Plattelandsvrouwen vierden feest in de Efteling Nieuwe industrie vestiging in Sprang-Capelle PROGRAMMA Tricot-fabriek start in pand aan de Nieuwevaart viering Koninginnedag op dinsdag 30 april 1963 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 APRIL 1963 Provinciaal bestuur in de bloemen Vormend Samenwerking Koffietafel Défilé op Koninginneverjaardag PLAAT VAN HET BRABANTS ORKEST AAN Mr KORTMANN Voorlopig nog geen sporthal Nieuwe straten niet mee te hebben, want met 4 stemmen voor en 11 tegen werd 't voorstel verworpen. Daarna kwam de heer van En gelen met een aantal amendemen ten op de proppen die door twee raadslieden werden gesteund, waar door deze in stemming gebracht konden worden. Zijn eerste amen dement behelsde om vier straten in de onmiddellijke omgeving van het Europaplein gelegen, een naam te geven naar een viertal grote werkers op het gebied van de Eu ropese eenwording. Dit amendement, om vier straten te noemen naar resp. De Gaspery, Schumann, Churchil en Adenauer, kon ook bij de meerderheid van de raadslieden geen genade vinden, zodat het met 10 stemmen tegen en 6 voor van de baan werd ge ruimd. Meer succes had de heer van Engelen om de naam dr. Koolen- str. te vervangen door prof dr Rom- mestraat. In zijn beschouwing die was vooraf gegaan, had de heer v. Engelen zich verwonderd getoond, dat er wel een dr. Dreesstraat in 't plan Laageinde was opgenomen, maar dat de naam prof dr Romme er schijnbaar niet aan te pas hoefde te komen. Hij zei zich hiermee niet accoord te kunnen verklaren. Het gevolg was dat zijn tweede amen dement werd aangenomen met 11 stemmen voor en vijf tegen. De heer van Engelen bleek nog enkele pijlen meer op zijn boog te hebben. Hij was van oordeel dat het driemanschap van Limburg Stirum, van der Duyn van Maes- dam en van Hogendorp, een straaL naam toegewezen zouden moeten krijgen. Hij noemde dit een- mooie bekroning nu in dit jaar het 150- jarige bestaansfeest gevierd wordt van het Koninkrijk der Nederlan den. De eerste stemming aangaan de een straat de naam te geven naar van Limburg Stirum, kwam met 9 stemmen tegen en 7 voor niet aan een meerderheid toe. De heer v. Engelen achtte het toen beter de andere amendementen, betrekking hebbende op 't driemanschap, weer in te trekken. De heer Meys (K.U.) zei fel ge kant te zijn tegen de aanneming van een straatnaam van Domela Nieuwenhuis. De heer Meys be toogde dat deze naam niet in een Christelijke gemeente paste. De hr. Kemperman (P.v.d.A.) benadrukte uiteraard het hier niet mee eens te zijn. Hij noemde Domela Nieuwenhuis, een man die steeds zijn principes had weten hoog te houden. De heer Meys gaf evenwel wei nig blijk van zijn standpunt te wil len afwijken, zodat de heer Kem perman voorstelde om de naam van Domela Nieuwenhuis te vervangen door Ir. Alberda. Hier bleek het merendeel van de raad het weer niet mee eens te zijn, zodat dit voorstel weer werd verworpen en dus Domela Nieu wenhuis toch zijn straat zal krij gen. Een volgende amendement bleek weer van de heer van Eijl afkom stig te zijn, die zei graag te willen zien, dat de dr. van Karnebeek- laan zou worden gewijzigd in mr. Th. van Heemskerkstraat. Even la ter betoogde hij het voorstel weer te willen intrekken. Na nog 'n tweetal schrijfwijzen van straatnamen te hebben veran derd kon de raad zich uiteindelijk accoord verklaren met de