VLIJMEN WASPIK I a ''"m Mi Sprang-Capelle BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN DË" KLOOF f ''lijf w*SM4 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 APRIL 1963 iü Sprang Raamsdonk BINNENLAND de Zaak voor e-15Óf r- MGR. VAN KESSEL HIELD PREDIKA TIE EN SCHAALCOLLECTE. Zondag 28 april hield Mgr. van Kessel, de Vlijmense bisschop, in alle H. Missen een predikatie over zijn missiegebied op Borno. In korte trekken gaf hij een toelichting over het grote tekort dat in zijn missiegebied nog is, als medische hulp, onderwijs op alle gebied is nog veel hulp nodig. De tweede schaalcollecte was voor zijn missiegebied en zijn aansporing om daadwerkelijk te steunen, werd door de aanwezigen aan voldaan. Het ziet er naar uit dat deze col lecte de vorige nog zal overtreffen. MUZIEKUITVOERING EN SHOW In café De Witte werd zaterdag 27 en zondag 28 april een muziek- en zanguit voering gegevep en verder werkten nog mee de telepaat Winando uit Tilburg. Wat de zang betreft waren de Sandra- zusjes uit Eindhoven te roemen. Verder tra den op verschillende jeugdige zangers, ac cordeon- en gietaarspeelsters, zoals Mientje Biekens, Jeanne v. d. Lee, Jos Kemenade, Johnny van Zuijlen, de Muziekvereniging Con Brio, Jan v. d. Linden, mej. v. Over- dijk enz. Alles was het aanhoren ten volle waard, evenals de Tilburgse Kruiken en de humoristen, dat de lachspieren nog al eens los maakte. En zeker Winando, die zijn kunst nog niet is verleerd om de aanwezigen te boeien. De belangstelling was beide avonden zeer groot. WIELRENNEN Ronde van België. De Vlijmense prof B. v. d. Ven startte ook met zijn ploeg in de ronde van België, die een overwinning opleverde voor Peter Post. Van de Ven heeft in deze ronde goed voldaan, hij wist zich steeds in de kopgroep te plaatsen; zelfs wist hij met een groep rennerd 10 min. los te rijden op het pelo ton. Hij bezette na afloop van de ronde de 38e plaats, wat niet slecht genoemd kan worden van de meer dan 100 deelnemers. Fried Libregts heeft ook België al en kele malen succes behaald in één wedstrijd moest hij de overwinning afstaan wegens defect aan zijn stuur, maar werd toch nog 5e. Zondag was hij minder gelukkig; hij was betrokken bij een valpartij en kwaip in een sloot terecht. Dinsdag start hij in Breda in de Oranjeronde. We zijn benieuwd naar zijn prestaties. Ook de jeugdige aspirant Nicols presenteert in de verschillende ron den waaraan hij deelgenomen heeft, alsook bij de wedstrijden, veel en als hij de wed strijden een beetje beter bekijkt is hij in staat om met de bloemen naar Vlijmen te rug te keren. Allen succes. Zondag 5 mei is de ronde van Vlijmen meer hierover in het volgend nummer. VOETBAL Vlijmense Boys I - RKDVC 1-0 Zondag 28 april speelden de Vlijmense Boys een thuiswedstrijd tegen RK DVC uit Drunen. Voor deze wedstrijd was zeer gro te belangstelling, ditmaal niet voor de bo venste plaatsen, maar nu voor de onderste plaatsen en gezien het vertoonde spel, was dit van beide zijden wel te zien. Het was een slechte wedstrijd, waar weinig goed voetbal was te zien. De scheidsrechter hield het spel heel strak en floot bij de kleinste overtreding, maar bracht deze wedstrijd tot een goed einde beide partijen speelden hard maar fair. Precies op tijd werd afgetrapt en het spel golfde flink op en neer, om beurten waren beide partijen in de aanval, maar steeds was de verdediging de baas; er werd slecht geplaatst en vele outballen als gevolg. De Boys werden iets sterker, maar voor het doel werd het juiste schot gemist, hoog over of ver naast. Drunen deed het niet