WAALWIJK DE KLOOF 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 MEI 1963 2 Diversen Rond de Raad ONDERWIJS HEEFT IN DRUNEN BIJZONDERE AANDACHT GEMENGDE KLASSEN OP DE LAGERE SCHOLEN TE DRUNEN. ANDERE VORMEN VAN ONDERWIJS HEBBEN DE AANDACHT. Kaatsheuvel Loon op Zand Korte berichten schikbaar werd gesteld voor de aan koop en plaatsen van twee lesloka len ten behoeve van de lagere school in Elshout. Bij de Bank van Ned. Gemeenten werd een geldlening aangegaan van ƒ375.000—, rente 414%. Er werd grond verkocht aan A. Brok in de Wilhelminastraat tegen de prijs van 16,30 per m2. Ten behoeve van de verbindingsweg KerkstraatSchei dingstraat werd 70 m2 grond ge kocht van de heer W. Wolfs. Prijs 3,per m2. Aan de heer P. v. d. Luitgaarden werd op grond van het garantie-besluit premiebouw de ge vraagde garantie verleend. Hierna werd de vergadering ge sloten. Bij indirect licht en in een ge heel vernieuwde raadszaal en deze keer zonder ook maar een man publiek, vergaderde vrijdagavond de raad van Drunen. Het structuurplan van de Streek - raad voor Midden-Brabant bracht al vlug de tongen los. In deze streekraad, waarbij 24 gemeenten zijn aangesloten, hebben zitting de Burgemeesters van deze gemeenten. De leden van de raad van Drunen stelden vooral dat de gemeenteraad op de hoogte moet blijven van de rapporten van de werkgroepen, waarbij burgemeester Stieger stel de, dat deze rapporten ter vertrou welijke inzage zullen worden ge legd voor de gemeenteraadsleden. Verder liet burgëm. Stieger door schemeren, dat de leden van de di verse werkgroepen in vele geval len het opleggen van beperkingen niet zullen nemen en hij stelde ook vast dat, zij het dan misschien op indirecte wijze, de gemeenteraden invloed uitoefenen op het werk van de streekraad. 24 Burgemeesters, aldus burge meester Stieger, zullen de rappor ten toch altijd nog aannemelijk moeten maken bij evenzovele ge meenteraden. Wel bleek uit de me- delingen, die gedaan werden, dat de streekraad snel werkt. In ieder geval sneller dan de heer v. Lam meren had gedacht. Men streeft er naar om nog dit jaar het gehele concept-rapport ter tafel te krij gen. Verschillende werkgroepen zijn reeds met hun rapporten ge reed. Ook wezen de raadsleden er op dat deskundige voorlichting voor de werkgroepen bij het op stellen van hun rapporten nood zakelijk is, waarop burg. Stieger antwoordde, dat het daaraan niet ontbrak. Het plan Noulanden begint nu ook vastere vormen aan te ne men. Het plan is wel enigszins gewijzigd. Was het eerst de be doeling geweest 'n meer open be bouwing, ook voor villa's en bunga- een aaneengesloten bebouwing, ter wijl aan de noordzijde etagebouw zal worden toegepast. De uitvoering van 't plan Noulanden zal wel iets duurder komen dan oorspronkelijk werd begroot. Er is o.a rekening gehouden met voldoende groen stroken, terwijl de wegen van as falt zullen worden voorzien. Dit is wel duurder in aanleg, maar goed koper in onderhoud. De grondprij zen voor Noulanden zullen de vol gende vergadering aan de orde ko men. Wel is er aan gedacht de grondprijzen voor etagebouw hoger te stellen dan voor normaalbouw. Dit jaar zullen in plan Noulanden 32 woningwetwoningen gebouwd worden. Als sluitstuk van het plan Braken West werd vastgesteld Braken West 2. De grens van West 2 loopt even ten westen van de schoen fabriek Fedra. In West 2 zal ook etagebouw worden toegepast, afge wisseld met normale bouw. De grondprijs van Braken West 1 zal door West 2 niet beïnvloed worden. Het bezwaarschrift van de land bouwer P. v. Huiten werd niet ont vankelijk verklaard en er werd gehoopt, dat men met v. Huiten tot een accoord zou kunnen komen. Natuurlijk prijkte op de agenda ook deze keer weer een punt voor