wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt „Regering houdt te weinig rekening met het middenstandsbelang" DRUNEN Vreest Indonesia opdringen van de Chinezen in Zuidoost-Azid Sprang-Capelle beugelbier ■B Mr. v.d. Heuvel tijdens feestavond R.K. Middenstandsbond: Mej. A. van Delft onderscheiden met eremedaille in brons ZONNEBRILLEN Stassar Waalwijk Uit de nood geboren Sprang Filmjournaal Capelle Polaroid VRIJDAG 17 MEI 1963 85e JAARGANG No. 39 De tcho vAr> het Zuióe Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO'' Mr. dr. N. van den Heuvel, direc teur van de diocesane Midden standsbond, heeft in zijn rede, die hij tijdens de feestlunch, die het bestuur aan de leden van de r.k. Middenstandsbond, afdeling Waal wijk dinsdagavond heeft aangebo den, als zijn mening te kennen ge geven, dat de midden- en kleinbe drijf in het staatkundig vlak niet de plaats inneemt, waar zij recht op heeft. De heer v. d. Heuvel zei overigens diep respect te hebben, voor het bestuur van de afdeling Waalwijk. Hij zei dat men in Den Bosch vooral erkentelijk was voor het werk dat door de heren van Mil, van Oss en Meijs in het belang van de middenstand is verzet. Mr. v. d. Heuvel vond bij de aan wezigen de volle belangstelling, toen hij sprak over het ontstaan van de middenstandsverenigingen. Hij stelde dat deze uit nood was ge boren in de jaren dat het groot warenhuis en de verbruikscoöpe raties in opkomst waren. Vooral in die jaren heerste er onder de mid denstandskringen ernstige bezorgd heid. Dit vooral is de stimulans ge weest om te komen tot de oprich ting van de middenstandsbond. De heer v. d. Heuvel zei er zich over te verheugen, dat de middenstanders in die jaren een verkeerde kijk op de toekomst hebben gehad. Hij bracht naar voren, dat van de 400.000 ondernemers die Nederland kent, 370.000 midden en kleinbe drijven zijn, met een personeels bezetting kleiner dan 12 man. Deze 370.000 bedrijven geven aan niet minder dan 1 miljoen per sonen werk, dat wil zeggen, aan, 20 tot 25% van de totale beroeps bevolking, die iets meer dan 4 milj. personen telt. Het aandeel van deze sector bedraagt 18%. Mr. v. d. Heu vel zei te mogen stellen dat rond 1950 een revolutie is ontstaan op het distrubutievlak. Hij noemde hierbij de groei naar grotere eco nomische eenheden en de overscha keling van tal van winkelbedrijven naar zelfbediening. Van de 24.000 kruideniers die Nederland telt heeft 1/8 reeds over geschakeld naar het zelfbediening systeem. Hij zei geen antwoord te kunnen geven op de vraag wat er met de middenstand in de toekomst staat te gebeuren. Wel zei hij te kunnen stellen dat, wil de middenstand zich in de toekomst kunnen hand haven, het noodzakelijk is dat de middenstand krachtig blijft. Om dit te kunnen bereiken, zo meende hij, is vakkennis alleen niet voldoende, maar zal men er o.m. tevens voor moeten zorgen, dat ook de bedrijfs economische kwaliteit op peil blijft. OPRUIMING 1 WEEK VROEGER In zijn rede haalde mr. v. d. Heu vel ook nog aan dat de afdeling Waalwijk tot de zes oudste afde lingen behoort van het diocees. Hij bracht hulde aan het bestuur voor datgenen wat er in de afgelopen jaren voor de middenstand is be reikt. Hij deed op leden een beroep constructief te gaan staan achter de richtlijnen die van bovenaf wor den gegeven en tevens om voor de volle 100% het afdelingsbestuur te steunen bij nemen van