waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt COLLEGE VAN KARDINALEN BEREIDT ZICH VOOR OP PAUSKEUZE Dr. DE KORT FORMATEUR BRILLEN Conclaaf van Viferbo veroorzaakte in 1268 grote opschudding NAZI-SLACHTOFFERS KRIJGEN UITKERING Verhoging uitkeringsbedragen sociale verzekeringswet Purperen gewaden Het conclaaf van Viterbo Voorbereidende plechtigheden Afsluiting conclaafgebouw ffon/aezr arti keien voorschotten vóór 1 januari Dat is de Zaak voor MAANDAG 10 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 46 De tcho vxn het Zuióen Uitgever $aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Het college van kardinalen zal op woensdag 19 juni de 16e dag na het overlijden van Paus Joannes XXIII in een besloten bijeenkomst (con claaf) bijeen komen, voor de verkiezing van een nieuwe paus. Het complex van het Vaticaans paleis, dat conclaaf-gebied wordt, omvat de Sixtijnse kapel, waar de stemmingen worden gehouden. De vloer van de kapel wordt overal op gelijke hoogte gebracht om de gelijk heid van de kardinalen bij de verkiezingen te symboliseren. In de Paulus-kapel zijn de zogenaamde „cellen" ingericht, appartementen van twee a drie kamers, waarin de kardinalen met hun gezelschap verblijven. De eetzaal van de kardinalen is in de aula Dei Pontifici van het zogenaamde Borgia-appartement. Alle trappen en gangen die naar dit complex leiden worden dicht gemaakt, slechts een deur en zes kleine openingen, de z.g. „ruote" worden vrijgelaten. Alle door zichtige ramen worden afgedekt en verzegeld, er blijven slechts klei ne openingen voor ventilatie. Tientallen tijdelijke altaren worden overal waar plaats is opgesteld. Vier ruote worden aangebracht in de Pius de Negende zaal, een vijfde op de grens tussen het appartement van de gouverneur van het conclaaf en het conclaaf-complex, een zesde tussen de cortile de maresciallo en de cortile dei papagalli. In theorie is iedere mannelijke katholiek, priester of leek, die on gehuwd en geestelijk gezond is ver kiesbaar tot paus. In de praktijk hebben de kardinalen altijd een der hunnen gekozen. De kardinalen mogen ieder een priester-secretaris en een ander persoon voor hun eigen verzorging in het conclaaf meenemen. Verder worden toegelaten de secretaris van het heilig college, de ceremonie meesters, een biechtvader, keuken en ander personeel en vaklieden, kappers, dokters en apothekers, met de kardinalen inbegrepen een vijfhonderd en vijftig personen. De kardinalen wonen 't conclaaf bij in purperen gewaden; waarvoor zij bij de dood van de paus hun ge wone klederen verwisselden. Alle anderen (conclavisti) zijn in het zwart. Daar het conclaaf dagenlang kan duren, worden voorraden levens middelen en andere benodigheden opgeslagen. De keuken in het con claaf wordt verzorgd door de „Zus ters van Liefde", die een gasthuis in Vaticaanstad hebben. Onder de geestelijkheid van Rome is wel 'ns ironisch opgemerkt dat gezien dit feit het conclaaf wel niet zo lang zou duren de manier van koken van' genoemde zusters schijnt na melijk niet de algemene waardering weg te dragen. Het keukenperso- neel verblijft en werkt in een afge legen hoek van het CQnclaaf-com- plex. De kardinalen worden bij loting hun „cellen" in het conclaaf toege wezen. Ieder krijgt een kleine een voudige gemeubileerde slaapkamer tot zijn beschikking alsmede een kamer voor zijn secretaris. Aan de vooravond van het con claaf leggen de priesters, kamerdie naren en andere bedienden, die met de kardinalen in afzondering in het conclaaf gaan, de eed van geheim houding af. Zij zweren nooit iets, hetzij rechtstreeks of indirect, door middel van gesproken of geschre ven woord, tekenen of op andere wijze over de verkiezing van de nieuwe paus te zullen onthullen. Op straffe van excommunicatie verklaren zij onder ede, dat zij geen zend- of ontvangapparaat of camera's naar het conclaaf zullen meenemen of laten brengen. Zij be loven geen steun te zullen verlenen aan lekenautoriteiten, die de kardi nalen bij hun keuze zouden willen