wAAlwnkse en UnqstRAAtse couRAnt GROOTSE NIEUWBOUW VOOR ONS GOUD m Onlusten in Birmingham (V.S.) Prinses Margriet naar 's-Hertogenbnsch Pu f*Ol brengt ENGELSE SPION VOOR KRIJGSRAAD IN MOSKOU Ondergrondse parkeerruimte, geluidsdichte gevels, modern en efficiënt Bezoek Belgische koningspaar aan Londen op T.V. JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! ai iA GROVE SPILZUCHT HEERST IN LUCHTVAART Houdt Bogaerts voor ogen BRABANT FESTIVAL WIL KUNST BRENGEN AAN DE GEWONE MAN Een beeld van het nieuwe hoofdgebouw Daterend van 1814 Reeds lang plannen Oriëntatie en besprekingen Den Haag krijgt misschien extraatje van schatschip Optica BOGAERTS VRIJDAG 10 MEI 1963 85e JAARGANG No. 37 De €cho VAD het Zuióeo Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Pr van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-'.dres: „ECHO" Wie een kijkje neemt op het Frederikspïein in Amsterdam, vraagt zich onwillekeurig af met wat voor bouwproject men .hier wel bezig is Zelfs voor de leek is het duidelijk, dat hier, midden op het plein, een gigantisch bouwwerk zal verrijzen, dat ziet men zo al aan de mach tige fundering die er is gelegd. Iedere Amsterdammer weet U wel te vertellen wat hier zal komen: het hoofdgebouw van de Nederlandse Bank, de plaats waar Nederland in de toekomst zijn goudvoorraad zal kunnen bewaren, het financieel centrum van ons land. Eerlijk gezegd werd het wel tijd dat onze nationale bank een nieuwe behuizing kreeg, want die liet voor een dergelijk instituut heel veel te wfensen over. Velen zullen met ons wel nieuwsgierig zijn te weten hoe dsze instelling in de toekomst zal worden gehuisvest. Daarom maakten wij een praatje met de onder-directeur Mr. C. T. de Bijïl Nachenius en het hoofd van de technische adviesafdeling van de Ned. Bank, ir. J. Rider. Wij brachten een bezoek aan het oude hoofdgebouw van de Nederl. Bank aan de Turfmarkt te Amsterdam, welk centrum eigenlijk be staat uit een aantal gebouwen, die met elkaar verbonden zijn, een waar labyrinth, waarin zelfs verschillende employé's nauwelijks de weg weten. den vinden. Over de gehele wereld zijn de meeste gebouwen van de circulatiebank ondergebracht in vrij oude panden en zo zal Neder land wat dat betreft in de toekomst voor vele buitenlandse deskundigen een trekpleister zijn om zich te oriënteren. Het nieuwe hoofdgebouw van de Nederlandse Bank op het Frede rikspïein te Amsterdam is berekend voor een bezetting van 1200 man en heeft dus gezien de huidige be zetting van 800 personen een reser-* ve capaciteit van 50%. Het heeft 'n inhoud van niet minder dan 250- duizend kubieke meter en beslaat met de daarbij behorende grond een oppervlakte van omstreeks 13- duizend vierkante meter. Het gehe le gebouw is, zoals in Amsterdam de gewoonte is, geplaatst op palen waarvan er ongeveer 2750 zijn ge heid. Maar die torsen ook eén Een deel van de huidige gebouwen van de Nederlandse Bank aan de Oude Turfmarkt. Een verre van ideale toestand, in oude huizen Zoals onderdirecteur Nachenius ons vertelde werd na het vertrek van dé Franse bezetters in 1814 de Nederlandse Bank opgericht. De stoot hiervoor werd gegeven door koning Willem I, die bovendien voor een belangrijk deel financieel bijdroeg. De Nederlandse Bank werd toen gevestigd aan de Oude Turfmarkt in enkele oude bankhui zen, waar voordien rijksdiensten hadden gezeten, zoals de Centrale Kas. Deze gebouwen werden door de bank gehuurd. Het duurde niet lang of men ging uitbreiden en er werden meer pan den aangetrokken. Toch bleek ook dit niet voldoende en in 1869 be sloot men de oude gebouwen af te breken en door een nieuw te ver vangen, een gebouw dat een reser ve capaciteit van niet minder dan 100% zou hebben. Nu moeten we daar niet al te hoog tegenop kijken, want de toenmalige bezetting van de Nederlandse Bank was niet groter dan 75 man, zodat in het nieuwe gebouw plaats was voor het wer ken van 150 personen. Momenteel werken op het hoofd kantoor van de Nederlandse Bank in Amsterdam ongeveer 800 personen, gedecentraliseerd over 4 gebouwen. Het is duidelijk dat