waaLwij kse en LAnqstRAAtse couRAnt Internationale Schoenenbeurs voor de zesde maal in Utrecht FILMJOURNAAL red! beugelbier fl Luxor Musis Sacrum I M. Verhulst kreeg koninklijke onderscheiding voor 40 jarig dienstbetoon Overheid voert ten aanzien van de schoenindustrie geen gunstig beleid B W. A. Broeders vierde zilveren jubileum Bloedbad in de vlakte der Kruiken Prijsverhoudingen Te grote geneigdheid VRIJDAG 19 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 31 De teho vv\n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' op de voet gevo Voor de zesde maal zal in Utrecht in de Julianahal op het Croeselaan- terrein de Internationale Schoenenbeurs Nederland gehouden worden en wel op 22, 23 en 24 april aanstaande. De beurs wordt georgani seerd door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, in samenwerking met de federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en de Vereniging van Nederlandse Schoengrossiers. Ieder jaar opnieuw verheugt de beurs zich in een goed zakelijk bezoek, waarbij de handel de gelegenheid wordt geboden, kennis te nemen van de nieuwste collecties van de Nederlandse Schoenindustrie. In totaal vullen 152 deelnemende firma's de beschikbare oppervlakte van 4300 m2. Het gros der inzendingen is afkomstig uit Nederland, t.w. 104 firma s, maar er zullen ook interessante buitenlandse produkten te zien zijn, zoals uit België, West-Duitsland, Italië, Luxemburg, Frankrijk, Groot- Brittannië en Noorwegen. De beurs, die slechts toegankelijk is voor de handel, is maandag 22 april, dinsdag 23 en woensdag 24 april geopend van 9.00 tot 17.00 uur, terwijl bovendien dinsdag 's avonds de beurs geopend zal zijn van prijzen die veelal de grondstoffen niet dekken. De heer Mannaerts zei tevens dat de Nederlandse schoenindustrie zich ten aanzien van de import uit landen als Japan en China niet gerust voelt. Afgezien van deze abnormale impor ten zou de invoerontwikkeling geen reden tot ongerustheid behoeven te geven, indien de export met deze ont wikkeling gelijke tred zou houden. Hij zei vooral in het licht te wil len stellen dat in tegenstelling tot dit alles de Nederlandse schoenindustrie niet bij de pakken gaat neerzitten, zo dat er op allerlei terrein een gewel dige activiteit wordt ontplooid, om zich zodoende aan de nieuwe situatie aan te passen en zich in deze nieuwe ontwikkeling een plaats te veroveren. In het vlak van de individuele on dernemingen worden plannen ge smeed en uitgevoerd, die vooral ge richt zijn op specialisatie en concen tratie. Tot slot bracht de heer Mannaerts nog naar voren dat ook collectief tal van activiteiten aan de dag worden gelegd. Hij noemde hier o.a. het Mo decentrum voor de schoen- en leder branche, de activiteiten van de Stich ting Vakopleidingwaarbij hij speci aal de cursus naar voren bracht die onlangs onder auspici'èn van deze stichting aan de academie in Tilburg van start is gegaan. Verder haalde hij aan de activitei ten die aan de dag worden gelegd door de Researche-Vereniging, door 't Bedrijfschap voor de Schoenindu strie en door de Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten. lijkertijd steeds schitterde door zijn goed humeur. De heer De Kort meen de voor dit alles de jubilaris, mede namens de directie een gouden hor loge en een cadeau onder couvert te moeten overhandigen. Een zuster van de heer Verhulst werd verrast met 'n prachtige doos bonbons. Ook burgemeester Teijssen gaf blijk niets dan lof te hebben voor de heer Verhulst, die door plichtsge trouwe werkverrichting overal in hoog aanzien is komen te staan. Burgemeester Teijssen kon de jubi laris tevens de verheugende medede ling doen dat het H.M. de Koningin had behaagd, de jubilaris te onder scheiden met de bronzen ere-medaille. 's Middags vond op het bedrijf de huldiging plaats van de heer Ver hulst door het personeel van de afde ling waar de jubilaris werkzaam is. Een van zijn collega's voerde namens de afdeling het woord en bood hem naast gelukwensen, tevens een kist si garen aan. De heer P. Verhulst, een broer van de jubilaris, bracht namens hem har telijk dank voor de blijken van waar dering die de jubilaris deze dag had mogen ontvangen. 