waaLwij kse en LAnqstRAAtse couraiu NEDERLAND EN INDONESIË ^Sop! BRILLEN Nieuwe leden van K.V.P. in Tweede Kamer Zomerdienstregeling B.B.A. PERSSTEMMEN over de Verkiezingsuitslag OUDE KREEKRAKPLAN VAN DE BAAN NATIONALITEITSBESEF VEREIST TACTVOLLE BENADERING Dat is de Zaak voor brengt zowel tijd- ais routewijzigingen Lijn 36 uitgebreid met 4 ritten Waalwijlc-Tilburg v.v. Cooper - gezond en wel - veilig op de aarde terug. MAANDAG 20 MEI 1963 85e JAARGANG No. 40 De tcho vm het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 i> Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland zijn her steld, als een eerste begin om elkaar na jaren van hooglopende one nigheid weer op zakelijke wijz tegemoet te treden. Er is hiermede wederom een periode in de omgang tussen Nederland en Indonesië afgesloten. Met de souvereiniteitsoverdracht in 1950 werd de periode van volle dige samenhang beëindigd. Hierop volgde een tijd van toenemende on enigheid en ergernis tussen beide" landen, veroorzaakt doordat Nieuw Guinea nog niet aan Indonesië was togevoegd. Nu dit tenslotte toch is geschied, komen Nederland en Indonesië weer in een nieuwe verhouding tot elkaar te staan. Wij zullen ons dat goed voor ogen moeten houden: 'n geheel nieuwe verhouding. De kwestie Nieuw-Guinea heeft wederzijds de gemoeder en nogal heftig in beroering gebracht. Wij hebben ons tenslotte neer moeten leggen bij een volledig afstand doen van dit gebiedsdeel en het heeft uiteraard geen enkele zin daarover nog te blijven mokken en daarom president Soekarno, zijn ministers en zijn volk nog met scheve ogen te blijven aanzien. Een dikke streep onder dit alles zet ten, de eenmaal bestaande controversen vergeten, is het beste en het wijste wat we doen kunnen. i ANIMO OVER EN WEER Wat er zich ook allemaal in de verhoudingen heeft afgespeeld, des ondanks kunnen Nederlanders en Indonesiërs gelukkig over het al gemeen goed met elkaar overweg. Die wederzij ds'e qoodwill is niet verdwenen. Zelfs in de jaren van de grootste spanning tussen beide landen, bleven er over en weer nog vele persoonlijke contacten, die daarvoor een bewijs zijn. Zoals er in Nederland nog zeer velen zijn, die graag weer naar Indonesië zou den terug gaan om daar te werken, zo zijn er in Indonesië velen, die graag weer Nederlanders zien ko men om hen te helpen in de eco nomische opbouw van hun land. Zo'n samenwerking kan ook weer ontstaan, mits iedere Nederlander, die naar Indonesië gaat, wel heel goed beseft, dat hij daar nu in een geheel andere positie komt te staan dan vóór 1950 het geval was. Met ai zijn wetenschap en kennis van zaken die hij mag hebben, zal hij dan toch moeten beseffen, dat men- in Indonesië niet van hem afhanke lijk wil zijn. Juist in zo'n jonge staat is het nationaliteitsbesef immer bijzonder sterk, waarmede het besef van on afhankelijkheid gepaard gaat. Dat vereist in het contact tussen Indo nesiërs en Nederlanders een van onze zijde respectvolle benadering. DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe G1NNEKENSTR. 