wAAlwijksc en lincjstRAAts6 couR^nt Spanjaarden in de mijnen FILMJOURNAAL Brand in woonschip Verf met voldoening C. Vm d. Leur nam afscheid bij Troked Musis Sacrum Luxor Regering had moeten ingrijpen JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! 25 TOERISTEN VERDRONKEN Churchil Amerikaans ereburger Duitse troepen in legerplaats Budel Een produkt van de Sikkens Groep Speciale maatregelen Meer luxe Ook verrijking van de geest Consumentenbond concludeert: BRILLEN VRAGEN SERVICE TWEEDE KAMER VRIJDAG 12 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 29 VIVlJi/HU lw ui IVIJU De tcho vAn het Zuióer Abonnement Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contraqtadvertenties: speciaal tarief "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet gevo De gehuwde vrouw iin het bedrijf De gehuwde werkende vrouw, is in onze moderne samenleving vooral na de tweede wereldoorlog een begrip gaan worden waarmee wij stil aan zijn vertrouwd geraakt. Dit is om tal van omstandigheden een ge lukkig feit. Wij zouden in Nederland op velerlei terrein achter zijn gebleven bij andere landen, zoals Amerika, wanneer de Nederlandse vrouw afkerig zou zijn gebleken en totaal niet gezind zou zijn geweest om, na eenmaal getrouwd te zijn, te blijven doorwerken. Het voort zetten van een administratieve loopbaan op kantoor van de gehuwde vrouw was al heel spoedig een normaal verschijnsel. Stilaan begon ook de trek van gehuwde vrouwen meer op gang te komen. Zo zelfs, dat de statistieke over 1961 aangeven, dat het aantal gehuwde vrou- wenin Nederland, dat in het arbeidsproces werd opgenomen 10% van alle gehuwde vrouwen bedroeg. meenschap, levert zij een daadwer- zullen in de plaats treden van ver ouderde opvattingen. Dit behoeft evenwel geenszins afbreuk te doen aan onze cultuur. Het is o.i. zeer wel mogelijk om binnen deze cul tuur veranderingen aan te brengen zoals boven omschreven, waardoor waarden tot de mogelijkheden be hoort. Materiële welstand behoeft niet alleen betekenis te hebben in stof felijke behoefte-bevrediging, maar kan eveneens dienen tot verrijking van de geest. Wij hopen over dit onderwerp t.z.t. nog eens terug te kunnen ko- >men. Dinsdagmiddag heeft een felle brand gewoed aan het logieschip „Arosa Sun" van de Hoogovens in IJmuiden. Op dit schip hebben de Hoogovens 200 Italianen, 80 Spaan se en meer dan 250 Nederlandse werknemers ondergebracht. De brand ontstond door kort sluiting in een TL-buis op het voorschip. Daar' is een ontvangst centrum, dat wordt gebruikt door de directie van de Hoogovens^ Vooral in dit centrum en in de daarbij behorende waranda heeft het vuur grote schade aangericht. Meer dan 200 personeelsleden van de Hoogovens waren aan boord toen de brand uitbrak. Er ontstond geen paniek. De Hoogovens stuurde bussen om de mannen van het schip te halen. Ze zijn naar het restau rant op het hoogoven-terrein ge bracht en vandaar naar vakantie centra in de omgeving. Niemand liep verwondingen op. De heer de Kort benadrukte dat de jeugd van tegenwoordig op dit ge bied rijk gezegend is, omdat mo menteel alles geboden wordt om de vakbekwaamheid eigen te maken. „Kees v. d. Leur", aldus de heer de Kort, „heeft door zelfinzicht en wils kracht veel weten te bereiken". Hij zei dat de directie vervuld was van groot respect en dankbaarheid. Hoezeer dit het geval was, bleek wel uit het feit dat de vroegere di rectie eveneens blijk had gegeven van haar belangstelling. De heer v. d. Leur kreeg van de directie 'n Men mag gerust aannemen dat dit cijfer voor 1961 nog aanzienlijk hoger ligt en dat ook in de komen