beter en bracht ook weinig gevaar.. In de Boys defensie in de 40e min: een aanval de bal wordt voor het van Drunen wat heen en weer getrapt, de bal komt bij de linksbuiten Eekels, die een hoog schot gaf en de doel man van Drunen volkomen verraste, want deze stak geen hand uit en de Boys hadden de leiding, 1-0. Drunen pakte hierna flink aan, maar de Boys-verdediging weerde deze aanvallen en de rust kwam met 1-0 voor de Boys. Na de rust hetzelfde spel, om beurten beide partijen in de aanval. De Boys werden geleidelijk aan sterker en de doel man van Drunen kreeg meer werk, wat hem goed afging enkele goede schoten van Eekels, .Verschuren en van Overdijk werk te hij goed weg. Drunen, dat tegen het ein- dé alles op alles gooide, verplaatste het spel; een goede kans voor de gelijkmaker werd door de midvoor niet benut, een goe de corner had beter lot verdiend, maar de gelijkmaker bleef uit. Met Vlijmen in de aanval kwam het einde van deze matige, maar toch spannende wedstrijd. P\V. NOOIT GEDACHT Uitslag wedvlucht Vilvoorde op zaterdag 27 april; gelost 12.45 uur, eerste duif 1-57- 42; laatste prijswinnende duif 2-10-17 uur. Deelname 425 duiven er werd gespeeld 1 op 4: M Netten 1, 76; A Tactor 2, 37, 87; Jac Ophorst 3, 5, 32, 35 P v Dongen 4, 64, 80, 82; F Tactor 6, 11, 69, 97; A v d Schans 7, 28, 68; A Spuijbroek 8, 26, 34, 41, 58, 62; G Janson 9, 46, 72; T de Jong 10, 89, 94; A Heibloem 12, 14a, 40, 49; L Remmeren 13, 70, 79; A J Ophorst 14; C v Tilborg 15, 58; A Spielings 16, 18, 38; A v Zeist 17, 24, 39; M Mesch 19, 23, 63, 92; J Sterrenburg 20, 47, 50, 65, 93; G Roos 21 57, 60, 95; N Treffers 22; M Treffers 25, 45, 66, 74, 84; J v Zeist 27, 36, 48, 51; C Verhagen 29; P de Meter 30, 52, 83, 96; D v d Schans 31; A v Campen 33; W Nieu- wenhuizen 36, 73; H v Zeist 42; C Pullens 43, 75; Jan Pols 44; P v Rooij 53, 67; P Blom 54; C Broeks 55; L Vos 56, 91; Snap haan 59, 77; G. Geenen 61; A Vos 71; M Blok 78, 86; H Hendriks 81; Hommel 85; A Treffers 88; H Vos 90. De hoofdprijs, 'n fiets, werd gewonnen door M. Netten. A.s. vrijdag inmanden voor Mons, tussen 7 uur en half negen. HANDWERKSTERS GEDIPLOMEERD Negen dames uit Sprang-Capelle en twee uit Dinteloord ontvingen tijdens de jubileumviering van het provinciaal bestuur van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen in de Efteling te Kaatsheuvel een diploma van handwerken. Zes tien dames van de afdeling Sprang- Capelle en negen van de afdeling Dinteloord hadden aan de wedstrij den in handwerken meegedaan. De gediplomeerden uit Sprang- Capelle waren: mevr. v. d. Heide, mej. Oerlemans, mevr. v. Oversteeg- Schuller, mevr. van den Hoven-de Roon, mevr. Muilender; (tweede en derde prijs): mevr. v. Drongelen-v. Drongelen, mevr. Vos-v: Dommelen, mevr. Kieboom-Hageman en mevr. Willemsz. Van de afdeling Dinteloord ont vingen het diploma: mevr. D. Maris en mevr. G. Westerweel. BAZAR Vrijdag en zaterdag werd in het gebouw van de Chr. Volksbond de bazar gehouden, die werd georganiseerd ten bate van de restauratie der Geref. Kerk en de aanschaf fing van een kerkorgel. Vrijdagavond om 7 uur werd de bazar officieel geopend door burgemeester M. van Prooijen, in tegen woordigheid van mevrouw van Prooijen en de beide wethouders de heren W. Timmer mans en Jac. Vos. Na de opening kwam de vele attracties al spoedig op gang er was vrijdag reeds een flinke belangstelling, 's Middags werd reeds een verkoping gehouden en ging een grote hoeveelheid levensmiddelen, huishoudelijke artikelen, textiel enz. enz. vlot van de hand, zodat de opbrengst van de eerste dag zeer bevredigend was. Zaterdagmiddag was het een speciale middag voor de kinderen; het was de hele middag een gezellige drukte en de jeugd maakte veel gebruik van de attracties,als grabbelton, postkantoor, draaibord enz. 