Gemeenteraad Waalwijk Donderdag gemeenteraadsvergidoring College van B. en W. handhaaft standpunt ten aanzien straatnaamgeving Laageinde 1 Jaarvergadering Boerenleenbank Baardwijk DE KLOOF BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN 1962 was voor de bank een zeer gunstig jaar DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 APRIL 1963 Enkele kleine wijzigingen zullen worden aangebracht 2] (naam wordt gewijzigd in Boerenleenbank Waalwijk) Donderdagavond 25 april komt de gemeenteraad van Waalwijk om half acht 's avonds in openbare ver gadering bijeen voor het behande len van onderstaande agenda. 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 28 maart 1963. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van hon denbelasting, inhoudende een delegatie als bedoeld in artikel 301 der gemeentewet. 4. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling, als exploi tatievergoeding over 1962, be schikbaar te stellen ten behoeve van het openbaar gewoon lager onderwijs. 5. Voorstel tot toekenning van pre mies op de voet van de premie regeling woningverbetering en -splitsing 1953. 6. Voorstel tot vaststelling namen TITULATUUR HANDHAVEN Door het college wordt in een ad vies aan de gemeenteraadsleden ge steld dat, ondanks dat er een her nieuwd zorgvuldig beraad heeft plaatsgevonden, slechts kan worden overgegaan tot enkele kleinere wij zigingen. Met betrekking tot het gebruik van de titulatuur bij de voorgestel de straatnamen van staatslieden, handhaaft het college zijn stand punt, dat de titulatuur dient te wor den aangehouden enerzijds ter voor koming van zeker niet denkbeeldige verwarring met andere naamgeno ten en anderzijds, omdat het college meent, dat de betrokkenen er recht op hebben dat de titulatuur wordt vermeld. Het college is bovendien de mening toegedaan dat hier spra ke is van een dermate korte toe voeging, dat deze bij de lengte van de naam geen enkele rol van be tekenis speelt. Wat de keuze betreft van de na men van de staatslieden, meent het college er op te moeten wijzen dat het voorstel van enkele raadsleden, om uitsluitend bij de jeugd en bij de bevolking bekende namen te ge bruiken, in de praktijk niet te ver wezenlijken valt. Het college is er van overtuigd, dat wanneer er straatnamen moeten worden vastge steld ter verkrijging van een be paalde buurt, het resultaat altijd zo zal zijn, dat een gedeelte van de namen en dan nog meestal een klein gedeelte van de namen al gemeen bekend is en het meren deel der namen onbekend of nage noeg onbekend. Het acht dan ook de reactie „on bekend, dus verkeerd gekozen", niet juist. Het college meent integen deel, dat een instructief element in de straatnaamgeving niet misplaatst is en dat velen ook onder de jon geren belangstelling tonen in- plaats van afwijzing. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 42 In het zelfde nummer plaatste hij foto's van de jongste aanwinst der A.T.C. de ingenieuze boek houdmachines, waarachter nu lief tallige jongedames zaten en, de spitse vingers op de toetsen, met een schalkse glimlach naar de foto graaf keken. Een foto van een per soneelslid, dat niet keptsmiling was, was niet denkbaar, portretten van nurksen en zuurpruimen kon mis ter Hensen niet gebruiken. Zijn devies was: keep smiling! Maar nu het artikel in de kla roen over hemzelf. ja, dat had hem toch goed gedaan en hij had de traan, die Nora, bij het lezen van de waarderende woorden over haar eigen man, op de krant had laten vallen, stellig niet als uitting van sentimentaliteit gezien. Had niet Nora in de eerste plaats haar bijdrage gegeven aan dit geluk? Zó perfect werkte het „Departe- van straten, enz., begrepen in 't uitbreidingsplan in onderdelen „Laageinde I". 