R.K. Middenstandsbond jubileerde 1 WAALWIJK ANDREAS ZIJLMANS GROEP LUIDT DE NOODKLOK <§ilcle iSt. riópihuó en riópinianuó viercle 125 jaricf beóta&n Diamanten viering vond hoogtepunt in druk bezochte receptie 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 MEI 1963 6 De r.k. Middenstandsbond afdeling Waalwijk, heeft zondagmiddag tij dens een druk bezochte receptie een gedeelte van haar diamanten jubileum afgesloten. Nadat het publiek van Waalwijk de afgelopen week in de gelegenheid was gesteld te profiteren van de jubileum koopjes, die bij de winkeliers, aangesloten bij de r.k. middenstands bond, werden aangeboden, vond vrijdagavond op de Markt een bal champêtre plaats, dat voor iedereen vrij toegankelijk was. Eerder op de avond hadden enkele drumbands een rondgang door de straten gemaakt om zo aan dit feest muzikale luister bij te zetten. De muziek tijdens het bal-champêtre, dat overigens niet al te druk Wöfd bezocht, werd verzorgd door een boerenkapel uit Drunen. Zohdagmorgen arriveerde Mgr. Bluijssen in Waalwijk om in de pa rochie St. Jan een plechtige H. Mis uit dankbaarheid op te dragen. RECEPTIE. In Hotel Verwiel hield het bestuur van de jubilerende middenstandsver eniging van 1 tot 2.30 uur een recep tie, waarop velen van hun belangstel ling en medeleven met dit jubileum blijk gaven. Eerste spreker was hier de heer van Wel, voorzitter van het actie-co mité, dat de viering van dit 60-jarig bestaan heeft voorbereid. Namens dit actie-comité wenste hij het bestuur geluk met dit jubileum. Hij betreurde het, dat een der actief ste comité-leden, de heer de Visser, die in het ziekenhuis is opgenomen, deze dag niet kon meemaken. Hij sprak de hoop uit dat de 60- jarige middenstandsvereniging van Waalwijk met jeugdig elan nog vele jaren zal mogen werken in het be lang van haar leden persoonlijk en van hun bedrijven, maar niet minder ook in het belang van de kopers. Hierna was het woord aan de heer Andriessen, waam. voorzitter van de Diocesane middenstandsbond (Dr. v. d. Heuvel was n.l. onverwacht ver hinderd doordat hij elders een ver- kiezingsredpoering moest houden). De heer Andriessen zei dat het Diocesaan bestuur beter dan wie ook weet wat een werk en opofferingen van de bestuurders van middenstands- verenigingen worden gevraagd. Met de gang van zaken in Waalwijk was het Diocesaan bestuur speciaal goed op de hoogte doordat het Waalwijk- se bestuurslid, de heer D. v. Oss, te vens een zeer actief bestuurslid was van de Diocesane Bond. Spj. vergeleek de toestand van thans met die van 60 jaar geleden ep wees er op dat uit de middenstand in de loop van die jaren veel handel en industrie is voortgekomen. In Waalwijk, dat 60 jaar geleden nog een kleine gemeente was, waren de specifieke middenstandsproblemen toen nog gering, maar met de groei der gemeente en de ontwikkeling van nieuwe distributie-systemen is de noodzaak van een hechte samenwer king voor de middenstanders steeds duidelijker gebleken. Voor hetgeen de huidige bestuurs leden en hun voorgangers in het gees telijk en materieel belang van de Waalwijkse middenstanders hebben gedaan bracht hij hulde. Hij betreurde het dat zich nog zo veel middenstanders van hun organi satie afzijdig hielden, want aller sa menwerking is noodzakelijk om de middenstand zijn onmisbare plaats in het distributieapparaat te doen be houden. Na de hartelijke gelukwensen van het Diocesane bestuur te hebben overgebracht, sprak hij de hoop uit dat de Waalwijkse Middenstandsver eniging onder de beste omstandighe den hapr 75-jarig bestaan zou mo gen vieren. 