beïnvloeden. Het laatste conclaaf, waarop Jo annes de drieëntwintigste gekozen werd, duurde drie dagen. Bij de elfde stemming werd de paus ge kozen. Pius de twaalfde was op de eerste dag na drie stemmingen ge kozen. Zo kort is het lang niet al tijd geweest: er waren conclaven, die maanden of zelfs jaren duurden. Het was zo met het conclaaf van Viterbo in 1268, dat door achttien kardinalen werd bijgewoond, van wie er elf een Italiaan wensten en zeven een Fransman. Nadat er ze ventien maanden vruchteloos ver lopen waren, sloten de burgers van Viterbo de kardinalen op in het bisschoppelijk paleis en lieten slechts een opening vrij om voedsel door te geven. Bij deze opening werd de wacht gehouden door de markies Savelli, wiens familie het recht erfde om het conclaaf aan de buitenkant te bewaken en welk recht later overging op de familie Chigi. Toen de opsluiting nog geen effect bleek te hebben, braken de burgers het dak van het paleis af en lieten de kardinalen over aan de ongena de van het winterweer. Tenslotte liet het conclaaf de keuze over aan een commisie van zes. Teddalde Visconti werd paus onder de naam Gregorius de tiende. Het conclaaf had toen twee jaar, negen maanden en twee dagen geduurd. Gregorius legde het systeem van een besloten en geheim conclaaf formeel vast in de Apostolische Constitutie „Ubi perculum", vol gens zijn bepalingen zouden de kardinalen na drie dagen slechts twee maaltijden per dag krijgen en nog eens vijf dagen alleen nog water en brood. Dit raakte in on bruik. Overigens is de constitutie van Gregorius in hoofdzaak van kracht gebleven en mede opgeno men in de Apostolische Constitutie, die Pius de twaalfde op 8 decem ber 1945 uitvaardigde. Paus Joan nes bracht in september 1962 enkele wijzigingen aan, verband houdend met de wijze van verbranden en bewaren van de documenten. Volgens het tot nog toe gevolgde protocol wordt op de ochtend van de opening van het conclaaf in de Paulus-kapel door de deken van 't college van kardinalen een mis ter ere van de H. Geest opgedragen, waarbij alle kardinalen in purper gewaad aanwezig zijn. Na de mis wordt de kardinalen gewezen op het belang van hetgeen zij gaan doen en de eigenschappen die voor bekleding van het pausschap ver eist zijn. Het eigenlijke conclaaf begint 's middags om achttien uur - de voorbereidende plechtigheden om zestien uur met de daarop volgende dag de eerste stemmingen. De kardinalen komen in de „zaal der klederen" bijeen. De Romeinse patriciërs, diplomaten en andere gasten zijn verzameld in de konink lijke zaal en de Palatijnse Garde heeft de wacht betrokken in de hertogelijke zaal. Vooraf gegaan door de Zwitserse garde en stafdra gers begeven de kardinalen zich in processie door de koninklijke zaal naar de Paulus-kapel om daar korte tijd te bidden. Daar bevindt zich de secretaris van het conclaaf om van alle „conclavisti" priesters en an deren die de kardinalen in het con claaf vergezellen de eed van ge heimhouding en eerbiediging van de conclaafregels af te nemen. Hier na gaan allen, de conclavisti in het zwart, het Vaticaanse koor in het zwart en wit, de kardinalen in het purper en de aartsbisschoppen van de pauselijke kapel, voorafee- gaan door een drager met het paus- kruis en het „veni erator" zingend via de hertogelijke en de koninklij ke zaal en de zaal der klederen naar de Sixtijnse kapel. Hier staan de voor het altaar, houdt de kardi naal-deken een korte toespraak in het latijn en leest de regels van het conclaaf, zoals vervat in de Apos tolische Constitutie „Vacantis Apos- tolicae Sedis". Dan leggen de kar dinalen een voor een de eed van geheimhouding af, de gouverneur en de maarschalk van het conclaaf, ieder onder escorte van de Zwitser se garde. De kardinaalszetels, met donker paarse troonhemels, staan in het priesterkoor van de kapel, achter de balustrade, langs de zijwanden en ook rechts en links van de in gang. Voor elke zetel staat een ta feltje met schrijfmateriaal. Meer naar voren staan grote groenbekle- de tafels