7. Voorstel tot wijziging van 't re glement op de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg. 8. Voorstel tot het aangaan van 'n rekening-courant-overeenkomst met de Stichting Mater Amabi- lisschool te Waalwijk. 9. Voorstel tot aankoop van grond ten noorden van de Tweede Zei- ne, van Th. M. van Loon. 10. Voorstel tot ruiling van grond ten oosten van het Hollands Steegje, met de Hervormde Ge meente van Besoyen. 11. Voorstel tot overname in be heer en onderhoud van een ge deelte van de Dijkweg, van het waterschap „Het Zuiderafwate- ringskanaal". 12. Voorstel tot aankoop van grond ten westen van de Zomerdijk- ONDERSCHEID Het volgend bezwaar dat het col lege tegen 't denkbeeld van enkele raadsleden heeft, is, dat wanneer men een staatsliedenbuurt in het leven roept, onderscheid dient te worden gemaakt tussen figuren uit de staatkundige geschiedenis van Nederland (na 1813) en staatkundi ge figuren uit het tijdperk van de republiek der zeven provinciën (15881795). Het motief dat tijdens de raadsvergadering van 28 maart naar voren werd gebracht, dat de namen van personen uit de vorige generaties, de generatie van van daag niets meer zou zeggen, acht 't college sterk overdreven. Het acht met even veel recht te mogen op merken, dat latere generaties het zelfde kunnen beweren ten aanzien van de personen van vandaag. De opmerking die tijdens de laat ste raadsvergadering werd gemaakt, dat voor deze staatsliedenbuurt niet alleen gebruik is gemaakt van na men van staatslieden, maar ook van namen van staatsrechtgeleerden, noemt het college in zijn algemeen heid juist. Maar het vraagt zich af of het verkeerd is de keus op deze wijze uit te breiden, temeer omdat staatsrechtgeleerden vaak een enor me invloed hebben uitgeoefend op het staatkundig denken en leven. Het college meent dan ook dat er alle reden is de namen van deze staatsrechtgeleerden te handhaven. Het hernieuwde beraad over de straatnamen heeft er toe geleid, dat de voorgestelde namen Prof. de Sa- vornin Lohmanstraat en Mr. Troel- strastraat, die beide deel uitmaken van een plantsoen, gewijzigd zullen worden in Prof. de Savornin Loh- manpark en Mr. Troelstrapark. In het nieuwe voorstel wordt te vens naar voren gebracht dat het college het beter acht bij de voor gestelde namen van de Nederlandse staatkundige geschiedenis niet ver der terug te gaan dan tot 1840, het jaar dat de beperkte ministeriële ment of Public Relations" van de A.T.C. Als kostbare stukken had hij alles de Klaroen, het blauwe lint met de gulden woorden, de fe licitatietelegrammen in zijn geld kist opgeborgen. Mèt de envelop met inhoud, hem uitgereikt door de personeeldirecteur. „Nee, Noor, geen gezeur over Hansje, die kun nen we gerust aan Ans Kamphuis toevertrouwen, ze heeft het zelf aangeboden. Van dit geld gaan we samen naar de Rivièra". En daarna, als apothese van alles, was er het deftige diner geweest in het deftige restaurant Du Pas sage, aangeboden door mister Har rison aan de gezamelijke hoofdchefs met hun dames. Het was overweldigend geweest. Nora en hij waren met de Roll Royce van de directeur-generaal van huis gehaald en later weer te rug gebracht. Tijdens de rit naar Den Haag had hij, in een prettige stemming, met Nora alles willen napraten. Over mister Harrison, over mistress Harrison en ook over de anderen. Nora had met geslo ten ogen achterover in de kussens gelegen. Of ze het .piet prettig had gehad, vroeg hij haar. „Je bent zo stil". Ze haastte zich, spontaan te bevestigen: „Het was een pracht avond, jongen, ik heb alleen een weg, van de Erven D. J. H. v. Tussenbroek. 13. