsief man als hij was, be sloot hij naar Parijs te gaan om schot achter de zaak te zetten en zijn be klag over de ambtelijke tegenwerking te doen bij niemand minder dan Kei zer Napoleon III. De keizer had echter wel wat an ders aan zijn hoofd dan de molens van meneer Dunant. Hij voerde oor log tegen Oostenrijk en vertoefde er gens in Lombardije. De voortvarende Dunant besloot de keizer te volgen, haalde hem in bij Magenta, waar hij juist de Oostenrijkers had verslagen, en volgde hem naar Solferino, waar een tweede en beslissende slag plaats had. De Oostenrijkers trokken terug. Deze slag bij Solferino was een ware mensenslachting. De generaals van beide kanten lieten hun kanon- nenvlees oprukken en toen de slag was afgelopen, waren de heuvels bij Solferino bedekt met de lichamen van meer dan veertigduizend dode en ge wonde Fransen en Oostenrijkers. 's Nachts na de slag dwaalde Du- Nu inenting jonge honden Nu de massale inentingen van hon den tegen hondsdolheid zijn beëin digd, zal met de vaccinatie van jonge honden worden begonnen. Vele die ren, die, wegens hun leeftijd, niet voor inenting in aanmerking zijn ge komen, zijn thans wel aan vaccinatie toe. Zij mogen nog tot de leeftijd van zes maanden on-ingeënt op straat komen. Het rijk draagt bij in het honora rium voor de dierenartsen en stelt de entstof gratis ter beschikking. De eigenaar van de hond zal slechts een bedrag van 2 aan leges voor het entbewijs behoeven te betalen als hij het spreekuur bezoekt. Eigenaars die de enting thuis willen laten verrichten zullen boven de f 2 aan leges een normaal visite-tarief moeten betalen. In Noord-Brabant zal men omstreeks 24 april met de entcampagne begin nen. nant over het slagveld en zijn ge dachten aan zijn zakelijke problemen maakten spoedig plaats voor ontzet ting om het ontzaglijke leed, dat hij aanschouwde. De Franse geneeskun dige dienst was slecht geoutilleerd, had mensen en materieel tekort. Om de Oostenrijkers bekommerde zich niemand. Hun leger was afgetrokken en de gewonden bleef niets anders over dan te liggen sterven. Allen zonder onderscheid Maar voor Dunant waren het alle maal mensen, Oostenrijkers en Fran sen. Hij alarmeerde de bevolking van Castiglione, liet de gewonden naar een inderhaast ontruimde kerk bren gen en zette de dokters aan het werk. De krijgegevangen Oostenrijke mili taire artsen konden hier hun werk doen, maar het was voor hen zowel als voor hun Franse collega's een moeilijke stap elkaar niet langer als vijanden te beschouwen en medische hulp te verlenen aan vriend en vijand zonder onderscheid. Maar hier werd de Rode-Kruisgedachte voor het eerst tot daad. Dunant zag als in een visioen, dat COLLEGE VAN B en W VOORSTEL TERUG EN OM OPNIEUW AANDACHT TE GEVEN AAN BENAMING VAN STRATEN Langdurig en uitgebreid heeft de gemeenteraad van Waalwijk zich j.l. donderdagavond bezig gehouden met de vaststelling van de 40 straat namen in het uitbreidingsplan Laageinde, de zogenaamde staatslieden buurt. Verschillende raadsleden konden zich niet accoord verklaren met de keuze van het college van B. en W., omdat zij meenden, dat teveel namen van deze staatslieden bij de bevolking als onbekend zou den voorkomen en daardoor onpractisch waren Na een langdurige discussie waarbij van verschillende zijden uit de raad voorstellen en suggesties gedaan werden, besloot voorzitter Teijs- sen, op aandringen van de heer van Eijl (K.U.), om het voorstel in stemming te brengen, zodat het college, wanneer het voorstel zou worden afgewezen, zich opnieuw zou kunnen beraden over een betere benaming van verschillende straten. Het resultaat was dat een grote meerderheid van de raad voor de suggestie van de heer van Eijl stem de, zodat het gedane voorstel van het college van B. en Wniet langer meer aan de orde was. NAMEN ZIJN TE ONBEKEND De heer van Eijl opende de