het onderwijs. Het betrof hier een crediet van 46.000 gulden voor de bouw van twee pre-fabricated klas lokalen ten behoeve van de ge mengde lagere school in Elshout. De zorg voor het onderwijs de laat ste jaren in Drunen sterk toege nomen. Speciaal in de laatste jaren is aan het onderwijs in Drunen zeer veel aandacht besteed. In 1960 liet het gemeentebestuur een onderwijs-rap- port samenstellen, op welk rapport het onderwijsbeleid voor de komen de jaren zou kunnen worden ge voerd. Dit rapport bracht aan het licht, dat de sterke groei der be volking een zeer speciale aandacht ging vragen voor het lager onder wijs, terwijl vestiging van scholen voor het voortgezet onderwijs de aandacht moest krijgen. Op het ge bied van 't onderwijs is er in de laatste jarén in Drunen dan ook wel iets gebeurd. Het aantal lagere scholen werd verleden jaar met 2 uitgebreid, terwijl in de gehele ge meente, Elshout inbegrepen, 't aan tal klaslokalen steeg van 23 naar 35. Het aantal schoolgaande kinderen voor de lagere scholen steeg in de jaren 1956 tot 1962 van 893 naar 1130. In 1958 werd in Drunen ook een prachtige nieuwe kleuterschool geopend, maar deze bleek al spoe dig weer te klein, zodat in de Prins Bernhardstraat een twee-klassige kleuterschool werd gebouwd, welke ook dit jaar weer met twee klassen zal worden uitgebreid. De bedoeling hiervan is, dat deze school een 6- klassige, zelfstandige kleuterschool zal worden. Ten behoeve van het kleuter-on derwijs komt ook dezer dagen in Elshout een fraaie kleuterschool ge reed, welke plaats biedt aan 80 leer lingen. Uitbreiding van bestaande scholen en nieuwbouw is in Drunen alge meen. Waar men bij deze bouw niet altijd beschikt over de nodige bouw volume wordt, met succes pré-fabri- cated toegepast. Dit werd reeds toe gepast aan de r.k. jongensschool en bij de r.k. meisjesschool, die deze lokalen vorig jaar weer afstonden aan de kleuterschool. De nieuwe St. Paulusschool, die 1 september van het vorig jaar star- te, zal per 1 september 1963 aan de Prins Hendrikstraat de beschikking krijgen over een eigen schoolge bouw. Dit schoolgebouw, dat geheel wordt opgetrokken uit pré-fabrica- ted lokalen, zal nog dit jaar wor den gebouwd. In de raadsvergadering van vrij dag j.l. werd nog het besluit geno men om de r.k. gemengde school in Elshout uit te breiden met 2 pre fabricated lokalen. GEMENGDE SCHOLEN. Vanaf 1 september a.s. zullen de r.k. meisjes- en r.k. jongensschool, te beginnen met de eerste klas, ge mengd zijn. De Stichting Schoolbe- langen heeft dezer dagen aan de ouders, waarvan kinderen vóór 1 oktober 6 jaar worden, een formu lier thuisgestuurd waarop aanmel ding van hun kinderen op alle drie de lagere scholen in Drunen moge lijk is. Het betreft hier dus: a. de vroegere Jongensschool aan de Wilheminastraat; b. de vroegere Meisjesschool aan de Pr. Hendrikstraat, die vanaf 1 september een eigen schoolgebouw krijgt. Ten overvloede zij vermeld, dat de Prot. Christelijke Lagere School, de Albert Schweitzerschool, die ver leden week werd geopend, hierbij niet inbegrepen is. Dit is een eigen en zelfstandige school, die momen teel aan de St. Paulusschool twee klaslokalen ter beschikking heeft gesteld. Het aantal aanmeldingen zal door de Stichting Schoolbelangen zo goed mogelijk worden verdeeld, waarbij getracht zal worden de afstand tus sen het schoolgebouw en woonhuis zo klein mogelijk te houden. De St. Paulusschool, die vorig jaar is ge start, is vanaf het begin gemengd geweest. Vanaf 1 september zullen de eerste klassen van de beide an dere lagere scholen in Drunen ook gemengd worden. Rekening hou dende met het feit dat ook de lage re school in Elshout gemengd is, als mede de Prot. Christelijke Lagere School, kan