het aantal werknemers te groot is voor de ver ouderde behuizing. Plannen voor een nieuw hoofd gebouw zijn er reeds lang gemaakt. Er is zelfs al een keer een tentoon stelling geweest van diverse plan nen. Een bewijs hoeveel werk er reeds voor werd verzet. Daarbij H.K.H. Prinses Margriet heeft het voornemen vandaag 10 mei, 'n bezoek te brengen aan de e'uropese politie schermkampioenschappen, welke gehouden worden van 5 tot 11 mei in de Isabella-kazerne in 's-Hertogenbosch. =*=KINfeS= En zo zal de nieuwe behuizing van onze Nationale Bank op het Frederikspïein er uit zien. Een prachtig, modern geheel een trots bankgebouw, waar makkelijk en efficient gewerkt kan worden. plein komt een soort wolkenkrab ber van 15 verdiepingen, alles in moderne stijl gebouwd. Een aantal gevels krijgt een geluidsisolatie enorme kluis met ons goudvan dubbele ramen, die niet open Een leuk snufje is wel, dat hei een ondergrondse parkeergelegen heid krijgt voor liefst zo'n 160 au to's, terwijl daar tevens de moge lijkheid is geschapen voor het on dergronds lossen van waardezen- dingen, die dan vanaf de losplaats met een lift direct naar da kassier - derij gaan. Tevens heeft men re kening gehouden met de eventuele plaatsing van electronische reken machines en dergelijke. Het geheel wordt gebouwd als eer open rechthoek, een soort kantoor galerij, waar binnen een groot plein van 50 x 50 meter. Op dit binnen- kunnen, waardoor alle geluid bui ten wordt gehouden. Luchtverver sing vindt plaats door een technisch systeem van aanzuigen van verse buitenlucht en afzuigen van de af gewerkte binnenlucht. Ook de ver warming is van een modern type en zorgt voor een constante tempe ratuur. Zo krijgt de Nederlandse Bank, als financieel centrum van ons land, eindelijk een waardig huis; een bankgebouw, waar Nederland met recht trots op kan zijn en waar veel buitenlanders naar zullen ko men kijken. DE BETERE VIRGINIA was ook een plan om de Spuistraat af te sluiten en op die manier de Nederlandse Bank een plaatsje te geven in het hart van Amsterdam. Dit plan ging echter niet door. In 1954 gaf de directie van onze nationale bank aan zes architecten een opdracht ontwerpen te maken voor een nieuw hoofdgebouw op de plaats van het oude. In 1957 werd uit diverse ontwer pen het plan van prof. Mr Duintjer gekozen, een ontwerp voor een nieuw hoofdgebouw op de oude Turfmarkt. Maar wie gedacht had dat dit nu gerealiseerd zou worden had het mis, want de gemeente Amsterdam kwam met een voorstel tot een ruil van deze grond met die op het Fre derikspïein. De gemeente wenste de grond aan de Turfmarkt voor uit- bouw van de Amsterdamse univer siteit. De directie van de Neder landse bank ging met deze ruil ac- coord en inmiddels maakte prof. Duintjer een nieuw plan. Reeds op 6 november 1961 werd op het Fre derikspïein de eerste paal door burgemeester van Hall voor het nieuwe hoofdgebouw met het no dige ceremonieel geheid. In juli 1962 werd de grond van het Frede rikspïein officieel aan de Bank overgedragen, terwijl de bank op haar beurt een deel van haar grond aan de gemeente Amsterdam over droeg. De resterende grond zal bin nen 6 jaar aan de gemeente moe ten worden overgedragen. Een groot deel van het nieuwe hoofdgebouw van de Nederlandse Bank wordt in de grond gebouwd. Dat is ook de reden, dat er zoveel werk moest worden verzet in de bouwput. „Wanneer we boven de grond gaan bouwen, is in wezen het grootste deel van het gebouw klaar", vertelde ons Ir. Ritter. Prof. Duintjer is bij het ontwerp van dit prachtige gebouw niet over een nacht ijs gegaan. Hij heeft zich georiënteerd in Londen, Wenen, Brussel, besprekingen gevoerd met deskundigen uit Australië, bespre kingen in Kopenhagen en met bankdirecteuren uit Amerika, an derzijds zijn weer Japanse deskun digen eens 'n kijkje in Amsterdam komen nemen, om eens te zien hoe men hier de bouw van een derge lijk bankgebouw ter hand neemt. Voor een belangrijk deel is een gebouw van een circulatiebank een gewoon gebouw voor administratief werk, zoals er zo velen zijn, maar toch stelt een dergelijk