wAALwijkse en LanqstRAAtse couR^nt Raad verstrekte geldlening van f 210.000.- aan Stichting Cultureel Centrum in Loon op Zand Gemeenteraad Loon op Zand Zondag, Eerste Paasdag, opent de Efteling zijn poort JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Ook stichting Jeugdbelangen in St. Jozefparochie Kaatsheuvel kreeg volle medewerking UW GELUK verlovingsringen Weer grote brand in Amsterdam Pauselijke zegen op Eurovisie Geen sympathieke geste Meer hulp Verdeling woningwetwoningen Raad-perikelen Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS R.K. Handbalver. D.E.S.K. ouder-avond VRIJDAG 12 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 29 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De gemeenteraad van Loon op Zand heeft er dinsdagavond dik de tijd voor genomen, om zich door de 28 punten tellende agenda heen te werken. Inclusief een korte koffiepauze die loco-burgemeester v. Rooij had ingelast om even op verhaal te komenduurde de raadsvergade ring bijna drie en een half uur. Vooral het voorstel tot het verstrekken van een hypotheek aan de Stichting Cultureel Centrum in Loon op Zand gaf aan sommige raads leden aanleiding uitgebreid in te gaan op hetgeen B. en W. in het pee- advies naar voren brachten. Een gelijksoortig lot was het voorstel tot het bouwen van woningwetwoningen beschoren. zou zijn. Hij merkte bovendien op, dat de eisen die G.S. aan de Kaats- heuvelse sporthal stellen moeilijk te realiseren zullen zijn, omdat het col lege van Gedeputeerde Staten een sluitende exploitatie-opzet verlangt, waarvan tot op heden nog geen sprake kan zijn. Hij toonde zich eveneens een exclusieve De Stichting Cultureel Centrum in Loon op Zand heeft onlangs het voornemen opgevat om het parochie huis van het kerkbestuur aan te ko pen en - na verbouwing en uitbrei ding - in te richten als jeugdcen trum annex sportzaal. Behalve voor het jeugdwerk ligt het tevens in de bedoeling, het centrum ook te gebrui ken voor culturele doeleinden, zoals het geven van toneel-, muziek- en filmvoorstellingen. Voor het verwezenlijken van dit plan heeft de stichting de hulp inge roepen van de gemeente. Deze me dewerking zou, aldus het schrijven van de Stichting, moeten bestaan in het verstrekken van een tweetal hy pothecaire leningen, waarvan de eer ste - groot f 90.000 - bestemd wordt voor de aankoop van het bouw werk, de verbouwing en de inrich ting, terwijl de tweede lening, groot f 120.000, zal worden aangewend voor de bouw van een sporthal. Het ligt in de bedoeling dat eerst het jeugdcentrum tot stand zal ko men, terwijl dan later gedacht kan worden aan de verwezenlijking van de sporthal. Uit de stukken, die de stichting het gemeentebestuur heeft kunnen overleggen, is vast komen te staan, dat voor het jeugdcentrum een slui tende exploitatie mogelijk is, hetgeen inhoudt, dat de betaling van rente en aflossing nagenoeg geheel verzekerd is. Ondanks de vele schone woorden die 't stichtingsbestuur in hun schrij ven hadden vastgelegd en het „slui tende pre-advies" dat de raadsleden hierover kregen toegezonden, bleken er bij de raadsleden nog al wat be zwaren te bestaan tegen de verstrek king van de lening. De heer van Nieuwstadt vond het tegenover Kaatsheuvel geen sympa thieke geste wanneer Loon op Zand met de verwezenlijking van de plaat selijke sporthal Kaatsheuvel net even voor zou zijn, ondanks het feit, dat de gemeente, Kaatsheuvel al twee jaar een goedgekeurd plan voor een sport hal ergens in de kast heeft liggen. De heer van Nieuwstadt meende, sprekende over het Kaatsheuvelse plan, dat de opzet hiervan niet deug de. Vooral omdat bij de plannen geen rekening werd gehouden met een te creëren toeschouwersaccomodatie, waardoor toezegging van een rijks subsidie beslist geen kans maakte. Voorzitter van Rooij toonde zich niet zo ongerust over de Loonopzand- se plannen. Hij zei het niet zo be zwaarlijk te vinden, wanneer