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein ten noorden van de Zanddonkweg, aan de N.V. „So- lidor" i.o. 14. Voorstel tot vaststelling in ont werp van een plan tot wijziging van het uitbreidingsplan in on derdelen „Laageinde I". 15. Voorstel tot beschikbaarstelling van een subsidie voor de uitgave van een geschiedkundige roman over Waalwijk. 16. Bespreking nota omtrent de stand der werkzaamheden ten behoeve van de opstelling van een ruimtelijk structuurplan voor Midden-Brabant. >17. Benoeming van een gedelegeer de der gemeente in het bestuur der r.k. huishoudschool te Waal wijk. 18. Wijziging begroting. verantwoordelijkheid in de grond wet werd opgenomen. De straatnamen Mr. Daendelstraat, Prof. Kemperstraat en Mr. v. Ho- gendorpstraat worden dan ook te ruggenomen, waarvoor in de plaats komen Mr. Roëllstraat, Fransen van de Puttestraat en Domela Nieuwen- huisstraat. Bovendien zal de straatnaam Iden- burgstraat worden teruggenomen, omdat bedoelde straat een geheel vormt met de Mr. van Houtenstraat. De straatnaam Mr. van Houtenstraat zal dus worden aangehouden. NIEUWE INDUSTRIE AAN ELZENWEG Het industrieterrein aan de Elzen- weg zal met een nieuwe vestiging worden uitgebreid. Bij het gemeen tebestuur is een verzoek binnenge komen van de N.V. Solidor een per ceel grond van 2490 m2 te verko pen. Op het terrein zal een rubber- stanzerij en -lijmerij worden geves beetje hoofdpijn. Even mijn ogen dicht doen, het gaat wel over." Thuis gekomen was het eerste dat Nora deed, aan Martha te vra gen of Hansje nog wakker was ge weest. Nee, Martha was nog naar hem wezen kijken, maar alles Was rustig geweest. „Nou, ga maar gauw naar bed, kind en blijf morgen maar wat langer liggen, bij de kof fie vertel ik je wel hoe het diner was". „Ja, mevrouw, welterusten". „Welterusten, Martha". Haar dienstmeisje was Nora meer vertrouwd dan dames in avond toilet. Toen zij in de slaapkamer kwam, keek Karei naar haar in de grote spiegel. Hij had zijn smoking al uit getrokken. Nu maakte hij zijn strikje los en zijn boord met omgeslagen punten. Hij lachte haar toe in de spiegel en knipoogde naar haar. „Toch maar goed Noor, dat ik vorig jaar een smokin heb ge kocht, je hebt zeker wel gemerkt, dat alle heren een smokin droegen. Ja, daar kun je eigenlijk niet bui ten, hè". Nora verbaasde zich over ("n ij^elheid, hij stond zich nooit t telleden voor de spiegel. „Jij mocht er anders ook zijn, Noor, met je nieuw avondjurk. Ik zag dat mistress Harrison je van top tot teen opnam. Nou ik geloof wel, dat je bijzonder bij haar in de tigd, terwijl men tevens produkten van de „Solidor rubberfabriek" uit Lauwe (België) wil gaan verhande len. HERVORMDE GEMEENTE' BE SOI JEN WIL\ BEGRAAF PLAATS UITBREIDEN De gemeente Waalwijk zal met de kerkvoogdij van de hervormde ge meente in Besoijen een grondruil aangaan, waardoor de hervormde gemeente in staat zal worden ge steld de begraafplaats aan het Hol lands Steegje uit té breiden. De ge meente Waalwijk wordt door deze ruil in staat gesteld de Molenstraat verder door te trekken. LAAGEINDE I ZAL INTENSIEVER BEBOUWD MOETEN WORDEN Uit een voorlopig gemaakte becij fering van de kosten, die zouden Donderdagavond werd in café j 't Vosje, de algemene vergadering I van de Boerenleenbank Baardwijk gehouden welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer R. van Loon, sprak in zijn welkomstwoord zijn voldoening uit over deze grote opkomst en gaf daarna aan de kas sier, de heer L. Keetels, gelegen heid om enige toelichting te geven op het jaarverslag 1962, waarvan alle leden een exemplaar hadden ontvangen. De sterke stijging van de laatste jaren, zowel in omzetten als be haalde resultaten, werd in 1962 niet alleen voortgezet, maar zelfs be langrijk overtroffen. In 1962 bedroegen de inlagen op de spaarrekeningen 3.469.742,72; de terugbetalingen 2.120.974,90. Hierdoor ontstond een spaarover schot van 1.348.767,82, waardoor het totaal der spaargelden per 31 december '62 steeg tot 4.915.941,54 verdeeld over 4001 spaarrekenin gen. Het gemiddelde spaartegoed per inlegger beliep op 31 decem ber 1962 1.228.