door het college van B. en W. voorgestelde straatnaamgevingsplan. In de Efteling te Kaatsheuvel wa ren donderdag een kleine vierhon derd dames gezellig bijeen voor de viering van 't 25-jarig bestaan van het provinciaal bestuur van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen. Alle dertien afdelingen van de bond in Brabant waren ver tegenwoordigd. Bijna achthonderd dames in deze provincie zijn bij de bond aangesloten. De grootste af deling is Sprang-Capelle met 135 leden. Dussen in 't Land van Heus- den en Altena vormt met achttien leden de kleinste afdelng De presidente, mevrouw N. J. Pop-Poortsma uit Dinteloord, rele veerde het werk van het provin ciaal bestuur en de steun die het daarbij steeds ontving van de .Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw. Veel vormende arbeid werd in de afgelopen kwart eeuw verricht. De presidente achtte het van veel belang dat door eendrach tige samenwerking de ontwikkeling van de vrouw op het platteland, vooral in deze tijd, zoveel mogelijk wordt bevorderd. De bond zal meer aandacht moeten gaan geven aan de onderontwikkelde landen. Veel waardering had mevrouw Pop voor het werk dat gedaan wordt voor de A.C.W.W., de wereldvrouwenorga nisatie, die elf millioen leden telt. De voorzitter van de Brabantse Mij van Landbouw, ir A. W. Luit- jens, vestigde de aandacht op de goede samenwerking die er altijd is geweest tussen de maatschappij en de bond van plattelandsvrou wen. Ook de secretaris van de jon gerenorganisatie van de maatschap pij, de heer Hoiting, sprak over het vaak zo nuttige werk met de ver schillende afdelingen. Mevrouw Dubois-Raupp uit Eind hoven, die de provinciale federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulp verlening vertegenwoordigde, zei getroffen te zijn door het woord „samenwerking". Samenwerking betekent immers in de eerste plaats denken aan een ander, aldus me vrouw Dubois, die het bestuur dank bracht voor wat door de platte- telandsvrouwen is gedaan bij de watersnoodramp in 1953. Verschillende dames voerden nog Ter verkrijging van een vlot verloop wordt iedere deelnemer en deel neemster vriendelijk verzocht zich stipt aan de aangegeven vertrek tijden te houden. Ditmaal zullen de in de gemeente aanwezige lagere scholen en b.l.o.- scholen, elk met plm. 25 leerlingen per school en voorzien van vlag gen, aan de stoet en het défilé deelnemen. Deze groepen dienen zich aan te sluiten - al naar gelang de lig ging van de school in de gemeente - bij één der hoofdgroepen Be soyen, Centrum,, Antoniusparochie of Baardwijk. Regeling défilé: 1, 1. Verenigingen en scholen Besoyen,- Vertrek kwart voor tien vanaf de speelplaats r.k. jongensschool. Route: Grotestraat, Burg. Verwielstraat, Burg. Moonenlaan, Mr. v. Coothstraat, julianastraat, Statlonssraat, Bernhardstraat, Vre desplein langs Landis Gyr. 2. Verenigingen en scholen Waalwijk-Centrum: Vertrek precies tien var vanaf speelplaats St. Petrusschcol. Route; Grotestraat, WilhelminastraatVredesplein langs Landis Gyr. 3. Verenigingen en scholen St. Antonius parochie: Vertrek kwart voor tien vanaf dé Aloysiusschocl Past. Ktiypers- straat. Route: Past. Kuypersstraat, St. Antoniusstraat, Parallelweg, Wil helminastraat, Vredesplein langs Nijverheidsschool. 