23 Gelukkig is dat in vele gevallen ook vroeger al wel min of meer zo bende Nederlanders hebben over geweest. De in Indië gewerkt heb- het algemeen een grote liefde opge vat voor land en volk van Indone sië, waardoor de onderlinge verhou dingen daar te lande meestal zeer goed waren. Misschien zouden de in de laatste twaalf jaar ontstane strubbelingen zich niet zo sterk ontwikkeld hebben wanneer onze ministers ook oud-Indischgasten waren geweest, ook jaren in Indië hadden gewerkt en daardoor land en volk beter hadden begrepen. NU RECHTSTREEKSE VERBINDING MET ZEE Het oude Kreekrak-havenplan voor Brabant is van de baan, nu de Nederlandse regering zich in begin sel bereid verklaard heeft, mee te werken aan een publiekrechtelijk lichaam dat een gecombineerd zee- en binnenhavencomplex in de Oosterschelde gaat exploiteren. Brabants commissaris de Koningin, dr. N. Kortmann, deed in de Pro vinciale Staten mededeling van de ze bereidverklaring na afloop van de verkiezingen voor de Eerste Ka mer. Via een kanaal door Zuid-Beve land met een uitmonding in de buurt van de Zeeuwse gemeente Waarde, kan het nieuwe Kreekrak- plan een verbinding met de Wester- schelde en de zee krijgen. De uit werking van het plan in hoofdlij nen zal geschieden door de reeds bestaande werkgroep „Ontwik keling Scheldebekken" die op ver zoek van de minister van Water staat al verschillende mogelijkhe den voor de practische uitvoering van deze interprovinciale zeehaven plannen in kaart heeft gebracht. Onlangs hebben Gedeputeerde Sta ten van Brabant en Zeeland al in beginsel een afspraak gemaakt over deze zeehavenplannen vooral voor West-Brabant van groot be langnoodzakelijk geWorden nu het Schelde-Rijnakkoord met Bel gië de oude plannen practies onuit voerbaar maakte. ECONOMISCH NIET STERK De regering van Indonesië staat thans voor bijzonder zware opgave de economische toestand van het land wat dragelijker te doen wor den. De jaren van strijd en de daar mee gepaard gaande politieke on rust in het land hebben de econo mische situatie bijzonder zwak ge maakt. Hoewel de Indonesiërs het ge zicht niet willen verliezen en dus ten opzichte van Nederland nog zeer bedachtzaam te doen, is het zeker dat ook zij hopen op spoedig nauwere samenwerking met 't Ne derlandse Handelsleven, waarvan zij meer voordeel verwachten dan van welk ander land ook. Er kwam vorige week reeds een handelsmis sie naar ons land om weer contac ten op te nemen met het Neder landse bedrijfsleven. En ongetwij feld is er ook aan Nederlandse zij de de bereidheid om de Indonesi sche industrie en landbouw zoveel mogelijk te helpen en weer uitwis seling van grondstoffen en afge werkte producten te doen plaats hebben. Dit kan wederzijds tot grote voor delen leiden. De grootste moeilijk heid zal wel zijn, dat Indonesië kredieten nodig heeft, leningen en andere financiële faciliteiten. Er lijkt ons alle aanleiding toe bestaan, dat de nieuwe Nederlandse rege ring daarbij enige hulp verleent en het Nederlandse bedrijfsleven zo nodig ook helpt om kredieten op lange termijn te verstrekken. Dan kan er op den duur weer een geanimeerd handelsverkeer tussen Nederland en Indonesië groeien, waarmede beide landen zijn gebaat en dat meewerkt aan de bevorde ring van de wereldvrede. OORLOGSMISDADIGERS UIT BREDA VERHUIZEN NAAR WINSCHOTEN Bij het ministerie van Justitie zijn plannen uitgewerkt om enige tientallen langdurig gestraften te gen het einde van dit jaar over te brengen van de Bredase strafge vangenis naar die in Winschoten. Voor dit doel zal de gevangenis in Winschoten worden verbouwd en extra beveiligd, waarmee nog ver scheidene maanden gemoeid zullen zijn. Onder de langdurige gestraften in de Bredase gevangenis bevin den zich ook de vier Duitse oor logsmisdadigers Willy Lages (60), Franz Fischer (60), F. H. aus der Fuenten (63), Joseph Kotaella (54), die indertijd tot levenslang zijn veroordeeld wegens tijdens de oor log in Nederland gepleegde mis drijven, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie in antwoord op vragen verklaard. Hij zei dat het aantal van de langdurig gestraften in de gevangenis van Breda thans bepalend was voor 't regiem aldaar en dat men bij ver wijdering van deze gevangenen de „overblijvers" een beter aangepas te behandeling kon geven. De gevangenis in Winschoten zal dan uitsluitend benut worden voor enige tientallen langdurig gestraf ten, „die meer dan normale bevei liging mogelijk maken", aldus de woordvoerder. Deze extra beveili ging zal behalve in de nu aan te brengen voorzieningen in het ge vangenisgebouw ook bestaan uit extra bewakingspersoneel. A. A. M. KESSEL is 6 augustus 1918 te Ginneken geboren. Zij be zocht de Mulo, verrichtte gedurende 10 jaar parochieel maatschappelijk werk en volgde tal van cursussen, waaronder een internationale cur sus van he't Kath. Gezinsbureau. Sedert 1946 is zij leidster van de Kath. Arbeiders Vrouwenbeweging in het Bisdom Breda. Mej. Kessel is voorzitster van het landelijk over leg orgaan van de.Diocesane KAV's en bestuurslid van het Ned. Vrou wen Comité en de Ned. Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp- vérlening. Bij het Internationale Christelijk Vakverbond is zij verte genwoordigster van de K.A.B. en als zodanig lid van de Internationale Vrouwenraad en Woningbouwraad van deze organisatie. Zij had zitting in het kringbestuur van de K.V.P. in Tilburg. Mej. Kessel vervult tal van functies in de K.A.B.provin ciale Vrouwenorganisaties en maat schappelijke verenigingen. P. J. ENGELS is 25 september 1923 te Schaesberg geboren. Hij be zocht het gymnasium en de Kath. Sociale Academie te Eindhoven. Van 1949 tot 1954 was hij als sociaal-pae- dagoog verbonden aan 't r.k. Streek- nazorginstituut „De Leimers" te Di- dam. Hij is thans directeur van het Prov. Sociaal Charitatief Centrum „Friesland" en secretaris van het diocesaan Sociaal Charitatief Cen- v trum „Groningen". De heer Engels is voorzitter van de afdeling Leeu warden van de K.V.P., raadslid van Leeuwarden, voorzitter van de dio cesane ouderraad Groningen en lid van de voorlopige Recreatieraad Friesland. Mr. Dr. H. H. SCHOEMAKER is 4 december 1916 te Deventer gebo ren. Hij kreeg een gymnasiale op leiding aan het Bisschoppelijk Col lege te Rolduc en studeerde rech ten aan de r.k. Universiteit te Nij megen. In 1961 promoveerde hij te Leiden op een proefschrift, getiteld „De bouw van arbeiderswoningen in een nieuw licht". Van 1945 tot 1949 was hij directie-secretaris van de N.V. Textielfabrieken H. v. Puij en- broek te Goirle. Hij vestigde zich als advocaat en procureur te Deven ter, waar hij in 1952 tot lid van de gemeenteraad werd gekozen. Sedert 1958 is hij wethouder. Dr. Schoema- ker kreeg in 1962 zitting in de Prov. Staten van Overijssel. Hij is com missaris van de N.V. Electriciteits- maatschappij IJsselcentrale te Zwol le en van de Sallandsche Bank te Deventer. Tevens is hij bestuurslid van de afdeling Overijssel van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Mr. P. J. M. AALBERSE is 23 april 1910 geboren. Hij is de enige zoon van wijlen prof. dr. P. J. M. Aalberse, die van 1918 tot 1925 mi nister van arbeid is geweest. Na zijn gymnasiale opleiding studeerde hij rechten in