DE STEMBUS 1963 VLIJMEN DE KLOOF Smidje Verholen en de rare alchimist Ogen vragen brillen van STASSAR L. HOEBEN N.V. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 MEI 1963 2 Haarsteeg MARKIEZEN ZONNESCHERMEN VENETIAN-BLINDS HOE WEINIG politiek geïnte resseerd het Nederlandse volk over het algemeen ook is, toch ziet vrij wel ieder met enige belangstelling de uitslag tegemoet van de komen de week te houden verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer. Bij voorbaat weet men echter, dat grote verschuivingen niet te ver wachten zijn. Dit zijn uitzonderin gen in het Nederlandse politieke leven, waar twee of drie zetels meer reeds als een opmerkelijke verkiezingswinst worden geken schetst en een zelfde verlies als een nederlaag voor de betreffende partij. Toch kunnen zulke kleine ver schillen uiteraard weining veran dering teweegbrengen ten aanzien van de straks te volgen regerings- politiek .Het gaat er slechts om door welke partijen straks de re geringsformatie tot stand wordt gebracht, maar wie het ook zijn, 't zal in de grote lijnen van Neder lands nationale politiek niet zo heel veel verschil uit maken. Het is immers altijd weer een compro mis-regering, die gevormd wordt, zodat de enigszins extreme partij- wensen toch grotendeels schone illusies blijven. Die wetenschap beheerst vanzelf sprekend ook de stembusstrijd, waarbij vrijwel nimmer opmerke lijke gebeurtenissen voorkomen. De propagandisten der partijen gaan op pad om spreekbeurten te ver vullen, er worden vouwbladen, cou ranten en biljetten verspreid, men maakt op keurige wijze gebruik van de toegewezen radio- en tele visiezendtijd en dat complex van handelingen maakt dan onze stem busstrijd uit. Het gaat er ditmaal feitelijk om of de Partij van de Arbeid een zo opmerkelijke zetelwinst kan boe ken ten koste van een of meer der huidige regeringspartijen, dat de K.V.P. liever met haar een meer derheid gaat vormen en dus een regering, dan met de partijen waar mede zij de laatste vier jaar deed. Natuurlijk hoopt de P.v.d.A. ook Weer boven het zetelaantal van de K.V.P. uit te komen en daardoor de eerst aangewezene voor de vor ming van een regering te worden. Of haar dit zal gelukken is echter de vraag, want ongetwijfeld heeft zij de laatste jaren vele stemmen verloren aan de Pacifistisch Socia listische Partij. Er schijnt op het ogenblik bij de thans in de regering samenwerken de partijen zeker geneigdheid te zijn om zo mogelijk die samenwer king straks voort te zetten. Mocht een dezer partijen echter een op merkelijk verlies boeken, dan zal zij eerder geneigd zijn om in de eerstvolgende jaren de regerings verantwoordelijkheid niet mede te dragen en misschien liever in de oppositie gaan. BRENGT de stembusuitslag wei nig verschil in de huidige zetel verdeling, dan is het niet uitgeslo ten, dat de K.V.P. weer met dezelf de partijen als thans een regering zal trachten te vormen. Al is die bereidheid er, dan wil dit nog niet zeggen, dat het ook gelukken zal. Iedere regeringsvorm gaat in ons land met veel wikken en wegen ge paard, zowel ten aanzien van vast te stellen programmapunten als ten aanzien van de in de regering op te nemen personen. Als vaststaand mag echter wel worden aangeno men, dat de K.V.P. de belangrijkste regeringspartner zal blijven. Op het verloop van de regerings vorming zullen de negen nieuwe partijen, die zich thans hebben aan gekondigd, weinig invloed kunnen uitoefenen. Van geen dier partijen is te verwachten, dat zij méér dan één of enige zetels in de honderd vijftig tellende Kamer