4. Verenigingen en scholen Baardwijk: Vertrek kwart voor tien plejn Gemeenschapshuis. Route; Loefstraat, Laageinde, Hoekeinde, PutstraatVictorie straat, Vredesplein. Vertrek vanaf Vredesplein: kwart over tien. Route: Vredesplein, Stationsstraat, Raadhuisplein, Grotestraat, Mr. v. Coothstraat, Julianastraat, Stationsstraat, Bernhardstraat, Vredes plein Op het Raadhuisplein zullen allen zich voor een ogenblik verzame len. De Burgemeester zal de aanwezigen toespreken, waarna geza menlijk het volkslied zal worden gezongen. Hierna volgt de vaan- delgroet aan de autoriteiten die op het bordes van het stadhuis aan wezig zijn en vervolgens trekt dé stoet verder. Nadat de stoet wederom op het Vredesplein is gearriveerd, vindt daar de ontbinding plaats, waarna de deelnemende groepen volgens een zelf te kiezen route naar de verschillende delen der gemeente terug keren, het woord, onder wie de provin- ciaal secretaresse mevrouw L. W. van Sluiters uit Heeze, de penning- meesteresse mevrouw Van de Heide uit Sprang-Capelle, de hoofdbe stuursleden mevrouw Heijting uit Hoogkeppel en mevr. S. A. Meije- rink uit Zevenbergen, mevrouw v.; Willigen uit Goes namens de bond in Zeeland, de ex-presidente mej^ G. Nelemans uit Zevenbergen, mejJ P. J. Rijken uit Sprang-Capelle uit naam van de afdelingen en mej. R. van de Meer uit Tilburg namens de r.k Boerinnenbond. 4 Het provinciaal bestuur werd be dacht met verschillende aardige ca deaus. 's Middags werd de geno- digden een koffietafel aangeboden en daarna was er een keurig feest programma, waaraan door alle af delingen werd meegewerkt. Als conferencier trad op Ton van Drunen uit Steenbergen. Het pro gramma was uitstekend voorbereid door de afdeling Sprang-Capelle. De leden van de feestcommissie, mevrouw Waverijn uit Sprang-Ca pelle en mevrouw Korten uit Fij naart werd speciaal dank gebracht voor het vele werk dat zij hadden gedaan. OVERHANDIGD. Donderdagavond is aan Mr Kort- mann, Commissaris van de Koningin in Noord-Bfabant, na afloop van een concert in de Casino-schouwburg in De Bosch officieel de eerste gram mofoonplaat van „Das Brabantische Orchester" overhandigd. In verband met de introductie in Duitsland met deze plaat waarop 'n uitvoering van de negende sympho- nie „Aus der neuen Welt" van Dvo rak, werd de tekst van de hoes in het Duits gesteld. Bij de officiële uitreiking yan de eerste grammo foonplaat van het Brabants Orkest waren o.a. tegenwooriiig de heer en mevrouw Kortmann, ir H. Steenber gen, lid van de Gedeputeerde Sta ten, de voorzitter van de Stichting Brabants Orkest, burgem. Teijssen van Waalwijk, de burgemeester vari Oisterwijk mr H. baron van Hövel van Wezelfeldr en Westerflier, die voorzitter is van de Stichting Vriend- den van het Brabants Orkest, burge meester R. Lambooy van Den Bosch, Hein Jordans en Jan Tendijck. De plaat is vervaardigd bij Phono gram in Amsterdam. In een verbazingwekkende snelheid heeft de gemeenteraad van Sprang-Capelle, die op de heer Ros na geheel compleet was, zich door de 18 punten tellende agenda heengewerkt. Punt 8 van de agenda, behandelende de aankoop van grond in Capelle, moest door de voorzitter weer van de agenda worden afgevoerd, omdat de voor bereidende werkzaamheden dienaangaande nog niet zover gevor derd waren, dat het punt ter behandeling aan de raad kon worden voorgelegd. .