Loon- op Zand, Kaatsheuvel in deze voor voorjaarscollectie DE BETERE VIRGINIA SCHOEN EN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk voorstander om het plan Kaatsheuvel nog eens te herzien. De heer v. Nieuwstadt zei zich op voorwaarde, dat deze herziening in derdaad eerdaags zou plaats vinden, accoord te kunen verklaren met het voorstel. De heren IJpelaar en van Elshout vreesden dat er te weinig waarbor gen voor de gemeente bestonden dat de Stichting inderdaad stipt hun af lossing zou nakomen. Wethouder Beerens wist beide raadsleden na veel moeite te overtuigen van de nood zaak dat Loon op Zand een betere accomodatie beslist nodig heeft. Hij meende dat de jeugdbeweging en de harmoniegezelschappen met dit ge bouw bijzonder gediend zouden zijn, temeer daar in Loonopzand geen en kele behoorlijke accomodatie aanwe zig is. Heel wat minder ongerust, toon den de raadsleden zich over het voor stel van B. en W. om aan de Stich ting Jeugdbelangen van de parochie St. Jozef in Kaatsheuvel een geld lening onder verband van eerste hy potheek te verstrekken. Hier beschikt het bestuur van de Stichting over een terrein, waar het jeugdclubhuis kan worden opgetrok ken. Uit een door de stichting inge steld onderzoek is gebleken, dat bij de jeugd aan een dergelijk jeugdcen trum dringende behoefte bestaat. Voor realisering van de plannen wendde het bestuur zich tot het ge meentebestuur, om medewerking te vragen bij de realisering van haar plannen. Deze medewerking zou dan moeten bestaan in het verstrekken van een geldlening van f 15.000. Het totale bedrag dat de bouw van het clubhuis zal gaan vergen bedraagt f 35.000. Hiervan kan door de Stichting zelf'n bedrag van f 15.000 gefourneerd worden. Ook voor de inrichting zal het ge meentebestuur geen enkele zorg hoe ven te dragen, omdat door particu lieren een fonds is gevormd voor de inrichting van het clubhuis. De le ning, die ter volstorting van dit fonds door een parochiële instelling is ver strekt, is het stichtingsbestuur rente loos aangeboden. Tot slot verleent ook het kerkbe stuur van de parochie St. Jozef de nodige medewerking via een jaarlijk se subsidie, om zodoende de lasten te kunnen dekken. De heer van Elshout merkte direct op, dat dit voorstel wel te aanvaar den was, vooral, omdat het gevraag de bedrag hier niet zo hoog oploopt, bovendien meende hij te moeten op merken, dat de belangen van de jeugd met de bouw en inrichting van een dergelijk clubhuis uitermate zou den zijn gediend. Hij deed zelfs het gemeentebe stuur het voorstel, om deze stichting ook op andere wijze te hulp te ko men. De voorzitter meende met het oog op de begroting, dat men be zwaarlijk te hard van stapel kan lo pen. Bovendien bestaat de verwach ting, dat ook de parochie St. Jan en de parochie Berndijk eerdaags met een dergelijk voorstel bij het gemeen tebestuur zullen komen aankloppen. Hij betoogde dat 't gemeentebestuur eerst de ontwikkeling maar eens moest afwachten, temeer, daar, naar hij zei, de parochie St. Jozef nog grootsere plannen koestert. Zoals was te verwachten kreeg het voorstel van het college van B. enW., ter verdeling van de 56 woningwet woningen over de gemeente, behoor lijke aandacht. Deze keer kwamen de vragen van de heer Bossers, die zei zich helemaal niet met het voorstel van het college van B. en W. te kun nen verenigen. Gedeputeerde Staten hebben aan de gemeente Kaatsheuvel voor 1963 56 woningwetwoningen toegewezen. In dit contingent zijn begrepen 24 woningen ter vervanging van een even zo groot aantal te slopen nood woningen. Zo zullen in de van Salm- Salmstraat 10 woningen moeten wor den afgebroken, in de Horst 9, in de Mgr. Völkerstraat 4 en aan de Bern- sehoef 1. In verband hiermee gaf het college de voorkeur het contingent zó te verdelen, dat er 14 woningen in Loonopzand in twee blokken van 7 vóór de noodwoningen aan de van Salm-Salmstraat kunnen worden