't Bijna voltallige gem.-bestuur van Waalwijk, dat wegehs de ontvangst van gildebroeders op ,het stadhuis pas later ter receptie kon verschijnen, kwam eveneens het bestuur geluk wensen. Burgemeester Teijssen ver tolkte hierbij de waardering van de gemeente voor het constructieve werk dat de R.K. Middenstandsvereniging gedurende 60 jaar in Waalwijk had verricht. „Bij de evolutie van Waal wijk zijn de middenstandsbedrijven niet achter gebleven, maar hebben zij veel tot het aanzien van Waalwijk als winkelcentrum bijgedragen", zo be toogde hij. In de lange rij belangstellenden die het bestuur op deze receptie kwamen gelukwensen merkten wij onder meer deputaties op van Waalwijks Belang, de Kamer v. Koophandel, de K.A.B., de Arka, de R.K. Jonge Midden standsvereniging, diverse andere ver tegenwoordigers uit yerenigings-, onderwijs- en zakenkringen, gemeen teraadsleden en vele leden van de ju bilerende middenstandsvereniging. De voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer Meijs, dankte de sprekers en verdere aanwezigen voor hun belangstelling en gelukwensen. Speciaal bracht hij dank aan het actie-comité dat deze dag had voor bereid. Hij vond het jammer dat de heer de Visser, die hiervoor zoveel werk had verzet, wegens opname in het ziekenhuis niet aanwezig kon zijn. Hij dankte hem voor zijn activiteit en wenste hem spoedig herstel toe. De heren Braun en Dishoek heb ben door het uitvallen van de heer de Visser extra veel werk gehad. Daar voor wilde spr. hen bijzonder danken. Spr. memoreerde de oprichting van de „Hanze" in Waalwijk op 2 okto ber 1902 in Hotel Verwiel. Het be roep dat wijlen Dr. Moller toen op de Waalwijkse middenstanders deed had tot gevolg dat 17 leden toetra den. Thans telt de afdeling Waalwijk 150 leden, maar dit aantal moest veel groter zijn. Vele middenstanders houden zich nog buiten hun organi satie en profiteren liever van de ac tiviteiten van anderen. Hij hoopte dat deze laatsten het belang van een hechte samenwerking zouden inzien en de R.K. Midden standsvereniging mede in staat zou den stellen nog meer activiteit te ont plooien. Burgemeester Teijssen feliciteerde namens het gemeentebestuur de heer Meijs met het diamanten jubileum van de R.K. M iddenstandsbond afdeling Waalwijk. J. van der Meijs tijdens officiële bijeenkomst op het gemeente huis koninklijk onderscheiden. Op uitbundige en grootse wijze heeft het Besoijense gilde St. Crispi- nus en St. Crispinianus het 125-jarig bestaansfeest gevierd. Het hoog tepunt van deze viering werd wel gevormd door de Kringdag, waar bij niet minder dan 23 gilden uit de Kring Maasland acte de présence gaven. Tijdens de ontvangst door burgemeester Teijssen op het ge meentehuis van Waalwijk, waarbij de koningen en hoofdmannen van de verschillende gilden waren uitgenodigd, deed burgemeester Teijssen de heuglijke mededeling, dat de heer J. v. d. Meijs, die bijna een halve eeuw deel heeft uitgemaakt van het jubilerende gilde en daarin talrijke bestuursfuncties heeft verricht, door H.M. de Konin gin voor het vele werk dat door hem in deze jaren is verzet, was onderscheiden met de zilveren eremedalje verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Voor het vele werk, dat de heer v. d. Meijs gedurende een halve eeuw voor het gilde St. Crispijn en St. Crispinianus had verzet kreeg hij door burgemeester Teijssen de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. HEROPBLOEI Eerder op de dag was in de pa rochiekerk van Besoijen door pas toor Verbiesen, de geestelijk advi