speciaal bedrijf zijn eigen eisen en het is de bedoeling dat aan die eisen zo goed mogelijk wordt voldaan. Veel pro blemen die zich bij de bouw en in richting voordeden heeft men in Amsterdam zelf moeten oplossen. Het merkwaardige voor de buiten staanders is wel, dat de ontwerpers niet veel voorbeelden in het buiten land hadden waaraan zij steun kon- De negerkinderen in Birmingham deden maandag zoals de negerlei ders hun gevraagd hadden: zij ble ven weg van school. De Western High School, een van de grote mid delbare scholen, waar meer dan 1000 'negerkinderen les krijgen, sloot maandagmorgen de poorten en zond de leraren naar huis. Niet De Australische minister van scheepvaart, Opperman, heeft be kend gemaakt dat de Nederlandse regering van het vinden van de schat en het wrak van het 17 de- eeuwse Hollandse schip „Vergulde Draek" op de hoogte is gesteld en dat een onderzoek wordt ingesteld naar de eigendomsrechten. Zoals gemeld zijn onlangs aan de Australische westkust in een onder zeese grot in een der riffen door een Australische duiker, Alan Ro binson, een aantal munten, ivoor en andere voorwerpen gevonden, die afkomstig moesten zijn van een in de nabijheid gelegen wrak, dat vermoedelijk de resten vormt van het Hollandse schip. De „Vergulde Draek" is in april 1656 op weg van Amsterdam naar Batavia bij Ledge Point, ongeveer honderd kilometer ten Noorden van de huidige stad Perth vergaan. Van de 194 passagiers en beman ningsleden hebben er tenslotte ze ven Batavia bereikt. De andere zijn verdronken of in de woestijn om gekomen. Het schip vervoerde 78- duizend gulden aan goud en zilver voor de Oostindische Compagnie. Duiker Robinson is van plan de ankers en een kanon, die hij op de bodem heeft zien liggen, eveneens boven water te brengen. Minister Opperman wees erop dat ieder, die in Australische wa- in de huid gezondheid en zuiverheid teren een wrak vindt, volgens de navigatiewet verplicht is deze vondst te melden bij de „ontvanger van wrakken", in dit geval de on derdirecteur van navigatie en vuur torens. Dit geldt tevens voor alle voorwerpen die in een wrak wor den aangetroffen. De ontvanger neemt het gevondene onder zijn be heer en stelt een onderzoek in naar de eigendomsrechten die ei genaar of vinder laten gelden. een leerling was komen opdagen. In grote optochten trokken de kin deren naar de kerken. De politie deelde de negerleiders mee, dat de kinderen zouden wor den gearresteerd, als zij een grote demonstratie zouden beginnen in de straten van Birmingham. Later ver klaarden de negerleiders dat zij ze willen mobiliseren voor grotere demonstraties. De spanning in Bir mingham is bijna ondragelijk. Intussen probeert Washington al les om de gèmoederen tot rust te brengen. Burke Marshall, een van de naaste medewerkers «van de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, is uit Washington overgekomen om de situatie met de autoriteiten en negerleiders te bespreken. Naar verluidt zou hij bij de autoriteiten erop hebben aan gedrongen contact met de negerlei ders te zoeken. LEGER AAN GRENS VAN HAITI Het Dominicaanse leger heeft al zijn gevechtsstellingen langs de grens met Haïti betrokken. Presi dent Juan Bosch heeft gisteren nog duizend man naar het grensgebied gestuurd. De hoofdmacht van de Dominicaanse strijdgroep staat bij Jimani, 65 kilometer van de Haïti- aanse hoofdstad Port „au Prince. De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten heeft besloten permanent in zitting-te blijven, om dat de toestand zo geladen wordt geacht, dat ieder ogenblik een ge wapende botsing tussen de Domini caanse Republiek en Haïti kan uit breken. Aan het statiebezoek dat koning Boudewijn en koningin Fabiola van België aan Engeland brengen, zul len door de Eurovisie enige repor tages worden gewijd. Op dinsdag 14 en woensdag 15 mei zal de NTS een rechtstreekse reportage over nemen. Op 14 mei zal van 12.20 uur tot 13.00 uur de aankomst van het ko ninklijk paar op Victoria station te Londen op het scherm worden ge bracht, alsook de begroeting door koningin Elizabeth en