's Avonds was er reeds vroeg een flinke belangstelling, die met het verstrijken van de tijd nog geregeld toenam; tot half 12 was het drukte van je welste en zowel de ver koopsters als de attracties en het rad van avontuur niet te vergeten, maakten goede zaken. Notaris Waverijn verrichtte de trekking van de grote verloting en maakte tevens de uitslag bekend van de verschillende kleine verlotingen enz. De naam van een prachtige grote pop (Sofie) werd geraden door mevr. i v. d. Laan en mevr. Bax-Buitenman (de laatste een bewoonster van het bejaarden centrum), zodat om het bezit ervan moest worden getrokken en mevr. Bax de geluk kige werd. Mevr. van Prooijen kwam in het bezit van een grote taart waarvan het aantal parels dat er zich op bevond geraden moest Worden. Voor het raden van het aantal erwten in een fles kreeg v. d. Schans uit de Julianalaan een prachtige sprei, terwijl de verloting van een tafellaken terecht kwam bij de bezitter van lot 448 (oranje); het gasstel (rose loten) viel op no. 528 en een electr. koffiemolen (wite loten) op no. 636. Beid® avonden werd op de toegangs bewijzen een taart beschikbaar gesteld, die viel vrijdag op no. 134 en zaterdag op 531. Van de grote verloting1 vielen de hoofd prijzen: le radio op 922, waarvan dhr. M. Paans de gelukkige bezitter werd, 2e platem speler op 984 (winnaar C. de Jong) en 3e electr. strijkijzer op 444 (J. v. d. Laan) ver der 4e 874; 5e 683; 6e 73; 7e 481; 8e 369; 9e 421 en 10e 976. Op één enkele na werden alle prijzen reeds aan de winnaars ter hand gesteld. Honderden gelukkigen gingen met vele mooie en meer of minder waardevofle prij zen huiswaarts en deze bazar mag dan ook, dank zij de medewerking van zeer velen, zowel uit onze gemeente als uit het gehele land (bijna alles werd gratis ontvangen) bij zonder geslaagd heten. De financiële re sultaten zullen zeker boven verwachting zijn en de opbrengst zal na aftrek van gemaakte kosten ca. f 4000. - bedragen. KONINGINNEDAG Morgen, dinsdag 30 april, zal de verjaar dag van H. M. de Koningin hier worden ge vierd met feestelijkheden voor de school jeugd. De Oranjevereniging Sprang zal in samenwerking met het personeel van de Chr. lagere en kleuterscholen, kinderspelen organiseren op een terrein langs de Hendr. Chabotstraat, tegenover het bejaardencen trum. Hieraan kunnen alle kinderen van deze scholen deelnemen en voor de kinder spelen zijn verschillende mooie prijzen be schikbaar per schoolklas, terwijl ieder kind bovendien een traktatie zal ontvangen. De kinderspelen vangen aan 's morgens om 9 uur; ouders en belangsetellenden kun nen vanuit de Hendr. Chabotstraat een en ander meemaken. DODENHERDENKING. Zaterdag 4 mei zal alhier de jaarlijkse dodenherdenking worden gehouden. In de Ned. Herv. Kerk zal om 7 uur een inter kerkelijke herdenkingsdienst worden gehou den, waarin hoopt voor te gaan Ds. W. B. v. d. Meulen. Na afloop van deze dienst zal de stille tocht worden gehouden naar het Jan de Rooij-monument aan de Tilburgse- weg. VASTENACTIE De bisschoppelijke vasten-actie heeft in de Bartholomeus-parochie te Waspik ruim 1700,- opgebracht. Een zeer bevredigend resultaat. WASPIK—WITTEM De bedevaart vanuit Waspik naar het genadeoord van St. Geradus- Majella te Wittem trekt dit jaar op 26 mei. Men kan zich hiervoor op geven bij mevr. Selders in de Kerk straat alhier. STENO FRANS Voor