wAAlwijkse en UnqstRAAtse cour Ant Raad van Waalwijk hield zich tot ver na middernacht bezig met het geven van algemene beschouwingen, kritisch, maar constructief van inhoud K.L.M. BRILLEN SJAHRIR c.s. SPOEDIG VRIJ RUIMERE KREDIETEN VOOR MIDDENSTAND EXPOSITIE-RUIMTE TE HOGE WINSTEN Dat is de Zaak voor if*0P' VAN MAAREN PRECARIORECHTEN GROTERE STRAAT BREEDTE TOEZICHT OP GEMEENTEWONINGEN GESLAAGDE POGING ENQUÊTE PROCEDURES VOORKOMEN MAANDAG 13 MEI 1963 85e JAARGANG No. 38 De tcho van het Zuióen Uitgever ^aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Opgericht 1878 Telegram-adres: „ECHO" Donderdagavond hebben tal van raadsleden zich bezig gehouden met het in hun algemene beschouwingen naar voren brengen van op- en aanmerkingen op de in het begin van het jaar door burgemeester Teijssen gehouden Nieuwjaarsrede en op de bedrijfs- en gemeentebegrotingen 1963. Eerst na half één kon de voorzitter een 3-tal voorstellen, die eveneens op de agenda waren opgenomen, ter tafel brengen. Het voorstel tot vaststelling in ontwerp van een plan tot wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen Laageinde I kon zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen, waarbij de heer van Engelen geacht werd tegen te stem men. De laatste zinsnede, van het voorstel waarin door het college naar voren werd gebracht, dat de aan wezige speelterreinen in dit uitbreidingsplan later eventueel gebruikt zouden kunnen worden voor de bouw van auto-boxen werd van het voorstel geschrapt. Ook het voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het verplaatsen en verbouwen van een houten noodschool tot semi-permanente kleuterschool aan de Venkelstraat werd aangenomen, evenals het voorstel tot het treffen van voorzieningen met betrekking tot de behoefte aan schoolruimte. Aan het eind van de vergadering stelde de raad de bedrijfsbegrotingen en gemeentebegroting 1963 vast en werd goedkeuring gehecht aan de begroting 1963 voorde gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Burgemeester Teijssen bracht aan het eind van de vergadering de raadsleden dank voor de constructieve bij dragen die zij hadden geleverd bij de behandeling van de begroting. De heer P. van Engelen voerde namens de Katholieke Unie als tweede het woord. De eerste kriti sche opmerking die hij lanceerde betrof de late behandeling van de begroting. De heer van Engelen vroeg zich af, of buiten het feit dat een begroting nu eenmaal be handeld moet worden het wel zin had, om in de vijfde maand van het jaar de begroting nog te behan delen. Hij meende dat daardoor tal van uitgaven reeds geheel of gedeel telijk gedaan waren, terwijl daar naast al zoveel wijzigingen op de begroting zijn doorgevoerd, dat van een geheel ander financieel beleid gesproken zou moeten worden. De heer van Engelen drukte er zijn spijt over uit dat zoveel van 't werk dat door het college en door de raad tot stand wordt gebracht, bij de bevolking onbekend blijft. Hij vroeg de voorzitter of het niet mogelijk zou zijn, een niet al te grote ruimte te verwerven, waar de beschikbare maquettes, tekeningen en plattegronden die betrekking hebben op bepaalde uitbreidings plannen zouden kunnen worden on dergebracht, zodat iedereen in de gelegenheid gesteld zou kunnen worden deze permanente expositie ruimte te bezoeken. Hij zei boven dien de mening te zijn toegedaan, dat uitleg door deskundigen voor bezoekende groepen, zoals scholie ren en verenigingen zeer op zijn plaats zou zijn. Naast voorlichting over op stapel staande uitbreidings plannen zou ook de gas-, water- en electriciteitsvoorziening uitstekend in aanmerking kunnen komen voor voorlichting. De aangewezen weg zag de heer van Engelen in het ver spreiden en ter inzage leggen van folder-materiaal, waarbij dan ge bruik gemaakt zou kunnen worden van beeldstatistieken. De heer van Engelen zei het als z'n overtuiging te beschouwen, dat het op deze wijze mogelijk wordt bij de bevolking een zekere mate van be langstelling te kweken