initiatieven. De heer Meijs zei later op de avond bijzonder erkentelijk te zijn voor het feit dat mr. v. d. Heuvel deze feestavond had willen bijwo nen. Hij bracht de leden onder de aandacht dat het bestuur het wen selijk achtte wanneer hier wat meer verjonging ingebracht zou worden. Hij deed dan ook een be roep op de leden, bij de niepwe be stuursverkiezing te zorgen voor jonge candidaten. Ook vroeg de heer Meijs de volle steun van de middenstand, wan neer straks in samenwerking met Waalwijks belang een advertentie blad zal worden uitgegeven. De heer Meijs deed bovendien mededeling dat er grote kans zou bestaan dat de uitverkoop dit jaar een week vroeger zou vallen. Hij zei dat het bestuur, van de r.k. Mid denstandsvereniging afdeling Waal wijk niet achter dit besluit zou kunnen staan en zich dan ook tegen een dergelijke maatregel moest ver klaren. Hij zei evenwel te vrezen, dat de Kamer van Koophandel in Waalwijk, van wie dergelijke be sluiten moet uitgaan, niet anders zou kunnen en wel navolging zou moeten geven aan soortgelijke be sluiten van Kamers elders in de provincie. Tot slot kon de heer Meijs jrog mededeling doen dat én van mgr. Bekkers, bisschop van Den Bosch én van de heer Hurkmans, voor zitter van het bestuur van de Ne derlandse Middenstandsbond feli citaties waren binnengekomen. De avond werd verder opgelui sterd met het optreden van een conferencier, terwijl de aanwezi gen tevens in de gelegenheid wer den gesteld een dansje te plegen. Mej. A. van Delft is dinsdagmid dag, tijdens een receptie, die was be legd ter gelegenheid van haar 40-ja- rig jubiluem bij de veilingvereniging ,,De Langstraat" onderscheiden met de bronzen ere-medalje verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het was burgemeester Stieger die per soonlijk haar deze heuglijke medede ling kwam doen. Mej. A. van Delft, momenteel cas- Vreest Indonesië een verder op dringen van Chinezen in Zuidoost- Azië? Deze vraag dringt zich op door het felle verzet dat wordt ge voerd tegen de plannen om de ruim tien miljoen inwoners van Malakka, Singapore en Brit-Borneo te ver enigen in de federatie van Maleisie. Terwijl men in Djakarta kan horen spreken van het „Gele Gevaar", formuleerde vice-premier en mi- nister van defentie generaal Abdul Haris Nasution het aldus: „Wij vre zen het ontstaan van een nieuwe basis voor buitenlandse overheer sing. Het realiseren van de fede ratie van Maleisie zou een spring plank opleveren voor vreemde do minering in politiek, economisch en militair opzicht in Zuidoost- Azië" In een gsprek met Nederlandse journalisten in zijn hoofdkwartier in Djakarta betoogde generaal Na sution dat Malakka en ook Noord- Borneo, door koloniale en Chinese elementen thans reeds een derge lijke springplank voor economische subversieve activiteiten zijn, door het bedrijven van zwarte ruilhan del en smokkel, die niet onbelang rijke schade aanricht aan de Indo nesische uitvoerhandel. Maar deze gebieden zijn ook basis voor het be houd van de veiligheid van Indo nesië door de steun die is verleend aan de Daroel Islam en de leiders van de opstand tegen de Indonesi sche regering. Generaal Nasution liet geen twij fel bestaan aan de Indonesische vastberadenheid om steun te ver lenen aan de strijd van de bevol king van Noord-Borneo De Brit se kroonkolonisch serawak en Noord-Borneo en het protectoraat Broenei, voor het