zullen gaan bezetten, terwijl de meesten ver moedelijk zelfs de kiesdeler niet zullen halen. Ook de P.S.P. kan daarvoor niet aanmerking komen, want geen der andere partijen is bereid om aan eenzijdige ontwape ning ook maar enigerlei medewer king te verlenen. Tenslotte mogen we constateren dat we nog zelden zulk een lauwe verkiezingsstrijd hebben meege maakt. Vooral de Langstraat heeft weinig van zich doen horen. Ook in onze gemeente is door de candidaten van alle partijen geen uizondering gemaakt, hoewel het toch van zo grote betekenis moet worden geacht wie de grootste par tij in de nieuwe Kamer zal wor den en daardoor bij de vorming van 't ministerie de belangrijkste invloed kan uitoefenen. We hebben de daden van het ka binet-de Quay zowel op sociaal als economisch terrein meermalen be licht en geprezen en daarom is ons advies, zoals steeds Katholieken, brengt Uw stêm uit op de KVP, de Christelijke kiezers moeten hun A.R. en C.H.U. met kracht blijven steunen, opdat geen stemmen verloren mogen gaan en opdat 't beleid ook in de komende vier jaren een christelijke politiek die zoveel goeds en rust heeft ge bracht, al waren er feilen, kan worden voortgezet in 's lands alge meen belang. JEUGDVORMING Na twee bijeenkomsten is men wat de oprichting van de jeugdvorming betreft, zover, dat op vrijdag 17 mei de derde bij eenkomst zal plaats vinden, waar dan de candidaten ter tafel komen die ingeleverd zijn. Als candidaten, neutrale personen, 5 stuks, de 2 afgevaardigden van elke ver eniging, die deel willen uitmaken van de jeugdraad. Deze personen, 4 stuks, gaan de contactraad vormen. Hopende dat de op komst nu zeker groter mag zijn, dat nu al len op tijd iin kennis zijn gesteld van de te houden bijeenkomst, op 17 mei in hotel Prinsen, aanvang 8 uur. WIELERCLUB DE ZWALUW. Zondag was het voor de Wielerclub de Zwaluw geen grote dag. De grote favoriet voor de ronde van Drunen, Fried Libregts, nam wel deel, maar zijn verwonding aan zijn knie was van dien aard, dat hij zich niet in de prijzen kon plaatsen. Bij de aspiranten in Mierlo-Hout was het W. Nicols die 11e werd. RONDE VAN NEDERLAND Bart v. d. Ven de grote man voor de ploeg Peters in de Ronde van Nederland Donderdag 9 mei startten te Helmond de ploegen voor de Ronde van Nederland, waaronder de Vlijmense prof. B. v. d. Ven, die voor de ploeg Peters uitkomt. Donder dag behaalde hij de 8e plaats, tevens 8e in het algemeen klassement. Vrijdag behaalde hij de 18e plaats en werd 5e in het algem. klassement. Zaterdag werd hij 4e en 4e in het alg. klassement, ondanks het bar slech te weer, maar de sterke Bart behaalde het mooie succes om met de ploeg het ploegen- klassement weer te behalen. KRUISBOOGSPORT Zaterdag 11 mei werd te Nederweerd de laatste selectie gehouden voor de samen stelling van het Nederlandse 10-tal, waar aan nog twee reserves worden toegevoegd voor de Interland-wedstrijden België - Ne derland en Frankrijk - Nederland, die op le Pinksterdag, 2 juni a.s., te Brussel zul len worden gehouden. Er wisten twee Ro- zenjacht-schutters zich te plaatsen in dit tiental, het zijn de heren Jan van Beijnen en Piet van Engelen, met resp. 132 en 131 pt. Voor Piet van Engelen is dit de twee de achtereenvolgende maal dat hij zich plaatsje voor het Nederlandse team. BILJARTVER. N.A.O. Huldiging Kampioensviertal. Zaterdag 11 mei werd in het clublokaal van NAO, Ant. Klerks, het kampioensvier tal van het district 's-Bosch gehuldigd in verband met het behalen van het kampi oenschap klasse C Libre. De voorzitter van NAO de heer A. Dekkers, verwelkomde