wAAlwijkse en lAnqstRAAtse cour An t Dr.lr.D. Mansholt verrichtte officiële opening van het Gewestelijk Arbeidsbureau VLIJMEN Gebraden HAANTJES Uit de Langstraat ™ll| mm mm Welvaartsontwikkeling Midden- en West-Brabant ANTOON VERHULST Gewest Waalwijk kende na de Tweede Wereldoorlog gunstige werkgelegenheid A. M. DE BROUWER GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Groeit te traag ZONNEBRILLEN Stassar Waalwijk Verschuiving van taken Afname aantal zelfstandigen kl eine t Enige juiste weg Groot figuur Heerlijk! Werkgroep personeelsvoorziening Polaroid hier is opnieuw iets bijzonders aan de hand! DE NIEUWE KENMORE SPANOFAST: GREY STAR f 19,75 Herenmode - Kinderkonfektie Wilhelminastraat 17 - Waalwijk VRIJDAG 12 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 29 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" In tegenwoordigheid van tal van genodigden, waaronder de pro vinciaal directeur mr. Metz, verschillende burgemeesters uit het gehele gewest, vertegenwoordigers van werkgevers en werkne mers en leden van de commissie van advies, heeft dr. ir. D. Mansholt dinsdagmiddag tijdens een officiële bijeeenkomst in hotel Verwiel, het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Grotestraat voor geopend verklaard. De plechtigheid werd tevens bijge woond door mevrouw van Hest, echtgenote van de vorig jaar overleden directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Waalwijk. De heer Zijlmans, waarnemend directeur begon met dank te bren gen aan ir. Mansholt voor de tot standkoming van het gebouw. „Wij ambtenaren hebben intussen onder vonden, dat naast de geslaagde vormgeving en doelmatige indeling van het gebouw, het daarin ook' prettig werken is", zo betoogde hij. De heer Zijlmans zei bijzonder verheugd te zijn over de aanwezig heid van de leden van de advies commissie, vooral omdat zij vaak achter de schermen betrokken zijn bij de talrijke belangrijke vraag stukken die 't Arbeidsbureau krijgt te verwerken. Hij moest tevens tot zijn spijt concluderen dat de heer Snels, voorzitter van de commissie door ziekte verhinderd was. Hij zei in hen tevens de representanten te zien van het bedrijfsleven, zowel van werkgevers als van werkne mers. Uitgebreid ging de heer Zijlmans in op de taken, die aan het arbeids bureau zijn opgedragen en die in de loop van de jaren nogal eens een wijziging hebben ondergaan. Als een wezenlijke verandering, zei de heer Zijlmans te zien, het plaats maken van passieve arbeidsbemid deling voor de arbeidsvoorziening met veel ruimere taken, bevoegd heden en mogelijkheden. Voor de uitvoering van deze taken beschikt het arbeidsbureau over tal van specialisten op verschillend terrein, terwijl daarnaast contact wordt on derhouden met gemeentelijke dien sten van sociale zaken, revalidatie- bureau's, opleidingsinstituten en werkplaatsen voor geestelijk- of li chamelijk gehandicapten. Bij de uitstippeling van de orga nisatie en het beleid wordt lande lijk middels de Centrale Commissie voor Bijstand en Advies het be drijfsleven nauw betrokken. Ook plaatselijk gebeurt dit via de com missies van advies van het Gewes telijk Arbeidsbureau. Door structuurverbeteringen, die elkaar vaak wederkerig in gunstige zin beïnvloeden neemt de oorzaak hiervan (de seizoenmatigheid van de werkgelegenheid) steeds meer af. Het belangrijkste aspect in de na oorlogse ontwikkeling in het rayon Almkerk, leek de heer Zijlmans, de gunstige mentaliteitsverandering, doordat men zich heeft weten los te maken van tradities en zich hoe lan ger hoe minder gebonden voelt door natuurlijke bestaansbronnen. Bij zonder jammer noemde de heer Zijl mans het, dat de behoefte aan be roepskeuze-voorlichting, niet vol doende in dit rayon kan worden bevredigd. Gepoogd zal worden om in de toekomst deze specialistische dienstverlening naar behoefte uit te breiden. Een geheel ander beeld gaf hij van het rayon Dongen, waar in ver gelijking met de situatie in Neder land, 'n hoge graad van industrie- ële werkgelegenheid wordt gecon stateerd. Typerend voor dit rayon zijn de ongunstige verhoudingscij- fers voor de bouwnijverheid en