wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse couRAnt Ook Nederland gaat ruimte onderzoeken B. en W. voerden voorstel „Herziening uit breidingsplan Laageinde I" van agenda af Straatnaamgeving Laageinde I - na aannemen en verwerpen van amendementen aangenomen Koningin verjaart DEELNAME AAN EUROPEES RUIMTEPLAN BOUWPLAN GAF AANLEIDING TOT KRITIEK Ogen vragen brillen van STASSAR Prof' Romme met straatnaam geëerd Stedebouwkundig niet juist Bezwaarschriften Naraden belasting Aan- en verkoop van gronden Nog grotere bezwaren Wel bekend Eigen verant woordelijkheid Amendementen MAANDAG 29 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 34 tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractad verten ties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Nederland zal een van de tien partners worden in de Europese Orga nisatie voor Ruimte-Onderzoek". Het parlement heeft nu officieel de regering toestemming gegeven het desbetreffende internationale verdrag te ondertekenen. „ESRO" zoals de organisatie naar haar (Engelse) beginletters verdt genoemd werd in juni van het vorige jaar eigenlijk cl in het leven geroepen, toen in Parijs een conventie werd opgesteld door tie „Voorbereidende Commissie voor 't Europese Ruimte Ondersoek". Deze commissie zelf was in 1960 opgericht en had tot taak gekregen een voorlopig werkprogramma op te stellen en alle mogelijkheden van een eigen Europees ruimte-onderzoek te bekijken. De leden van deze voorbereiden de commissie waren België, Dene marken, Frankrijk, Duitsland, Ita lië, NEDERLAND, Spanje, Zweden, Zwitserland, Engeland, Oostenrijk, en Noorwegen. Het is nog niet ze ker dat dit dozijn ook geheel zal deelnemen in „ESRO". Oostenrijk en Noorwegen hebben namelijk de conventie in Parijs niet onderte kend De organisatie voor Ruimte-Onder zoek die zal worden gefinancierd door de diverse regeringen, zal di rect met 't werk beginnen als alle landen de oprichtingsactie hebben bekrachtigd. Dit zal zeer spoedig gebeuren. Talrijke voorbereidingen voor 't practische werk zijn al ach ter de rug. Het programma is klaar. Allereerst zal men zo snel mogelijk een aantal wetenschappelijke sta tions bouwen, die de kernen van de organisatie moeten worden. De plannen voorzien in de bouw van een laboratorium in Italië, een groot technisch centrum in Delft, een centrum voor het verzamelen van gegevens in Darmstadt en ten slotte een basis voor de lancering van raketten bij 't Zweedse plaats je Kiruna, dat een honderd kilo meter binnen de poolcirkel ligt. De Europese landen zijn zich er van bewust, dat zij geen kans heb ben als derde partij mee te draaien in de ruimte wedloop tussen Ame rika en Rusland. De doelstellingen van ESRO zijn puur wetenschappelijk. Lancerin gen van bijvoorbeeld bemande kunstmanen staan niet op het pro gramma. Zelfs met de ontwikkeling van de raketten zal ESRO zich niet bezighouden. Europa zal op dit ter rein niet helemaal werkloos blij - ven. België, Frankrijk, de Bonds republiek, Nederland en Engeland hebben besloten een speciaal insti tuut op te richten voor de ontwik keling en constructie van raketten. Het wetenschappelijk karakter van de nieuwe Europese ruimte vaartorganisatie komt duidelijk tot uitdrukking in de plannen, zoals deze tot nu bekend zijn gemaakt. De eerste drie jaren zal men alleen raketten afvuren, die géén baan om de aarde zullen beschrijven. Zo'n 65 raketten per jaar zullen worden afgevuurd voor onderzoek van de bovenste luchtlagen en de twee, nog betrekkelijk kleine, aard- ultra-violette straling van de zon. In het vierde jaar zullen de eerste satelieten worden gelanceerd. De kunstmanen zullen zo'n 200 kg. wegen. Mogelijk zal men in deze periode ook instrumenten in het heelal brengen voor onderzoek