de jaren steeds meer gehuwde vrouwen hun weg naar het bedrijf zullen vinden. Dit is meer dan be grijpelijk. De nationale productie immers is afhankelijk van het be schikbare arbeidspotentieel. Nu is ons land de vraag naar ar beidskrachten zo groot geworden, dat de industrie in toenemende ma te een beroep zal moeten doen op de gehuwde vrouw. De industrie ziet zich dan tevens voor het feit ge steld dat van haar kant speciale maatregelen getroffen moeten wor den. Zo zal van een aantal gehuw de vrouwen niet verwacht kunnen worden dat zij hele dagen werken, maar wel bijvoorbeeld halve dagen of enkele uren per dag. Door een keuze-mogelijkheid open te laten in de werktijden, zal de zorg voor de huishouding en het gezin niet in 't gedrang hoeven te komen. Daarnaast zal het onvermijdelijk zijn dat ook de overheid enige voor zieningen gaat treffen, om zó het werken voor de gehuwdë vrouw aantrekkelijk te maken. Er zijn op dit terrein reeds enige maatregelen genomen, zoals de vaststelling van van een bedrag van 600, dat voor de gehuwde werkende vrouw belas tingvrij is. Bovendien worden de bedragen boven de 600 (met een maximum van 2000) slechts voor 1/3 deel belast. Om van een hoge navordering bespaard te blijven, zal door het bedrijf de verschuldig de belasting wekelijks worden in gehouden. Een tweede interessante maatre gel is de aanpassing van de vrou wenionen aan de lonen van de man nelijke werknemers in de industrie. Binnen afzienbare tijd zal de vrouw reeds 85% van het salaris van haar mannelijke collega verdienen. Het gezin, waarvan ook de moe der werkt, zal niet alleen in staat zijn om zich wat meer luxe te per mitteren zoals de aanschaffing van moderner huishoudelijke artikelen of een nieuw interieur, maar zij zal tevens in de mogelijkheid worden gesteld om zich geestelijk te ver rijken. Aangenomen mag toch worden dat door de televisie bij een groot aantal mensen belangstelling wordt gewekt voor vele dingen, die vroe ger voor hen onbekend bleven. Is die belangstelling eenmaal aange kweekt en wil men zijn kennis uit breiden, bijvoorbeeld door middel van goede boeken of bezoeken aan schouwburg of musea, dan bestaat die mogelijkheid omdat nu de beurs een grotere financiële draagkracht heeft. Maar ook sociaal gezien, heeft het werk van de gehuwde vrouw grote waarde, immers als zij haar arbeid en kennis in dienst stelt van de ge- kelijke bijdrage aan de nationale welvaart. Zo vaak wordt Duitsland ten voor beeld gesteld waneer het gaat over hoge lonen. Dit land heeft inder daad een zeer grote welvaart be reikt, echter mede dank zij 't feit dat van elke 100 gehuwde vrouwen er 25 hun aandeel hebben in het ar beidsproces. Dat Nederland nog min of meer schoorvoetend deze weg betreedt, is gezien de bestaande een versteviging van de culturele normen en gebruiken niet zo ver wonderlijk. Wij leven echter in een tijd die sterk evolueert en die Eu ropees gezien niet meer te stuiten valt. Andere normen en gebruiken Woensdagmiddag 3 april heeft de heer C. v. d. Leur, voorheen schoenontwerper en modeleur, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid geno men zowel van de directie als van het voltallige personeel. Alvorens de verschillende spre kers aan het woord kwamen, werd op verzoek van de heer v. d. Leur de heer E. v. d. Hammen herdacht, die ongeveer 4 weken geleden, na meer dan 38 jaar bij Troked werk zaam te zijn geweest, is overleden. Namens de directie voerde de heer J. de Kort het woord, die uitgebreid de grote verdiensten van de heer v. d. Leur naar voren bracht. De heer de Kort noemde de heer v. d. Leur een