«-r» Zonder enige op- of aanmerking verleende de raad haar goedkeu ring over te gaan tot verlenging van de termijn van verstrekking van de kasgeldlening van 100.000 aan de Stichting Protestants Be jaarden Centrum voor Sprang-Ca pelle en omgeving. De noodzaak hiertoe vormde het feit, dat de fi nanciële afrekening van dit gebouw nog niet kon worden opgemaakt zo dat het ook niet mogelijk is om de door het Rijk toegekende premiën aan te vragen. Hierdoor heeft ge noemde stichting voor een langere termijn kasgeld nodig. Doordat de raad kon instemmen met het voorstel van B. en W. om 'n gedeelte van het pand Nieuwe Vaart 1 en 3 te verhuren aan de Tricotfabriek L. te Strake N.V., zal de gemeente Sprang-Capelle bin nen afzienbare tijd een nieuwe in dustrievestiging rijker zijn. Bedoeld pand is voor het tijdvak van 1 juli tot en met 31 december 1962 verhuurd geweest aan de heer A. J. Vos, die daar een gedeelte van zijn bedrijf in had onder gebracht. De heer Vos heeft inmiddels zijn bedrijf gevestigd aan de Dick Flem- mingstraat, terwijl ook de heer B. J. Elsman, die eveneens een gedeel te van het pand aan de Nieuwe vaart huurde, zeer binnenkort deze woning gaat verlaten om intrek te nemen in een woning aan de Em- mastraat. Hierdoor komt het gehele pand aan de Nieuwevaart vrij, be halve dat enkele plaatselijke ver enigingen in een benedenlokaliteit gedurende een avond per week re peteren. De plannen, die in voorbereiding zijn dit gebouw te verbouwen tot een sporthal zullen naar het zich laat aanzien niet onmiddellijk ge realiseerd kunnen worden. De Tricotfabriek L te Strake N.V. heeft dan ook besloten tijdelijk een afdeling van haar bedrijf in dit ge bouw onder te brengen, vooral ook omdat de uitbreidingsmogelijkhe den van het bedrijf in Asten tot nihil waren teruggebracht, terwijl men tevens met ernstig personeels gebrek had te kampen. De bedoeling van de N.V. is om .n Sprang-Capelle een afdeling vai. het bedrijf op te richten, waarbij men de hoop heeft met 10 a 15 meisjes te kunnen starten. Wanneer na verloop van enige tijd gebleken is dat een rendabele exploitatie mo gelijk is, zal door de N.V. worden overgegaan tot de bouw van een industriehal. Overgegaan werd tot aankoop en ruiling van stroken grond ten behoeve van de reconstructie van verschillende wegen in de gemeen te. Grond werd o.a. geruild met de heer C. van der Galiën aan de Pool- sestraat, terwijl van de heer H. A. Quirijns aan de Dick Flemming- straat enige stukken grond werden aangekocht. Ter realisering van het bouwvo lume voor het jaar 1963 en de vol gende jaren bleek het noodzakelijk dat werd overgegaan tot de aanleg van een verbindingsstraat tussen de Nieuwevaart en de Schrevel- straat in de richting Oost-West, waardoor het gehele terrein, dat tussen deze wegen en de Poolse- straat is gelegen, wanneer nodig, kan worden verkaveld. De straat heeft in totaal een lengte van 280 meter, terwijl de breedte van de rijbaan 5 meter zal gaan bedragen. Eveneens zal een verbindingsweg worden aangelegd tussen de Jan Jannestraat en het Molenplein in het uitbreidingsplan Sprang. Op dit terrein kunnen dan een 21-tal woningen worden gebouwd, te we ten 13 premiewoningen en 8 wo ningwetwoningen. Hier krijgt deze straat een lengte van 111 meter, terwijl de rijbaan verharding 5 meter zal gaan be dragen. Aan de Oostzijde wordt een groenstrook geprojecteerd met een breedte van 10 meter. Ook hier zal aan weerszijden van de weg een trottoir worden aangelegd. Tot slot