seur van het Gilde St. Crispinus en St. Crispinianus, een plechtige Gildemis opgedragen. Rond kwart over een arriveerden de deputaties wan de verschillende gilden uit de Kring Maasland in de raadszaal van het gemeentehuis, waar zij door burgemeester Teijs sen en de wethouders van Hees- wijk en v. d. Laak hartelijk wer den ontvangen. In zijn welkomstwoord bena drukte burgemeester Teijssen, dat het gemeentebestuur er zich bij zonder over had verheugd, zoveel gilden ter gelegenheid van deze viering in de gemeente te mogen verwelkomen. „Welkom hier, om dat gij behoort, tot de vele Bra bantse gilden, die zoveel betekend hebt en nog zoveel betekent", al dus burgemeester Teijssen. Hij zei er op te moeten wijzen, dat de vele tradities die aan het gilde zijn ver bonden, ondanks de talrijke veran deringen die er de laatste jaren in Brabant hebben plaats gevonden, een vaste plaats hebben gekregen. Hij zei te mogen constateren, dat vooral de laatste tien jaren de gil den een heropbloei te zien gaven, zodat men van een renaissance spreken mag. „Het gilde in Brabant heeft een lichtend spoor getrokken door de geschiedenis van deze provincie. Gij hebt Brabant een kenmerk ge geven, dat niet alleen een symbool is geworden." Burgemeester Teijs sen benadrukte, dat de geest die er in de gilden heerst het allervoor naamste is. Hij noemde de gilden voor Brabant een zeer waardevol cultuur-bezit, waarbij hij de hoop uitsprak dat de gilden nog vele jaren in staat zouden zijn de vele tradities voort te zetten. LEVEND GILDE Zich speciaal richtend tot het ju bilerend gilde, bracht burgemees ter Teijssen naar voren, dat hij zich verheugde beschermheer te mogen zijn van het gilde St. Cris pinus en St. Crispinianus. „Gij zijt in de volle zin des woords een le vend gilde, dat ook in Waalwijk nog iets te betekenen heeft." Bijzonder kenmerkend vond de heer Teijssen, dat het gilde naast de talrijke ouderen, ook nog vele jongeren, in zijn gelederen telt, zodat de ouderen, datgene wat zij aan tradities in zich hebben', door kunnen geven aan de jonge ren, die het op hun beurt weer kunnen overleveren aan 'n nieuwe generatie. „Juist daardoor blijft 't gilde wat het altijd is geweest." Hierna richtte de burgemeester zich tot de heer van der Meijs, die hij een voorbeeld noemde voor de talrijke jongeren. De heer van der Meijs heeft een halve eeuw deel uitgemaakt van het gilde, waarbij hij talrijke jaren nog verschillende bestuursfuncties bekleedde. Burgemeester Teijssen zei er bij zonder verheugd over te zijn, dat het de Koningin had behaagd, de heer van d. Meijs te onderscheien met de zilveren eremedalje verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau. Hij noemde het een blijk van waardering, dat hij als burgemees ter van Waalwijk, namens de sou- vereine van het koninkrijk deze onderscheiding mocht opspelden. EER De heer van de Mortel, voorzit ter van de Kring Maasland bracht hét gemeentebestuur dank voor de hartelijke wijze waarop de hoofd mannen en koningen door het ge meentebestuur op het gemeente huis waren ontvangen. „Zelden heb ik door een autoriteit zo juist horen formuleren, wat het gilde eigenlijk is" zo onderstreepte hij zijn dank. Zich richtend tot de heer van der Meijs, zei de voorzitter: „Wat moet het voor jou een eer zijn, dat gij temidden van al deze gildebroeders deze onderscheiding hebt mogen ontvangen." Hierna werd door de aanwezigen het glas geheven en nadat door allen het v Wilhelmus was gezongen, op het welzijn van de koningin, het ge meentebestuur en het gilde gele