werker van het eer ste uur, die lange tijd onafgebroken zichzelf in dienst van het bedrijf heeft gesteld. Hij meende dat de scheidende in zijn hoedanigheid van ontwerper-modeleur 'n sleutelposi tie in het bedrijf had weten te krij gen, mede door het feit dat hij zijn taak met groot vakmanschap steeds wist te volbrengen. De heer de Kort wees op de moei lijke dertiger jaren, die gepaard gingen met werkeloosheid en eco nomische moeilijkheden „Vooral in die jaren", zo betoogde hij, „heeft de heer v. d. Leur er toe bijgedra gen dat het bedrijf zich staande kon houden". Hij wees tevens op het feit dat in die vroegere jaren er een groot gemis bestond aan vakopleidingen. cadeau onder couvert aangereikt. Mevrouw v. d. Leur werd aange naam verrast met een prachtig ge vulde bloemenbak. Namens alle werkmeesters voerde een neef en naamgenoot van de scheidende modeleur, de heer C. v. d. Leur, nog 't woord. Hij bracht zijn waardering tot uiting voor de prettige samenwerking en de col legialiteit die de werkmeesters van hem steeds hadden mogen ondervin den. Namens hen, bood hij een ro kertje aan, terwijl mevrouw v. d. Leur werd verrast met een bos tul pen. In een persoonlijk woord bracht hij dank voor de hulp en de vriendschap die hij had mogen on dervinden, vooral toen hij de taak van de scheidende modeleur ging overnemen. Namens de vier naaste medewerkers van de modeleur-af- deling kreeg de heer v. d. Leur nog een rokertje aangeboden. Ook de heer J. Klerks richtte nog een per soonlijk woord tot de heer v. d. Leur. Als teken van vriendschap bood hij een fles geestelijk vocht aan. Mevr. v. d. Leur kreeg bloe men aangeboden. Namens het personeel werd tot slot 't woord gevoerd door de heer L. Pullens, die de scheidende een kist sigaren aanbood. Na afloop hiervan bleef het ge zelschap nog enige tijd bijeen om onder het genot van een verfrissing het verleden nog eens op te rake len. We hebben blijkbaar een voorspel lende geest gehad, toen we in ons nummer van 1.1. vrijdag schreven dat 250 stakende Spaanse arbeiders op de trein naar huis waren gezet. Dit is toen niet gebeurd, want ze kregen nog tot maandag bedenktijd en in die tussentijd is er druk onder handeld door de directie der Staats mijnen, de Spaanse consul en een spe ciale afgevaardigde die uit Madrid was overgekomen. Maar de onderhandelingen hebben niets uitgehaald en ze zijn nu wer kelijk vertrokken, n.l. 164, terwijl er 33 blijven en nóg 100 zich bedenken. De klachten en eisen stapelden zich op en de Spaanse couranten schelden niet mals op de mijndirectie en er zijn dan ook werkelijk wel enige klachten, die vermoedelijk opgelost zouden kunnen zijn. Een ambtenaar van Sociale Zaken deelde mee, dat de Ned. regering aan Spanje had voorgesteld een gemeng de commissie te benoemen, om de moeilijkheden met de Spaanse arbei ders, ook in de textiel, te bespreken en op te lossen. Daarop is nooit ge reageerd. Intussen denkt men dat vele Spaan se arbeiders Nederland zullen verla ten en zich geen nieuwe laten aanne- 23 Franse vrouwen vrouwen en 'n Franse priester zijn omgekomen bij overstromingen nabij de tientallen eeuwen oude stad Petra in Zuid-Jor danië. Volgens de Jordaanse onder minister van buitenlandse zaken kon den maandag slechts twee van de groep van 25 Franse toeristen uit de overstroming gered worden. Een Li banese chauffeur en een Jordaanse gids, die de toeristen vergezelden, zijn eveneens omgekomen. De heer J. de Kort (rechts) overhandigde namens de directie van A. J. de Kort een cadeau onder couvert aan de scheidende C. v. Leur. HOC HZEITNACHT IM PARADIES Wie probeert de inhoud van een Weens operetteverhaal weer te ge ven, beseft eigenlijk meteen al, dat zoiets onbegonnen werk is. Want waar het om gaat, de zang, de ro mantiek, de gehele muziekale sfeer, dat valt op papier niet weer te ge ven. En dat is bij deze film met een bruidsnacht met complicaties in rijke mate het geval. 