van het zonnestelsel. De meest spectaculaire projecten staan op het programma voor het zesde jaar. Er zal dan een zeer zware kunstmaan worden gelan ceerd, met aan boord een observa torium, waarmee sterren en plane ten kunnen worden bestudeerd. Tezelfdertijd wil ESRO een maan- sataliet lanceren. Deze plannen vragen veel deskundigheid en tech nische nauwgezetheid. De lance ringschema's zullen worden uitge werkt door het technisch centrum, dat in Delft wordt ingericht.Acht- honderd tot negenhonderd technici en geleerden zullen in Delft komen werken. De topmensen krijgen een diplomatieke status. De kosten van deze Europese ruimteprojecten zijn niet gering. Voorlopig schat men voor de eerste drie jaren 380 miljoen (nieuwe) Franse francs nodig te hebben, voor de twee driejarenperiode zal zeshonderd miljoen nodig zijn, voor de volgende twee jaren 520 miljoen francs. De deelnemende landen zullen in de kosten bijdragen naar het nationale inkomen. Volgens de berekeningen zou Nederland 4,04 procent van de totale kosten moe ten financieren. KROE3JEF SPREEKT OVER AFTREDEN De Russische premier, Nikita Kroesjef, heeft d.d. in een rede laten doorschemeren, dat hij over een niet al te lange tijd zal aftre den. De Sovjet-premier sprak in het Kremlin tot een groep arbei ders. „Men kan niet verwachten, dat ik met mijn 69 jaren mijn hui dige positie voor eeuwig zal behou den," zei Kroesjef volgens een be richt 'van het Russische persbureau Tass. De laatste weken worden in Mos kou de geruchten, dat Kroesjef premier en eerste secretaris van de Russische communistische partij op het punt staat, een van zijn fun ties over te dragen aan „kroon prins" Frol Kozlof, steeds sterker. Dr. SJARIF: ALLEEN ADVIES GEEN DREIGEMENT AAN PAPOEA-STUDENTEN Dr. Mohamed Sjarif, de Indone sische zaakgelastigde in Den Haag, heeft de Papoea-studenten in Ne derland alleen het advies gegeven hun studies te onderbreken en naar Nieuw-Guinea terug te keren. Drei gementen zijn daarbij niet ge- bruikt. De Indonesische vertegen- woordiger heeft dit gisteren in Den Haag verklaard. „Of de jonge Pa poea in Nederland zijn studie zal voortzetten hangt in de allereerste plaats van hem zelf af", aldus dr, Sjari. Volgens een vertegenwoordiger van de Hervormde Zendingraad zou dr. Sjarif onder meer gezegd hebben dat, als de Papoea's nu niet terugkeren zij na 1 mei de datum waarop Indonesië het bestuur over Nieuw-Guinea van de Verenigde Naties overneemt niet meer wor den toegelaten. Ook zouden de Ne derlandse diploma s daar niet gel dig zijn Dr. Sjarif heeft dit donder dag ontkend. Wel zouden volgens hem de Papoea-studenten in eigen sfeer en in eigen omgeving moeten studeren. DUUR EERSTE OEFENING WORDT GEHANDHAAFD Hoewel de spanning rondom Ber lijn thans wellicht niet groter is dan voor augustus 1961 blijft deze kwes tie een latente bron van spanning, die ieder ogenblik accuut kan wor den. Daarenboven wordt de in de Europa vereiste militaire paraat heid in het huidige tijdsgewricht mede beïnvloed door gebeurtenis sen elders. Om deze redenen meent de regering dat de huidige duur van de eerste oefening moet worden ge handhaafd. MOEDER EN 2 KINDEREN GEDOOD BIJ EXPLOSIE. Een 28-jarige moeder en haar 2 zoontjes van 4 jaar en 8 maanden zijn donderdag bij een gasontplof fing in Gent om 't leven gekomen. Het ongeval deed zich voor op de elfde verdieping van een flatge bouw. Een loodgieter, die op de 12e verdieping aan het werk was, rook de gaslucht. Hij belde aan bij de woning. Vermoed wordt, dat de vonk van de electrische bel de ont ploffing heeft veroorzaakt. BRAND BIJ BATA Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een deel van de rubberfabriek van Bata in Best verwost. De schade loopt in de tien duizenden guldens. De brand die