gesteld worden dat van taf 1 september a.s. alle lagere scho len in Drunen en Elshout gemengd zullen zijn. De Stichting Schoolbelangen zal waarschijnlijk, indien de aanmeldin gen binnen zijn, niet met alle wen sen rekening kunnen houden. Bij voorbaat maakt de Stichting een uitzondering. Ouders, welke reeds een of meerdere kinderen op een school hebben, kunnen, indien zij dit wensen, ook hun kind dat nu de eerste klas gaat bezoeken, op deze school plaatsen. De Stichting Schoolbelangen, die vanaf 1 januari in Drunen werk zaam is, moet men zien als 't school bestuur der bijzondere Jongens-, Meisjes- en Kleuterscholen. Naast het werk en de belangstel ling voor het lager onderwijs, is in Drunen de laatste jaren ook het een en ander gebeurd ten behoeve van het voortgezet onderwijs, vakonder wijs, etc. Zo werd in Drunen een r.k. Huishoudschool voor Drunen en omstreken gesticht, waarvoor mo menteel een nieuw schoolgebouw verrees. De Technische school voor Schoenmakers werd uitgebreid en voorzien van een modern en bijzon der uitgebreid machinepark. Opge richt werd een Levensschool, waar aan ook verbonden een Mater Ama- bilisschool. Voor deze twee scholen hoopt men dit jaar bouwvolume te krijgen, zodat met nieuwbouw kan worden begonnen. Verder is men momenteel bezig met de oprichting van een U.L.O.-school, die per 1 september 1963 zal starten. AFSCHEID JAC. DIDDEN. Vrijdag 3 mei bereikte een onzer oudste medewerkers, de heer Jac. Didden de pensioengerechtigde leef tijd, nadat hij niet minder dan 53 jaar onafgebroken in ons bedrijf was werkzaam geweest als letterzetter, smoutzetter en later als machine- zetter. Jammer genoeg was de heer Did den door ziekte verhinderd zelf op deze dag in ons bedrijf afscheid te komen nemen van firmanten en collega's en daarom hebben firman ten dit persoonlijk te zijnen huize gedaan. Zij brachten hem daarbij hartelijk dank voor alles wat hij in deze zeer lange periode voor de Waalwij ksche Stoomdrukkerij An- toon Tielen en ons blad heeft verricht, hem daarbij prijzende voor zijn trouwe plichtsbetrachting, vakmanschap, zijn onverdroten werklust en onverflauwde ijver, die zich daarbij nog uitstrekte tot acti viteiten in het belang van organi satie en algemeen belang, als secre taris der plaatselijke KAB, bestuurs lid van DVSV, werkend lid der har monie St. Crispijn, enz. enz. Als blijk van dankbaarheid en waardering werd hem als souvenir een geschenk onder couvert aange boden en aan zijn echtgenote een fruitmand. De heer Didden dankte in harte lijke bewoordingen voor de langdu rige en prettige arbeid en samen werking in ons bedrijf, waarvan hij zovele verschillende fasèn heeft meegemaakt en voor de steeds en ook nu ondervonden waardering. Hij hoopte spoedig in staat te zijn, persoonlijk afscheid te komen ne men van zijn collega's in het bedrijf zelf. D.E.L.-COLLECTE De vorige maand gehouden col lecte ten behoeve van het Alge meen Sociaal Fonds ter bevorde ring van de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht een bedrag van ruim 475.—. Allen die aan deze collecte hebben medegewerkt, alsmede de milde gevers en geefsters worden hartelijk dank gezegd. OVERNAME van HET LEERHUIS door de fa. ANTOON VERHULST. In februari 1961 werd de aan de Grotestraat 228 gevestigde Heren modezaak Antoon Verhulst overge bracht naar de winkelgalerij in de Wilhelminastraat 17. In dit nieuwe pand werd behalve de verkoop van alle soorten Heren- mode-artikelen ook de verkoop van kinderconfectie ter hand genomen en het bleek al spoedig dat hiermee in een grote behoefte werd voor zien. Geleidelijk aan werden ook damesartikelen in de verkoop be trokken, maar door gebrek aan ruimte was een verdere speciali satie hierin niet mogelijk. Door het vertrek van de familie Schapendonk naar elders kon be slag gelegd worden op 't daardoor vrijkomende pand in de Wilhelmi- nastr. 