om 8 uur in het bijzonder de voorzitter van het district 's-Bosch de heer Vorstenbosch en de heer Fielipie en de bestuursleden van verschillende zusterverenigingen. De voor zitter richtte het woord tot de kampioen; na een bestaan van 4 jaar, waarvan drie jaar deelname aan de biljartcompetitie, nu reeds in de le kl. C district 's-Bosch het kam pioenschap behaald. Hij overhandigde de leden een prachtige foto. Hierna richtte de voorzitter de heer Vorstenbosch het woord tot de kampioen, hij noemde het een mooie prestatie en feliciteerde NAO met het be halen van het kampioenschap, ook namens de biljartvereniging van 't district 's-Bosch. Verschillende bestuursleden van de zuster- vereningingen richtten het woord tot de FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 49 Bij Karei leek juffrouw Polder man echter nog meer op de zenu wen te werken. Eens op een mid dag, toen het mens het huis weer eens „een goede beurt" aan het ge ven was, stootte hij zijn scheenbeen bij zijn thuiskomst tegen een em mer zeepsop, welke achter de voor deur stond. De groet, welke juf frouw Polderman, ondanks meneers nijdige „wat is dat hier voor een rommel" toch meende te moeten geven, bracht hem nog meer uit zijn humeur. Doch zijn woede be reikte het toppunt, toen juffrouw Polderman goedhartig met de dweil zijn schoenen begon af te vegen. „Laat dat, alsjeblieft", beet hij haar toe en ging driftig de kamer in. Tegenover Nora uitte zich zijn er- genis opnieuw; „Zorg alsjeblief, dat je gauw een dienstmeisje krijgt en we van die polderjongen bevrijd worden. Straks gooit ze nog een emmer zeepsop over mijn kop". Nora begreep wel, dat zijn hu meur niet enkel door die werkster uit de rails was, het stel accontants was weer op kantoor, had hij ter loops gezegd. Maar die lange, bre de vrouw scheen toch wel erg op zijn humeur te werken. Hij en Hansje. Hoe die twee de vader en de zoon dezelfde trekken had den, dacht Nora. Dezelfde bewon dering voor gratie en schoonheid (hoe ze bijvoorbeeld allebei als om strijd zich hadden uitgesloofd om het Hilda Brand naar de zin te ma ken toen die bij hen logeerde). Maar ook hadden ze allebei dezelf de afkeer van grofheid en lelijkheid bij een vrouw, zoals bij die arme juffrouw Polderman. Innerlijk had Nora met de vrouwdie een goe de ziel met een hart van goud was te doen. Zij ging eigenlijk al aan haar wennen; als het aan haar lag, zou ze haar niet opzeggen, op die Duitse meisjes had ze het helemaal niet begrepen. Nora zuchtte en schudde het hoofd. Nora's vermoeden was er inder daad niet naast geweest;* niet die emmer zeepsop was de eigenlijke oorzaak van Kareis onbeheerste uitval geweest. Meneer van Drunen had hem verteld, dat mét de ac- kampioen, vergezeld van bloemen. De voorzitter van NAO dankte na afloop de verschillende sprekers hartelijk en hierna bleven allen nag enkele uren gezellig bij een. WEDVLUCHT DE ZWALUW Zondag hield de Postduivenvereniging de Zwaluw een wedvlucht vanuit Creil Fr., af stand 334 km, los 7 uur, eerste duif 10-37- 13; laatste prijswinnende duif 10-48-07. Uitslag als volgt. R v Esdonk 1, 14, 25; C v Heivoort 2, 4, 12, 13; J v d Dungen 3; H Pelders 5, 29; H v Beijnen 6, 18; P v Bers 7, 24, 41; Th v Bokhoven 8, 35, 37; R de Laat 9, 39; K Kivit 10, 34, 36; M Nicols 11, 21, 28, 30, 33; H C de Laat- Parijs 15; Gebr v Bladel 16; Fr v Uden 17, 26, 27; Gebr de Vaan 19; Jan Kuijs 20; M Libregts 22; J Kivits 23, 38; M v Hees- wijk 31; B Meesters 32; Chr v Esch 40. Wedvlucht Neufvilles. Deze is voor de CCBO, wat betreft voor 's-Bosch en Vlij