voor het po litiek gebeuren. Vervolgens zou door deze wijze van handelen de bevolking een gevoel van saamho righeid krijgen met het besef, dat in de gemeente veel tot stand werd gebracht. Sprekende over uitbreidingsplan nen drong de heer van Engelen na mens zijn fractie er met klem op aan, dat bij de uitbreidingsplannen, die in de toekomst worden vastge steld met belanghebbenden open van gedachten gewisseld zou word- den. Hij meende dat met het leggen van afzonderlijke contacten van de gemeente met de betrokkenen vaak ontevredenheid moest scheppen. „Wellicht, dat een introductie van de uitbreidingsplannen op gemeen schappelijke basis voorafgaande aan de individuele onderhandelingen èn de instelling van de gemeente ieder het zijne te willen geven, deze situ atie kan verbeteren", zo betoogde hij. Naar aanleinding van de prog nose die door burgemeester Teijssen in zijn aan het begin van het jaar gehouden Nieuwjaarsrede, werd ge steld dat in de periode vanaf nu tot 1972 in Waalwijk 3200 woningen zijn te bouwen, pleitte de heer van Engelen vooral sociologen bij het ontwerpen van de uitbreidingsplan nen te willen betrekken. Hij noem de het opvallend, dat in de gemeen te Waalwijk, de laagbouw meestal wordt ingesloten door flats. Hij vroeg zich af of het niet beter zou zijn de flats het middelpunt te la ten zijn met daaromheen de laag bouw. Sprekend over hét meerjarig bouwprogramma, waarop van ver schillende zijden bij de gemeenten wordt aangedrongen, waarbij niet langer het statistisch woningtekort als uitgangspunt wordt genomen, maar de werkelijke behoefte aan woningen, stelde hij de voorzitter de vraag, of de gemeente, straks wanneer de regering hiertoe zou overgaan, de gegevens omtrent de werkelijke behoefte aan woningen voorhanden hééft. Namens de fractie deed de heer van Engelen hierna aan de voor zitter de suggestie om een bezetting van woonruimte naar draagkracht te bevorderen. Hij zei de indruk te hebben, dat een onderzoek naar de inkomens van hen die in goedko pere woningwetwoningen huizen, zou uitwijzen, dat velen uit een oogpunt vgn sociaal beleid ten onrechte beslag leggen op deze goedkopere woningen, terwijl ande ren die beslist geen duurdere wo ning kunnen huren uitzichtloos te gen hun probleem blijven aankij ken. De heer van Engelen drong er bij de voorzitter op aan, om aan hen die van een goedkopere naar een duurdere woning verhuizen speciale faciliteiten te verlenen, terwijl hij het college in overweging gaf, een huurtoeslag te geven aan die gezin nen, die niet in staat worden ge acht de huur van de woningen op te brengen. Nadat de heer van Engelen na drukkelijk had gesteld, dat de Katholieke Unie geen discriminatie wenst van de bestaande bedrijven, hierbij speciaal doelende op de tra ditionele industrie, de schoen- en lederindustrie, zei hij namens de fractie te willen pleiten dat bij de vestiging van. nieuwe bedrijven 'n dusdanig beleid wordt gevoerd, dat juist die industrieën, die geen ver binding hebben met de traditionele vormen hun kansen krijgen. Hij vestigde er de aandacht op, dat, DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG BREDA MARKT 32 Nwe GINNEKENSTR. 23 wil Waalwijk een meer gespreide industrie aantrekken, er voor ge zorgd zal moeten worden, dat de bijkomende kosten zo laag mogelijk zullen blijven. In verband hiermee haalde hij aan, dat de exploitatie van de waterzuivering, die voor het grootste gedeelte door de industrie betaald wordt een voordelig saldo opleverde van 70.000. De heer van Engelen merkte hierbij op, dat de industrie-aanslagen de laatste 5 jaar verzesvoudigd zijn. Voor de leder industrie liggen hierdoor, aldus de heer van Engelen, de afdrachten per produktie-eenheid in Waalwijk driemaal zo hoog dan in Eindhoven en Tilburg. Tot slot voegde hij hieraan toe, dat de winsten die bij de nutsbe drijven gemaakt worden de Katho lieke Unie wel wat hoog voor kwa men. In dit verband zei hij het col lege in overweging te willen geven de reducties op de tarieven