het examen stenografie, af genomen door de Bond van St. Ge- nesius, slaagde voor Steno Frans de heer A. Bouman uit Waspik. ORIËNTATIERIT W.S.R. De oriëntatierit, georganiseerd door de brommerclub „De Waspikse Stalen Rossers", is gewonnen door de heer J. v. Beek uit Capelle; 2de werd de heer Ouwerland uit Gilze; derde de heer Brosens uit Chaam; de heer v. Raalten, eveneens uit Chaam, klasseerde zich als vierde; de vijfde plaats was voor de heer Oprins uit Gilze. De tocht leidde van Waspik tot in Raamsdonk en Capelle, over een totale afstand van ruim 30 km. en was voor de tiental len deelnemers prettig en interes sant. VINGERS AFGEKNELD Het 2-jarig zoontje van de fami lie F. op de Stadhoudersdijk zal twee vingertjes van zijn rechter handje moeten missen. Het kind ge raakte met zijn handje in de motor van de wasmachine, waarbij twee vingertjes werden afgekneld. Dok ter Wijffels bracht het kind naar 't zjekenhuis. ST. JORISFEEST Woensdagmorgen om 7 uur waren alle Welpen en Verkenners bijeen in de parochiekerk van St. Bavo voor een H. Mis, opgedragen ter ere van hun patroon: St. Joris. Pas donderdagavond hield men 't St. Joriskampvuur. Aalmoezenier v. Alphen uit Hank las de St. Joris- boodschap voor. Het St. Jorisverhaal werd verteld door vaandrig v. Don gen, en Akela besprak in het jaar verslag de activiteiten van het afge lopen jaar. Ook de senioren-verken- ners zijn weer met een groepje ge start, o.l.v. T. Thijssen. AFSCHAFFING VERLAAGDE POSTTARIEVEN MET NIEUW-GUINEA. Als gevolg van de bestuursover- dracht over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië per 1 mei 1963 zullen met ingang van die datum de be staande verlaagde posttarieven voor het verkeer met dat gebied komen te vervallen. Post voor West-Nieuw- Guinea zal dan evenals de overige post voor Indonesië moeten wor den gefrankeerd volgens de alge mene tarieven voor het internatio naal verkeer. Voor verzending per luchtpost zullen daarenboven de luchtrechten voor Indonesië worden geheven. GIROSTOP OPGEHEVEN Met ingang van 25 april is het weer mogelijk een rekening te openen bij de Postchèque- en Girodienst. De girostop, die op 28 juni 1961 moest worden ingevoerd, is daarmee opge heven. BROEDERS VAN JOANNES DE DEO VERLATEN 's-HERTOGENBOSCH. Het bestuur van de Congregatie van de Broeders van Joannes de Deo heeft besloten zich uit het Zie kenhuis aan de Papenhulst in Den Bosch ;terug ite trekken. Een en der houdt verband met een tekort aan religieuzen, met missionering en uitbreiding en specialisering el ders. De Broeders hebben nog hui zen in Amsterdam, Haarlem, Beek bij Nijmegen, Utrecht en Berg en Dal. Het Ziekenhuis in Den Bosch zal evenwel als ziekenhuis blijven be staan, omdat de Zusters van de Con gregatie van de H. Carolus Borro- meus, die reeds een Ziekenhuis in 's Bosch bezitten zich bereid heb ben verklaard aan het einde van dit jaar het huis „Joannes de Deo" over te nemen. De congregatie der Broeders van Joannes de Deo, die tijdens de „kul- turkampf" in Duitsland een onder komen moest zoeken in ons land, vestigde zich in 1875 in Kaatsheuvel. Reeds een jaar daarna kwamen de Broeders naar Den Bosch, waar zij tot dusver hun taak van ziekenver plegers hebben uitgeoefend en waar zij steeds een grote populariteit on der de bevolking hebben genoten. Boerenleenbank opende 46 nieuwe bankgebouwen in 1962. De Boerenleenbanken van de Cen trale Boerenleenbank in Eindhoven hebben in het eerste kwartaal 1963 een spaaroverschot geboekt van 92 milj. gulden, dit is 32 milj. gulden meer dan in het eerste kwartaal 1962. Drukt men de