men een debacle, want van de eerste 50 prijzen behaalde Waalwijk er 48 en Vlijmen 2 en Den Bosch geen prijzen. Laten we ho pen dat de wind volgend maal gunstiger mag zijn. VOETBAL Vlijmense Boys 2 - DSV 2 6-0 Door deze overwinning is Vlijmense Boys 2 kampioen. Zondag l2 mei speelden de Vlijmense Boys 2 een thuiswedstrijd tegen DSV uit Kerkdriel. Voor deze wedstrijd was flinke belangstelling, want als Vlijm. Boys 2 gelijk speelde, waren zij reeds kam pioen. Vlijmen deed geen half werk en won favertuigd met 6-0. Over de wedstrijd het volgende. Precies op tijd \6erd begonnen; de Boys waren het eerst in de aanval, maar de jeugdige doelman van DSC keerde en kele goede schoten van Maas en v. d. Ven. DSC probeerde het spel te verplaatsen, maar de Boys-verdediging wist deze aan vallen te doorstaan en met verre trappen werd de voorhoede weer aan het werk ge zet; uit een van deze aa'nvallen speelde v. d. Ven en van Goch door de DSC-verde- diging heen en laatstgenoemde kreeg een kans en het was 1-0, na 15 min. spelen. In de volgende min. weer een kans voor de Boys, een goed schot van Dekkers, maar de doelman van DSC redde fraai. In de 25e min. een aanval van rechts; de bal komt bij de rechtsbinnen, deze plaatst de bal voor het doel, de doelman is gepasseerd en de linksachter slaat de bal uit het doel. De strafschop wordt door v. Goch ingeschoten, 2-0. DSC houdt vol en weet enkele aan vallen op te bouwen, maar verder dan een corner brengen zij het niet. Zo verstrijkt de eerste helft met een 2-0 voorsprong voor de Boys. Na de rust hetzelfde spel, de Boys overwegend sterker, de linksbuiten Maas wordt meer in het spel betrokken en in de 15e min. heeft hij succes met een goed schot, 3-0; even later weer een kans 4-0. DSC geeft de moed op en het was v d Ven die 5-0 aantekende en even voor het einde is het 6-0, weer door Maas, waarmede het einde kwam. Na afloop feliciteerde de aan voerder van DSC de Boys met het behalen van het kampioenschap. Het bestuur van de Boys kwam met de bloemen en v. Baard wijk huldigde de kampioenen en in 't club lokaal werden de kampioenen door diverse zusterverenigingen nog in de bloemetjes ge zet. en bleef men nog enkele uren gezellig bijeen. 5-JARIG BESTAAN JONGENSGILDE PIUS X. In het bijzijn van een groot aantal ouders en velangstellenden herdacht zaterdagavond in café v. d. Loo het Jongens-Gilde Pius X op passende wijze het feit dat het 5 jaar geleden werd ingesteld en dat zich heden nog in een blijvende groei mag verheugen. Het hoogtepunt van het programma dat door de aangesloten gildeleden was ingestu deerd en op vlotte wijze werd afgewerkt, vormde ongetwijfeld de huldiging van hop man Harry van Gestel, die vanaf de op richting een der leiders is geweest en thans als hopman de scepter zwaait over de Ke rels en de Rakkers. Het was de actieve aal moezenier van het jeugdwerk, kap. Vijf eiken, die namens de gildeleden de sym pathieke leider op de meest hartelijke wij ze feliciteerde en hem hartelijk dank bracht voor het vele werk dat hopman van Gestel voor de Haarsteegse jeugd in het verleden reeds heeft gedaan en nog steeds doet. De aalmoezenier prees de goede karakter eigenschappen van deze leider, die hij ge heel belangeloos in dienst stelt van de Haar steegse jeugd en daardoor juist zo actief medewerkt aan de karakaervorming van hen die straks mede de toekomst zullen gaan vormen. Als blijk van waardering over handigde de aalmoezenier de jubilerende leider een fraai aandenken, waarvoor de gelden geheel door de leden bijeen waren gebracht. Kap. Vijfeiken bracht