digd. Even na twee uur vertrok vanaf de Maylaan een kleurrijke stoet, waarin alle gilden vergezeld van koningen, hoofdlieden en stan daardrijders meereden naar de Kraayenhoflaan, waar de wedstrij den in vendelen en koningschieten werden gehouden. RECEPTIE Ter inleiding van het 125-jarig bestaansfeest, had het bestuur van het jubilerehde gilde zaterdagmid dag in Het Gildehuis (café J. Hoe venaar) een receptie belegd, die door talrijke deputaties van ver schillende verenigingen werd be zocht. De rij werd geopend door de wet houders van Hees wijk, van de Laak en van de Hoven, die werden ver gezeld door de plaatsvervangend gemeentesecretaris, de heer Tijssen. In een enkel woord feliciteerde wethouder van Heeswijk het be stuur van het gilde met dit uitzon derlijk jubileum. De receptie werd vervolgens o.m. bezocht door de verkenners van Besoijen, het bestuur van de jeugd drumband „Ons genhegen" het be stuur van de Oranjevereniging „Koninginnedag" uit Besoijen, be stuur gilde Ambrosius uit Baard wijk, door een deputatie van Waal wijks Belang, bestuur van het gilde St. Catharina uit Herpt, van de chr. zangvereniging Hallelujah uit Besoijen. Ook de ereburger van Waalwijk, de heer Fr. Smolders en pastoor Verbiesen, geestelijk advi seur, kwamen het bestuur geluk wensen aanbieden. Het bestuur van de voetbalvereniging RWB liet zijn felicitatie vergezeld gaan van een cadeau onder couvert, dat door de heer Snels werd aangeboden. Tot slot gaf het bestuur van de KAB, van het gilde St. Blasius uit Herpt, van O.L. Vrouw Schuts uit Elshout, van de Langstraatse Schuttersbond en van de plaatselijke EHBO acte de présence. Namens het kringbe- stuur kwam de heer Toorians ge lukwensen aanbieden. UITSLAGEN VAN DE GILDE- WEDSTRIJDEN: Korpsprijzen: St. Catharina, Herpt, zilveren legpenning, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin; St. Hubertus, Drunen; St.1 Hubertus, Berkel; St. Joris, Udenhout; St. Jo ris en St. Catharina, Gemonde. Handboog: Koning: A. v. d. Wiel, Haaren; kampioen: M. v. d. Wiel. Korps handboog: St. Sebastiaan, Oisterwijk; St. Joris, Haaren. Kampioen geweer: H. Akkermans, Loon op Zand; Mooiste vaandel voor 1900: St. Jo ris, Berlicum. Mooiste vaandel na 1900: St. Huber tus, Drunen. Beste standaardrijder in de optocht: St. Crispijn, Besoijen (buiten me dedinging). Prijs werd toegekend aan St. Ambrosius, Baardwijk. Beste standaardrijder op terrein: St. Ambrosius, Baardwijk; St. Cris pijn Besoijen (buiten mededinging) St. Willebrordus, Esch. Mooiste combinatie standaardrijder en paard: O.L. Vrouwe Schuts, Els- hout. Mooiste standaard: St. Joris, Uden hout. Best onderhpaden koningszilver: St. Hubertus, Berkel. Mooiste papegaai: St. Joris Nieuw- kuyk. Mooiste koningsschild voor 1900: St. Catharina, Vught. Mooiste koningsschild na 1900: St. Catharina, Vught. Personeel handboog: W. Knevel, Oisterwijk; M. v. d. Wiel, Haaren; A. v. d. Wiel, Haaren. Koningskruis geweer: J. Vromans, St. Joris, Udenhout. Ongekostumeerd gilde: St. Joris, Berlicum. Gedeeltelijk gecostumeerd: St. Hu bertus, Berkel. Gecostumeerd gilde: St. Willibror- dus, Esch. Actiefste gilde tijdens Kringdag: St. Ambrosius, Baardwijk. Oudste gildebroeder: L. Konings, St. Willibrordus, Esch, 90 jaar. Verst komende gilde: St. Antonius Vorstenbosch. Personeel vrije hand: A. Vromans, Berkel. Trommen. Gildetrom: J. v. d. Mor tel, St. Catharina, Vught; B. Smits, St. Hubertus, Drunen. Gildetrom jeugd: L. Hoefs, St. An tonius, Vorstenbosch. f Muziektrojm A: L. v. Huiten, St. Ambrosius, Baardwijk. Muziektrom B: G. Grootswagers, St. Hubertus, Loon op Zand. Muziektrom jeugd: van Grinsven, St. Antonius, Vorstenbosch. Vendelen. Klasse A: H. v. Vreede, St. Barbara, Vught; W. Adams, St. Hubertus, Berkel; J. van Munster, St. Hubertus, Drunen. Klasse B: A. Sanders, St. Cathari na, Vught; J. van Leijden, St. Am- rosius, Baardwijk; Vromans, St. Hubertus, Berkel. 