de metaalsector. Het rayon Waalwijk toont veel overeenkomst met het rayon Don gen. Ook hier vindt men een sterk industrieel karakter met als belang rijkste bedrijfstak de schoen- en leder- en lederverwerkende indus trie. De heer Zijlmans zei de activi teiten, die de Werkgroep Perso neelsvoorziening Schoenindustrie aan de dag legt van groot belang te achten. Hij meende dat een rem mende invloed op deze activiteiten o.a. wordt uitgeoefend door de ves tiging van nieuwe industrieën en de vergroting van de indirecte mobili teit van de bevolking. „Ondanks dit alles", aldus de heer Zijlmans, „zal de door de werkgroep ingeslagen weg, de enige juiste blij ken te zijn bij de verdere ontwik keling van de Euromarkt." Het gehele gewest waaronder het rayon Almkerk, het rayon Dongen en het rayon Waalwijk, omvatte per 1 januari 1963 een bevolking van 58.996 mannen en 57.361 vrouwen, in totaal dus 116.357 inwoners. De afhankelijke mannelijke beroepsbe volking telde naar schatting 25.000 mannen in totaal. De categorie dus waarmee het Arbeidsbureau het meest in aanraking komt. De progressieve toename in deze groep wordt, volgens de heer Zijl mans veroorzaakt, door de afname van het aantal kleine zelfstandigen VAN 'T SPIT Burgem. Smeelelaan 5 Waalwijk en de toename in aantal en omvang van de industriële bedrijven. Een uitzondering hierop wordt gevormd door de agrarische sector, waar het opgeven van de zelfstandigheid meestal gepaard gaat met het te werkstellen in loondienst buiten deze bedrijfstak. De heer Zijlmans benadrukte dat het gewest Waalwijk na de tweede wereldoorlog een zeer gunstige werkgelegenheid heeft gekend. Het werkloosheidcijfer was over het al gemeen gering en lag meestal be neden het cijfer van de provincie en het land. Een ongunstige invloed hierbij werd vaak uitgeoefend door het rayon Almkerk, vooral in de wintermaanden. den we toch graag zien dat er spoe dig een directeur wordt benoemd. Misschien kan men daar in Den Haag ook eens over praten!" Burgemeester Teijssen, die, mede namens zijn collegae uit het gewest sprak, noemde het geen vreemde relatie, die er bestaat tussen ar beidsbureau en gemeentebestuur. Temeer daar deze instelling gedeel telijk ontsproten is uit de schoot van het gemeentelijk organisme. Hij noemde het een grote taak van het arbeidsbureau om de mannen en vrouwen op die plaatsen te krijgen, waar zij naar capaciteit en aanleg thuis horen. De heer J. de Kort, voorzitter van de plaatselijke schoenfabrikanten- bond bracht de activiteiten van de Werkgroep Personeelsvoorziening nog eens naar voren. „De taak die de werkgroep heeft, is de verbetering van het klimaat in de schoenindustrie". De heer de Kort zei, dat de werkgroep dit doel tracht te bereiken door de bedrij ven open te stellen op de le plaats voor de jeugd, maar tevens voor de bevolking van buiten. Tevens wordt door de werkgroep medewerking gegeven om betere en meer opleidingen mogelijk te maken. Hierna somde hij enkele voor beelden op waarmee de werkgroep meer ruchtbaarheid tracht te geven aan haar streven. Hij noemde onder meer de ver spreiding van folders, 't geven van excursies en de wekelijkse rubriek „Op de voet gevolgd" in De Echo van het Zuiden. Hij toonde zich bijzonder dank baar voor de activiteiten die aan de dag werden gelegd door de overle den directeur de heer van Hest, en de huidige medewerkers van het Arbeidsbureau. Hij noemde deze opening een mooie gelegenheid om dank te uiten voor het werk. Als stoffelijk blijk van waardering zei de heer de Kort een electrische klok toe, die straks de direc teurskamer zal worden geplaatst. Als collega voerde drs. van den Hout, directeur van het Arbeids bureau in Den Bosch, nog 't woord, waarbij hij de heer Zijlmans een cadeau onder couvert overhandig de, dat kan worden besteed voor een nuttig aandenken in het Ar beidsbureau. Na afloop van het officiële ge deelte vertrokken de genodigden naar het Arbeidsbureau aan de Gro testraat, waar een en ander bezich tigd kon worden. LVII Evenals in een gezin tussen ouders en kinderen, moet in een pa rochie een sfeer zijn van groot begrip voor elkaar