5\=KlNGiSss DE BETERE VIRGINIA De regering is in gebreke geble ven. Zij had de prijsstijging voor groenten kunnen en moeten rem men door de uitvoer te beperken tot het peil van andere, minder ab normale jaren. Tot deze conclusie komt de Ne derlandse Consumentenbond in zijn maandblad. In het artikel wordt er wel van uitgegaan, dat er in Prin- cipe niets aan te doen is, dat bij grotere vraag de prijs stijgt en dat de hoge prijzen een normaal ge volg zijn van de schaarste. De Con sumentenbond meent evenwel, dat de situatie in Nederland zo is, dat de consumenten er recht op heb ben, dat de regering maatregelen neemt om de prijsstijgingen te be teugelen, wanneer in tijden zoals deze de prijzen zeer hoog oplopen. Zo had de regering de uitvoer van kool moeten afremmen, want dan zou er meer voor Nederland beschikbaar zijn geweest. De teelt van kool is zeer speculatief. Van wege het grote risico dat de kool telers lopen, is het op zichzelf re delijk, dat ze behalve slechte ja ren ook goede jaren, zoals dit, mee maken, aldus de Consumentenbond, die constateert, dat zodra de telers een slecht jaar hebben, de regering bijspringt. „Hetgeen nu gebeurt, is dat alle kwade kansen voor onze rekening komen en de goede alleen aan de telers toevallen", aldus het artikel in het maandblad. Sir Winston Churchill is gister avond tijdens een plechtigheid in de tuin van het Witte Huis uitge roepen tot ereburger van de Ver enigde Staten. De plechtigheid was via de satelliet Relay ook in Neder land prachtig te zien. Voordat hij Sir Winston erebur ger verklaarde, ondertekende pre sident Kennedy het wetsontwerp, dat met algemene stemmen door beide huizen was goedgekeurd. Hij hield vervolgens een toespraak, waarin hij de oude Britse staats man, die de plechtigheid tezamen met zijn vrouw bij het televisietoe stel in Londen volgde, de meest ge ëerde en rechtschapen figuur noemde, die de geschiedenis van onze tijd kent. De Britse oud-premier liet zich op de plechtigheid vertegenwoordi gen door zijn zoon Randolph en zijn kleinzoon Winston. In een boodschap zei Churcill: „Ik heb vele vriendelijkheden van de Ver enigde Staten ondervonden, doch de eer die u mij thans geeft is on overtroffen. Ik aanvaard haar in grote dank en genegenheid. Dr. Hansen, die jarenlang bij de revue heeft gewerkt, wil trouwen met de dochter van een industrieel. Daar hebben we het vertrouwde paar: Peter Alexander en Waltraut Haas! (Kon het na „lm weissen Rössl" en „Die Fledermaus" ook anders?) Natuurlijk is er dan de boze ster van de revue, in dit geval Marika Rökk (wie zou iets anders verwachten), die eigenlijk met de charmante Dr. Hansen had willen trouwen. Zij besluit, en de lach wekkende situaties liggen al weer voor de hand, hem op zijn huwe lijksreis te volgen en hem het le ven zo moeilijk mogelijk te maken. Hoe dat allemaal afloopt laat zich wel raden. De dwaze inhoud van deze operettefilm is dan ook niet meer dan een graag geaccepteerde excuus voor een bonte reeks van hartveroverende melodiën en an derhalf uur bijzonder licht te - ver teren amusement. Zaterdag, zondag, maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. HIER BEN IK, HIER BLIJF IK In deze film laat Catarina Valente zich weer eens op haar „paasbest" zien. In een dol-komische film vol