19, waar Het Leerhuis in ge vestigd was. De zich daarin bevindende voor raad, die eveneens door Antoon Ver hulst werd overgenomen zal vanaf vrijdag 10 mei door de fa. Antoon Verhulst worden uitver kocht, waaraan echter door middel van een uitgebreide advertentie nog nader kennis zal worden gege ven. Begin september zal in het nieuwe pand de officiële opening van de speciale Dameszaak plaats hebben en de volgende artikelen zullen dan onder meer in de verkoop worden genomen. Lingerie en Dusters, Kousen, Rok ken, Blouses, Mantels en Regen mantels. Het gehele tricot-vak, zoals: Trui tjes, Vesten, Sweaters, Twin Sets en Pakjes. Lederen kleding in kort, driekwart en lang en tevens sportieve kle ding. Al deze artikelen zijn in hoofdzaak merkartikelen. Teneinde van mei tot begin sep tember de verkoop op gang te hou den, zal men in de nieuwe dames zaak dan reeds keus kunnen maken uit uitgebreide collecties regenkle ding, sportkleding en lederen kle ding. OUDEN VAN DAGEN MAKEN DINSDAG 18 JUNI JAARLIJKS UITSTAPJE. Dinsdag 18 juni zullen de Ouden van Dagen in Waalwijk voor de 15e keer na de oorlog hun jaarlijks uitstapje gaan maken. Omdat het dit jaar dus een lustrum-uitstapje wordt, is aan deze tocht nog meer aandacht besteed dan andere jaren. Zo zal dit jaar aan het uitstapje door het bekende cabaret van de gebroeders van Engelen een spe ciaal tintje worden gegeven. Des middags om één uur wordt er vanaf het Vredesplein met een een aantal bussen vertrokken. De reis zal, na een prachtige tocht, naar Boekei leiden waar in Nia Do mo dat naar het schijnt iets speciaals is op dit terrein worden aangelegd. Hier worden de COLLECTE OUDEN VAN DAGEN. Ook dit jaar zullen de be jaarden van Waalwijk weer onthaald worden op een uit stapje Ieder jaar opnieuw heeft een speciaal comité, dank zij de medewerking van de Waal- wijkse bevolking, de bejaar den van Waalwijk een ge noeglijke middag en avond kunnen bezorgen. Maar men begrijpt, dat een een derge lijk uitstapje, waarbij de be jaarden nog consumptiebon nen worden aangeboden en tot slot worden onthaald op een Brabantse Koffietafel, handen vol geld kost. Ieder jaar opnieuw hebben de inwoners van Waalwijk zich voor dit doel van hun beste zijde laten zien. Dit jaar wordt in de week van 20 t/m 25 mei door de bejaarden een speciaal be roep op U gedaan, zodat aan deze lustrumtocht meer aan dacht kan worden besteed dan andere jaren. De bejaar den van Waalwijk hopen dan ook, dat de zakjes, die ook nu weer huis aan huis zullen worden verspreid, welgevuld mogen worden opgehaald. Ouden van Dagen ook onthaald op een cabaretprograma, dat ongeveer een uur gaat duren. Natuurlijk zul len, zoals dat ook in de voorgaande jaren het geval is geweest, de no dige consumptiebonnen worden uitgereikt. Tot slot worden de Ou den van Dagen nog onthaald op een originele Brabantse Koffieta fel. De reis zal via een andere weg weer naar Waalwijk terugleiden. Het ligt tevens in de bedoeling om tijdens dit jaarlijks uitstapje afscheid te nemen van de oud voorzitter, de heer Meijs, die 15 jaar lang zijn beste zorgen voor het slagen van deze jaarlijkse trip heeft gegeven. STIJGENDE ONTWIKKELING VAN DE BOERENLEENBANK Tijdens de algemene jaarvergade ring van de Boerenleenbank in de zaal van de Gildenbond, heeft di recteur C. Nouwens verslag uitge bracht over 't boekjaar 1962, waar uit blijkt dat deze Bank haar positie in het afgelopen jaar weer kon ver beteren. Dit komt tot uiting zowel in de toename der toevertrouwde middelen, als in de stijging van de uitleningen in de vorm van voor schotten en