eveneens dank aan de overige leiders en hoopte dat zij gezamenlijk nog veel voor de Haar steegse jeugd zouden doen. Maar de gilde-leden toonden deze avond uit het goede hout te zijn gesneden en brachten met allure een veelzijdig program ma op de planken. Naast diverse aardige toneelstukjes werd er zelfs individueel ge declameerd en met gitaarbegeleiding wer den enkele aardige liedjes gezongen. Een gratis aangeboden tjactatie aan de aanwe zige ouders en een onderlinge loterij, waar voor de Haarsteegse middenstanders vele aardige prijzen ter beschikking hadden ge steld, vormde het slot van deze zeer ge slaagde avond. HAARSTEEG - TGG 3 - 1 Het is de thuisclub in laatste instantie toch nog gelukt om de overwinning te be halen. Daarvoor zorgde enkele minuten voor het einde linksbuiten Peulen, die een goed aangegeven bal van middenvoor v. d. Heij den onhoudbaar inschoot en daarmee de eindstand op 3-1 bracht. Wel stond Haar steeg voordien nog met 2-1 voor, maar de gasten waren dermate in het offensief dat het niemand zou hebben verwonderd als zij er in waren geslaagd de stand gelijk te ma ken. Een verademing moet het dus voor de Haarsteeg-aanhang hebben betekend dat de thuisclub de score wist te verhogen en ook de zege veilig stelde. Toch speelde de thuis club een vrij slechte wedstrijd, vooral de voorhoede is een zorgenkind geworden, want een schotvaardige voorhoede zou al spoedig resoluut hebben afgerekend met de zwakke TGG-defensie. Kansen waren er te over om tot doelpunten te komen; zo kreeg rechts buiten v. d. Bosch reeds vrij kort na het be gin een geheide kans, maar door treuzelen liep het op niets uit. Zo kwam ook Tim mermans even later bijna geheel vrij voor doel, maar zijn schot was zo slecht gericht dat de bal tergend langzaam voor langs het doel ging. Zelfs midvoor v. d. Heijden le pelde de bal van dichtbij nog over, inplaats van in het doel. Door onmacht van de voor- waartsen bleven doelpunten dus uit en het was maar goed dat doe TGG-voorwaartsen ook niet erg schotvaardig waren, anders zou Haarsteeg al voor de rust tegen een achterstand hebben aangekekeen. Hier moet echter aan worden toegevoegd dat de Haar steeg-achterhoede zeer goed op dreef was en maar weinig kansen toeliet. Na de hervatting bleken de bordjes al spoedig te zijn verhangen. Haarsteeg ging van meet af aan in het offensief en er dreigde al direct groot gevaar. Zo schoten achtereenvolgens Peulen en Kivits tegen de lat en v. d. Bosch zag een fraaie kopbal rakelings naast gaan. Maar plotseling kwam TGG terug, een uitval volgde, er ontstond in de Haarsteeg-achterhoede een misver stand en dit was er de aanleiding toe dat de TGG-midvoor kon scoren, 0 - 1Toch lepk het er op dat Haarsteeg deze inspira tie juist nodig had; uit een vrije trap van Wim Wolk kwam de bal bij Kivits, die scherp voorzette en nu was het Haarsteegs midvoor v. d. Heijden die hard inschoot, 1-1. Nu stond een zege niets meer in de weg, v. d. Bosch kreeg even later de bal voor zijn voeten geschoven en tegen het schot dat toen volgde, had de TGG-doelman geen verweer 2-1. De Bosschenaren probeerden het met een laatste offensief en het zag er meermalen gevaarlijk uit. Toen volgde dan die Haarsteeg-uitval die door Peulen met een doelpunt werd afgerond en daarmee stond de zege meteen veilig. C.S.W.V.: VREES VOOR TE ZWAAR SOCIAAL PAKKET Het Centraal Sociaal Werkge- verbond ziet met zorg de groeien de verbeteringen van het pakket sociale voorzieningen. Ofschoon 't verbond die groei en verbeteringen niet wil afdammen, vindt het de vraag wel actueel