spaaroverschot ten uit in percenten van de spaar tegoeden per 1 januari, dan vindt men voor 1963 een stijging van 4,4 procent. In 1962 was dit 3,3 procent. Ofschoon de hoge spaaroverschotten in het eerste kwartaal ongeveer be antwoorden aan het jaarlijkse sei zoenpatroon, zijn zij dit jaar toch wel uitzonderlijk hoog geweest, zo heeft de directie meegedeeld. Er werden in 1962 niet minder dan 46 nieuwe bankgebouwen geopend. Het totaal aan goedkeuringen voor 't verstrekken van voorschot ten en kredieten voor de landbouw bedroeg in het eerste kwartaal f 37 miljoen en buiten de landbouw f 32 DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 M MARKT 32 Nwe GINNEKENSTR. 23 miljoen. De landbouw nam daardoor 53 procent voor zijn rekening. Ge durende het eerste kwartaal van '62 werd voor een bedrag van f 40 mil joen goedkeuringen verleend aan de landbouw en voor f 32 miljoen buiten de landbouw. In de agra rische sector werd in het eerste kwartaal 1963 dus f 3 miljoen min der aan goedkeuringen verleend, vergeleken met het eerste kwartaal 1962. Buiten deze sector bleef het niveau gelijk. De directie acht dit een opmerke lijke ontwikkeling, gezien het feit dat men reeds jarenlang gewend was aan steeds stijgende bedragen. In januari en februari van dit jaar nam het bedrag aan uitstaande voorschotten bij de aangesloten boerenleenbanken toe met f 18 mil joen, vergeleken met een toeneming van f 25 miljoen in de eerste twee maanden van 1962. De uitstaande rekening-courant kredieten namen in januari en fe bruari 1963 in totaal toe met f 14 miljoen tegen een stijging van 17 miljoen in dezelfde maanden 1962. "'"inv 'F! jy^-fü fti 130. Ja hoor, het is werkelijk waar! Het was Sjaakie Yzermeier, die daar was binnengekomen. „Ver hole! Jij hier!?" riep Sjaakie ver heugd uit. „Hee, hee, willen jullie daar wel eens op houden!" zei Petrus nu. „Dat is verboden, hoor! Iemand uit de hemel mag geen vrienden zijn met iemand die in de hel thuis hoort!" „Zal me vrind Verhole in de hel thuishore?" vroeg Sjaakie verbaasd. „Nee, dat ken ik niet gelove! Ik heb hem me hele leve goed gekend en ik moet eer lijk zegge asdat ik nog niet veel zulke fijne kerels ben tegegekom- me. En na me overlije heb-ie me ook niet vergete. Ieder jaar bracht- ie een bloemetje op me graf." „Die Verhole hoort in de hel!" zei Petrus weer. „Hij heeft zijn ziel aan de duivel verkocht en dat mag niet. Hij moet hier weg. Vooruit Yzermeier, smijt hem eruit!" Sjaakie schudde vastberade met zijn hoofd. „Ik wil niet brutaal schijne," zei hij. „Maar dat doen ik niet. Verhole uit "de hemel smijte? Dat nooit!" „Een schandaal! Een schandaal!" riep Petrus uit. „Wacht maar! Ik zal wel eens andere maat regelen gaan nemen!" Sint Petrus liep kwaad weg, sfneet met de deu ren en liet Sjaakie en de smid al leen achter. „En vertel me nu eens, Sjaakie," zei smid je Verholen, „Hoe vind je het hier?" „As ik nog op aarde was zou ik zegge: ik heb het reuze naar mijn zin," antwoordde Sjaakie. Maar zo'n uitdrukking ken je hier niet gebruike. Alles is an ders. Werkelijk, Verhole. Het groot ste geluk op aarde weegt nog niet op tegen één ogenblik hemelse za ligheid. Neem dat maar van mij an. En het gekke is, je ken hier niet boos weze ook. Neem nou die klei ne P. Poppesnor is. Dat vond ik vroeger zo'n akelig ventje, zo'n echt mannetje van lek-me-vestje En nou ben ik de dikste vriende met hem. Nee, boos weze kan men hier niet." Nou, Sint Petrus kan anders wel degelijk boos zijn merk te smid je Verholen droogjes op. „Ja, da's waar," zei Sjaakie pein zend. „Maar je moet niet