18.30 tot 21.30 uur. Overgangsfase Tijdens een persconferentie die ter gelegenheid van deze 6e Internatio nale Schoenenbeurs Nederland in Utrecht werd gehouden, heeft de heer F. Mannaerts, algemeen voorzitter van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en voorzitter van de I.S.N.-beurscommissie, over de gang van zaken in de Nederlandse schoenindustrie, die naar hij meende zich momenteel wel sterk in een over gangsfase bevindt, een korte uiteen zetting gegeven. De moeilijkheden die de Neder landse schoenindustrie ondervindt in het kader van de E.E.G., worden door tal van factoren veroorzaakt. De heer Mannaerts noemde hierbij onder andere het feit, dat, wanneer het over mode gaat, het Italiaanse en Franse produkt veel meer tot de ver beelding spreekt, dan het Neder landse. De buitenlander is geneigd zich alles wat uit Nederland komt voor te stellen als degelijk, wat ouderwets en plomp, dus niet modi eus. Dit maakt het buitengewoon moeilijk voor het Nederlands schoei sel om in het buitenland vaste voet te krijgen. Omgekeerd is de Nederlandse consument al gauw geneigd iets wat uit den vreemde komt hoger aan te slaan dan het produkt van eigen bo dem. Ook op het gebied van de commer- Woensdagmiddag is, tijdens een persconferentie, die ge diend heeft ter inleiding van de 6e Internationale Schoenen beurs Nederland 1963, in de Congreszaal van het Jaarbeurs kantoor aan het Vredenburg te Utrecht, naast de heer A. Man naerts tevens nog het woord gevoerd door de heer Jacq. Bergmans uit Waalwijk, die aan de hand van tekeningen en modellen een interessant be toog hield over de laatste mo de-ontwikkelingen. Aangezien wij er steeds naar streven in onze rubriek ,,Op de voet ge volgd" dergelijke gebeurtenis sen zo uitgebreid mogelijk weer te geven was het technisch niet mogelijk de uiteenzetting van de heer Bergmans in extenso voor deze week nog te publi ceren. Wij hopen U in een van de komende weken van dit be toog op de hoogte te kunnen stellen. cie en de distributie ondervindt Ne derland in het buitenland tal van moeilijkheden. Nederland staat be kend als een handelsland. Buitenlan ders die hun produkten op de markt willen brengen vinden hier dan ook actieve importeurs en een gezonde detailhandel. De Nederlander die naar het bui tenland wil exporteren heeft het veel moeilijker. Hij zit bovendien in het buitenland met de moeilijkheid dat men daar veel- langer krediet moet geven dan hier, waardoor het risico van wanbetaling groter wordt. De heer Mannaerts was van oordeel dat deze moeilijkheden des te meer klemmen, omdat het voor producen ten in een groot land met een grote markt veel makkelijker is een kleine markt er bij te nemen, dan het voor de producent in een klein land is om een grote markt te veroveren. Naast mode, prestatie en marke ting, speelt in de concurrentie ook de prijsverhoudingen een grote rol. De heer Mannaerts meende, dat het kos- tenpeil zich in ons land, in verhou ding tot het gemiddelde van de ons omringende landen, zodanig heeft ontwikkeld, dat van een voorsprong nauwelijks meer sprake kan zijn, ze ker niet van een voorsprong, die de hierboven opgesomde nadelen zouden kunnen compenseren. In dit kader spelen de arbeidskos ten, waaronder hij zei te verstaan, de resultante van loonkosten en sociale lasten enerzijds en de arbeidsproduc tiviteit anderzijds, een belangrijke rol. Dat de import toeneemt en het aandeel van de Nederlandse indu strie in de binnenlandse schoenvoor ziening afneemt, behoefde volgens de heer Mannaerts niet te verwonderen. Hij noemde dit een voor de hand lig gend gevolg van de E.E.G.-ontwik keling. „Wat in dit verband voor de schoenindustrie wel een steen des aanstoots is, is de al te grote geneigd heid bij onze overheid om mogelijk heden te scheppen voor de invoer van schoeisel uit landen, die met geheel andere concurrentie - voorwaarden werken en waarbij men dan ook meestal prijzen tegenkomt die spotten met normale concurrentie" De heer Mannaerts doelde hierbij, op de landen met staatshandel, die kans krijgen, boven de contingenten, die in de handelsverdragen zijn vast gelegd, schoeisel te importeren in het kader van compensatietransacties, aan zo lekker vers-zo heerlijk handig 3halve-litcr flessen voor f. 1.50. Dinsdagmorgen is bij M. J. Vesters Schoenfabrieken N.V. in Kaatsheu vel de heer