zullen wegen worden aangelegd in het complex gronden gelegen tussen de Emmastraat en de Irenestraat. Een verbindingst straat tussen de Emmastraat en de Hendrikstraat zal worden gereali seerd, de Margrietstraat zal worden verlengd, evenals de Marijkestraat. Bovendien wordt er een nieuwe straat aangelegd vanaf de verbin- bindingsstraat tussen de Emma straat en de Hendrikstraat in de richting Zuid-Hollandse Dijk. De raad besloot tevens over te gaan tot verlening van bouw- en grond voorschotten aan de Woning- bouwstichting Sprang-Capelle en tot waarborging van een door die Stich ting aan te gane geldlening. De 14 woningwetwoningen zullen als volgt worden gebouwd 8 woningen aan een nieuw aan te leggen verbindingsstraat tussen de Jan Jannestraat en het Molenplein te Sprang, 6 woningen aan een nieuw aan te leggen verbindings weg tussen de Nieuwevaart en dë Schrevelstraat. Voor de toegekende 25 premiewoningen geldt de vol gende verdeling 13 woningen worden gebouwd aan de noordzijde Van de Jan Jan nestraat in Sprang en 12 woningen aan de Oostzijde van de Schrevel straat in Capelle. Tot taxateurs voor de gronden gelegen in de nieuwe uitbreidings plannen en Vrijhoeve-Capelle wer den benoemd de heren M. P. Har- teuit Oosterhout en ir J. F. L. Kru- gers uit Tilburg. BELGISCHE PRINS VERKOCHT ETSEN Koning Boudewijns halfbroer prins Alexander heeft volgens het Belgisch satirisch weekblad Pan 'n klein hofschandaal verwekt, door 6 etsen te laten verkopen, onmiddel lijk nadat hij ze van de Belgische schilder Paul DelVoux had ontvan gen. De 22-jarige prins had al dus Pan kunstschilder Delvoux een bezoek gebracht en hem een paar werkstukken als herinnering gevraagd. Een paar dagen later vroeg een Brussels kunsthandelaar aan Delvoux óm een authentifica- tie. Een vriend van de prins zou deze zes etsen aan hem heben ver kocht. Volgens Pan probeerde een ordonnans-officier van koning Leo pold enkele dagen later de etsen terug te kopen, toen de schilder had laten blijken dat hij van dit soort transacties niet was gediend. De etsen waren inmiddels echter verkócht door de antiquair, zodat koning Leopold in arren moede de verontwaardigde Delvoux suste met een boek als persoonlijk cadeau. CENTRAAL ORANJE-COMITÉ; 10.15 uur Défilé van alle Waalwijkse eugdverenigingen en ver tegenwoordigingen van de lagere en b.l.o.-scholen. Vertrek vanaf het Vredesplein. Route: Vredesplein, Stationsstraat, Raadhuisplein. Na aankomst op het Raadhuisplein volgt een toespraak van de burgemeester, waarna gezamenlijk het volkslied zal worden gezongen en de vaandelgroet zal worden gebracht. Daarna vertrek via de Grotestraat, Mr. van Coothstraat, Julianastraat, Stationsstraat, Bernhard straat,, Vredesplein. Volgorde van deelnemende verenigingen: 1. Drumband en Gymnastiekvereniging Kracht en Vlugheid" 2. R.W.B.-junioren 3. Chr. Jongeren- en Knapenvereniging „Jozua" 4. Verkenners en welpen Jan de Rooy-groep 5. Harmonie St. Crispijn 6. W .S .C .-junioren 7. Jeugdbeweging „De Terp" 8. Gidsen en kabouters St. Odagroep St. Jan 9. Mixed Hockeyclub „Waalwijk" 10. Judoclub „Waalwijk" 11. Waalwijkse Zwemvereniging 12. Drumband en Gymnastiekvereniging O.W.S. 13. V er kenners en welpen Andreas Zijlmansgroep 14. Drumband K.A.J. 15. R.K.C.