vergete, dat hij het moeilijk heeft. Ieder een nakijke of-ie wel geschikt is voor de hemel valt niet mee hoor." „Hé, laat me eens binnen kijken?" vroeg smidje Verholen. Sjaakie keek zuinig. „Dat mag eigelijk niet, Verhole," zei hij. „Maar als je geen gekke streken uithaalt, dan mag je effe om het hoekie glure," Sjaakie opende de hemeldeur en de smid stak er zijn brutale kop omheen. Maar laat nu net St. Petrus daar staan! Die stond daar met twee aartsengelen en die zagen hem na tuurlijk. „Ja, dat is-ie!" zei Sint Petrus. De aartsengelen liepen op de deur af en begonnen die weer dicht te duwen. Maar dat was nu weer echt iets voor smidje Verho len. Die zette zijn sterke smids schouders tegen de deur en begon aan de andere kant te duwen! FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 45) Nora hield de hand tegen haar heftig bonzend hart en wilde de stem van het kwelduiveltje, dat in haar verwarde gedachten rondwroette, on derdrukken met de stem van haar ega; „Stel je niet zo aan! Is jouw huwelijk soms als in dat boek? Wordt jouw huwelijk bedreigd door de ver denking, dat je man een verhouding heeft met zijn secretaresse? En ben jij soms kinderloos, zoals die vrouw in dat boek?" Maar mochten deze omstandig heden dan niet voor haar gelden, dat andere beantwoordde dan toch volkomen aan haar eigen huwe lijksleven. „Bij een man, met een verantwoordelij ke, maatschappelij - positie," stond er verder in de ro man, „gaat diens werkkring boven de liefde voor zijn vrouw." Maar was dit juist niet wat ook in haar huwelijk de dissonant bezorgde? Vanwege de positie van haar man, zat zij lange avonden alleen. En ging ze ook alleen naar bed. Met een schok drong zich opeens de gedachte bij haar op, welke zij zo even, als niet bestaan, had ver worpen. Nooit nog had Karei ge zegd, of hij des avonds alleen op zijn kantoor zat, of dat ook juf frouw Duval er dan was. Ze wist wel, dat vroeger juffrouw van Driel ook wel eens 's avonds terug kwam, maar juffrouw van Driel.. lieve hemel, die had Nora wel met haar man vertrouwd. Maar nooit had hij gezegd, dat ook de nieuwe secretaresse 's avonds op kantoor was. Nora had haar eenmaal ge zien op een personeelsavond ze behoorde, met haar gelakte, vuur rode nagels, haar getekende wenk- brouwen en geverfde lippen en haar gang van een mannequin, niet tot de soort vrouwen, die zij sym pathiek vond. Alsof ze zelf het ver nederende en dwaze van haar be spottelijke jalouzie inzag, mompel de ze beschaamd: „Nee, dat niet. zó is hij niet." Nooit had Karei haar reden gegeven tot verdenking, maar toch Ze stond op, smeet met een wild gebaar de roman neer. Doodmoe van haar ziekelijk ge pieker, met een hamerende hoofd pijn, ging ze naar haar slaapkamer. Hun leven werd plotseling ge heel anders, toen Nora haar tweede kind verwachtte en alsof zijn maat schappij ook wilde meewerken aan zijn huwelijksgeluk, was er opeens 'n eind gekomen aan de avondar- beid. „Eindelijk kunnen we weer aan onze vrouwen denken", had meneer van Drunen met een zucht van verlichting gezegd. Tegen het voorjaar, wisten ze, zou het spel zich natuurlijk weer herhalen, maar wie dan leeft dan zorgt. De avonden waren nu weer, slechts onderbroken door enkele kaartavonden met de Kamphuizen, voor hen beiden net als vroeger. Karei was een en al toewijding voor zijn vrouw. Zijn grote nieuws gierigheid draaide om wat het zou worden, een jongen of een meisje. Hans wilde enkel maar een zusje hebben en zijn vader was het eens met zijn zoon. „Ik geloof zeker, dat het een zusje wordt, Hans. Met gro te blauwe ogen en lang blond krul