voor de stemopnemers. De namen der kardinalen worden in rangorde afgelezen, elk van hen verlaat, nadat zijn naam is afgeroe pen, zijn zetel en gaat naar de ko ninklijke zaal waar een lid van de edelgarde, zijn gelid verlatend, naast hem komt lopen om de kar dinaalvia de hertogelijke zaal waar de Palantijnse Garde het sa luut brengt naar diens apparte ment te begeleiden. In hun appartementen mogen de kardinalen nog bezoek ontvangen totdat om achttien uur de bel wordt geluid en de roep weerklinkt „ex tra omnes" (allen naar buiten). De hoofden van de drie kardinaals orden komen met de camerlengo, de secretaris van het conclaaf, de perfect der ceremoniën, twee cere moniemeesters en de architect van het conclaaf in de zaal der klederen bijeen. Vandaar lopen zij langs de binnengrens van het conclaafge- bouw, vergezeld van kaarsdragers, om er zich van te vergewissen, dat alle ingangen gesloten en verze geld zijn. Teruggekeerd in de zaal tekenen zij het document, waarin dit wordt geconstateerd. Terzelfder tijd maken de gouver neur van het conclaaf en de prins- maarschalkbewaarder een omgang aan de buitenkant, vergezeld van hun gevolg, Zwitserse garde en 4 pauselijke troondragers met toort sen. Ook zij tekenen een document als hiervoor genoemd en geven dit door een van de zes „ruote" een vertegenwoordiger van de kardi naalsdeken in handen. De honderd sleutels waarvan ve le antiek en zwaar, die gebruikt zijn om het conclaaf aan de binnen kant af te sluiten worden aan de secretaris van het conclaaf in be waring gegeven. De sleutels van de buitenkant worden gegeven aan de maarschalk (een erfelijke positie in de familie Chigi) die als verte genwoordigers van het Romeinse volk wordt beschouwd. Da functie van gouverneur wordt waargenomen door de pauselijke opperkamerheer als vertegenwoor diger van de geestelijkheid van Ro me. Bij elke route worden leden van de Zwitserse- en de Palatijnse Garde op post gezet en er wordt ook geregeld geïnspecteerd door Vaticaanse prelaten en andere functionarissen. Het eigenlijke werk van het con claaf voor de pauskeuze begint op de ochtend na de openingsdag, wanneer te negen uur de ceremo niemeesters langs gangen en trap pen gaan, de bel luidend en roe pend „in capellam, domini" (naai de kapel, mijne heren) met purpe ren schoudermantel over witte su- purlies en met purperen bonnet op, komen de kardinalen, die reeds zelf de mis hebben gelezen, aan de tij delijke altaren binnen het conclaaf, naar de Sixtijnse kapel om de door de kardinaal-deken gelezen mis bij te wonen. De sacrista (de Nederlan der mgr. P. v. Lierde) zet het „ve ni creator" in. Documenten met de verklaring omtrent de afsluiting van het conclaaf worden voorgele zen en daarna worden de stem briefjes uitgedeeld. Een der kardinaal-diaken neemt uit een purperen beurs drie houten balletjes, op elk waarvan de naam van een kardinaal staat. De betrok kenen fungeren als stemtellers. Drie anderen worden op dezelfde manier aangewezen om de stem briefjes van eventuele zieken uit hun appartement te halen in een verzegelde stemdoos. Nog drie an deren worden aangesteld als revi sor. De stembriefjes hebben het mo del van een visitekaartje, waarop in het latijn staat gedrukt „ik kies tot paus met verdraaid handschrift schrijft de kiezer de naam van de kandidaat op de stip- pelijn. Een voor een komen de kar dinalen, met het briefje tussen de duim en wijsvinger van de rechter hand boven het hoofd, naar het al taar. Na een ogenblik geknield te hebben, doen zij het briefje in de grote kelk op 't altaar, daarbij luid 'n latijnse formule zeggend, waarin zij Christus tot getuige roepen, dat zij naar eer en geweten hun stem hebben uitgebracht. Het stem briefje van een kardinaal die zijn troon moeilijk kan verlaten wordt door de jongste stemmenteller af gehaald. De stemdoos waarmee de briefjes van eventuele zieke kardi nalen worden gehaald wordt eerst open getoond om te laten zien dat hij leeg is. Na het sluiten wordt de sleutel op het altaar gelegd. Bij te