met een enorme rookontwikkeling ge paard ging werd door een nachtwa ker ontdekt. De bedrijfsbrandweer van Bata en de brandweren van Best en Eindhoven bestreden' het vuur. De oorzaak is nog onbekend. Een recente foto van H. M. de Koningin, die morgen haar 54e verjaardag viert. Dit is niet alleen voor haar de de koninklijke fam ilie een dag van vreugde, maar voor heel 't Nederlandse volk. Wij kennen in haar een beminde vorstin en willen haar dan ook als zodanig eren. Foto: J. Hamelberg. Kritiek op 't voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan Laageinde in Waalwijk is er de oorzaak van ge weest dat het college van B. en W. het betreffende voorstel, tijdens de gemeenteraadsvergadering van j.l. donderdagavond van de agenda hebben afgevoerd. De raad zal eerst tijdens een formele of informele vergadering de gelegenheid krijgen de betreffende stedebouwkundige uitleg te vragen over de wijze van opzet van dit plan. Voorzitter Teijs- sen meende, dat de stedebouwkun dige de persoon was die dit plan deskundig zou kunnen uitleggen en verdedigen. De vragen waren afkomstig van de heer van Loon en van de heer van Engelen, beiden van de K.U. Naar aanleiding hiervan dreigde opnieuw een langdurige discussie te ontstaan, hetgeen door het be sluit van voorzitter Teijssen werd voorkomen. De heer van Loon zei zich niet te kunnen verenigen met de mogelijkheid dat in de toekomst AA/wVVWVWWVVVVAAAAA/W» eventueel de speelterreinen voor de jeugd rondom de flats, gebruikt zouden worden voor de bouw van garages. Hij meende dat op dit ge bied de jeugd geen enkele beper king opgelegd zou mogen worden. Het was de heer van Engelen, die de voorzitter meedeelde, zich ge heel met de bemerkingen van de heer van Loon te kunnen vereni gen. De heer van Engelen meende echter ook te mogen wijzen op een wezenlijke fout van stedebouw kundige aard. Hij zei te vrezen dat de flats te dicht bij elkaar zou den komen te staan, terwijl de hoogbouw aan de buitenzijde van het uitbreidingsplan, zowel voor de mensen die in de hoogbouw als voor hen die in de laagbouw wo nen de psychologische belasting te zwaar zouden maken. Hij zei het uit sociologisch standpunt bekeken logischer te vinden, wanneer het centrum gevormd zou worden door de hoogbouw, met daar omheen speelterreinen en groenpartijen en eerst daaromheen de laagbouw ge groepeerd. Binnen afzienbare tijd waarschijn lijk zal de raad nu door betreffen de stedebouwkundige nader wor den ingelicht. Een korte discussie ontspon zich naar aanleiding van het voorstel om de bevoegdheid tot het beslis sen op binnengekomen bezwaar schriften op de heffing van honden belasting, over te dragen aan de chef van de afdeling financiën en belastingen. De heer van Engelen informeerde of de voorzitter de ga rantie kon geven dat beroepsmo gelijkheid op de raad mogelijk zou blijven. Hij zei te menen dat het gevoel aan rechtsmogelijkheid groter zou zijn wanneer de mogelijk heid tot beroep op de raad zou blij ven openstaan. Voorz. Teijssen zei de vragensteller graag tegemoet te willen treden, door in het college van B. en W. de vraag voor te leg gen, of het geen aanbeveling ver dient om een afschrift van het be zwaarschrift bij de ter inzage lig gende stukken te deponeren. De heer van Mosselveld (werknemers) en de heer Seters (werknemers) zeiden veel voor het standpunt van de heer van Engelen te voelen. De heer Seters zei het niet juist te vin den dat deze bevoegdheid naar een ambtenaar gedelegeerd werd. Van geheel ander inzicht waren de heren Meijs (K.U.) en Brouwer. Deze waren van oordeel dat deze onbelangrijke gevallen aan een ambtenaar overgelaten moesten wor den. Tot slot weer voorzitter Teijs sen erop dat in een gemeente met 20.000 inwoners wel andere beslis singen door de