-junioren 16. Hobbyclubs jongens en meisjes St. Antonius parochie 18. Balletgroepen St. Antonius parochie 19. Jeugddrumband „Ons Genoegen" 20. Verkenners en welpen Pius XII-groep 21. Judo-club St. Antoniusparochie 22. Gilde Jong Nederland en Rakkers 23. Wandelsportvereniging „Hertog Jan" 24. Harmonie St. Jan 25. Gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht" 26. Hobbyclubs Baardwijk 27. Juliana-junioren 28. Chr. ongerenvereniging Baardwijk 29. Verkenners en welpen St. Clemens. ORANJEVERENIGING „TROUW AAN ORANJE" Antonius-parochie 7.45 uur 10.00 uur 14.00 16.00 19.00 uur uur uur H. Mis voor de oorlogsslachtoffers Goochelshow én poppenkast in „De Lindeboom"St. Antoniusstraatvoor de jongens en meisjes van het le en 2e leerjaar Filmvoorstelling in Musis Sacrum voor de meisjes van het 3e, 4e, 5e en 6e leerjaar. Filmvoorstelling in Musis Sacrum, voor de jongens van het 3e, 4e 5e en 6e leerjaar. Vertoond zal worden de spannende cowboyfilm: „De Vier Desperado's" Muzikale rondwandeling door een gedeelte van de St. Antoniusparochie door de Harmonie en Drumband Marijke'uit Sprang. Afmars nabij het kapelletje. ORANJEVERENIGING „ORANJE BOVEN" Baardwijk 14.00 uur 14.30 uur 20.00 uur Bijeenkomst van de schoolkinderen voor het Gemeen schapshuis Baardwijk, vanwaar met de Harmonie St. Jan in optocht wordt vertrokken naar de speelweide bij de kleuterschool Aanvang van de traditionele kinderspelen Balavond met variété-programma in het Gemeen schapshuis. ORANJEVERENIGING „KONINGINNEDAG" Besoyen 9.00 uur Tractatie voor de kinderen van de kleuterscholen De ouders worden verzocht te maken dat hun kinderen om 9 uur aan de school zijn. 10.00 uur Bezorging versnapering aan ouden van dagen. 13.30 uur Opstelling kinderoptocht op de speelplaats van de Chr. B.L.O.-school aan de Molenstraat. 14.00 uur Kinderoptocht, voorafgegaan door de Drumband van de Chr. Gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid" 14.00 uur Start fotozoektocht door stadsdeel Besoyen voor de kinderen van de 5e en 6e klas en kinderen in de leef tijd van 12 t.m. 14 jaar. 15.00 uur Prijsuitreiking kinderoptocht op de speelweide aan de Kasteellaan en tractatie; daarna aanvang der kinder spelen voor de kinderen van de le, 2e, 3e en 4e klas. 17.00 uur Prijsuitreiking kinderspelen en fotozoektocht; daarna tractatie, 19,00 uur Muzikale rondwandeling door het stadsdeel Besoyen, verzorgd door de Harmonie St. Crispijn. Route: Haven, Grotestraat, Westeinde, Besoyensestraat, v. Bercken- rodelaan, v. Assendelftstraat, Kasteellaan, Hertog Jan park, Burg. Verwielstraat, Grotestraat. ORANJEVERENIGING „ORANJEHUIS" Centrum 8.30 uur H. Mis ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana. 14.00 uur Filmvoorstelling in Luxor-bioscoop, Grotestraat, voor de meisjes van de le, 2e, 3e en 4e klas. 14.30 uur Testtocht door Waalwijk-centrum voor jongens en meisjes van de 5e en 6e klas. Start café Van Bracht, Stationsstraat. Deze tocht kan zowel te voet als per fiets worden gemaakt. Potlood of ballpoint meebrengen. 15.30 uur Filmvoorstelling in Luxor-bioscoop, Grotestraat, voor de jongens van de le, 2e, 3e en 4e klas. 17.00 uur Prijsuitreiking testtocht in Thaliaén uitreiking van de versnaperingen aan de deelnemers. De versnaperingen voor de kinderen van de le, 2e, 3e en 4e klas worden uitgereikt na de bioscoopvoorstelling „Thalia"Stationsstraat. in STEEK DE VLAGGEN UIT STEEK DE VLAGGEN UIT

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2