of de premiebe talers nu wel zo gelukkig zijn met al die verzekeringen. Er blijft straks bijna geen geld meer over voor vrije besteding. Hoe dan ook, het verbond wil zekere beperkin gen bevorderen. Dat minister Velt- kamp de Sociaal Economische Raad heeft gevraagd hem te adviseren over de wenselijkheid van priori teit van de verschillende aan de raad voor advies voorgelegde soci ale verzekeringsobjecten, acht het verbond een goed initiatief, aldus het zojuist verschenen jaarverslag. Het C.S.W.V. staat achter het voornemen de uitkering van de A.OW. te verhogen tot f 3000,- per jaar. Voor het waardevast maken van aanvullende oudedagsvoorzie ningen ziet het weinig mogelijkhe den. Het C.S.W.V. was een tegenstan der van het loonsysteem dat einde 1962 is ingevoerd. Op de vraag of de praktijk mee- of tegengevallen is, werd tijdens een persconferentie van het verbond zonder aazelen ge antwoord dat de ervaringen gun stig zijn. (alum, jalouzieën) r.tlW.'/.'/'/i leveren wij U BETER en GOEDKOPER Zuid Ned. Dekkleden- en Tentenlabriek Korte Schijfstr. 8 TILBURG Tel. 04250-20312/22863 3. „En toen?" vroegen de nieuws gierige luisteraars. „Ik zette het op een lopen, hè, dat begriep je wel," vervolgde Krelis zijn relaas. ,,Ik zag nog net een zwarte scha duw tussen de bomen wegglippen. Dat was natuurlijk de Zwarte Kludde, die me betoverd had! En ik zeg jullie een ding; het is niet pluis in het Knekelwoud!" Een opgewonden gemompel gonsde door de herberg en nu wandelde smidje Verholen ook op de tapkast af. „Wat zijn dat nu allemaal voor ver halen, meneer Krelis" vroeg hij. „U praat daar over de Zwarte Kludde en over betoverde gouden horloges "En ik kan ook nog wat vertellen over het oude ka steel," zei Krelis, trots dat een stadse meneer zoveel belangstelling voor zijn verhaaltje toonde. „Mid den in het bos ligt het slot van de roofridder Balderik de Woeste. In héél oude tijden heeft die manske rel daar gewoond, vat je wel? Er motten zich toen afschuwelijke to nelen hebben afgespeeld. Duizen den onschuldigen hebben in de martelkelders van Balderik een gruwelijk einde gevonden. En nou zeggen ze, dat de spoken van al die onschuldigen nog altijd lopen te jammeren en te kreunen door de gangen en kamers van dat oude slot." "Da's natuurlijk maar een verhaaltje," zei de smid. "WeJ wis en waarachtig niet!" viel Kre lis uit. „Zie je dat plaatje daar an de muur? Dat heeft een kunstenaar uut de stad een keertje getekend met een pen en een flessie inkt. Onbegriepelijk, dat zo'n man dat kan, hé? Maar ik kan je wel ver tellen, dat-ie zo vreselijk is ge schrokken, toen-ie daar an z'n plaatje zat te tekenen! Foj, foj, foj, wat is-ie geschrokken! Hij is weg gerend en is daar nooit meer terug geweest. Het plaatje heeft-ie an de kastelein gegeven en die heeft het als herinnering opgehangen!'! countants een derde „reorganisa- tor" uit de lucht was komen vallen. „Een vrij jonge man, een econoom met academische graad en, naar mijn smaak, een boel kouwe druk te". Enfin, merkte meneer van Dru nen op, ze zouden wel merken, wat er nu weer voor nieuws uit de Amerikaanse bus zou komen; de A.T.C. leek anders wel op een vul kaan de laatste jaren, de ene erup tie na de andere. De twee Amerikanen hadden Ka- rel hartelijk en joviaal begroet en hij had onbekommerd meegelaeh- en met het stel Texas-boys dat kon nu wel, er was geen gevaar meer te duchten, hun plannen waren al lemaal uitgevoerd. De langste van de twee had zijn zwart behaarde hand krachtig en vertrouwelijk op de schouders van de assistent-ma nager" liet