raad waren te ne men dan die aangaande hondenbe lasting. Het bedrag voor de vergoeding per leerling voor de openbare lagere school werd voor 1962 vastgesteld op 58.18. Voorzitter Teijssen merkte nog op, dat dit bedrag geen werke lijk nut meer zal hebben voor de openbare lagere school, omdat 't be drag gaat over het jaar 1962. Van de heer Th. van Loon werd voor 442.50 295 m2 grond aange kocht, die nodig zullen zijn voor de aanleg van een ringweg rondom het recreatie-oord Het Hoefsven. Met de Hervormde Gemeente in Besoijen werd een grondruil aan gegaan. Het betreft hier ongeveer 260 m2 grond in eigendom van de gemeente en een tweetal percelen grond groot 480 m2 in eigendom van de Hervormde Gemeente.Door deze grondruil is bereikt, dat de kerk voogdij een dringend noodzakelijke uitbreiding van de begraafplaats kan bewerkstelligen, terwijl de gemeen te in de toekomst de mogelijkheid krijgt de Molenstraat door te trek ken. Voor de aanleg van een in dustrieterrein ten westen van de Zomerdijkweg werd van de erven D. J. H. van Tussenbroek uit Den Haag 1.55.80 ha. grond aangekocht voor de totale som van 19.475. Aan de N.V. Solidor i.o. werd een perceel grond, gelegen ten zuiden van de Elzenweg, ter grootte van 2490 m2 verkocht. Om te komen tot de uitgave van een geschiedkundige roman over Waalwijk, geschreven door de heer J. W. van Heesbeen, werd door de raad een gemeentelijke subsidie ge voteerd van 2500. Tot opvolger van de heer N. Vlaar als gedelegeerde in het bestuur van de R.K. Huishoud- en Industrieschool werd de heer van Laack gekozen. In totaal werden 14 stemmen op de heer van Laack uitgebracht, 1 op de heer van Eijl en 1 blanco. Het is donderdagavond tijdens de raadsvergadering van Waalwijk een langdurige geschiedenis geworden, waarbij enkele raadsleden hun stem weer hebben laten horen, om zich tegen het nieuwe voorstel van het college van B. en W. te verklaren. Tijdens de raadsvergadering van 28 maart, werd bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van de straatnamen in het uitbrei dingsplan Laageinde I een motie van orde aangenomen, waardoor het college van B. en W. de gelegenheid kreeg, het voorstel nog eens nader te bezien en daarbij vooral aandacht te besteden aan de weg lating van de titulatuur en het kiezen van namen van staatslieden, die bij de jeugd en bij het volk meer bekendheid zouden hebben. Uit de discussies die ontstonden tijdens de vergadering van donder dagavond, bleek al heel spoedig dat verschillende raadsleden zich even min bij het nieuwe voorstel konden neerleggen. De heer van Eijl (K.U.) begon met te zeggen, dat hij de hoop had gekoesterd niet veel meer over het voorstel te hoeven zeggen. „Maar, zo moest hij concluderen, „komt het nieuwe voorstel van het college van B. en W. in grote lijnen neer op 't eerste." De heer van Eijl voerde zelfs aan dat zijn bezwaren nu nog groter waren dan tijdens de verga dering van 28 maart. Opnieuw zei hij ernstige bezwa ren te hebben tegen de handhaving van de titulatuur vóór de namen. Op de allereerste plaats meende hij, dat van verwarring geen sprake hoefde te zijn, wanneer op het straatnaambord tevens een korte toelichting over de betreffende per soon zou worden opgenomen. De motivering van het college van B. en W. dat de betrokken personen er recht op hadden, dat de betreffen de titulatuur voor de naam gebe zigd zou worden, trok de heer van Eijl sterk in twijfel „Met het recht van de universitairen wordt toch wel een beetje raar om gesprongen" merkte hij op„ daarbij doelende op straatnamen van geleerden waarbij de titulatuur wel achter wege is gebleven. De heer van Eijl bleek nog an dere bezwaren te hebben tegen de handhaving van de titulatuur. Hij zei de mening te zijn toegedaan dat in de practijk