Leiden, deed zijn doc toraal examen en was enige tijd in een ambtelijke functie werkzaam. In 1935 vestigde hij zich als advo caat en procureur in Den Haag. Hij was onder meer juridisch adviseur van de Nederlandse r.k. fabrieksar- beidersbond „Sint Willibrordus" en andere sociale organisaties. Mr. Aal berse werd tevens landelijk secre taris van de St. Adelbertvereniging. Van deze organisatie is hij later vi- ce-voorzitter geweest. In 1940 werd hij gekozen tot lid van de gemeente raad van Den Haag. Deze benoe ming kon hij echter niet aanvaar den wegens vestiging te Wassenaar. Van juli 1942 tot mei 1947 was mr. Aalberse secretaris van de bedrijfs groep bouwindustrie en het centrale college van bedrijfsorganisaties voor het bouwwezen „Cencobouw". Daar na heeft hij de advocatuur weer op gevat. Hij trad opnieuw op als ad viseur van de Nederlandse r.k. fa- brieksarbeidersbond „St. Willibror dus" en andere sociale organisaties, alsmede van enkele ondernemingen;.' Voorts was hij secretaris van het landelijk comité voor rechtszeker heid. Van 1945 tot 1954 is de heer Aalberse lid van de gemeenteraad van Wassenaar geweest, waar hij fractievoorzitter der K.V.P. was. Na zijn vertrek naar Den Haag werd mr. Aalberse in 1958 gekozen tot lid van de gemeenteraad van de resi dentie. Hij werd wederom voorzitter van de K.V.P.-fractie. In 1962 werd hij voorzitter van de K.V.P. Hij is lid geweest van het college van her stel van de Technische Hogeschool te Delft. Mr. Aalberse was landelijk secretaris van het katholiek maat schappelijk beraad. Te Wassenaar was hij voorzitter van het Wit-Gele Kruis. Mr. R. J. NELISSEN is 4 april 1931 te Hoofdplaat geboren. Hij be zocht het gymnasium en studeerde rechten aan de r.k. Universiteit te Nijmegen. Hij legde in 1956 het doc toraal examen af. De heer Nelissen was van 1960 tot 1962 secretaris van het Euromarkt-Comité van detail handelsorganisaties der E.E.G.-lan- den te Brussel. Mr. J. A. MOMMERSTEEG is 6 maart 1917 te 's-Hertogenbosch ge boren. Na zijn gymnasiale opleiding studeerde hij rechten aan de Rijks universiteit te Utrecht. Hij is ad junct-hoofdredacteur van Keesings Historisch Archief. De heer Mom- mersteeg is tweede voorzitter van de kring Amsterdam van de K.V.P., heeft zitting in de buitenlandse com missie van deze partij en is voorzit ter van de Provinciale Centrale Nrd- Holland van de K.V.P. Van het No- vib-Comité Amsterdam is hij vice- voorzitter. Hij is bestuurslid van de St. Adelbertvereniging in de hoofd stad. Tevens vervult hij de functie van secretaris van de afdelin Am sterdam van 't Centrum voor Staat kundige Vorming. Drs. H. A. C. M. NOTENBOOM is 31 augustus 1926 te Roosendaal en Nispen geboren. Hij studeerde eco nomie aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg waar hij in 1952 cum laude het doctoraal exa men aflegde. Hij was van 1952 tot 1955 adjunct-secretaris van de Ned. Kath. Middenstandsbond. In 1956 werd hij directeur van de Katholie ke Limburgse Middenstandsbond. Hij is penningmeester van de Kath. Limburgse Emigratie Stichting en maakt deel uit van de Provinciale Commissie voor de Sociale Begelei ding in Limburg. Drs. L. J. M. VAN SON is 22 mei 1922 te Tilburg geboren. Hij stu deerde economie aan de Kath. Eco nomische Hogeschool te Tilburg. In 1948 legde hij het doctoraalexamen af. Hij was van 1948 tot 1953 secre taris van het Ned. Kath. Werkge versverbond en maakte in die