dis cussie do(>r te stellen dat door hem Een van de belangrijkste taken die het Rode Kruis behartigt, is hulp verlenen aan men sen die in nood verkeren. De Bloedtransfusie Dienst speelt hierbij een grote rol. Per jaar geven duizenden een gedeelte van hun bloed weg om hier andere wensenlevens mee te redden. het voorstel met de 41 staatslieden namen (inclusief de benaming Euro paplein) met enige zorg was bekeken. Hij zei de kwestie van straataandui dingen uitermate belangrijk te vin den. De heer van Eijl merkte onder meer op, dat ,hij in Waalwijk een zeker gemis moest constateren aan een ordelijke straataanduiding. Het kardinale bezwaar van de heer van Eijl was evenwel, dat van de 41 staatsliedennamen die het college van B. en W. hadden voorgesteld, om als straatnaam te fungeren, de meeste namen de bevolking van Waalwijk totaal niets zouden zeggen. Hij bena drukte, dat zowel op de lagere school als op de middelbare school bij de leerlingen de meeste namen van staatslieden, zoals die op de lijst van het college van B. en W. stonden vermeld, als onbekend voorkwamen. Hij stelde het college dan ook voor, om een gedeelte van deze namen te schrappen en te vervangen door na men van staatslieden die bij de jeugd en bij de gehele bevolking beter in het oor zouden liggen. De heer van Eijl suggereerde op de eerste plaats om de straten gelegen in de onmiddellij ke omgeving van Europa-plein te noemen naar personen die grote ver diensten hadden op het gebied van de Europese geschiedenis. Wat be treft de naamgeving van de andere straten, deed hij het college van B. en W. het voorstel aan de hand bij een drietal hoofden van scholen te raden te gaan, die dan een lijst van namen zouden kunnen opstellen, die de Waalwijkse bevolking beter zou den voldoen. Ook de heer Smits (K.U.) zei grote bezwaren te hebben tegen deze straat namen. Hij stelde voor om de titels voor de namen van de personen te la ten wegvallen. Wat betreft de eerste opmerking van de heer van Eijl als zouden som mige straten - afgegaan op de naam - niet goed gegroepeerd zijn, merkte voorzitter Teijssen op, dat de ver schillende burgemeesterstraten gele gen zijn in dat gedeelte van Waalwijk, waar de betreffende personen hun ambt als burgemeester hebben uitge oefend. Wat betreft de straatnaam geving in het plan Laageinde, zei de heer Teijssen dat het college van B. en W. op het standpunt stond, dat voortgegaan diende te worden in de lijn die reeds eerder was getrokken en wel om de straten gelegen tussen de Thorbeckelaan en de Groen van Prinstererlaan te noemen naar Ne derlandse Staatslieden. Hij noemde de titels voor de namen noodzakelijk, om geen verwarring te scheppen met andere personen met gelijkluidende naam. De heer Teijssen voegde hier aan toe dat het college wel voornemens was om behalve de straatnaam ook de jaartallen te vermelden en een korte beschrijving van de persoon, zoals dat ook in andere steden wel gebeurt. OP VERKEERDE WEG De heer van Eijl noemde in tweede instantie verschillende straatnamen niet praktisch gekozen. Hij meende dat er staatslieden in overvloed wa ren, waarvan de naam beter bij de bevolking in het gehoor zou liggen. Hij voegde hier tevens aan toe niet erg happig te zijn op de vermelding van de titels. Voorzitter Teijssen stelde voor, om alvorens een beslissing te nemen aan gaande dit voorstel, eerst de andere leden van de raad aan het woord te laten om ook van hen te vernemen hoe zij over de verschillende bena mingen dachten. De heer Duijvelaar (werknemers) zei de benamingen niet zo zwaar op te nemen als de heer van Eijl, maar ondanks dat, meende hij te moeten zeggen, dat ook hij liever had gezien dat de namen van die staatslieden waren gekozen, die een grotere be kendheid genoten. De heer Dercksen (Prot. Chr. groe pering), zei het in geen geval met de heer van Eijl eens te