zelfbeschikking- recht. In tegenstelling tot Malakka en de Philippijnen doen wij geen aan spraken gelden op Noord-Borneo. De steun die wij verlenen is een uitvloeisel van het in onze grond wet neergelegde beginsel inzake kolonialisme en imperialisme. De vorming van de federatie van Ma leisie zou steun betekenen aan het neo-kolonialisme en het feodalisme. Wij hebben aan Toenkoe Abdoel Rahman van Malakka voorgesteld de bevolking van Noord Borneo zelf te laten beslissen. Dit is ge weigerd. Daarom hebben wij be sloten steun te verlenen aan Indo nesische vrijwilligers, die daar aan de strijd willen deelnemen en aan strijders uit Noord-Borneo aan wie Indonesië dezelfde militaire steun geeft, die onze eigen militairen krijgen. Generaal Nasution noemde de vorming van een Maleise federatie voorts in strategisch opzicht een gevaar voor Indonesië dat tot een onhoudbare toestand zou leiden. Wij zien liever Zuidoost-Azië als het gebied van de Maleise bevol kingsgroepen. Wij verbieden het andere niet om hier binnen te ko men, maar zij mogen geen encla ves vormen zoals dat in Malakka het geval is. Inmiddels is onder de Chinese gemeenschap in Djakarta grote on gerustheid ontstaan over de inci denten die zich afgelopen week in verschillende plaatsen op midden- en west-Java hebben voorgedaan, en waarbij de eigendommen van Chinezen werden vernield. Volgens de officiële verklaring die in Djakarta werd verstrekt de den de incidenten zich voor in Tsjeribon, Bandoeng, Tegal en en kele dorpen op Midden-Java en waren er ook studenten bij betok- ken. In de verklaring zei de rege ring, de ongewenste incidenten diep te betreuren en werd een drin gend beroep gedaan op de bevol king voor samenwerking en begrip bij het vinden van de beste oplos sing en het nalaten van daden, die tot rechtsvervolging kunnen leiden. sière en tevens belast met de leiding over de kantoren, heeft de groei va.Ji de veiling, die nu ruim 47 jaar be staat, vanaf het begin meegemaakt. De heer van Beurden, voorzitter van de vereniging, wees hier dan ook op tijdens zijn felicitatie-woord tot de jubilaresse. Hij noemde het een wei nig voorkomend jubileum, speciaal wanneer het een dame betreft. Mej. van Delft is op jeugdige leeftijd in dienst van de veiling getreden, terwijl in 't begin haar werkzaamheden ook van bescheiden omvang waren, vooral omdat slechts enkele maanden van 't jaar werd geveild. Met het toeleggen van de streek op de tuinbouw, groei den de werkzaamheden op de veiling en daarmee ook het arbeidsterrein van de jubilaresse. Na verloop van tijd werd zij niet alleen belast met de zorg over de financiën, maar tevens met de leiding op kantoor. De heer van Beurden zei ook de jubilaresse aan allen tot voorbeeld te willen stel len. ,,U heeft uw werk gedaan op 'n wijze, waarvoor wij steeds veel waar dering hebben gehad", zo besloot hij zijn toespraak. Hij overhandigde mej. van Delft namens de directie een ca deau onder couvert. Burgemeester Stieger van Drunen die tevens president-commissaris is van de veiling, zei als commissaris niet zo goed op de hoogte te zijn van de gang van zaken bij het personeel op de veiling, vooral ook omdat het contact van de commissarissen met 't personeel niet zo frequent is. „Daar om maak ik me even los van deze functie en spreek nu als burgemees ter van de gemeente Drunen", zo be toogde hij. Hij zei een bijzonder prettige me dedeling voor