en van sterk ver trouwen in elkaar; d.w.z. tussen de priester(s) en de gelovigen. Een echt parochiëel leven groeit niet door voorschriften en orga nisaties. Men zou zich een parochie kunnen voorstellen die er uitziet als volgt er is een goed onderhouden en verzorgde kerk; aan de dien sten wordt veel aandacht besteed door de geestelijkheid; zakelijk- finantiëel is er een gezonde basis, vele aktiviteiten van die in een parochie denkbaar zijn, komen er tot ontplooiing; al die aktiviteiten zijn er deskundig gebundeld in één woord organisatorisch is al les bijna volmaakt. Maar al deze facetten van het parochieleven - hoe kostbaar op zichzelf ook - maken een parochie nog niet tot een centrum van zielzorg. Zielzorgelijk kan ze zelfs ondanks al die voorzieningen en organisaties een mislukking worden, als achter al die uiterlijke aspekten niet een echt menselijke verhouding leeft tussen pries tess) en parochianen, aldaar niet is een groot begrip voor elkaar, ook voor eikaars onvolkomenheden en fouten, en .een sterk ver trouwen in eikaars goede wil en bedoeling. Wil daarom een parochie zielzorgelijk zijn wat ze behoort te zijn, dan moet er zijn een liefdevol uitoefenen van hun taak door de priesters en een liefdevol meedoen van alle parochinaen. P. STEVENS Bouwpastoor St. Thomasparochie „Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 Het Belastingkantoor en het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn beide in een gebouw ondergebracht. Het arbeidsbureau kreeg onderdak in het meest rechtse gedeelte van het gebouw. De heer Mansholt zei door een gevoel van weemoed te zijn getrof fen, dat de heer van Hest, voorma lig directeur van het Arbeidsbureau, deze dag niet meer had mogen meemaken. Met veel vreugde zei hij te mogen constateren dat mevrouw van Hest wel aanwezig had kunnen zijn bij de opening. Hij noemde wij len de heer van Hest een bijzondere figuur, die in deze streek vaak in het middelpunt heeft gestaan. Ook de heer Mansholt onder streepte enkele facetten van het ar beidsbureau en de taken die het heeft te vervullen. Hij wees op het belang van de beroepskeuzevoor lichting en achtte in het belang hiervan, de verbetering van de huisvesting van het gewestelijk ar beidsbureau van grote noodzaak. Hij meende naast de schoen industrie een opbloei van de me taalnijverheid te moeten constate ren. Voor een juiste samenwerking tussen de industrie en het ar beidsbureau achtte hij het nood zakelijk dat het arbeidsbureau de beschikking heeft over cijfers en gegevens die de juiste ontwikkeling van het bedrijf weergeven. De heer Mansholt zei verheugd te zijn, dat ook de leden van de adviescommis sie deze middag tegenwoordig wa ren. Hij gaf hen de verzekering dat men in Den Haag grote belangstel ling heeft voor het werk dat door de commissie wordt verricht. De heer Braspenning, die namens de adviescommissie sprak, memo reerde eveneens de werkzaamheden én de verdiensten die de heer van Hest voor het Arbeidsbureau heeft gehad. Hij toonde zich wel enigszins ver baasd dat het prachtige nieuwe ge bouw nog steeds geen officiële ka pitein binnen zijn muren kende. „Men weet vaak niet waar men aan toe is", aldus de heer Braspen ning, „ondanks de hoogachting, die ik voor de heer Zijlmans heb, zöu- Uit de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, gepubliceerd Iin het ETI-orgaan Noordbrabantis komen vast te staan dat het inkomen van de gemiddelde Midden- en West brabander veel minder snel groeit dan dat van de doorsnee Oostbrabander. In de preriode van 1950 tot 1955 zijn de inkomens in Noordbrabant sneller gestegen dan waar in Neder land gok. Die bliksemsnelle ontwik keling is tot stilstand gekomen. Van 1955 tot 1958 groeide het gemiddeld inkomen in Nederland met 24 pro cent, in Noordbrabant „slechts" met 25 procent. Niet minder dan zes pro vincies geven een sneller of gelijke stijging te zien Friesland' 30 pro cent, Drente 31, Overijssel 26, Gel derland 27, Utrecht 28 en Limburg 25 procent. Vergelijking leert dat de provincies die in de periode 1950-'55 achterbleven bij de nominale wel vaartsverhoging in Nederland, hun