zijn. Hij meende dat het college zich op de verkeerde weg zou begeven, wanneer zij bij ver schillende schoolhoofden te raden zouden gaan. De, heer van Engelen (K.U.) zei een geheel andere mening toegedaan te zijn. Hij vond het totaal niet ver keerd om links en rechts eens te in formeren. Hij stelde namens het grootste deel van zijn fractie voor, om - zoals de heer van Eijl reeds eer der had gesuggereerd - het voorstel in te trekken. Ook de heer van En gelen zeide een tegenstander te zijn van het gebruik van de titels. Hij noemde het een redelijk voorstel om de straten rond het Europaplein, te noemen naar die personen die met de Europese zaak te maken hebben ge had. De heer Brouwer liet weer een ge heel ander geluid horen. Hij stelde dat juist omdat de overgrote meer derheid van de Waalwijkse bevolking niet op de hoogte is met 't doen en laten van verschillende grote staats lieden, juist naar hen de verschil lende straten genoemd dienden te worden. De heer Kemperman (P.v.d.A.) stemde volledig in met het voorstel zoals dat door het college van B. en W. was gedaan. „Ik heb me nooit zo verdiept in dé straatnamen", aldus de heer van Se- ters (werknemers), maar hij meende te moeten stellen, dat met een kleine toelichting op het straatnaambord, de naam van de betreffende persoon zeker tot zijn recht zou komen. Wethouder van Heeswijk bracht nog eens duidelijk naar ^oren, dat men juist die personen had gekozen, die rond 1813 hebben geleefd. Wethouder van Laak was van me ning, - uit in antwoord op hei be zwaar van verschillende raadslèden - dat de personen die zich een ti tel hadden weten te verwerven ook recht hadden dat deze titel voor hun naam zou worden gebezigd. Voorzitter Teijssen besloot tot slot het volle pond te geven aan een de mocratisch besteldoor de suggestie van de heer van Eijl - het voorstel door het college van B. en W. weer te laten intrekken - in stemming te brengen. Het resultaat was dat de grote meerderheid van de aanwezige raadsleden voor het voorstel van de heer van Eijl stemde. Voorzitter Teijssen benadrukte nog dat het nu niet in de bedoeling lag om het voorstel in de ijskast te laten verdwijnen. Hij zei toe, dat het col lege de volle aandacht aan het voor stel zou geven, hetgeen, zo de heer Teijssen benadrukte, niet impliceert dat het college met een geheel nieuw voorstel zal komen. TWEE STEMMINGEN Niet zo langdurig maar zeker zo in gewikkeld was de discussie die er ontstond over de straatnaamgeving van enkele straten gelegen in het in dustrieterrein „Zanddonk". Het kwam zelfs zover dat de heer van Seters meende zich van stemming te moeten onthouden, omdat hij, zo hij opmerkte, zelf niet meer wist hoe de zaken in elkaar zaten en wat er eigen lijk werd bedoeld. In totaal waren er twee stemmin gen nodig om het straatnamen-voor stel waarin een vijftal nieuwe straten in het industrieterrein Zanddonk ge noemd worden naar natuurkundigen, die door hun onderzoekingen en uit vinden van groot belang zijn geweest voor de industrie, aanvaardbaar te maken. Het eerste voorstel van de heer van Heesbeen (K.U.) om de in het verlengde van de Tuinstraat ge legen prof. Lorentzsweg eveneens Tuinstraat te noemen, werd met 10 tegen 6 en 1 onthouding verworpen, men. Naast een 2-tal verbeteringen in om althans een gedeelte van de prof. Lorentzsweg naar de Tuinstraat te noemen, om zo straks verwarring te voorkomen en omdat dit de meest lo gische oplossing was, werd met 15 tegen 11 en 1 onthouding aangeno- Naast een tweetal verbeteringen in de schrijfwijze van de straatnamen, die op voorstel van de heer van Eijl werden aangebracht, onderging het voorstel geen enkele verandering en kon het door de raad worden geac cepteerd. De tcho van het Zuióen I -mwTwi'Viv.viT Ij IMI11 fnli'lM IITHMMÏÏ10 nnnTïïÏÏÏÏlll AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1