de jubilaresse te kun nen doen, namelijk dat bij Koninklijk Besluit van 24 april 1963 mej. A. v. Delft was onderscheiden met de ere- medalje in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Na deze mededeling ging burgemeester Stie ger over tot het opspelden van de ver sierselen verbonden aan deze orde. SCHILDERSTUK Onder de talrijke belangstellenden die deze middag tijdens de jubileum viering in café Kivits, gelegen naast de veiling, tegenwoordig waren was vanzelfsprekend ook het personeel. De heer J. v. d. Heijden, oudste personeelslid en tevens een van de werknemers van de veiling die het langste met mej. van Delft heeft sa mengewerkt, bood haar namens het personeel zijn bijzondere gelukwen sen met dit jubileum aan. Hij bracht tevens zijn dankbaarheid naar voren voor de bijzondere prettige wijze waarop mej. van Delft steeds met het personeel was omgegaan. Namens 't personeel bood hij een schilderstuk aan. Tijdens de receptie-uren hadden verschillende bekenden van de jubila resse de tijd genomen om haar met dit unieke jubileum te komen felicite ren. Velen van hen lieten hun geluk wensen gepaard gaan met een cadeau. Van verschillende zijden mocht mej. van Delft bloemstukken en andere blijken van waardering ontvangen. ZONDAGSDIENST Vanaf zaterdag 1 uur tot maan dagmorgen 8 uur uitsluitend voor spoedgevallen dienst Dr. van d. Wouw MIDDENSTANDSAPPEL Met Hemelvaartsdag zal de r.k. Middenstandsvereniging Drunen- Elshout haar jaarlijkse appèl hou den. De dag begint met een H. Mis om 8 uur in de kapel van het St. Jacobushof. Om 9 uur is er in de zaal van gez. Elshout een gezamen lijke koffiemaaltijd. Verder zal pa ter N. Vollebrecht deze morgen 'n inleiding houden over het ontstaan en de betekenis van de Bijbel. AGENDA Vrijdag 17 mei 5 uur Judoclub jeugd. Zaterdag 18 mei. 8 uur Drie dolle tantes, alle leeft. Hoge Braken. Zondag 19 mei. 11.30 uur Meisjes zangclub, Hoge Blaken. 4 uur Drie dolle tantes, alle leeft. Hoge Braken. 6.15 uur en 8 uur: S.O.S. Pacific 14 jaar, Hoge Braken. Maandag 2 mei. 4 uur Balletschool, Hoge Braken, 7.30 uur Middenstandscursus R.K. jongensschool. Woensdag 21 mei. 3 uur Balletschool, Hoge Braken. Donderdag 23 mei. Middenstandsappèl in de zaal van Gez. Elshout. 6.15 uur: „Pantser-commando's" Hoge Braken, 14 jaar. (8.30 uur: idem. ken op zaterdag 18 mei om 8 uur en op zondag 19 mei om 4 uur! Pret voor jong en oud! S.O.S. PACIFIC Een klein stadje in Bulgarije, aan de voet van de bergen, in een ver geten hoekje van Europa. Het is oorlog, de oorlog, die wij ons her inneren in namen als Rotterdam, Londen, Normandië, Warschau en Stalingrad. De rust is slechts schijn baar want de Nazi's zijn overal. De film is gebaseerd op hystori- sche feiten. De deportatie van 30- duizend Griekse joden, naar Nazi vernietigingskampen. In de hoofd rollen, Eddie Constatine, Pier An- geli en Eva Bartok Drie grote sterren met een ma ximum aan spanning, actie en men selijkheid voor U in de Hoge Bra ken op zondag 19 mei om 6.15 uur en 8.30 uur. Toegang 14 jaar. PANTSER-COMMANDO's Oorlog in Europa. In het zwart geblakerde Italiaanse landschap worden de oprukkende Amerikaan se troepen plotseling door het Duit se leger tot staan gebracht. Door de ogen van een jongen opgegroeid in de oorlog, ziet U dan de mannen van de pantser commando's, man nen, die het onverwachte doen, het onmogelijke durven en de dood