nog komische verwikkelingen zingt zij een serie bekende liedjes. Het is een sprankelende showfilm, die Catarina met vele andere beroemde sterren in posities brengt waar U zich tranen om zult lachen. Ie en 2e Paasdag om 3 uur voor eenieder die van lachen houdt en die eens echt gezellig uit wil zijn. LIFT NAAR DE MISDAAD Albert Herbin komt de avond voor Kerstmis in z'n geboorteplaats terug. In een restaurant maakt hij kennis met een jonge vrouw die met haar dochtertje zit te eten. Hij voelt zich dadelijk tot deze vrouw aangetrokken, en zij gaan samen naar de bioscoop. Dan brengt hij haar naar huis, en zij vertellen el kaar hun levensloop. Zij was ge trouwd met een man die een druk kerij bezit, en boven welke druk kerij zij nu haar woonhuis heeft. Zij gaan nog even uit en als zij thuis komen vinden zij haar man, die zelfmoord heeft gepleegd. Zij wil de politie waarschuwen, maar dan bekent hij dat hij zijn eigen vrouw heeft vermoord. Hij gaat weg, maar volgt haar als zij naar de kerk gaat. Daar valt zij flauw, en hij brengt haar weer naar huis, OPTICIÉN WAALWIJK waarna hij weer weggaat. Hij blijft echter op haar wachten en zijn ge duld wordt eindelijk beloond, als zij haar huis ingaat met een andere man. Hij glipt mee naar binnen, en dan hoort hij een vreselijke gil, de stem van de man: "Niets aanraken ik zal de politie bellen". Hij wil 't huis uitvluchten, maar kan de deur niet meer open krijgen en in paniek vlucht hij naar boven. Dan ontwikkelt de film zich in een ver rassende climax, waarover wij U niets zullen vertellen. dat moet U zelf maar gaan zien, als U van spanning houdt. In de hoofdrollen spelen Robert Hossein, Lea Massarien Maurice Biraud. Toegang 18 jaar. Zaterdag 8 uur, zondag 6 en 8.30 uur. THE LADIES MAN The ladies man is Jerry Lewis en 30 aantrekelijke jongedames. De dwaasheden van Jerry, de koning der komieken, die verzeild raakt in een pension vol met knappe meis jes, veroorzaken genoeg hilariteit om zelf de meest verstokte zuur pruim aan het lachen te brengen. In zijn viervoudige rol van produ cent- regisseur-schrijver en hoofd rolspeler heeft Jerry Lewis al zijn enorme energie en talent bijeen ge bracht. The ladies man, is z'n méést ambitieuze film, die hij ooit ge maakt heeft. Het heeft, behalve de cast met beroemde namen en gast sterren, de extra attractie van de meest originele set, die ooit bin nenshuis voor een film vervaar digd werd. „Ik heb mijn eigen theorie over het maken van films" zegt Lewis. „Geef het publiek goed amusement, waar ze om kunnen lachen en waardoor zij zich geluk kiger gaan voelen, en het kan niet misgaan". Deze formule heeft in derdaad spectaculaire resultaten gehad. Jerry Lewis is een van de weinige sterren in Hollywood, die kan verklaren, dat hij nog nooit 'n film heeft gemaakt, waar geld bij moest. Maandag en woensdag kan er dus weer gebulderd worden met Jerry Lewis, en naast hem Helen Haubel, Pat Stanley e.a. plus dertig heel mooie meisjes. Met 102 tegen 8 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de over eenkomst met West-Duitsland goed gekeurd, waardoor later dit jaar rond drieduizend Duitse militairen - meest rekruten - in Budel zullen worden ge legerd. Op de tribune werd „schan de" geroepen en „Auschwitz". Een man riep „Ze hebben mijn vader vermoord". De kamerleden die over dit onder werp spraken, gaven allen uiting aan hun misnoegen, maar meenden niet anders te kunnen stemmen, daar ook Duitsland evenveel Nederlandse troe pen herbergt voor oefenning en dit in verband met de Nato noodzakelijk was.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5