kredieten in lopende rekening. In 1962 bedroegen de inlagen op de spaarrekeningen 2.359.257,81, de terugbetalingen 1.881.255,55, zo dat meer ingelegd werd 478.032,26. Het totaal der spaargelden per 31 december '62 steeg tot 4.662.300,25, verdeeld over 2919 spaarders. Ge constateerd werd dat 65 percent der spaarders niet tot de agrarische sector behoort. De creditsaldi in lo pende rekeningen bedroeg op 31 de cember 1962 140.975,09, terwijl het totaal der toevertrouwde gelden op deze datum 4.803.275,34 beliep. Ook van de financieringsmogelijk heden wordt door de plaatselijke burgerbevolking een steeds drukker gebruik gemaakt. In 1962 werd 711.300,aan nieuwe voorschotten geplaatst, terwijl 219.299,87 aan af lossingen werd ontvangen. Het be drag der uitstaande voorschotten bedroeg eind december 1962 2.646.292,95, verdeeld over 289 voorschotnemers, dat hoofdzakelijk belegd is in hypotheken ter finan ciering van de particuliere woning bouw. De debetsaldi in lopende re keningen beliepen 289.793,78. Na alle inschrijvingen resteerde een winst van 7.522,26. Het voorstel tot wijziging van de statuten werd zonder op- of aan merkingen door de vergadering goedgekeurd. uw h li ui i in t De plaatsing van borden op vier plaatsen in de gemeente mag naar mijn mening aangemerkt wor den als te voorzien in een behoefte. Van de verleende algemene ont heffing voor het plakken hierop mogen de partijen echter wel een bescheiden gebruik maken in die zin dat iedere partij daarbij aan bod kan komen Gelet op de beschikbaar gestelde plak-oppervlakte en het aantal van 17 toegelaten partijen zal ieder voor zich enige beperking in acht moeten nemen, 't Is n.l. een zaak van een zekere collegialiteit iedere partij een kans te geven. Men be hoeft het helemaal niet met elkaar eens te zijn, maar toch kan men in 't politieke leven door uitwisseling van gedachten de algemene zaak bevruchtend beinvloeden. Abonnee Het aantal leden bedraagt momen teel 352. Het bestuur werd met grote meer derheid van stemmen gehandhaafd. Dit bestaat thans uit C. Nouwens, directeur; A. in 't Groen, J. Hamers, J. Klijn en J. Verboven, terwijl de raad van toezicht is samengesteld uit J. Smulders, president, W. de Jong en A. van Mensvoort. „SOPHIA" ORIËNTATIE-RIT 1963 De Sophia-rit zal verreden worden op zondag 12 mei, voor auto's, scooters en mo toren. Deze rit wordt georganiseerd door de A.C. Kaatsheuvel in samenwerking met de Kon. Harmonie Sophia's Ver. voor wel ke laatste vereniging de baten zijn van deze rit. De gerenomeerde sportrijders de heren Kees v. d. Ven en Jo Moonen zullen ook dit jaar weer de rit uitzetten, wat betekent dat het weer een zeer interessante rit belooft te worden. Voor de leden van de A.C. Kaatsheuvel geldt deze rit tevens mee voor het clubkampioenschap 1963. De start en finish zullen plaats vinden aan 't Parochie huis, van Rijckevorselstr. alhier. Om 14.01 zal no. 1 starten en vervolgens iedere min. De le prijs bedraagt f 75 plus een beker geschikbaar gesteld door garage H. van Roosmalen alhier; 2e f 50, 3e f 25; verder nog vele waardevolle prijzen. Voor de Loon- se deelnemers zijn 3 extra prijzen beschik baar gesteld t.w. een beker en 2 legpen ningen. De prijsuitreiking zal plaats vinden in de zaal van de Kon. Harmonie W. Ver meulen, waarna er gelegenheid zal zijn voor de deelnemers een dansje te leggen. Voor inschrijving en correspondentie kunt U zich richten aan het secretariaat: P. v. d. Velden, Willibordusstr. 