te ver groten in die zin, dat gezinnen met studerenden een extra reductie gaan genieten. Een ander chapiter vormde de pre cariorechten, die naar de heer van Engelen meedeelde, voor vele mid denstanders een pijnlijke aangele genheid waren geworden. Hij zei namens de fractie uitdrukkelijk te willen bepleiten bij de heffingen 'n onderscheid te makeij tussen nood zakelijke voorzieningen en econo mische objecten. Als reden waarom het winkelcentrum in Waalwijk ach ter blijft wat betreft het voeren van lichtreclames, zag de heer van Engelen enerzijds de beperkende werking van de precariorechten en anderzijds het bestaan van de sper- regeling voor stroomverbruik. Hij vroeg het college of het niet moge lijk zou zijn voor een overgangspe riode de precariorechten voor licht reclames t.b.v. eigen winkelbedrij ven te verzachten of af te schaffen. Wanneer dan later naar het oordeel van de raad, zo meende de heer van Engelen, Waalwijk als winkelcen trum voor de gehele streek een zo danige functie heeft te vervullen, dat de investeringen van het win kelbedrijf als rendabel beschouwd mogen worden, kan opnieuw een heffing worden vastgesteld. Hij pleitte bij het college tevens om bij de sperregeling enige differentiatie aan te brengen. In zijn algemene beschouwingen kwam tevens tot uiting dat de Kath. Unie in het geheel niet tevreden is met de wijze waarop de verbinding Den Bosch en Tilburg wordt onder houden. De heer van Engelen wees erop dat incidentele protesten en reclames die de gebruikers van de BBA-bussen bij de betreffende di recties indienen, totaal geen nut af werpen. De heer van Engelen zei eveneens enigszins bevreemd te zijn, te moe ten vernemen, dat bij de brand weerkazerne geen douchegelegen heid aanwezig is. Hij vroeg het col lege of hierin geen verbetering kon worden aangebracht. Tot slot informeerde de heer van Engelen nog of er inzake de verzoe ken om subsidie voor de katholieke, protestantse en humanistische te huizen geen principe-beslissing ter zake genomen zou kunnen worden. Doordat de heer Dercksen de ge meenteraad van donderdagavond niet kon bijwonen werden de alge mene beschouwingen van de Pro testants Christelijke fractie, die door de fractieleider ter inzage waren gelegd stilzwijgend „aangenomen". Burgemeester Teijssen deelde mee, niet op deze beschouwingen te zul len ingaan vanwege de afwezigheid van de heer Dercksen. In de algemene beschouwingen van deze fractie werd er op gewe zen, dat wat betreft de gemeente lijke planologie, naar de mening van de fractie zeer veel haast gege ven moet worden aan het zoge naamde Cityplan. „Wij zijn ge neigd", zo bracht de heer Dercksen in zijn algemene beschouwingen naar voren, „dit plan in prioriteit zelfs gelijk te stellen met het uit breidingsplan Laageinde I en Meer- dijk." Om deze reden en ook in ver band met ongewenste grondspecu- laties stemde het de fractie tot vol doening, dat het uitbreidingsplan Laageinde II voorlopig in de ijskast is gelegd. De fractie pleitte bij het college tevens voor de grootst mogelijke aandacht om in de nieuwe uitbrei dingsplannen een grotere minimum straatbreedte aan te houden. In verband met de woningbouw vroeg de fractie de aandacht voor de wenselijkheid de grondprijzen binnen een uitbreidingsgebied te differentiëren, uitgaande van de gemiddelde prijs, dit in verband de woningen te bouwen met een lagere huurwaarde. De fractie zei er begrip voor te hebben, dat deze differen tiatie kosten-verhogend zou wer ken voor andere objecten binnen 't uitbreidingsplan, maar mede in verband met de krotopruiming en de mogelijkheid van een econo mische recessie in de toekomst, werd het gevaar niet denkbeeldig geacht dat de gemeente Waalwijk op de duur niet over voldoende wo ningen in de laagste huurklasse zal beschikken. Bij het afwegen van de voordelen van grondprijs-differen tiatie ten opzichte van de nadelen, komt het de fractie voor, dat het tot stand brengen van goedkope wo ningen moet prevaleren boven de prijsstijgingen in