'IS 'S5PH 'V 'Pju-aaa uaiapuaA Barbara, Vught; A. van Rooij, St. Catherina, Vught; Groepsvendelen 4 personen: St. Joris, Berlicum; St. Ambrosius, Baardwijk, (beide na loting) Klasse C: A. de Jong, St. Ambrosius Baardwijk; J. Knevel, St. Sebas tiaan, Oisterwijk; M. v. d. Sanden, St. Catherina, Vught. Het is algemeen bekend dat er in Waalwijk een bloeiend verenigings leven bestaat. Verschillende van deze verenigingen hebben hun be staansrecht bewezen, getuige de ju bilea die zij konden vieren en daar bij konden terugzien op vele jaren van vruchtbaar werk. De Waalwijkse gemeenschap steunt gaarne en ruim haar eigen vereni gingen. Op financieel en materieel gebied genieten diverse Waalwijkse verenigingen meer voorrechten, dan zulks in andere plaatsen het geval is. Hetzelfde geldt voor de bijna 30 jaar bestaande Andreas Zijlmans Groep. Wanneer er moeilijkheden waren, kon de groep altijd rekenen op de daadwerkelijke hulp van vele vrienden. Voorbeelden van zulke hulp zijn onder andere de acties Ali baba, Bibarium en Putubajes. Momenteel verkeert deze Waal wijkse verkennersgroep in een ge heel andere moeilijkheid dan die op financieel gebied. Er is namelijk een nijpend gebrek aan welpenleidsters. Veel jongens staan hierdoor op een wachtlijst. In deze tijd is het spel van de welpen voor de jongens van 8 tot 11 jaar nog een actueel spel. Het is daarom bijzonder jammer dat de groep nogal wat jongens moet af wijzen, omdat door het huidige ge brek aan leidsters niet meer jon gens kunnen worden opgenomen, dan er aan plaatsen vrijkomen. Een van de mogelijkheden om nieuwe leidsters aan te werven is de publiciteit van dit probleem. Er zijn in onze gemeente toch nog wel meisjes, die graag de helpende hand willen bieden, maar die aan de staf onbekend zijn. Waalwijk groeit en er komen steeds nieuwe inwoners bij. Het is best mogelijk dat hier onder meisjes zijn die elders leid ster van de welpenorde waren. Ook in het onderwijs zijn diverse krach ten van buiten de gemeente afkom stig. Ongetwijfeld zullen er onder hen wel enkele zijn die in hun vrije tijd ook voor de gemeenschap iets willen doen. De groep doet daarom een drin gend beroep op de meisjes tussen 18 en 25 jaar. De twee bloeiende welpengroepen waarvan er een MISSIEHUIS AVE MARIA In ons blad hebben we reeds eer der melding gemaakt van 'n actie, die gehouden wordt ten bate van de priesteropleiding van een Missie huis in Tilburg. Ook kwam hierbij de noodzake lijkheid ter sprake van deze onder neming omdat het vaak enorm moeilijk is het nodige geld bijeen te brengen voor een dergelijke lan ge studie. De nodige subsidies ont breken nog en toch blijft het kleine Nederland zijn priesters opleiden voor alle werelddelen. Wij hebben een paar maanden ge leden een beroep gedaan op Uw begrip en -welwillende vrijgevig heid, zonder dat U direct in de ge legenheid was actief mee te helpen. Maar nu is het anders. Het juiste moment breekt aan. De tijd is er rijp voor, want op 31 mei sluit de actie voor „Ave Maria". Hoe kunt U Uw steentje bijdragen? Door de jongen of het meisje dat a.s. zaterdag 18 mei bij U aanklopt om een gele puzzelkaart te verko pen voor een gulden, niet weg te sturen. Doet U ook mee! Kijk