-. Uit een gehouden enquête naar de herkomst van de spaargelden bleek dat 75 procent van buiten de agrarische sector kwam en 25 pro cent uit de agrarische sector. Gezien de omvang van laatstge noemde sector is dit zeer bevredi gend te noemen. smaak viel, je hoefde waarachtig niet voor haar onder tedoen. Hoe vond je d'r gebroken Hollands, lol lig niet?" „Mevrouw Harrison is een heel aardige vrouw", gaf Nora toe. Maar wat praat ie veel, dacht ze. Ze was moe en had nog steeds hoofdpijn, ze zou een paar aspirine nemen. Twee soorten wijn was eigenlijk te veel voor haar, maar dat hoorde nu eenmaal bij een diner. „Ja, mistress Harrison is reuze eenvoudig", begon hij weer. „Net als haar man". Hij lachte. „Waarom lach je?" vroeg Nora. „Ik geloof, dat je wat te veel hebt gedronken, je moet maar gauw in bed stappen". „Dat is nu weer iets van jou", begon hij wrevelig, maar meteen was zijn goede stemming er weer. „Waarom ik lach? Wel, het is vreemd, maar ik dacht nu opeens aan die eerste keer, toen ik bij de directeur-generaal in zijn privékan- toor moest komen. Dat was toen met mijn eerste bevordering, weet je wel? Ik béfefdë toen als een rietfê, ik hebje nooit* verteld; maar het zweet brak me uit, toen ik mister Harrison voor het eerst ontmoette. En nu hebben we gezel lig gedineerd met de geweldenaar. Op een avond als deze, in intieme zijn verbonden aan het huidige plan van Laageinde I, is gebleken dat dit plan in zijn totaal moeilijk te rea- lisëren zal zijn, omdat de grondaan kopen hogere uitgaven zullen ver- gen dan aanvankelijk was gedacht en bovendien omdat is komen vast te staan dat op bedoeld terrein gröndophoging zal moeten plaats vinden, wat gepaard zal gaan met een belangrijke kostenvermeerde- ring. Om een lagere prijs van de bouw terreinen per wooneenheid te krij gen, zal het nodig zijn dat het plan in de bebouwing wordt geïntensi veerd, hetgeen er toe heeft geleid dat er een geheel gewijzigd uitbrei dingsplan gereed is gekomen. De hoofdopzet en de stedebouwkundige structuur van het nieuwe plan zijn hetzelfde gebleven, alleen is de be bouwingscapaciteit met 50% ver hoogd. j De ontwikkeling bij de Boeren- I leenbank Baardwijk was belangrijk sterker dan bij andere Boerenleen banken die, zoals hier op 't „ver stedelijkte platteland" gevestigd waren. Hier viel nl. een stijging van 38 procent te constateren, te genover 17,5 procent in andere plaatsen die in dezelfde omstandig heden verkeerden. De omzetten van de plaatselijke bank stegen in 1962 met 7.000.000. Het aantal spaarboekjes met 1000. Op de spaarrekeningen werd in '62 130.054,94 aan rente bijgeschre ven. De creditsaldi in lopende reke ningen bedroegen op 31 dec. 1962 72.899,68. Saldi-Bankdepositore- keningen 316.410,55. Het totaal der toevertrouwde gelden beliep op deze datum 5.305.251,77. In 1962 werd 867.088,08 aan nieuwe voorschotten geplaatst, ter wijl 152.263,49 aan aflossingen werd ontvangen. Het bedrag der uitstaande voorschotten bedroeg op 31 dec. 1962 2.240.663,65, verdeeld over 226 voorschotnemers. De debetsaldi in lopende reke ningen beliepen op 31 dec. 1962 89.527,57. De rentabiliteit gaf in 1962 op nieuw een verbetering te zien on danks de stijging der bedrijfskos ten. Hierdoor wordt het mogelijk de statuaire reserve met ruim 10.000.