andere sectoren. Wat de gemeentewoningen be treft werd er bij de behandeling van de gemeentebegroting 1962 al op gewezen, dat het van belang zou zijn toezicht te houden op de staat van bewoning. Door het college van B. en W. werd toen aangevoerd, dat dit practisch alleen te verwe zenlijken zou zijn door het in het leven roepen van 'n speciale dienst. De prot. chr. fractie zei van mening te zijn, dat de preventieve werking die zou uitgaan van de controle door een dergelijke dienst, op de duur rendabel zou blijken. „Maar zelfs al zou dit niet het geval zijn," zo werd gesteld, „dan geloven wij toch, dat het een misplaatste zuinig heid zou zijn, om af te zien van 'n periodieke controle op de bewoning van de gemeentewoningen." De fractie schreef in de algemene beschouwingen, het te betreuren, dat de goedkeuring door G.S. van de plannen tot reconstructie van het Stationsplein annex Burg. v. d. Klokkenlaan nog steeds op zich la ten wachten. Bovendien was men van mening, dat zo mogelijk per aanvullende begroting, enige voor zieningen moeten worden getrof fen t.b.v. de ouden van dagen die gehuisvest zijn in het bejaarden centrum Besoijen. Tot slot werd in deze algemene beschouwing nog opgemerkt, dat het de fractie met enige zorg vervult, dat het nadelig saldo van de bad en zweminrichting dit jaar weer 9.300 hoger begroot wordt dan het vorig jaar. De fractiej vraagt zich af of het niet nodig is', dat de be stemming van het gemeentelijk bad huis wordt herzien. Voor de Werknemerspartij was het de heer Duij velaar die o.a. het- woord voerde. Hij maakte enige op merkingen t.a.v. het Olympiasport- park, waarvan door de voorzitter in zijn Nieuwjaarsrede was gezegd, dat dit geheel voltooid was. De heer Duij velaar zei te hebben moeten constateren, dat er van een voltooi ing nog geen sprake is. Hij infor meerde naar de reconstructie van de Kloosterweg en Meerdijk. De heer van Seters (Werknemers) zei zich bijzonder gelukkig te voe len met de geslaagde poging die het college van B. en W. had onderno men om een verhoging te krijgen voor de gemeentelijke uitkeringen, waardoor ook de rekeningen van 1959, 1960 en 1961 door het college van G.S. konden worden goedge keurd. Hij zei te mogen vaststellen dat door het college een goed beleid was gevoerd. Toch meende hij zich te moeten afvragen of de welvaart binnen het bereik lag van iedere groepering binnen de gemeente. Hij zei de mening te zijn toegedaan dat het beleid van het gemeentebestuur hierop afgestemd diende te worden. Ook de heer van Seters had weinig goede woorden voor de BBA. Hij vroeg het college of het niet moge lijk was, dat de gemeente enige in vloed ging uitoefenen op het beleid bij de BBA. Hij pleitte bij het col lege bovendien voor meer en beter onderhoud van de gemeentewonin gen. Hij zei van oordeel te zijn dat toezicht op de bewoning van ge meentewoningen onontbeerlijk is. Sprekend over het personeelsbe leid van de gemeente zei de heer van Seters links en rechts van het gemeentepersoneel nog al eens klachten te horen. Hij vroeg of hij hieruit mocht concluderen dat de verhouding onder het gemeenteper soneel niet zo best was. De heer Kemperman (P.v.d.A.) informeerde hoe het met de toewij zing stond van de woningwetwonin gen. Hij zei van mening te zijn, dat Waalwijk dringend toe was aan de bouw van goedkopere woningen. Hij benadrukte niet van oordeel te zijn dat het onderhoud aan de ge meentewoningen slecht te noemen was. De heer Brouwer, informeerde bij het college of de mogelijkheid aan wezig was, dat rond de kanovijver 's winters een verlichting zou wor den aangelegd. Hij hield tevens een vurig pleidooi voor een hogere ge meente-subsidie voor de jeugddrum band Ons Genoegen. De heer Mosselveld, benadrukte dat in Waalwijk meer woningen ge bouwd dienden te worden voor de kleinere man. Ook hij pleitte voor controle op de gemeentewoningen. Tot slot deed de heer Westerbur ger het college de suggestie aan de hand om voor de rijwielstalling aan het zwembad aan de jeugd beneden de 16 jaar voor 1.