verachten Kinderen waren zij nog en hun opdracht was vernietig de bruggen. Een keiharde oorlogsfilm van man nen met stalen monsters op He melvaartsdag om 6.15 u. en 8.30 u. in de Hoge Braken. Toegang 14 jaar DOKTERSDIENST Zaterdagmiddag en zondag zal de prak tijk van dokter Winkelman worden waar genomen door dokter K. van Tuijn, Vos- senbergselaan 21, Kaatsheuvel, tel.a 04167 - 2006. KERKDIENSTEN ZONDAG 19 MEI 1963 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk (zaal Chr. Volksbond) 9.30 uur en 4.30 uur Candidaat van der Stelt van Amsterdam. BEDANKT Ds. P. J. Bos heeft voor het beroep van de Ned. Herv. gemeente te Zuilichem- Nieuwaal bedankt. EXCELSIOR In het kader van de zangavonden die worden georganiseerd door de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen, zal de Chr. Gem. Zangvereniging Excelsior a.s. zaterdagavond deelnemen aan de te Zeven bergen te houden zangavond, in het Ned. Herv. kerkgebouw aldaar. Onder leiding van directeur Groen zal Excelsior om 9 uur optreden. In oktober a.s. zal in het Ned.- Herv. kerkgebouw alhier ook een dergelijke zang avond worden gehouden. VERKIEZINGEN De uitslag van de verkiezing voor de pilsener zo lekker vers-20 heerlijk handig 3halve-liter flessen voor f. 1.50. 3 DOLLE TANTES Als de zes musici Pete, Max, Bili, Gus, Eddie en Giorgio met honger ige magen en zonder baan op straat staan, gebeuren er rare dingen. Max' oom Herman heeft een sport school aan de Wörthersee en ze be sluiten daarheen te gaan. Op hun weg ontmoeten ze Susi, Eva, Inez, Sieglinde en Francis die op weg zijn naar een vakantiepensionaat, eveneens aan de Wörthersee. Zij kunnen goed met elkaar op schieten en besluiten elkaar spoe dig weer te zien. Ook als de jon gens tot de ontdekking komen, dat in het pensionaat herenbezoek uit deh boze is, zetten ze door en ver kleden zich als „tantes en nichten"! Hiermee begint dan de meest dwa ze muziekale klucht die U in jaren gezien hebt! Onderga een lachkuur van anderhalf uur in de Hoge Bra- bewogen gemoed, die dus als het ware in beweging waren gebracht vanuit een bewo gen gemoed.. Deze tentoonstelling was hy permodern, in veler ogen zeer wonderlijk, doch het is op zichzelf een suggestieve titel om het veelal onbegrepen Pinksterfeest te benaderen. Tweede Kamer op het stembureau gebouw Chr. Volksbond was als volgt Lijst 1 K.V.P. 70; lijst 2 P.v.d.A. 175; lijst 3 V.V.D. 21; lijst 4 A.R. Partij 275; lijst 5 C.H. Unie 226; lijst 6 'C.P.N. 7; lijst 7 Staatk. Geref. Partij 58; lijst 8 P.S.P. 7; Lijst 9 Lib. Staatspartij 1; lijst 12 Partij Econ. Appèl 6; lijst 13 Nieuw Dem. Partij 2; lijst 14 Geref. Pol. Verb. 11; lijst 15 Vei lig verkeer enz. 0, lijst 16 Boerenpartij 73; van onwaarde 33; totaal uitgebrachte stem men 955. PINKSTERWIJDINGSSAMENKOMST ONDER HET MOTTO „BEWOGEN BEWEGING" Enige tijd geleden werd in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling gehouden onder het motto „Bewogen Bewe ging". Er werden daar vele voorwerpen ge toond, die in beweging waren en die door kunstenaars gecreëerd zouden zijn vanuit 'n Als wij echt bewogen zijn door de Hei lige Geest (d.w.z. aangeraakt zijn door de Pinkstergeest), dan zijn wij ook zelf in be weging. In- beweging zijn betekent niet zo maar stijf en stram op de plaats passen ma ken, zo in de trant van „we moeten nu toch ook maar eens wat doen" en dan nog het liefstdiscussiëren (of zoals men