30 alhier. LANDBOUW KAN „SCHAP" NIET MISSEN. De voorzitters der drie centrale landbouworganisaties en de voor zitters der drie landarbeidersorga nisaties hebben in een gezamenlij ke verklaring meegedeeld hoge prijs te stellen op de samenwerking van de georganiseerde agrarische ondernemers en werknemers, zoals deze in het Landbouwschap vorm en inhoud heeft gekregen. De voorzitters zeggen ervan over tuigd te zijn, dat de landbouw in Nederland zonder het Landbouw schap veel minder invloed had kun nen uitoefenen. Volgens geruchten zou kardi naal Mindzenty binnenkort uit z'n ballingschap in de Amerikaanse Ambassade te Boedapest, naar Ro me vertrekken om in het Vaticaan een functie te aanvaarden. Met grote plechtigheid is overal de Dodenherdenking gehouden. Op de Dam in Amsterdam heeft het Koninklijk Paar een krans gelegd. Ook op de Grebbeberg en elders werden onze gevallenen opnieuw herdacht. De kosten van de uitzending van de wedstrijd Benfica-Feijenoord'1 voor de Televisie zullen minstens 100.000bedragen. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 47 „Een paar jaar geleden", vertelde hij dan, „ontmoette ik een meisje, met wie ik wilde trouwen. Zij was een meisje uit de kennissenkring van mijn ouders en haar vader is bankier - een meisje van mijn stand dus". Hij lachte schamper. „Ik maakte een bezoek bij hun ouders, ik was toen juist geslaagd voor economie en vertelde papa, dat ik van plan was, een mij aangeboden leraarspost te aanvaarden - ik heb eigenlijk altijd leraar willen worden. Maar papa bracht mij zeer discreet aan het verstand, dat hij als huwe lijkspartner voor zijn dochter geen leraar ambieerde Toen hij bovendien informeerde naar mijn vermogen, waarvan ik de stellige zekerheid had, dat het ver beneden de taxatie van de bankier moest zijn, begreep ik dat mijn voorgenomen huwelijk weinig kans van slagen zou hebben. Maar 't ergst was, dat zijn dochter door de zelfde ziekte bleek te zijn aangetast zij wilde geen leraar tot man heb ben. Ik schreef papa een brief, dat ik van het huwelijk met zijn dochter af- 5 J zag Er viel een stilte in de kamer toen Volders zweeg. „Dit", vervolgde hij dan, zich naar Karei wendend, ,,was nu een geval van wat ik jou vroeger in een gesprek eens zei de vloek van mijn stand, waar fortuin en posi tie zwaarder wegen dan de liefde." „Maar er zijn toch meisjes van an der kaliber", wilde Karei in het mid den brengen. „Het is toch te..." „...absurd, wil je zeggen, dat dit geval een axioma moet zijn. Maar weet je, ik kreeg gelijk de schrik te pakken. Mijn angst die ik altijd al had, dat een huwelijk mijn persoon lijkheid en mijn vrijheid zal aantas ten, werd door dat geval versterkt. Ik ken mezelf te goed - ik ben psy chologisch gesproken een perfec tionist, ik streef altijd naar het vol maakte. Als ik tevoren wist dat mijn huwelijk zou worden als dat van jul lie, met eerlijke, wederzijdse liefde en kameraadschap en dat we een paar kinderen zouden krijgen als die van jullie, ja dan... Maar ik ben tè lang vrijgezel geweest, om dat te durven riskeren." Opnieuw was het stil in de kamer. Na de pessimistische confidenties van Volders wist Karei niet wat hij zou moeten zeggen; hij wist niets beters te doen dan diens glas bij te vullen, waarna Volders het in één teug leeg dronk. Nora verbrak de stilte. „En daarom ga je nu..." begon ze aar zelend. „Juist", voltooide hij, „daarom ga ik me zo'n beetje levend laten begra- venen in de binnenlanden van Bor neo. Als ik nu hier zo in de huise lijke kring zit, vraag ik mezelf af wat zoek je eigenlijk en waar zoek je 't. Wie zal ons zeggen wat de ko mende jaren ons brengen? De bruine horden van het barbarendom van Hit- Ier groeien beangstigend, de aandelen op de beurs tonen een blijvend da lende tendens. Ik denk wel eens..." Abrupt brak hij zijn somber betoog af en begon te lachen. „Lieve deugd, ik ben wel gezellig op de laatste avond van ons samen zijn in Holland. Ik zit daar maar te oreren. Alles gebeurt immers