- een knipkaart te verstrekken voor een veertigtal stallingen. Voorzitter Teijssen meende, al vorens over te gaan tot de beant woording van de algemene beschou wingen een half uur de tijd te moe ten nemen om het een en ander ter beantwoording voor te bereiden. Na de hervatting deelde burge meester Teijssen in antwoord op de verschillende vragen aan de heer v. Engelen mee, dat het college de mogelijkheid om een expositie ruimte te creëren onder ogen zal zien. Hij zei de heer van Engelen toe, dat bij het uitbreidingsplan Meerdijk het college, als proef, de betrokkenen, die met dit uitbrei dingsplan direct te maken hebben, door voorlichting op de hoogte te brengen. Voorzitter Teijssen deelde de aan wezigen mee dat binnen afzienbare tijd door de gemeente een enquête zal worden gehouden om zodoende op de hoogte te komen van de om vang van de ogenblikkelijke wo ningnood. Wanneer hieromtrent ge gevens bekend zijn zal de raad hier omtrent ingelicht worden. In verband met een in te stellen onderzoek naar de inkomens van de huurders van woningwetwonin gen wees de voorzitter erop, dat wat betreft deze inkomens ergens een grens getrokken diende te worÜen. Een in Waalwijk gehouden enquête waarbij 1174 woningwetwoningen waren betrokken wees uit, dat er slechts 67 bewoners van deze wo ningen een inkomen hadden dat bo ven de zogenaamde weistandsgrens lag.Sprekende over een huurtoeslag benadrukte burgemeester Teijssen, dat B. en W., zo er al sprake van kon zijn, uiteraard alleen maar 'n toeslag zou worden gegeven aan be woners van woningwetwoningen. Hij zei in beginsel toe, dat zal wor den nagegaan in hoeverre in Waal wijk sprake is van het toekennen van een huurtoeslag, waarbij dan nog, zo hij benadrukte, gelet zal dienen te worden op de inkomens en op de maatschappelijke status van de betreffende bewoners. Ten aanzien van de procedure kosten deelde de voorzitter mee, dat er bij het college geen enkel initia tief leefde om deze onkosten te ver goeden, maar wel om deze procedu res te voorkomen, zodat er geen on kosten gemaakt hoeven te worden. Ten aanzien van de precariorech ten meende burgemeester Teijssen te mogen stellen dat deze heffingen niet zo remmend werken als de heer van Engelen wel suggereerde. Ten aanzien van de brandweer kazerne, deelde de voorzitter mee, dat het college wat betreft de dou che-gelegenheid zal nagaan of en in hoeverre hieraan behoefte bestaat. Gesteld werd, dat B. en W. afwij zend hadden beschikt op de verzoe ken om subsidie voor de militaire tehuizen, omdat het hier niet di rect een gemeentebelang betreft. Uit een korte explicatie van de voorzitter bleek dat de winsten van de gemeentebedrijven, waarover de heer van Engelen in zijn algemene beschouwingen sprak, toch niet zo hoog waren als men op het eerste gezicht zou denken. Hij wees er de heer van Engelen op, dat er voor een bedrag van 2.562.000 aan waterzuivering en riool was ge- investeerd. Alleen de kosten van rente (4t4%) en afschrijving (2!4%)) vragen alleen al 179.000. Wethouder van Heeswijk zette de moeilijkheden uiteen, die er speel den rondom de fietsenstalling aan het Hoefsven. Hij benadrukte dat de gemeente het bedrag van 6000.- dat als opbrengst dit jaar is begroot, niet kan missen. Wethouder van Heeswijk zei de heer Wester burger toe, dat hij zijn suggestie in het col lege van B. en W. zou bepraten. Wethouder van de Hoven deelde de heer van Engelen mee, dat het college van B. en W. eveneens van mening is dat er propaganda ge maakt diende te worden. Hij zei dat er gedacht zou kunnen worden aan een toonkamer waar het publiek toelichting bij de apparaten zou kunnen krijgen. Betreffende de reductie voor stu derende kinderen wees wethouder van de Hoven erop dat er reeds 'n reductie-tarief voor grote gezinnen bestaat. Wethouder van Laak deelde de heer van Seters mee, dat bij de ge meente een sociaal en progressief beleid wordt gevoerd t.a.v. het ge meentepersoneel. Hij was van oor deel dat