jaren deel uit van de Looncommissie van de Stichting van de Arbeid. In 1953 werd hij benoemd tot directeur van de N.V. Dakpannen- en Kleiwaren- Industrie „De Valk" te Echt. Hij is voorzitter van de kring Roermond van de Limburgse Kath. Werkgevers Vereniging. Tevens is hij bestuurs lid van deze bond. De heer Van Son is voorzitter van de Werkplaats voor aangepaste Arbeid te Echt. Hij heeft zitting in het dagelijks bestuur van de bedrijfsvereniging Steenindu strie. Hieronder laten we enige perstem- men over de verkiezingsuitslag vol gen: Het Vrije Volk (P.v.d.A.) schrijft onder de titel ,,Terug" Voor de Partij van de Arbeid is de uitslag van de verkiezingen een zeer grote teleurstelling geworden. Win naar is de KVP. De balans is in haar voordeel doorgeslagen. Dat is het be langrijkste element in de uitslag. De uitslag legt de eerste verant woordelijkheid voor de vorming van een nieuwe regering in eerste aanleg bij de KVP. Nu de socialisten een zo ernstig zetelverlies hebben,moeten in casseren, moet worden afgewacht in welke richting de confessionele par tijen het denken te zoeken. De Volkskrant (R.K.) zegt: „Het was ook en vooral de KVP, die in de afgelopen verkiezingsstrijd opnieuw haar bestaansrecht als le vensbeschouwelijke partij tegenover de Partij van de Arbeid moest verde digen. Thans mag gezegd worden, dat de IJVP deze aanvallen uitste kend heeft weerstaan en zich bijzon der goed heeft gehouden door zelfs naar vijftig zetels te klimmen. De ko- Zondag 26 mei gaat bij de BBA de zomerdienstregeling in. De veran deringen die hier mee gepaard gaan omvatten zowel tijd- als route wijzigingen. Een belangrijke wijziging omvat cle lijndienst 36 (Tilburg- Waalwijk-Den Bosch v.v.) Deze lijn wordt van maandag t.m. vrijdag uitgebreid met 4 ritten Tilburg-Waalwijk v.v. en 3 ritten Tilburg- Kaatsheuvel v.v. Lijn 22-23 bleef ongewijzigd, behalve dat deze bus een groter aantal ritten rijdt via Vrijhoeve-Capelle en Sprang-Capelle. Lijn 22-23 Breda (Lage Zwaluwe)-Waalwijk-'s-Hertogenbosch. De eerste bus vanaf station Waalwijk gerekend richting 's-Hertogen bosch vertrekt om 7.06 (w), gevolgd door 7.36 (x), 8.06 (x), 8.36, 9.06 (x), 9.36, 10.06 (x) en vervolgens ieder half uur tot 20.06. De eerst volgende bus richting 's-Hertogenbosch vertrekt om 21.06 en vervol gens weer ieder half uur tot 22.36. Alleen op zon- en feestdagen ver trekt er gerekend vanaf het station in Waalwijk om 23.06 een bus rich ting Den Bosch. De eerste bus vanaf station Waalwijk gerekend richting Breda ver trekt om 6.55 (x) gevolgd door 7.25 (x), 7.55 (x), 8.25, 8.55 (x), 9.25 (x) en vervolgens ieder half uur tot 16.55. De volgende bus vertrekt om 17.30 gevolgd door een bus om 17.35 (w) die evenwel niet verder gaat dan Raamsdonksveer. Deze bus wordt gevolgd door de bus van het station Van 17.55 en vervolgens weer ieder half uur tot 20.25. De eerst volgende bus vanaf het station vertrekt om 21.20 gevolgd door 21.55, 22.50 (x), die op werkdagen niet verder rijdt dan tot Raamsdonksveer en op zon- en feestdagen niet verder dan tot Made-gemeentehuis. Op zaterdag, zon- en feestdagen vertrekt er om 23.45 nog een bus die weer niet verder rijdt dan tot Raamsdonksveer. De bus van 5 voor het uur rijdt richting Breda. Voor Sprang-Capelle is het belangrijk te weten, dat vanaf het ge meentehuis een bus richting Waalwjjk-Den Bosch vertrekt om 6.55 (w), 8.25, 8.25, 11.25, 13.25, 15.25, 17.25, 19.25, 