niet zozeer naar de mooie prijzen, die U kunt winnen. He goed doel is nóg belangrijker. (Wij zullen de vol gende week het resultaat publice ren). Ook U bent welkom bij de slot- avond op vrijdagavond 31 mei om 8 uur in de Schouwburg te Tilburg Hier zal de trekking plaats vinden. Er zullen populaire gasten optreden waaronder de Mounties en Anneke Grönloh. Missiehuis „Ave Maria" rekent, ook op Waalwijk op woensdagmiddag, de andere op zaterdagmiddag bijeenkomt heb ben beide minstens een leidster no dig. Het zou bijzonder jammer zijn als door leidsterstekort deze groepen bij elkaar gevoegd moeten worden. Dit zou dan betekenen dat er vele jongens noodgedwongen niet meer aan de beurt komen. Zijn er meisjes, die een klein deel van hun vrije tijd willen geven aan het weipenwerk, dan zou de staf graag met hen in contact komen. Dit contact is het gemakkelijkst tot stand te brengen door een briefje aan een der onderstaande adressen: Groepsleider M. J. W. Hooijmaaij- er, Wilhelminastraat 35, Waalwijk. Akela F. Vloemans, Grotestraat 280, Waalwijk. Raksha W. Schoemans, Wilhelmi nastraat 14, Waalwijk. De staf zal dan een nadere af spraak maken voor een persoonlijk bezoek. Uiteraard is elk contact ge heel vrijblijvend, de aspirant-leid sters kunnen op enkele bijeenkom sten komen kijken, en beslissen dan later of ze al dan niet een leidsters functie willen aanvaarden. Mochten er bezwaren zijn tegen het schrifte lijk opnemen van contact, dan kun nen eventuele gegadigden, zonder zich gebonden te voelen, ook direct komen kijken bij een der welpen bijeenkomsten en wel op woensdag- of zaterdagmiddag om 2 uur op het hoofdkwartier van de Andreas Zijl mans Groep, gelegen aan de Win terdijk naast het telefoonkantoor. Zoals altijd hoopt de groepsstaf, dat dit beroep op de Waalwijkse ge meenschap niet tevergeefs zal zijn. R.K. ROND VAN BEJAARDEN. De R.K. Bond van Bejaarden en en Gepensionerden houd woensdag 15 mei a.s. om half drie een alge mene ledenvergadering in het Parkpaviljoen Grote opkomst wordt verwacht. VUURWERK TROK DUIZENDEN BELANGSTELLENDEN Duizenden mensen waren zondag avond op de been, om getuige te zijn van een magnifiek vuurwerk, dat door Waalwijk» Belang aan het jubi lerende gilde St. Crispijn en St. Cris pinianus, ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan was aangeboden. De kermis aan de Kasteellaan, die zondagmiddag en zondagavond hoog tij uren kende stroomde tegen half 10 nagenoeg leeg. Om half 10 bra ken op het sportpark Elzenhoven bo ven de hoofden van de toeschouwers met donderende klappen de eerste vuurpijlen uiteen. Het grootste ge deelte van dit vuurfestijn speelde zich hoog in de lucht af, maar ook op de grond werd af en toe een fraai schouwspel geleverd. Tegen vijf voor tien, was ook deze grootse sluiting van de kringdag van de gilden in de kring Maasland, weer ten einde en kon de kermis aan de Kasteellaan weef op volle toeren gaan draaien. OUDERAVOND. Donderdagavond vond in Thalia de ouderavond plaats van de parochie St. Jan, dit in verband met de Eerste H. Communie der kinderen in deze parochie op donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) De avond werd geopend door de Hoogerw. Heer Deken v. d. Hurk, die alle aanwezigen van harte wel kom heette. Het toneelstuk dat de kinderen opvoerden „Hoè Knuppelbeen ge vangen werd", had reuze veel suc ces door het leuke spel der kinde ren en alle lof voor diegenen die het de kinderen hebben ingestu deerd. Vervolgens kreeg als spreker van

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 6