de klachten nogal meevie len. Hij zei, dat, wanneer er inder daad iets scheefs zou zitten hij dat graag zou onderzoeken. Door het college werd gesteld, dat het onderhoud aan de gemeentewo ningen goed werd bijgehouden, zo dat de gemeentewoningen de toets der vergelijking met andere wonin gen rustig kunnen doorstaan. Wethouder v. d. Hoven deelde mee, dat het college zal nagaan hoe het toezicht op de bewoning van de gemeentebewoningen het best kan worden geregeld. Hij zei de heer Brouwer voorlopig geduld te moeten hebben met de verlichting aan de kano vijver. Voorzitter Teijssen gaf de heer Brouwer de verzekering dat van 'n •verhoging van de subsidie voorlopig niets kan komen. De heer van Mosselveld werd toe gezegd, dat straks in het plan Groe- newoud, de „kleine man" ruim de gelegenheid zal krijgen daar een woning te bouwen. Hypotheek tot 100.000. In de Nederlandse Staatscourant wan woensdag is een wijziging ge publiceerd van de middenstands- kredietbeschikking 1959. Deze houdt in een verruiming van de kredietmogelijkheden en komt in belangrijke mate tegemoet aan de wensen van het bedrijfsleven over de oplossing van de financiële moeilijkheden die zich voordoen bij de expansie, de overname en de vestiging van middenstandsbedrij- ven, zo deelt het ministerie van economische zaken in een oelich- ting mee. Als gevolg van de wijziging wordt he maximum van een onder garan tie van het rijk te verlenen krediet voor in riching van nieuwe be drijfspanden verhoogd van 50.000 tot 80.000 terwijl het maximum van een te verlenen hypothecair kredie voor nieuw te bouwen win kels en andere bedrijfsgebouwen wordt verhoogd van 50.000 tot 100.000. Tevens is het thans mogelijk, dat bij de overname van een onderne mingmits voor de betrokken be- Minister-president Djoeanda heeft donderdag in Djakarta verklaard dat thans „de laatste hand wordt gelegd aan de vrijlating van enke le tientallen Indonesiërs,, onder wie Soetan Sjahrir, Mahommed Roem, Anak Agoeng Gde Agoeng, sultan Hamid van Pontianak, die onder de bepalingen van de staat van oorlog en beleg waren geïnterneerd". De staat van oorlog werd 14 april 1957 ingesteld en de eerste van deze maand opgeheven. Hoewel de militaire verordenin gen nog enige tijd door de regering kunnen worden gehanteerd indien Djoenda, dat een meer normale toestand zal ontstaan. drijfstakken een stichting bijzonder branchewaarborgfonds in opgericht al dan niet in combinatie met 'n overnamecrediet. een huurgarantie word verstrekt. Dit is eveneens het geval bij de inrichting van een nieuw bedrijfspand Voorts wordt het maximum van door de borgstellingsfondsen goed te keuren bedrijfsuitrustings-, bij zonder-, overname- en borgstellings kredieten verhoogd van 5000 tot 7500. De middenstandsonderne mer kan, zoals tot dusverre, voor de eerste drie genoemde krediet soorten vanaf 'n bedrag van 5000 en hoger rechtstreeks een beroep doen op de Nederlandse Midden- standsbank N.V. Over deze punten heeft de com missie voor het middenstandskre- die op 27 februari j.l. advies aan de de staatssecretaris van economische zaken uitgebracht. RESERVES ZIJN IN FEITE UITGEPUT De KLM zal in de komende maan den opnieuw ruim 2.000 man per soneel ontslaan. Bij voorgaande be zuinigingen zijn reeds 2600 KLM- res afgevoerd. De verdere perso neelsinkrimping is het gevolg van een uitgebreide reorganisatie van de KLM-vloot. Die reorganisatie is gericht op een tot besparing leiden de standaardisatie, d.w.z. tot een be perking van het aantak vliegtuigty pen waarmee de KLM vliegt. Ruim dertig verouderde vliegtui gen zullen in de komende maanden worden afgestoten. In de plaats daarvan worden a raison van rond vijftig miljoen gulden per stuk twee DC 8-straalvliegtuigen aangekocht, geschikt zowel voor passagiers- en/ of vrachtvervoer (165 passagiers in de economy-klasse, of 36 ton vracht over 4700 km). Deze nieuwe straal- kolossen komen in de zomer van 't volgend jaar beschikbaar.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1