- te versterken. Na afschrij ving op het Bankgebouw tot een omgang merk je pas goed, hoe een voudig hij is. Ja, zo zijn die Ameri kanen, eenvoudig en niet op stand lettend, kennen niet dat misselijke standsverschil van de Hollanders Gek, hé, maar nu moet ik ook in eens aan Jan Harding denken. Als je die geloven moest, behoorde je in iedere Amerikaanse werkgever 'n kapitalistische beul te zien, al tijd bereid, iedere ondergeschikte van 'm zonder vorm van proces terecht stellen. Sociaal gesproken naturlijk. Haha, die Harding, sme rige bolsjewiek...Hij hikte. i Nora hoorde hem zwijgend aan en liet haar jurk omlaag vallen. Hij had beslist teveel gedronken. En ze wist het wel, dat zij, tegenover die hoge chefs met hun dames geen slecht figur had gemaakt. Ze zou het tegenover haar man, zeker nu niet, niet graag erkennen, dat ze zich voor het diner, nogal zenuw achtig had gemaakt. Het zou wel heel anders zijn dan hun dinertjes met Herman Volders of met de Kamphuisjes. Ze kende immers die rifke Amerikaan en zijn vrouw he lemaal niet, het zou er wel akelig d^|tig aan toegaan. Maar het was allemaal erg mee gevallen; geen spoor van deftigheid. Ze was er nu van overtuigd, dat zij beslist niet voor mistress Harrison hoefde on- bedrag van 10.000.- en reserve ring voor belastingbetaling van 1.000.- bedraagt de nettowinst 10.696,00. Na zijn toelichting op het jaar verslag sprak de kassier, de heer L. Keetels, nog een woord van dank tot alle klanten van de Boeren leenbank voor het vertrouwen, dat zij ook het afgelopen jaar weer hadden gesteld in de soliditeit van deze instelling. Namens het bestuur stelde hij voor een bedrag van 500.- uit de winst beschikbaar te stellen voor diverse verenigingen en instellin- gen nl. 75.- voor de plaatselijke afd. NCB; 25.- voor de R.K. Jonge Boerenstand; 50.- voor de Boerin- nenbond; 50.- voor het Retraite huis Loyola; 75.- voor het TBC- fonds; 25.- voor het Roode Kruis1 200.- voor het zgn. Uitkerings fonds. De vergadering maakte hiertegen geen enkel bezwaar en keurde ook het jaarverslag zonder opmerking goed. Met grote meerderheid der uit gebrachte stemmen werden de af tredende heren H. Klerx en M, Klerx herkozen resp. als lid van de Raad van Toezicht en lid van het Bestuur. Vervolgens kwam een voorstel tot wijziging van statuten en huish. reglement van de Boerenleenbank ter tafel, waarop de kassier de no-' dige toelichting gaf. In hoofdzaak kwamen deze wijzigingen op het volgende neer: Zowel het bestuur als de raad van toezicht zullen elk voortaan uit maximum 3 leden be staan en beide instanties zullen niet meer gezamenlijk vergaderen, maar elk haar eigen taak hebben! Over voorschot-aanvragen zal dan gewoonlijk slechts door de 3 be stuursleden worden beslist, hetgeen bij vele aanvragers terughoudend heid kan wegnemen. De raad van toezicht zal zich voortaan hoofd zakelijk tot toezicht en tot de alge mene bedrijfslijnen beperken. Ook rechtspersonen (o.a. naaml. venn.) buiten de agrarische sector, kunnen voor voorschotten en voor blanco credieten in aanmerking ko men. De statutaire bevoegdheden van de kassier worden verruimd. De* herbenoeming van de kassier om de 3 jaar vervalt. Hij wordt voorlopig voor 2 jaar aangesteld en daarna tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd. In verband met de verplaatsing van het centrale punt van de plaat selijke Boerenleenbank naar de Markt in Waalwijk, zal thans, nu er toch statutenwijzigingen moeten plaats hebben, ook de naam Boeren leenbank Baardwijk worden gewij zigd in Boerenleenbank Waalwijk, 2^->— "LqlMH copyright avan J immers naar de hel. Ik zal dat rech ter pad maar eens op gaan." Dat deed smidje Verholen nu. Hij stond op en begon het doornige, stenige pad te beklimmen. Dat pad leidde steil naar boven en het klimmen viel niets mee. De smid prikte zijn handen aan de doorns, stootte zijn knieën