haar, net als mama". „Maar als het nou toch een jongen is", wierp Hans tegen. „Het kan toch net zo goed 'n jongen zijn. Dat kan toch?" Maar zijn vader schudde gedeci deerd van neen. „Uitgesloten, Hans, het wordt een meisje." Gerustge steld zweeg Hans nu. Dat was dan dus afgesproken. Zijn vader ver giste zich nooit, die wist alles! Daarna, met de „wetenschap" dat het een meisje zou worden, con spireerden vader en zoon over de naam. Vader bepaalde dat ze Hen- nie zou heten, net als de moeder van mama, die Hans en zijn vader enkel maar van de foto kenden. Moeder mocht van al deze tussen vader en zoon gefluisterde gehei men niets weten die moest maar wachten tot het zusje er was, had vader met Hans afgesproken. Dan, eindelijk, kwam er een eind aan de spanning bijn Hans, die al die maanden standvastig het ge heim tussen hem en zijn vader had weten te behouden voor zijn ver raad tegenover zijn moeder. Op 'n schone, prille voorjaarsochtend tui melde Hans opgewonden uit zijn bed, toen zijn vader hem kwam halen om naar het nieuwe kindje te kijken, dat de ooievaar die nacht bij mama had gebracht. „Is het een meisje?" was het eer ste dat Hans vroeg. „Natuurlijk", antwoordde zijn va der met een ernstig gezicht. „Dat hadden we samen toch afgespro ken?" Sprakeloos stond Hans bij het bed van zijn moeder en staarde met grote verbaasde ogen naar het vreemde verschijnsel. Dat moest dan het zusje zijn. „Wel Hans", vroeg zijn vader hem, „hebben we het nou niet goed besteld bij de ooievaar? Moeder wist er niks van -alleen wij sa men. Een meisje Hennie heet ze, net als oma van de foto, weet je wel? Ik geloof dat je het niet eens leuk vind. Of vind je Hennie geen mooie naam?" Niet begrijpend keken moeder en vader elkaar aan en dan naar hun zoon, die almaar hardnekkig bleef zwijgen en geen enkel teken van verrassing of blijdschap toon de. Dat was toch wel vreemd. Pla gend zei zijn moeder: „O, maar als Hansje het kindje niet leuk vindt, geef ik het maar weg." Maar toen begon Hans opeens hevig te huilen, nijdig verborg hij zijn krullebol tegen zijn moeders borst. Nog altijd niet begrijpend wat haar zoon zo verdrietig maak te, streek Nora over het gebogen hoofd en vroeg: „Maar vertel me nou eens, Hans, wat je hebt. Vind je het geen leuk kindje? En nogwel een meisje." Zonder zijn hoofd op te heffen, riep Hans, stampvoetend van nijd en teleurstelling: „Het is helemaal kaal, het heeft niet eens krullen. Het is geen meisje!" XII Verwezen staarde Karei de Hoog naar de brief, die hij voor de tweede maal had gelezen, als was het een brief van een meisje aan haar verliefde jongen. Daar stond het: „Ik kom natuurlijk afscheid van jullie nemen en dan vertrek ik met een week of drie met de In- drapoera uit Rotterdam Her man Volders weg. dat betekende, dat hij hem in jaren niet meer zou zien, niet meer met kon spreken. Hij had een prachtige aanbieding als directeur van een handelson derneming in Indië gekregen schreef hij. Toen kort daarop Nora thuis kwam en Karei haar de brief over handigde, keek hij naar haar ge zicht, als wilde hij ook haar inner lijke reactie op het bericht ontdek ken. Hij wist maar al te goed, hoe Nora Herman Volders als de enige man beschouwde, die ze met trots en zonder enige reserve een vriend kon noemen. Heel anders dan Guus Kamphuis, die nooit meer dan ,,'n intieme kennis" zou zijn. Bij Vol ders verloren alle anderen hun waarde. Maar, dacht hij, Nora zou toch nooit de gevoelens van een man ten opzichte van een vriend als Volders kunnen begrijpen. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 3