rugkomst van de deputatie van drie verifiëren de stemmentellers- het aantal briefjes in de doos en de poneren ze dan een voor een in de kelk. Het vereiste aantal was tweeder de plus een. Thans is de volgende regeling van kracht: Is het aantal kardinalen dat aan de stemming deelneemt deelbaar door drie, dan is een gewone tweederde meerder heid voldoende. Is het aantal niet deelbaar door drie dan geldt de re geling van tweederde plus een. Er worden zonodig twee stemmingen 's ochtens en twee 's middags ge houden. Zodra er een paus is gekozen, worden de secretaris van het col lege van kardinalen, de perfect van de apostolische ceremonium en de twee ceremoniemeesters in de ka pel ontboden. De stembriefjes wor den verbrand zonder toevoeging van stro of chemische middelen en eventueel wordt wat wierook toe gevoegd, zodat een witte rookpluim boven het dak van de Sixtijnse ka pel de mensen buiten de verkiezing van een nieuwe paus bekend kan maken. De kardinaal-deken vraagt de ge kozene of hij de verkiezing aan vaardt wanneer de betrokkene niet direct antwoordt, beslist het con claaf met eenvoudige meerderheid van stemmen hoeveel tijd hem ge laten zal worden om te antwoorden. Wanneer de gekozene toestemt, be zit hij tegelijk alle pauselijke be voegdheden. Op de vraag van de kardinaal deken noemt de gekozene de naam onder welke hij zijn pontificaat wil voeren. Een document tot getuige nis van de verkiezing en naamskeu ze wordt opgesteld door de prefect van de apostolische ceremoniën, met de secretaris van het conclaaf en de twee ceremoniemeesters als getuigen. De troonhemels boven al de kar dinaalszetels in de Sixtijnse kapel gaan omlaag, behalve die boven de nieuwe paus, wie alle kardinalen, in een halve cirkel voor hem ge schaard, hun eerste hulde brengen. Daarna wordt de lofzang „te deum" gezongen. Wanneer het college van kardi nalen mocht besluiten de opvolging van de overleden paus toe te ver trouwen aan iemand die zich niet in het conclaaf bevindt of geen kar dinaal is, zou een speciale procedu re moeten worden gevolgd. De apostolische constitutie bepaalt dat in zulk geval de onderhavige per soon uitgenodigd moet worden on verwijld naar Rome te komen, zon der dat de reden wordt opgegeven. In Rome aangekomen moet de be trokkene dan tot het conclaaf wor den toegelaten in de Sixtijnse ka pel, waar de kardinalen hem moe ten vragen of hij de verkiezing tot paus aanvaardt. Bij aanvaar ding wordt de naam van de be trokkene van de Loggia van de St. Pieter aan het volk meegedeeld. Volgens de in dit ontwerp voor komende geschatte bedragen, zou den de uitkeringsbedragen krach tens de verscheidene sociale verze keringswetten als volgt kunnen lui den Te rekenen van 1 juni 1963 af ouderdomspensioen voor gehuwden 2436 per jaar (thans sinds de wij ziging bij de wet van 25 mei 1962 2154.—). Ouderdomspensioen voor onge- huwden 1566 per jaar (thans 1362.—). Weduwenpensioen voor weduwen met kinderen 2580 per jaar (thans 2196.—). Weduwenpensioen voor weduwen zonder kinderen, alsmede voor de tijdelijke weduwenuitkering 1800 per jaar (thans 1512. Wezenpensioen van wezen tot 10 in het ontwerp, de nieuwe kinder bijslagbedragen kunnen luiden Voor de algemene Kinderbijslag wet voor een derde kind 73.32 per kwartaal (thans 70.20), voor een vierde en vijfde kind 99.84 (thans 95.94), voor een zesde kind en elk volgend kind ƒ111.54 (th. 107.64). Voor de kinderbijslagwet voor loontrekkenden en de kinderbijslag wet voor kleine zelfstandigen voor het eerste kind 67.08 (nu 64.74), voor 't tweede kind ƒ73.32 (nu 70.20). KINDERBIJSLAGEN Tijdens deze besloten vergadering heeft de Sociaal-Economische Raad tevens een advies vastgesteld over een door de minister van Sociale Zaken van Volksgezondheid aan de raad voorgelegd ontwerp van een algemene maatregel van bestuur, waarin algemene regelen over de aanpassing van de kinderbijslagen aan het indexcijfer van de lonen zijn opgenomen. De minister had de Raad bij brief van 19 maart jl. verzocht op korte termijn