neerkomen. Per saldo hadden ze bij hun grote onderzoek toch steeds bijzonder prettig met „mister de Hauk" samengewerkt! De latere kennismaking met de econoom viel echter minder mee. H^t beschaafde air van deze deed grotesk aan tegenover de onbehou wen manieren van het stel cowboys van wie hij wist wat hij had. Hij vond de ruwheid van de Yankees eigenlijk heel wat prettiger dan de beschaving van zijn eigen landge noot. Meneer van Drunen had hen aan elkaar voorgesteld; „Doctoran dus Bergsma, meneer de Hoog, ad junct-directeur". Meneer van Dru nen vermeldde met opzet de titels. De doctorandus had een lichte bui ging voor de adjunct-directeur ge maakt, waarop deze hetzelfde deed. Zij hadden beiden ook aangenaam' gezegd. Deze beleefdheidsterm be hoort nu eenmaal tot de etikette. Op Karei de Hoog maakte de kennismaking met meneer Bergsma beslist geen aangename indruk, zo min als hij dat bij meneer van Dru nen had gedaan. Overgevoelig voor sympathieën en antipathieën kreeg hij de indruk; ik mag hem niet. Het waren in hoofdzaak de glim lach van meneer Bergsma, welke een uitgesproken superioriteitsge voel vertoonde en diens stem, wel ke Karei tot een patent antagonis me prikkelde. Maar ook toch zijn „niveau", dat hem in een kort ge sprek daarna, heel duidelijk werd gedemonstreerd. „Wat moeten we met geleerden hier op ons kantoor?" had hij zijn chef gevraagd. „Doen wij het niet goed? Gaan de zaken verkeerd?" Het klonk driftig en geprikkeld. „Tja," kreeg hij ten antwoord, „dat zijn de eisen van de nieuwe tijd, meneer de Hoog. De universi teiten leveren steeds meer meesters in de rechten en doctorandi in de economie af die moeten dus em plooi vinden. Ik voor mij, heb 't niet begrepen op die pas afgestu deerde jongemannen. Theoretisch; zijn ze natuurlijk goed onderlegd, maar voor de praktijk in de handel moeten ze nog heel wat leren en ervaring opdoen. Hoe lang hebben wij er niet over gedaan? Een jonge man als doctorandus Bergsma moet om zo te zeggen, eerst nog een paar jaartjes bij ons in de leer, hé?" Omdat zijn directeur zo volmaakt kalm was en zo vaderlijk over de jongeman sprak, voelde zijn assi stent zich opgelucht. Hij lachte zelf mee om dat „bij-hen-in-de-leer gaan" van de econoom. Naast de humane meneer van Drunen voelde hij zich sterk en zelfbewust. Wat kon hem gebeuren met meneer van Drunen naast zich als zijn onmid- delijke chef? Enkele dagen daarna deelde meneer van Drunen hem mee, dat deze zou worden overge plaatsthij werd directeur van 't bijkantoor Amsterdam. „Wat zegt U,",; stamelde hij, „U gaat weg?" „Maar dat wist U toch, meneer de Hoog, het was toch al lang in de pen." Karei de Hoog zweeg een poos daarna zei hij ernstig: „Luister eens, meneer van Drunen, ik voel dat er weer nieuwe dingen op komst zijn, de heren uit New York gaan natuurlijk weer rationaliseren of reorganiseren of wat dan ook. Die Bergsma lijkt zich hier voor een poos te installeren en U gaat naar Amsterdam." „Ja en dan komt U natuurlijk in mijn plaats en U wordt door een ander vervangen net als op een schaakbord." „En wie zou mijn vervanger dan worden?" „Tja dat weet ik niet, maar" „Veronderstel eens, meneer van Drunen, dat doctorandus Bergsma uw assistent wordt? „Nee, dat geloof ik niet," zei me neer van Drunen. Karei schudde driftig het hoofd. „Nee, niet mijn assistent natuurlijk, maar mijn on- middelijke chef..." Hij haalde zijn vingers door zijn haaf en hij trok daarna nerveus aan zijn das. Op dat moment doorzag meneer van Drunen zijn ondergeschikte. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2