achterstand in de periode 1955 - '58 hebben ingehaald. Binnen de provincie Noordbrabant is hetzelfde verschijnsel te constate ren. In de periode 1950 - 1955 was de stijging van 't gemiddeld inkomen per inwoner in Eindhoven zeer bij zonder. Daarnaast lag ook in de Ba ronie van Breda, het Land van Ber gen op Zoom, het Land van Heusden en Altena, de Maaskant en de Meije- rij de inkomensgroei boven het toch al hoge provinciaal gemiddelde. Al leen de Meijerij heeft in de jaren 1955 - 1958 die groei kunnen hand haven. De ontwikkeling in het wes ten, aldus drs. Kurstjens, staat in 't teken van de teruggang. Overigens heeft dit geleid tot een meer evenwichtige spreiding, want de inkomens in Oost-Brabant zijn altijd lager geweest (fan in centraal en W. Brabant. In 1950 bedroeg het gemid deld inkomen per inwoner per jaar in Midden- en West-Brabant 1033 gulden. Het provinciaal gemiddelde was toen 995 gulden, dat van Oost- Brabant slechts 961 gulden. In 1958 waren de gemiddelde inkomens prak tisch genivelleerd. De gemiddelde Midden- 'en West brabander verdiende toen 1819 gul den, gemiddelde Oostbrabander 1828 gulden en de doorsnee Noordbraban der 1820 gulden. WIELERCLUB DE ZWALUW De nieuwelingen en aspiranten van de Wielerclub De Zwaluw zullen zaterdag 13 april starten voor het clubkampioenschap. De wedstrijd zal plaats vinden op de Kamp- dijklaan te Vught. Heren aspiranten denk aan jullie verzet. MOOI SUCCES. Zaterdag en zondag nam de Vlijmense prof B. v. d. Ven deel aan een tweedaagse wielerwedstrijd in België. Van de Ven was de best geplaatste Nederlander op beide dagen, hij bezette de zevdende plaats. VEILING VLIJMEN 50 JAAR Geen feest met verdwijnen veiling in ver band met de nieuwe Langstraatweg De nieuwe veiling komt in het tuinbouw centrum tussen Haarsteeg en Vlijmen, maar dit zal nog wel 5 jaar duren. In alle stilte is dit grootse gebeuren voor bij gegaan. Maar des te groter het feest bij de opening van de nieuwe veilinggebouwen. NEVER DOWN - CONCORDIA 1 - 1 Voor de eerste klasse van de dameskorf bal district Den Bosch speelde Never Down tegen Concordia Haarsteeg een spannende wedstrijd, in verband met het kampioen schap. Het werd een gelijk spel, waarmee beide partijen tevreden kunnen zijn. Ook het reserveelftal van Never Down wist tegen het sterke Deuteren gelijk te spe len, 1 -1 WEDVLUCHT DE ZWALUW Zondag 14 april wedvlucht van de Post duivenvereniging De Zwaluw vanuit Vil voorde België. Aan deze wedvlucht zijn ex tra prijzen verbonden en tevens worden nog paaseieren vervlogen. Inleg 10 cent per duif, alle duiven kunnen hiervoor gezet worden. AFRICHTINGSVLUCHT De Reisduif zal met Pasen wederom een africhtingsvlucht houden, waar tevens ook een eieren-vlucht aan verbonden is. JAN VAN ENGELEN VOOR TWEEDE MAAL CLUBKAMPIOEN DAMMEN Zaterdag j.l. had in café de Vliedberg de huldiging plaats door de voorzitter van D. V. S. met het behalen van het clubkampi oenschap dammen. De heer van Engelen prolongeerde deze titel voor de 2e maal en mocht hiermee de wisselbeker weer voor een jaar in zijn bezit houden, dank zei de krachtige inspanning en sportiviteit die de kampioen aan de dag heeft gelegd in deze competitie, om zijn naaste concurrent J. v. d. Lee achter zich te laten en dank zij een beslissingspartij. Na de huldiging dankte de voorzitter voor de goede geest die onder de leden heerst. Hierna bleef men nog ge zellig bijeen tot het sluitingsuur. BERGHEM SPORT - VLIJM. BOYS Zaterdag a.s. spelen de Vlijmense Boys een uitwedstrijd; dit is de 3e achtereenvol gende, wat geen hoopvol uitstapje zal wor den bij Berghemsport, dat vooral bij thuis wedstrijden een moeilijke tegenstander is. De Boys hebben zeker succes nodig en als de inspanning is zoals zondag in Schijn- del, is alles nog mogelijk. Boys geef U Een nieuwe Kenmore is altijd iets bijzonders! En een Kenmore Spanofast meer dan ooit. Zelfstrijkend met de onvoorwaardelijke Spanofast garantie: "boord en manchetten blijven perfekt!" Natuurlijk hebben wij ook de Kenmore Tricot-Enkalon en Terlenka shirts in voorraad! I

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13