ge bouwd en 42 woningen in Kaatsheu vel en wel 12 aan de van Edenstraat, 10 aan de van DeySselstraat, 5 aan de Langendijkstraat en 15 aan de Mgr. Zwijsenstraat. Het was, zoals gezegd, de heer Bossers, die fel tegen het voorstel ageerde. Hij betoogde, dat het vorig jaar was beloofd dat aan de Loonse- dijk woningen zouden worden toege wezen. Vooral door het verloren gaan voor verdere bewoning van een drie tal woningen aan de Loonsedijk, vond de heer Bossers het niet meer dan re delijk dat er 2 woningwetwoningen aan de Loonsedijk zouden worden- toegewezen. De voorzitter betoogde, dat zowel de situatie in Kaatsheuvel als in Loonopzand nog veel benarder is. Bo vendien zei hij zich te herinneren, dat er aan de Loonsedijk lang twee wo ningen hebben vrij gestaan, waarvoor moeilijk een candidaat gevonden kon worden. De heer Bossers vroeg de steun van Er is druk gekout en gepraat tij dens de gemeenteraadsvergadering woensdagavond. Niet dat het onge zellig was, maar wij hadden achter de perstafel toch wel de indruk dat tal van vragen niet gesteld hadden hoe ven te worden wanneer door de raads leden thuis de pre-adviezen waren doorgenomen. ,,Het roept om wraak", zei een van de raadsleden toen de loco burgemeester in zijn functie van voor zitter opmerkte, dat men er nu een maal niet onder uit kan noodwonin gen te slopen, die nog goed bewoon baar zijn. Wie doet daar wat aan? Raadslid Bossers meende, ondanks het feit, dat hij de gehele raadsver gadering wegens bijzondere omstan digheden niet kon bijwonen, zijn presentiegeld nog nooit zo duur Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen* BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen verdiend had als deze avond. Steeds maar opvechten tegen de bekende bierkaaien, valt dan ook beslist niet mee. Dat krijg je als je altijd alleen staat een hopeloze taak Het vroeger naar huis gaan werk te aanstekelijk. Goed voorbeeld doet immers goed volgen. Opeens bleken meerdere raadsleden gegronde haast te hebben. Maar wat doe je als straks de bij na laatste bus" voor je neus richting het zuiden schiet. Trouwens die ge hele B.B.A.-geschiedenis en de -ver bindingen die er aan vastgeknoopt zitten is een hopeloze boel. „Bij de konijnen af"merkte een raadslid op, terwijl uit een andere hoek de op merking werd gelanceerddat de ge meente nu maar eens moest zien dat ze wat aandelen van de B.B.A. op kocht. Ja, dan hebben we misschien ook een vinger in de (gloeiend hete) pap. Overigens wordt die pap niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend, zegt het spreekwoord. Waarmee wij maar willen zeggen.dat een verho ging van het vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein, niet wil zeggen, dat de ge meente Loonopzand binnen afzien bare tijd zal zijn drooggelegd. Of het borreltje duurder gaat worden, zul len we maar aan de kasteleins over laten. Hetgeen dan overigens nog geen reden is om de paasdagen in mineurstemming tegemoet te gaan. drie raadsleden om het voorstel „2 woningen toe te kennen aan de Loon sedijk", in de raad te kunnen lan ceren. Niemand van de aanwezigen bleek evenwel bereid de heer Bossers te steunen, zodat zijn voorstel ook geen doorgang kon vinden. Ten einde raad merkte de heer Bos sers nog op dat men in Kaats heuvel toch altijd nog de mogelijk heid open heeft woningen te laten bouwen door bouwverenigingen. Van verschillende zijden kreeg de heer Bossers hierop te horen dat de be woners van de Loonsedijk ook in de gelegenheid waren van deze bouw vereniging woningen in Kaatsheuvel ter beschikking te krijgen. De voorzitter besloot met te zeggen dat hij begrip had voor de moeilijk heden van de Loonsedijk, maar dat er geen ruimte bestond om nu aan de Loonsedijk woningen toe te wijzen. Hij zei gaarne te beloven, het vol gend jaar twee woningen aan de Loonsedijk toe te wijzen. De overige raadsleden konden zich hiermee niet accoord verklaren, zodat