bij ons pleegt te zeggen „strijen") over de waar heid. In beweging zijn wil zeggen bewogen in opmars, in actie zijn. Dan zijn wij bij de reddingsbrigades en dé eerste hulpcolonnes, die de wereld nodig heeft, omdat de liefde van Christus ons dringt. Dan liggen, om een voorbeeld te noemen, voor ons de hongergebieden de gebieden, waar honger is naar voedsel en naar goede lectuur) vlak bij ons. Dit zijn zo enkele gedachten, die verband houden met het thema van de Pinksterwij- dingsbijeenkomst „Bewogen beweging", die op zondagavond, 26 mei a.s. om 7.30 uur in de Geref. kerk aan het Bruggetje gehou den wordt. Men hoopt dit gezamenlijk te doen in zo groot mogelijke getale in het be sef van nauwe verbondenheid met de ganse Christenheid (want er is maar Eén Geest, die alles in allen werkt). De veelvuldige samenzang in deze bijeen komst zal weer worden afgewisseld met schriftlezing en declamatie. Ds. L. Schelle- vis, voor velen in onze omgeving een goede bekende, verzorgt de meditatie, waarvan de titel luidt: „Wat bezielt ze?" De plaatselijke Chr. Gem. Zangvereniging Hallelujah, o.l.v. de heer H. Spierings ver leent haar medewerking. De Geref. jeugdvereniging alhier zal het zeer fijn vinden, indien u komt en anderen aanspoort om eveneens te komen naar deze wijdingssamenkomst. De dienst zal onge veer een uur duren. BEJAARDEN BRENGEN BEZOEK AAN H.M. DE KONINGIN Het Bejaardencomité Capelle-Vrijhoeve- Prot. Kaatsheuvel organiseert dit jaar voor de 15e maal de tocht voor de Bejaarden. Het wordt dus een jubileumtocht. En aan deze tocht wordt nog meer luister bijgezet door het bezoek aan Hare Majesteit de Ko ningin. De eer die H. M. het comité en de bejaarden aandoet wordt op hoge prijs ge steld. Ta'rijke bejaarden kennen de konin gin alleen maar van een foto, doch thans zullen zij H.M. in persoon kunnen zien bij het défilé voor het bordes van paleis Soest- dijk. Als datum heeft de Koningin bepaalt 26 juni a.s. Nadere gegevens omtrent dit bezoek worden door het comité nog inge- wacht van het paleis Soestdijk. Via dit blad hopen wij de inwoners op de hoogte te hou den van de gang van zaken. Het zal wellicht niet meer nodig zijn 'n pleidooi te houden voor een beetje vreugde in het leven van de bejaarden. Zij, die vol komen gezond zijn, in gelukkig gezinsver band leven, een grote materiële welvaart genieten, beseffen nauwelijks, hoe moeilijk het vaak is voor de bejaarden, om behoor lijk rond te komen. Daarom gunnen wij van harte aan hen een fijne dag, vooral aan hen die vroeger hard gewerkt hebben en nooit zoveel hebben genoten van de hoog-con- junctuur. Gelukkig, dat de denkbeelden over behoorlijke sociale verzorging langza merhand wel doorgedrongen zijn tot alle la gen van de bevolking. Het comité rekent daarom weer op de spontane hulp van alle inwoners, die hen reeds zovele malen hebben geholpen. Uw gave is goed besteed. Uw bijdragen zal u ook ditmaal zeker voldoening geven, als u al die glundere gezichten aan u voorbij ziet rijden. Mag het comité weer op u rekenen? Het zal u daar zeer erkentelijk en dankbaar voor zijn. Geef daarom met gulle hand wan neer de comité-leden in de week van 19 t.m. 25 mei bij u aankloppen voor een bij drage. BENOEMD De heer A. J. Overbeeke, ambtenaar ter secretarie van Sprang-Capelle, is m.i.v. 1 juli benoemd tot adjunct-commies te Veg- hel.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9