advies uit te brengen om de regeling, in het ontwerp vervat, te kunnen toepassen zodra de omstan digheden daartoe aanleiding gaven. Deze omstandigheden zouden zich, aldus de minister, b.v. kunnen voor doen als de pensioenbedragen krach tens de algemene Ouderdomswet en de algemene Weduwen- en Wezen wet een „automatische" wijziging zouden ondergaan. De inhoud van dit ontwerp van een algemene maatregel van be stuur is in grote lijnen analoog aan de regelen die zijn neergelegd in de algemene Ouderdomswet en in de algemene Weduwen- en Wezenwet over de herziening van de pensioen bedragen krachtens die wetten als gevolg van de wijziging van de loonindex. Een afwijking is de voorgestelde regeling dat eveneens kan worden afgeweken van de „automatische" aanpassing van de pensioenbedra gen, onder bepaalde omstandighe den een afwijking van de „automa tische" aanpassing van de kinder bijslagbedragen aan de loonontwik keling mogelijk moet zijn. „Immers", aldus de minister, „hoewel ook naar mijn mening in 't algemeen verwacht mag worden dat met een stijging van de nominale inkomens ook de aan het onderhou den en opvoeden van kinderen ver bonden additionele kosten (waarin de kinderbijslagwetgeving een tege moetkoming beoogt te geven) wel nagenoeg recht evenredig zullen stijgen, kunnen zich niettemin om standigheden voordoen waaronder, bij een „automatische" aanpassing, de beoogde verhouding tussen de lonen enerzijds en de kinderbijsla gen anderzijds uit het evenwicht geraakt". De minister is van mening, dat als criterium moet worden gebezigd 't optreden van wijzigingen in de ver houding tussen de kinderbijslagen en de additionele kosten per kind. KVP-leider dr Wim de Kort is, ruim drie weken na de verkiezin gen, formateur geworden. Hij zal gaan vaststellen weike partner de katholieken en protestantse par tijen willen: de Partij van de Ar beid of de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Na van de Koningin de opdracht te hebben gekregen, is dr De Kort donderdagmiddag met zijn zoon 'Tom als chauffeur meteen naar Den Haag gereden, waar hij ander half uur sprak met de aftredende premier prof. De Quay. Vrijdag be gon hij de stukken te bestuderen. Zaterdag ontving hij oud-informa teur Romme in zijn grote huis aan de Wolvenhoek te Ulvenhout in Nieuw-Ginneken, de gemeente, waarvan hij burgemeester is. Formateur De Kort heeft de fractie-leiders (de heer Andriessen vervangt hem als leider van de KVP-fractie) laten weten, dat hij op zijn vroegst deze week mef voorstellen zal komen. Evenals prof. Romme zal dr De Kort zijn intrek nemen in het de partement van premier De Quay aan het Plein 1813 in Den Haag. De opdracht, die dr De Kort heeft gekregen is: „Een kabinet te vor men, dat zich verzekerd kan achten van een ruime steun in het parle ment." Dat is een iets krappere om schrijving dan prof. Romme in zijn informatieopdracht kreeg, het geen wel te maken zal hebben met het geringe enthousiasme om tot een kabinet te komen, dat alle vijf grote partijen omvat. De opdracht laat dr De Kort echter alle ruimte die hij zich wensen kan. De vol gende zin, die in het communiqué staat „dr De Kort heeft de Ko ningin gevraagd de opdracht in be raad te* mogen houden" betekent slechts zoveel als: „Hij zal het pro beren." Een opdracht wordt offi cieel pas aanvaard, wanneer een goed resultaat verzekerd is STATIONSTRAAT 51* WAALWIJK De Sociaal-Economische Raad heeft zich in een besloten vergadering verenigd met een hem door de minister van Volksgezondheid voor gelegd ontwerp algemene maatregel van bestuur tot verhoging per 1 juni 1963 van de uitkeringsbedagen krachtens de algemene Ouder domswet, de algemene Weduwen- en Wezenwet, de interumwet In- validiteitsrentetrekkers en tot verhoging per 1 juli 1963 van de kin derbijslagen krachtens de algemene Kinderbijslagwet, de kinderbij slagwet voor loontrekkenden en de kinderbijslagwet kleine zelfstan digen. In de brief die de minister aan de S.E.R. heeft gezonden bij zijn ad viesaanvraag, staat o.m. dat