21.55 en 22.25. In richting Breda vertrekt er vanaf het gemeentehuis in Sprang-Ca pelle een bus om 7.05 (x), 8.05 (w), 10.05, 12.05, 14.05, 16.05, 17.40, 19.05 en 21.30. De bus van 23.00 (x) gaat niet verder dan Raamsdonks veer en op zon- en feestdagen tot Made-gemeentehuis. Lijn 36 Tilburg-,Waalwijk-Den Bosch. De eerste bus vanaf het station in Waalwijk richting 's-Hertogen- bosch vertrekt 6.10 (w). Deze bus begint vanaf het station in Waalwijk te rijden en vervolgens gaan er bussen om 6.43 (w), 7.13 (w), 7.43 (x), 8.13, 8.43 (w), 9.13, 9.43 (x), 10.13, 10.43 (x), 11.13, 11.43 (x), 12.13 en vervolgens ieder half uur tot 21.13. De volgende bus vertrekt om 22.13 en 23.13 en op zon- en feestdagen nog een om 23.46. In de richting Tilburg vertrekt vanaf het station in Waalwijk de eerste bus om 6.41 (w), 7.16 (w), 7.31 (w); deze laatste bus begint eerst vanaf het station Waalwijk te rijden, 8.16, 8.46 (w), 9.16 (x), 9.46, 10.16 (x), 10.46, 11.16 (x) en verder ieder half uur tot 17.46. De volgende bus vertrekt om 18.01 (w) en begint eerst vanaf het station te rijden, 18.16, 18.46, 19.01 (w), eveneens eerst vanaf het station, 19.16 en vervolgens weer ieder half uur tot 20.46. De bus van 21.16 rijdt alleen op zon- en feestdagen. Iedere dag vertrekt er een bus richting Tilburg 21.46, die wordt gevolgd door de bus van 22.16 (x). Alleen op zon- en feestdagen vertrekt er om 22.46 een bus en de laatste gaat iedere dag om 23.51. Voor de inwoners van Loon op Zand, Kaatsheuvel en Sprang dient het aanbeveling er rekening mee te houden dat de bus die vertrekt resp. 7.04 (w), 7.14 (w), 7.18 (w) niet verder gaat dan Waalwijk-sta tion. Hetzelfde is het geval met de bus van resp. 7.34 (w), 7.44 (w), 7.48 (w) en van resp. 17.34 (w), 17.44 (w), 17.48 (w) en van resp. 18.34 (w), 18.44 (w) en 18.48 (w). Voor de inwoners van Loon op Zand wordt ïiog opgemerkt dat er om 13.04 (w),. 14.34 (w) en 16.34 (w) een bus rijdt naar, maar niet verder dan Kaatsheuvel, Markt. Deze bus vertrekt om resp. 12.50, 14.20 en 16.20 (alleen dus op werkdagen behalve zaterdgnj vanuit Tilburg. Voor de inwoners vaïi Kaatsheuvel willen we nog opmerken dat evenwel op werkdagen behalve zaterdagen om 13.16, 14.46 en 16.46 vanaf Kaatsheuvel-Markt een bus naar Tilburg vertrekt. (x wil zeggen alleen op werkdagen, w. wil zeggen alleen op werkda gen behalve op zaterdag). mende formatie zal wellicht niet ge makkelijk zijn omdat eerst in de ko mende dagen kan blijken hoe de VVD en vooral de P.v.d.A. hun teruggang politiek zullen verwerken. Maar voor vandaag mag in elk geval de voldoe ning overheersen over het feit, dat de uitslag èn voor het kabinet De Quay èn voor de katholieke partij een zeer goede is geweest!" Het Algemeen Handelsblad (lib.) constateerd: De verkiezingen van 1963 zijn in de eerste plaats die van de splinter partijen geworden, in de tweede plaats die van de VVD. De grote, ver liezer is de Partij van de Arbeid. Een wonderlijke uitslag, waardoor het po litieke beeld van Nederland betrek kelijk ingrijpend is gewijzigd. De Telegraaf (Onafh.): De politieke gevolgen van deze verkiezingsuitslag zijn nog niet ge heel te overzien, maar zouden wel eens belangrijk kunnen zijn. De belangrijkste vraag, waar het bij deze verkiezingen om ging, was' immers of het huidige regeringsbe leid zal worden voortgezet, dan wel of er rooms-rode samenwerking zou ontstaan. Blijkens het verkiezingsresultaat