de titulatuur door de bevolking niet wordt gebruikt „Waarom zouden wij ons dan niet aanpassen aan de praktijk?" De heer van Eijl staafde zijn argu menten door een recent artikel aan te halen uit het tijdschrift „Onze Taal" waarin verschillende eisen staan opgenomen waaraan 'n straatnaam behoort te voldoen. Ook het Nederlands Normalisatie Insti tuut kwam er aan te pas. De heer van Eijl betoogde dat dit Instituut adviseerde niet noodzakelijke toe voegingen, zoals prof., dr., etc., bij straatnamen achterwege te laten. Als laatse argument voerde de heer van Eijl aan dat Thorbecke, een van de grote staatslieden uit onze geschiedenis, geen titulatuur voor zijn naam gekregen had. De heer van Eijl vroeg zich af of deze staatsman dan misschien iets min der was dan de overigen. Ook de keuze van de namen van staatslieden kon bij de heer van Eijl weinig goede woorden vinden. Hij zei de overtuiging te zijn toe gedaan dat wanneer men goed zou kiezen, het meerendeel van de straatnamen wél bij het volk be kend zou zijn en niet, zoals het college van B. en W. in het pre ad vies opmerkte, dat het merendeel der namen onvermijdelijk minder bekend of onbekend is. Hij ageerde fel tegen de zinsnede van het col lege waarin stond opgenomen dat velen ook onder de jongeren-gene ratie belangstelling tonen in plaats van afwijzing. De heer van Eijl vroeg de voorzitter waarop deze zinsnede gebaseerd kon zijn. Hij zei een heel ander mening te zijn toegedaan. De heer van Engelen (K.U.) steunde de heer van Eijl door in te haken op de opmerking van de voorzitter tijdens de raadsvergade ring van 28 maart, waarin werd be toogd, dat het college zijn volle aandacht zou geven aan de ge maakte opmerking „Het college heeft inderdaad zijn volle aandacht gegeven, maar dan aan eigen stand punt en niet aan de opmerkingen van de raadsleden". Zowel de heer van Eijl als de heer van Engelen, kon zich niet accoord verklaren met de nieuwe scheiding die door het college van B. en W. was ge trokken, door in plaats van 1813, 1840 aan te houden. De heer van Eijl zei bijzonder pijnlijk getroffen te zijn. Voorzitter Teijssen dat bleek al spoedig was van hetgeen gezegd was en van hetgeen was aange haald uit het tijdschrift ,Onze Taal', waaraan zeer prominenten figuren meewerken, en van. de opmerkin gen van het Nederlands Normali satie Instituut, in zijn geheel niet ondersteboven. Hij bracht de heren raadslieden op een uiterst correcte en vriendelijke wijze aan het ver stand, dat het college voor de voor stellen die worden gedaan een ge heel eigen verantwoordelijkheid draagt. Hij zei tevens dat het geens zins in de bedoeling van het colle ge had gelegen, om iemand wie dan ook te kwetsen. Hij stelde voor om datgene wat in het verleden gebeurd was ten aanzien van de straatnaamgeving te laten rusten en zich voorname lijk bezig te houden met de toe komst. Hij gaf onmiddelijk toe, dat in vroegere jaren ook in de ge meente Waalwijk, normalisatie was toegepast. Hij zei evenwel zich af te vragen of in de toekomst ver der normaliserend opgetreden moest worden. Voorzitter Teijssen betoogde, dat men er wel goed aan zou doen de voorgestelde namen zo aan te houden. Hij meende dat een instructief element beslist niet mis plaatst zou zijn. Ook in tweede instantie bleken de heren van Eijl en van Engelen 't niet met voorzitter Teijssen eens te kunnen zijn. Het was tenslotte de heer van Mosselveld (werknemers) die op merkte dat men zo nooit dichter tot elkaar kon komen, hij achtte het hoog tijd dat er daden gesteld houden worden. Die daden kwamen toen al gauw op de proppen. De heer van Enge len kwam met een voorstel om de titulatuur voor de namen weg te la ten. Erg veel geluk bleek hij hier

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1