het indexcijfer der lonen per 31 mei '63 nog niet bekend was. De in het ontwerp algemene maatregel van bestuur voorkomende bedragen zijn gebaseerd op een geschat index cijfer der lonen per 31 mei 1963. jaar 570 per jaar (nu 486. Wezenpensioen van wezen van 10 tot 16 jaar 852 per jaar (nu 732). Wezenpensioen van wezen van 16 tot 27 jaar 1116 p. jaar (nu ƒ960). De eerste wijziging van de in de interimwet Invaliditeitsrentetrek- kers genoemde bedragen zal, vol gens het ontwerp, eveneens per 1 juni 1963 ingaan. De geschatte be dragen in het ontwerp luiden 4098.per jaar voor rentetrek kers, ingedeeld in invaliditeitsklas- se a (thans 3924.—); 3324.per jaar voor rentetrek kers, ingedeeld in Invaliditeitsklas- se b (thans 3188. 2562.per jaar voor rentetrek kers, ingedeeld in Invaliditeitsklas- se c (thans f 2454. Te rekenen van 1 juli 1963 af zou den, volgens de geschatte bedragen Aanvragen kunnen worden inge diend. De Nederlanders die menen aan spraken te hebben op uitkeringen op grond van de regeling inzake uitkeringen aan nazi-vervolgden, kunnen dezer dagen beginnen met 't inzenden van 'n aanmeldingsfor mulier. In de dagbladen vond men een officiële publicatie met voor waarden en het aanmeldingsformu lier, dat de belanghebbenden moe ten inzenden. Het gaat om de verdeling van de tegenwaarden van de 125 miljoen Duitse marken die Nederland ont vangt voor uitkering aan de nazi- slachtoffers. Vóór 1 januari aanstaande hoopt men de eerste- uitkeringen in de vorm van een voorschot te doen. Uitbetaling geschiedt bij de post kantoren bij indiening van een be talingsbewijs. Elke aanvrager wordt met het HET JONGEREN VRIJWILLIGERSPROGRAMMA NAAR KAMEROEN Het Nederlandse jongeren vrij- willigers-programma gaat hulp ver lenen in de Afrikaanse republiek Kameroen, aldus is in Den Haag vernomen. In Den Haag is positief gereageerd op een desbetreffend verzoek uit Kameroen. Gehoopt wordt dat de Nederlandse ploeg, die uit ongeveer 25 mensen zal bestaan, eind November per boot naar Kam- roen zal reizen om daar aan het le project van het jongeren vrijwil- ligersprogramma te gaan werken. Een tiental vrijwilligers zal wor den betrokken bij het weer op gang brengen van een landbouwinsti- tuut op middelbaar niveau te Bam- boei in West-Kameroen. Hiervoor zijn onder anderen mensen nodig van verschillende opleiding op het gebied van landbouw en veeteelt. Een ander onderdeel van het pro ject bestaat uit het geven van kor te cursussen aan de plattelandsbe- oog op de verdeling een bepaald verhoudingsgetal toegekend. Voor een overlijdensgeval is dat 100,. voor invaliditeit 50, voor sterelisatie 50, voor vrijheidsberoving een; ver houdingsgetal dat gelijk is aan het aantal volle weken in gevangen schap en voor de verplichting een ster te dragen een getal dat gelijk is aan één derde van het aaantal weken waarin die verplichting be stond. Een aanvrager die alléén gerech tigd is, kan geen hoger getal dan 200 worden toegekend. volking in eenvoudige landbouw kundige technieken. Er zal een demonstratiegroep worden samengesteld, die met een vrachtauto langs de dorpen trekt om landbouw demonstraties te ge ven. Er zullen speciale huishoudkun dige cursussen voor vrouwen wor den gegeven. Ten slotte zullen en kele sportleraren voor bepaalde scholen worden uitgezonden. In augustus zal de opleiding van deze ploeg moeten beginnen. De regering van Kameroen zorgt voor huisvesting van de vrijwilli gers. Voor het vervoer ter plaatse moeten de vrijwilligers zelf zorgen. Zij zullen vier of vijf jeeps meene men. Ook de vrachtauto voor de landbouwdemonstraties gaat met de vrijwilligers naar Kameroen. KJP 8 a Ia ft Hm «NI DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG HARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 AUTOMOBILISTE TE NISTEL- RODE GEDOOD. Op de Vorstenbosscheweg te Nis- telrode is de 26-jarige logopaediste mej. J. G. Locher, afkomstig uit Rotterdam, bij een auto-ongeluk om het leven gekomen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5