de tocht van de koninklijke gasten door de stra ten van Londen naar Buckingham Palace. De reportage op woensdag 15 mei van 14.30 uur tot 15.10 uur betreft de ontvangst van de gasten in Guildhall door de lord Mayor van Londen. Directeur Swissair: Dr. Walter Berchtold, de presi dent-directeur van de nationale Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair verwijt de collega-lucht vaartmaatschappijen grove spil zucht. Hij ziet daarin de oorzaak van de grote verliezen, die de bur gerluchtvaart ieder jaar te zien geeft. Tijdens een lezing in Was hington, waarvan de tekst eerst nu is gepubliceerd, heeft deze direc teur gezegd: „Het staat vast, dat de luchtvaartmaatschappijen smij ten met geld. Als 't om de luxueu ze boekingskantoren en 'n overbe zette verkoopstaf gaat en dat zij de wereld een slecht voorbeeld van be drijfsleiding geven, waar wij elkaar om strijd passagiers en vracht pro beren af te snoepen." exclusieve voorjaarscollectie SCHOENEN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk In de Russische hoofdstad is dins dagmorgen het proces begonnen te gen de Britse zakenman Greville Wynne en de Russische staatsambte naar Oleg Penkovski. Zij worden beiden beschuldigd van spionage ten gunste van de Ver. Staten en En geland. De eerste uren van het pro ces leverden meteen al een sensatie op beide verdachten bekenden dat zij zich aan spionage hadden schuldig gemaakt. „Ik beken", aldus ver klaarde Wynne, „met uitzondering van de punten, die ik later in mijn verklaring naar voren zal brengen". Ook-Penkovski had niet veel woor den nodig om te erkennen dat de aan klacht in grote trekken juist was. Het Hof verdaagde de zitting daarop voor ongeveer een half uur. Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen De provincie Noord-BRABANT krijgt deze zomer haar eigen festi val. De eerste activiteiten die de onlangs opgerichte „stichting Bra bant Festival" op touw zet, zijn 10 uitvoeringen van Shakespeare's „Naar het U lijkt" in zes Brabantse openluchttheaters, 't Festival wordt gehouden in augustus in de theaters van Luikgestel, Someren, Best Heeswijk, Oisterwijk en Roosen daal. De bedoeling is in het kader van dit festival 13.000 Brabanders in rechtstreeks contact te brengen met de toneelcultuur. De voorstel lingen worden gegeven door de to neelgroep Ensemble. De gedachte om in Brabant een eigen festival te organiseren is ge boren naar aanleiding van een rap port, dat enige tijd geleden is uit gebracht over de relatie van het to neelgezelschap Ensemble het Zui delijk Toneel en de provincie Bra bant. Zoals bekend, bestaat er in het Zuiden enig onbehagen over Ensemble, dat wel subsidies ont vangt uit de middelen van de pro vincie Noord-Brabant, maar hier te weinig voorstellingen zou geven. Dit rapport werd samengesteld in opdracht van de burgemeester van Eindhoven, Ir. H. Witte. Het Cul tureel Adviesbureau van Evert van Eijndhoven, vroeger cultureel ad viseur van de NCB, werd ingescha keld om een oplossing voor de moeilijkheden te vinden. Deze is gevonden in een gesprek met de managers van de Brabantse openluchttheaters. Zij ondervinden de laatste jaren steeds grotere moeilijkheden bij hun pogingen om de theaters in het zomerseizoen be speeld te krijgen. TWEE STRAALJAGERS NA BOTSING NEERGESTORT Omstreeks half twaalf maandag morgen zijn twee straaljagers van de vliegbasis Twenthè met elkaar in botsing gekomen en naar bene den gestort. De beide piloten, de 39-jarige kapitein W. A. Jansenhuit uit Rotterdam en de eerste luite nant J. Feenstra uit Amsterdam, konden zich met hun schietstoel in veiligheid brengen. Beiden hebben ongedeerd de grond bereikt. 2-JARIG JONGETJE VERDRONKEN Maandagmorgen omstreeks tien uur is in Veghel de twee jarige Jacobje Guns in een kleine, ondie pe tuinvijver geraakt en verdron ken. Het ongeluk gebeurde in de tuin van de buurman. Toen men 't kind gevonden had, heeft men nog geruime tijd de mond-ademing op hem toegepast. Het was tevergeefs. De moeder-van het kind lag in het ziekenhuis.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1