W. A. Broederszowel door de directie als door het per soneel hartelijk gehuldigd De heer Broeders is namelijk 25 jaar onafge broken in dienst geweest bij de N.V. De jubilaris werd met zijn echt genote en twee kinderen thuis afge haald, waarna hij aan het bedrijf aan gekomen door de directie hartelijk werd verwelkomd. Mevrouw Broe ders mocht als welkomstgroet een boeket bloemen in ontvangst nemen. Hierna vond de huldiging plaats die door de voltallige directie werd bijgewoond. De heer M, J. Vesters bracht in een kort felicitatiewoord de verdiensten van de jubilaris naar vo ren. Hij zei dat de directie gemeend had deze dag niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan. Als blijk van waardering voor de vele verdiensten mocht de heer Broeders, die werk zaam is op de onderwerk-afdeling, een cadeau onder couvert ontvangen. Twee collega's van de heer Broe ders, boden de jubilaris, namens de afdeling, een staande schoorsteen- klok aan, terwijl mevrouw Broeders werd verrast met een fraai bloem- stukje. In de cantine kreeg het per soneel de gelegenheid de jubilaris en zijn echtgenote de hand te druk ken. Na afloop hiervan werd er onder het genot van een verfrissing nog even gezellig van gedachten gewis seld. Vorige week is bij schoenfabriek A. en J. de Kort in de Stationsstraat de heer M. Verhulst hartelijk gehul digd, vanwege zijn veertig-jarig jubi leum bij Troked. Het hoogtepunt van de huldiging werd gevormd door de onderscheiding met de ere-medail le in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, die hem door burgemeester Teijssen werd opge speld. De heer J. de Kort had tevo ren, de jubilaris geprezen als 'n trou we, harde werker, die in de finish- afdeling steeds zijn taak had weren te vinden en naar goed behoren had uitgevoerd. Tijdens zijn veertig-jarige loopbaan heeft de heer Verhulst te vens nog geruime tijd bijgesprongen in de expeditie-afdeling, waar hij ook al spoedig bekend stond als een man die van aanpakken wist, maar tege- ROMANCE A LA CARTE Philip Shayne rijdt in een dure luxueuze auto door de stad om zijn baas naar kantoor te brengen. On derweg rijdt hij door een plas, en spat een meisje dat juist voorbij loopt helemaal onder. In paniek rent zij weg, en als Philip haar gaat zoeken, kan hij haar nergens meer vinden. Maar als hij op zijn kantoor zit, ziet hij haar juist een automatiek binnenwippen. Nu laat hij Roger, zijn adviseur, haar zijn excuses aanbieden. Doch dan wordt zij kwaad, omdat zo'n „gentleman" zelf zijn excuus niet durft te ko men aanbieden. Roger nodigt haar uit om met hem mee te gaan om Philip eens flink op zijn kop te geven. Zij gaat mee, maar als zij op zijn kantoor is komt ze onder de indruk van de charmante ver schijning die hij maakt. Hij vraagt haar naar Baltimore mee te gaan per privévliegtuig als tegenpres tatie. Verder neemt hij haar mee op reis naar Bermuda, Parijs, Grie kenland en vele andere mooie plaatsen. Via allerlei verwikkelin gen worden zij een paar, dat over loopt van geluk. De hoofdrollen wordei. gespeeld door Doris Day en Cary Grant. Vrijdag t.m. zondag voor alle leeftijden. DE SCHADUW VAN DE KAT Ella Venable wordt vermoord en op het terrein van haar landhuis begraven. Haar echtgenoot Walter, huishoudster Clara en bediende Andrew, zullen gedrieën van haar geld profiteren. De kat van Ella, de enige getuige van de moord, wordt het drietal zeer vijandig ge zind. Voor de buitenwereld doet Walter of Ella spoorloos is verdwe nen en laat de nicht van Ella, Beth overkomen, die haar geld eigenlijk had moeten erven. De politie, die zich nu ook in de zaak mengt vindt de verdwijning wel vreemd, maar zij kan niets vinden. Nu wordt de kat hoofdrolspeelster in de zaak. Steeds loeren haar ogen naar de bewegingen van de drie en zij ge draagt zich als een wild beest. Allerlei pogingen om haar te van gen mislukken en ten einde raad laat Walter zijn broer Edgar en diens zoon Jacob overkomen. Hij biedt hun geld aan wanneer zij het originele testament van Ella vin den, dat ergens verstopt is en waar zij alles aan Beth nalaat. Nu wordt de kat er de oorzaak van, dat alle betrokkenen een zeer ongeluk kige dood treft en dat de politie het graf van Ella vindt, het testa ment ontdekt wordt en alles in het reine komt. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. AGENT DER APACHEN In 1874 gaat de jonge John Phi lip Clum naar een Indiaans reser vaat, waar alle Apachen bijeen zijn gebracht. Al spoedig blijkt, dat John zeer uitgesproken ideeën heeft, over de manieren, waarop de Indianen gediend moeten wor den. Het opperhoofd stuurt hem als erkentelijkheid een jonge we duwe, en John heeft heel wat moei te nodig om haar duidelijk te ma ken, dat hij haar alleen beschouwt als huishoudster. Hij treedt op te gen de mensen in de steden, die geen voedsel voor het reservaat willen leveren en verder richt hij een politiekorps op. Zo wordt het reservaat langzamerhand een meer geordende samenleving. In de stad echter, is men zo argwanend tegen over John, dat de mensen niet eens komen kijken bij zijn huwelijk met zijn verloofde Mary die overgeko men is, zonder te weten wat haar te wachten staat. Het aantal moei lijkheden blijft groot, vooral als een van de opperhoofden met zijn stam niet meer in het reservaat wil blijven. Nu rukt John met een legertje uit, en daarbij weet hij het opperhoofd gevangen te nemen. Hij denkt nu de voornaamste moeilijk heden overwonen te hebben, maar als hij terug komt heeft een an dere bevelhebber de macht over 't reservaat in handen genomen. Hij wil nu het bijltje erbij neerleggen maar zijn vrouw en een ander op perhoofd weten hem te overtuigen, dat het een ramp voor de Apachen zou zijn, als hij weg zou gaan. Dan besluit John te blijven en zijn ver dere leven aan de Indianen te wij den. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. DE MAN DIE LIBERTY VALANCE DOODDE Senator Ranse Stoddard en zijn vrouw Hallie komen na vele jaren terug in het kleine Western stadje Shinbone voor de begrafenis van een oude vriend, een zekere Tom Diniphon. Zij arriveren onaangekon digd; slechts nog twee in leven zijn de oude vrienden weten van hun komst af. Een opgewonden journa list wil aan de weet zien te komen waarom de senator helemaal uit Washington kwam reizen om de be grafenis van een volslagen onbe kende man bij te wonen. En dan vertelt Ranse het verhaal, terug gaande naar de tijd toen hij, Tom, en Shinbone nog jong waren Hoe hij, pas afgestudeerd, werd overvallen door de beruchte Liber ty Valance. Hij werd gevonden door een rancher, Tom Doniphon, en door hem verzorgd. Toen hij weer beter was, kwam Ranse Valance te gen, jegens wie hij een duivelse haat koesterde; een paar schoten weerklonken en Valance zakte dood in elkaar. Nu gaat Ranse terug naar Washington en komt in het Con gres. Hij is echter niet in staat een carrière op te bouwen op 'n moord en gaat terug. Daar ontmoet hij Tom weer en deze vertelt hem dat hij Valance heeft doodgeschoten. In deze spannende film ziet u de twee grote Amerikaanse topsterren James Stewart en John Wayne voor het eerst samen. Vrijdag tot en met maandag. Toegang 14 jaar. Communistische troepen hebben woensdag weer 'n neutralistisch dorp in de Vlakte der Kruiken weten te veroveren, waardoor de overeenkomst van staakt-het-vuren is veranderd in een bloedbad. Drie belangrijke plaatsen zouden gedurende de afgelopen 72 uur in handen van de communistische troe pen zijn gevallen, waardoor de neu tralisten zijn omsingeld. Volgens zegslieden duurden de ge vechten onverminderd voort, niette genstaande de belofte van een staakt- het-vuren. - Enkele ambtenaren van de Spaanse ambassade in Brussel heb ben gisteren eep pak ransel gekregen van betogers, die protesteerden tegen de gevangenschap van de Spaanse communistenleider Grimau. - De Russische pianist Asjkenazy mag voor onbepaalde tijd met zijn ge zin in Engeland blijven. Zijn vrouw, een Engelse van geboorte, verwacht over enkele maanden een baby. - Het leger in Argentinië heeft een beperkte noodtoestand afgekon digd. Het gehele politie-apparaat staat nu onder militair gezag. - Staatssecretaris Schmelzer heeft gezegd dat 600.000 mensen uit de groep van 25- tot 60-jarigen met een inkomen van minder dan 12 mille, in het jaar 1960 voor duurzaam bezit hebben gespaard. - Op de Schelde is het Neder landse binnenschip ,,Jodi", afkom stig uit Dieren, na een aanvaring met een baggermolen gezonken. De opva renden brachten het er levend af.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9