is er geen enkele aandrang van het Ne derlandse volk, de P.v.d.A. in het nieuwe kabinet op te nemen. Een voortzetting van de huidige regeringspoltiek is het meest in over eenstemming met de wens van de kie zers. Trouw (A.R.) heeft de verkie zingsuitslag niet met een onverdeelde vreugde ontvangen, maar toch is er bepaald reden tot dankbaarheid. Het blad vindt het duidelijk dat de christelijke partijen voor een nieuwe formatie onmisbaar zijn. De formatie zal moeilijk zijn zoals altijd. Een for mateur die de gevoelens aftast zal wel onmisbaar zijn. De Nwe. Rott. Crt. (Lib.) „Het gedrag van de kiezers nader beziende, zegt dat zij zich in ruime mate hebben laten lokken door nieu welingen van wie weinig construc tiefs is te verwachten. Het blad meent dat de kiezers daarvoor allerminst 'n compliment verdienen. Het minder tactvol optreden van het Landbouw schap had niet zulke gevolgen mo gen hebben." Het Parool" (Socialist.) consta teert: „Er is weinig in de verkiezings uitslag dat tot voldoening stemt. Het is geen voordeel dat het overwicht van de KVP nog is versterkt. Be schamend noemt het blad het feit, dat de P.v.d.A. niet minder dan vijf ze tels heeft verloren." De Tijd-Maasbode (R.K.) noemt de twee meest kenmerkende bijzon derheden van deze verkiezingsuitslag het verlies van de P.v.d.A. en de winst van de kleine partijen. Aange zien in de afgelopen vier jaar de P. v.d.A. de oppositiepartij bij uitstek was, betekent deze uitslag dat de on tevredenheid, voor zover zij tegen het gevoerde beleid van de regering be stond, zich niet heeft geuit in adhe sie aan de parlementaire oppositie, maar zich op negatieve wijze heeft afgewend van de grote partijen, op positie- of regeringspartijen, die hier te lande de politiek uitmaken. Met een feilloze precisielanding na zelf de remraketten bediend te hebben is astronaut Leroy Gordon Cooper teruggekeerd op aarde na de langste Amerikaanse ruimte- tocht: 22 omwentelingen in goed 34 uren. „Majoor Cooper gezond en wel geborgen" seinde het vliegdek- schip Kearsarge enkele seconden nadat helikopters de ruimtecabine Faith 7 ten zuiden van het eiland Midway in de Stille Oceaan hadden bereikt. Een boodschap die op Cape Canaveral, op de bergingsvloot en in miljoenen Amerikaanse gezinnen enorme spanning deed omslaan in wild enthousiasme. Want de laatste uren van de overigens voortreffe lijk verlopen tocht werden drama tisch doordat een storing ontstond in een van de electrische systemen van Faith 7 waardoor de remma- noevre niet meer automatisch ge regeld kon worden en de astronaut zelf zijn lot in handen moest ne men. Hij deed dat zo voortreffelijk dat zijn ruimtecabine na een tocht van bijna 900.000 kilometer op slechts enkele duizenden meters afstand van het centrum der ber gingsvloot, het vliegdekschip, te recht kwam. Het was 3 minuten na midder nacht toen Cooper zijn remraket ten in werking stelde. Zeventien minuten later lag hij met zijn ca bine vlak bij het vliegdekschip van waaraf men de laatste fase van de afdaling aan de parachute goed had kunnen zien. Drie helikoters gin gen boven de cabine hangen terwijl schepen opstoomden om haar aan dek te hijsen. „Ik voel me prima", meldde de 36-jarige astronaut over zijn radio in afwachting van zijn definitieve berging. Met cabine en al werd Cooper enkele minuten later aan boord van het vliegdekschip gehesen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1