de voorzit ter een eind aan de discussie moest maken door te zeggen: „De beslis sing hierover blijft toch aan de raad". Onze ringen dragen moderne van STASSAR STATIONSSTRAAT. WAALWIJK tende knuppeltje-uit-de-zak. Het geheugen van de liefhebbers der verhalen van An dersen en Grimm zal hier worden opgefrist door attributen, welke in deze sprookjes 'n belangrijke rol hebben gespeeld. Deze voor werpen zullen in vitrines worden tentoon gesteld, voorzien van fragmenten uit het verhaal in keurig middeleeuws handschrift. We noemen o.a. „spiegeltje, spiegeltje, aan de wand", het muiltje van Assepoester enz. Ook de gigantische speeltuin heeft er 'n attractie bij in de vorm van 'n ponymanege met wagentjes. Eveneens een nieuwigheid is de volgende vondst. Om de aandacht ook buiten het na tuurpark op De Efteling gevestigd te hou den, komen er dit jaar een grote serie gra- mofoonplaten met sprookjes, alsmede tot kinderhoorspelen bewerkte sprookjes op de markt. Voor de eerstkomende jaren staan echter enkele spectaculaire nieuwe attracties op 't programma, waaraan thans reeds druk wordt gewerkt. De inhoud blijft voorlopig nog 'n geheim. Vorig jaar bezochten, ondanks de minder geslaagde zomer, meer dan 'n miljoen be talende bezoekers het park. De directie heeft goede verwachtingen, dat men dit jaar opnieuw dicht in de buurt van dit cijfer zal komen. Gewoontegetrouw zal het natuurpark De Efteling op eerste paasdag weer z'n poorten openen. Deze week zullen de wegwijzers met de bekende kabouterfiguren, voorzien van een gloednieuw kleurtje, weer op hun vaste standplaatsen verschijnen om de vreemdeling de richting aan te geven naar Nederlands grootste en drukst bezochte re creatieoord. Ook de gemeentelijke plant soenen in de omgeving wijzen er op dat het seizoen in aantocht is. Het vaste personeel heeft er voor gezorgd dat het park bij de opening weer 'n fris aanzien zal geven, want alle attracties heb ben tijdens de lange rustperiode een gron dige revisie ondergaan en alles wat daar voor in aanmerking kwam, is door middel van de verfkwast in 'n fris nieuw kleed ge stoken. Met opzienbarend nieuwe vondsten zal de bezoeker dit seizoen nog niet geconfron teerd worden. Dat wil niet zeggen dat alles bij het oude is gebleven. De creatieve en technische leiding blijft actief om de be langstelling levendig te houden en zo mo gelijk op te voeren. Zo wordt het sprook jesbos o.a. met een sprookjesmuseum ver rijkt, dat ingericht wordt in het oude ge bouwtje, waarin de onzichtbare kleren van de keizer te bezichtigen waren en het geke- Het lovend voorbeeld dat vorig jaar door de jeugdcommissie van de Handbalvereniging DESK werd ge nomen door het houden van een ouder-avond, werd ook dit jaar door deze jeugdcommissie voortgezet met een dergelijke avond op 5 april jl. in de kleine zaal van Hotel Smit, waar de ouders weer een gevari eerd programma werd geboden. De Handbalvereniging Desk geeft hier mee blijk zich terdege bewust te zijn van het belang, de ouders van haar leden kennis te laten nemen van haar vereniging en dat zo'n avond ook bij uitstek geschikt is om het contact met de leden via de ou ders te verstevigen. Jammer dat er nog zoveel ouders het belang van zo'n avond niet in zien. Toch was er dit jaar tegen over vorig jaar in de opkomst eni ge verbetering te bespeuren en dat geeft de burger weer moed, en voor de jeugdcommisie van de handbal ver. D.E.S.K. zeker alle reden om op de ingeslagen weg voort te gaan. Nadat de voorzitter van de jeugd commisie, de heer A. Ebbing Sr., de aanwezigen hartelijk welkom had geheten en de hoop uit sprak, dat deze avond voor allen vruchtdragend mocht zijn, werd door hem de aandacht gevraagd voor twee jeugd-groepen, welke 'n demonstratie zouden geven van enige trainings-oefeningen. onder leiding van trainer Dhr. Snep scheut. Dit jong volkje in sportenue ge stoken gaf een aardig stukje oefen stof weg, dat