en bezeerde zijn voeten. Maar toch zette hij dapper door. Want hij had in zijn leven heel goed geleerd, dat alleen hij succes heeft die dapper weet, door te zet ten. der te doen en evenmin voor die andere dames, zoals mevrouw van Drunen. Mevrouw van Drunen was beslist geen rivale van haar. Maar mevrouw van Drunen was een vrouw van middelbare leeftijd me\ twee volwassen kinderen. Zonder deftigdoenerij had die met haar ge- gesproken over haar dochter, die biologie studeerde en over haar zoon, die in Delft college liep, alles heel eenvoudig, omdat studeren heel gewoon was. En de heren wa ren allemaal van een prettige ge moedelijkheid geweest, zonder ge wichtigheid. Meneer van Drunen was haar tafelgenoot geweest, die had haar al direct op haar gemak gesteld, door haar lachend toe te fluisteren, dat de grote baas, mister Harrison, zijn benen een beetje krom waren dat was nog uit de tijd, dat hij op een paard in Texas reed als cowboy. De grap van meneer van Drunen had haar ge holpen de kennismaking met de managging-director te vergemak kelijken. Mister Harrison was met uitgestoken hand naar haar toe ge komen. „Very glad, to see you, mistress De Hauk, how are you". Om met meteen met een „pardon" in zijn gebroken Hollands over te" gaan. (wordt vervolgd) Op enkele kleine wijzigingen na, heeft het college van b. en vv. van de gemeente Waalwijk, geen aanleiding gevonden om een gewijzigd voorstel, wat betreft de straatnaamgeving in het uitbreidingsplan „Laageinde" in te dienen. Tijdens de vorige raadsvergadering was bij het voorstel tot vast stelling van straatnamen in genoemd uitbreidingsplan een motie van orde aangenomen, waarin het college van b. en w. werd uitgenodigd het voorstel nader te bezien en daarbij vooral aandacht te besteden aan het weglaten van de titulatuur voor de namen van de staats lieden en 'n andere keuze van namen van staatslieden te doen, in die zin, dat aan die staatslieden straatnamen zouden worden gege ven die, én bij de jeugd én bij de oudere bevolking meer bekend zijn. i 128. Smidje Verholeh nam eeh ge weldige sprong en rende er zo hard hij kon vandoor. Doch het duivelse leger hield niet op met schieten. Ze schoten als gekken en zonden 'n regen van projectielen achter de arme smid aan. Deze wist niets be ters te doen dan kris kras met een geweldige vaart het land over te rennen. Hij vloog zig zag van links naar rechts en daarom wisten die duivels nooit goed waar ze precies moesten mikken. „We hebben hem op de vlucht gejaagd, mannen!" riep de opperduivel met de indruk wekkende riem. „Kom, nu wagen we een uitval! We zullen die Ver holen voor eeuwig van ons gebied verjaagen!" Zo gezegd, zo ge daan. Een horde duivels met motor fietsen, tanks en pantserwagens rolde even later daverend de hel uit naar buiten. Al schietende zet ten zij de jacht in op smidje Ver holen en deze rende wat hij rennen kon. Maar ja, de smid was lopend, en langzaam maar zeker haalden de duivels hem in. Op een gegeven ogenblik waren de duivels zelfs zo dichtbij, dat het gewoon een won der is, dat ze de smid nog niet raak ten En de smid rende maar. Juist op tijd bereikte hij de rand van dat geheimzinnige woud, waar hij zo- straks was uitgekomen. Een paar duivels, die hem tot hier toe waren gevolgd, riepen: „En pas op, als je nog eens op ons terrein durft te komen dan zullen we je, mannetje! Wees jij maar blij, dat wij niet in dat bos mogen komen!" Verholen was uitgeput tegen een boom gaan zitten uitrusten en luisterde niet naar hun geklets. „Wat een stom merd ben ik toch," mompelde hij. „Ik had toch wel kunnen begrijpen dat de hel beneden was. Alle pa den die naar beneden leiden, lopen

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2