zoals het gebeuren moet; we denken te schuiven, maar we worden gescho ven. Schenk nog éénmaal de glazen vol, Karei." Nora, die heel stil was geworden, moest opeens weer naar de keuken - de koffie zou nu wel klaar zijn... „Ad fundum, Karei", zei Volders, zijn glas heffend. „Op ons weerzien bij de havens in Rotterdam!" Gezamenlijk hadden ze hem naar de boot gebracht, Hansje mocht ook mee. De laatste momenten, nadat de zware bas van de Indië-vaarder het vertreksein had gegeven, waren vooi allen geladen van een nerveuze span ning. Eerst toén drong het tot hen allen door nü komt het afscheid! De beide vrienden drukten elkaar lang de handen, zonder veel woorden te kunnen vinden. „Tot ziens!" Schreiend keek Nora toe, hoe Vol ders haar jongen opnam, en lang knuffelde. Hansje, met zijn armen om de hals van de man gekneld kon slechts een beverig „dag oom Her man" stamelen. Nora omhelsde innig de vriend van haar man - hef was voor het eerst, dat zij elkaar kusten. „Lieve Noor", dacht Karei ontroerd. Hoe ook zij hield van zijn vriend... Ze hadden aan de kade staan wui ven totdat het grote schip zich geheel in nevel en rook had opgelost. „Zullen we dan maar gaan?" vroeg Karei hees. Nora knikte zwijgend. „Nou is oom Herman weg", zei Hans met een dun stemmetje. „Ja, Hans", zei vader mat, „oom Herman is weg, maar over een paai jaartjes komt hij terug en dan mag je weer mee om hem af te halen." Nora bad stil „God geve 't". Vóór Karei zich die avond ter rus te begaf, schreef hij in een cahier de woorden, die Herman Volders uit een van zijn boeken had geciteerd „Wij hebben dat lief in onze vrien den, dat uitstijgt boven het povere alledaagse". „Met een laatste weemoedige blik naar de kale seringeboom en de ro zenstruiken zonder rozen, ging Nora naar binnen en sloot de tuindeuren af Ze wist het immers al haar avon den zouden, nu de zomer voorbij was, weer lang en eenzaam zijn. Karei had het reeds aangekondigd, het zou weer avondwerk worden. „Maar, Noor", had hij er veelbetekenend aan toegevoegd, „ik mag niet klagen, ik ga me dit najaar voorbereiden voor de grote sprong". De grote sprong... de sprong naar de top! De sprong die Nora beang stigde en de top, waarvoor zij hui verde. Bij het afscheid van deze lange zomer had Nora het niet te verklaren gevoel, dat zij van meer afscheid zou moeten nemen. Het afscheid van Herman Volders had haar, met een vreemde intuïtie, de beklemmende zekerheid gegeven, dat het een af scheid voor altijd was geweest. Met hetzelfde onverklaarbare voorgevoel verwachtte zij straks andere gebeur tenissen - gebeurtenissen, waarbij nieuwe scheidingen zouden plaats vinden. Waardoor en hoe zij die fa tale zekerheid had wist zij niet, maar het maakte haar angstig en onrustig als zij alleen was gedurende de lange avonden. Op zo'n avond was zij in haar stoel in slaap gevallen. Ze zag zichzelf staan op een steile, kale rots, ze keek omlaag in een diepe vallei, waar een wilde stroom zijn weg volgde. Nora vernam het aanzwellend, bruisend geraas van het opgezwiepte water en zag hoe de planten en het geboomte aan de oevers werden mee gesleurd door de stroom naar een zwarte verte. Opeens klonk een ge weldige slag. Verschrikt werd ze wakker, met zwaar bonzend hart sprong ze op. Er gierde een storm rond het huis, de tuindeuren waren door een rukwind opengeslagen; op nieuw klonk een donderslag, terwijl een bliksemschicht een moment het ganse huis verlichtte. Dan was het plotseling weer donker in huis. Nerveus schakelde Nora alle lich ten aan, ze keek op de pendule en bemerkte dat het reeds lang donker moest zijn half tien, dat zou wel weer elf uur, half twaalf worden, voor Karei thuis kwam. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2