door de aanwezige met grote aandacht werd gevolgd en met hartelijk applaus werd be loond. Hierna werd het woord verleend aan de geestelijke adviseur Pastoor Simkens, die er o.m. de nadruk op legde, dat het, met de belangstelling van de ouders voor hun kinderen tegenwoordig zo bedroevend was gesteld. Uit gemakzucht en om de handen zoveel mogelijk vrij te hou den, wordt de opvoeding van hun kinderen meer aan anderen over gelaten. Dit komt ook vaak voort uit een soort onmacht door de te genwoordige tijdsomstandigheden, doch men onderneemt vaak geen enkele poging om aan de opvoedng deel te nemen. De kinderen wor den zo vlug mogelijk naar school of vereniging gestuurd om er maar vanaf te zijn, en de ouders hebben zo goed als geen deel aan de bege leiding naar de volwassenheid. Pastoor Simkens zag in de sport vereniging, in dit geval de Hand balver. D.E.S.K., een prachtig mid del om ook via deze weg tot de vol wassenheid te komen, maar dit mag niet gaan zonder de belangstelling van de ouders. Vervolgens gaf de voorzitter, de heer Vlak, enige toelichting op de organisatie in en buiten de vereni ging, waarbij de aanwezigen wer den geconfronteerd met de vele werkzaamheden aan een sportver eniging verbonden en de zorg van het bestuur, vooral op de dag van vandaag, om de leden aan de ver eniging te binden. Er dient regelmatig een actueel clubblad te verschijnen. Uitstapjes moeten er worden gemaakt, verder St. Nicolaas-avond, club-avonden, bals voor de ouderen.Kortom veel neven-activiteiten om de goede geest te bewaren en daarnaast nog de prestaties op peil te houden, welke een goede training vereist. Dit alles brengt veel kosten met zich mede, welke door verschillen de acties moeten worden opgevan gen en hij vroeg de aanwezigen om deelneming aan de sportoto en oudpapieracties via de vereniging. Hij sprak zijn spijt uit over de ge ringe belangstelling van de ouders bij wedstrijden, daar hij hierin toch zo'n bij uitstek geschikt middel zag voor de ouders om het contact met hun kinderen te verstevigen. Aandacht werd ook gevraagd voor de jeugdleiders, die geen lichte taak in de vereniging heb ben waaraan thans grote behoef ten is gaan bestaan door het steeds meer toenemen der jeugdleden. De Heer van de Ven, secretaris, richtte zich over dit onderwerp tot de aan wezigen en vroeg tips in deze rich ting. De gehele avond werd omlijst door het cabaret v. d. Hoven uit Waalwijk, dat vooral na de gedach- tenwisseling voor een prima stukje muziek zorgde en met een voor dracht de stemming er prima wist in te houden. Weer woedde dinsdagavond een enorme brand in Amsterdam. Het hoofdgebouw van de voormalige Bei erse Bierbrouwerij werd totaal ver woest. Dit 100 bij 25 meter grote gebouw tussen de Weesperzijde en de Wibautstraat brandde in enkele uren volkomen leeg en de wind joeg de vlammen zo ver weg, dat de buurt bewoners met emmers water hun bal kons en kozijnen nat hielden of de wacht op het dak betrokken. In de „Beierse" waren enkele tien tallen bedrijfjes gevestigd, onder meer een schildersatelier, een meu belmakerij, een verspuiterij, een hout handel, een confectiebedrijf en enke le kantoren. Een deel van de oude vesting was in gebruik bij de dump handelaar Simon Speyer, die er voor tienduizenden guldens aan dumpgoe deren - vooral textiel - had liggen. De schade wordt geschat op drie miljoen. In twaalf Europese landen zal de televisie-uitzending te zien zijn van de zegen, die paus Johannes op Eer ste Paasdag aan de wereld zal geven. Het Eurovisieprogramma van het St. Pietersplein zal op 14 april be ginnen om 12.25 uur West-Europese tijd en zal 20 minuten duren. In die periode zal de paus zijn zegen ,,Ur- bi et orbi" uitspreken. De twaalf landen zijn Engeland, Frankrijk, Ierland, West-Duitsland, Zwitserland, Luxemburg, België, Oostenrijk, Nederland, Spanje, Por tugal en Italië.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9